voorlichting van de provincie zeeland ZEELAND HAALT DIT JAAR DE 350.000 INWONERS NACHTEGAEL- verschijnt 14-daags VASTLEGGEN VAN VERAN DEREND ZEELAND Prijst reffer 39.- Grandioze magazijn verkoop MEUBELHUIS DE SCHIPPER U moet zelf naar Nieuwdorp komendaar kunt U veel geld verdienen als U tapijt nodig hebt. Enige mooie eiken bergmeubelen door inruil verkregen worden U zeer voordelig aangeboden! 350,- 600,- 400, DRIE STATENCOMMISSIES EN STUURGROEP WELZIJNS PLANNING VERGADEREN Havenweg 24— NIEUWDORP Tel. 01196-12438 VF Woensdag 6 februari 1980 ZEEVSCHE Des felfs dryderley gelang: geheel anders in der Ypaerheyt vcrtbcontals de fclve voer ycrfchcyden treffelijcke Zceufche Poëten by een ghëbracht cna'c Chcdiuckt by Lm Riet erf vande VenneCunft ende Boeck-vcrcoopci', PROVINCIE REGELT WER KEN IN DEEL TIJD Uitstekende herenpantalon met riem. Staat goed, zit lekker en is oersterk. Volledig wasbare Trevira polyester. Kleuren: d.blauw, bruin, zwart, beige, grijs, d.bruin. Mt 46-56, 48'/4-54y4 van minstens wegens reorganisatie van de opslag Zeeland heeft de jaren zeventig van de 20e eeuw afgesloten met een inwonertal van 348.180. Het door optimisten verwachte cijfer van 350.000 is niet gehaald, al is het verschil tussen verwachting en werkelijkheid nu ook weer niet zo groot. Voor 1980 zit het er wel in. Ruim 348.000 zielen dus zoals in beschouwingen over bevolkingsontwikkeling inwoners van een land of gebied worden aangeduid. Een eeuw geleden, eind 1879, woonden er nog maar 188.740 mensen op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch- Vlaanderen. De bevolking is in die eeuw dus nog net niet verdubbeld. Als nog eens een halve eeuw wordt teruggegaan, tot 1829, dan is er wel sprake van een (royale) verdubbeling: 137.266 zielen telde Zeeland op 31 december 1829. De tweede wereldoorlog heeft een tijdelijke maar niet onaanzien lijke teruggang van het inwoner tal te zien gegeven. Op de laatste vooroorlogse oudejaarsdag - 31 december 1939 - woonden er in onzê provincie 254.965 mensen. Vijf jaar later was dat aantal teruggelopen tot 227.596. Schouwen-Duiveland zuchtte nog onder de Duitse be zetting, overig Zeeland was be vrijd. Vele duizenden waren geë vacueerd, in Duitsland tewerk gesteld of buiten de provincie on dergedoken dan wel weggevoerd. Aan het einde van 1945 was het vooroorlogse peil weer bijna be reikt: 252.483 inwoners Het jaar van de watersnood -1953 - heeft eveneens een tijdelijke te ruggang in het inwonertal te zien gegeven: 275.199 eind 1952 en 274.244 eind 1953. 300.000 overschreden In 1968 overschreed Zeeland de grens van 300.000 inwoners. Dat jaar liep het cijfer op van 298.457 tot 301.833. Twee jaar daarvoor, in 1966, was er voor het eerst in vele tientallen jaren sprake van een grotere vestiging dan vertrek. Nog in de periode van 1960 tot en met 1965 hadden er meer mensen Zee land de rug toegekeerd dan er kwamen wonen: er was - met an dere woorden - een vertrekover- schot en wel van 7.774 personen. Van 1966 af heeft elk jaar een ves tigingsoverschot te zien gegeven. Dat ligt nu tot en met 1979 op 27.470 personen. Het geboorteoverschot - het verschil dus tussen het aantal levend geborenen en het aantal overledenen - was in de periode 1960 tot en met 1979 42.782. Zijn er voor de komende jaren ver antwoorde voorspellingen Je doen over de bevolkingsontwik keling? Kunnen de tendenzen van de laatste jaren zonder meer wor den doorgetrokken naar de toe komst? Waar moet rekening mee worden gehouden en hoe zwaar moeten de factoren die een bevol kingsontwikkeling bepalen, stuk voor stuk en in verband met elkaar worden geschat? Bij die factoren moet b.v. worden