Leerlingen uit Vlissingen en Middelburg vielen in prijzen SUCCESVOLLE SPORTLIEDEN IN MIDDELBURG GEHULDIGD December-gevaar ligt op de loer FILMS Zeeland is een Dixielandorkest rijker Nieuwe activiteit van 't Schuttershof ZAKENRUBRIEK Kwalifikatie van Oranje goed voor fotowedstrijd Donderdag 27 december 1979 VF SAMEN UIT SAMEN THUIS EEN PAK SLAAG SEX MOVIE SPECIAL MONTY PYTHONS AND THE HOLY GRAIL DONALD IS NIET IN ZIJN EENTJE IM LAUF DER ZEIT FILM LOS BAND0S CONVOY Hairstylingshop "Lorda Corner" Souburg nu ook met damessalon in nieuw pand GEEN KOUDE HANDEN OP DE FIETS DIT JAAR WEER MEER GEFIETST VLISSINGEN/MIDDELBURG - De zesjarige Joan Geldof, leerlinge van de "Graaf Jan van Nassauschool" voor protestants christelijk basisonderwijs te Vlissingen en de 11-jarige Christine Stark, leerlingen van de zesde klas van de Petrus Immenschool voor basisonderwijs op reformatorische grondslag te Middel burg, waren vorige week dinsdag het middelpunt van een feeste lijke bijeenkomst op hun school. Beide leerlingen waren in de prijzen gevallen van de jaarlijkse appeltekenwedstrijd, die de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne "Het Ivoren Kruis" organiseert onder de Nederlandse basisscholieren. Ruim tweehonderdduizend kinderen namen aan de tekenwedstrijd deel. Slachtoffers Hoe gevaarlijk is vuurwerk? Veilig afsteken van vuurwerk Kinderen en vuurwerk De zesjarige Joan Geldof uit Vlissingen behaalde in het leeftijdgroep een eerste prijs en kreeg van de organisatie van de tekenwedstrijd een fiets cadeau, die haar in het bijzijn van haar schoolkameraad jes werd uitgereikt door de Vlissingse wethouder van onderwijszaken, ing. G.J.A.M. Adan. Christine Starkt kreeg voor haar teke ning van de jury een tweede prijs toege kend. Zi] kreeg haar prijs - een fototoe stel - van Nettie Croone, die namens de schooltandverzorging Walcheren de schooltandarts verving. Alle kinderen van de beide scholen kre- van Amerika. Als laatste poging komt de Nationale Garde proberen de proteste rende tot staan te brengen. Het lijkt wel oorlog: tanks en munitie genoeg om "The Battle of Bulge" te winnen. Rub ber Eend weigert te stoppen en al rij dende maakt hij zijn oplegger, gevuld met chemicaliën, los. Het tankgeschut raakt de dodelijke lading en zijn truck stort een verraderlijk, snelstromend wa ter in... Alhambra 1 Vlissingen vrijdag en woensdag 20.00 uur. zaterdag en zondag en dinsdag 19.00 uur. Ongetwijfeld de allerbeste film van Louis de Funes. Samen met de clow neske Bourvil een fenomenale vertol king. De film speelt zich af in de Tweede Wereldoorlog. Twee Engelse piloten worden boven Parijs neergeschoten en moeten onderduiken. Er ontslaan dan. uiteraard onder leiding van het Franse duo allerlei zotte situaties. Alhambra 11 Vlissingen vrijdag en woensdag 20.00 uur, zaterdag, zondag en dinsdag 19.30 uur. Film van Bert Haanstra. Alhambra II Vlissingen zaterdag, zon dag en dinsdag 21.30 uur. zondag en dinsdag matinee (14.00 uur) Voor en achter de camera laaide de gen in het kader van de actie "Snoep verstandig, eet 'n appel", een appel uit gedeeld. Een speciale "appelauto" reed met de prijsuitreikers mee om deze ge zonde versnapering aan de medescho lieren van de prijswinaars uit te reiken. Het Ivoren Kruis hoopt met deze actie, die in samenwerking met het centraal bureau van de tuinbouwveilingen wordt gehouden, een steentje bij te dragen om het tandbederf bij de jeugd tegen te gaan. De gevolgen van te veel en onver standig snoepen en de slechte mondver- zorging zijn nog ontstellend groot. Hier en daar treedt echter al verbetering in. Het Ivoren Kruis houdt deze actie onder het motto: "Snoep verstandig, een 'n appel, want appejs zijn