Volwaardig burgerschap praattafels voor ouderen OUD WORDEN J Aanvraagformulier 1 gespreksgroepen over welzijn-voor-ouderen Woensdag 12 september 1979 F S bejaarden Wat is er allemaal gaande in het middelburgse stadhuis? Er gebeurt ontzettend veel daar in ons stadhuis! Dat kunnen we gerust aannemen. Maar voor één zaak willen wij uw speciale aandacht vragen. Een ambtelijke werkgroep o.l.v. wethouder H. Gillissen is bezig een WELZIJNSPLAN voor de hele gemeente te maken. Tot voor kort werden dergelijke plannen in Den Haag ge maakt. Door een nieuwe regeling van de regering hebben de nederlandse gemeenten nu eigen bevoegdheden ge kregen om het geld, bedoeld voor het welzijn van alle burgers, jong en oud, naar eigen dunken te verdelen. Het is echter niet de bedoeling dat enkele ambtenaren dit gaan doen. Neen, de opzet is dat de bevolking zelf hier I inspraak in heeft. En uiteraard ook de instellingen, vere- 9 nigingen en organisaties, die werken op het brede terrein van welzijn. Een eerste inspraakronde is achter de rug. Helaas kwamen J daar weinig burgers aan te pas. Een inventarisatie van j werk, wensen en behoeften resulteerde in het vaststellen van voorlopige-doelstellingen. i Eind october, begin november komt er een tweede in- en doelstellingen en een wensenplan. De stichting "welzijns werk voor ouderen" wil dat ouderen zelf over die doel stellingen, want over hun eigen welzijn meepraten. Opdat er niet beslist wordt over, maar zonder hen. weer praattafels De ervaring heeft geleerd dat ouderen best veel te zeggen hebben. Denkt u maar aan "prettig oud worden in middel burg", tien praattafels in de hele stad en de grote in spraakmiddag in de schouwburg. Ook nu weer wil "wel zijnswerk voor ouderen" mensen uitnodigen voor een ges preksgroep en nu dus voor het welzijnsplan. Er worden vijf "praattafels" in de stad gehouden. Vele mensen worden daarvoor uitgenodigd. Mensen die bekend zijn. Ook men sen die, als een steekproef, uit het adressenbestand bena derd worden. Maar ook u, die dit leest, kan een uitnodiging - via het dienstencentrum - aanvragen. Het met-elkaar-praten gebeurt aan de hand van verschil lende onderwerpen die ontleend zijn aan de voorlopige- doelstellingen. Op deze pagina treft u deze onderwerpen aan. De mensen die aan de gesprekken deelnemen krijgen die onderwerpen ook nog eens thuisgestuurd. gemeenteraadsleden leiden gesprekken De stichting heeft gemeenteraadsleden bereid gevonden leiding aan deze gesprekken te geven. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten. Deze gesprekleiders horen wat er in ouderen leeft en kunnen daarmee gedegen rekening houden als zij straks over het hele welzijnsplan moeten oordelen. De functionarissen van de stichting "welzijns werk voor ouderen": mevrouw Ph L. de Groot en J.W. Eising zijn bij de bijeenkomsten aanwezig en zullen de verslaglegging verzorgen. De bedoeling is dat dit verslag voorgelegd wordt aan de ambtelijke welzijnsplanners, de gemeenteraad en natuurlijk ook op de inspraak-avonden. wat vindt u er zelf van? Dat kan u vertellen aan een "praattafel" bij u in de buurt. Hieronder volgen de verschillende plaatsen en tijden van de bijeenkomsten en de namen van de leidende gemeen teraadsleden: 1 wijkpost "het bastion" woensdagmorgen, 26 september, half tien gesprekleidster: mevrouw A.C. Westhoff-Hubee 2 dienstencentrum, "het schuttershof" woensdagmiddag, 26 september, half drie gespreksleider: de heer A. Vleugel 3. "ontmoetingskerk"-bibliotheekzaal woensdagmiddag, 26 september, half drie