verschijnt 14 - daags voorlichting van de provincie zeeland ZORG BIJ ZWANGERSCHAP GEDURENDE HELE PERIODE 'NHISTORISCH VUUR WERK.LEG HET VAST! VOOR 1980 ƒ5 MILJOEN VOOR MILIEUBEHEER OP PROVINCIE-BEGROTING DE PROVINCIE EN DE RUIL VERKAVELING VIJF STATENCOMMISSIES VERGADEREN Donderdag 27 december 1979 NIEUWJAARS ONTVANGST OP 5 JANUARI zo zit dat in elkaar bij de provincie Kruisvereniging Thuis bevallen PKU-prik Vuurwerk fotograferen Opstellen en opname En nu de film Fascinerend werkje Het hoofdstuk milieubeheer kwam een jaar of tien geleden nog niet voor op de begroting van de provincie Zeeland. Nu wordt er voor 1980 een bedrag uitgetrokken van bijna 5 miljoen. Dit als gevolg van het feit dat de laatste jaren in allerlei milieuwetten de provincie de belangrijkste taak heeft gekregen. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42. MIDDELBURG (01180) 273S1 Het grootste gedeelte van het geld wordt uitgegeven aan z.g. appa raatkosten. ongeveer ƒ4 miljoen. Met deze kosten worden bedoeld salarissen van het personeel en alles wat daar bij komt, zoals de kosten van gebouwen, verwar ming, verlichting, meubilair etc. etc. Het provinciale milieubeheer is verdeeld over een aantal sectoren: beheer van grondwater en bodem; beheer van het oppervlaktewater; bestrijding van de luchtverontrei niging; bestrijding van geluidshin der; natuurterreinen (subsidies); ontgrondingen (niemand mag zonder vergunning grond wegha len, bijvoorbeeld een dijk afgra ven) en de zorg voor natuur en landschap. Drie provinciale diensten zijn ac tief met het milieubeheer bezig; de provinciale griffie, de provinciale waterstaat en de provinciale pla nologische dienst. Het personeel van de provinciale waterstaat verzorgt vooral de technische kant van de zaak, zoals metingen van de luchtverontreiniging, van geluid en van waterkwaliteit. Ook geeft deze dienst het provinciaal be stuur adviezen over de technische voorwaarden die moeten worden gesteld aan industrieën die ver vuiling teweeg brengen. De wa terstaat adviseert ook over de aanleg en het beheer van vuil stortplaatsen. Er zijn speciale ambtenaren in dienst die belast zijn met de controle op het naleven van allerlei voorwaarden in mi lieuvergunningen. De milieuambtenaren van de pro vinciale griffie verzorgen de be stuurlijke en administratieve kant van het milieubeleid. Voorwaar den in milieuvergunningen moe ten juridisch "Waterdicht" zijn. Ook wordt er op de griffie voor gezorgd dat allerlei procedures, zoals hoorzittingen, ter-inzage- leggingen, beroepszaken enzo voorts goed worden afgehandeld. De activiteiten van de planologi sche dienst strekken zich,voorzo ver het de milieuzorg betreft, vooral uit tot het beheer van het landschap. Tegenover het bedrag van vijf miljoen dat de provincie uitgeeft staan ook inkomsten. Het rijk vergoedt bijna 1 miljoen en er wordt een kleine drie ton geraamd aan z.g. leges. Dat zijn bedragen die de provincie ontvangt voor "bewezen diensten". In dit geval gaat het om hinderwetvergunnin gen en vergunningen luchtveron treiniging. Onderzoek Er wordt 15.000,- uitgetrokken voor onderzoek van het water bij stortplaatsen en 100.000,- voor het verzamelen van gegevens ten behoeve van het grondwaterbe- heer. Dat geld wordt besteed aan het onderzoeken van grondwater- monsters, het meten van grond waterstanden en het verrichten van proefboringen. Deze activitei ten zijn ook nodig omdat binnen niet al te lange tijd de grondwa terwet in werking treedt. Begonnen is met de uitbreiding van oriënterend hydrobiologisch onderzoek in de Zeeuwse binnen wateren. Het doel is te komen tot een systeem waarmee de biologi sche kwaliteit van het water kan worden beoordeeld. Voor 1980 worden de kosten op 25.000,- ge raamd. ƒ75.000,- is nodig voor planten