Boek van M. Sanderse over de oorlogsjaren geeft fraai inzicht in afschuwelijke periode u f KORTEN KLEIN FILMS Jan Oudshoom, plaatwerker bij De Schelde, zoekt nog 'n stuk of wat vakbekwame kollega's. I 1 r k 1! U] De Schelde. ZAKENRUBRIEK Zeeuws Muziekhuis 'Melofesta' heropend met uitgebreide showroom KIBBUTZ DANCE COMPANY VOOR HET EERST IN NEDERLAND Woensdag 7 november 1979 VF Middelburg - Voor velen is de herdenking van de bevrijding van de afschuwelijke oorlogsjaren 1940-'45 aanleiding tot nadenken over wat zij in die jaren doormaakten. Niet uitsluitend de mensen die de oorlogsjaren hebben beleefd bedenken dan tot welke afschuwelijke praktijken het nationaal socialisme in staat was (en is), maar ook de jongeren leerden veel uit boeken en documentaties waarin waarheidsgetrouw weergegeven wordt wat overlevenden van het fascisme in bijvoorbeeld concentratiekampen doormaakten. Nu nog ervaren velen de kwellingen bij de herinnering aan deze grove praktijken. Maar ook de burger die met innerlijke woede en onmacht de bezetting over zich heen liet gaan en dagelijks gecon fronteerd werd met het machtsmisbruik van de bezet ters over de gemeenschap die zij stalen en waar andere wet ten plotseling van toepassing werden die niet de hunne wa ren. Over deze burgers is wei nig geschreven. Er bestaat, ruwweg gesproken een hiaat in deze informatie. Het bleef bij mondelinge overlevering van ouders op kinderen, waarbij iedereen zich zo zijn eigen beeld vormde over de gebeurtenissen en foto's uit de oude schoenendoos de vertel lingen illustreerden. êkéi A page of madness Bruti, sporchi e cattivi HAIR SALON KITTY BILITIS DE REDDERTJES Bel of kom langs: afd. Personeelszaken (01184-82264), Glacisstraat 165, 4381 SE Vlissingen. KENNISMAKING MET DE MOGELIJKHEDEN IN VIDEO Moderne dansgroep uit Israël met veelzijdig programma in Britannia De inmiddels 17 jaar bestaande formatie 'The Savoy Jazzmen" die op zaterdag 10 november optreedt in de schouwburg van Middelburg. ii i Ter gelegenheid van de herdenking dal het 35 jaar geleden is dat Middelburg werd bevrijd is door Fanoy boekhandel te Middelburg een boek uitgegeven, waarin verzamelingen en dagboekaan tekeningen van de heer M. Sanders die als jonge jongen van 14 tot 18 jaar de oorlog meemaakte. Het boek is geen hoogstandje op het gebied van de lite ratuur maar bevat een schat aan infor matie om grijpklaar bij de hand te heb ben en ademt bovendien een sfeer, waarin duidelijk wordt hoe sterk de drang naar de bevrijding was. Deze sfeer wordt voornamelijk bepaald door de wijze waarop het boek is samengesteld $n$mmM-o vm; MMmmtM m tliitih xgj Qmn<0# v.n. f t«?« Httd-, en in niet mindere mate door de wijze waarop de teksten uit het oorlogsdag boek van de heer Sanders zijn verwerkt lussen foto's, afbeeldingen van affiches en bepalingen die door de Duitsers uit gevaardigd werden. Het meest char mante van de teksten is dat ze ongewij zigd (op die wijze zoals de heer Sanders ze in de oorlogstijd opschreef) in het boek zijn overgenomen. Juist vanwege de spontane wijze waarop de teksten zijn neergeschreven ontstaat een directe relatie tussen de lezer met de verschillende gevoelens van angst en hoop op een snelle bevrijding van de jeugdige Sanders. Zo schrijft hij op 1 januari 1944: "Naar kerkconcert ge weest in Noorderkerk aan de Bogard- straat. Prachtige middag gehad. Nog een paar dagen en ik moet onderduiken voor de Nederlandse Arbeidsdienst. Dit con cert leek wel een afscheid van Middel burg en alles wat mij hier lief is". Onder het citaat de uitnodiging voor het orgel concert waardoor de jonge Sanders zo in beroering raakte. Hoewel het jammer is dat de prijs wat aan de hoge kant is, (voor dit boekwerk werd geen subsidie verleend) zou iedere Middelburger dit boek in de kast behoren te hebben. Alleen al vanwege het inzicht dat verschaft wordt in een der jongste en afschuwelijkste gebeurtenissen in de ge schiedenis van de Zeeuwse hoofdstad. Het boek "Middelburg 