voorlichting van de provincie zeeland Sportieve recreatie: sport voor allen verschijnt 14-daags ZILVERVLOOT Rabobank S SUZ/1N B/IBIJN De rust zelf. WAT BESTUREN ZEELAND KOST ZEEUWSE STATEN BIJEEN OP 5 OKTOBER 4—M 4—» <L> O <L> Een andere mode en geur aan de Lange Geere VF TWEE STATENCOMMISSIES VERGADEREN zo zit dat in elkaar bij de provincie ONTWIKKELINGSSAMENWERKING IN ZEELAND Groot spaarvoordeel voor spaarders van 15 t/m 20 jaar! Het Zilvervloot spaarplan heeft een geweldige premie aan boord! Wat dacht je van 10% ekstra premie over het gespaarde bedrag plus de rente. Folder halen bij de Rabobank en vlug aanmonsteren bij de Zilvervloot! bont kollektie 79/80 Woensdag 3 oktober 1979 Sport kun je op verschillende ma nieren bedrijven. Bijvoorbeeld als lid van een vereniging, die zelf is aangesloten bij een landelijke bond. Sportief bezig zijn betekent dan prestaties leveren in wed strijd- en competitieverband. Sport wordt tegenwoordig steeds massaler op een andere manier bedreven. Steeds meer mensen komen tot de ontdekking dat het geregeld beoefenen van een of an dere sport een probaat middel is om de lichamelijke conditie op een redelijk peil te houden en de om vang binnen de perken. Voorop staat dan niet het behalen van medailles en ere-plaatsen, maar het pure plezier in het spelen zelf. landse sportfederatie, onder de naam "Sportreal", een afkorting van "sportieve recreatie voor al len". Deze actie heeft veel los ge maakt op het gebied van de sport ieve recreatie. Zowel op nationaal, provinciaal als gemeentelijk ni veau werden activiteiten ontwik keld. Waar het nu om gaat is de op gang gebrachte ontwikkeling voort te zetten en de zaak organi satorisch en financieel in goede banen te leiden. Kortgeleden heeft de Zeeuwse sportraad een nota gepubliceerd, getiteld "Nota steunfunctie sportieve rekreatie Zeeland". Dit stuk is bestemd voor het Provinciaal bestuur en geeft adviezen voor de provinciale be moeienis met de sportieve recrea tie. Een landelijk onderzoek heeft aangetoond dat naast de drie mil joen "officiële" sportbeoefenaars een ongeveer even grote groep staat die ook aan sport wil doen, zonder de directe gebondenheid aan competitie, wedstrijden en trainingen. Officieel wordt deze categorie van sport aangeduid als "sportieve recreatie". Ook sportie ve recreanten hebben vanzelf sprekend behoefte aan sportvel den, zwembaden, sportzalen etc. De behoefte vanuit de bevolking aan sportieve recreatie is zo groot dat de overheid zich niet afzijdig heeft kunnen houden. Ook de georganiseerde sport heeft zich daadwerkelijk ingezet voor de ontwikkeling van de sportieve re creatie. In 1976 werd bijvoorbeeld een landelijke aktie op touw gezet, georganiseerd door het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en de Neder- Beleidsbeslissingen Voordat er kan worden vastge steld wat er aan activiteiten kan worden ondernomen, zal de pro vincie een aantal principiële be slissingen moeten nemen, aldus de sportraad. H^t zou dan moeten gaan om: vaststelling van het feit dat tot het provinciale sportbeleid ook hoort het bevorderen van de sportieve recreatie in bunde lende, stimulerende, onderne mende en voorlichtende zin; vaststellen van een takenpak ket zoals de sportraad heeft ge schetst; het opdragen van de uitvoering van de taken aan de Zeeuwse sportraad en het geven van toestemming voor de aanstel ling van een speciale functio naris bij de raad; het verlenen van financiële medewerking. Wie doet wat? Het rijk, de provincie en de ge meenten hebben alle bepaalde ta ken op het gebied van de sportieve recreatie. Van een vastomlijnde organisatie is echter nog geen sprake. De sportraad vindt dat vooral de gemeenten vorm en in houd aan het beleid moeten geven. Met andere woorden: het daad werkelijk organiseren van evene menten, wedstrijden, 't zorgen voor zalen etc. zijn zaken van de ge meenten. Die hebben immers de meest directe contacten met de bevolking. Het provinciale beleid zou zich vooral moeten richten op zuiver provinciale of regionale ac tiviteiten en op activiteiten waar gemeenten en particuliere organi saties of instellingen nog niet aan toe zijn gekomen. Vanuit dit uitgangspunt heeft de sportraad een takenpakket sa mengesteld. De provincie zal in samenwerking met het rijk en de gemeenten vorm moeten geven aan een beleid dat is gericht op het ontwikkelen van de sportieve re creatie. Er zal overleg moeten worden gevoerd met provinciale sportorganisaties en andere pro vinciale welzijnsinstellingen om te bereiken