gespreksleider: de heer A.H. Kamermans 4 wijkpost "in de keitjes" donderdagmorgen, 27 september, half tien gespreksleidster: mevrouw S. Boersma-Smitskamp 5 wijkgebouw "het zuiderbaken" donderdagmiddag, 27 september, half drie gespreksleiding: nog niet bekend Heeft u geen uitnodiging voor een gespreksgroep ontvan gen? Bel dan 27537 en vraag of men u een uitnodiging toestuurt. Mensen-op-leeftijd: "LET OP UW SAECK"... Praat mee over voorzieningen waar u en uw leeftijdgenoten behoefte aan hebben of plezier aan kunnen beleven. Ouderen be hoeven zeker geen achterstand in voorzieningen te on dervinden vergeleken bij andere leeftijdsgroepen. Doelstellingen Welzijn voor Ouderen Het gemeentelijk welzijnsbeleid voor ouderen I. stelt zich tot doel te bevorderen, dat ouderen zo goed mogelijk deel blijven uitmaken van de samenleving; II. beoogt tevens' te bevorderen, dat bij de totstandkoming van het welzijnsbeleid voor ouderen de inspraak van ouderen, de organisaties van ouderen en de instellingen die voorts bij het welzijnswerk voor ouderen betrokken zijn, gewaarborgd is; III. richt zich in eerste instantie op ouderen in de samenleving die de leeftijdsgrens van 65 jaar hebben gepasseerd; IV. beoogt echter ook groepen die met ouderen vergelijkbaar zijn, gebruik te laten maken van de faciliteiten van deze regeling; als zodanig kunnen beschouwd worden de partners van ouderen (ongeacht of zij 65 jaar of ouder zijn), oudere arbeidsongeschikten en hun partners en vervroegd gepensioneerden en hun partners; V. tracht middels de werkzaamheden van één daarvoor bedoelde instelling de voorzie ningen en aktiviteiten ten behoeve van ouderen te koördineren, stimuleren en zo nodig tot stand te brengen; VI. beoogt met die koördinatie te bereiken, dat voorzieningen en aktiviteiten die het welzijn van ouderen bevorderen, worden tot gezamenlijke verantwoordelijkheid van de instellingen, organisaties en instanties die deze voorzieningen en aktiviteiten bieden; VII. richt zich vooral op de realisering van die aktiviteiten voor ouderen, welke gerekend kunnen worden onder: amateuristische kunstbeoefening en expressie-aktiviteiten; groepsspelen; bibliotheek voorzieningen: groepswerk; rekreatieve sportbeoefening; kursussen voor groepen; vor ming en ontwikkeling; toneel, zang en dans; festiviteiten; spreekuren van verschillende soorten dienstverleners; voorlichting over tijdsbesteding, wonen, sociale wetgeving, be lastingzaken, verkeer, maatschappelijke dienstverlening, voorbereiding op de pensione ring, ouderen en sexualiteit; begeleiding van vrijwilligers; voorlichting aan niet-ouderen; VIII. wil, waar mogelijk en wenselijk, de voorzieningen en aktiviteiten voor ouderen per wijk realiseren, (overgenomen uit: concept-"doelstellingennota welzijnsbeleid en wensenplan welzijnswerk" van de ge meente middelburg) Gespreksgroepen "Wat vindt u er zelf van?" Deze gespreksgroepen worden gehouden op de hieronder genoemde data en plaatsen: 1 wijkpost "het bastion" - nw oostersestraat woensdagmorgen, 26 september 2 dienstencentrum "het schuttershof' woensdagmiddag, 26 september 3 "ontmoetingskerk" - bibliotheekzaal oosterscheldestraat woensdagmiddag, 26 september 4 wijkpost "in de keitjes" - nw st. joosland donderdagmorgen, 27 september 5 wijkgebouw 'het zuiderbaken' - middelburg-zuid donderdagmiddag, 27 september In Middelburg komen er over enkele dagen op vijf verschil lende plaatsen gespreksgroepen bijeen over de doelstellingen voor het ouderen-werk. Die doelstellingen zijn geformuleerd