1940-'45 is in iedere boekhandel te koop en kost 27,50. MIDDELBURG - De filmwerkgroep van jongerencentrum Midgard toont op 8 november in het jongerencentrum de film "A page of madness" naar de ro man van nobelprijswinnaar Yasunari Kawabata. van de regiseur Teinosuke Kinugasa. Deze film beschrijft het tragische ver haal van een gezin waarvan de moeder al jaren in een psychiatrische inrichting verblijft, nadat zij geprobeerd heeft haar jongste kind en zichzelf te verdrinken. Op het kritieke moment wordt zij tegengehouden door haar dochter, die niet kon voorkomen dat de baby ver dronk. Sinds de vrouw is opgenomen werkt de vader als portier in de inrich ting waar zij verblijft. De film verhaalt van de verdrietige pogingen van de man om zijn vrouw te bevrijden. Hij droomt van hun vroegere gelukkige leven. Op het moment dat hij probeert haar uit de inrichting te laten vluchten, weigert zij. Zij is hopeloos ziek. De man wordt als portier ontslagen en accepteert in het zelfde ziekenhuis een baantje als schoonmaker. Aanvang 21.00 uur. VLISSINGEN - De ZVU vertoont op woensdag 7 november in Alhambra theater te Vlissingen de film. Bruti, sporchi e cattivi (afschuwelijkheden, gemeenheden en boosaardigheden). Het is een film die zich ruimschoots v;ln zwarte humor bedient. Een satirische tragedie of exuberante cabaretvoorstel ling is deze film van Ettóre Scola ook wel genoemd. In de jungle van een krottendorp aan de rand van Rome wordt een pater familias één oog (Nino Manfredi) gefilmd, die op zekere dag als vriendin een dikke wat imbeciele hoer in zijn gezin brengt. Zijn haatdragende fa milie besluit vader dan met rattékruid te vergiftigen, maar het plan mislukt. Het gezinshoofd steekt de boel in brand en verkoopt de puinhoop achter ieders rug. Allemaal ernstige zaken, afschuwelijk, gemeen en boosaardig, waar Scola zijn kijkers toch om laat lachen. Af en toe is het verhaal ook weer vertederend, wan neer het zwangere kind-meisje het ba lanceren overeen muurtje niet kan laten of als de hoer in de zon zit te-dromen. De bizarre types in dit dorp aan de rand van het bestaan zijn van de Italiaanse straten geraapt, want Manfredi is de enige echte acteur in deze film. Oorspronkelijk zou Pasolini een uitvoerige inleiding bij deze film uitspreken, maar een maand voor de voltooiing werd hij bruut vermoord. Aanvang 20.00 uur. Met Hair gaan we terug naar de zestiger jaren, in de tijd dat Amerika nog volop in de Vietnamoorlog verwikkeld was en de oppositie tegen deze oorlog uitslui tend uit de rijen der Hippies kwam. In de verfilming van deze musical, bekende songs als Aquarius, Ain't got no hair. Let the sunshine. Alhambra 1 Vlissingen Donderdag, vrijdag. Maandag t/m woensdag20.00 uur; zaterdagen zondag 21.30. THE HELL'S ANGELS Alhambra II Donderdag en vrijdag; maandag t/m woensdag 20.00 uur. zaterdag en zondag 19.00 uur zondag 14.00 uur. Een salon waar de hogere heren van de Duitse Wehrmachl in 1939 vertoefden voor zaken waar niemand graag over praatte. Chantage, microfoons met ge heime opnames zijn ingrediënten om deze film een pikant spektakelwerk te noemen. Alhambra I vrijdag 23.00 uur. Voor de 23e week van David Hamilton. Alhambra II 23.00 uur. Deze film van Walt Disney is geheel in het Nederlands zodat ook de allerklein sten veel lol kunnen'hebben. Alhambra 1 14.30 uur. woensdag 7 november - 20.00 uur Alhambra Vlissingen BRUTI, SPORCHI E CATTIVI film van Etlore Scola org. ZVU/NUT Normale toegangsprijzen; kaarten a/d zaal donderdag 8 november - 20.30 uur De Zwaan Souburg THE TANNAHILL WEAVERS Schotse folkgroep org. Uit in Vlissingen Kaarten 6,50 in voorverkoop bij Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen. tel. (01184) 14928. vrijdag 9 november - 20.00 uur Britannia Vlissingen EXTRA VOORSTELLING: THE KIBBUTZ DANCE COMPANY Israëlische dansgroep org. Uit in Vlissingen Kaarten 10,00; CJP/Pas 65 7.50 in voorverkoop bij: Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen. tel. (01184)14928. Extra