NATIONALE ZWEMVIERDAAGSE IN AANTOCHT! Z.V.U.- JAARPROGRAMMA seizoen 1979/1980 .„«Nen»- Open brief Ontmoetingscentrum 'Wi egi sani' aan zijn buurtbewoners Bloemrijke aktie van start Kenneth Cooper test Optreden hard-rock formatie Highway in Middelburg. Woensdag 29 augustus 1979 VF Onderwijs aan volwassenen Het programma voor het ko mende seizoen ziet er als volgt uit: Het aantal taalcursussen is uitgebreid tot 35 (vorig sei zoen: 26). Naast Engels, Frans, Duits, Spaans, Ita liaans, Zweeds, Noors, wordt thans ook een cursus Russisch gebracht. Bijeenkomst Kaffee Trui Herfstwandeltocht Lezing PROVINCIALE FIETSDAG ZEELAND Fotoklub in Middelburg-Zuid van start Inzameiingsaktie voor de Kankerbestrijding Op Walcheren: Tijdvak 14-05 t/m 18-05 02-07 t/m 06-07 Plaats/Zwembad VLISSINGEN N.V. Sportf. bad Vlissingen ARNEMUIDEN Gent. Zwemb. Arnemuiden Organiserende instantie N.V. Sportf. bad Vlissingen Zwembad Contactadres J. Schalkwijk, Baskensburgplein 2. 4383 NE Vlissingen. 01184-17442 Mej. M.G. Kamstra. Glacisstraat 72. 4381 RL Vlissingen. 01184-18423. De zwem vierdaagse werd reeds in 1970 voor het eerst en met groot succes in Deventer georganiseerd. Een aantal om liggende plaatsen nam het initiatief over en in 1975 werd het evenement op grote schaal gepropageerd onder de naam "nationale zwem vierdaagse". De enorme aantrekkingskracht van de zwemvierdaagse ligt voor een belangrijk deel in het feit, dat een grote mate van ongedwongenheid het hoofdkenmerk is. Afgestemd op de wensen van het pu bliek dat altijd "in" is voor leuke dingen groeit de zwemvierdaagse uit tot een uitnodigend sportief- Er zijn geen strak ke van bovenaf opgelegde regels met betrekking tot de organisatie. Er is slechts sprake van richtlijnen en advie zen. Het plaatselijk initiatief staat cen traal. De zwemvierdaagse is een treffend voorbeeld van een spontaan geboren en enthousiast overgenomen activiteit die gericht is op het bevorderen van sportief bewegen. Als zodanig heeft zij aangetoond, dat de gekozen vorm - sport en "randgebeu- ren" - een succesformule is om hel grote publiek tot actie te stimuleren. Deelnemen aan de zwemvierdaagse houdt in. dat men gedurende 5 dagen, op daarvoor beschikbare tijden. 500 meter zwemt. Men heeft echter al aan 4 dagen, ofwel 2.000 meter, voldoende om in het bezit te komen van een zwem- vierdaagse-medaille. Voor de eerste keer ontvangt men deze in brons. Zij die voor het tweede jaar deelnemen ont vangen de zilveren medaille, voor het derdejaar behaalt men de gouden me daille en vervolgens goud met inscriptie "4", goud met inscriptie "5" enz. De sfeer waarin dit recreatieve zwem men plaatsvindt, is voor een groot deel bepalend voor de mate van succes. Door het bevorderen van het randgebeuren kan de sfeer positief worden beïnvloed. De sportieve activiteit kan omkleed worden met veel gevarieerde en onder houdende nevenactiviteiten (muziek, sport, shows, tentoonstellingen etc.), een programma dus "voor elke wat wils". 'Het zwembad wordt zo een week lang tot een groot en aantrekkelijk ontmoe tingscentrum. De zwemvierdaagse komt het best tot haar recht op het einde van het zomer seizoen. (Half augustus - half septem ber). Zij heeft zonneklaar bewezen het zwemmen tot op dat tijdstip te stimule ren. Men blijft zwemmen, oefent voor de vierdaagse en leeft er min of meer naar toe. Een uiterst positief aspect in een tijd die een trendmatige teruggang van het zwembadbezoek te zien geeft. In plaatsen waar de zwemvierdaagse al meermalen is georganiseerd en de ei genlijke activiteit - het dagelijks zwem men van 500 meter - letterlijk in goede banen is