Werkgelegenheidssituatie Vlissingen: wim de bruynë NAJAARS- K0LLEKTIE 1979 POLAK B.V. mini en maxi D Bedrijven matig optimistisch POLAK B.V. AD VER TEREN SLAGERIJ K0UWENBERG nï Woensdag 19 september 1979 F Het lijkt erop dat de basis voor een gezonder werkgelegen heidssituatie enigszins is verbeterd. De ontwikkeling, die zich momenteel voltrekt binnen het gebeuren van het Vlissingse havenschap, ziet er minder somber uit dan een jaar geleden. Van de bedrijven komen "betere geluiden" en de belangstelling van nieuwe vestigingen is iets vergroot. Een en ander is te lezen in de begeleidingsbrief bij de gemeentebegroting voor het jaar 1980 van Vlissingen. Het college van burgemeester en wethou ders noemen de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer zelfs verheugend: Het aantal zeeschepen dat de havens van Vlissin- gen-Oost bezocht in het1 eerste kwartaal van dit jaar steeg met bijna tweehonderd stuks. Het dienovereenkomstige brutore- gistertonnage met ll'A procent. De gemeente heeft daarom besloten een verdere uitbouw te plannen van de Sloekade met een verlenging van 350 meter en het toezicht van de haven op het vereiste niveau te brengen zodat de scheepvaartgroei in goede banen kan worden geleid. Optimisme Personeelsuitbreiding Vacature-problemen Werk genoeg? ■111— walstraat 85 vlissingen telefoon 01184-16706 Wij gaan verhuizen van Nieuwendijk 18 naar Walstraat 15-17 Dus hebben wij verhuizingsopruiming vanaf vrijdag 17 augustus Badkuipen wit en kleur ....v.a. 35,— en 50,— Wastafels nu halve prijs25,— Closetpotten div. kleuren50,— Duobloks (w.c. stortbak) w.c. in kleur100,— Fonteinbak wit halve prijs21,25 Gietijzeren Badkuipen van 900,— nu 350,— in diverse kleuren en maten. Douchegordijnen div. kleuren9,90 Div. soorten Wandtegels, decor v.a. 10,— m2. Porseleinen douchebak in div. kleuren van 320,— nu 100,— Tel. 01184-17124-Vlissingen L. Marinissen Wij zijn ruim gesorteerd in wilde eenden patrijzen verse braadkuikens kuikenbouten kipfilet soepkippen kipperagout enz. ook hebben wij Hollandse en buitenlandse kaassoorten dieetkaas dieetvoeding vers gebrande noten V.IM.R.- reform voeding paté's En natuurlijk hebben wij LJ nog veel meer te bieden. Komt U zelf overtuigen, wij zullen U graag ontvangen L. MARINISSEN ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE de\/lissingep Dinsdag: 500 gram braadworst 500 gram hamlappen 4,20 7,- Woensdag: 500 gram heerlijk gekruid gehakt 4,20 Donderdag: 500 gram nasi of bami, vers uit eigen keuken 2,95 Vrijdag en zaterdag: 500 GRAM ROSBIEF 10,45 Fijne vleeswaren: 100 GRAM BOTERHAMWORST 0,85 100 GRAM RAUWE HAM 2,05 Onze fijne vleeswaren reeds vele malen bekroond in Binnen- en Buitenland Iedere dinsdag: GEBRADEN SPEK EN KANEN Uw specialist Maasstraat 68 Stromenwijk Middelburg - tel. 27466 alles rechtstreeks van de gieterij WALSTRAAT 1 29 VLISSINGEN Vraag en aanbod zijn niet op elkaar afgestemd Voor de loop van dit jaar verwacht het gemeentebestuur dat de totale hoeveel heid verwerkte lading ten opzicht van het vorige jaar verder zal toenemen met tien a twintig procent. Op jaarbasis zal de twee miljoen ton behandelde lading ruimschoots overschreden worden. In de eerste helft van dit jaar steeg het perso neelsbestand van de NV Haven Vlissin gen met tien procent terwijl een verdere toename van ongeveer 375 werknemers is gepland. Of dit gerealiseerd zal wor den, zal volgens het gemeentebestuur mede afhangen van de mate waarin men zal slagen personeel te "aangezien wij steeds vaker ervaren, dat ondanks de re latief omvangrijke werkloosheid, dit een moeilijke zaak is". Gunstige geluiden alom. hoewel de net to winst over dit jaar achter zal blijven ten opzichte van het vorige jaar tenge volge van enkele "incidentele factoren" aan het begin van dit jaar. Voor 1980 verwacht de gemeente dat en de behan delde hoeveelheid en