gezond voor de tanden". Voordat de schoolkinderen over het bovengenoemde onderwerp te kenden. kregen zij eerst een les over goede eet- en snoepgewoonten en over mondverzorging in het algemeen. hartstocht hoog op. Hoe reageert de zaal? Alhambra 1 Vlissingen vrijdag 23.00 uur. Heel veel Oscars voor deze film die al weer de vijfde week in Vlissingen draait. Alhambra II Vlissingen vrijdag 23.00 uur. De allernieuwste Walt Disney teken filmparade waar de bekende figuren er weer allemaal bij zijn in elf tekenfilms. Alhambra I zondag in dinsdag 14.00 uur. Een filmhuis presentatie van Wim Wenders. Kuiperspoorttheater Middelburg vrij dag 20.30 uur. De Piek Vlissingen zondag 21.00 uur. Comedie met Monty Python. De Piek Vlissingen donderdag 21.00 uur. Swingende jazz-rock met Caribische in vloeden. De Piek Vlissingen vrijdag 20.30 uur. Een legendarische truckchauffeur (Rubber Eend) leidt een verzameling voertuigen, als protest tegen de corrupte politie, naar de gre.s in het zuid-westen MIDDELBURG - Ondanks allerlei tegenslagen is de organisatie van het culturele centrum "Schuttershof' er toch in geslaagd om de activiteiten per 1 januari uit te breiden. Er komt dan naast het cafe een sociëteit waar leden zich vooral in de nachtelijke kleine uurtjes kunnen vermaken. "Wat dat betreft ont breekt er in Middelburg nog al wat", legt Dick Roskam uit. "Niet dat wij een ge wone disco worden, nee, we bonden ons zeer nadrukkelijk bezig met iets dat de bezoeker in de rest van de stad niet kan vinden. We streven ernaar om zoveel mogelijk life-muziek te brengen in de vorm van new wave. punk en rock and roll". Bijzonder in de nieuwe club is de 'licht bak. Deze is aangesloten op het orgel en kan via allerlei van te voren ingebrachte programma's over een computer velerlei soorten effecten voortoveren. Voor de opening op 1 januari heeft Dick Roskam zes Nederlandse groepen uit genodigd. Welke dal precies worden weet hij nog niet precies. Vast staat wel dat de "Bayer Band", "De Session Band" en Heroez komt. De sociëteit wordt geëxploiteerd op ve renigingsbasis. Dat betekent volgens in itiatiefnemer Roskam dat er uitsluitend leden toegang krijgen die bij hun aan melding een kaart met foto krijgen. Bovendien krijgen deze leden korting op het binnen een aantal maanden te ope nen filmhuis dat de volgende activiteit van de initiatiefnemers is. "Daar worden films uit een alternatief circuit getoond. Ook hierin hebben we nu al contacten moeten leggen in Amsterdam en Rot terdam. Ook Belgische en Engelse pro- OOST-SOUBURG - Hairstylingshop "Lords Corner" is verhuisd naar een rui mere en bijzonder sfeervol ingerichte zaak aan de Kanaalstraat 46 te Oost- Souburg. De "oude" zaak - eveneens in de Kanaalstraat - is hierdoor verlaten. "Lords Corner" heeft nu ook een da messalon. Het nieuwe pand. met een diepte van zeventien meter is eigenlijk in drieën verdeeld. De herensalon, waarin "de baas" Frits den Heijer samen met Ineke Stokman werkt, is in het voorste deel ondergebracht. De damessalon, die achterin de zaak is. wordt geleid door Harry Tanihatu en Mirjam Wilke en Ivonne Traas is als leerling-kapster werkzaam in de nieuwe kapsalon die door deze uitbreiding twee nieuwe krachten heeft aangetrokken. De da mes- en herensalon worden gescheiden door een comfortabel en gezellig inge richte waclugelegenheid waarin tevens een werkbar is geplaatst. De herensalon heeft drie werkunits terwijl in de da messalon vier wcrkstoelen en twee droogbanken zijn aangebracht. Het ge hele meubilair - aangepast aan de nieu we omgeving - is vernieuwd. De Souburgse kapperszaak heeft Frits den Heijer samen met zijn compagnon Peter Vuijk gerealiseerd. In enkele maanden tijd