geleid, wordt steeds nadrukke lijker zorg besteed aan het randgebeu ren, als sfeerverhogend element. De "nationale zwemvierdaagse" staat onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Zwem bond met medewer king van Rudolf Tcrlingen b.v. (Spee- do-zwemmodc). Steenwijk. De KNZB heeft een commissie nationale zwem vierdaagse. De commissie heeft tot taak iedere plaatselijke organisator van ad vies te dienen en te voorzien van het benodigde materiaal binnen het raam van haar mogelijkheden. INSCHRIJVING DEELNEMERS Inschrijving geschiedt door middel van een formulier met: aanmoedigende tekst, vermelding van een aantal basis gegevens (waar. wanneer, kosten e.d.)' antwoordstrook voor het invullen van naam-adrcs-woon-plaats-leeftijd-dcel- name voor le. 2e. 3e of....keer. Aan de hand van de antwoordstroken, welke aan de kassa van hel zwembad of bij bekende "voorverkoopadressen" worden ingeleverd, met gelijktijdige be taling van het inschrijfgeld, worden de deelnemerskaarten (op naam) en de stickers uitgereikt. Het inschrijfgeld varieert landelijk van 3.— tot 5.— per persoon. In de meeste gevallen is hierbij het entreegeld inbegrepen. Door middel van de antwoordstroken aan de inschrijfformulieren, welke in het bezit blijven van de organisatie, kunnen allerlei interessante gegevens worden verkregen zoals: aantal deelnemers, gesplitst in mannen en vrouwen, leef tijdsgroepen etc. De gegevens kunnen landelijk gebundeld worden en uiterst bruikbaar zijn met het oog op de verdere ontwikkeling van de zwemvierdaagse in de toekomst. Het inschrijfformulier biedt ook weer een mogelijkheid het bekende zwem-» vierdaagsc-vignet.. verkleind en in zwart/wit, als herkenningsteken af te drukken. Op grote schaal verspreide in schrijfformulieren (scholen. VVV-kan- toren, sportverenigingen en andere druk bezochte plaatsen) vergroten de kans op "9 met Rudo" een massale deelname aanmerkelijk. Het verdient derhalve aanbeveling hier aan veel aandacht te besteden. Afhankelijk van de afmetingen wordt het bassin in banen verdeeld. (Bij voor keur een 50 meter-bassin). In het uitgezette parcours zwemt men totdat 500 meter is afgelegd. De afstand behoeft niet zonder onderbreking te worden gezwommen. Men mag tussen tijds uitrusten, doch het water niet ver laten. Bij de start worden de deelne merskaarten getoond of ingenomen. Na 500 meter worden de kaarten gemerkt, c.q. krijgt men de kaart gemerkt terug. Eventueel kan men onder 10-jarigen la ten volstaan met het zwemmen van 250 meter. Ook in dat geval dient het start punt duidelijk te worden aangegeven. 25 meter baden Het principe van de zwemvierdaagse is simpel. Dat betekent, dat ook 25 meter- baden zich hiervoor lenen. Wel zal in dit soort baden een groter beroep moeten worden gedaan op organisatie-talent en improvisatie-vermogen. Verduidelij king van adviezen, kunnen op verzoek - via het secretariaat van de "nationale zwemvierdaagse" - te allen tijde mon deling worden verkregen. Middelburg/Goes - In het kader van onderwijs aan volwassenen worden ook dit jaar de navolgende mondelinge avondcursussen gegeven o.a. te Goes en Middelburg: Engels, beginners, gevor derden, conversatie. Cambridge first certificate. Frans, beginners, gevorder den. Plaatsen van opleiding: Christelijk Lyceum, Bergweg 4, GOES en Stede lijke Scholengemeenschap, St. Pieter straat 25. MIDDELBURG. Het aantal deelnemers per cursusgroep is beperkt. Aanvang van de cursussen: medio sep tember 1979. Opleiding universitair toelatingsexamen (Colloquium Doctum). Duur opleiding: zes respectievelijk negen maanden. Vooropleiding: minimaal MULO/HA VO. Opleidingen