voorverkoop: Uit in Zeeland, Nieuwe Haven 41-43, Middelburg, tel. (01180)15256. zaterdag 10 november - 21.00 uur Schouwburg Middelburg THE SAVOY JAZZMEN oude stijl jazz-ensemble org. Scaldis Swing Society Kaarten 10,00; leden en CJP/Pas 65 5,50 a/d zaal dinsdag 13 november - 20.00 uur Schouwburg Middelburg DIE CSARDASFURSTIN operette van Emmerich Kalman door de Hoofdstad Operette org. SAK UITVERKOCHT! VLISSINGEN - De vereniging open baar onderwijs (VOO) houdt de ko mende maanden drie bijeenkomsten waar aandacht zal worden besteed aan het thema: Godsdienst en openbaar on derwijs. 19 November is dat: Wat bete kent het openbaar onderwijs voor een humanist; 28 januari wordt de relatie naar de hervormde gelegd en op 17 maart bespreekt de VOO het openbaar onderwijs in relatie tot de rooms katho lieken. Informatie hierover bij het secretariaat Lisztlaan 1 Vlissingen en de bijeenkom sten worden gehouden in het öoese Ly ceum. van Dusseldorpstraat 78. VLISSINGEN - De stichting Vlissingse Vrouwenraad organiseert op 13 novem ber een lezing met film over "sekten" in 't Anker aan de Bonedijkestraat te Vlis singen. De bijeenkomst die om kwart voor twee begint wordt ingeleid door mevrouw Van der Loo - Neskens uit Waalre. VLISSINGEN - Jeugdsociëteit "Walk Inn" vertoont woensdag 7 november (vandaag) de muziekfilm "Montery Pop" waarin onder meer Janis Joplin, Canned Heat, Jimmy Hendrikx en The Who meespelen. De filmvoorstelling begint om 21.00 uur. Toegangsprijs is twee gulden. MIDDELBURG - Het wereld natuur- fonds houdt op dinsdag 13 november een diavoorstelling met lezing over: "De toekomst van groot wild in Oosl-Afri- ka". Inleider is de heer T. Lebret uit Middelburg. De bijeenkomst wordt ge houden in de "Brasserie", Lange Delft 10 te Middelburg en begint om 20.00 uur. In de pauze kunnen artikelen van het fonds gekocht worden. Het programma van JEUGD en MU ZIEK ziet er de komende week als volgt uit: Vrijdag 9 november in het Middel burgse Kuiperspoortlheater om 20.30 uur in de film "Les Rendez - vous d'Anna van Chantal Akkerman. De zelfde film wordt op maandag 12 no vember in De Piek te Vlissingen ge draaid terwijl De Zwaan in Oost Sou burg op woensdag 14 november aan de beurt is. Aanvangstijden, zowel in Vlis singen als in Souburg is half negen. VEERE - De vrijwillige Welfare van het Nederlandse Rode Kruis van de afde ling Middelburg houdt op twee plaatsen een verkooptentoonstelling van voor werpen die gemaakt zijn door bejaar den. Op dinsdag 13 november is deze in bejaardenhuis Sandeburg in Veere en woensdag 14 november in het bejaar dentehuis Eben Haëzer, Briandlaan 2 in Middelburg. Beide exposities zijn geo pend tussen 14.00 en 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Evangelist Rouw uit Kinderdijk sluit op vrijdag 9 novem ber zijn serie lezingen over "De offers" af met een verhandeling over het drankoffer. Dat gebeurt in hel Rode Kruisgebouw in Oost Souburg. Aan vang 20.00 uur. Diegenen die geen ver voer hebben moeten contact opnemen met-01180-25677. MIDDELBURG - Ecclesia (gemeente der Christenen) vertoont op maandag 12 november de prachtige kleurenfilm "A stranger in my forest" in de concert en gehoorzaal (ingang Verwerijstraat) te Middelburg. Aanvang half acht en de toegang is gratis. De film handelt over een jongen die door een auto - ongeluk zijn ouders is kwijtgeraakt en nu met zijn zuster bij zijn oom woont. Een brombeer zorgt voor de nodige opwinding en vro lijkheid in het verhaal. De ontknoping, waar de zuster met een vreemdeling be vriend raakt, draagt een bijbelse bood schap in zich. VLISSINGEN - Werken van beeldende kunstenaars die werkzaam zijn bij de BV Koninklijke Maatschappij "De Schel de" worden van 19 tot 22 november tentoongesteld in Het Scheldekwartier aan de Van Dishoekstraat te Vlissingen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 19.00 tot 21.00 uur. VLISSINGEN - De FNV afdeling Vlis singen en Middelburg organiseren op donderdag 15 