Vrije School Middelburg houdt open dag FILMS KORTEN KLEIN "Ze kwamen bij nacht": nieuw verhaal over meidagen van 1940 Rockgroep "Normaal" in disco Royal ZAKENRUBRIEK FIRMA DERT VERDUBBELDE WINKELRUIMTE Koffie- en theeschenkerij "De Groene Pui" opende theewinkel Woensdag 21 november 1979 VF MIDDELBURG - De kleu terklassen van de Vrije School Zeeland houden op zaterdag 24 november een open dag om ouders van toekomstige leer lingen en andere geïnteres seerden iets te kunnen vertel len over de opzet en doelstel ling van een Vrije School. Informatie over UFO's Najaarsexpositie prenten van vogels en bloemen POPEïE'S SUPER FESTIVAL ER OP OF ER ONDER PASTORALE 1943 MONTY PYTHON EN DE HEILIGE GRAAL DE GROTE BESCHEURFILM SAL0-0FDE 120 DAGEN VAN S0D0M EEN BIJZONDERE DAG ASYLUM DE ROVER MET DE GELE SCHOENEN Bouwbond FNV Oost Souburg met eerste ledenbulletin Fanfare St. Juttemus in Schuttershof Boek speelt in Friesland, Rotterdam, bij de Grebbeberg en bij Den Haag WAO'ers en Welzijnswerkers ontmoeten elkaar Expositie Wim Helder in galerie "De Witte Swaen" Middelburg Belangrijk in deze school is het vrije spel. Zo begint de dag voor de kleuters. Een imitatie van de situatie thuis. De "juf' gaat breien of een ander typisch huis houdelijk akkefietje opknappen terwijl de kinderen zich op velerlei manieren vermaken. Soms wordt ook samen met de kinderen eten gemaakt. Wat onderscheidt de vrije school nu van een openbare of christelijke school? Lida Dobson, vertegenwoordigster van deze school, stelt dit als volgt. "Belang rijkste aspekt bij ons onderwijs is dat wij er de nadruk op leggen dat de dingen niet uitsluitend van buiten zijn te leren. Je moet als het ware de materie zelf in kruipen. Juist kleuters zijn bijzonder geïnteresseerd in de inhoud. Dat bete kent dus dat je niet uitsluitend uitgaat van de theorie maar vooral van datgene watje kunt waarnemen." "De sprookjes van Grimm hebben voor ons een bijzondere betekenis omdat de ze uit de mond van de plattelandbewo ners door Grimm zijn opgetekend. Oer beelden dus die voor kinderen grote waarden bezitten, zoals leven en dood, goed en kwaad, trouw en ontrouw en waarheid en leugen. Bijkomstigheid, maar niet te onderschatten, is de taal ontwikkeling die de kinderen door deze sprookjes ondergaan." Lida Dobson ondervindt vaak dat er misverstanden bestaan over de vrije school. "Sommige mensen verwarren de naam vrije school met het idee dat hier alles zo vrij toegaat en de kinderen in de gordijnen hangen. Vrije school staat meer nog voor vrij denken en respekt voor iemand anders mening." De open dag begint om tien uur en is rond half vier afgelopen. Op het pro gramma staat: demonstratie van het ochtendspel: inleiding over kinderteke ningen; groepswerk: 1 adventsviering, 2 popje maken, 3 schilderen; poppenspel; informatie. Bij de foto: Spel met verkleedpartij in een kleuterklas van de Vrije School, (fo to Sophie van den Heuvel) MIDDELBURG - Het Ufolo- gisch Studiecentrum Midden- Zeeland houdt op 23 november een openbare bijeenkomst over het onderwerp UFO's. Er zal on der meer een aantal interessante waarnemingen uit dit gebied wor den besproken die geïllustreerd worden met een aantal foto's. Ook zal er een korte film en een dia-serie worden vertoond die meer informatie over dit onder werp zullen verschaffen. Op deze bijeenkomst zal ook een stand zijn waar tal van wetenswaardigheden op het UFO-gebied