moeilijkheden BINTANGS IN Z0UTELANDE CAMERA- ZORG Teleae cursus: Helpen bij sexuele LAND ZONDER DREMPELS NAAR OOSTELIJK FLEVOLAND Optreden WALACRA in Grote en Kerk van Veere TWEEDE FOLKLORISTISCHE DAG sollen met de aerosol van wespen brandnetels Maison Visser - Goes FILMCURSUS (deel 3) Woensdag 15 augustus 1979 F BRENG NU UW BONTMANTEL Inhoud van de cursus Materiaal Start van de cursus V.O.S.-kursus Zuiderbaken Grote bazar te Grijpskerke Marktconcert Sinds 1970 verzorgt Teleae in elk voor fin najaar in samenwerking met het Ne derlands Huisartsen Instituut te l (recht en in hef kader van de postacademialc na- en bijscholing vier televisieprogram ma's voor huisartsen. Vooral in het begin van de jaren zeventig deden deze series nogal wat stof opwaai en: "Zijn die programma's via het open net niet schadelijk voor de patiënt? Ver storen ze niet de relatie arts-patiënt?" Uiteindelijk viel dit alles erg mee. Wel bleek dat bij bepaalde onderwerpen als anticonceptie, depressies, enz. meer niet-artsen keken dan artsen. Andere hulpverleners - niet alleen uit de paramedische sfeer - en ook geïnteres seerde leken gingen naar aanleiding van dergelijke onderwerpen de televisiepro gramma's intensief bekijken. Op het moment dat het duidelijk werd dat onze programma's ook buiten de kring van huisartsen steeds meer belangstelling gingen genieten, is Teleae ervan afge- Eigen gespecialiseerde ateliers voor repareren, omwerken, maatwerk en cleanen Papecjaaisti 9-11. tel 01100 2Ü2.U Advertentie IM stapt om programma's samen te stellen voor alléén de huisartsen en aanverwante specialismen. Voor het eerst start Teleae in het ko mende najaar een cursus die bestemd is voor medische, paramedische en niet- medische hulpverleners als maatschap pelijk werkers/ werksters, psychologen, pedagogen, pastores, huisartsen enz. Kortom, dit cursusproject, wederom sa mengesteld in samenwerking met het Nederlands Huisartsen Instituut te Utrecht, is opgezet voor alle hulpverle ners van de zogenaamde eerste lijn. In tegenstelling tot liet verleden is het nu voor iedereen mogelijk op deze cursus in te schrijven. De cursus gaat niet alleen in op de moeilijkheden/problemen die zich tus sen mensen op sexueel gebied kunnen voordoen. In deze serie wordt aandacht besteed aan de wijze waarop mensen in het algemeen sexualiteit en intimiteit beleven. Hieronder geven wij in het kort weer welke onderwerpen per program ma aan de orde komen. 1. Praten over sex 1 Samenstelling: S. Almckinderen, E. Zonjee, P. Lens en W. Everaerd. 2. Praten over sex 2 Samenstelling: M. van der Brus, J. Nos- sen, W. Brauw, P. Lens en W. Everaerd. 3. Sex bij jongeren Samenstelling: A. Amsbergen. M. Franken, P. Lens en W. Everaerd. 4. Sex bij bejaarden Samenstelling: W. Bossevain, P. Lens en W. Everaerd. 5. Lichamelijk Onderzoek Samenstelling: .1 Moors. I'. Lens en W. Everaerd. 6. Opwindingen orgasme bij de vrouw Samenstelling: M. van der Docs- Arendsen Hein en t'. Schreuders-Bais. 7. Potentiestoornissen Samenstelling: F. Wibaut. P. Lens en W. Everaerd. 8. Sex en liefde Samenstelling: M. Moors-Mommers e.a. en P. Lens. Pakket 1 -Cursusboek Helpen bij sexucle moei lijkheden (336 blz.), uitgave Nederlands Huisartsen Genootschap/Van Loghum Slaterus; -Brochure Vrijen zonder problemen (64 blz.), uitgave MAP/NOS/Teleac; -Syllabus met een serie artikelen over de acht in deze serie behandelende onder werpen (ca. 72 blz.). uitgave Teleae. Prijs: 55.