Middelburgse EHBO-afdeling bestaat 40 jaar Advies voor woningbouwprogramma 1980 in de provincie Zeeland VERVANGEND WERK MOET GEVOLGEN VAN WERKLOOSHEID OPVANGEN Een "moeder" met 1 miljoen kinderen - dat is de kruisvereniging FILMS 15 Woensdag 2 januari 1980 VF MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van de Ko ninklijke Nederlandse Ver eniging EMBO bestaat 40 jaar en dit feit wil het bestuur niet ongemerkt voorbij laten gaan. Er zijn een aantal jubileu mactiviteiten georganiseerd die verdeeld zijn over de maand januari. De feestelijke viering begint donderdag 10 januari met een receptie in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal, waarbij tevens een aantal jubilarissen wordt ge huldigd. Voorts wordt tijdens deze bij eenkomst een tentoonstelling ingericht over het wel en wee van de Middelburgse EHBO in de afgelopen 40 jaar. Voor de vaste medewerkers is er vijrdag 18 januari een fondueavond en de jubi leumviering wordt besloten met een ju- bileumwedstrijdavond. eveneens in -e foyer van de Concert- en Gehoorzaal, op donderdag 31 januari. Alle leden hebben reeds een 'jubileumuitgave" van het Mededelingenblad ontvangen. Hierin wordt in vogelvlucht de oprich ting van de Middelburgse EHBO-afde- ling b.elicht'iven;wQrdi;een duj.del.ijk, ver slag gegeven Van de afgelopen 40 jaar waarin de afdeling is uitgegroeid van een groepje van 25 belangstellenden in de beginperiode tot een bloeiende ver eniging van ruim 350 leden op dit mo ment. De afdeling Middelburg van de COMEDYFESTIVAL Met Buster Keaton, Laurel en Hardy en Charly Chaplin. De Piek Vlissingen, donderdag 3 januari 21.00 uur. LES PETITES FUGUES Kuiperspoort Middelburg vrijdag 4 ja nuari 20.30 uur. De Piek Vlissingen maandag 7 januari 21.00 uur. De Zwaan Souburg woensdag 9 januari 20.30 uur. THE LAST TYCOON Een ZVU film van Elia Kazan. City theater Middelburg woensdag 9 ja nuari 20.00 uur. HALLELUJA VOOR EEN PAAR VUISTEN Een spannende western met Terence Hill en Bud Spencer, waarbij de oude tijd van goudzoekers op een zeer fraaie wijze wordt gepresenteerd. Het reizende circus is het decor voor de spannende wraak zoekende en schietende wild west mannen. Alhambra I Vlissingen donderdag, vrij dag, maandag en dinsdag 20.00 uur en zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur. NATIONAAL LAMPOONS ANIMAL HOUSE Twee groentjes melden zich voor de Faber Academie in het noordwesten van de Verenigde Staten. Ze worden lid van de exclusieve club Omega. Hun intreden verloopt niet al te soepel. Zij proberen hu geluk bij een ander-dispuut. Delta Tau Chi, met de bijnaam "het beesten spul". Beide keurige knapen hebben aanvankelijk veel te verduren maar worden al spoedig opgenomen en pas sen zich in "de beestenbende" aan. Uiteraard liggen Omega en Delta steeds met elkaar overhoop. Van twee keuri- ge-nette jongelui worden vunzige sex- ueel gedegenereerde bezopen studenten gemaakt. Alhambra II Vlissingen donderdag, vrijdag en maandag en dinsdag 20.00 uur. Zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur. Zondag 14.00 uur. SEX MOVIE SPECIAL Een productie van een film dreigt mis te gaan vanwege financiële problemen. De assistente gaat plat teneinde een geld schieter ook plat te krijgen. Alhambra I Vlissingen Nachtvoorstel- ling vrijdag 23.00 uur. Voor nachtvoorstelling Alhambra II Vlissingen: zie advertentie. DONALD IS NIET IN ZIJN EEND(T)JE