tentoonges teld zijn. Deze bijeenkomst wordt gehou den op vrijdag 23 november in de Brasserie te Middelburg, aanvang half acht. MIDDELBURG. Zoals gebruikelijk vindt bij Van Benthem Jutting Stan daard Boekhandel weer een najaarsex positie plaats. Dit jaar valt het accent heel duidelijk op de prenten van vogels en bloemen. De grote collectie die op de eerste etage van de boekhandel te zien is, omvat prenten van Besier uit 1613, Maria Sibylla Merian uit 1717, van Ge rard van Spaendonck uit 1801 en van P.J. Redouté uit ca. 1830. Met name de laatste twee kunstenaars bereikten de absolute top op het terrein van de gravure-technieken. Bovendien gaven ze hun prenten een stijl en sfeer die ze ver boven het niveau van de af beelding uit doet rijzen. Naast de prenten op het gebied van de biologie, wordt ook weer een grote ver zameling uiterst zeldzame kaarten, stadsgezichten en plattegronden van Zeeland geëxposeerd. 90 minuten schateren om de dolle situa ties waarin de held Popeye zich manoe- vreert. Alhambra I Vlissingen, zondag 14.00 uur. De diepste fantasieën van een vrouw worden werkelijkheid. Alhambra 1 Vlissingen Vrijdag 23.00 uur. Een Nederlandse speelfilm, naar het boek van Simon Vestdijk, met klinkende namen in de hoofdrollen. Alhambra I Vlissingen donderdag, vrij dag en maandag t/m woensdag 20.00 uur en zaterdag 19.00 en 21.30 uur en zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Koning Arthur en zijn page Patsy zijn op zoek naar Ridders die zich bij hen willen voegen aan de Ronde Tafel. Als hij na een aantal problemen een tiental ridders weet te strikken verschijnt opeens God, die hem de opdracht geeft de Heilige Graal te zoeken. Als hij deze uiteindelijk vindt, wordt hem de toegang tot het kasteel ontzegd. Arthur verzamelt zijn troepen om het kasteel te bestormen, maar de veldslag wordt op een wonder baarlijke wijze onderbroken Alhambra II Vlissingen vrijdag 23.00 uur. Een film van een jonge filmmaker waarbij brullen, gieren lachen troef is. Alhambra II Vlissingen, donderdag, vrijdag en maandag t/m woensdag 20.00 uur; zaterdag 19.00 en 21.30: zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Een film die gebaseerd is op de gr we- lijke moorden door de Italiaanse fascis ten begaan jegens de burgerbevolking van het dorp Marzabotto tijdens de tweede wereldoorlog. Door de film heen vertellen de heren hun sado fascistische theoriën, voornamelijk geïnspireerd door hun persoonlijke lusten. De maker van deze film Pasolini, heeft nagenoeg alle perversiteiten en smerig heden die mensen met elkaar kunnen uithalen op weliswaar schokkende wijze laten zien maar toch op een dusdanige integere manier dat de film behalve een afschuwelijke ervaring, ook een zekere geloofwaardigheid herbergt. Het is overigens de laatste film van de Ita liaanse meester voordat hij zelf op beestachtige wijze werd vermoord. Al hambra II Vlissingen, woensdag 20.00 uur (Nut, ZVU). Op de tweede dag van het bezoek van Hitier aan Mussolini wordt de bevolking van Rome opgetrommeld om als levend decor te dienen als Hitier en de Duce hun grimmige act opvoeren. Als de be tonnen woonkolos leeg is, waarin Anto- nietta (Sophia Loren) met haar man en- zes kinderen woont, onstaat een min of meer toevallige ontmoeting tussen haar en de pas als radioreporter ontslagen Gabriele (Marcello Mastroianni) die naar Scandinavië zal worden gedepor teerd omdat hij homofiel is. Na een