te: Amsterdam - Arn hem - Den Haag - Eindhoven - Gronin gen Rotterdam - Utrecht - Zwolle. Aan vang: medio september 1979 en januari 1980. Informatie over de opleidingen wordt gaarne verstrekt onder nummer 070-469732. Waren er vorig jaar naast de taalcursus sen 16 diverse cursussen op het gebied van algemene ontwikkeling en hand vaardigheid, dit is thans uitgebreid tot 38. Middelburg continueert de cursus sen: "Gespreksvaardigheid en Vergader techniek" door W. Tuit; "Luisteren naar Muziek" door G.W. Bergman; "Tuinie ren" doro L. Burger; "Kantklossen" door W. Cieremans, terwijl F.H. Jilleba een een cursus geeft over het Oude Zeeuwse Woonhuis, waarbij naast de architectonische aspecten de voorwer pen van oude kunstnijverheid worden besproken, die door de eeuwen heen de huizen hebben bevolkt. De beer M.P. de Bruin geeft een cursus over "Rangen en Standen in de Zeeuwse Geschiedenis tot 1900". Nieuw zijn in Middelburg de cursussen: "Omgaan met Kinderen", een cursus van 6 8 avonden, die wordt gegeven door medewerkers van het Medisch Opvoedkundig Bureau en die tot on derwerp zullen hebben "Omgaan met Kinderen", "Kind en Angst", "Kind en Agressie", "Kind in school en zieken huis", "Kinderen in onvolledige gezin nen" en eventuéel andere onderwerpen in overleg te bepalen. De stichting "De Hooghkamer" te Mid delburg. die tot doel heeft het bevorde ren en stimuleren van hel oude ambacht en het handwerk, is bereid - bij vol doende belangstelling - cursussen te ge ven in slofdrukken, timmeren, spinnen, houtsnijden. Vlissingen, die als nieuwe taalcursus "Russisch" op hel program ma heeft staan, continueert de cursus Vlissingen- In antwoordt op een brief van zijn buurtbewoners, waarin die kla gen over overlast, schrijft het Vlissingse ontmoetingscentrum voor Surinamers het volgende: "Geachte dames en heren. Op 8 augustus j.l. mochten wij een af schrift ontvangen van de brief die u hebt gericht aan het kollege van burgemees ter en wethouders van Vlissingen en de raad van de gemeente Vlissingen. Deze brief is een aantal malen onderwerp van gesprek geweest tijdens vergaderingen van ons bestuur. In verband met het ka rakter van uw brief en de daarin aange voerde punten menen wij er goed aan te doen u ieder afzonderlijk van het vol gende in kennis te stellen, hoewel u in grote lijnen de door ons voor genomen besluiten reeds hebt kunnen lezen in de Provinciale Zeeuwse Courant van 22 augustus 1979. De problemen zoals die door u. overigens ons inziens enigszins overtrokken zijn gesteld, komen hoofd zakelijk voort uit het onderbreken van een goed beheer van het ontmoetings centrum. De door ons aangestelde be heerder heeft door het aanvaarden van een funktie elders per 1 mei j.l. ontslag genomen. Op dat moment lag het in de bedoeling onze verantwoordelijkheid ten aanzien van het beheer van het cen trum per 1 juli 1979 le beëindigen, om dat op die datum de verantwoordelijk heid voor het beheer zou worden over genomen door een provinciale welzijns- stichting voor Surinamers. Door een aantal omstandigheden bleek deze da tum niet haalbaar te zijn en werd ons van diverse zijden nadrukkelijk verzocht onze verantwoordelijkheid te verlengen tot uiterlijk 1 januari 1980. Na ampele overwegingen hebben wij besloten hier in toe te stemmen. Wij hebben getracht het beheer van het centrum te doen uit voeren door een aantal vrijwilligers. Helaas is gebleken, dat het beheer niet werd uitgevoerd op de wijze waarop dit zou moeten plaatsvinden. Regelmatig is door ons gekpnstateerd. dal de slui tingstijd van 01.00 uur werd overschre den en dat er eveneens sprake was