door de ambtelijke werkgroep die het gemeentelijk wel- zijnsplan-'81 samenstelt. Het groepsgesprek is, aan de hand van die doelstellingen, in drie onderwerpen verdeeld: 1 volwaardig burgerschap 2 wat is nodig om volwaardig burger te zijn 3 wat verder aan de gemeentelijke welzijnsplanners verteld moet worden. Hieronder worden de drie onderwerpen nader toegelicht: eerste gespreks-onderwerp volwaardig burgerschap tweede gespreks-onderwerp wat is er nodig om - als ou dere - een volwaardig burger te zijn? derde gespreks-onderwerp wat verder aan de gemeente lijke welzijnsplanners verteld moet worden praat u ook mee? een publikatie van de stichting WELZIJNSWERK- VOOR - OUDEREN schuttershofstraat 1a wij:. naam: adres: wil(len) gaarne een uitnodiging ontvangen voor de gespreksgroep september op: in: (opsturen of afgeven: dienstencentrum "het schuttershofschuttershofstraat 1 a. 5 1 i WAT VINDT U ER ZELF VAN? ALLER STANDEN VERENIGT U! De ouder wordende mens is gelijk waardig aan zijn medeburgers. Zo stellen de bejaarden-organisaties, het landelijke bejaardenwerk, maar ook de Middelburgse ouderenbond ANBO en onze stichting "welzijns werk voor ouderen". Vindt u dat die gelijkwaardigheid, dat volwaardig burgerschap, blijkt uit de gemeentelijke doelstellingen? Wat opvalt in die doelstellingen van de gemeente? Ze spreken een paar maal van: welzijnsbeleid voor ouderen activiteiten voor ouderen voorzieningen voor ouderen Waar blijven die ouderen zelf? Zou dat beleid en die activiteiten en die voorzieningen niet voor een groot deel met en door ouderen bepaald moeten (en kunnen) worden? Wat vindt u daar zelf van? De gemeentelijke welzijnsplannen- makers stellen "het zelfstandig blijven functioneren van ouderen in onze sa menleving" voorop. Zij noemen dan een paar terreinen waarop, vanuit dit standpunt bezien, consequenties voortvloeien. Bijvoorbeeld op he ruimtelijke ordening - hoe wordt de woon- en leefruimte ingedeeld woningbouw - waar en hoe kunnen ouderen wonen gezondheidszorg - waar, wanneer, door wie en op welke wijze wordt er hulp verstrekt bij ziekte en moeilijk heden openbare voorzieningen - van vervoer lot voorlichting; van bereikbaarheid tot veiligheid Vindt u dat u op deze terreinen "er gens" een vinger in de pap heeft of gaat het voor-u-maar-zonder-u over u heen? Wat vindt u daarvan? Er zijn verschillende organisaties en instellingen die de belangen van ou deren heten te behartigen. We noe men er drie van de zeer velen: de "al gemene nederlandse bond voor oude ren a.n.b.o." (vroeger de bejaarden- bond), de tehuizen in Middelburg en onze stichting "welzijnswerk voor ou deren". Vindt u dat de "anbo" zich bezig moet houden met ontspanning, busreisjes en vacantieweken of moet de "anbo" (nog meer) andere dingen doen? Vindt u dat de stem van de ouderen in de tehuizen goed doorklinkt (wie ma ken de regels en plannen) of vindt u dat nu eindelijk uw tijd gekomen is om dat aan anderen over te laten? Vindt u dat de stichting "welzijnswerk voor ouderen" met zijn werkzaamhe den (coördinatie van voorzieningen, voorlichting en informatie, onderzoe kingen, stimulering en bundeling van vormende en ontspannende activitei ten) aan zijn doel beantwoord? Bevordert deze stichting werkelijk het welzijn-van-ouderen? Wat blijft er liggen? Wat vindt u hiervan? Kom je als burger-op-leeftijd aan je trekken? Of lig je achter bij de anderen op het gebied van ontspanning ming, inspraak, medezeggenschap, medezeggenschap, de oudere burger ook nog een duit in het zakje doen of is