kundig onderzoek, dat wordt ver richt door de planologische dienst. Aan het begin van het nieuwe jaar wordt, zoals gebruikelijk, weer een nieuwjaarsreceptie gehouden in de Abdij te Middelburg. De Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en me vrouw Boertien-Velema zullen namens het provinciaal bestuur de nieuwjaarsontvangst houden op zaterdag 5 januari 1980 's middags van vier tot zes uur in de Staten zaal, ingang Abdijplein. Luchtverontreiniging en geluidhinder Voor de bestrijding van de lucht verontreiniging is in 1980 380.000,— beschikbaar. Een derde van dit bedrag gaat naar de ge meenschappelijke regeling met de gemeenten, ter meting van de luchtverontreiniging. Bijna een ton is er voor onderzoek, bestemd voor een milieu-effect rapportage; 70.000,- gaat naar uitbreiding van de apparatuur ten behoeve van de meetauto en 75.000,- naar de aanschaf van laboratorium- apparatuur. De geluidsmeetapparatuur wordt uitgebreid voor een bedrag van ruim een ton. Begin januari vergaderen vijf commissies uit provinciale staten. De commissie voor ruimtelijke or dening opent de rij op vrijdag 4 januari 's middags om half vier, Agendapunt is de rapportage over 1978 van de nota bewoningspa- troon. Op maandag 7 januari vergaderen de commissie voor de waterstaat en de commissie voor de financiën, beide in het gebouw van de Pro vinciale Waterstaat, Het Groene Woud 1 in Middelburg. Voor de waterstaat is dat om twee uur. Op de agenr^ staat o.a. het verslag zeewerin^n 1978, de nota Verkeer en Vervoer Midden-Zee land, verbetering van de wegen (gedeeltelijk) Haamstede-Wester- schouwen en Goes- 's-Heer- Arendskerke, aanvulling op de nota fietspadenplan 1977 en een wijziging op aansluiting van de Engelandweg aan de weg Middel burg-Vlissingen-Oost. De financiële commissie vergadert om half zes. Aan de orde komt o.a. de voortzetting van de provinciale informatierubriek in de huis-aan- huisbladen, subsidie aan de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland van ten hoogste 80.000,— voor de aankoop van een transportabele concertvleugel (te gebruiken in de Landschapszorg Een ton wordt gestort in het provinciale natuurbeschermings fonds. Uit dit fonds kunnen gede puteerde staten subsidies geven in de aankoop van natuurterreinen. Verder kan de Stichting het Zeeuwse landschap voor 1980 re kenen op een subsidie van ƒ200.000,- in de kosten van het beheer van natuurgebieden. Het rijk moet dan minstens evenveel subsidie geven. Tenslotte vermeldt de begroting een subsidie van 750,- aan het Instituut voor natuurbescher mingseducatie, van 65.000,- aan het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming en van 1000,- aan de Vereniging milieuhygiëne Zeeland. hele provincie), de restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee, ga rantie subidie inspraak vrouwen emancipatiebureaus in 1980, sub sidiëring van de Zeeuwse vor mingscentrum '79-'82en "Fonds be strijding muskusratten", beëindi ging subsidie Zeeuws consultatie bureau voor alcohol en drugs, voortzetting van het Landelijk Project Bedrijfsvoorlichting en het beschikbaar stellen van een krediet voor uitbreiding van het gebouw van de Provinciale Wa terstaat. De commissie voor sociale zaken vergadert op woensdag 9 januari om half twee in het Provinciehuis over de omvorming van de "Pro vinciale commissie bejaarden voorzieningen" naar "Provinciale welzijnsraad voor ouderen" en het stopzetten van de subsidiëring aan het Consultatiebureau voor alco hol en drugs. Eveneens op woensdag de 9e ver gadert de commissie voor onder wijs en cultuur in het provincie huis, om half vrij 's middags. Agendapunten zijn: het instellen van een provinciale onderwijs raad, de aankoop van een tran sportabele concertvleugel, subsi diegarantie