van geluidshinder rondom het centrum. Mede naar aanleiding van de door u geuite klachten, maar ook door een aantal andere ontwikkelingen hebben wij gemeend hel centrum niet langer te kunnen openstellen voor aktiviteiten, waarbij gebruik wordt gemaakt van de geluidsinstallatie en waarbij zwak-alko- holische drank wordt geschonken. Inmiddels hebben wij de geluidsinstal latie laten verwijderen, evenals de vol ledige drankvoorraad. Het centrum zal op avonden waarop het tot nog toe open was voor de zogenaamde ontmoetings- Onder het motto "Bloemen houden van mensen" gaat dit jaar voor de 3e keer een bloemencampagne van start onder auspiciën van de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij". Deze campagne heeft tot doel de consument zo goed mogelijk voor te lichten over de verzorging van bloemen en planten. Een 12-tal meisjes zal verdeeld in 4 teams gedurende de maanden juni. juli en augustus verkleed als blocmenfeetjes winkelcentra in geheel Nederland bezoeken om de voorbijgangers een prachtige roos met verzorgingstips voor bloemen en planten aan te bieden. Op 7 september a.s. kunt u zo'n bloementeam in Middelburg verwachten. En wel in een voor Nederland uniek vervoermiddel. Een VW-Golf Cabriolet. Iets wat van het toch al opvallende gebeuren nog meer spectakel zal maken. Middelburg- Na de geslaagde avond in juni zal zondag 2 september het vrou wenkaffee weer bijeenkomen in Tappe rij De Harlekeijn in Middelburg. Er slaat geen bepaald thema op het pro gramma, het kan dus ov?r van-alles-en- nog-wat gaan. Alle, en met name 'nieu we' vrouwen zijn hartelijk welkom. De drempel van het kaffee is laag: vrees en schroom zijn overbodig. De koffie in Trui is bruin om 20.00 uur. Middelburg- Liefhebbers van wandelen kunnen deel nemen aan de Herfstwan deltocht 1969 te Middelburg, op 29 sep tember onder auspiciën van de Zeeuwse Wandelsportbond. Deze is aangesloten bij de Nederlandse Watersportbond. Het gaat om afstanden van 5, 10, 15 en 25 km. DEELNAME: Aan deze wandeltocht kan worden deelgenomen door individuclen en groepen. Voor een groep is een aantal van elf personen, incl. de leiding, vereist. STARTUUR EN STARTBUREAU. De deelnemers op de 5, 10 en 15 km starten tussen 14 en 15 uur; de deelne mers op de 25 km om 13 uur. Het start bureau is gevestigd in het sportcentrum Slagvaert aan de Kruitmolenlaan te Middelburg. Het startbureau is open vanaf 12.30 uur. INSCHRIJFGELD. Voorinschrijving kan geschieden bij mevr. M.J. de Bruin. Schoolmeester, Gerbrandylaan 12, 4333 BG Middel burg. tel. 01180-14451. Gironummer 1263802 t.n.v. mw. A.F. Meeuwse, Mo lenwater 65, Middelburg. De voorin schrijving sluit 19 september 1979. Bij inschrijving na deze datum kan het ge lijktijdig medenemen van een medaille niet worden gegarandeerd. MEDISCHE^ VERZORGING. Deze is in handen van het Rode Kruis, afd. Middelburg. HERINNERING. Een voor deze tocht speciaal ontworpen medaille met lint en speld. Per vereni ging w.'rdt een groepsherinnering uit gereikt. WANDELBOEKJE Deze moeten worden ingeleverd op het startbureau, per groep gebundeld. Door de N.W.B. zijn alle deelnemers kollektief verzekerd, vanaf het tijdstip dat zij van huis gaan tot hel tijdstip van thuiskomt. Bromfietsen vallen buiten deze regeling. en ontspanningsavonden, die met name in hel weekend plaatsvonden, gesloten zijn totdat wij een goed beheer kunnen garanderen. Ondertussen hebben wij slappen ondernomen om op korte ter mijn een volledig bevoegd beheerder in dienst te nemen. Zodra deze beheerder zijn werkzaamheden zal beginnen, zal het centrum op de gebruikelijke tijden worden opengesteld, waarbij