Dick Gaughen in Vlissings Vestzaktheater KORTEN KLEIN Controle door havendienst in Vlissingen onvoldoende FILMS Scaldis Swing Society 145 Jarige Oratoriumvereniging met twee uitzonderlijke muziekwerken. Bart Schoemaker, schilder bij De Schelde, had er nog graag 'n paar maten bij. SB De Schelde. Teen Challenge Nederland vertoont de film "Het kruis van de Asfalt" Miller, Goethals en Xenakis in Concert en Gehoorzaal tijdens koffieconcert op 21 oktober. Woensdag 17 oktober 1979 VF Vertolker Schotse volksmuziek Nieuwe 'commandopost' kost vier ton Kort Amerikaans Woody Woodpecker Grijpstra en de Gier Bilitis Martine, ik kom: Bud Freeman Op 20 oktober in concert en gehoorzaal kaanse bariton Charles van Tassel. 145 jaar MIDDELBURG - De ko ninklijke oratoriumvereniging "Tot oefening en Uitspan ning" geeft op 20 oktober in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg een concert, waarbij het Stabat Mater van Haydn en Magnificat van Jo- han Sebastian Bach ten geho re zal worden gebracht. Bij dat concert zullen een aantal pro minente gasten als solist op treden, waaronder de Ameri- Veelzijdig werk voor vakmensen. Bel of kom langs: afd. Personeelszaken (01184-82264), Glacisstraat 165,4381 SE Vlissingen. In concert en gehoorzaal Middelburg VLISSINGEN - In het Vestzaktheater in Vlissingen treedt op vrijdag 19 oktober de Schotse folkzanger Dick Gaughen op. Dick Gaughan is een briljante vertolker van Schotse traditionele liedjes en bal laden met een betrokkenheid in de mu ziek, die zover terug gaat dat hij vrijwel als een traditionele zanger in plaats van een 'revival' zanger gezien kan worden. Hij werd geboren in Glasgow en kwam uit een Ierse immigranten familie, waarin vrijwel allen zongen of speelden. Zijn vader was gitarist en fiddler, zijn moeder zangeres van liedjes in Gaelic. Zijn grootvader speelde viool en zijn grootmoeder diatonische trekzak. Er waren vele familie samenkomsten waarop een mengeling van balladen, liedjes in Gaelic en populaire nummers waren gespeeld. Maar de traditionele liedjes waren overheersend en de in vloeden op zijn eigen spel, begon op ze venjarige leeftijd, waren uiteraard hoofdzakelijk Iers. De belangstelling voor folkliedjes ont wikkelde zich in een meer actieve be langstelling die volgde op de uitzending van een serie radioprogramma' door Ewan MacColl in het midden van de zestiger jaren. Gaughan begon een paar van de pubs in Edinburgh te bezoeken waar de muziek "live" gehoord kon worden. In een paar plaatselijke pubs ging hij regelmatig spelen, waarbij hij eigentijdse en bluegrass liedjes in z'n sets opnam. In 1970 tenslotte haalde Robin Drans- field hem over om naar Londen te gaan. waar hij aan Bill Leader werd voorges teld. Leader, nam z'n eerste solo LP op, "No More Forever", in het daaropvol gende jaar en toen deze in 1972 uitkwam werd het prompt Melody Maker's Folk LP van het jaar. Gaughans reputatie als solo zanger groeide snel, maar in datzelfde jaar zou hij zich bij Robin Morton, Cathal McConnell en Aly Bain aansluiten in de overbekende Boys of the Lough, terwijl hij tegelijkertijd als duo werkte met Aly Bain. Zijn bijdrage in de groep was in drukwekkend, maar duurde maar elf maanden voordat de druk van het voortdurende reizen, wat nu eenmaal samengaat met het werken in een groep, hem weer dwong naar een solo carrière. In maart 1975 stelde hij zich weer be schikbaar voor een groep en sloot hij zich aan bij de folk-rock band Five Hand Reel (wier eerste LP ook tot Me lody's Maker's Folk LP van