gedacht aan het geboortencijfer, aan de aantrek kelijkheid van Zeeland om er te wonen, aan de belangstelling voor de provincie van industrieën en de vestiging hier, enz. Modellen en prognoses Er is een tijd geweest waarin de ene na de andere voorspelling (prognose) uit de rekenmachines rolde. Die tijd kenmerkte zich (op vele terreinen) door wat een groeifilosofie wordt genoemd. In 1966 verscheen de Tweede nota ruimtelijke ordening in Neder land. Daarin werden - op grond van verwachtingen en van taak stellingen - aan de provincie Zee land voor het jaar 2000 niet minder dan 750.000 inwoners "toebedeeld". Het provinciaal bestuur vond dit toch wel heel erg hoog (tenslotte lag Zeeland eind 1966 nog 5.000 on der de 300.000!) en noemde in de Ontwikkelingsschets uit 1967 een inwonertal van 600.000. Vier jaar later, in 1971, werd dit cijfer herzien in de tweede ont wikkelingsschets. Daarin werden drie z.g. modellen ingevoerd. Het minst vérgaande model kwam uit op 470.000 inwoners (zonder bui tenlandse arbeidskrachten) en het meest vérgaande model lag op 620.000. Maar dit model werd ver der niet in de beschouwingen be trokken. Daarna zijn, in Den Haag en in Zeeland, nog vooruitbereke ningen met andere uitkomsten gemaakt, maar toch nooit meer met zulke "harde" uitkomsten als in de jaren zestig. E N D E ckfen by fommighe uyt enckel mts-^uerflant uer keerde- lifkL ^beoordeelt DOOR vcrcicrt met Coperc Placten. Hier noch by-gbevought een Toëtijch nsverek^ ghenaemt TAFEREEL w» SINNE-MAL. TOT MIDDELBVRGH, Woonendc op den hoeek vande nieuwe B-'iidè, inde Schildery-wmckel, ANNO 1613. ul-let Trev'slcpte njoor 7. Jaren, Titelpagina uit Zeeuwsche Nachtegael, een rijk geïllustreerde verzameling van Zeeuws dichtwerk uit 1623. Het boek behoort tot het bezit van het Documen tatiecentrum Zeeuws Deltagebied. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 273S1 Op maandag 11 februari a.s. ver gadert de statencommissie voor economische zaken om half drie 's middags over o.a. de agenda's van de Raden van Bestuur van de ha venschappen Terneuzen en Vlis- singen en subsidievoorstellen voor de commissie Waterbeheersing en ontzilting en het Vliegveld Mid den-Zeeland. Ook op 11 februari, om vier uur vergadert de commissie voor de financiën. Agendapunten zijn: de Nota inzake de verschillende as- Na de Tweede Wereldoorlog, maar vooral na de stormvloed veranderde er zoveel in Zeeland dat de behoefte steeds groter werd om datgene vast te leggen wat verloren ging en gaat. Het vastleggen van de "verdwij nende Zeeuwse aspecten" gebeurt door het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, een onderdeel van de Provinciale Bibliotheek. Niet alleen de dingen die verdwijnen worden yastgelegd, ook nieuwe ontwikkelingen worden geregistreerd. Deltaplan, ruilverkavelingen, industriegebieden en wegaanleg hebben het traditionele beeld van Zee land drastisch gewijzigd. Het documentair materiaal wordt verkregen door aankoop en schenking. Steeds weer blijkt dan hoe belangrijk onaanzienlijke drukwerkjes en oude foto's kunnen zijn, die lange tijd in verborgen hoekjes hebben gelegen. Om het beeld van Zeeland zo com pleet mogelijk te maken wordt ook modern materiaal verzameld, zoals films en dia's. Belangrijke actuele gebeurtenissen worden vaak vastgelegd op geluidsband of video. De verzameling van gedrukt, beeld- en audio-visueel materiaal is ingedeeld volgens een geogra fisch uitgangspunt. De geografi sche begrippen (Zeeland, eilanden, plaatsen, polders en waternamen) zijn door middel van trefwoorden verder onderverdeeld. Tot de verzameling is ook "toegang te verkrijgen" via de z.g. Zeeland catalogus, die titels