hij uitgeteld? Krijgt hij ook kansen achterstanden in vorming en ontwik keling in te halen of is dat niet meer voor haar of hem weggelegd. Vindt u dat een mens nooit te oud is om te leren of vindt u dat de jongeren, de werkers, het recht hebben op de meeste kansen? En moet de oudere zich bescheiden te rugtrekken? Het is, na alle voelhorens die een stichting als de onze uitsteekt via on derzoeken en gesprekken, nog steeds te weinig bekend welke wensen oude ren hebben; wat ouderen willen. Min of meer toevallig ontdekten we de be hoefte van sommigen om bijgeschood te worden in de engelse taal. Zo kwa men er lessen "eenvoudig engels". Welke interessen op het gebied van vorming en ontwikkeling leven er nog meer? Moet er een oma-mavo (in het ver lengde van de moeder-mavo) komen? Er zijn zoveel terreinen waarvan men zo weinig afweet. Vooral als men voor de pensionering staat. Wat verandert er financieel, welke mogelijkheden zijn er om de vrije tijd nieuw leven in te blazen, wat kan een gepensoineerde nog voor de samenleving betekenen, welke hulp is er als er moeilijkheden komen, enzovoorts. Voor werknemers in grote bedrijven zijn er de cursussen "pensioen-in-zicht"... Vindt u dat er voor alle werknemers een "voorbereiding op de pensione ring" moet komen, ongeacht of men bij een groot of klein bedrijf werkzaam is? En dande maatschappij verandert zo snel dat het nauwelijks is bij te houden. Is het overdreven om daar ook eens aandacht aan te besteden? Ouderen vinden dal zij, ook op hel bestuurlijke vlak. niet zondermeer uitgeschakeld moeten worden. Bij an dere gelegenheden is dit duidelijk naar voren gebraeht. Vaak is hel ech ter zo dal ouderen geen leidinggeven de functie durven te bekleden omdat men zich niet cpabel acht. Vindt u dat er ook maar kadertrainin- gen voor ouderen - waar bestuursvaar- digheid en maatschappijinzicht aan de orde komen - opgezet moeten worden? Daarbij zijn ontspanning en gezellig heid uitermate belangrijke factoren om de zelfstandigheid te bevorderen. Je fit houden door allerlei lichte sporten, aangepaste "trim-clubs", hobby-oefe ning, genieten van culturele evene menten (kunst, musea, schouwburg etc.), de regelmatige gang naar een gezellige club in de buurt.. Vindt u dat er genoeg mogelijkheden voor ontspanning zijn in uw buurt of vindt u dat er veel aan ontbreekt? Wat mist uWat zou u graag....? De eerste twee gespreks-onderwerpen hebben al veel overhoop gehaald. Er is veel aan bod gekomen dat u of uw leeftijdgenoten betreft. Toch is er misschien een moment geweest dat u iets had willen zeggen, maar toch voor u gehouden heeft. Misschien hebt u nog iets op het hart waar u al lang mee rondloopt. Dit punt van ons gesprek wil een soort uitlaatklep zijn om te kunnen spuien wat u op het hart heeft. Vertel, in uw belang en in het belang van uw medeburgers, welke wensen of grieven u heeft. Het gemeentelijk welzijnsplan, zo wil de overheid dit graag, mag niet en kan niet zonder uw inbreng tot stand komen. Waarmee moet, volgens u, het ge meentelijk welzijnsplan rekening hou den? Welke maatregelen moeten er getrof fen worden om de ouder wordende Middelburger meer kansen te geven, zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen en functioneren? Bent u, als oudere, geïnteresseerd in deze onderwerpen. Wilt u. in groeps verband ook of weer meepraten. Vraag dan in het dienstencentrum "Het Schuttershor om een uitnodi ging. (zie onderstaand aanvraagfor mulier) U kunt ook bellen: 27537. hierlangs afknippen

de Faam | 1979 | | pagina 16