voorlichting van de provincie zeeland INSPRAAK OVER VROUWEN EMANCIPATIEBUREAU verschijnt 14 - daags FA. BOONE MELSE mijn nieuwe bril maakt t me veel gemakkelijker 10% KORTING EXTRA EXTRA 1 FEBRUARI STATENVERGADERING ZEEUWSE CULTURELE RAAD VRAAGT VRIJWILLIGERS adverteren doet verkopen DANSEN VOORDEEL MEELUISTEREN IN DE STATEN, MEEPRATEN IN DE COMMISSIES; elke zaterdagavond pry IQ Kif? kijk zeker d'Opticien EERLIJK CONTROLEERBAAR OP FONKELNIEUWE KLASSEKLEDING Emancipatiegedachte Veel haken en ogen Themadagen zo zit dat in elkaar bij de provincie Hakdekvnc°ROPdemonstreren.Biions. Middelburgsestraat 64 - Koudekerke - tel. 01185-1359 - U BESPAART TIENTALLEN GULDENS ATELIER SERVICE HERENMODE De vraag of er in Zeeland een vrouwenemancipatiebureau moet komen zal in maart worden voorgelegd aan de bevolking.Wie belangstelling heeft voor dit onderwerp kan'die tonen door mee te doen aan een van de themadagen die op verschillende plaatsen in Zeeland worden georgani seerd. Het gaat daarbij niet om een eenvoudig "ja" of "nee" op de vraag of dat bureau er moet komen, maar ook om de manier waarop dit bureau kan worden opgezet en hoe het werkzaam zou moeten zijn. Het idee van de emancipatiebu reau is afkomstig van staatssecre taris Kraaieveld-Wouters, die haar voorlopige standpunt heeft verwoord in de nota "Provinciale vrouwenemancipatiebureaus". 9 Zij ziet zo'n bureau als een van de mogelijkheden om op provinciaal niveau de emancipatiegedachte meer ingang te doen vinden. Een groeiend aantal vrouwen - en mannen is zich de laatste jaren bewust geworden van de vaak on dergeschikte positie van de vrouw op allerlei gebied. Wie hieraan iets wil veranderen stuit maar al te vaak op tegengestelde opvattingen in de samenleving. Ook blijkt dan dat de hedendaagse maatschappij (nog) niet is ingesteld op tamelijk ingrijpende veranderingen. De overheid heeft tot taak er voor te zorgen dat ieder die dat wil zich "geëmancipeerd" kan gedragen: vrouwen èn mannen moeten een werkelijk vrije keuze kunnen ma ken. Regelingen en verordeningen zouden deze keuze niet mogen be perken of onmogelijk maken. De taken van de emancipatiebu reaus kunnen zich uitstrekken van het signaleren van knelpunten op het gebied van de emancipatie tot het verstrekken van informatie en het geven van ondersteuning en stimulering van activiteiten aldus de staatssecretaris. Aan de opzet van een emancipa tiebureau zitten veel haken en ogen. Dat is een van de redenen dat de door gedeputeerde staten in gestelde Provinciale emancipatie commissie Zeeland de nota van de staats -secretaris in een zo breed zogelijke kring ter discussie wil stellen. Op de themadagen is volop gelegenheid een mening te geven. De themadagen worden gehouden op: dinsdag 11 maart, Zierikzee, Huis van Nassau; Vrijdag 14 maart, Oostburg, Hervormd Kerkcen trum maandag 17 maart, Goes, Prins van Oranje; dinsdag 18 maart, Terneuzen, Opstandings- kerk; donderdag 20 maart, Poort vliet, dorpshuis 't Ouwe Raed'uus; zaterdag 22 maart, Middelburg, Concert- en Gehoorzaal. Alle themadagen beginnen om 10 uur 's ochtends en eindigen om half vier. Deelnemers moeten zich van tevoren opgeven. In alle plaatsen zullen kindercrèches aanwezig zijn. Ten behoeve van de inspraak is de brochure "Een vrouwenemanci patiebureau in Zeeland?" ver schenen. Alle vrouwenorganisa ties krijgen het boekje automa tisch toegezonden. Andere be langstellenden kunnen de brochu re gratis verkrijgen ,ook degenen die niet aan de themadagen deel nemen. Aanvragen aan: bureau voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 124. Op dit adres kunt u zich ook opgeven voor de themadagen en kunnen nadere inlichtingen worden ver strekt. Vrijdag 1 februari a.s. houden provinciale staten voor het eerst dit jaar hun vergadering. Plaats van samenkomst is zoals gebrui kelijk de Abdij 11 in Middelburg en om tien uur 's morgens wordt begonnen. De agenda vermeldt de meest uiteenlopende zaken. Dit artikel doet er een greep uit. Bij de mededelongen van gedepu teerde staten zit de halfjaarlijkse rapportage over de werkgelegen