- (incl. verzendkosten en BTW). Pakket 2 -Brochure Vrijen zonder problemen (64 blz.). uitgave MAP/NOS/Teleac; -Syllabus met een serie artikelen over de acht in deze serie behandelde onder werpen (ca. 72 blz.). uitgave Teleae. Prijs 19.- (incl. verzendkosten en BTW). De cursus start op woensdag 5 septem- berl979. De uitzendingen vinden plaats op wopnsdag van 23.00 tot 23.30 uur via Nederland 2 en worden herhaald op za terdag van 11.30 tot 12.00 uur via Ne derland I. liever oplaadbare batterijen met een oplaad-apparaatje. Wordt de camera weggeborgen na de vakantie of bij ziekte? Haal meteen de batterijen eruit. Nogmaals: lekkend zuur uit goedkope batterijen kan het binnenste van een camera onherstelbaar beschadigen. Wie een jaar lang niet gefilmd heeft, kijkt de camera goed na op stof. maakt een proeffilmpje en wacht eerst deze film af. Men doet dit tijdig en niet in de drukke vakantie-periode vanaf eind juni tot half september. Controle is nodig om te weten of alle functies van de camera nog goed werken. Bij tijdige controle kunnen haperingen nog op een redelijke termijn worden hersteld, maar reparatie in het vakantieseizoen kan verschillende weken duren. De kosten van een proef filmpje wegen ruimschoots op tegen de zekerheid waarmee men straks met de camera weer op stap gaat. Middelburg - Op donderdag 6 septem ber start er in het Zuiderbaken. Rent- nieesterlaan 245. Middelburg, weer een V.O.S.-kursus. V.O.S. betekent: Vrou wen Oriënteren zich in de Samenleving. De kursus richt zich met name op vrou wen. die door wat voor omstandigheden dan ook. niet in de gelegenheid zijn ge weest zich veel verder te ontwikkelen, dan hetgeen door middel van lagere school en eigen levenservaring verwor ven is: die daarnaast nu de behoefte voelen om iets meer te weten te komen over hoe de samenleving in elkaar zit en hun eigen plaats daarin. Er zijn drie hoofdthema's: - de vrouw als partner: - de vrouw als opvoedster: - de vrouw als burgeres. Daarbinnen bepalen de deelneemsters zelf, samen met de kursusbegeleidsters, welke onderwerpen aan de orde komen. Onderwerpen kunnen zijn: de rolverde ling tussen man en vrouw, wat doe je als je er alleen voor komt te staan, de vrouw en het veranderde gezin, ouders en school, wat is politiek in Nederland, hoe komt het nieuws in de krant. enz. Ook de manier waarop deze onderwerpen aan de orde komen, wordt door de vrouwen gekozen. Behalve het samen bespreken in dc groep, is het mogelijk af en toe iemand uit te nodigen die meer afweet van een bepaald onderwerp, een film te draaien of een exkursie te maken. De duur van de kursus beslaat 12 weke lijkse bijeenkomsten van 2 uur. Van de deelneemsters wordt een eigen bijdrage in de kosten gevraagd van 30,— voor de hele kursus. Per kursus kunn opgeven bij de WERKgroep V.O.S kursus. Middelburg, p/a Stichting S.K.W.M.. Rentmeesterlaan 245. Mid delburg. Voor verdere informatie kunt u terecht bij Puck Hartman, tel. 01182- 1348 of Trudy Beijer tel. 01180-29578. Kanker in de spuitbus? Dat is wellicht wat al te bout gesteld. Maar wel is het een feit. dal de aerosolbussen die op freon gas werken (een chloor-fluor- koolstof verbinding) in de VS, Canada en Zweden verboden zijn. Weinig producten hebben zo'n fenomi- nale ontwikkeling doorgemaakt als de aerosolverpakkingen. Badkamer en keuken staan er vol mee: haarlak, scheerzeep, lotions, insecticides, boen was en allerlei andere schopnheids- en schoonmaakproducten worden wellus tig de atmosfeer in gespoten. Aldus ern stig schade berokkenend aan de ozon