heeft men er zelf, gehol pen door vrienden en kennissen, een fraai geheel van gemaakt, waarbij af wisselend is gewerkt met hout. schoon- metselwerk, vloerbedekking en plavui zen. Tijdens de openingsreceptie, maandagavond 17 december, was er bijzonder veel belangstelling. Een groot aantal bloemstukken gaf aan het ope- ningsgebeuren een extra feestelijk tintje. ducties willen wc vertonen", zegt Ros kam. die verder nog barstensvol plannen voor het culturele centrum zit. MIDDELBURG - In de burgerzaal van het Middelburgse gemeentebuis reikte burgemeester drs. P.A. Wolters verleden week aan de sportkampioen uit zijn ge meente een fraaie herinneringsstandaard uit. Tevens werden de junioren meisjes van de tafeltennisvereniging Middel burg-Zuid als sportteam van het jaar uitgeroepen terwijl de voetbalvereniging Middelburg in aanmerking kwam voorde fraaie Japanse wisseltrofee: de samoe- raihelm die voor het eerst werd uitge reikt. De voetbalvereniging Middelburg kreeg deze trofee die door de voetbalve reniging uit Nagasaki beschikbaar werd gesteld vanwege de organisatie van de voetbalwedstrijd tegen de Amerikaanse voetbalploeg Los Angeles AzteceS, de ploeg waar Johan Cruyf voor uitkomt. Volgens burgemeester Wolters zal de Japanse voetbalvereniging best ingeno men zijn met de plaats waar de helm met zijn grillige vorm terecht komt. Voor de toekenning van hel beste sport team van het jaar van de gemeente Middelburg had zich een beoordelings commissie gebogen over de lange lijst van kampioenen. Maar niet alleen de uiteindelijke prestatie was toereikend om de tafeltennisvereniging de wissel- beker toe te kennen, ook de organisa tie-kwaliteit van de vereniging werd erin betrokken. De beoordelingscommissie stelde dan ook: "In de keuze van de commissie speelde mee dat de tafelten- nisvertafeltennisvereniging al vele jaren aan de weg timmert. De prestatie die de diverse teams van "Middelburg-Zuid" in de afgelopen jaren hebben geleverd, zijn mede mogelijk gemaakt door de voortreffelijke bestuurlijke begeleiding en de enorme inzet van de trainers en begeleiders. In het opvallende optreden van de tafeltennisvereniging speelt de totstandkoming van de accommodatie kleine zaalsporten eveneens een zeer belangrijke rol. Het behalen van het Nederlands kampioenschap junioren door hel meisjesteam is duidelijk het resultaat van de wijze waarop de tafel tennisvereniging zich heeft gemanifes teerd". Het damesjunioren-team. bestaande uit A. Kersten, I. Hofman en I. van Osselaar kreeg de wissclbeker uit handen van de sportman van verleden jaar Rob Geer vliet, wiens naam overigens weer voor een indrukwekkend aantal kampioen schappen stond. In zijn openingstoespraak zei burge meester Wolters dat sport een belang rijke plaats in onze samenleving in neemt en dal de gemeente Middelburg dat beslist niet onderkent. Hij memo reerde aan de thans in aanbouw zijnde sporthal die als alles normaal verloopt op 15 maart geopend zal worden. De sportlieden bleven na afloop nog wat nababbelen bij een drankje. Wanneer besloten is de kinderen mee te laten doen. mag vooral niet vergeten worden ze goed te instrueren. Bovendien blijft voortdurend toezicht door de ou ders noodzakelijk. Uiteraard dienen die ouders zélf te weten hoe ze veilig met vuurwerk moeten omgaan! Handwarmers of fiets-stuur-kappen zijn er nog steeds en men hoeft deze winter dus geen last van koude handen te heb ben als m,en dagelijks van de fiets ge bruik maakt. Er is zelfs een groeiende nostalgie ten aanzien van deze nuttige fietstoebehoren, want sinds een jaar of drie neemt de verkoop weer toe. Voor de sportieve fietser zijn er overigens ook speciale wintcrflctshandschoenen, de bekende