het personeels bestand een verdere groei te zien zal ge ven. terwijl omvangrijke bedragen gein- vesteerd zullen moeten worden. Uit de verslagen van acht grote Vlis singse bedrijven aan het college van burgemeester en wethouders over hun resultaten en verwachtingen over de toekomst blijkt dat er voornamelijk van optimisme sprake is. Hoechst Holland NV meldt, dat de minder optimistische verwachtingen ten aanzien van de gang van zaken in het bedrijf, waarvan in de vorige rapportage melding werd gemaakt, gelukkig niet bewaarheid zijn geworden: "De ont wikkelingen in de eerste helft van 1979 zijn gunstiger dan wij een jaar geleden mochten veronderstellen." De bouw van de alkaansulfonaatfabriek waarmee in 1975 een begin was ge maakt, zal worden voltooid. In verband met de marktsituatie moest de bouw er van enige tijd worden stilgelegd. Hoechst verwacht in de loop van de eerste helft van het volgend jaar met de produktie van alkaansulfonaat. een grondstof voor vloeibare wasmiddelen en wasverzachters, te kunnen starten. De produktie van zogenaamd DMT is onverwacht goed geweest hoewel de af- zetprijzen ervoor aan de lage kant bleven. Voor 1980 rekent Hoechst op een redelijke bezetting van de tot de fosfordivisie behorende fabrieken. Over de fosfaatnota van minister Ginjaar maakt Hoechst zich echter ernstige zor gen. Het bedrijf kan zich niet aan de in druk onttrekken dat naar een zondebok gezocht is, die men gemeend heeft te moeten vinden in de fosfaten in wasmid delen. Volgens Hoechst veroorzaken vervangers hun eigen waterverontreini ging. De Nederlands Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij bv meldt, dat zij na een moeizaam begin er in is geslaagd een aanzienlijk deel van een groot offs hore projekt in handen te krijgen het geen volledige wergelegenheid garan deert voor de huidige personeelsbezet ting voor de duur van ruim een jaar. Onder zware concurrentie is het bedrijf er voorts in geslaagd een nieuw offshore projekt in de wacht te slepen waarvoor het huidige personeelsbestand zelfs moet worden uitgebreid en bovendien enkele werkzaamheden worden uitbes teed in de regio Zeeland en Brabant. Tot de jaarwisseling '80-'81 stelt het bedrijf vast. dat de toekomst-verwachting ge matigd optimistisch tegemoet kan wor den gezien. Olau-Line terminal Vlissingen verwacht geen grote gebeurtenissen dit of volgend jaar. Het personeelsbestand zal zich naar verwachting kunnen handhaven. Minder zonnig omschrijft Rijn-Schel- de-Verolme Montagebedrijf bv haar ei gen toekomst. De omzet uitgedrukt in montage- en onderhoudsuren zal enigs zins achterblijven bij die van voorgaan de jaren, zo laat men weten. Als voornaamste bron hiervan zijn aan te wijzen het uitblijven van opdrachten voor de bouw van electriciteitscentrales alsmede het relatieflage investeringspeii in de chemische industrie. Toch heeft het bedrijf nog een goede honderd vacatures voornamelijk voor gekwalificeerde vaklieden en staf, die de ervaring en bereidheid hebben om te rei zen naar bouwplaatsen in Nederland voor het uitvoeren van werkzaamheden of gedetacheerd te worden voor buiten landse projekten. Het bedrijf noemt het huidige personeelstekort verontrustend. Pechiney Nederland nv constateert met voldoening, dat de aluminiumindustrie de vruchten plukt van haar relatief ster ke structurele positie ondanks de nog steeds onzekere conjucturele situatie in de wereld. Bij een steeds stijgende marktprijs heeft zich vermindering van de voorraden voortgezet tot een zeer laag niveau. Tegenover de stijgende op brengsten noemt Pechiney wel de stij gende kosten voor grond- en hulpstof fen, energie en arbeid. "Ten aanzien van de arbeidskosten worden wij gecon fronteerd met toename van lonen en vermindering van de arbeidstijd, die slechts in enkele gevallen gecompen seerd kunnen worden door produktie- verbetering." Het