bevat van boeken, periodieken en tijdschrif tartikelen over Zeeuwse onder werpen. Deze catalogus is te raad plegen in de Provinciale Biblio theek èn in elke Zeeuwse openbare bibliotheek. Het documentatie centrum beschikt ook over een studiezaal, waar boeken, tijd schriften en prentencollecties kunnen worden bestudeerd. Wie boeken en tijdschriften wil lenen, moet ingeschreven staan bij de Provinciale Bibliotheek, wat kosteloos is. Ook kan een schrifte lijke aanvraag worden ingediend bij een openbare bibliotheek. Boeken Het boekenbezit van het docu mentatiecentrum is een onderdeel van het totale bezit van de Pro vinciale Bibliotheek Uit de pe riode voor 1800 zijn enkele duizen den boeken over Zeeland en van Zeeuwen aanwezig, waarvan de Kroniek van Smallegange en de werken van Jacob Cats tot de be kendste behoren. Daarnaast vormen de 19de eeuwse brochures, de preken van Zeeuwse dominees, de romans en kinder boeken die zich in Zeeland afspe len of door Zeeuwen zijn geschre ven belangrijke bestanddelen van de collectie. Periodieken Ongeveer 500, afgesloten of lopen de Zeeuwse tijdschriften, nieuws- en advertentiebladen en andere periodieken zijn in het documen tatiecentrum aanwezig. Dè Middelburgsche Courant (van 1758 tot 1940) en de Zierikzeesche Nieuwsbode (sedert 1945) staan op z.g. microfiches. Pamfletten Deze verzameling bestaat uit on geveer 4000 pamfletten, de eerste uit 1530, waaronder talrijke ver ordeningen van de overheid en Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied plano's (grote vellen waarop onder andere gedichten op gebeurtenis sen en ordonnanties). Dossiers Deze bevatten kranteknipsels, tijdschriftartikelen, programma's, folders, open brieven, stickers, ca talogi, enzovoort. Ook zijn er personendossiers, die informatie geven over circa 5000 Zeeuwen of mensen die een tijd in Zeeland hebben gewoond. Stukken Provinciale Staten en ge meenteraden In de bibliotheek bevinden zich de notulen (sedert 1574) en de stukken van de Provinciale Staten van Zeeland. Van Middelburg en Vlis- singen zijn de gemeenteraadsver slagen en de raadsstukken aan wezig respectievelijk sedert 1875 en 1915 en van de andere Zeeuwse gemeenten sedert 1978. Foto's, briefkaarten en dia's Deze verzameling omvat circa 25.000 foto's waaronder enkele honderden luchtfoto's in kleur. De oudste foto's zijn van de aanleg van het Kanaal door Walcheren in 1866. Verder is er een collectie prent briefkaarten van circa 20.000 stuks over qlle steden en dorpen in Zee land. Er is een verzameling van circa 12.000 kleinbeelddia's, waar onder een omvangrijke collectie over de stormvloed van 1953 en de bouw van de Zeelandbrug in 1964- 1965. Prenten, affiches en kaarten De collectie prenten bestaat hoofdzakelijk uit kopergravures; daarnaast enkele pentekeningen, aquarellen en houtskooltekenin gen; totaal ongeveer 300 stuks. Het aantal aanplakbiljetten van onder andere muziekuitvoeringen en tentoonstellingen beloopt onge veer 10.000 stuks. Hierbij zijn ook biljetten voor openbare verkopin gen en verpachtingen. Er zijn circa 1100 topografische-, hydrografische-, waterstaats-, polderkaarten en plattegronden. De oudste kaarten dateren uit de 16e eeuw. Audio-visueel materiaal Het geluidsarchief bestaat uit een 40-tal grammofoonplaten en ruim 200 geluidsbanden die ongeveer 550 uur aan interviews, radiopro gramma's, lezingen en dergelijke bevatten. De eerste geluidsopna men zijn uit 1935 toen koningin Wilhelmina de De Ruyterschool in Vlissingen bezocht. De video-opnamen bevatten naast overgenomen televisie-program ma's ook eigen "produkties", vooral op het gebied van Zeeuwse klederdrachten. Het