het jaar werd gekozen). De groep werd steeds beter en maakte uitgebreide toernees in Groot-Brittanië en Europa, maar gelei delijk aan zich verder verwijderend van de folkclubs, waarin hij zijn oorsprong had. In September 1978 speelde de Schot, voor 't laatst met de band en hij concentreert zich nu weer op solo werk - weer terug in de folkclubs. Alhoewel het meest bekend als zanger van de Schotse traditionele lied is Dick Gaughan ook een indrukwekkend gita rist, die een verzameling jigs, hornpipes, Woensdag 17 oktober - 20.00 uur: Al- hambra Vlissingen; QUE LA FETE COMMENCE. Film van Bertrand Ta- verniers, org. ZVU/NUT. Vrijdag 19 oktober - 20.00 uur: Schouw burg Middelburg; LEONCE EN LE NA. Satirisch toneelspel van Georg Büchner door Zuidelijk Toneel Globe, org. ZVU. Kaarten 17.00; CJP/Pas 65 8,50 in voorverkoop bij Uit in Zee land. Vrijdag 19 oktober - 2030 uur: Vest zaktheater Vlissingen; DICK GAUG HAN. Schotse folkzanger (ex-lid Boys of the Lough en Five Hand Reel), org. Uit in Vlissingen. Kaarten 6,50 in voor verkoop bij Bachten Komme, Badhuis straat 104, Vlissingen. Zaterdag 20 oktober - 21.00 uur: Schouwburg Middelburg; JAZZ-GA- LA-AVOND m.m.v. Bud Freeman, Be ryl Bryden e.v.a. Org. Scaldis Swing So ciety. Kaarten 20,00; leden en CJP/Pas65J 10,— a/d zaal. Zaterdag 20 oktober - 2030 uur: De Zwaan Souburg; RAYMOND VAN HET GROENEWOUD& THE CEN TIMETERS Vaamse ckgroep. Org. Uit in Vlissingen. Kaarten 6,50 in voor verkoop bij Bachten Komme, Badhuis straat 104, Vlissingen. Zaterdag 20 oktober - 20.00 uur: Con certzaal Middelburg; NAJAARSCON CERT m.m.v. HET GEWESTELIJK ORKEST VOOR ZUID-HOLLAND o.l.v. Jo Ivens en diverse soli ten. Org. Koninklijke Oratoriumvereniging "Tot Oefening en Uitspanning". Kaarten 12,50 in voorverkoop en a/d zaal. Zondag 21 oktober - 11.30 uur: Foyer Concertzaal Middelburg; KOFFIE CONCERT: HAN DE VRIES (hobo), RIEN DE REEDE (fluit), WILLY GOUDSWAARD (slagwerk) met wer ken van o.a. Hiller, Goethals en Xena- kis. Org. ZVU. Kaarten 7,50; jeugd t/m 12jaarJ 3,00 a/d zaal. Zondag 21 oktober - 1430 uur: Kapel van St.Maarten Hogelande; RECITAL door CLARA ZIETSE (sopraan), LEX BARTEN (bariton) en PHILIP FEU (hobo) met aria's van o.a. Bach, Purcell en Haydn. Org. .Stichting Kapel van St.Maarten. Kaarten 6,50; CJP/Pas 65 5.00 a/d kapel. Woensdag 24 oktober - 2030 uur: Walk-Inn Vlissingen; WATERFALL, Engels folktrio. Org. Uit in Vlissingen. Kaarten 6.50 in voorverkoop bij Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen. reels en marsen speelt, die hij geleerd heeft van doedelzakspelers en fiddlers en met veel vakmanschap aangepast voor de gitaar. VLISSINGEN - De Stichting Welzijn voor Ouderen organiseert op donder dagavond 25 oktober, in dienstencen trum Bachten Komme, een musical met de naam: "Reizen door Nederland" uitgevoerd door zangkoor Trifonia. Aanvang van de voorstelling half acht. Kaarten vanaf dinsdagmiddag 16 okto ber verkrijgbaar bij de receptie van het dienstencentrum. VLISSINGEN - In wijkcentrum "Al- degonde" in de Vlissingse wijk Westcr- zicht wordt op vrijdag 19 oktober een disco-soos voor de jeugd gehouden. De ze disco-avond, die georganiseerd wordt door wijkenvereniging "West-Inn", be gint om half acht. Op dinsdag 23 okto ber is in "Aldegonde" van 14.00 tot 17.00 uur een bejaardensoos. Kaarten, handwerken en sjoelen zijn de aktivitei- ten die deze middag ondernomen wor den. VLISSINGEN - Op donderdag 25 ok tober wordt in het Vestzaktheater aan het Bellamypark 3-5 een folkconcert gegeven door "Umps and Dumps". Kaarten k 6,50 zijn vanaf maandag 22 oktober verkrijgbaar bij welzijnscen- trum Bachten Komme, Badhuisstraat 104 Vlissingen en 's avonds vanaf 20.00 uur aan de zaal. OOST-SOUBURG - Evangelist Rouw uit Kinderdijk houdt in het kader van de serie "De Offers" twee lezingen in het Rode-Kruisgebouw te Oost-Souburg. De eerste lezing wordt gehouden op vrijdag 19 oktober en heeft als onder werp: "Het beweeg- en hefoffer"; de VLISSINGEN - De toename van de scheepvaartactiviteiten in de havens van Vlissingen maakt het noodzakelijk, dat de havendienst wordt uitgebreid. Dit stelt het dagelijks bestuur van het ha venschap van Vlissingen aan de leden van de raad van bestuur. In een voorstel tot uitbreiding van de dienst wijst het dage lijks bestuur op het grote aantal zee- en binnenschepen, die in 1978 de haven van Vlissingen hebben aangedaan. Het wa ren 982 zeeschepen en 5329 zeeschepen. Van deze laatste categorie bracht 10658 scheepsbewegingen met zich mee. On geveer 4500 van deze schepen waren bovendien geladen met gevaarlijke stof fen. Vergelijkingen met andere zeehavens maken duidelijk dat de huidige bezet ting van de havendienst onvoldoende is, zo stelt het dagelijks bestuur van het havenschap. Aanvankelijk werden de werkzaamheden -het aanwijzen van lig plaatsen aan zee- en binnenschepen, de zorg voor orde en veiligheid op de vaar wegen, de zorg voor de veiligheid bij vervoer van gevaarlijke stoffen en het innen van haven- en kadegelden door één man, de havenmeester, uitgevoerd. Later werd hij geassisteerd door de ad junct-havenmeester en een havenamb tenaar, die allen op vastgestelde tijden gedurende de kantooruren werken. Het havenschapbestuur meent, dat het nu tijd is geworden dat de beheerder van de haven altijd in de haven aanwezig moet zijn om zijn verplichtingen goed te ver vullen. Om in de leemten van een doeltreffend havenbeheer, welke thans meer en meer dreigen te ontstaan, te kunnen voorzien wordt gedacht aan het inrichten van een van een post aan de wal met een totaal -overzicht van de haven. Volgens het dagelijks bestuur van het havenschap maakt telecommunicatieapparatuur dit mogelijk. En indien deze apparatuur te kort schiet doordat de gebruiker van de haven niet reageert op bijvoorbeeld een radio-oproep wil men gebruik maken van een schip van de diensten van de Vlissingse' Bootliedenwacht bv. Deze oplossing zou aanzienlijk goedkoper zijn dan wanneer de havendienst zelf een patrouilleboot aanschaft waarvoor toch al gauw een miljoen gulden moet worden neergeteld waar dan nog eens de onderhoudskosten en scheepsperso- neelslasten bijkomen. Maar ook de oprichting van een post aan de wal kost geld. Het dagelijks bestmur stelt daarom voor hier een be drag van vier ton vqor uit te trekken. Om het totale scheepvaartgebeuren goed te kunnen overzien wordt het op te richten coördinatiecentrum voorzien van veler lei technische snufjes. Gedacht wordt aan vier vaste tv-camera's, die gericht zijn op de belangrijkste vaargebieden en ligplaatsen. Twee ervan worden gemon teerd op de antennemast, die zich be vindt op de zuidelijke punt van de openbare kade, gericht op de havenin gang, de Hoechst-steigers een meer- boeiligplaatsen en de van Cittershaven. Twee andere camera's worden gemon teerd op de mast aan de verlengde Quarleshaven tegenover Eurogas Ter minal. Een beweegbare camera wordt geplaatst op de eerder genoemde mast op de zuidelijke punt van de openbare kade opdat alle in- en uitgaande sche pen en alle activiteiten