aanvankelijke aarzeling ontstaat een liefdesgeschiedenis. Haar man zegt die avond: "Een dag die gevierd moet worden en als het de ze vende wordt, noemen we hem Adolfo. Antonietta komt niet naar bed Deze film beschrijft het leven en wonen van een experimentele psychiatrische commune in London en is opgebouwd rond een kwetsbare jonge, gevoelige vrouw, een jongen die eigenlijk niet weet wat hij wil en een 40-jarige ingenieur die uit jaloezie, onmacht en gebrek aan aandacht een overheersende rol binnen de commune speelt. In een levenssituatie die slingert tussen angst en twijfel weten zij zich een bes taan op te bouwen dat enig perspectief biedt. Kuiperspoort Middelburg donderdag 20.30 uur. Een spannende film voor de lagere schooljeugd, die gaal over twee jongens die jacht maken op een inbreker. Clubhuis Open Hof Vlissingen, zaterdag 10.30 uur. OOST-SOUBURG - De federatie Bouw- en Houtbonden van de afdeling Oost Souburg kwam verleden week voor het eerst met een ledenkrant uit waar mee de vakbondsmensen direkter op de lokale problemen willen ingaan van de leden. "We staan als afdeling dichter bij de mensen en kennen de problemen beter van onze leden dan het Federatiebes tuur", stelt voorzitter Joop van Esch in het voorwoord. "Maar ook de woonom standigheden, zoals bijvoorbeeld een slecht huis en te hoge huur, zonder dat er voldoende onderhoud gedaan wordt of een beter huis maar een onbetaalbare huur", stelt de bouwbondvoorzitter. "Het moet een kritische krant zijn", stelt Van Esch, "maar toch leesbaar en in spelen op de direkte problemen van on ze leden". Het boekje bevat verder een verslag van twee jaar huisbezoek en een rubriek "Angst oó het werk" waar inge gaan wordt o? de persoonlijke ervaring van bouwvakkers op het bouwterrein. Ook wordt een aankondiging verstrekt over een te houden praatavond waarbij nu eens niet deskundigen het voor het zeggen hebben maar de leden zelf de thema's kunnen aandragen. MIDDELBURG - Het cultureel cen trum Schuttershof in Middelburg heeft voor komende week weer twee interes sante voorstellingen. Donderdag is het de fanfare St. Juttemus die eindelijk weer eens in Zeeland optreedt. Aanvang half negen. Op zondag 25 november treedt het Amsterdamse Weissman En semble op. VLISSINGEN - De eerste gerenoveerde woningen in de Vlissingse Rooie Buurt zijn op zaterdag 24 november te bezich tigen van tien tot half een. De woningen zullen eind november aan hun nieuwe bewoners worden opgeleverd. Deze vernieuwbouw in deze markante Vlis singse wijk is het resultaat van jarenlang overleg tussen een bewonerskommissie, de bouwvereniging, een architektenbu- reau en de aannemer. DEN HAAG - Dankzij de bijdrage van de Nederlandse bevolking op giro 777 hebben de Nederlandse afdelingen van UNICEF en het Rode Kruis voor ruim twee miljoen gulden aan hulpgoederen naar de slachtoffers in Cambodja kun nen transporteren. Het betrof voorna melijk medikamenten en vrachtauto's waarmee de verafgelegen dorpen kon den worden bevoorraad. VLISSINGEN - In het wijkcentrum Al- degonde, in de wijk Westerzicht vinden de volgende aktiviteiten plaats: woens dag 21 november hoorzitting van het wijkcomité "Dubbel-West" over groen en speelvoorzieningen in Westerzicht. Aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 27 november is er voor de oudere bewoners van de wijk mogelijk heid tot handwerken, kaarten en andere gezelschapsspelen, 's middags