ZEEUWSE STATEN VOOR DE 13e MAAL OP EXCURSIE HET TIMMERHUIS Uw voordeelcentrum 145,- f 225 - voorlichting van de provincie zeeland WEGENPLANNEN VOOR 1980 STATEN BIJEEN OP 7 SEPTEM BER verschijnt 14-daags kwekerij 'adriaanse HANGKASTEN LINNENKAST Burgers die klagen worden niet overgeslagen COMMISSIE AGRARISCH VAKONDERWIJS Woensdag 5 september 1979 VF sas?» STATEN- DEBAT OVER KERN ENERGIE OP 2 NOVEMBER xo zit dat in elkaar bit de provincie Blijf bij door het volgen van een avondcursus! OUcie. rvudkJofbo»-«^-XLHd fcqj. (póéte) Speciale september kortingen op onze tuinschermen en schaarbekken gevlochten 183 x 183 van 50,— voor35,— overlappend 183 x 183 van 67,— voor 45,— duoscherm 183 x 183 van 74,— voor55,— schaarhekken 60 cm. hoog van 25,50 voor20,— schaarhekken 40 cm. hoog van 22,— voor17,50 Andere maten ongeveer dezelfde kortingen. Graszoden 3,75 per m2. Grinttegels 40 x 60 of 50 x 50 5,— Alles inclusief B.T.W. ZUSTERSTRAAT 2 - GOES - TEL. 01100-28362 Stijldeuren, massief hardhout, 4 cm. dik, in diverse uitvoeringen. Meer dan 20 modellen in alle maten staan bij ons op voorraad. Tegen een voordeelprijs v.a. 21 0# Van 195,— NU 50,— voordeel Voor de dertiende maal hopen de leden van de Zeeuwse staten op excursie te gaan. Vrijdag 21 sep tember a.s. is de dag waarop zij de provincie in trekken, ditmaal om zich te laten informeren over de ruilverkavelingen in het algemeen en die in Zuid-Beveland in het bijzonder. In 1967 werd - op 13 oktober - een begin gemaakt met wat zou uit groeien tot een door de statenleden gewaardeerde traditie. Alleen in 1974 ging de excursie niet door: er waren toen zoveel vergaderingen en bijeenkomsten dat er nauwe lijks meer een excursiedatum te vinden was. Maar in al die andere jaren gingen de dames en heren - steeds met twee bussen - op stap. Moeilijk is het vinden van onder werpen en objecten voor een sta- tenexcursie nooit geweest. Wie eens naloopt aan welke zaken de excursies zijn gewijd geweest ontdekt dat zij een aardig over zicht geven van de ontwikkelingen op allerlei gebied gedurende de laatste twaalf jaar. Zo gezien heb ben de excursies heel wat infor matie opleverd voor de statenle den, voor de hoofden van provin ciale en semi-provinciale diensten, de afdelingschefs op de griffie en ook de journalisten die mèt de Zeeuwse staten op tournee gaan. Het eerste jaar - 1967 - werden de werken voor de nieuwe veerha vens in Perkpolder en Kruiningen bezocht. Op het Veerse Meer werd gevaren en in Vlissingen-Oost werden bezoeken gebracht aan Scheldepoort en Hoechst. De ex cursie van 1968 stond in het teken van Noord-Zeeland: kennisne ming van de monumentenzorg in Zierikzee, van de problemen van Bruinisse, van de afsluitwerken van het Brouwershavensegat en van de recreatie in de Kop van Schouwen. Het jaar 1969 bracht de statenleden op 17 oktober naar Zeeuwsch-Vlaanderen: Aarden- burg (Romeinse vondsten), de re creatieterreinen Braakman en de Vogel en de Kanaalzone in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1970 waren de staten gast van Pechiney in het Sloegebied. Zij brachten een bezoek aan de in aanbouw zijnde kerncentrale en kregen informatie over het op Deltahoogte brengen van dijken langs de Westerschel- de. De excursie op 29 september 1971 verliep niet helemaal naar wens. Dikke mist maakte het een RTM-schip onmogelijk de staten leden op te halen bij de in aanbouw zijnde Kreekraksluizen waar zij eerst de nodige informatie hadden ontvangen. De broodjes en de kof fie waren aan boord.... IJlings werd voor de lunch uitgeweken naar Steenbergen, 's Middags ging de bustocht nog naar de nieuwe jachthaven in Sint-Annaland, het nieuwe bejaardenhuis in Sint- Maartensdijk en het stadhuis van Tholen. Geheel vlekkeloos verliep even min de excursie op 26 augustus 1972. De Oosterschelde was hèt thema van deze dag. Toen het ge zelschap bij de haven van