voor de inspraak van Wie hei woord ruilverkaveling hoon denkt in eerste instantie aan de land bouw en maatregelen ter verbetering van de produktie in die sector, terwijl anderen - een steeds groter wordende categorie - de term verbinden aan aantasting van natuur en landschap. Slechts een enkeling zal ruilverkave ling in verband met de provincie brengen en toch heeft dit overheidsli chaam er mee van doen. Aanvragen voor ruilverkavelingen moeten namelijk ingediend worden bij gedeputeerde staten. Het enige wat gs op dat moment met die aanvraag doen is doorsturen naar de centrale cultuurtechnische commissie in Utrecht met het verzoek advies te ge ven over de goedkeuring. Als gs gun stig beslissen komt de aanvraag op het voorbereidingsschema ruilverkave lingen - een overzicht van alle ruil verkavelingen in den lande - met het tijdstip van aanvang van voorberei ding. Vervolgens wordt een voorberei dingscommissie benoemd die in over leg met alle betrokkenen een plan opstelt en daarbij komt de provincie weer om de hoek kijken, want naast de belanghebbenden voor de ruilver kaveling hebben als adviseurs onder meer zitting in die commissie de pro vinciale planologische dienst en pro vinciale waterstaat. Met behulp van allerlei gegevens, verstrekt door onder andere staatsbosbeheer, de landin- richtingsdienst. natuurbescherming etc., stelt de commissie plannen op voor verbetering van de waterhuis houding, verbetering van wegen, be scherming van landschap en natuur en eventueel openluchtrecreatie. Die plannen tezamen vormen het voortontwerpplan, waarin de proble men van het gebied genoemd worden en in aansluiting daarop de verbete ringen die daarin aangebracht kun nen worden. Verder wordt aangege ven hoeveel grond nodig is om het plan te kunnen uitvoeren, hoeveel dit alles kost en wie het moeten betalen. Het voorontwerpplan wordt daarna voor inspraak aangeboden aan be langhebbenden en belangstellenden. Aan de hand van de uitkomsten van de inspraak kan het plan nog gewij zigd worden, zodat het meer in over eenstemming komt met het beoogde doei Daarna is het woord weer aan de centrale cultuurtechnische commissie die het plan ter goedkeuring krijgt aangeboden. Wordt positief beslist, dan gaat het plan met een gunstig advies naar gedeputeerde staten die het voorlopig moeten vaststellen; het plan wordt daarbij getoetst aan het provinciale beleid. Als tot die voorlopige vaststelling is vrouwenemancipatiebureaus en subsidiëring van de vormingscen tra, Zeeuwse vrouwenraad en Stichting oude Zeeuwse kerken. Alle vergaderingen zijn openbaar. Spreekrecht is er gedurende een half uur direct na aanvang. beslist wordt het plan ter inzage ge legd en is iedereen in de gelegenheid de zaak in te zien en - tegen betaling van een kleine vergoeding - te kopen. Eventuele bezwaren kunnen inge diend worden bij gedeputeerde staten, die na verwerking daarvan de stem mingsdatum vaststellen. Grondeige naren en pachters spreken bij die stemming uit of het plan al dan niet wordt uitgevoerd. Tussen de aanvraag - die meestal komt van landbouworganisaties, wa terschappen of gemeenten - en de stemming ligt al een termijn van vijf tot zes jaar. Als bij de stemming tot uitvoering wordt beslist, kan pas daadwerkelijk begonnen worden en opnieuw wordt dan een commissie benoemd: de plaatselijke commissie, bestaand uit een vertegenwoordiging van belang hebbenden en deskundige adviseurs. De commissie is vergelijkbaar met de voorbereidingscommissie. Gs zijn ve rantwoordelijk voor de benoeming van de leden en daarmee is de provin ciale taak voorlopig afgelopen, zij hel dat provinciale diensten, zoals de planologische dienst en waterstaat, als adviseurs in de plaatselijke com missie zitting hebben. Met de uitvoe ring van het plan is