tussen twee en vijf. MIDDELBURG - De Wijkvereniging Zuid organiseert op vrijdag 23 novem ber weer de traditionele nachtrit voor auto's. Er zal om 22.00 uur worden ver trokken vanaf het Zuiderbaken. De rit gaat over een afstand van 60 kilometer. MIDDELBURG - Op verzoek van het studiecentrum voor antroposofie, zal vrijdag 23 november Dr. N. Francken, arts in Den Haag', in de zaal van Het Wapen van Middelburg aan de Potten- markt, een openbare voordracht houden met de titel: "Wat is onsterfelijk in de mens?" De voordracht begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De Kabouters, Zee verkenners en Wilde Vaart Matrozen van de Scouting Nederland Lutem- groep, houden van 17 t/m 24 november hun tweede Kaarsenaktie in Middel burg. De opbrengst zal bestemd zijn voor aanvulling van de groepskas. Za terdag 17 november zullen de verschil lende wijken bezocht worden, terwijl t>p 24 november een kraam zal worden ge plaatst op de Lange Delft. BIGGEKERKE - In de Dorpstraat te Biggekerke zullen op dinsdag 27 no vember tussen half vier en half vijf een groot aantal Welfare-artikelen te koop worden aangeboden. Woensdag 21 november - 20.00 uur, Schouwburg Middelburg, HET SCAPI- NO BALLET, org. ZVU. Irtmiddels uit verkocht! Eventueel terugontvangen kaarten vanaf 19.00 uur in verkoop a/d zaal. Woensdag 21 november - 20.00 uur, Ci tytheater Middelburg, UNA GIORNA- TA PARTICOLARE ('Een bijzondere dag'), film van Ettore Scola met Sophia Loren en Marcello Mastroianni, org. ZVU. Normale toegangsprijzen; kaar ten a/d zaal. Zaterdag 24 november - 20.30 uur, Vestzaktheater Vlissingen, DOLF DE VRIES met zijn solo-kabaret 'We Mo gen Niet Klagen', org. Uit in Vlissingen. Kaarten 7,— in voorverkoop ver krijgbaar bij: Bachten Komme, Bad huisstraat 104, Vlissingen, tel. 01184- 14928 en indien nog voorradig 's avonds a/d zaal. Woensdag 28 november - 20.00 uur, Al- hambratheater Vlissingen, SALO OF DE 120 DAGEN VAN SODOM, film van Pier Paolo Pasolini, org. ZVU/NUT. Normale toegangsprijzen; kaarten a/d zaal. ZOUTELANDE - De rockformatie "Normaal" is op vrijdag 30 november te gast in disco Royal te Zoutelande. Een markant gezelschap die enige jaren geleden de Nederlandse rockwereld verbaasde door met rockmuziek en teksten, illustratief voor de streek waar ze vandaan komen, zowaar de top veertig binnen te dringen. Een ruig gezelschap zo op het eerste oog, maar is dat ook zo? Verontwaardigd reageren ze als hun de term ruig voorgehouden wordt: "Nou, bij degelijke onder zoekingen is gebleken dat niemand van ons ooit in de gevangenis heeft gezeten. Sterker nog. we zijn zelfs nog nooit veroordeeld en hebben een fatsoenlijke opleiding genoten. Öp zijn minst lagere school". De groep ontkent enige connecties met bierbrouwerijen of welke spirituale-fabrikant dan ook. "De nieuwe out-fit is er niet zomaar". De kaarten zijn nu al te verkrijgen aan de zaal (voorverkoop) en kosten 10,- VLISSINGEN - Op donderdagavond 22 november om 8.00 uur wordT in het jcugdgebouw van de Petruskerk een ontmoetingsavond gehouden. Het the ma zal zijn: "De vrouw in de kerk". Op deze avond zal nader ingegaan worden op de emancipatie van vrouwen, maar óók van mannen, in relatie lot elkaar en tot God vanuit eigen ervaring en bele ving. Mevrouw A. Hoogerwerf-de Ron de is de inleidster en de avond wordt verzorgd door de werkgroep gemeente toerusting van de hervormde en de ge reformeerde kerk