personeelsbestand van Pechiney be weegt zich op het niveau van ongeveer negenhonderd personen. Het bedrijf merkt op, dat het vervullen van vacatures problemen geeft. Wat het volgende jaar de ontwikkeling zal zijn hangt geheel af van de ontwik kelingen in de wereld op energiegebied en de invloed die de energieprijs heeft op de economische groeimogelijkheden. De directie: "Wij hebben er vertrouwen in dat de discussie die momenteel op regionaal en nationaal niveau plaats vinden over de noodzaak om de kerne nergiecentrale al of niet in ons bedrijf te houden, een positieve beslissing op zul len leveren." "Een positief bedrijfsresultaat wordt verwacht voor de onderneming, zo ook voor alle activiteiten van onze moeder maatschappij van de bron tot de consu ment," zo laat Total Raffinaderij Ne derland nv weten. Het aantal tewerk- gestelden blijft ongewijzigd, ongeveer tweehonderd. De bezettingsgraad wordt zeer bevredigend genoemd. Met betrek king tot de naleving van de strengere normen voor de milieu-hygiëne worden geen onoverkomelijke problemen ver wacht. "Hoewel het verkrijgen van opdrachten in het algemeen meer problemen ople vert dan voor enige jaren kan toch ges teld worden dal de werkbezetling voor het bedrijf goed is," stelt bv Koninklijke Maatschappij De Schelde. De schceps- bouwafdelingen maken goede vorde ringen met het werk van de serie van totaal twaalf standaard-fregatten voor de Koninklijke Marine. Veel aandacht wordt besteed om ook voor een verdere toekomst de werkbe- zetting veilig te stellen. Hiertoe vinden uitgebreide gesprekken plaats met zowel de Koninklijke Marine als buitenlandse marines. Ondanks de voortdurende ongunstige situatie op de scheepsreparatiemarkt is de situatie van de repa'ratiewerf Schel- depoort enigszins verbeterd. Het be drijfsresultaat van de reparatiewerf be weegt zich in opgaande lijn. Ondanks de campagne voor de werving van nieuw personeel, die vorig jaar van start is ge gaan, bleef het aantal personeelsleden nagenoeg constant, op zo'n 3400 perso nen. Hoewel de geluiden van de genoemde bedrijven doen vermoeden "er is werk genoeg" blijft de werkgelegenheid toch een voortdurende bron van voortduren de zorg. Uit de beschouwing van het districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning is de situatie op de arbeidsmarkt vooral voor vrouwen en jeugdigen er bepaald niet beter op geworden. Ook bij de mannen is het werkloosheidscijfer hoger komen te liggen dan in de over eenkomstige maanden van het vorige jaar. Daar slaat tegenover, dat het vraagcijfer eveneens is gestegen. In veel gevallen heeft dit te maken met het feit, dat vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd, zo stelt het gemeentebestuur in de begeleidingsbrief bij de gemeen tebegroting vast. Er is dikwijls vraag in andere beroepen dan waartoe het aan bod behoort. Ook de kwaliteit van een deel van het aanbod speelt een rol. Men vraagt dikwijls personeel met een be paalde vakopleiding, waaraan het aan bod niet voldoet. Het aanbodcijfer wordt bovendien in juni beinvloed door de inschrijving van schoolverlaters. Voor deze groep is de verwachting tame lijk somber. De begeleidingsbrief: "Voor de schoolverlaters 1978, die nu nog be schikbaar zijn, zal het uiteraard nog meer moeite kosten een geschikte plaats op de arbeidsmarkt te veroveren." Tegenover al deze sombere geluiden staat weer, dat uit de verslagen van de bedrijven de grote moeilijkheden van vo rig jaar waarbij massa-ontslagen werden gevreesd, althans voorlopig lijken te zijn overwonnen. EDERWARE Geopend van: maandag 13.30- 18.00 uur dinsdag t/m vrijdag 8.30 - 12.30 en 13.30-18.00 uur. zaterdag 9.00 - 12.30 uur HANDEL IN WILD EN GEVOGELTE EN DELICATESSEN Wagenaarstraat 13-15 MIDDELBURG Tel. 01180-14943 maximaal bereik tegen minimale kosten DE"\/LISSINGER ttlïlr

de Faam | 1979 | | pagina 8