november een forumdis cussie over energie in 't Anker, Bonedij kestraat te Vlissingen, aanvang 20.00 uur. In het Forum zitten de heer dr. Jan Goedman, voorzitter van het energieco- Veelzijdig werk voor vakmensen. mité Zeeland, de heer Wim Pel. dis trictbestuurder FNV Zeeland en de heer A. Tik - Tak. adj. directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. MIDDELBURG - De Zeeuwse scheepsmodelbouwvereniging Zuid - West houdt op zaterdag 17 november een show in zaal "Amacitia" te Kloetin- ge van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze show staan allerlei soorten en maten scheepsmodellen opgesteld. Ook worden diverse radiobestuurde schepen gedemonstreerd en om het pu bliek een idee te geven over het werk van deze mini-scheepliefhebbers wor den ook modellen getoond die in aan bouw zijn. VLISSINGEN - In Galerie Marquis. Nieuwendijk te Vlissingen exposeren tot 2 december de kunstenaars Jaap Schlee en Peter Blokhuis. MIDDELBURG - In kunsthandel en galerie "De Witte Swaen" wordt op 10 november een tentoonstelling geopend van de kunstschilder Wim Helder. Vlissingen - Op dinsdag 13 november vindt in wijkcentrum Aldegonde, Wes- terzicht 386 te Vlissingen weer de weke lijkse bejaardensoos plaats. U kunt weer terecht om te kaarten, te handwerken of een gezellig praatje te maken. Nadere inlichtingen: telefoonnummer 66318. VLISSINGEN - De speeltuinvereniging "De oude stad" organiseert ook dit jaar weer een "Boerenbal" voor leden en donateurs. Deze avond, waar ook Prins Olaf aan hel publiek wordt voorgesteld, wordt gehouden in het verenigingsge bouw aan de Paardestraat te Vlissingen en gebeurt in samenwerking met de carnavalsvereniging "De Molen Wup- pers". MIDDELBURG - Vele handwerken zijn op donderdag 8 en vrijdag 9 no vember te koop tijdens een bazar die gehouden wordt in de Thomanskapel aan de Vrijlandstraat en georganiseerd is door de Hervormde vrouwengroep- Zuid. Openingstijden 19.30 tot 22.00 uur. Vrijdag vanaf 14.00 uur. MIDDELBURG - Zondag 11 november wordt in de Getuigeniskerk aan de Adriaan Lauwerijsstraat te Middelburg een welkomstdienst gehouden, voorge gaan door Ds. J.D. Hofstra uit Gapinge, die de kerkbezoekers zal voorhouden: "Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet!" Aanvang 19.00 uur. VLISSINGEN - In "De Piek" te Vlis singen wordt op maandag 12 november de film: "Les rendez - vous d'Anna' ge draaid. Aanvang 21.00 uur kaarten 3,50. Op vrijdag 9 november treedt in dezelfde Piek de Utrechtse formatie "Stress" op. Aanvang 20.30 Kaarten 6,50. Op zaterdag 10 november ook in de Piek een PSP manifestatie waarbij onder meer, Bouwe Kalma, Aksie Pop- pekasse. Vrouwen in Aksie en Fred van der Spek. Aanvang 14.00 uur. Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming organiseert in samenwerking met het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel een kursus Video voor be ginners op basis van spelimprovisaties. De duur van de kursus bestaal uit 15 vrijdagavonden en enkele zaterdagoch tenden te beginnen op vrijdag 9 novem ber 1979. Het programma beoogt het volgende bij de deelnemers te bereiken: a. het leren kijken en luisteren door o.a. beeldanalyses b. het leren hanteren van beeldtaal door middel van dia's c. het leren hanteren van beeldtaal door spelimprovisaties voor de camera (het maken van kleine producties) De kursus wordt begeleid door Dick Lampe (stagiair Akadcmie voor Ex pressie) voor de audio visuele aspekten en Ad van Noort als spelleider. Deelna me is mogelijk voor iedere belangstel lende van 16 jaar en ouder. De kursus wordt gehouden op de bovenzaal van het Kuiperspoortkom- plex, Hagepreekgang 2. Middelburg. Aanvang vrijdag 9 november 1979 van 19.30 tot 22.00 uur De kosten bedragen 120, Aanmelding kan geschieden via onder staande strook of telefonisch bij de ad ministratie van bovengenoemd insti tuut. riRia is PI*1* Middelburg- Met Zeeuws muziekhuis 'Melofesta' heropende zaterdag 3 no vember de zaak aan de Langeviele te