wiclrcnnerhandschocnen en dan voorzien van een lange, gebreide polsboord. Wellicht een tip voor Sinter klaas. die naar nuttige, njet-afgezaagde kado's zoekt. Het loopt storm met de inzendingen in de enkele maanden geleden gestarte voetbal fotowedstrijd. De hoofdprijs van een ge heel verzorgde reis voor twee naar de Europese Kampioenschappen in Italië is, na de winst van het Nederlands elftal in Oost-Duitsland, vanzelfsprekend extra aantrekkelijk geworden. Direkt na de wedstrijd in Leipzig was er dan ook een sterke toename in bet aantal inzendin gen. De door Kodak en Nikon georganiseer de fotowedstrijd heeft als thema voetbal in de meest brede zin van het woord, dus ook het balletje trappen op straat en si tuaties rond het veld. Een van de vele inzendingen ziet u afgebeeld. De foto is gemaakt doorT.M. de Vries uil Assen. Naast de uiteindelijke hoofdprijs wordt er maandelijks een foto-van-de-maand gekozen. De winnaars voor de maand november zijn: categorie zwart/wit: J.J. van Beek uil Amsterdam en categorie kleur: R. Velders uit Rotterdam. Slui tingsdatum voor de volgende foto-van- de-maand verkiezing is 31 januari 1980. Deelnameformulieren zijn verkrijgbaar bij alle fotowinkels. De populariteit van de fiets in ons land kan worden afgelezen aan de intensive ring van het gebruik. Hoewel er ook bij het dagelijkse woon-werkverkeer sprake is van toename - vooral daar waar spe ciale voorzieningen voor fietsers tot stand kwamen - is de groei vooral spec taculair bij het recreatief, het toeristisch en het sportief fietsen. Zo nam het aan tal georganiseerde fietsevenementen met ruim tien procent toe en hel totale aantal deelnemers met bijna twintig procent. Dat terwijl dit jaar het weer vaak niet bepaald gunstig was. Voor een klassiek evenement als de Friese Elfste dentocht op tweede Pinksterdag moest reeds in een vroeg stadium de inschrij ving worden gestopt. Ook voor andere evenementen werd een deelnemersstop ingesteld. Door de leden van het nog steeds groeiende aantal fiets- en toer clubs werden indrukwekkende aantal len kilometers op de fiets afgelegd. Per soonlijke jaar-records in de buurt van de 20.000 kilometer. Van invloed is hierbij dat de hedendaagse sportieve lichtge wicht fietsen met versnellingen tot het maken van grote tochten uitnodigen. Opmerkelijk is ook de steeds groter wordende belangstelling voor het ma ken van fietsvakanties zowel in eigen land alsook in andere landen. trus Immenschool uit Middelburg ont vangt de camera voor haar tweede prijs in de tekenwedstrijd (foto: Sophia van den Heuvel) AMSTERDAM - Bij het aanstrijken van een lucifer ligt de kans op een ongeval al op de loer. Het risico van een vuuronge- val wordt zeker vergroot in de laatste maand van het jaar, wanneer er kaarsen worden aangestoken, als er oliebollen worden gebakken, als er vuurwerk wordt afgestoken. December is een maand, die in het teken staat vaa feestelijke gebeurtenissen, maar de praktijk leert dat het nieuwe jaar niet voor iedereen feestelijk begint. Er zijn er immers, die soms nog ver vóór de Oudejaarsnacht met luid knallend vuurwerk in de brandende handen staan...Menigmaal is onherstelbaar oogletsel het vervolg van een in het wil de weg geworpen rotje...Het brand weerrapport leert speciaal in december hoeveel keren de brandweer uitrukt op het alarm Vlam in de pan'. In 1977 werden 435 slachtoffers van vuurongevallen, onder wie 155 kinderen met min of meer ernstige verbrandingen in een ziekenhuis opgenomen, zo liet het C.B.S. onlangs officieel weten. Jaar in jaar uit zijn er honderden slachtoffers van ongevallen, die met pijn en leed ook soms nog veel schade met zich meebrengen. De ongevalspiek ligt in het laatst