Tekenfilm van Donald Duck en zijn vriendjes. Alhambra I Vlissingen zondag 14.00 uur. EHBO werd op initiatief van de arts .C.F. Frumau opgericht en onder zijn leiding werden vele jaren de nieuwe cursisten opgeleid. Dokter Frumau behoort dan ook tot de juj ilarissen die tijdens de jubileumre ceptie worden gehuldigd. In de loop der jaren namen verschillende ploegen van de Middelburgse EHBO-afdeling deel aan wedstrijden zowel op provinciaal als op nationaal niveau. In 1955 werd het Middelburgs team op de "Nationale" te Assen achtste en in 1957 werd in Utrecht een goede vierde plaats veroverd. In dat zelfde jaar werd deze ploeg ook winnaar van de dis trictswedstrijden waardoor men het jaar daarop weer mocht deelnemen aan de nationale wedstrijden. Nationaal succes Deze "Nationale" werd in 1958 te Hen gelo gehouden. Het Middelburgse team had zich terdege voorbereid op deze landelijke krachtmeting. De inspanning bleek niet te vergeefs. De Middelburgers veroverden de eerste prijs en bij hun te rugkomst wachtte hen een grootse hulde van bestuur, docenten en leden. Foto: Een beeld van de Middelburgse wcdstrijdploeg tijdens de nationale EH- BO-wedstrijd te Middelburg in 1965. De afdeling Middelburg kreeg deze "Natio nale" ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. Ook de algemene vergadering vond in de Zeeuwse hoofdstad plaats. Drie leden van deze kampioensploeg, de heer P. Uyl, de heer Jac. Clarijs en me vrouw dokter J. Pel-Mellink, zijn nog steeds actief met de EHBO bezig. Sinds 1974 worden de cursussen en oe fenavonden gehouden in een bovenzaal van de Concert- en Gehoorzaal. Voor dat dit "vaste onderkomen" werd be trokken moest men voortdurend van le slokaal wisselen, hetgeen de regelmaat van de oefenavonden niet ten goede kwam. Vanaf 1976 strijden de onderlin ge wedstrijdgroepen van de Middel burgse EHBO-ers om de "Mevrouw De Vries-Draaisma-beker" die is ingesteld bij het 35-jarig jubileum van mevrouw A.G.M. de Vries-Draaisma; zij heefteen groot aantal jaren als instructrice de Middelburgse EHBO-vereniging ge diend. Ook zij zal tijdens de jubileum receptie, evenals dokter Fruma, worden gehuldigd wegens 40 "dienstjaren". Nederlands studentenorkest in concert en gehoorzaal MIDDELBURG- Het Nederlands Stu denten Orkest zal 18 januari in de Con cert en Gehoorzaal te Middelburg om 20.00 uur een concert geven waarvan een deel van de opbrengst ten goede zal ko men aan de stichting 'Handicap en Stu die NSS'. Het Nederlands Studenten Orkest wordt ieder jaar opnieuw samengesteld uit en- Ronald Karten zijn. thousiast musicerende studenten uit heel Nederland. Na een repetitiewee kend in december komt het orkest begin januari bijeen in Bergen (N.H.). Daar wordt gedurende een week intensief ge repeteerd aan het concertprogramma waarmee het gezelschap vervolgens op tournee zal gaan door Nederland. Dit jaar speelt het N. S.O. ook in Brussel! Het geheel staat voor de derde keer on-i der leiding van dirigent Louis Stotijn. Het programma dat uitgevoerd zal wor den ziet er als volgt uit: - Akademische Festouvertiire van Brahms - Holberg Suite van Grieg - Fagotconcert in F dur van C.M. von Weber - Choraalmuziek 1 van Tristan Keuris - de 9e symfonie van Shostakovich solist in het fagotconcert zal de fagottist DISCO-AVOND "KOMMA" MIDDELBURG - De soos Komma houdt op vrijdag 4 januari haar maande lijkse disco-avond, dit in de