te Vlissingen. MIDDELBURG - De Stichting Kin derboerderij houdt op donderdag 22 november op de Kinderboerderij een algemene jaarvergadering. Aanvang 20.00 uur. Medewerkers/sters, dona teurs en belangstellenden zijn op die avond van harte welkom. MIDDELBURG - De Stichting Welzijn voor ouderen organiseert op dinsdag 27 november van 10.00 - 16.00 uur in het Dienstencentrum Bachten Komme een verkoopdag van door ouderen gemaakte schortjes, pannelappen en poppen. MIDDELBURG - De bouwbonden FNV van de afdeling Middelburg orga niseren op vrijdag 23 november een dis- kussie-avond. met als thema: de wer komstandigheden op de bouwplaatsen en de werkplaatsen. Tijdens deze bij eenkomst zullen een aantal films wor den vertoond die dieper ingaan op de veiligheidsaspekten in deze sektor. Aanvang is acht uur. MIDDELBURG - De tweede bijeen komst met als thema energie, die het Rijn Schelde Instituut te Middelburg tot 14 december organiseert, is op vrijdag 23 november. Er zal op deze avond een aantal video opnames worden geloond, die eerder op de Nederlandse televisie te zien waren. Aanvang is acht uur. JEUGD EN MUZIEK: vrijdag 23 no vember Kuiperspoorttheater, filmhuis: "Messer im Kopf' van Reinhard Hauff. Dezelfde film wordt maandag 26 no vember in Vlissingen in De Piek en woensdag 28 november in De Zwaan te Oost Souburg getoond. Aanvang is bei de keren half negen. Zondag 25 november in het Vestzakt heater te Vlissingen Jazz met het Tristan Honzinger Kwintet. Aanvang 16.30 uur. Verder deelt Jeugd en Muziek mee dat het geplande concert van Geofrey Madge van 30 november is uitgesteld tot 26 januari. VLISSINGEN - In het club en buurt huis "Scheldebuurt" wordt op 23 no vember een open avond gehouden waarbij meer inzicht in het funktioneren van het club- en buurthuiswerk kan worden verkregen. Bovendien kunnen de bezoeke ideeën en suggesties kwijt. Doorlopend wordt er een diaserie ver toond over de aktiviteiten van het club huis. Wie naast deze informatie nog zin heeft in een stuk gezelligheid kan deel nemen sjoelen of aan het wijkspel. Bï m VLISSINGEN - De Firma Dert te Vlis singen, een speciaalzaak in foto, film, vi deo en hifi, nam donderdag 15 november de vernieuwde en uitgebreide zaak aan de Nieuwendijk in gebruik. De winkelop pervlakte is verdubbeld en beslaat nu ruim driehonderd vierkante meter. Deze uitbreiding was mogelijk door de aan koop en de verbouwing van het naastge legen pand waarin voorheen de firma Daalhuizen zaken deed. In het nieuwe gedeelte is het gehele vi deo- en hifi-gebeuren ondergebracht; het assortiment in deze afdeling is dras tisch uitgebreid en kreeg tevens een vernieuwde presentatie waardoor het uitproberen van de verschillende appa ratuur wordt vergemakkelijkt. In de "oude" hifi-afdeling is nu een aparte fotostudio ondergebracht waar door de studiowerkzaamheden uitge breid kunnen worden en zich vooral zullen richten op de bedrijfsfotografie. Ook de etalageruimtc is verdubbeld en Foto: Sophia van den Heuvel. toont de voorbijganger een greep uit het uitéebrcide assortiment dat in de winkel is ondergebracht. Donderdagmiddag kon de heer H. Dert tijdens de officiële opening een groot aantal belangstellenden, onder wie een grote afvaardiging van hel geweldige en trouwe klantenbestand, verwelkomen. Van heinde en ver waren de genodigden gekomen om het openingsgebeuren bij te wonen. De heer Dert toonde zich bij zonder ingenomen