laag. Dat zeggen tenminste twee Ameri kaanse geleerden die menen dat deze freon de ozonlaag op den duur vernie tigt en dat zou de kans op huidkanker kunnen vergroten. Niet iedereen is hel daarmee eens. Volgens de NASA is de ozonlaag de laatste 17 jaar met 4,5% toegenomen. Een heel ander probleem is dat de aero- solbus kan ontploffen. Het gebeurt ge lukkig niet erg vaak. maar het gevaar bestaat. U doet er dan ook goed aan te onthouden dat de grootste vijand van de aerosolbus de warmte is. Laat hem dus nooit op de verwarmingsradiator liggen, noch in de brandende zon voor de achterruit van de auto of in een tas op Middelburg - Op donderdag 16 augus tus zal op het Molenwater te Middel burg de jaarlijkse Grote Ringrijderij te paard worden gehouden als sluitstuk van de Folkloristische Dagen van dit jaar. De deelname aan dit evenement, dat voor de 23e keer plaats vindt, is onge kend groot. Niet minder dan 183 rin- grijders en ringrijdsters hebben zich aangemeld. De deelnemers en deel neemsters zullen worden verdeeld over 4 banen en dragen het witte sportcostuum van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging met oranje sjerp. De ringbanen zijn ge projecteerd vóór de Schouwburg, rond de Muziektent en op het parkeerterrein achter het Gasthuis. Om 8 uur 's mor gens wordt op alle banen tegelijk aan gevangen. terwijl vanaf de Muziektent per geluidsinstallatie regelmatig uitleg .wordt gegeven betreffende de Ringrij derij en over de stand van zaken bij de wedstrijden. De belangrijkste prijzen, waarom wordt gestreden, zijn de 14 wisselbekers met als hoofdprijzen de Grijpskerke is een klein plaatsje in het centrum van Walcheren. Te voet één uur gaans oftewel 5 kilometer verwij derd van vrijwel elke-andere plaats op Walcheren. De naam Gripeskerke was al in 1241 bekend. Ook de N.H. Kerk stamt zeer waarschijnlijk uit deze perio de. Logisch dal deze nu aan restauratie toe is. De kosten van de restauratie overschrij den echter fors de beschikbare midde len. Derhalve wordt al enige tijd aktie gevoerd om de benodigde middelen bijeen te brengen. Eén daarvan is de bazar op zaterdag 25 augustus 1979. Door het luiden van de kerkklok zal het sein worden gegeven voor de aanvang van de bazar, om negen uur. Op de Kerkring kunt U snuffelen op de rommelmarkt en tussen de boeken. U kunt in het handwerkkraam uw keuze maken om vervolgens een bloemetje te kopen die u kunt zetten in beschilderde vazen (demonstratie). U kunt mosselen, wafels en pannekoeken eten. Vocht is er genoeg om uw dorst te lessen. U kunt ook schieten in de schiettent of uw geluk proberen bij hel rad van avontuur. Voor de kinderen zijn er vele attracties zoals sjoelen, grabbelton, touwtjestrekken etc. Voor hen zal het optreden van oen groep poppenkastspelers (diverse malen) een waar genoegen zijn. Voor de ouderen is in een loterij een grandioze prijs be schikbaar gesteld door het reisbureau Lissone Lindeman te Middelburg. Een lang weekend naar Parijs voor 2 perso nen! Uiteraard zijn er ook standwerkers aan wezig. Een aparte gebeurtenis zal onge twijfeld zijn de presentatie door een steenhouwer. Waarschijnlijk is het de eerste maal dat zoiets in Zeeland te zien is. Trouwens, wat dacht u van een hout draaier die de kandelaar maakt waar u al zolang naar op zoek bent?! Een draaiorgel zal de sfeer dc gehele dag door nog verhogen. Dit alles ten bate van de restauratie van de kerk. Waarom zou ook u niet komen? Koninklijke Bekers van H.M. Koningin Juliana en van