plaats van de le zaterdag van de maand, 5 januari. De disco-avond wordt gehouden in de zogenaamde oudere jeugdruimte van het wijkgebouw Ontmoetingscentrum Dauwendaele en de aanvang is 20.00 uur. Komma is toegankelijk voor jon geren van 16 jaar en ouder en is een onderdeel van Kultureel Werk "de Hayman". Koffiekontaktmorgen "Kom uit je huis" "Kom uit je huis" houdt vanwege de feestdagen haar maandelijkse koffiekon taktmorgen niet op de le woensdag van de maand, maar op woensdag 9 januari. Op deze ochtend zal Mevr. Boonman van het buro landelijk kontakt van het ministerie van C.R.M. iets vertellen over zaken samenhangend met de emanci patie van de vrouw. Tevens bestaat er gelegenheid informatie te krijgen over de bestaande groepen die binnen "Kom uit je huis" draaien, w.o. franse en en gelse conversatiegroepen, praatgroep hobby/kreativiteitsgroep, de slank- groep en de naai- en borduurgroep. In februari zal er bij voldoende belang stelling weer gestart worden met een kursus dramatische expressie. Belang stellenden kunnen zich hiervoor deze morgen opgeven. De koffiekoptaktmorgen vindt plaats in het Zuiderbaken en de aanvang is half 10. Kinderoppas is aanwezig. MIDDELBURG - De Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw in de provincie Zeeland, onder voorzitter schap van Gedeputeerde mr. J.l\ Boer- sma, heeft aan de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening een advies uitgebracht voor het woning bouwprogramma. Het advies omvat de bouw van 2466 nieuwe woningen. Hiervan zijn er 830 in de woningwetsector, 174 woningen in de sector premie huur, 168 prmic A- koopwoningen, 467 premie B- koopwoningen en 827 woningen in de vrije sector. De AVRW wijst erop dat het totaal aantal woningen maatgevend is; een te grote uitgifte in de gesubsi dieerde sector zou op planologische gronden de mogelijkheden voor de ge subsidieerde bouw kunnen beperken, indien deze bouw niet bestemd is voor de eigen inwoners. Wel is het mogelijk om in de loop van het jaar, in overleg met de H.I.D.-volkshuisvesting, een an dere verdeling van de woningen over de sectoren tol stand te brengen, indien de noodzaak daartoe zich mocht voordoen. Tevens kan in de loop van het jaar blij ken dat in een bepaalde gemeente de toewijzing van nieuwbouwwoningen te "Het lijden vraagt om reaktie...." De dienst wordt gehouden in de Ont- moetingskerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg. Job is een mens die lijdt. Vele mensen moeten in zijn voetspoor volgen. Maar Jezus, de Heer, volbrengt het lijden. Ds. P.H. Borgers leidt de dienst. Om de samenzang te inspireren komt het en thousiaste, grote J.N.V.C.-koor uit Dor drecht over. Leiding heeft L.P. Pors. Riaan Rijken bespeelt het orgel en het Reveil-comb begeleidt. Gemeenschappelijk zingen vooraf om kwart voor zeven. Deze dienst wordt gehouden onder aus piciën van "Youth for Christ", "Leger des Heils", gereformeerde Evangelisatie en de Hervormde gemeente. gering is voor de huisvesting van de economisch en sociaal gebondenen. In dat geval kan de gemeente een gemoti veerd verzoek voor de toewijzing van extra woningen voorleggen aan de Ad viescommissie. De Adviescommissie vraagt de speciale aandacht van de gemeenten voor het gewenste aantal kleine woningen voor de huisvesting van 1 en 2 persoons huis houdens en van bejaarden. Zoals be kend kunnen extra woningen van 'deze categorie