door deze spontane belangstelling. Lovende woorden had de ondernemer ook voor de bouwers en voor zijn personeel. Beide groepen heb ben zich ten volle ingezet tijdens de bouwperiode, aldus de heer Dert, die het zakendoen aan de Vlissingse Nieuwen dijk met vertrouwen tegemoet ziet, vooral als er straks een nieuwe jachtha ven wordt gerealiseerd. MIDDELBURG - De koffie- en theeschenkerij "De Groene Pui" aan de Graven straat te Middelburg is uitgebreid met een theewinkel die net als het bestaande interieur naar "grootmoeders tijd" is ingericht. In een authentieke theekast, die evenals de toonbank voorin de zaak is opgesteld, zijn ruim 80 verschillende thee soorten te verkrijgen, zoals darjeeling-thee in 7 verschillende kwaliteiten, gearoma tiseerde en kruidenthee en de zogenaamde "huisthee" (een eigen melange). Ook voor accessoires (thee-eieren, espresso-apparaten en theeserviezen) kan men in de theewinkel terecht. De ruimte die de theewinkel in beslag neemt, is van de theeschenkerij afgegaan. Dit kostte overigens maar enkele zitplaatsen. De inrichting van de nieuwe theewinkel is geheel door exploitant Rolf van Rijn en zijn echtgenote gerealiseerd. De officiële opening was zaterdag 17 november en vooral in de avonduren was er een gezellige drukte toen vrienden en relaties hun gelukwensen kwamen aanbieden. Hoe ondergingen op 10 mei 1940volgend jaar al weer veertig jaar geleden- jongens en meisjes vanaf zo'n twaalf, dertien jaar de inval van de Duitse troepen? Vast staat, dat die schokkende gebeurtenis diep in het geheugen werd gegrift van hen, die de oorlogsdagen van mei 1940 bewust hebben meegemaakt. Veel scho len bleven op vrijdag 10 mei 1940 geslo ten, de Luchtwachtdienst zond via de ra dio tientallen meldingen uit over her en der gelande Duitse parachutisten en de wildste geruchten deden de ronde. Ook in Friesland. Zo was het de bedoeling van de legerleiding, dat in Midden-Friesland uitgestrekte gebieden onder water wer den gezet. De bewoners van die gebieden werden naar hoger gelegen streken geë vacueerd, een beeld van doffe ellende. Die inundatie ging overigens niet door en direct werd voor waar verteld dat "NSB- ers, geholpen door Duitse spionnen, de sluizen hadden dichtgedraaid". Ook hierover wordt uitvoerig verteld in "Ze kwamen bij nacht", het nieuwste boek van de in Goutum wonende journalist schrijver U.G. de Jong, dat bij de Friese Pers in Leeuwarden is verschenen. De schrijver beperkt zich niet tot (Mid den-) Friesland maar neemt zijn leze ressen en lezers ook mee naar de Greb beberg, Rotterdam en Den Haag, waar een oom van een der jeugdige hoofd personen tegen Duitse parachutisten moet vechten. De oorlog is niet als een spannend avontuur afgeschilderd. De bij Den Haag strijdende "omke" is bang, maar hij overwint zijn angst en loopt niet weg. De auteur zegt dat hij de his torie nergens geweld heeft aangedaan. Een feit was inderdaad, dat de Duitse troepen veel beter opgeleid en bewa pend waren dan hun Nederlandse tegenstander. In het boek wordt geprobeerd het ver schil aan tc geven tussen de gemiddelde Nederlandse soldaat - een in uniform vermomde burger - en bijvoorbeeld de SS-ers, die bij de Grebbeberg in actie kwamen. De in het boek beschreven opleiding van deze SS-ers. die tot mee dogenloze vechtmachines werden om gevormd, klopt volgens de schrijver met de werkelijkheid uit de jaren dertig en veertig, zo volgens hem ook