het in ons voornemen ligt op de daartoe voorge schreven wijze gebruik te maken van de drank- en horecavergunning en de mu- ziekvergunning. Met het laatste bedoe len wij, dat er een stringente kontrole zal plaatsvinden ten aanzien van de slui tingstijden en de sterkte van hel geluid dat wordt voortgebracht door de me chanische geluidsinstallatie. In de tussenliggende tijd zal hel centrum op woensdag, donderdag en vrijdag avond open zijn voor zogenaamde spe- lavonden. Ten overvloede merken wij op, dat op deze avonden geen muziek kan worden afgespeeld en/of zwak-ai- koholische drank kan worden geschon ken. Tijdens deze avonden zal er vanuit de werkgroep voor Surinamers toezicht worden gehouden. Op het moment dat het centrum opnieuw wordt opengesteld voor de ontspanningsavonden in het weekend, zullen wij trachten zorg te dragen voor een minimale overlast voor (direkt) omwonenden. Wij overleggen op dit moment over de wijze waarop dit dient te geschieden, maar willen wel opmerken dat het vanzelfsprekend niet zo kan zijn, dat wij de bewoners van het Oranjekwartier kunnen garanderen dat zij geen (over)last zullen hebben van wegrijdende auto's en dergelijke. Wij hopen dat u met dit schrijven vol doende bent geïnformeerd over de wijze waarop wij aan het funktioneren van het ontmoetingscentrum voor Surinamers aandacht besteden en dat u vertrouwen hebt in de wijze waarop wij, als juridisch verantwoordelijk bestuur, deze zaak be hartigen. Vanzelfsprekend zijn wij steeds bereid met (een delegatie van) de bewoners van het Oranjekwartier over één en ander te overleggen. Met vriendelijke groet. J. Baidenmann-van Velthoven, sekretaresse. "Veldornithologie" door H.J.M. Bap tist: een cursus die zich in het vorige seizoen in een grote belangstelling mocht verheugen. De cursus "Moderne Wiskunde" door J.W. Jongepier staat eveneens op het programma, terwijl Vlissingen als nieu we cursus lanceert "Moderne Litera tuur" door drs. A. de Bruyne. Goes geeft naast de taalcursussen "Kunstgeschiedenis" door C.M. de Meester en "Boekbinden" door P.v.d. Blom, terwijl eveneens de mogelijkheid bestaat in Kruiningen en Yerseke een cursus "Kunstgeschiedenis" te volgen onder leiding van mevrouw drs. E.J. Mulder-Hymans. In Krabbendijke geeft F. Lensveit een cursus etsen voor beginners en gevor derden. Zierikzee heeft naast de cursus sen Engels. Frans, en Duits een pakket voor elk wat wils samengesteld: "Alge mene Oriëntatie voor Jonge Volwasse nen" door mevrouw M. Jumelet-Vol- mer. "Tuinieren" door J.J. Doeswijk, "Leerhuis" (hoe lees ik de Bijbel) door ds. J. Broeder. "Interieurverzorging" door J.A.B. de Boer, "Alternatieve Voe ding" (in samenwerking met huishoud school Juliana), "Ziekten en Ongelukjes bij kinderen" door C.M. van Hoorn, arts; Boekbinden door P.v.d. Blom wordt voortgezet, terwijl er nog een cur sus "Vogels herkennen" in voorberei ding is. Renesse komt met een cursus Duits, speciaal gericht op kamerverhuurders en horecamensen. Tholen geeft naast Engels. Nederlands en Frans een cursus Middenstand. Zeeuws-Vlaanderen heeft het aantal cursussen eveneens uitgebreid. In Oost Zeeuws Vlaanderen geeft Axel naast de cursussen Engels, Frans en Duits een cursus "Kreatief bezig zijn", waaronder boetseren, tekenen, schilderen, werken met allerlei materialen door J.D. Tol- hoek; een cursus "Houtbewerking" door J. Paardekooper; een cursus "Antiek" doro L. Daenens te Gent; een cursus "Koken" en een Kookcursus voor Mannen o.l.v. mevrouw A.J. de Regl; een cursus "Yoga" door mevrouw A. Maas. terwijl de cursus "Meer genieten van Muziek" door L. Lanno wordt ver volgd. Terneuzen