ongeveer tien jaar- gemoeid. waarna gs het plan nog de finitief vaststellen en regels geven voor het beheer. In Zeeland spelen op het ogenblik de volgende ruilverkavelin gen. Kieldrecht De werkzaamheden zijn voltooid en de akte van toedeling is gepasseerd. De lijst van geldelijke re gelingen en de renteberekening vol- gen nog. De Poel-Heinkenszand In 1980 zat het werk beëindigd worden. Verwacht wordt dat de akte van toedeling in hel eerste kwartaal van dat jaar vastges teld wordt. Kapelle-Wemeldinge De werken zijn hier in volle gang. In de tweede helft van 1981 zou het definitieve plan van wegen en waterlopen vastgesteld moeten worden. Wolphaartsdijk Men zit midden in de voorbereidingen voor deze ruilverka veling; naar het zich laat aanzien kan deze J'ase in 1980 afgesloten worden. Yerseke-Moer Voor dit plan is een voorbereidingscommissie ingesteld. In 1982 wordt de afsluiting van de voorbereidtng verwach t. West Zeeuwsch-Vlaanderen en Nijs- en Hooglandpolder Beide ruilverkavelin gen zijn nog in het voorbereidend stadium. Het eerste advies van de centrale cultuur-technische commis sie is nog niet ontvangen. Walcheren GS hebben de aanvraag van de drie landbouworganisaties om ad vies aan de centrale cultuurtechnische commissie gezonden. De redactie van "Abdijnieuws" wenst alle lezers een voorspoe- J dig 1980 en hoopt dat deze rubriek het komende jaar een nuttige J functie kan vervullen in het contact tussen het provinciaal bestuur en de bevolking van de provincie Zeeland. Praktisch iedere volwassen Nederlander kent de kruisvereniging. Maar lang niet iedereen weet ook precies wat die kruis vereniging allemaal doet. In feite zou je kunnen zeggen, dat de kruisvereniging voor de gezondheid van mensen probeert te zorgen van vóór hun geboorte tot aan het einde. Van vóór hun geboorte, ja, want wanneer een vrouw zwanger is kan zij van de wijkverpleegster of van de kraamver pleegster allerlei praktische adviezen krijgen met betrekking tot de voorberei ding op de bevalling, leefregel, luier mand. Adviezen, die het kindje straks ten goede komen. Bovendien organiseert de kruisvereniging in vele plaatsen zoge naamde "moederkursussen", soms ook "gespreksgroepen aanstaande ouders" genoemd. Daar wordt in een serie bij eenkomsten van alles en nog besproken over de komende bevalling. Je leert er van eikaars problemen, maar ook van wat de arts. de verpleegkundige en de diëtist te vertellen hebben en zo nodig komt de wijkverpleegster op huisbezoek om persoonlijke problemen te bespreken. Er zijn mensen die denken dat de wijk verpleegster een goedwillende juffrouw is, met meer vriendelijke bereidwillig heid dan vakkennis. In werkelijkheid is een "wijkzuster" een goed opgeleide specialist op haar eigen gebied: 3'/:-jaar opleiding als ziekenhuisverpleegster en daarna nog eens 2 jaar opleiding tot "verpleegkundige in de maatschappe lijke gezondheidszorg". Bovendien wordt zij nog regelmatig door de kruisvereniging bijgeschoold om zo goed mogelijk van dienst te kun nen zijn. De toekomstige moeder kon dus rustig allerlei dingen die met de komende be^ valling of met de gezondheid te maken heeft met haar bespreken. Veel aanstaande moeders moeten soms een zoutarm dieet volgen als voorberei ding op de bevalling. Anderen krijgen van hun arts de raad af te slanken. In die gevallen kan de wijkverpleegster goede raad geven over de voeding. Maar de kruisvereniging heeft ook diëtisten in dienst, die op vele plaatsen in het land spreekuur houden in wijkgebouwen. Met een verwijsbriefje van de arts kan men daar terecht voor zeer deskundige adviezen. De bevalling kan thuis plaatsvinden of in de kraamafdeling van een ziekenhuis. Dat is in Nederland heel gewoon, maar in alle andere Westerse landen is thuis bevalling een