de in het boek beschreven gebeurtenissen in Den Haag, Rotterdam en bij de Grebbeberg zich in de meidagen van 1940 in werke lijkheid hebben afgespeeld. In "Ze kwamen bij nacht" heeft de heer De Jong geprobeerd de angstige en grimmige sfeer te schetsen, die Neder land al op de eerste oorlogsdag in zijn greep kreeg. Het binnentrekken van de eerste Duitse stoottroepen maakt na tuurlijk een onuitwisbare indruk op de jeugdige hoofdpersonen, die de span nende dagen op hun eigen manier ver werken. Maar steeds laat de schrijver duidelijk doorschemeren, dat "de oorlog geen spannend avontuur, maar een af- UTRECHT - Donderdag 29 november is er in het gemeenschapshuis de Vierspan in Deurne een regionale ontmoetingsdag voor WAO'ers en welzijnswerkers. Ges- preks— leider is Anton van Beek uit Eindhoven, één van de oprichters van de Gehandicapten Organisatie Nederland. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij voor arbeidsongeschikten en welzijns werkers uit Noord-Brabant, Zeeland en Noord-Limburg. De bedoeling is zowel aan welzijnswer kers als aan arbeidsongeschikten de ge legenheid tc geven elkaar te informeren over de maatschappelijke gevolgen van het arbeidsongeschikt zijn. Met elkaar zal worden gepraat over de taak en de plaats van de professionele hulpverle ning. Tevens zal besproken worden of WAO'ers en welzijnswerkers tot regio nale solidariteit en samenwerking kun nen komen. De toegang is gratis. Voor 7.50 kan een goede lunch geserveerd worden. Het gebouw is toegankelijk voor invaliden. Ruime parkeergelegen heid is in de direkte omgeving aanwezig. Aanvraag van het programma en opga ve bij: mevr. Agnès Martens - Elling, p.a. Maliebaan 22, 3581 CP UTRECHT (tel. 030-331535). schuwelijk iets is", zoals de moeder van een der jongens voortdurend zegt. De schrijver probeert ook uiteen tc zetten, hoe ellendig een jongen zich voelt, die een uit Duitsland afkomstige moeder en een NSB-vadcr heeft. Spanning is er extra in de laatste hoofdstukken als de jongens nog proberen met een vissers- scheepje van Harlingen naar Den Hel der te zeilen. De wind steekt op en de Waddenzee wordt ruw, het notedopje dreigt te kapseizen. Maar dan stuift er een schip naderbij. Zelfs in die zo zwarte meidagen bleven jongens ..atuurlijk jongens, zoals uit het volgende moge blijken. "Maar nu vouwde Auke de handen en bad hij bijna verbeten: "Heer, laat er geen oorlog komen en bescherm oom Geert en alle anderen", even bleef het stil. "Wel bekome het u," zei hij. Gabe grinnikte treiterig. "Naar de smederij Gabe," bulderde heit. "Niet spotten met dingen die heilig zijn." Gabe verdween als een haas. Auke kon het zijn broer eigenlijk niet kwalijk nemen, dat hij om het kinderachtige gebedje had moeten lachen. De oorlog was immers al uitge broken, terwijl hij God had gevraagd de oorlog niet te laten uitbreken." Dit nieuwe boek over de meidagen van 1940 kreeg een fraai omslag mee. "Ze kwamen bij nacht" kost 12,90 en is natuurlijk in de boekhandel verkrijgbaar. MIDDELBURG - Tot 18 december is in galerie "De Witte Swaen" te Middelburg een tentoonstelling te zien van de in '66 overleden schilder Wim Helder. Helder, die van '34 tot '42 in Middelburg woonde, legde zich toe op het schilderen van portretten, landschappen en stads gezichten. Galerie "De Witte Swaen" is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur en verder op afspraak.

de Faam | 1979 | | pagina 7