van het jaar. Daarom mag juist in de feestelijke Decembermaand de aandacht voor de preventie van vuurongevallen niet verslappen. Een waarschuwing tegen het op de loer lig gende gevaar is dan extra op z'n plaats. Explosies op verkeerde plaatsen of mo menten kunnen veel narigheid veroorza ken. Dat geldt ook voor vuurwerk. De kans op een ongeluk hoeft echter hele maal niet zo groot te zijn. Als men zich bij het afsteken maar strikt aan de ge bruiksaanwijzing houdt en de nodige voorzorgmaatregelen neemt. Vuurwerk is alleen gevaarlijk als je niet weet hoe je ermee om moet gaan. Toch worden er ieder jaar omstreeks de jaarwisseling ongeveer twintig mensen tengevolge van ongevallen met vuur werk in het ziekenhuis opgenomen. In september 1979 nam Ronnie Hende- rikse, saxofonist-klarinettist, nadat hij met trompettist Hans van de Velde uit Dixie Daddies was gestapt, bet initiatief om te komen tot de oprichting van den nieuwe jazzband. Binnen korte tijd was de bezetting compleet. De zeven musici noemden hun formatie: Jazznuts. In no vember trad deze groep voor het eerst voor bet voetlicht. Do bandleden, die individueel al ruime bekendheid genieten bij elke regelmati ge bezoeker van jazzavonden, laten ge zamenlijk een volkomen eigen sound horen, die soms herinneringen oproept aan Alex Welsh in zijn goede dagen, maar die toch te onbegrensd is om zon der meer in een hokje gestopt te kunnen worden. De muziek van Jazznuts is vaak Daaruit blijkt dat nog lang niet iedereen de gevaren van vuurwerk kent en weet hoe het gehanteerd moet worden. De helft van de opgenomen slachtoffers wordt behandeld voor oogverwondin gen. Brand-en scheurwonden, vooral aan de ledematen, komen op de tweede plaats. Voornamelijk jonge mensen worden getroffen door een ongeval met vuur werk. Meer dan zestig procent van de eerder genoemde ziekenhuisopnamen betreffen kinderen en jongeren tussen vijf en negentien jaar. Hel merendeel daarvan behoort lot de leeftijdsgroep tien- tot vijftienjarigen. Oog- en hand verwondingen zijn meestal het gevolg van het op de verkeerde manier afsteken van vuurwerk. Het in de hand aansteken en daarna weggooien is een van de ge vaarlijkste vormen van vuurwerkpret. Je weet immers nooit hoe lang het duurt voor het vuurwerk ontploft. Ook het opnieuw aansteken van weigeraars (lont opgebrand, niet afgegaan) is enorm ris kant. De lont is bij de eerste ontsteking vaak al zover opgebrand dat bij het opniemw ontsteken de zaak meteen explodeert. Gelegenheid om een veilige afstand te nemen is er dus niet bij. Vuurwerk dat zichzelf wegschiet, zoals vuurpijlen, le vert extra gevaar op bij ondeskundig gebruik. Door een afwijking van de ge plande koers kunnen toeschouwers die te dichtbij slaan getroffen worden. Neerkomend vuurwerk levert brandge vaar op. Vooral rieten daken en open opslagplaatsen van brandbaar materiaal zijn kwetsbaar. Knallend vuurwerk kan gehoorbescha- diging veroorzaken. Uit diverse onder zoeken is gebleken dat er nogal wat vuurwerk op de markt is dat de gevaar- grens voor gehoorbeschadiging (160 de cibel) overschrijdt. Het is aan te bevelen om niet te veel knallers achter elkaar af te steken. Huisdieren kunnen beslist niet tegen knallen en moeten op oudejaars avond dan ook binnen gehouden wor den. Experimenteren met vuurwerk is zonder meer levensgevaarlijk. Vooral het zelf fabriceren van vuurwerk is een uiterst riskante zaak. Meestal eindigt zoiets met een ontijdige explosie. Vuurwerk maken moet aan experts worden overgelaten. zeer subtiel gearrangeerd, maar biedt daarnaast veel ruimte aan de improvi satie. die nu eenmaal van meet af aan het basiselement van de jazz vormt. Zorgvuldig selecteerden de musici Hun