zeldzaamheid. De kruis vereniging is echter altijd propagandist geweest van thuisbevalling, wanneer het gaat om gezonde vrouwen, waarbij geen komplikaties zijn te verwachten. Een zwangere vrouw is geen patiënt en de bevalling is een gezinsgebeurtenis, re deneert dc kruisvereniging. Dat dit nog niet zo gek geredeneerd is. wordt bewe zen door hel feit dat Nederland heel hoog op de wereldranglijst staat met het laagste sterftecijfer wat zuigelingen be treft. Bijna nergens anders ter wereld is een bevalling zó veilig als in ons land. Ter wijl toch zo ongeveer de helft van alle bevallingen thuis plaatsvindt, in andere landen krijgt men steeds meer belang stelling voor het Nederlandse systeem en er gaat bijna geen maand voorbij of er komt wel een delegatie deskundigen uit een of ander land bij de kruisvereni ging kijken hoe hel hier gaat met de thuisbevallingen en de kraamzorg. Kraamzorg, dal is de andere kant van de medaille. Want thuisbe,vallen kan erg goed en veilig zijn. maar dan dient de bevalling wel met de nodige deskundige zorg omgeven te worden. Daarom hoeft heeft de kruisorganisakruisorganisalic duizenden gediplomeerde kraamver zorgsters in dienst. Ze hebben 4 maan den opleiding gehad in een interpaat en daarna nog eens een jaar praktijk, aan gevuld met lessen, waarna ze terug naar het internaat gaan om examen te doen. Zo'n kraamverzorgster assisteert huis arts of vroedvrouw bij de bevalling en blijft daarna een aantal dagen moeder en kind (maar ook de rest van het gezin) verzorgen. In bepaalde gevallen is er ook "wijkkraamzorg". Dan komt de kraamverzorgster enkele malen per dag thuis om alleen moeder en zuigeling te verzorgen. De laatste jaren is de poliklinische be valling erg in opkomst: de bevalling zelf vindt plaats in het ziekenhuis, waarna moeder en kind na 1-2 dagen naar huis gaan en daar verder kraamzorg van de kruisvereniging krijgen. Is er thuis vcrpleegmateriaal nodig voor de bevalling (bedzeil, speciale klossen om het bed te verhogen, etc.) dan komt dat uit het uitleenmagazijn van de kruisvereniging. Binnen veertien dagen na de bevalling komt er een verpleegster van de kruis vereniging thuis, om de baby een klein hielprikje te geven. De bedoeling is en kele druppels bloed op te vangen op een speciale kaart die naar een laboratorium wordt gezonden. Daar wordt door bloe donderzoek gekeken of de baby soms lijdt aan een bepaalde stofwisselings stoornis. phenylketonurie genaamd. Hel is een zelden voorkomende ziekte, maar wanneer deze niet tijdig ontdekt wordt, leidt deze ziekte tot een vorm van zwakzinnigheid. Het hielprikje zorgt voor lijdelijke ontdekking, zodat door een speciaal dieet de gevolgen van de ziekte voorkomen kunnen worden. Kort na de bevalling staal de wijkver pleegster weer op de stoep om te kijken 'of met moeder en kind alles in orde is. of de jonge moeder soms bepaalde vragen heeft rond de voeding, etc. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij uw wijkverpleegkundige en/of bij de Kruisvereniging Vlissingen/Souburg. Natuurlijk is dat moment van precies twaalf uur in de nacht van de 31e de cember 1979 helemaal niets bijzonders. Al is 't dan het punt in de tijd tussen dc zeventiger en tachtiger jaren van deze eeuw...liet is een even "gewone" minuut als die 11 op dit moment beleeft. Wat dat betreft is er niets bijzonders aan de hand. Toch kan die overgang van '79 naar '80 achteraf best een historisch moment worden. Als de tachtiger jaren inder daad duidelijk anders worden dan dc afgelopen tien jaar. dan heeft die drem pel wel degelijk een bepaalde waarde en is dat vuurwerk in Nieuwjaarsnacht tot op zekere hoogte een historisch vuur werk. waar je best even stil bij kunt slaan. Voor mensen, die zulke bijzóndere mo menten graag in hun