Burgh- sluis aan boord wilde gaan bleek de haveningang te zijn geblok keerd door vissersschepen uit Yerseke. Tientallen opvarenden met grote spandoeken lieten dui delijk blijken hoe zij over de Oos terschelde dachten: nooit afslui ten. Het NOS journaal bracht 's avonds de beelden in de huiska mer. Enkele schepen van de rijks politie te water maakten de have ningang vrij. Geëscorteerd door deze vaartuigen werd naar Noord-Beveland gevaren. Later op de middag gaf, in het kantoor te 's-Heer Arendskerke, de milieuaf deling van rijkswaterstaat toe lichting op haar werk. Op de excursie van 1973 kregen de M iddéiburg..A bdijplein. Voor wie hel nog niet weet: zo ziet de ingang er uit van de vergaderzaal van de provinciale stalen. Elke maand begeven zich 47 gekozenen door deze deur om zich te buigen over de problemen van dit ge west. Deze vergaderingen zijn voor ieder een toegankelijk. staten het een en ander te horen over de ontwikkelingen in Vlis singen-Oost en het Veerse Meer. De middag stond in het teken van de problematiek van Noord-Beve land. Het volgende jaar, 1975, werd eerst een tocht gemaakt door het gloednieuwe Schelde-Rijnkanaal. Er werd verder voorlichting gege ven over de inrichting van het Grevelingenbekken en er werd een wandeling over de Veermans plaat gemaakt. De excursie van 20 augustus 1976 stond geheel in het teken van de watervoorziening. De staten kregen de nodige informa tie over het Biesboschproject en zij maakten een vaartocht door de Brabantse Biesbosch. In 1977 was Zeeuwsch Vlaanderen weer aan de beurt. Dow Chemical trad 's mor gens op als gastheer van de staten en 's middags stond in De Halle in Axel de ontwikkeling van de Ax- else Vlakte centraal. Tijdens de excursie van 22 september 1978 naar de Oosterscheldewerken bleek dat er heel wat interessants te vertellen was over de nieuwe oplossing voor het afsluiten (of het open houden). De in aanleg zijnde Philipsdam kreeg eveneens be zoek. Het thema ruilverkaveling staat dus op 21 september a.s. in het middelpunt. Eerst krijgen de sta ten in de Statenzaal enkele inlei dingen te horen, daarna worden (onderbroken door een lunch en nog een enkele inleiding in Schore) bezoeken gebracht aan gebieden in Zuid-Beveland waar de ruilver kaveling is voltooid, waar zij in voorbereiding is en waar de uit voering volop aan de gang is. Het statendebat over kerne nergie zal plaatsvinden op vrijdag 2 november a.s. Eer der was meegedeeld dat de staten deze discussie op 14 september zouden hebben. Aangezien het zeer de vraag is of de Tweede Kamer de kwestie Harrisburg (en de situatie in Nederland) voor deze datum zullen bespre ken, is de datum van de sta tenvergadering veranderd. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Volgens de provinciale begroting voor 1980 zal Zeeland 32,7 miljoen krijgen voor aanleg, verbetering en onderhoud van wegen. Bijna 17,5 miljoen is bestemd voor de z.g. secundaire wegen; dat zijn wegen die eigendom van de pro vincie zijn. Naar de tertiaire we gen (die kunnen eigendom zijn van rijk, provincie, waterschappen of gemeenten) gaat ruim 7,5 mil joen. Een zelfde bedrag gaat naar de quartaire wegen (voornamelijk zijn dit wegen van de water schappen). In de geleidebrief van de begroting geven gedeputeerde staten een overzicht van wat er op het punt van de wegenaanleg in 1980 gaat gebeuren. Dit wel onder het voor behoud dat de nodige kredieten op tijd beschikbaar komen. Een aan tal van de genoemde projecten is al volop in uitvoering, maar het gaat dan om werken die zich tot in 1980 uitstrekken. Dat is bijvoorbeeld het geval met de rijbaanvex-dub- beling tussen Middelburg en Sou burg. Het overzicht ziet er als volgt uit: Aanleg fietspad langs gedeelten van de weg Oud-Vossemeer - Sint-Annaland (kosten 1,1 miljoen); aanleg van een fietspad langs de weg 's-Gravenpolder-Ove- zande 2,8 miljoen); doortrekking