voorlichting van de provincie zeeland ZEEUWEN ONDERZOCHT OP BELANGSTELLING VOOR PROVINCIAAL BESTUUR verschijnt 14-daags ONBEKEND, MAAR NIET ONBEMIND De interesse van de Zeeuwse krantelezer VOOR AL UW ADVERTENTIES (wekerij "Moesbosch Gebr. D. en W. Joziasse STATENVERGADERING OP 14 DECEMBER VF Woensdag 28 november 1979 Lidmaatschap politieke partijen hoven landelijk cijfer STATENCOM MISSIE FIN ANCIEN VERGADERT Bloemenshop „OCTO" Korte Noordstraat 39f Middelburg. Tel. 01180-11896 200 mtr. van het ziekenhuis. de verbouwing bijna gereed is, willen wij dit vieren met: Open Dagen rijdag 30 nov. en zaterdag 1 dec. kunt dan zien hoe wij de planten telen met 50% minder energie, hoe duizenden cyclamen en cerststerren al weer in bloei staan in een veelheid van kleuren en prima kwaliteit. 'evens willen wij allen bedanken die tijdens de verbouwing zonder mopperen de ongemakken lebben getrotseerd. oor al die trouwe klanten, maar ook voor hen die voor het eerst met ons bedrijf willen kennisma- cen, gedurende de 2 open dagen, extra voordeel! p alle planten, bomen, heesters, coniferen en vaste planten: 10% korting voor particulieren op onze och al erg gunstige prijzen. Over prijzen gesproken Wist u dat wij vanaf 2,50 al een mooie cyclaam voor u hebben? Kerststerren vanaf 1,75, aapsviool 2,- dat wij een enorme collectie grote groene planten telen, die wij u daardoor zeer oordelig kunnen aanbieden? )at wij erg veel droogbloemen en materiaal voor de doe-het-zelvers hebben? )at 45 liter potgrond bij ons 5,- kost? irem 3,75 Forsithia, Ribes, Jasmijn, enz. 1,75, 4,- Prunus Frilola (amandel boom) 7,50, ruitbomen 8,50, 10 struikrozen 22,50, kerstbomen met kluit 150 - 175 cm. vanaf 15,— it is slechts een kleine greep uit ons assortiment. U kunt ons vinden Galgeweg 5, Koudekerke, genover hertenkamp "der Boede". el.: 01185 - 1623- 1795 In mei en juni van dit jaar zijn 500 Zeeuwen ondervraagd over hun bekendheid met de provinciale politiek. De enquête bevatte vragen over namen van Zeeuwse politici, of burgers weieens kontakt opnemen met bestuurders en ambtenaren en wat men de belangrijkste problemen in deze provincie vindt. Enkele weken geleden zijn de eerste resultaten bekend geworden van dit onderzoek. Ze zijn neergelegd in het rapport "Participatie in de provincie". Landelijk gezien is de enquête een uni cum. Op gemeentelijk niveau en over het hele land is wel onderzoek gedaan naar de politieke betrokkenheid van de burger, maar er valt nu voor het eerst met meer zekerheid iets te zeggen over de vraag of het begrip "provincie" bij de bevolking leeft. Personen en politiek De meeste mensen (32,6%) denken dat de provincie wordt bestuurd door de Commissaris der Koningin en 38 procent denkt dat de burge meester de gemeente bestuurt. Het "goede" antwoord, namelijk dat de provincie wordt bestuurd door provinciale staten, gedeputeerde staten en Commissaris tesamen, werd door slechts 6,8 procent ge geven. Het viel op dat slechts 8 procent van de ondervraagden de gemeenteraad noemde als be stuursorgaan van de gemeente. Vragen over gemeentelijke en landelijke politiek zijn in het on derzoek opgenomen om vergelij kingsmateriaal te hebben. Zo zei 6,4 procent van de ondervraagden zeer geïnteresseerd te zijn in ge- Het viel wel op dat naar verhou ding vrij veel Zeeuwen de naam Don kennen. 15 procent noemde hem als statenlid en bijna 23 pro cent als gs-lid. Het rapport zegt hierover dat ten tijde van het on derzoek de affaire-Harrisburg speelde en dat toen de naam van dé Zeeuwse gedeputeerde - die ook voorzitter is van de PZEM - veel in de krantekolommen verscheen. Acute gebeurtenissen - plezierig of onplezierig - kunnen de populari teit van provinciale bestuurders blijkbaar stevig beïnvloeden. Ook viel het op dat de lijst van meest genoemde statenleden nogal wat namen van oud-leden ver toont. Achter de namen van Don en Eversdijk prijkt als goede derde De statenzaal in dè Abdij met links gedeputeerde staten en rechts provinciale staten. meentelijke en 6,6 procent in pro vinciale politiek, tegen landelijk 12,1 procent. 