emancipatie COSBO PRESENTEERT KNELPUNTEN-NOTA de anderen festivalkrani CDA: A.C.Westhoff- Hubee PvdA: S.Boersma- Smitskamp VVD: C.de Dreu- Kos ter PPR: AHKamermans f orumleider Mark Claus SGP/RPF LAKodde D '66: AJVleugel I knelpunt-ervaringen van de ouderen in de nederlandse maatschappij XI knelpunten bij de materiële positie van de ouderen in nederland III voorzieningen IV bejaardenoorden kansen voor vrijwillige hulpverle ning; ine er gezondheidszorg voor bejaarden; vrijwillige pensionering; premie ziektenkostenverzekering naar draagkracht geen apart programma voor bejaarden omdat dat niet past bij de gedachte van gelijkheid; zo weinig mogelijk dingen apart voor ouderen; geen isolatie HOE DEHKEH ZIJ OVER ONS Het gebeurt in ons land niet elke dag dat gemeenteraadsleden zich met el kaar willen uitspreken over het beleid voor ouderen. Tijdens het politieke forum zullen vertegenwoordigers van alle politieke partijen uit de gemeen teraad antwoorden op vragen uit het publiek, maar ze zullen vooral ook vertellen hoe zij de toekomst zien van het wonen en leven van ouderen in Middelburg. Zij willen hun visie ge ven op de dienstverlening, op de mo gelijkheden van recreatie en cultuur beleving. Dit politieke forum is een direct gevolg van de groepsgesprekken 'wat vindt u er zelf van?' Het forum biedt u de kans een dialoog aan te gaan met uw politieke verte genwoordigers in de gemeenteraad! NB. Van de verschillende politieke partijen hebben wij hun visie op het bejaarden-beleid ontvangen. De ruimte in deze krant is helaas te beperkt om deze artikelen integraal op te nemen. Tijdens het politieke forum zullen deze partij-uitgangspunten voor iedereen beschikbaar zijn. bejaarden moeten in het centrum kunnen wonen; stimulering vrijwil- ligershulp in de buurt; bejaarden vertegenwoordigd in de besturen van maatschappelijke dienstverlening betere begeleiding pensionering; stimulering van de gerontologie; in de tehuizen personeels- en bewonersraden met duidelijke bevoegd heden Tijdens het Senioren Festival zal de heer Mark Claus optreden als forumleider Mark Claus (3r>) heeft de Belgische nationaliteit en werkt -volgens hemzelf als gastarbeider- al tien jaar in het vormingswerk, waarvan vijf jaar met de Voorbereiding op de Pensionering in Hedenesse Op dit gebied wil hij ook graag de integratie tussen Vlaanderen en Nederland bevorderen Bij het ter perse gaan van deze Festival-krant hadden wij helaas nog niet de beschikking over informatie, van de SGP/RPF. voorzieningen in de buurt; financië le tegemoetkoming voor het vervoer van ouderen; ouderen in bejaarden- raad; hulpverlening niet ten koste van het zelfbeslissing's recht geen feest voor 25-jarige cosbo OUDEREN WILLEN NIEUW BELEID Op 3 oktober 1.1. herdacht het COSBO -centraal orgaan samenwerken de bejaardenorganisaties- zijn 25- jarig bestaan. Wij hebben dit ju bileum niet willen vieren met een feestvergadering met bloemen, receptie en borrels! Wij waren van mening, dat wij dat geld beter en nuttiger konden be steden door éen congres te houden. Niet om herdenkingsredes uit te spreken en feesttoespraken aan te horen, maar om een aantal ervaring en en visies van de ouderen in de Nederlandse samenleving indringend en openbaar naar voren te brengen. De ouderonorganisaties richtten zich daarom op 3 oktober via de pers tot de gehele Nederlandse be volking. En in het bijzonder tot een groot aantal belangrijke maat schappelijke organisaties, volks vertegenwoordigers en de landelij ke, provinciale on grootstedelijke overheden Het grote probleem dat wij naar voren willen brengen is, dat de mensen in de samenleving zeker wel- willend en vriendelijk tegenover ons staan; dat wij een redelijke AOW-uitkering ontvangen; dat wij redelijk goed verzorgd worden als we dat nodig hebben, maar dat de samenleving niet bereid is om ons ouderen zélf te laten