buiten het programma om worden toegewezen. Het aantal van de ze woningen kan in de provincie Zee land tenminste nog verdubbeld worden. Het advies voor het woningbouwpro gramma 1980 is gebaseerd op twee pij lers. De ene pijler is de prognose voor de komende vijf jaar van de bevolkings ontwikkeling en van de woningvoorraad in de provincie. De tweede pijler wordt gevormd door de vragenlijsten nieuw bouw die de gemeenten hebben inge diend. In het advies over het aantal nieuw te bouwen woningen heeft de AVRW ook rekening gehouden met hel aantal woningen, dat in 1980 aan de woningvoorraad zal worden onttrokken. Zo is in de gemeente Reimerswaal re kening gehouden met de sloop van wo ningen in Hansweert-Oost in verband met de kanaalwerkzaamheden. In Westkapelle is rekening gehouden met het aantal woningen dat in verband met de dijkverzwaring moet worden ge sloopt. De Adviescommissie heeft de vragenlij sten niet tijdig ontvangen van de ge meenten Brouwershaven, Zierikzee, Middelburg en Reimerswaal. Voor deze gemeenten is in het voorgestelde wo ningbouwprogramma uitgegaan van het programma van dit jaar. Voor de gemeenten Vlissingen, Duive- land, Westkapelle, Hontenisse, Arne- muiden en Valkenisse adviseert de commissie conform of vrijwel conform het nieuwbouwprogramma van deze gemeenten. Bij de overige gemeenten is bij de verdeling van de woning'en in de diverse sectoren zoveel mogelijk prop ortioneel de opg'ave van de gemeenten gevolgd. 1 De geadviseerde verdel in^ v.if. 1 de woningen is als l l 1 woning premie premie premie vrfje totaall wet huur A B sector 1 woningen l 1 J Brouwershaven 10 1 16 Bruinisse 8 4 8 l 20 Duiveland 22 4 8 i 8 1 J Middenschouwen 5 2 J Westerschouwen 11 1 11 1 j Zierikzee 30 5 10 17 1 62 i J Schouwen-Duiveland 75 5 22 49 1 151 S Tholen 21 16 90 J S St.-Philipsland 4 5 2 Tholen en i 1 St.-Philipsland 57 21 17 1 95 i J Middelburg 150 67 43 67 81 408 J Vlissingen 15G 107 118 134 509 J Arnemuiden 10 8 18 Domburg 8 4 15 27 J J Mariekerke 3 12 15 Valkenisse 15 23 5° J Veere 1 1 i J Westkapelle y 6 2 Walcheren 335 174 47 20A 285 1043 J Kortgene .13 15 J Wissenkerke 3 9 12 2 j Noord-Beveland 22 f25 l 1 Borsele •18 20 20 86 174 j I Goes 38 33 70 65 204 J 2 Kapelle 18 13 29 60 J 1 Reimerswaal 66 15 31 i 1 Zuid-Beveland 1 170 53 118 550 J J Aardenburg 4 1 1 5 i 11 i J Oostburg 20 5 30 l by Sluis 9 7 16 2 J West Zeeuws- 1 1 Vlaanderen 1 41 1 6 42 90 j J Axel 27 18 35 8 i 88 1 J Hontenisse 24 15 18 57 J Hulst 11 4 9 7 31 J Sas van Gent 12 7 7 16 42 2 J Terneuzen 80 30 '0 154 294 I J Oost Zeeuws- i i 1 Vlaanderen 1 154 59 96 203 512 j 1 1 Zeeland totaal 1 830 174 168 467 827 2i66 1 Ze heet Aagje. Ze is twintig. Ze was lan ge tijd zonder werk. Nu stapt ze elke morgen om half acht een reparatiebe drijfje voor tweedehands fietsen binnen. Maximaal een jaar zal ze daar werken. Tot haar eigen plezier, want ze zegt: "Na al die tijd van werkloos zijn, hield ik het thuis niet meer uit. Het was alsof de muren op, me afkwaojgp. Hier jjevalt het me. Ik doe weer wat en fietsen repareren vind ik leuk. Als jongens dat kunnen, waarom meisjes dan niet?" Hij heet Gerard. Hij was ontwerper in een textielweverij. Maar het gaat slecht met de textiel en daarom is hij nu al ruim anderhalf jaar werkloos. "Na een maand of vier begon ik te betwijfelen of ik wel weer zo snel werk zou vinden. Ik heb me kapot gesolliciteerd. Als dat