van de Midden- Zeelandroute naar rijksweg 58 bij Goes 13,2 miljoen); rijbaanverdubbeling in de weg Middelburg-Vlissingen, ge deelte Middelburg-West-Sou- burg 9 miljoen); - aanleg van rondweg Biggeker- ke 5,7 miljoen); verbetering van de verkeerssi tuatie bij het kruispunt Honde- gemseweg te Serooskerke 1,3 miljoen); aanleg van een parallelweg langs de weg Westdorpe-Drie- schouwen 2,7 miljoen); aanleg van een parallelweg langs de weg Plattendijk-Hulst 1,6 miljoen); aanleg van de weg Driewegen- Terhole 33,5 miljoen). Voor wegen die niet van de pro vincie zijn zullen in 1980 subsidies worden verstrekt. Het gaat om vijf tertiaire wegen: Lewedorp- 's-Heerenhoek; Kapelle- Kloetinge; Stoppeldijk- Rapenburgtol; Serooskerke- Vrouwenpolder; Zandberg- Hulst. Subsidie zijn er ook voor de quar taire wegen. De totale investering waarover subsidies worden gege ven is voor 1980 geraamd op 8 miljoen. In de begrotingsbrief maken gs ook gewag van het feit dat met het rijk een aantal wegen is geruild. De provincie heeft ongeveer 19 km weg "ingeleverd" en daar weer 14 km secundaire en 6 km tertiaire weg voor teruggekregen. In totaal heeft de provincie op het ogenblik iets meer dan 340 km weg in eigendom. Vrijdag 7 september a.s., om 10 uur zullen provinciale staten van Zee land weer hun maandelijkse ver gadering houden in de Statenzaal, Abdij 11 te Middelburg. Op dc no gal gevarieerde agenda staat o.a. het voorstel een provinciale ga rantie te verlenen aan de Stichting Verpleeghuis West-Zeeuwsch- Vlaanderen óm een lening te slui ten van 3,3 miljoen voor uitbrei ding van het verpleeghuis. De Zeeuwsche Vereniging voor Dia- lectenonderzoek verzoekt om een In 1977 hebben provinciale stalen een commissie in het leven geroepen voor de behandeling van klachten en ver zoeken. Iedere burger of instantie die grieven heeft of opheldering of tus senkomst wil vragen kan bij deze commissie terecht. Voorwaarde daar bij is, dat het moet gaan opt besluiten of andere bevoegdheden van provin ciale staten, gedeputeerde staten of de commissaris der koningin. Als een klacht of verzoek binnen komt, begint de commissie binnen zes weken met het onderzoek daarvan. Is die termijn niet haalbaar, dan moet de bezwaarde schriftelijk op de hoogte gesteld worden. De reden van de ver traging moet vermeld worden. De commissie kan inzage van alle stuk ken die op de zaak betrekking hebben en zij kan inlichtingen inwinnen bij de leden van gedeputeerde staten en provinciale ambtenaren. Ook andere deskundigen kunnen geraadpleegd worden. De commissie behandelt de bezwaren in het openbaar, mits de burger liever heeft dat de zaak niet naar buiten komt. De commissie kan ook zelf geheimhouding opleggen aan haar leden en de sekretaris. De zit tingen worden gehouden in het pro vinciehuis. Na het onderzoek stelt de commissie een advies op, dat aange boden wordt aan provinciale staten, want dat is de instantie die uiteinde lijk moet beslissen. Het komt wel voor, dat de commissie zaken voorge legd krijgt krijgt die niet bij haar thuis horen. Dat is bijvoorbeeld het geval als nog beroep mogelijk is vol gens een speciale wet, zoals de alge mene bijstandswet of de wet ruimte lijke ordening. In zo'n geval zet de commissie de burger op het goede spoor en zonodig wordt bemiddeling verleend. Wat nu te doen als men een klacht of verzoek heeft Het best kan een briefje geschreven worden aan de commissie klachten en verzoeken, provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. In die brief moet zo dui delijk mogelijk aangegeven worden waar het om gaat en hoe - volgens de burger - de vork aan de steel zit. Daarnaast is het gemakkelijk een eventueel telefoonnummer op te ge ven, zodat op korte termijn nog na dere informatie ingewonnen kan worden. Zodra de commissie haar advies klaar heeft, krijgt de burger ■hiervan bericht, terwijl tussentijds