video-archief omvat een 50-tal banden van elk een uur. De eerste opnamen zijn van 1974. Het adres van het documentatiecen trum luidt: Abdij 9, 4331 BK Mid delburg, telefoon 01180-28055. Het is' elke werkdag geopend van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. pecten van de kernenergiecentra les te Borssele en Doel; aanleg fietspad langs de weg Ovezande- 's-Gravenpolder; verbetering ge deelte weg Haamstede-Wester- schouwen; verbetering aanslui ting Engelandweg aan de weg Middelburg-Vlissingen Oost; be groting 1980 van de Stichting Zeeuwse Vrouwenraad; perso neelsuitbreiding 1980 voor de sec toren welzijn, beleidsplanning en planologie; subsidie voor de com missie Waterbeheersing en ontzil ting en het Vliegveld Midden- Zeeland en diverse wijzigingen op de begroting. Op woensdag 13 februari, om vijf uur, vergadert de commissie voor onderwijs en cultuur. Een van de agendapunten is de begroting 1980 van de Stichting Zeeuwse Vrou wenraad. De Stuurgroep coördinatie wel zijnsplanning vergadert ook op 13 februari, 's ochtends om tien uur. De stuurgroep behandelt dan o.a. de afbakening van de omvang van het welzijnsplan voor de provin cie. De drie commissievergaderingen vinden plaats in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, die van de Stuurgroep welzijns planning in het Statenzaalcom plex, Abdij 11, Middelburg. Alle vergaderingen zijn openbaar, spreekrecht is er gedurende een half uur direct na aanvang. Gedeputeerde staten hebben een regeling vastgesteld voor het werken in deeltijd bij de provincie. In een mededeling aan provinciale staten signale ren gs dat ook in de provinciale organisatie de belangstelling voor banen met een kortere werktijd dan 40 uur per week groeiende is. Enige tijd geleden is ook vanuit de stalen aange drongen op een regeling van deeltijdarbeid. De nu getroffen regeling is ook van toepassing op werknemers die de volle diensttijd werken, maar die willen overschakelen naar minder uren. Uit een overzicht blijkt dat er op het ogenblik 53 mensen in deeltijd bij de provincie wer ken: 6 mannen en 47 vrouwen. De meeste part-timers zijn bij de provinciale griffie te vinden, namelijk 20 vrouwen en 3 mannen. In het statenvoorstel wordt erop gewezen dat nu nog meestal de gezinssituatie bepa lend is voor het werken in deel tijd. De meeste part-timers zijn vrouwen van wie de partner meer dan 30 uur per week werkt. I i Alleen deze week. Lange Zelke 5, Vlissingen pot vele toönkamermeubelen van wereldklasse bijeenge bracht in de grootste en mooist showroom van de benelux moeten plaats ma ken voor de nieuwe beurs- modellen, deze modellen nu met zeer hoge kortingen op de katalogusprijs. pot is écht een reis ie waard! zeer hoge klasse royale ge bogen durlet bank met pouf schitterende uitvoering en afwerking 11.998,- nu 8998,- zeer hoge klasse: de sede 2 2 1 zitcombinatie (toonkamermodel ds42) prachtig natuurleder. 12.245 - nu 9975.- gezellig meeneemafdeling: kleinmeubeltjes, modern en klassiek en échte ooster se tapijten in grote en hele kleine maten nu extra voordelig. luxe blank grenen slaap kamer, 5 deurskast, breed ledikant, nachtkastjes, la- denkast. 6322,- nu 4998,- interlubke (uitlopende wandkasten modellen). 8337,- nu 4998,- 2918,- nu 1198,-.2441,- nu 1498,-. hoge klasse: leo-lux (toon kamermodel 780) 3 2- 1 zithoek met dubbeldik wi sent leder. 14.821,- nu 9975,- moderne slaapkamer in balibruin, 4 deurskast, le dikant, opbouw toilet nachtkastjes. 3485,- nu 2698,- met echt suède leder breed lux ledikant met inge bouwde radio enz. compl. met matras, sprei. 3670,- nu 2895,- PP» 50 TAPIJTCOUPONS VOOR SPOTPRIJZEN

de Faam | 1980 | | pagina 13