dan niet lukt begin je je steeds meer een overbodig mens te voelen", zegt Gerard. Hij doet nu vrijwilligerswerk. Klussen opknappen voor instellingen en mensen, die het geld niet hebben om een vakman te betalen. "Ik voel me weer nuttig en ik kom weer met andere mensen in kon- takt", zegt hij. Aagje en Gerard. Ze verschijnen allebei in een Sokuterafilmpje, dat op woens dag 9 januari a.s. om 20.25 uur via Ne derland II wordt opgezonden op televi sie. Ze hebben nu iets te doen, maar een echte baan ligt voor geen van beiden in het verschiet. Ze zijn nog steeds mensen zonder werk. En juist daarom is het voor hen van belang, dat ze hun tijd kunnen besteden aan regelmatige werkzaamhe den, die ook zinvol zijn en een beetje overeenkomen met het werk, zoals dat in een echte betaalde baan wordt ver richt. Zonder werk zijn lijkt op het eerste oog aantrekkelijke kanten te hebben. Maar voor de honderdduizenden Ne derlanders die het overkomt, is het meestal een regelrechte ramp, die hun hele leven verstoort. Schaars Werken is onverbrekelijk verbonden GOES - Per jaar zijn er in Nederland rond 100.000 zittingen van consultatie bureaus voor zuigelingen en nog eens 64.000 zittingen van consultatiebureaus voor kleuters. Zo'n 2500 artsen en onge veer evenveel wijkverpleegsters ontvan gen daar ruim 1 miljoen kinderen met hun moeders. De kinderen worden ge meten, gewogen, onderzocht. De moe ders kunnen er vragen stellen en krijgen allerlei adviezen over voeding en verzor ging van hun kinderen. De kruisvereni ging organiseert dat al zo'n 75 jaar en de "zuigelingenbureaus" en "kleuterbu reaus" - zoals ze in de wandeling ge noemd worden - waren dus al een begrip voor onze grootouders. Tot in het klein ste gehucht in de wijkgehouwen van de kruisvereniging. Als dc kraamverzorgster nog maar nau welijks bij een gezin weg is, staat de wijkverpleegster al op de stoep om de jonge moeder uil te nodigen met haar kindje naar het consultatiebureau te ko men. De overgrote meerderheid van alle moeders gaat op die uitnodiging in, omdat ze dan dc zekerheid hebben, dat de ontwikkeling van hun kindje des kundig wordt begeleid. Tot zijn eerslt verjaardag is hel kind zuigeling en gaat zijn moeder met hem naar het consulta tiebureau voor zuigelingen. Daarna is er tot het vierde jaar het consultatiebureau voor kleuters. Op het CB krijgt een kind de noodzakelijke inentingen. Ook wordt er onderzoek verricht naar het gehoor en naar een veel voorkomende oogafwij king: het zogenaamde "luie oog". Wordt er op het consultaticbureu door arts of wijkverpleegster iets vastgesteld dat medische behandeling noodzakelijk maakt, dan worden moeder en kind doorverwezen naar de eigen arts. Tijdens zo'n bezoek aan hel consulta tiebureau kan de jonge moeder allerlei vragen stellen en moeilijkheden bespre ken. Heeft ze de verkregen adviezen niet helemaal onthouden of begrepen, dan kan de wijkverpleegster tijdens een huisbezoek alles nog eens rustig toelich- Hebben ouders een ziek of gehandicapt kind thuis, dan kan dal problemen ge ven. Ook dan weer staat de wijkver pleegster ter beschikking om adviezen en goede raad te geven, zodat het kind zo goed mogelijk wordt verzorgd. Ook kent zij de vele organisaties, stichtingen, fondsen, etc. die er beslaan voor be paalde groepen gehandicapten en kan dus de ouders op mogelijke hulpbron nen wijzen of er contacten mee leggen. Gespreksgroepen