continueert de cursussen Engels, Frans en Spaans. Een nieuwe taalcursus is Zweeds; een cursus Yoga en een cursus Tuinieren staan eveneens op het programma. Kloosterzande con tinueert de cursus Engels. In West Zeeuws Vlaanderen zijn in Oostburg de niveaus van de taalcursus sen Engels en Frans uitgebreid. "Kunst Kijken" door N. Out en "Meer genieten van Muziek" staan ook weer op het programma, terwijl een cursus "Moder ne Wiskunde" door R. lngelsc wordt In Hoofdplaat en IJzendijke wordt Engels voor beginners en gevor derden gegeven. Excursies en lezingen worden ook weer in ruime mate georganiseerd. Middel burg start op 15 september met een ex cursie naar Brugge o.l.v. drs. A. de Bruyne. Een excursie naar Lovcrendale op 6 oktober en een excursie naar het Land van Saeftinghe (o.l.v. J.T.M. Ne ve) in mei 1980 staan eveneens op het programma. Op 30 oktober is er in Middelburg een lezing over Godfried Bomans door drs. H.L. Prenen, terwijl op 26 februari drs. Ko de Korte een le zing zal houden over het IJsbercnon- derzoek op Spitsbergen. Vlissingen heeft een tweetal lezingen in voorbereiding: Belastingen (februari 1980) en Testamenten (april 1980), ter wijl in samenwerking met het Nutsde- partement lezingen worden gegeven rond de boekenweek, de kinderboeken week, een lezing over de bevrijding van Vlissingen in 1945 en een lezing door een pianoloog over de ontwikkeling op Walcheren. Axel heeft de volgende lezingen op het programmat slaan: Op 10 oktober spreekt K.J.J. Brand over de ontwikke ling van het Zeeuws Vlaamse Land schap; J. Hoet. conservator van het Museum voor Schone Kunsten te Gent, houdt een lezing over Impressies over het Impressionisme op 14 november; een lezing over de klassieke methode van acupunctuur wordt op 12 maart 1980 gegeven door W.D.M. van den Branden, fysiotherapeut/acupuncturist, terwijl er nog een lezing met film/dia's in samenwerking met de vogelwacht "De Steltkluut" in voorbereiding is. Oostburg heeft opnieuw een excursie Vlissingen - De sportvereniging Zeeland Sport organiseert als eerste in Zeeland op woensdag 5 september a.s. een mas sale Kenneth Cooper test voor jong en oud. Op de Vlissingse sintelbaan kan iedereen vanaf 18.30 uur proberen een zo groot mogelijke afstand af te leggen in 12 minuten tijd. Na afloop krijgt een ieder een Kenneth Cooper diploma, waarop vermeld de afgelegde afstand op 50 meter nauwkeurig. De kosten voor deelname aan deze test bedragen 2 gul den. De Kenneth Cooper test is een uit Amerika overgewaaide loop om op be- Aantal meters in 12 minuten afgelegd trekkelijk eenvoudige wijze te kunnen afleiden of men al of niet een goede konditie bezit. Kenneth Cooper is een Amerikaanse arts, die op wetenschap pelijke basis onderzocht heeft, wanneer men in goede konditie is en hoe met dit kan testen. Hij voerde zo een 12 minuten loop in en gaf in erbij behorende tabel len de afstand aan voor de mate van konditie die men bezit. In deze tabellen is een onderscheid gemaakt voor man nen en vrouwen en ze zijn in leeftijds klassen. Hieronder zijn deze tabellen weergege ven: leeftijd onder 30 30-39 40-49 50 Uw conditie is: I zeer slecht 0-1600 -1500 0-1400 0-1300 0-1500 0-1400 0-1200 0-1100 II slecht 1600 1500 1400 1300 1500 1400 1200 1100 III redelijk 200 1900 1700 1600 1800 1700 1500 1400 IV goed 2400 2300 2100 2000 2200 2000 1900 1700 V zeer goed 2800 2700 2500 2400 2700 2500 2300 2200 (de vet gedrukte getallen gelden voor dames) naar Parijs op het programma staan op 19 en 20 oktober o.l.v. F.A.O. de Paauw. Verder is er in Oostburg op 4 oktober een lezing door R Riemslag, die tot on derwerp