40,4 Procent van de Zeeuwse bevolking is tamelijk geïnteresseerd in gemeentelijke en 35,8 in provinciale politiek. De landelijke politiek scoort ook hier het hoogst, namelijk 43,2 procent. De bevolking interesseert zich dus meer voor landelijke dan gemeen telijke en provinciale politiek. De Commissaris der Koningin 'blijkt de bekendste provinciale bestuur der te zijn. 75 procent van de on dervraagden noemde de naam Boertien. Gevraagd naar namen van leden van gedeputeerde staten of provinciale staten wist respec tievelijk 64,2 en 58,4 procent geen enkele naam te noemen. die van A.J. Kaland, die al ander half jaar geen statenlid meer is. Datzelfde geldt voor J. van den Bos, J. Stenvert, mr. J.F.G. Schlin- gemann, C. Th. A. van Water schoot en M.J. van Poelje. Kontakten met bestuur schaars Verreweg de meeste burgers blij ken nooit kontakt te hebben met bestuurders en ambtenaren van gemeente of provincie. De meeste kontakten worden nog gelegd op gemeentelijk niveau. 16,4 procent zegt weieens een burgemeester of een wethouder te hebben bena derd en 14,2 procent een ambte naar. Slechts enkele procenten van de Zeeuwen heeft weieens kontakt met een bestuurslid van een poli tieke partij, een statenlid, een gs- lid of een provinciaal ambtenaar. De besproken problemen hadden meestal betrekking op het eigen huis, de straat of de omgeving. Genoemd werden ook meer alge mene zaken zoals milieuzorg en verkeer. Men had het idee dat er aandacht aan de problemen werd geschonken, behalve bij kontakten met ambtenaren. Een andere vraag was of men dacht dat het moeilijk of makke lijk zou zijn bepaalde personen te benaderen. Het gemakkelijkst leek het de meeste burgers om naar een ambtenaar op het ge meentehuis te stappen: 82% heeft daar geen problemen mee; 72,2% vindt dat van een wethouder van 64,2% van de burgemeester. Leden van provinciale en gedeputeerde staten Zijn voor veel mensen niet zo "uitnodigend". Rond 40 procent denkt dat het moeilijk is iemand van de staten of gs te benaderen. Lidmaatschap van organisaties Bijna 23 procent van de Zeeuwen is lid van een sportvereniging. Ook zijn er vrij veel mensen lid van een vakvereniging (ruim 20 procent). Tussen de 6 en 10 procent is lid van een beroeps- of standsorganisatie, van een vrouwengroep of vrou wenvereniging, van een wijkver- eniging en van een school- of ou dervereniging. Vooral vakvereni gingen en beroeps- en standsor ganisaties houden zich met pro vinciale zaken bezig, met name ruimtelijke ordening. Werkgelegenheid belangrijkste prêbleem Bij de vraag: "Wat zijn volgens u de belangrijkste problemen waar wij in Zeeland mee te maken heb ben?", gaven de meeste mensen (15,2 procent) als antwoord: "Werkgelegenheid". Kerncentrale en kernenergie kwam op de twee de plaats met 13,6 procent, milieu beheer had 8,8 procent en de vaste oeververbinding 7,8 procent. Dit laatste percentage laat zich weer splitsen in 4% van de onder vraagden die de VOW als alge meen probleem noemden en 2,6 procent voorstanders en 1,2 pro cent tegenstanders. De probleem- lijst wordt verder gecompleteerd door onderwerpen die enkele pro centen scoorden, namelijk open baar vervoer en slechte verbin dingen, industrialisatie, toerisme, afsluiting Oosterschelde, wegen, woningbouw/woningnood, dijk verzwaringen en angst voor het water. 14,6 procent van de ondervraagden vond dat over de kerncentrale, de opslag van gevaarlijke stoffen en een rampenplan de mening van de burgers zou moeten worden ge vraagd: 10,4 procent vond dit van de vaste oeververbinding en een gelijk percentage van de ruimte lijke ordening. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42. MIDDELBURG (01180) 27351 Aankondigingen van vergaderin gen 33,8 procent van alle Zeeuwen heeft wel eens aankondigingen gelezen van vergaderingen van provinciale staten of commissies uit de staten. Die informatie werd gehaald uit de krant of een huis- aan-huisblad. In Noord-Zeeland worden deze aankondigingen be ter gelezen dan op de Bevelanden: Het rapport "Participatie in de provincie" is gebaseerd op een onderzoek onder 500 Zeeuwse burgers. Rekening is gehouden met een verdeling naar woon plaats en sexe. In maart van dit jaar hebben alle Zeeuwse ge meenten een a-selekte steek proef uit de bevolkingsregisters getrokken van in totöal 1000 personen boven de 17 jaar. Dit dubbele aantal was nodig om "schaduwkandidaten" te heb ben, bijvoorbeeld voor mensen die onbereikbaar waren. Het aantal van 500 garandeert voor de uitkomsten van het onder zoek een betrouwbaarheidsni veau van 95%. Het nu uitgebrachte rapport is nog maar tussentijds. In een definitieve versie zal bijvoor beeld nog aandacht worden ge geven aan vragen hoe groepen burgers over bepaalde zaken denken en waarom meningen verkondigd worden. Het on derzoek is verricht door het Provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland, in overleg met de vakgroep politicologie van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Het idee is afkom stig van de provinciale com missie bestuur - bestuurden. 43,5 tegen 28 procent. De PZC wordt het vaakst als bron ge noemd. 71,2 procent van de onder vraagden leest tenminste drie da gen per week de PCZ, 14,4 procent De Stem, 16,4 procent het Alge meen Dagblad, 7,4 procent de Te legraaf, 3 procent Trouw, 2,6 pro cent de Volkskrant, 1,4 procent NRC-Handelsblad en 1 procent het Brabants Nieuwsblad. Deelname aan provinciale politiek Van de Zeeuwse burgers is 13,2% lid van een politieke partij; Vol gens het landelijk verkiezingson- derzoek in 1974 is 5 procent van de Nederlanders lid van een partij. 44,8 procent van de ondervraagden gaf te kennen niet geïnteresseerd te zijn in verkiezingen van pro vinciale staten, maar 86% zou toch naar de stembus zijn gegaan als er verkiezingen waren geweest. Het CDA zou in dat geval 37,2 procent van de stemmen vergaard hebben, 31,86 zou de voorkeur hebben ge geven aan de PvdA en 10,93 aan de WD; D'66 kwam op 8,14 en de SGP op 7,91%. Het rapport wijst erop dat niet teveel waarde aan deze uit komsten mag worden gehecht, omdat vaak blijkt dat na korte tijd een kwart van de ondervraagden van mening verandert. Bijna een kwart van de onder vraagden heeft meegedaan aan politieke activiteiten voor de pro vinciale verkiezingen in 1978. De activiteiten variëren van beïn vloeden van de naaste omgeving en het aanplakken of verspreiden van raambiljetten tot het bijwo nen van politieke bijeenkomsten en het geven van geld voor ver kiezingsactiviteiten. Ruim een kwart van de geënquêteerden zou bereid zijn zich actief in te zetten voor Zeeuwse politieke zaken, zoals ruimtelijke ordening, oever- en bootverbindingen, Ooster schelde, milieu, toerisme en re creatie en kernenergie. Opmerke lijk is dat 25,2 procent van de mensen zegt iets te kunnen doen tegen maatregelen van de pro vincie waar men het niet mee eens is, maar dat slechts 3,6 procent denkt dat er een groot of erg groot effect van uit gaat. "Twee zijn sterker dan een", is het principe van velen, want het indi vidueel kontakt opnemen met een lïd van provinciale staten wordt met minder kans van slagen ge honoreerd dan wanneer men met meer mensen actie onderneemt, namelijk 46,6 tegen 77,4 procent. 31,2 procent van de Zeeuwen denkt dat demonstraties eenmaal geno men beslissingen kunnen beïn vloeden; 60,6 procent vindt dat de monstreren helemaal niet helpt. Jongeren verwachten over het al gemeen meer succes van acties dan ouderen. Ruim de helft van de on dervraagden praat weieens over belangrijke Zeeuwse onderwer pen. Dat geldt vooral voor de jon geren. Uit het onderzoek naar de belangstelling van de Zeeuwse burger voor de provinciale politiek blijkt, dat 49 procent van de ondervraagden uit zichzelf geen taak van de provincie weet op te noemen. Met andere woorden: de helft van de bevolking weet niet wat de provincie doet. Van de opgenoemde taken gingen de meeste stemmen (7,2 procentnaar de (vaste) oeververbinding(en), 6,8procent ging naar verkeer en wegen. 