Zoals er in tal van plaatsen gespreks groepen voor a.s. ouders ("moedercur sussen") zijn, zo worden er ook ge spreksgroepen voor jonge ouders geor ganiseerd. Steeds meer jonge vaders ne men aan dergelijke gespreksgroepen deel. Er wordt veel informatie uitgewis seld, problemen besproken, voorlichting gegeven en zo nodig worden speciale deskundigen voor een bijeenkomst uit genodigd. Duizenden jonge ouders hebben al erg veel plezier gehad van deze gespreksgroepen. Het kind hoeft niet ziek te zijn en de ouder hoeft geen "probleem" te hebben om de wijkverpleegster te raadplegen. Ook wanneer de opvoeders over be paalde zaken rond de verzorging van een kind meer willen weten, kan de wijkverpleegster een steun zijn; praten over veiligheid in huis voor rondkrui pende kinderen of iets anders, de wijk verpleegster heeft veel ervaring en kan een ieder raad geven. De kruisvereni ging is er immers voor iedereen met de manier waarop onze wereld in elkaar steekt. Het verschaft financiële zekerheid, geeft je een bepaald leefpa troon, bepaalt hoe de buitenwereld tegen je aankijkt en brengt je in kontakt met anderen. Maar werken is een schaars artikel aan het worden. Er is niet meer genoeg arbeid om iedereen een taak te geven en het lijkt erop dat dat wel zo zal blijven. Daarom leren steeds meer mensen wat het betekent om zonder werk te zijn. En het is een harde les. Eerst valt het nog wel mee. De hoop om snel een andere baan te vinden is nog niet vervlogen. Er zijn nog klussen te doen in huis en tuin en aan de auto. Vroeg of laat komt daarna het moment, dat mensen zonder werk over hun eigen positie gaan nadenken. Het doet er dan niet zoveel toe of ze werkloos zijn of arbeidsongeschikt, getrouwde vrouw zonder baan of misschien vervroegd ge pensioneerd. Mensen zonder werk ver liezen een deel van hun inkomen. Ze leven vaak van een uitkering en dat is minder gemakkelijk dan buren of ken nissen vaak denken. Bovendien wordt het de man of vrouw zonder werk vaak min of meer persoonlijk kwalijk geno men, dat hij of zij geen werk heeft. De omgeving zegt zoiets niet rechtstreeks, maar het blijkt uit terloopse opmerkin gen. "Als je wilt werken, kun je altijd wat vinden. Het zou mij niet overkomen, ik zou zo weer werk hebben", heet het dan. Afgedankt Er zijn nog andere dingen. Wie lang zonder werk is, krijgt het gevoel geen taak meer te hebben, afgedankt te zijn. Dat geeft een schuldgevoel, dat nog wordt versterkt doordat allerlei kontak ten met anderen verloren gaan. Wie werkt heeft de gelegenheid via het be roep kennissen en vrienden te verwer ven. Met het werkloos worden nemen die kontakten af. Vroeger kwam je je kollega's automatisch tegen, nu moet je ze speciaal opzoeken en bovendien heb je elkaar na verloop van tijd niet veel meer te vertellen. Dan blijven dc lege dagen over. De vaste dagindeling van werken en vrije tijd is er niet meer, het leefritme verandert. Din gen die vroeger niet belangrijk waren, worden dat nli wel: opstaan, bood schappen doen, afwassen. Je kunt zulke bezigheden wel rekken en daardoor meer lijd vullen, maar werkelijk bevre digend is dat natuurlijk niet. Overbrugging De enige oplossing voor de problemen van mensen zonder werk is natuurlijk dat ze werk vinden. Maar arbeid is nu eenmaal,schaars geworden en het eko- nomische en politieke antwoord op dat vraagstuk is nog niet gevonden. Al een kleine tien