heid in Zeeland. Het economisch technologisch instituut voor Zee land heeft het rapport opgesteld en gs hebben in een nota de instru menten opgesomd die hen ten dienste staan om een gunstige in vloed uit te oefenen op de Zeeuwsse situatie. Die middelen zijn overigens beperkt. Verder de len gs mee, dat zij een regeling ge maakt hebben om part-time-ba- nen bij de provincie mogelijk te maken. Na de mededelingen volgden de voorstellen waarop de staten de uiteindelijke beslissing nemen. Er zijn verschillende subsidieverzoe ken, zoals voor de bestrijding van bisamratten en voor de Zeeuwse vormingscentra (Hedenesse, Zil veren Schor en Van Eeghenhuis). Gs hebben voorgesteld deze ver zoeken te honoreren, maar voor de speeltuin in Grijpskerke wordt geadviseerd deze niet te verlenen, omdat hier veel meer van een plaatselijk dan van een provin ciaal belang sprake is. Ook wordt voorgesteld het verzoek van de stichting oude Zeeuwse kerken af te wijzen, wat inhoudt, dat de provincie geen renteloze voor schotten verstrekt op de rijkssub sidie voor de restauratie. Het Zeeuwse consultatiebureau voor alcohol en drugs heeft de sta ten laten weten geen subsidie meer nodig te hebben van de provincie, omdat het rijk voortaan als finan cier gaat optreden. De staten moe ten nu offecieel beslissen de subsi diëring aan het bureau te staken. Op cultureel gebied moet beslist worden of een te vervoeren con certvleugel moet worden aange kocht en of de openbare en pro vinciale bibliotheek in Middelburg samen in een gebouw moeten worden ondergebracht. Verder zouden de staten zich garant moe ten stellen voor een subsidie voor de inspraak over vrouweneman cipatiebureaus. Gs hebben ten slotte aan de staten voorgesteld de informatierubriek "Abdijnieuws" wekelijks te gaan uitbrengen in plaats van de tot nu toe gebruike lijke veertiendaagse verschijning. De vergadering is openbaar en dat betekent dat iedereen van harte welkom is. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Artikel 20 van de Provinciewet schrijft voor dat de vergaderingen van provinciale staten in het openbaar worden gehouden. Op zichzelf niets bijzonders: alle drie de lichamen die rechtstreeks door de bevolking worden gekozen vergaderen in het openbaar: tweede kamer, gemeente raad, provinciale staten. Wat bete kent eigenlijk openbaar vergade ren"? Niet meer of minder dan dat iedereen zo'n vergadering kan bijwo-' nen. Toch is het opvallend hoe vaak nog wordt gedacht dat er allerlei belem meringen zijn om een vergadering van provinciale staten bij te wonen. Zo' wordt wel verondersteld dat er een soort "opgaaf van redenen nodig is, om toegang te kunnen krijgen. Zo van: "Als u kunt uitleggen wat u hier komt doen, mag u er wel in Afgezien van de vraag wie dit zou moeten zeg gen, komt dit gewoon niet voor en mag dit ook niet voorkomen. De openbaarheid van de statenvergade ring is zelfs vastgelegd in de grondwet. Het is ook niet nodig om een bezoek aan een vergadering van tevoren mee te delen of om precies op tijd aanwezig te zijn omdat ander de deur op slot zit. Vaak gebeurt het dat er mensen zijn die belangstelling hebben voor maar één agendapunt. Het heeft dan na tuurlijk geen zin om een hele dag bij zo'n vergadering te blijven zitten. De toegang tot de publieke tribune - dat zijn de speciale plaatsen voor be langstellenden - is dus vrij. Het enige dat niet kan is meepraten in de sta ten vergaderingen. Dat betekent overigens niet dat ie mand die een statenvoorstel van mondeling commentaar wil voorzien daar geen gelegenheid voor zou heb ben. Alle stukken die de staten be handelen worden namelijk eerst "doorgelichtin commissies. Er is een commissie voor financiën, ruimtelijke ordening, onderwijs, cultuur, enz. Deze commissies vergaderen ook openbaar en het publiek heeft er wèl spreekrecht. Elke vergadering begint met een vraag van de voorzitter aan het pu bliek of iemand iets zeggen wil. Als dat zo is kan men het woord krijgen. Officieel is er een half uur spreektijd voordat de commissie zelf aan de agenda begint. Het gebeurt ook wel dat