dat zij hun werkzaam heden ook gaan uitstrekken tot de sportieve recreatie. Ook is overleg nodig met instel lingen die de belangen van groe pen mensen behartigen (bijvoor beeld bejaarden, gehandicapten, werklozen en buitenlandse werk nemers). De provincie zou moeten zorgen voor de totstandkoming van plaatselijke, regionale en pro vinciale overlegorganen. De sportraad is verder van mening dat het een provinciale taak is ini tiatieven te nemen tot regionale en provinciale evenementen die de deelname aan sportieve recreatie in het algemeen kunnen stimule ren. Ook zou de provincie actief moeten zijn op het gebied van voorlichting en propaganda. Be langrijk is de opleiding en training van het kader dat leiding kan ge- REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 ven aan de sportieve recreatie. De sportraad rekent dit ook tot de provinciale taken. Het beheer van een provinciaal materiaal-depót (sport-en spel-o-theek genoemd) wordt eveneens belangrijk gevon den. Tenslotte meent de sportraad dat de provincie een bemiddelende rol kan vervullen bij het verdelen van het geld van het rijk en de na tionale sporttotalisator dat be stemd is voor de gemeenten. Gedeputeerde staten hebben de nota inmiddels aangeboden aan provincia le staten. Zij stellen de staten voor in te stemmen met de uitgangspunten van de nota en verzoeken de staten voor 1980 een bijdrage beschikbaar te stellen van f 51.800,— Dit bedrag is bestemd als bijdrage in de kosten van een aan te stellen functionaris en ter betaling van een aantal activiteiten. De commissie voor financiën vergadert op maandag 8 ok tober om vier uur 's middags. De voornaamste agenda punten zijn: wijziging leges verordening 1973, subsidie automatisering, uitleen administratie bibliotheken in Zeeland (bijdrage uit het ontwikkelingsfonds), kre diet reconstructie wegvak Buitenlust/Nieuwvliet, kre-, diet doortrekking weg Zee- landbrug naar Rijksweg 58 bij Goes, toekenning subsi die aan de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland, begro ting Prov. Zeeuwse Brug Mij. voor 1980 en diverse be grotingswijzigingen. De commissie voor economische zaken zal op maandag 15 ok tober om half vijf 's middags de agenda's behandelen van de Raden van bestuur van de Havenschappen Vlissingen en Terneuzen die vergade ren op de 17e oktober. Beide Vergaderingen vinden plaats in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ze zijn openbaar, spreek recht is er gedurende een half uur direct na aanvang. Onder het hoofdstuk algemeen be stuur in de begroting voor 1980 van de provincie zijn de posten opgenomen die rechtstreeks te maken hebben met het functioneren van hel bestuur. Voor de maandelijkse vergaderingen van provinciale staten is een bedrag geraamd van f 738.640,— met daar naast een bedrag van f 61.000,— voor reis- en verblijfkosten. De zes gedeputeerden zijn "goed" voor ruim f J miljoen, bestemd voor hun sala rissen en sociale lasten. De vergoe ding van de statenleden is gebaseerd op het salaris van een gedeputeerde en bedraagt 15 procent daarvap. Voor de werkzaamheden van de vijf fracties uit de staten is f 58.750,— geraamd; per statenlid is dat f 1.250,—Het bedrag is bedoeld voor vergaderkosten, excursies van de fracties (bijvoorbeeld naar gemeentenetc. Voor de ge luidsinstallatie in de statenzaal is f 56.000,— opgenomen. De verwachting is, dat per 1 januari 1980 1.021 mensen de provincie als- broodheer zullen hebben. Een onder verdeling per dienst wijst uit, dat de provinciale stoombootdiensten bijna de helft voor hun rekening nemen: 434 personeelsleden, gevolgd door griffie 238, waterstaat 187, planolo gische dienst 44, bibliotheek 57, on derhoud wegen 45, archiefinspectie 2, bescherming bevolking 6, technische bibliotheek 7 en als hekkesluiter I schouwambtenaar. Voor al dete mensen is een salarispost (bruto) op genomen van ruim f 54,6 miljoen, inclusief een salarisstijging van 5,5 procent. Voor representatiekosten is een be drag van f 133.500,— opgenomen, waarvan f 27.500,— gereserveerd is als voorbereidingskosten voor het eeuwfeest van provinciale waterstaat in 1981. Verder is deze post bedoeld voor ontvangsten e.d. f 662.000,— is uitgetrokken voor de administratie van paspoorten en rijbewijzen. Hier tegenover staat een inkomslenpost van f 523.100,— (legesgelden). De archiefinspectie zal naar verwachting f 167.599,— kostenf 29.000,— komt hiervan terug in deprovinciekas wegens verrichte diensten aan de wa terschappen. Tenslotte is er nog de paragraaf voorlichting