jaar worden wel vanuit het welzijnswerk in Nederland aktiviteiten opgezet voor mensen zonder werk. Ze hebben de bedoeling een aantal gevol gen van het werkloos zijn op te vangen. De gemiddelde duur van het zonder werk zijn was aanvankelijk vrij kort. De aktiviteiten van het welzijnswerk waren daarop afgestemd. Het ging er om een vervelende periode van een aantal maanden te overbruggen. Dc plotselin ge overmaat aan vrije lijd moet gevuld worden, met bezigheden. De projekten voor mensen zonder werk, zoals die ook nu in veel plaatsen draaien, bieden soosmiddagen, kaarlochtenden. kursus- sen en soms sport. Daarnaast zijn die projekten er op gericht de deelnemers zich bewust van hun positie te maken. Vervangend werk Veel van de bestaande projekten voor mensen zonder werk draaien uitstekend. Maar de gemiddelde duur van de wer kloosheid is langer geworden. Vroeger ging het om maanden, nu vaak om ja ren. Wie zo lang een baan moet missen, vindt in veel van de huidige aktiviteiten binnen het welzijnswerk geen echte ver vanging voor het niet hebben van werk. Daarom ontstonden langzamerhand andere methoden om de gevolgen van het - langdurig - zonder werk zijn op te vangen. En het waren methoden, waar bij mensen zonder werk de gelegenheid kregen aktiviteiten te ontplooien die zo veel mogelijk leken op gewone arbeid. Bezigheden dus die - zinvol zijn, - eisen stellen aan prestatie, inzet en kennis, - door de wereld om je heen worden gewaardeerd, - regelmatige werkzaamheden tot ge volg hebben, - de kans op het veroveren van "echt" werk eventueel vergroten. De gedachte was eigenlijk, dat mensen zonder werk het meest gediend zijn met "vervangend werk". Waarbij dat ver vangend werk natuurlijk nooit mag worden gezien als een definitieve oplos sing van het werkloosheidsprobleem. Vrijwilligerswerk Aagje van twintig en textielman Gerard, zoals ze verschijnen in het Sokutera filmpje op woensdag 9 januari, zijn al lebei langdurig werkloos. Ze proberen door die periode heen te komen door vervangend werk te doen. Gerard doet vrijwilligerswerk in Geldrop. Samen met een aantal anderen helpt hij men sen, die anders van die hulp verstoken zouden blijven: bejaarden en invaliden bijvoorbeeld. Bij die hulp kan het gaan om gewone klusjes in huis of om sociale hulp. Dezelfde groep in Geldrop doet ook vrijwilligerswerk voor instellingen, zoals kindertehuizen, kleuterscholen en creches. Ze repareren er speelgoed en verrichten kleine werkzaamheden in de gebouwen, waar die instellingen zijn gevestigd. Schilderwerk bijvoorbeeld. Vrijwilligerswerk, zoals dal in Geldrop gebeurt, mag iedereen overal doen die zonder werk is. Voorwaarde is wel dat toestemming wordt gevraagd aan de in stantie, die de uitkering bAaalt. Werkprojekten Aagje repareert fietsen in een bedrijfje in Coevorden, dat speciaal is opgezet om jeugdige langdurig werklozen vervan gend werk te bieden. De deelnemers (twee jongens en negen meisjes van ze ventien tot vierentwintig) zijn vijf dagen per week acht uur bezig, zoals ze dat ook in een normale baan zouden doen. Het is niet de bedoeling, dat ze langer dan een jaar in de werkplaats aan de gang blijven. Door vervangend werk te doen vergroten de deelnemers hun gevoel van eigenwaarde, doen ze werkervaring op en hebben zo een springplank ter be schikking om in een echte baan terecht te komen. Omdat de Coevordense fiet senmakerij geen