medebepalen wat wij nodig hebben. Dat maken anderen, de jongeren, de deskundi gen en de overheid uit Een voorbeeld: naar aanleiding van de bezuinigingsmaatregelen van Bestek '81 voor aanpassing van de AOW heeft de minister van Sociale Zaken advies gevraagd aan de SER, waarin de ouderenbonden niet verte genwoordigd zijn. De oorzaak van het probleem ligt bij de samenleving en de ouderen zelf. De samenleving ziet de oude ren niet als volwaardig: we moeten rusten, betutteld worden en ver zorgd en wij ouderen gedragen ons dikwijls daarnaar. Ouderen zullen bewust gemaakt moeten worden, dat ze dit niet moeten nemen. Dat ze best hun eigen zaken kunnen rege len. Dat ze gelijkwaardige leden zijn van de samenleving. Om gelijkwaardigheid van een be paalde bevolkingsgroep te bereiken is emancipatie nodig van die groep. Daarvoor is organisatie nodig. De bij het COSBO aangesloten organisa ties zijn de aangewezen organisa ties om die emancipatie te verwe zenlijken. Daarvoor vragen de or ganisaties van de overheid maatre gelen en hulp. Ook van de organisa ties van liet particulier initiatief vragen wij medewerking. Mr.M.van Thiol, voorz i t ter COSBO-Neder1 and De nota uitgebracht door het COSBO bestaat uit vier delen. Hieronder volgen de hoofdlijnen uit deze delen. Het kernprobleem dat ouderen in de Nederlandse samenleving ervaren, is de tegenstrijdigheid die er bestaat in de manier waarop zij bejegend worden. Van de ene kant staat men welwillend tegenover ouderen. De verzorging is in vergelijking met vroeger en met het buitenland in het algemeen redelijk te noemen. Van de andere kant echter wil men ouderen niet als gelijkwaardig zien. Men is niet bereid ouderen zelf te laten uitmaken wat zij nodig hebben. De welwillendheid ten aanzien van ouderen is er een met 'een addertje onder het gras'; het is welwillend heid onder voorwaarde. Dé strukturele fout in de samenleving is dat ouderen wel geteld worden, maar niet meetellen. Mét dat men uit het arbeidsproces verdwijnt, mét het voordeel dat men van de samenleving niet meer door werken in het noodzakelijke levens onderhoud hoeft te voorzien, moet blijkbaar het nadeel geaccepteerd worden niet meer als volwaardig be schouwd te worden. Extra tegenstrijdig is het als wij kijken naar hét specifieke ouderen- welzijnsbeleid en naar het bejaarden- werk. Vanuit jongere generaties en hun zicht op ouderen is het ouderen- welzijnsbeleid en het bejaardenwerk opgezet! Niet vanuit de ouderen zelf! Tellen ouderen in de 'gewone maat schappij' al niet meer mee, ze worden ook niet voor vol en gelijkwaardig aangezien bij de verdeling van de verantwoordelijkheden bij het werk dat speciaal op hen betrekking heeft. Een zeer belangrijke voorwaarde voor de mogelijkheid van een maatschappe lijke gelijkwaardige positie is de materiële positie van ouderen. Enige honderdduizenden mensen leven van alléén de AOW. Vandaar dat de ouderenorganisaties voortdurend op de bres staan om het netto-niveau van deze AOW-uitkering gelijk te maken aan het netto-minimumloon. Er dient immers slechts één sociaal minimum in Nederland te bestaan. De hoeksteen van een ouderen-weIzijns beleid, waar het begrip geli jkwaard ig- heid voorop moet staan, is in de eerste plaats het op ouderen betrek king hebbende inkomensbeleid. Als de hogere leeftijd èn het gepen sioneerd zijn op zichzelf geen extra verschil meer veroorzaken in de toch al verschillende inkomens, dan zijn aanvullende en corrigerende maatrege len voor ouderen minder nodig. Onder Voorzieningen is uiteraard liet centrale knelpunt nog eens aan de orde: het niet of nauwelijks betrok ken zijn van ouderen bij de op hen gerichte voorzieningen. De bejaardenoorden zouden onder de voorzieningen kunnen worden behandeld, maar in en rond de tehuizen is zoveel aan de hand dat aparte aandacht gerechtvaardigd is.

de Faam | 1979 | | pagina 25