verslag aan hem wordt uitgebracht over de commissievergaderingen. Als een burger er tegen op ziet zijn zaak zelf toe te lichten, kan hij de hulp inroepen van een raadsman, die dan namens de bezwaarde optreedt. De commissie bestaat uit vijf leden van provinciale staten, terwijl de se cretaris een provinciaal ambtenaar is. Sinds 1977 zijn diverse klachten be handeld. Enkele resultaten zijn, dat bij een klacht over luchtverontreini ging de veroorzaker van die veron treiniging de benodigde vergunningen moest aanvragen en dat een gemeente bij klachten over verkeersoverlast toezegde een reconstructie voor de betreffende straat uit te voeren. Het leeuwedeel van het werk ging echter naar bemiddeling of tussenkomst, waarbij de bezwaarden de juiste weg gewezen werd. Geconcludeerd kan daarom worden, dat de commissie eveneens een duidelijke "ombuds functie" vervult. jaarlijkse bijdrage van 2.500,- ter dekking van de kosten. Voor gesteld wordt voorlopig tot 1983 deze bijdrage te verlenen. Het is de bedoeling dat tijdens deze verga dering drie leden van provinciale staten gekozen worden om zitting te nemen in de Stuurgroep coördi natie welzijnsplanning en acht le den voor de Provinciale Emanci patie Commissie Zeeland. Om het bureau paspoorten en rijbewijzen in het Provinciehuis tevens toe gankelijk te maken voor invaliden wordt voorgesteld het krediet voor de te treffen voorzieningen van 46.000,— te verhogen tot 115.000,- Voor het uitgeven van een "Hulp-in-Nood-Krant" ter voorlichting van de Zeeuwse be volking, bij rampen wordt ver zocht een krediet beschikbaar te stellen van 25.000,- De subsi dieverlening aan de Stichting proefboerderij "Rusthoeve" te Co- lijnsplaat komt aan de orde. Hier mee zou een bedrag van maximaal 40.000,- per jaar gemoeid zijn, onder de voorwaarde dat de bij drage van het bedrijfsleven mini maal 50.000,- zal zijn. De Ver eniging Warmbloed Paarden stamboek verzoekt de subsidie die oorspronkelijk bedoeld was voor transportkosten bij premiekeu- ringen te bestemmen voor forum- en voorlichtingsavonden en cur sussen. Ook komt aan de orde de provinciale bijdrage in de kosten van de Bestuursschool Zeeland. Wat een fijn dragen is een jack in de dagen dat het wat kouder begint te worden. Heel zachte, warme stoffen met een gemakkelijke pasvorm. In de kleuren die uitstekend passen bij veel moderne broeken. Moet u toch eens proberen. Prijs vanaf f 115,— Lange Delft 86-88 Tel. 01180-12606 In het komende winterseizoen staan weer vele moge lijkheden voor U open. Wij noemen U enkele cursussen, die vrij regelmatig worden gegeven: Bloemsierkunst (opleiding tot vakdiploma). Houtbewerking (voor beginners en gevorderden). Booglassen (voor beginners en gevorderden). Steen- en Cementwerk. Spuiten in de landbouw. Elementaire bedrijfsleer. Veehouderij en verzorging van paarden. Motorengebruik en trekkeronderhoud. Trekkerrijbewijs jeugdigen. Op aanvraag kunnen ook cursussen worden gegeven over een zelf gekozen onderwerp met een goedge keurd leerplan. Voor alle cursussen geldt, dat zij alleen doorgang kunnen vinden bij voldoende belangstelling. De kosten vari£pen van 25,— tot 150,—afhan kelijk van de duur van de cursussen. Nadere inlichtingen kunt U verkrijgen bij onder staande adressen, waar ook de aanmelding kan plaatsvinden. Secretariaat van de Commissie Agrarisch Vakon derwijs, p/a Z.L.M., Afd. Onderwijs - Grote Markt 28 - Goes, tel. 0110O-21010. Regionaal agrarische commissies - (prov. bureau Z.A.J.K.), de heer R.J. Hoek, p/a C.B.T.B., Nae- reboutstraat 20 - Goes, tel. 01100-15448. Groene School, Biezelingseweg 10 - Kapelle, tel. 01102-1812 of 01102-1603 ('s avonds). Landbouwcentrum, Westsingel 58 - Goes, t.a.v. de heer M. Krijger, tel. 01100-16440. k Nu zeer speciale aanbieding in grenen uitvoering Nu ook met schuifdeuren van f 275, NU f 50,— voordeel

de Faam | 1979 | | pagina 11