H.K.H. wijlen Prinses Wilhclmina. In verband met het grote aantal deelnemers heeft de wedstrijd- commissie zich genoodzaakt gezien het reglement enigzins te wijzigen. Iedere deelnemer rijdt 30 beurten, waarvan de laatste 10 beslissend zijn om mee te din gen naar de bekers. In verband hiermee kan worden verwacht, dat de wedstrij den niet eerder zullen zijn beslist dan tussen 17 en 18 uur. De wisselbeker van Koningin Juliana wordt voor de 7e maal verreden, terwijl de beker van H.K.H. wijlen Prinses Wilhelmina zelfs voor de 33sle maal wordt ingezet. Verder zijn er wisselbekers van wijlen Dr. A.J.J.M. Mes. de Directie van de P.Z.C., de Al gemene Zeeuwse Verzekering Mij., de Firma Jobse, de Heer A. Imanse. de Rijks Post Spaarbank. De Stichting Prov. V.V.V., de Stichting Ziekenfyuis- verpleging op Walcheren, van wijlen de Heer Piet Brasser, oprichter en oud voorzitter van de Z.R-.V.. van de Directie Hcinekens Bierbrouwerijen en van de Federatie Folkloristische Groepen. De Ringrijders. die om al deze wisselbekers gaan strijden, doen dit in de baan vóór de Muziektent. De overige deelnemers rijden in de 3 andere banen om de vele andere beschikbare prijzen. Onmiddel lijk na afloop van de wedstrijd worden de bekers als ereprijzen uitgereikt. Ver wacht mag worden, dat de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Dr. C. Boerlien de Koninklijke Bekers aan de winnaars zal uitreiken, terwijl de beker van de Gemeente Middelburg zal wor den overhandigd door de Burgemeester Drs. P.A. Wolters. De overige prijzen worden uitgereikt om 20 uur 30 in de Schouwburg, waar tevens de uitslag van de beoordeling van het mooist versierde paard bekend gemaakt zal worden. De keuring hiervoor vindt plaats 's morgens om 9 uur door een jury bestaande uit de dames T.D. Wollers-Blauwijkfel, M. van Doorn-van Noppen en M. Scher- phuis-Fry en de heren Jac. Paauwe. J. de Nood en D. van de Voorde. De organi satie van deze tol nu toe grootste Rin grijderij te paard is in handen van de Folkloristische Commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van V.V.V. Middelburg. Vereniging "Handelsbe lang". de Stichting "Nieuw Walcheren" en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, te weten de heren Jhr. Mr. D.H. van Doorn. K. Scherphuis. J.W. Goossen. Ing. S.J. Lous. Joh. Maljaars en II. Joosse. »itr *Lj »L* vX» *X* «X* «X* Vlissingcn - Op vrijdag 17 augustus a.s. wordt in de St. Jacobskerk te Vlissingcn het derde "marktconcert" gegeven. Het l lentrop-orgel wordt deze maal be speeld door de organist Rien Balkenen de uit Kamperland. Op het programma staan werken van Mendelssohn, J.S. Bach. M. Reger en L. Vierne. Dit concert, dat duurt van 12.30 lot 13.00 uur. draagt een informeel karakter en is vrij toegankelijk. De organisatie is in handen van de Culturele commissie van de Hervormde gemeente Vlissingen. De Stichting Land zonder Drempels - een dochter van de vereniging voor ar- beids- en welzijnszorg voor minder-vali- den AVO-Nederland - heeft besloten het vakantie-oord "Land zonder Drempels", waar minder-validen en validen geïnte greerd vakantie kunnen houden, op Fle- vohof in de gemeente Dronten te reali seren. De succesvolle nationale televisie-aklie van twee jaar geleden heeft een bedrag van zes miljoen gulden opgeleverd, wat voldoende was als startkapitaal, om Land zonder Drempels te kunnen reali seren. Door de hoge stichtingskosten en omdat een sluitende exploitatie van het project in Ketelhaven in de gemeente Dronten