tijdens het verloop van de verga dering de voorzitter nogmaals aan ie mand van de publieke tribune het woord geeft. Het blijft altijd mogelijk dat provin ciale staten achter "gesloten deuren vergaderen. Het moet dan wel gaan over heel precaire zaken of bijvoor beeld over kwesties die nog onzeker zijn, maar waar de provincie grote zakelijke belangen bij heeft. Zulke "geheime" vergaderingen ko men niet veel voor. In de provinciale staten gebeurde dat voor het laatst op I september I960 toen gedeputeerde staten wileti weien hoe er gedacht werd over de bouw van een brug over de Oosterschelde. Het geheim was overigens geen lang leven beschoren. De volgende dag maakte een provin ciale krant er al uitgebreid melding van. Vergaderingen van provinciale staten en van commissievergaderingen wor den altijd in deze informatierubriek aangekondigd, met vermelding van de belangrijkste onderwerpen die wor den behandeld. Toelichting kan altijd worden gegeven door: bureau voor lichting provincie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, Middelburg, telefoon (01180-27351. De Zeeuwse culturele raad is op zoek naar vrijwilligers - zowel mannen als vrouwen - uit alle delen van de provincie die deskundig zijn of alleen maar belangstelling hebben op het terrein van kunst en cultuur en die in de raad of in een van de secties willen en kunnen meedenken. De Zeeuwse culturele raad is een onderdeel van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland en houdt zich bezig met het be vorderen van het culturele leven in Zeeland. Tot zijn werkzaamhe den behoren vooral het adviseren van provincie, gemeenten en cul turele instellingen, het bevorderen van overleg en samenwerking en het stimuleren van nieuwe ontwikkelingen. Bij al dat werk wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen en behoeften van de Zeeuwse bevolking. De raad is verdeeld in zeven secties met een speciale taak: algemene zaken, educatief werk, wooncultuur, beeldende kunst, theater en letteren, muziek en tenslotte cultuurbehoud. Belangstellenden die best zo'n vrijwilligerstaak op zich willen ne men, kunnen zich aanmelden bij de Zeeuwse culturele raad, postbus 407, 4330 AK Middelburg. Nadere inlichtingen worden graag gege ven door directeur H. W. H. W. A. Koch,telefoon 01180-28024(over- dag) of 01180-27044 avonds). De raad is gevestigd op Dam 31 in Middelburg; ook daar kan men terecht voor meer informatie. Dam 31 te Middelburg, zetel van o.a. Provinciaal ophouworgaan stichting Zeeland, Zeeuwse culturele raad, Zeeuwse sportraad en Zeeuwse raad voor maatschappelijke dienst verlening. lang leve het vrije kijken! 3uurlongplay kijken en meteen opnemen naar het ene net kijken en het andere net opnemen niet kijken,toch opnemen Als u weer eens echt wilt dansen, dus ook Foxtrott, Rumba, Cha, Cha, Cha, Tango, Eng. Wals enz. in de LAMMEREN BURCHT te Vlissingen aan de Zuidbeekseweg 15, een zijstraat v.d. Gerbrandystraat t.o. de v. Hogendorpweg (toren flats). Inlichtingen tel. 01184-60486 Het is in de eerste plaats een Dollond bril. Dus goed. Maar eigenlijk zijn het twee brillen. Want door de multifocaal glazen zie ik op alle afstanden scherp. Dichtbij, veraf, dat is erg gemakkelijk. Maar belangrijker nog mijn hoofdpijn ben ik ook kwijt. De letters dansen niet meer voor mijn ogen. Eigenlijk is er veel ten goede veranderd sinds ik bij een Dollond opticien ben binnengestapt. Moet u ook eens doen! (Baayens) Lange Vorststraat 106, Goes, Tel. 01100-16678 (Helder Dirven) Lange Delft24, Middelburg, Tel.01180-12083 (Schroote) geen uitzonderingen, op de hele, normale kollektle klassekledlng tan top merken uli Ma) fair. Wllion Glenny. kostuums, regenkleding enz. 10 procent echte korting. Tel uit uw winst. U kunt het zelf controleren. Bovendien een flink aantul KLASSEKOSTUUMS MET ZEER GROTE KORTING 7.1e etalage Ook In de oprulmlngsl(|d draalt de service-afdeling op vollf toeren. Alle veranderingen worden snel en goed verzorgd door ervaren kleermaken. lovooy winstraat 32-34 - Middelburg - lel. 01180-12508 i

de Faam | 1980 | | pagina 13