heeft "Een rondwandeling door het natuurreservaat De Braak man", gevolgd door een excursie; dr. P.K. van Daalen geeft op 8 november een lezing over het Zeeuws Museum, eveneens gevolgd door een excursie, terwijl er.op 7 februari 1980 een lezing met excursie gegeven wordt over Sterren Kijken door J.E. Verbeen. Een lezing in maart is nog in voorbereiding. In Middelburg staan weer twaalf films op hel programma: 19 september 1979 - De Klompenbooni - regisseur E. Olmi. 10 oktober 1979 - De geest van de bijen korf - regisseur: Victor Erice 31 oktober 1979 - C'eravamo tnnto amati - regisseur: Ettore Scola 21 november 1979 - Una giornata parti- colare - regisseur: Ettore Scola 19 december 1979 - An unmarried woman - regisseur: Paul Mazursky 9 januari 1980 - The last tycoon - re gisseur: Elia Kazan 30 januari 1980 - Outrageous - regisseur: Richard Benner 20 februari 1980 - Blood relatives - re gisseur: Claude Chabrol 19 maart 1980 - Interiors - regisseur: Woodv Allen 16 april 1980 - L'Innocente - regisseur: Luchino Visconti 7 mei 1980 - Cria Cuervos - regisseur: Carlos Saura 28 mei 1980 - La vie devant soi - regis seur: Moshe Mi/rahi Alle films worden vertoond in het City theater, aanvang 20.00 uur. Na een geslaagde proef van vier films in het vorig seizoen organiseert, de werk groep Vlissingen in samenwerking met het Nutsdepartement deze winter een serie van 12 films op de woensdagavond in het Alhambra theater. Tot januari, liggen er 6 films vast; de volgende 6 worden, met het oog op de actualiteit pas in december uitgekozen. 5 september 1979 - Pourquoi pas? - re gisseur: Collin Serveau 26 september 1979 - Go between - reêisseur: Joseph Losev 17 oktober 1979 - Que la fête commence - regisseur: Bertrand Taverniers 7 november 1979 - Bruti. sporchi e cat- tivi regisseur: Ettore Scola 28 november 1979 - Salo - regisseur: Pier Paolo Pasolini 12 december 1979 - Jonathan Livingston Seagull regisseur: Richard Bach en Hall Barllett De data in 1980 zijn vastgesteld op: 16 januari. 6 en 27 februari. 26 maart. 23 april en 14 mei. Van alle films zullen tijdig van tevoren inhoudsbeschrijvingen verschijnen in de Provinciale Zeeuwse Courant en de huis-aan-huis bladen De Scheldebode, De Vlissinger en de Faam. Middelburg- Vrijdag 31 augustus treedt de hard-rock formatie Highway op in Bar American te Middelburg. De groep bestaat thans 3 jaar en is vooral populair in de omgeving van Breda, waar ze vandaan komen. De groep bestaat uit. Jan van Dun. zang. Jack Nobelen. solo-gitaar, Wil van Kuych, slag-gitaar. Lex Dams, drums, Jos Antonissen. bas-gitaar. Het optreden begint om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Middelburg- Over dit onderwerp zal de heer Vellman, voorzitter van de Vereni ging voor Vrije Opvoedkunst en jaren lang docent in de kunstgeschiedenis, spreken op vrijdagavond 31 augustus om 20.00 uur in het schoolgebouw: Gravenstraat 63 te Middelburg. Van de vroege ochtend tot de late avond is de mens omgeven door kleuren. In de natuur, in de reclame, in de mode, in de kunst wordt er met kleuren gewerkt, worden door kleuren gevoelens gewekt. Kinderen zijn dol op kleuren, veel vol wassenen hebben een lievelingskleur. Is deze werking geheel subjectief? Door zelf met kleuren, bewust en creatief om legaan, zal menigeen interessante erva ringen opdoen. Daarom is door het Stu diecentrum voor Anlhroposofie aan mevrouw M. Arends-Thomans, die veel jaren schilderles heeft gegeven aan leer lingen van het voortgezet onderwijs, ge vraagd om een schildercursus voor vol wassenen te geven. Deze cursus zal aansluitend aan de openbare voordracht van de