onmogelijk bleek, werd uitge zien naar een alternatieve vestigings plaats. Deze werd dus gevonden bij Flevohof. Daar zal het mogelijk zijn ongeveer zeventig vakantiebungalows, een zwembad, kegelbanen, andere sportaccommodatie en een eigen res taurant te realiseren. Overeenkomstig de integratiegedachte die Land zonder Drempels wenst uit te dragen, wordt al les zó opgezet, dat zowel minder-validen als validen er gebruik van kunnen ma ken. Dat Land zonder Drempels toch in Dronten gerealiseerd kan worden, stemt het bestuur lot vreugde, omdat daarmee dc beoogde voorbeeldwerking op het gebied van aanpassingen die van de ge hele gemeente moet uitgaan, hiermee krachtige steun krijgt. Ook het gemeen te-bestuur stelt zich van harte achter de nieuwe ontwikkeling en heeft alle me dewerking toegezegd. De samenwerking met l levohof, dat met plannen voor een eigen bungalow project in een vergevorderd stadium was, bleek vele problemen op te lossen. Voor de Stichting Land zonder Drem pels betekent deze samenwerking, dat een bedrag van enkele miljoenen kan worden bespaard. Bebost bouwterrein, wegen en parkeervoorzieningen, gas- en waterleiding zijn faktoren, die de be sparing opleveren. Behalve de financië le, biedt de samenwerking méér voor delen. Ligging temidden van een schit terend natuurgebied met bossen en stranden en natuurlijk Flevohof naast de deur, dal inmiddels al aangepast was voor minder-valide bezoekers. Bij reservering van de bungalows zal voorrang worden gegeven aan de groep, waarvoor Land zonder Drempels is be doeld, maar dankzij vestiging van het project bij Flevohof. kan de bezet tingsgraad aanzienlijk worden opge voerd. In voor- en naseizoen en in de wintermaanden zullen deelnemers aan school(werk)wekcn en meerdaagse con gressen, die op Flevohof plaatsvinden, maar ook buitenlandse groepen, die een meerdaags bezoek aan de polders bren gen, bij Flevohof gehuisvest kunnen worden. Ook het te bouwen zwembad en dc kegelbanen kunnen mede hier door tot een sluitende exploitatie ko men. Bij de overeenkomst, die tussen de part ners Stichting Land zonder Drempels en Stichting Flevohof zal worden gesloten, staat de eigen identiteit van Land zonder Drempels voorop. Situering van het project builen de bc/.oekersingang van Flevohof, de voorrangsregeling bij de reservering van de bungalows, alsmede de juridische structuur waarbinnen de samenwerking plaats gaat vinden, bie den daarvoor voldoende garantie. De Bintangs. Bijna 20 jaar draait deze groep nu al, zich nergens iets van aantrekkend, of er nu net een elpee uit is, of ze hoog in de hit lijsten staan, of ze net een single zien floppen. De jongens willen gewoon spelen; ze hebhen het al lemaal al eens meegemaakt. Er moet heel wat gebeuren, willen zij zich van de wijs laten brengen. Als je ook zo lang in het vak zit kan je het kaf van het koren wel schei den. Hel heeft weinig zin om de hele geschiedenis van de Bintangs op te rakelen. Natuurlijk weet ieder een dat de groep in al die tijd een groot aantal bezeltingswisselin- gen heeft ondergaan, dat ze hits scoorden met "Ridin' On The L N" en met "Travelling In The U.S.A." en dal ze in al die jaren waarschijnlijk de meeste optre dens op hun naam kunnen zetten ooit door een Nederlandse band gegeven. Wél is het interessant om te weten dat de groep de laatste vijfjaar in dezelfde bezet ting opereert en dal hel dc Bin tangs. ondanks al de verschillen de bezettingen, gelukt is om zich al die lijd te handhaven /.onderaf Smalfilmcameraatjes