levensalbum re gistreren. is er de mogelijkheid om het vuurwerk te vereeuw-igen met behulp van de kamera. Watje ook van de min der prettige kanten van dat vuurwerk- festijn kunt zeggen: het is een fascine rend gezicht. En als dat schouwspel er toch is, waarom zou je er dan ook niet langer van genieten door het via een foto of film voor altijd vast te leggen. Daar om hierbij het "recept" voor het maken van vuurwerkfoto's of -films. Je kunt vuurwerk fotograferen met elke kamera. Alleen zijn de resultaten soms wat pover: een opname van één vuurbol of waaier is niet erg boeiend. Het resul taat wordt pas echt leuk als u beschikt over een kamera met een B bij dc be lichtingstijden. wat betekent dat u een tijdopname kunt maken. Zolang u de ontspanknop of draadontspanner van uw kamera ingedrukt houdt, zolang blijft de lens openslaan. Uw kamera kan geladen worden met een normaal filmpje van 19 of 21 DIN. tel: 01 100-15892. de Kruisvereniging Walchcren-Oosl, tel. 01180-12228. dc Kruis-vereniging Platteland-Walchcren. tel. 01100-158927 De "sterren" geven voldoende licht om een goed resultaat te verkrijgen. Het diafragma zet u op 8 of als er sym booltjes op de kamera staan op bewolkt. Zet uw kamera op een hoog punt (bijv. bij een zolderkamerraam) zodat u een goed stuk van de hemel in beeld krijgt waar u veel vuurwerk verwacht. Zet de kamera op een statief of vensterbank. Afstand instellen op oneindig en een zwart kartonnetje bij dc hand houden. Daar stijgt de eerste vuurpijl op. U drukt de knop in en blijft dat voorlopig doen. Als de vuurpijl is uitgedoofd, blijft de lens open, maar u schuift het zwarte kartonnetje voor dc lensopening. Als er weer iets kleurigs in beeld zal gaan ko men: weg karton'.... en ook dat ligt vast. Het kartonnetje er weer voor en na het maken van een derde opname laat u de ontspanknop los. De opname is klaar, 't Is verstandig op dezelfde manier nog een paar foto's te maken. De serie zal dan zeker een of enkele geslaagde vuur werkfoto's opleveren, een~~schitterende herinnering aan dat historische vuur werk van Nieuwjaarsnacht 1979/1980. Ook het filmen van vuurwerk is 'n fas cinerend werkje, want alles wat licht geeft en beweegt is het waard te worden gefilmd. Filmen van vuurwerk geeft geen enkel probleem als u zich maar niets aantrekt van het signaal van dc automatische belichtingsregeling, dat er onvoldoende licht is om te filmen, 'l Is zelfs niet nodig om speciale film te ge bruiken: als u een XL-kamera heeft kan vuurwerk gefilmd worden met een nor male film of een "snelle" film. Een belangrijk advies: probeer niet zo'n snelle, omhooggaande vuurpijl van de grond af te volgen, maar wacht hem als 'l ware op bij het punt. waar hij zich /al gaan ontplooien. Richt de kamera dus op dc lucht en zet de lens in groothoek stand. Alleen als de vuurpijl builen het beeld dreigt te komen, is het verstandig U zult het ontdekken: ook het filmen van 't vuurwerk is een fascinerend werk. En natuurlijk is het straks, als u in het nieuwe jaar de film terug ontvangt van de ontwikkelcentrale, een spannend moment om te zien wat u hebt gevangen in die Nieuwjaarsnacht toen u een toch wel wat historisch vuurwerk hebt vast gelegd om later te kunnen zien hoe het was toen we met elkaar in dc tachtiger jaren zijn geslapt. Foto's maken van het "historische" vuurwerk van de Nieuwjaarsnacht 1970/1980 of er een film van maken....het is een leuk werkje. In bijgaand artikel wordt verteld hoe de beste resultaten kunnen worden bereikt. hem te volqen. maar dan is de snelheid al vertraagd. Bij het uiteenspatten van het licht moet de lichtbron zo mogelijk midden in het beeld zitten. Zet - als u deze hebt - de kamera op een statief of hou hem in elk geval /o stil mogelijk.

de Faam | 1979 | | pagina 11