aan en op de openbare kade kunnen worden over zien. Op deze mast zal tevens een radar worden geplaatst waarvan de beelden via een tv-camera worden overgebracht. In de bedieningstafel van de havenka- piteinskamer zullen vijf monitoren wor den geplaatst. Deze bedieningstafel wordt voorts overzien van enkele ont vangers, een mobilofoon en telefoon met automatische aansluitingen. Gere kend wordt op de noodzaak van het be mannen van de "commandopost' door zes personen in wisseldiensten. De nieuwste film naar het boek van Jan Wolkers met in de hoofdrol Derek de Lint. Alhambra I Vlissingen, do., vr., ma., di., en wo. om 20.00 uur, zat. en zon. 19.00 en 21.30 uur. Toegang 16 jaar. Tekenfilm voor de jeugd. Alhambra I Vlissingen, zondag 14.00 uur. A.L. Twee hartverwarmende smerissen. In de hoofdrollen Rijk de Gooyer en Rutger Hauer. Alhambra II Vlissingen, do, vr., ma., di. en wo. 20.00 uur, zat. en zon. 19.00 en 21.30 uur, zon. 14.00 uur. Toe gang 12 jaar. Erotiek van betoverende schoonheid. 19e week. Alhambra II Vlissingen. Nachtvoorstelling vrijdag 23.00 uur. Toegang 16 jaar. Van au-pair naar au-porno, hel is maar een stap. Wat een meisje op vakantie in Parijs kan beleven. Alhambra I Vlissin gen, vrijdag 23.00 uur. Porno. Toegang 18 jaar. MIDDELBURG - In de foyer van de Concertzaal en Gehoorzaal in Middel burg wordt op zondagmorgen 21 oktober een koffieconcert gehouden met als so listen: Han de Vries hobo, Rien de Reede fluit en Willy Goudswaard slagwerk. Er zullen een groot aantal werken ten gehore worden gebracht waarin de so listen samen of alléén spelen. De uitvoering begint met een werk van Lejaren Hiller uit 1977 waarbij het trio samen voor de warming up zorgt. Van Bruno Maderne speelt Han de Vries daarna solo per musette. Rien de Reede en Willy Goudzwaard spelen ais laatste stuk voor de pauze de Hommage Schönberg van Lucien Goethals. Na de pauze nog drie werken. Midare dat Ton de Leeuw in 1972 componeerde voor marimba solo; Imaginary Land- schape, een compositie uit 1968 voor fluit en slagwerk van Enrique Raxach en als sluitstuk speelt Han de Vries en Wil lie Goudswaard een compositie van Iannis Xenakis uit 1976, getiteld De- maathen. tweede lezing vindt plaats op zaterdag 20 oktober en heeft als thema "Het schuldoffer". Aanvang van beide bij eenkomsten is 20.00 uur. Voor vervoer of informatie kan contact worden opge nomen met J.G. Hoste 01180-25677 of M.G. de KoningOl 184-63341. MIDDELBURG - De FNV-afdelin- gen van Middelburg en Vlissingen hou den op donderdag 18 oktober in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg een ledenbijeenkomst met als thema: Energie. Federatiebestuurder Joop ter Horst zal op deze bijeenkomst een in leiding houden. Het is de bedoeling dat deze bijeenkomst een vervolg zal krijgen in de vorm van een forumdiscussie avond op 15 november in Vlissingen. MIDDELBURG - De Nederlandse vereniging van huisvrouwen afdeling Middelburg heeft op donderdag 25 ok tober een excursie naar de Koninklijke Militaire Academie van Breda. Op die dag wordt eveneens een bezoek aan de St.Paul Abdij in Oosterhout gebracht. Op 30 oktober is er een lezing door de heer De Jager, directeur kinderzorg. Voor meer informatie: Mevrouw J.C. Don-Kuiper, tel. 27694. MIDDELBURG Het koninklijk Ne derlands ondernemersverbond (KNOV) van de afdeling Middelburg organiseert op dinsdag 23 oktober in de "Brasserie" aan de Lange Delft een informatie bijeenkomst. De thema's op die avond zijn: partiële leerplicht en de rol van de ondernemer; ontslag