4,2 procent naar milieu en 3,6 procent naar werkgelegenheid. Genoemd werden o.a. ook ruimtelijke ordening, ker nenergie, woningbouw, toezicht op gemeenten, dijkverzwaringen, industriebe leid en afsluiting van de Oosterschelde. Dat de bevolking maar matig op de hoogte is van de activiteiten van de provincie blijkt ook uit de antwoorden die gegeven zijn op een keuzevraag. Er werd een aantal taken genoemd waarop die antwoorden mogelijk waren: de provincie beslist er wel of niet over, of "weet ik niet". Bijna de helft van de ondervraagden meende bijvoorbeeld, dat de pro vincie bouwvergunningen afgeeft. Eveneens de helft denkt, dat de provincie beslist over het oprichten van nieuwe scholen voor beroepsonderwijs en bijna één op de vijf (18,8 procent) van de ondervraagden denkt, dat de provincie beslist wie er in de gemeenteraad komen.. Ondanks het feit, dat veel mensen niet goed op de hoogte zijn van de verrichtingen van het provinciaal bestuur is er wel een redelijk vertrouwen in de provinciale overheid. 42,6 procent heeft tamelijk veel vertrouwen en 5,4 procent heeft zelfs heel veel vertrouwen: matig vertrouwd wordt de provincie door 34 procent van de bevolking en 5,2 procent heeft nauwelijks vertrouwen; 0,8 procent vertrouwt de provincie helemaal niet. Op vrijdag 14 december a.s. ver gaderen provinciale staten van Zeeland in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. De vergadering be gint al om 9.00 uur 's morgens, vanwege de omvangrijke agenda. Gedeputeerde staten doen mede deling over de begroting van de De commissie voor de finan ciën uit de Zeeuwse staten vergadert op vrijdag 30 no vember a.s., 's middags om half twee in het Provincie huis, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg. Behandeld worden de jaarstukken 1978 van de Provinciale stoom bootdiensten, de Provinciale bibliotheekcentrale en de Zeeuwse centrale muziekbi bliotheek, voor deze laatste ook de begroting 1980. Spreekrecht is er gedurende een half uur direct na aan vang van de vergadering. n.v. Westerschelde Oeververbin ding 1980 en het verslag van de commissie voor economische za ken van de vergadering van 15 ok tober j.l. Van de voorstellen van gedeputeerde staten komen eerst aan de orde het regio-advies over de ziekenhuissituatie in Zeeland en de vaststelling van het woon wagenplan voor de provincie. Subsidievoorstellen zijn er voor het project "Vrouwenmishande ling: horen! zien! zwijgen?"; Stichting Zeeuws service- en in formatiebureau; Zeeuws biolo gisch museum; restauraties mo numenten; inentingskosten ie penbestand en een bureaumede werkster voor de ZVU. Voorstellen tot goedkeuring van jaarrekening 1978 en begroting 1980 zijn er voor de Zeeuwse centrale muziekbi- bliot' k en de Provinciale bi- bliothu ...centrale. Verdere voor stellen zijn: overdracht van dc vroegere steigerdam te Walsoor den aan waterschap Hulster Am bacht, de-jaarrekening Provincia le stoombootdiensten 1978 en di verse wijzigingen op de provin cie-begroting 1978. De agenda en stukken liggen ter inzage in alle openbare bibliotheken in Zeeland en in het Provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De interesse die de Zeeuwse burger aan de dag legt voor de provinciale politiek kan ook worden getoetst aan zijn leesgewoonten. Gebleken is, dat de belangstelling voor gemeentelijk nieuws groter is dan voor het provinciale. 35,4 procent van de ondervraagden leest nooit een verslag van een gemeenteraadsvergadering, maar 40,2 procent doet dit wel eens en 24 procent meestal of altijd. Verslagen van statenvergaderingen ko men er beduidend minder vanaf. 70,6 procent leest nooit een verslag, 23,8 wel eens en 5,4 procent meestal of altijd. De Zeeuwse krantelezer interesseert zich het meest voor plaatselijk, gemeentelijk en streeknieuws (19 procent van de ondervraagden). 11,6 procent noemt als eerste onderwerp,: ongelukken, overlijdensgevallen, sensationele berichten en criminaliteit. Berichten over sport worden door 9,6 procent van de krantelezers als eerste onderwerp genoemd. OP DONDERDA G 29 NO VEMBER A.S. GAAN ONZE DEUREN WA GEN WUD OPEN ff

de Faam | 1979 | | pagina 17