heer Velt- man, op zes achtereenvolgend: woensdagavonden plaats vinden, te be- b-ginnen op 5 september aanstaande om 20.00 uur. Deze cursus is voor iedereen toegankelijk, daar het niet gaat om kunstprestaties, maar om ervaringen opte doen door het creatief omgaan met kleuren. Op zaterdag I september wordt voor de 3e maal de Provinciale Fietsdag Zeeland georganiseerd. Wederom staat hel fiet sen in gezinsverband voorop, hetgeen blijkt uit het aantal af te leggen kilome ters (maximaal 35) en de wegen en pa den waarover de routes zijn uitgelegd. Het initiatief voor een dergelijke pro vinciale aanpak van het rekreatief ge- zinsfietsen werd genomen door de Kommissie Sportieve Rekreatie van de Zeeuwse Sportraad en werd door deze kommissie in de eerste twee jaren als zodanig ook uitgevoerd in nauwe sa menwerking met de Nederlandse Rij wiel Toer Unie. regio Zuid-West. De organisatie voor de 3e Provinciale Fietsdag was echter geheel in handen van de N.R.T.U., regio Zuid-West. Door omstandigheden verliep de organisatie niet vlekkeloos waardoor de bevolking in een aantal delen van de provincie he laas verstoken blijft van fietstochten in haar omgeving. Toch zullen er dit jaar wederom voldoende fielsmogelijkheden voor een gezinstocht zijn. gezien de 22 startplaatsen met een redelijke spreiding over de provincie. De deelnemers aan de 3e Provinciale Fietsdag ontvangen na afloop van de aktiviteit een medaille. De kosten voor deelneming bedragen dit jaar tussen de 2.— en 2,50 per per soon. In de volgende plaatsen kan gestart worden tussen 09.00-14.00 uur: Veere - Van Borselelaan 32, tussen 09.00-12.00 uur. Vrouwenpolder- Zoek weg 4a. tussen 09.00-12.00 uur. Om de mogelijkheid te bieden, dat iedere deelnemer lol zijn recht komt, is hel aantal deelnemers op maximaal 20 gesteld. Zijn er meer liefhebbers, dan zullen meerdere cursussen volgen. Aan meldingen op 31 augustus of aan het secretariaat van het studiecentrum voor Anlhroposofie, Dam 69 Middelburg. Middelburg - Op maandag 3 september gaat de fotoklub in Middelburg-Zuid weer van start. Deze fotoklub, die in middels haar 5e seizoen in gaat komt wekelijks bij elkaar op de maandag avond van 19.00-21.00 uur op het kan toor van Kultureel Werk "de Hayman" in het wijkgebouw Zuiderbaken (ingang Rentmeesterlaan 245). Tijdens de klu- bavonden wordt aandacht besteed aan het zelfleren ontwikkelen en afdrukken van foto's, (een donkere kamer is aan wezig), het maken van portret en truc foto's, het werken met kunstlicht enz. enz. één en ander mede afhankelijk van de interesse en mogelijkheden van de leden van de klub. De begeleiding wordt verzorgd door 3-4 min of meer deskun dige wijkbewoners. De fotoklub is toegankelijk voor vol wassenen en jongeren vanaf 13 jaar en *de deelnemcrskosten bedragen 6,— per maand. Belangstellenden kunnen vanaf maan dag 3 september iedere maandagavond terecht op het kantoor van "de Hay man" waar men tevens meer informatie kan krijgen (tel. 29004). Zoals elk jaar om deze tijd is er weer de landelijke kollekle van de Nederlandse Vereniging lot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbe strijding. Deze kollekle wordt gehouden van 3-8 september a.s. In deze periode komt één van onze kollektanten hel zakje bij u afhalen. Dank zij u was de opbrengst in 1978'ruim 33.500. .een enorme prestatie! Wij rekenen ook dit jaar op uw steun, want u weet: Kanker bestrijding, je kunt en mag er niet om heen! Inlichtingen: K W.F.. Koninginneweg 28-Amsterdam, tel. 020-72600. Sekretariaal Afd. Middelburg: mevr. J. Verboom-Mulder. Europalaan 50 - tel. 01180-14503.

de Faam | 1979 | | pagina 7