en alles wat daar uit voort kan vloeien; winkeldiefstal en het voorkomen daarvan. Ook niet leden zijn welkom op deze bijeenkomst die om half acht begint. Oost-Souburg - Alle oudere inwoners van Vlissingen, Rithem en Souburg zijn welkom tijdens de door de stichting "Welzijn voor Ouderen" georganiseerde uitvoering van de show dansgroep "Festivival" die gehouden zal worden in zaal Rehoboth te Oost-Souburg. Aan vang van deze gezellige bijeenkomst is half acht en de toegangsprijs is 2,— inclusief consumptie. MIDDELBURG Op 20 oktober opent de Scaldis Swing Society het jazzscizoen '79 - '80 met een jazz-gala in de Middel burgse schouwburg. Op die avond treedt onder meer de Engelse zangeres Beryl Bryden op die al meer dan twintjg jaar triomfen op de internationale jazz-podia viert. Ze werd onder meer bekend als: The Lady with the Washboard. De Engels Lady startte haar carriëre in de jazz als secretaresse van een aantal Engelse jazzclubs. Daar zong ze voor het eerst voor de grap met een orkestje mee. In 1945 verhuisde ze naar London waar ze achtereenvolgens in een Muziekwin kel en bij een platenmaatschappij werk te. Na de kantooruren wijdde ze alle aandacht aan het zingen. Onder meer was ze de vaste zangeres van Georg Webb's dixielanders, Freddy Randall. Chris Barber en Mony Sunshine. In 1953 sloot ze haar eerste volwaardige contract af voor optredens gedurende het Zomerseizoen in de club Vieux Co- lombier in Parijs. Pas dat moment be schouwt Beryl zelf als het begin van haar carrière als beroepszangeres. In de Franse hoofdstad leerde ze tal van Amerikaanse jazzmensen kennen, die daar hun vakanties doorbrachten. Met Mary Lou Williams maakte zij later en kele platen en met een andere ontmoe ting (Lionel Hampton) heeft zij een aantal optredens verzorgd. Ook maakte zij kort na het begin van haar carrière een toernee over het vas teland van Europa. Toen zij daarna naar Engeland terug keerde volgde het ene contract naar hel andere. Platen en televisie - opnames bij de vleet en doorlopend optredens met prominente orkesten waarbij klinkende namen als Kenny Ball, Acker Bilk en Alex Welsh slechts een aantal voorbeel den zijn. De hele wereld lag daarna aan de voeten van de rijk getalenteerde jazz - zangeres - Amerika. Afrika en China contracteerden Beryl Bryden.voor uit gebreide optredens. Twee jaar'geleden trad ze op in Breda waar ze menig jazz - liefhebber in ver voering bracht. De optredens Haar eerste nummers worden rustig ge bracht terwijl ze tussen de nummers door van alles vertelt om zodoende con tact met het publiek te krijgen. Bryden zit vol humor en is altijd ad rem als er opmerkingen vanuit de zaal komen. Als het contact mei de zaal tot stand is gebracht komt haar beroemde wasbord voor de dag. Hoewel ze tijdens haar vele reizen zeer uiteenlopende modellen wasborden heeft verzameld, bespeelt zij meestal een speciaal voor haar uit roestvrijstaal vervaardigd "instrument", dat behalve door een fel geluid ook een zeer bepaalde schittering veroorzaakt hetgeen een spectaculaire bijdrage le vert aan haar show. Opvallend is dat de Engelse diva na haar optreden de zaal ingaat om te luisteren en te kijken naar andere artiesten. Op de opening van het jazzseizoen in Middelburg treedt nog een andere ber oemdheid op. Dat is Bud Freeman die zijn tenorsaxofooncarrière in de twinti gerjaren startte, maar pas bekend werd door zijn optredens met vermaarde or kesten waarbij niemand minder dan "good old" Benny Goodman. Van deze saxofonist zijn een