repertoire. Deels bestaat dit uit traditio nele oude-stijlnummers, deels uit wer ken van in aard zo verschillende com ponisten als Duke Ellington. Cole Por ter, George Gershwin en zelfs Michel Legrand. De uitvoering ervan is zeer swingend, wat voor de dansliefhebbers een waar genot zal gaan betekenen. De bezetting van Jazznuts is als volgt: Hans van de Velde: trompet, flügelhorn en vocals. Robert Weijls: trombone. Jo han Lammers: banjo. Menno Radema: piano. Jack van Waarde: contrabas. John Muis: drums. Veilig afsteken van vuurwerk houdt in dat de juiste voorzorgmaatregelcn ge troffen worden. Ook het kiezen van de juiste plaats voor het afsteken is zeer belangrijk. Goede kwaliteit van het te ontsteken vuurwerk is eveneens essen tieel. De aankoop kan daarom het beste geschieden bij de officieel aangewezen winkels. Men doet er goed aan de verplicht bij gesloten Nederlandse gebruiksaanwij zing ruimschoots van tevoren rustig door te lezen, 's Avonds in het donker lukt dat uiteraard niet zo best... Vuurwerk moet 'kruitdroog' zijn. Voch tigheid geeft namelijk een grote kans op weigeraars. Een uitstekende bewaar plaats voor vuurwerk is een metalen trommel of bus op een veilige droge plek, zo mogelijk niet in huis. Bewaren te dicht bij een warmtebron brengt brandgevaar met zich mee. Hel is zaak om de plek waar het vuurwerk wordt afgestoken met zorg uit te zoeken. Dit in verband met het reeds genoemde brandgevaar bij neerkomend vuurwerk. Ramen en deuren moeten gesloten zijn als het vuurwerk begint, zodat er niets naar binnen kan vliegen. Het van tevoren bepalen van een plek waar de toeschouwers veilig kunnen staan is zeer aanbevelenswaardig. De af stand tussen de toekijkers en de plaats waar het vuurwerk ontstoken wordt dient minimaal 6 meter te zijn. Aan te raden is om bij het afsteken van en het kijken naar vuurwerk een hoofd deksel te dragen. Dat geeft bescherming tegen naar beneden komende stukken. Wanneer men vuurwerk dat onverwacht van richting verandert op zich af ziet komen, kan met het beste de ogen met de handen bedekken. Vuurpijlen kun nen veilig afgestoken worden door ze te plaatsen in een fles die zo is ingegraven dat de hals boven de grond uitsteekt. Is de grond bevroren dan kan de fles met zand gevuld worden. Hel gaat erom dat de fles rechtop staat en niet kan omval len. Het aansteken van vuurwerk mag alleen gebeuren met iets dat gloeit en niet vlamt, zoals een brandende sigaar of si garet. Een vlam doet de lont te snel op branden waardoor de lijd om een veilige afstand te nemen te kort kan zijn. Blijft men vlak bij het vuurwerk staan dan is de kans groter om geraakt te worden door rondvliegende stukken. Ter vergroting van het effect wordt vuurwerk nogal eens gebundeld afges token. Dat is zeer gevaarlijk. Elk stuk apart ontsteken is de beste methode. De stukken die men niet meteen afwil ste ken moeten in de gesloten trommel of bus blijven. Dus niet alvast een paar stukken in de jas- of broekzak stoppen. Dat is levensgevaarlijk want door de li chaamswarmte kunnen ze tol explosie komen. Om te voorkomen dat afgesto ken vuurwerk in de voorraadtrommcl of -bus komt moet de deksel steeds dicht gedaan worden. De wet schrijft niet zonder reden voor dat vuurwerk alleen verkocht mag wor den aan kinderen boven een bepaalde leeftijd. Veel ouders vragen zich af of ze het afsteken van vuurwerk aan hun kin deren kunnen toevertrouwen. Het is on mogelijk daarin een algemeen advies te geven. Ouders kunnen zelf het beste be palen of hun kinderen voorzichtig en handig genoeg zijn om met vuurwerk om te gaan. Ze moeten daarbij wel kri tisch te werk gaan; hei is tenslotte een hele verantwoording.

de Faam | 1979 | | pagina 9