echt bedrijf is, blijft voldoende tijd beschikbaar voor een goede bedoeling van de deelnemers. Twintig procent van de werktijd wordt daaraan besteed. Konkurrentie 'Zoals dat in Coevorden en Gcldrop ge beurt. zijn er nog een aantal andere plaatsen in Nederland, waar vervan gend werk voor mensen zonder werk wordt georganiseerd. Andere projekten elders zijn in voorbereiding. In al die gevallen zal bij het bieden van vervan gend werk worden uitgegaan van twee kèiharde basisregels: 1. de projekten bieden geen definitieve oplossing voor de werkloosheid van de deelnemers; 2. bestaande werkgelegenheid mag (uiteraard) niet in gevaar komen en konkurrentie met bestaande bedrijven of instellingen, die hetzelfde werk doen, is verboden. Verder is binnen het kader van het ver vangend werk een heleboel mogelijk. Neem bijvoorbeeld het vrijwilligers werk. Dal kan betekenen, dat adminis tratieve arbeid wordt gedaan of druk werk wordt vervaardigd voor buurtcen tra, hobbie-verenigingen, belangen groepen en tehuizen. Of dat kleine klussen worden gedaan voor mensen met weinig inkomen (bejaarden, min- der-validen, mensen met een hele dunne portemonnee). En bij die klussen kan het gaan om een nieuw behangetje, een lekkende kraan, onderhoud van de tuin of boodschappen halen. Maar ook werkzaamheden aan gemeenschappe lijke voorzieningen vallen er onder: het bijhouden van speeltuinvoorzieningen bijvoorbeeld of het repareren van speelgoed. Daarnaast kan vrijwilligers werk ondersteuning inhouden van allerlei aktiviteiten, of het nu om een aklie gaat of om hulp aan een buurt- of wijkcentrum. Er zijn voorbeelden be kend, waarbij mensen met belangstel ling voor het verrichten van vrijwilli gerswerk werden bijeengebracht in een plaatselijk klusjesbureau of in een vrij- willigersvakaturebank. Bedrijfjes Vervanged werk kan ook de vorm van een werkprojekt krijgen, zoals dat in Coevorden is gebeurd. Dat is veel moeilijker dan het organiseren van vrij willigerswerk. Komplete zelfstandige bedrijfjes moeten dan worden opgezet. De deelnemers krijgen er de mogelijk? heid zinnig en gewaardeerd werk te doen. Ze behouden hun uitkering of krijgen via een andere regeling hun in komen uitbetaald. Werkprojekten zijn er niet om echte werkgelegenheid te scheppen, ze willen de gevolgen van het zonder werk zijn opvangen. De deelne mers met hun problemen en behoeften zijn er het belangrijkste, niet de pro- dukten die worden vervaardigd. Er zijn tal van dergelijke werkprojecten denkbMAÜm maar een paar voorbeel den teSPR'en: speelgoed (van hout of textiel) vervaardigen voor allerlei in stellingen, oude meubels en huishoude lijke apparatuur ophalen en herstellen, planten kweken. Werkprojekten. Vrijwilligerswerk. So- ciaal-kulturele projekten voor mensen zonder werk. Het bestaat allemaal. En het heeft allemaal tot doel de gevolgen van dat zonder werk zijn zoveel moge lijk op te vangen. Want in een samenle ving, waarin werken nog steeds centraal staat, is zonder arbeid zijn minder leuk dat het van de buitenkant lijkt. Inlichtingen Inlichtingen over projekten voor men sen zonder werk in uw omgeving en over vervangend werk kunt u krijgen bij de provinciale koördinatoren van dat stuk je welzijnswerk. Zeeland De heer A.H. C'oomans Provinciale Stuurgroep Werkloosheid Provinciale Griffie Sint Pieterstraat 42 4331 EW MIDDELBURG tel. 01180-27351

de Faam | 1980 | | pagina 7