groot aantal plate- nopnames gemaakt. Voorts treden er tijdens deze jazz mani festatie nog tal van beroemde orkesten op. Bezoekers voor dit jazz - gala worden geadviseerd tijdig in de Middelburgse schouwburg te zijn omdat wordt ver wacht dat een rondreizend gezelschap uit Engeland eveneens het concert in Middelburg wenst bij te wonen. Andere solisten zijn: Christine Harvey uit Canada, de in Terneuzen geboren mezzo sopraan Jeanette de Caluwé, de Limburgse tenor Hein Mcens en de eveneens uit de zuidelijkste provincie afkomstige alt Cecile Schouten en de organist Tijn van Eijk die als clavecinist is verbonden aan het Brabants kame rorkest. De oratoriumvereniging viert ei enlijk een beetje feest. Dit jaar is het 145 jaar geleden dat de vereniging werd opge richt. In Zeeland is geen ander koor dat deze respectabele leeftijd ooit bereikte. Toch heeft de zangclub dit concert niet tot jubileumconcert willen benoemen, want daarvoor heeft de vereniging met de 150 jaar nog wat in petto. Toch is de koninklijke oratoriumvereni ging erg blij. Dat blijkt wel uit de keuze voor het Magnificat van Bach. Beslist geen stuk muziek om achteloos op het repertoire te zetten. Magnificat is een muziekwerk waarin Bacil alle registers opentrekt en zijn gehele kunnen in heeft geleqd. Juist daarom koos de Middel burgse vereniging voor dit werk in dit bijzondere jaar. Voor de pauze een vrijwel onbekend werk van Joseph Haydn: het Stabal Mater. Omdat er in Nederland zelfs geen grammofoonplaten van dit werk te vinden zijn zullen de meeste bezoekers van de Concert en Gehoorzaal voor hel eerst kennis maken met dit werk van Haydn. Bijna traditiegetrouw is de instrumenta le begeleiding van deze avond in handen van het Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland, en staat het geheel onder lei ding van dirigent Jo Ivens. RSV MIDDELBURG - Teen Challenge Ne derland vertoont op maandag 15 oktober in de concert en gehoorzaal te Middel burg de film "Het kruis in de Asfaltjung- le" getoond. De film is gemaakt naar liet gelijknamige boek en er zijn op wereld schaal 16 miljoen exemplaren verkocht. De film handelt over het werk van een Amerikaanse predikant, David Wilker- son, die zijn werk onder zeer moeilijke omstandigheden in de achterbuurten van New York begint. Wilkerson is de oprichter van Teen Challenge, een or ganisatie die zich bezig houdt met de opvang van alcohol en drugsverslaafden en andere in moeilijkheden geraakte jongeren. De kleurenfilm duurt bijna twee uur en confronteert de kijker met de rauwe en respectloze wereld van ver slaving en de misdaad die daaruit kan voortvloeien. Teen Challenge wil met deze film niet alleen jongeren bereiken, maar wil eveneens op een realistische wijze voorlichting geven aan ouders en opvoeders. Aanvang van de voorstelling is half acht en de toegang is gratis. "Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen" brengt op donderdagavond 18 oktober de Show-dansgroep "Festi val" uit Vlissingen. De avond wordt gehouden in zaal Re hoboth te Oost-Souburg. Aanvang 19.30 uur. Toegangsprijs ƒ2. consumptie inbegrepen. Naast toneel, zang en show is er ook een uitbeelding van een intiem bal, zoals dat in Wenen gehouden is bij graaf en gra vin von Schönbrunn. Het belooft een gezellige en mooie avond te worden. Al de oudere inwoners van Souburg, Vlissingen. en Ritthem zijn hartelijk welkom. De leidster van toneelgroep "Festival" is mevrouw Lokerse terwijl de kleding door de spelers zelf is gemaakt.

de Faam | 1979 | | pagina 7