Middelburg met een drastisch vergrote showruimte. Deze uitbreiding was noodzakelijk omdat 'Melofesta', sinds de opening twee jaar geleden, zo sterk was gegroeid dat de bestaande show ruimte veel te klein was geworden. De bestaande opslagruimte heeft nu plaats moeten maken voor een showruimte van ruim 150 vierkante meter waarmee het totale show- en verkoopgebeuren op 750 vierkante meter is gebracht. Door deze uitbreiding kon het assorti ment piano's worden vergroot en staan er nu ook vleugels opgesteld in de ver koopruimte. Op orgelgebied, waarbij vooral de merken Eminent. Yamaha en Solina de aandacht krijgen, is nu een grotere keus dan voorheen. Ook de kleininstrumenten. waarin een enorme opgang is te bemerken, zijn in ruime mate aanwezig. De heer C'.A. Flipse, die- samen met zijn echtgenote het muziek huis beheert, toonde zich bijzonder in genomen met de toegenomen show- ruimte in zijn zaak, waardoor er weer meer service aan de klant kan worden verleend. Vooral de persoonlijke con tacten met de cliënten worden door de heer en mevrouw Flipse van groot be lang geacht. "Wij willen geen zaak zijn van standing, maar alleen kwaliteit van Op de foto: een overzicht van het nieuwe showgedeelte. standing verkopen", aldus de heer Flip se, die een gemoedelijke sfeer met zijn klanten probeert te scheppen. 'Melofes ta' heeft een eigen muziekschool die op de bovenctage van de winkel wordt ge houden. Er zijn zo'n driehonderd leer lingen ingeschreven. Voorts is er noq een wachtlijst van zo'n veertig gegadig den voorde lessen. Huisvrouwen krijgen les met een speciaal koffie-uurtje en hiervoor is eveneens veel belangstelling. Voor mensen die een nieuw orgel kopen bestaat uiteraard de mogelijkheid om direct les te nemen, zo vertelt de heer Flipse, die voor het lesgeven een mu zieklerares in dienst heeft. Vanwege de uitbreiding van de winkel komt er ook een verkoper in dienst. Kunstschilder William 1'. Doornbos maakte in hel nieuwe gedeelte een fraaie geschilderd 'glas-in-lood-raam' dat door middel van enkele spotjes de indruk geelt 'net echt' te zijn. Het grootste gedeelte van de verbouwing is met eigen krachten uit gevoerd en nam nogal wat tijd in beslag. De winkel is overigens de laatste vier dagen voor de opening maar gesloten geweest. Vrijdagavond 2 november was er bij 'Melofesta' een drukbezochte re ceptie waarbij de belangstellenden voor een grootse bloemenhulde zorgden. Vlissingen - In Britannia tc Vlissingen treedt op 9 november de Israëlische dansgroep The Kibbutz Dance Compag nie op. Deze kleine moderne dansgroep staat onder leiding van Yehudit Arnon, en maakt zijn eerste nederlandse tour nee, gepresenteerd door het Nederlands Theater Instituut met financiële mede werking van het Ministerie van CRM. De Kibbutz Dance Company is tien jaar geleden opgericht en heeft zich sindsdien ontwikkeld tot een moderne dansgroep van hoog professioneel niveau en van een grote integriteit. De groep is gevestigd in de kibboets Gaaton in het westen van Galilea. één van de mooiste streken van Israël. Israël's Kibbutz Movement omvat onge veer 230 kibboetzim met meer dan hon derdduizend leden en meer dan honderd dansstudio's. In de loop der jaren hebben deze scholen honderden leerkrachten, dansers en choreografen afgeleverd, van wie de beste hebben bijgedragen tot de suksesrijke ontwikkeling van de Kibbutz Dance Company. De danseressen en dansers van de groep behoren tot ver schillende kibboetzim, maar komen mi nimaal vier keer per week in Gaaton sa men om er te trainen en te repeteren. De overige dagen verblijven zij in hun eigen kibboets om daar aan hun sociale ver plichtingen te voldoen. Hoewel het bestaan van de Kibbutz Dance Company dus nauw met de kib boetsbeweging is verweven en de harmo nie binnen de groep er mede aan toe te schrijven is, vormt bet repertoire geen afspiegeling van het leven in de kibboets. De groep werkt in de stijl van de moderne (Amerikaanse), vrije dans. t

de Faam | 1979 | | pagina 7