met bijna f 988.000,—Dit bedrag bestaat voor f 937.000,— uit apparaatskos ten (huisvesting, administratie en personeelskosten) en de rest (f 50.000,— voor filmdistributie, tentoonstellingen, het maken van brochures etc. De commissie ad hoe bestuur-bestuurden vraagt een bedrag van f 5.000,— Van 15 tot en met 19 oktober a.s. zullen ongeveer twintig mensen uit Frans sprekende ontwikke lingslanden een bezoek aan Zee land brengen. Het gaat niet om zomaar een uitje: De IULA (inter nationale vereniging van over heidsinstanties) gevestigd in Den Haag, heeft een cursus samenge steld die van 2 oktober tot 27 no vember duurt en als onderwerp heeft "Decentraliseren om te ont wikkelen". Het gaat daarbij spe ciaal om de financiële kant van de zaak en de Zeeuwse week maakt onderdeel uit van de cursus. In die week maken de cursisten (verte genwoordigers van ministeries en gemeenten uit voornamelijk Afri kaanse landen) kennis met de ver schillende aspecten van het reilen en zeilen in de provincie. Het pro gramma omvat voordrachten en discussies op het gebied van het provinciaal bestuur, de water schappen, het bibliotheekwezen, de decentralisatie van het wel zijnsbeleid, industrialisatie, de vaste oeververbinding Wester- schelde etc., terwijl bezoeken op stapel staan aan het Veerse Meer, Pechiney, Terneuzen, Sas van Gent en Kortgene. De cursus be gint op 2 oktober in Den Haag, waar vooral de problematiek op rijksniveau behandeld zal worden. Na de Zeeuwse week vertrekt de groep naar België en vervolgens naar West-Duitsland, waar soort gelijke programma-onderdelen uitgewerkt zullen worden. Provinciale staten van Zeeland houden hun maandelijkse openbare vergadering op vrijdag 5 oktober a.s. om 10 uur 's morgens in de Staten zaal, Abdij 11 te Middelburg. Gedeputeerde staten doen in die vergade ring mededeling over o.a. de toegankelijkheid van het automatiserings bestand in de Zeeuwse bibliotheken, een verslag van werkzaamheden van de provinciale archiefinspectie in 1978 en een overzicht van werk zaamheden van de Regionale dienstverleningscentra kleinbedrijf, ka mer van koophandel. ETI e.d. Onder de voorstellen die op de agenda staan zijn er enkele voor subsidie. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft subsidie aangevraagd voor de aankoop en verbouw tot kantoorruimte van het landgoed "Landlust" te Heinkenszand. Voor de oprichting van een gedenkteken van de dichter Valerius in Veere wordt voorgesteld een subsidie van ƒ5000,- te verlenen. De Stichting Cultuurspreiding Zeeland zou een toegezegde subsidie van 821.000,- verhoogd willen zien tot 848.200,- in verband met doorbe rekening van kostenstijging voor 1979. Om de uitgave van een museum- boek voor Zeeland mogelijk te maken in het kader van een landelijke reeks, is voorgesteld een garantiebedrag van 5.500,- te verlenen, ter wijl de Federatie van Zeeuwse musea en oudheidskamers een nieuwe overzichtsfolder gaat uitgeven (een eerdere uitgave van 1973 is uitgeput) waarmee een subsidiebedrag van 1000,- gemoeid is. Voor de aankoop van ruim 21 ha natuurgebied in de Yerseke Moer door de Stichting Het Zeeuwse Landschap wordt voorgesteld een bedrag van 325.000,- toe te voegen aan het natuurbeschermingsfonds. Verder zijn er subsidievoor- stellen t.b.v. de Stichting voor revalidatie en de Stichting regionaal dienstverleningscentrum kleinbedrijf en garantie voor een geldlening van de Sint Jozef Stichting voor Huize Den Berg in Goes. De Openbare Bibliotheek Middelburg en de Provinciale bibliotheek kampen beide sinds lange tijd met ernstige ruimteproblemen. De staten wordt nu voorgesteld gedeputeerde staten te machtigen een intentieverklaring over het samengaan van deze bibliotheken te bekrachtigen. Ook aan de orde komen de Regionale Omroep en de samenvoeging van de water schappen Noord-Beveland en De brede watering van Zuid-Beveland. OH al ËP -G O -o -o rg o u- io u O SD talloze redenen om eens even binnen te stap pen bij Mieke Petiet aan de Lange Geere. U treft er alle mooie cosmetica aan en een uit gelezen collectie mode van exclusieve naam. Instituut voor huidverzorging dames mode Mieke Petiet, Lange Geere 20, Middelburg, tel.: 13649. \A/prrt PYrli iQipf v/nnr Wnnnx/kiP nn Deze elegante, eiken slaapkamer is zichtbaar de rust zelf. Werd exclusief voor Woonvisie ontworpen. Twee persoons ledikant (140 x 200 cm), bovenbouw met verlichting en geld en goede raad FOTO RICHARD HCHNIHO EXCLUSIEVE BONTMODE ochuitvlotstraat 49 biggekerke telefoon 01185-1682

de Faam | 1979 | | pagina 9