van 40 jaar geleden werken nog steeds prima, maar de su- per-8 camera's van vandaag kunnen na een paar jaar worden weggegooid.... Deze fahel waaraan elke grond van waarheid ontbreekt, duikt regelmatig op. Ook de 8-mm camera's van vroeger zijn aan de normale slijtage onderhevig en zullen bij veel gebruik en weinig aan dacht voor onderhoud op den duur slechte resultaten geven. ♦•♦•♦♦•♦♦•♦♦♦♦♦♦♦♦•♦♦•♦♦♦♦♦♦•♦♦♦♦•♦♦♦♦♦♦I te wijken van het soort muziek waar ze van het begin af aan voor gekozen hebben: eerlijke, regel rechte Rhythm Blues! Als je dat zo'n twintig jaar weet vol te houden dan heb je wel een pluim verdiend! Terwijl talloze andere groepen zich in allerlei bochten probeerden te wringen om maar muziek te maken die in de aller laatste trend paste, verloochen den de Bintangs zich niet en gin gen overal dwars door heen, ge stadig door met hun muziek. Niet alléén omdat ze dat zelf zo graag wilden, maar ook omdat ze dat hun fans verschuldigd waren. En fans hebben ze! Een optreden van de Bintangs is in deze tijd een unieke gebeu'rtenis. Het is bijna ontroerend om te zien hoe er tij dens een optreden een samenspel tussen de groep en hel publick wordt opgebouwd en er wordt een sfeertje gemaakt waar de honden wel degelijk brood van lusten. Als je tijdens de laatste nummers ziet hoe het podium door "vaste aanhang" bezet wordt en daar dan zo'n twintig man zich met hart en ziel in de muziek gooien, dan kost hel moeite om je niet over te geven aan een gevoel van nostalgie naar een tijd waarin het nog mogelijk was om als band, alleen maar door puur enthousiasme, een zaal plat te krijgen met een installatie die bestond uit een bij elkaar ge raapt zootje oude, krakende ra dio's. Maar niet alleen "live" maken de Bintangs zich waar. Ook weten zij elpees af te leveren waar menigeen zijn hart aan op kan halen. "Night-Fighter" is de titel van de nieuwe langspeler. Na toch wel enigzins teleurstellende ervaringen met producer Sean Tyla (Tyla Gang) is besloten om deze nieuwe elpee helemaal on der eigen supervisie op te nemen. Harry en Albert Schierbcck ver zorgden respcktievelijk produktie en techniek, "er schijnt toch nie mand beter dan wijzelfde sound van de Bintangs aan te voelen", zegt de groep. "We weten gewoon zelf het beste hoe het moet klin ken. waarom zouden wc dan an dere mensen inschakelen?" U kunt hen horen op vrijdag 17 augustus in C afé Royal in Zoute- lande. Aanvang 2030 uur. De moderne super-8 filmcamera's van vandaag zijn vernuftige staaltjes van techniek en elektronica die met de juiste zorg en goed onderhoud jarenlang mee kunnen gaan. Een groot deel van de moderne camera's slaat technisch op een hoger peil dan de camera's in ver gelijkbare prijsklassen (de inflatie na tuurlijk meegerekend) van dertig, veer tigjaar geleden. Zonder onderhoud vervallen zelfs voor de eeuwigheid gebouwde monumenten tot stof. Goed onderhoud is voor een ingewikkeld precisie-instrument als een filmoamera van groot belang. Een aanslag op het leven van elke ca mera wordt gevormd door goedkope batterijtjes. Een tweede vijand van de camera (en van de super-8 film) is over matige hitte. Het onderhoud van de camera vergt in feite nauwelijks extra tijd. alleen wat aandacht. Een filmer neemt zijn camera steeds mee in een stevige tas, eventueel met alle overige accessoires in een combi-koffer. Met een blaaskwastje wordt de binnen kant van de camera regelmatig schoon- geblazen van stof, bij voorkeur na elke vijf films. De lens krijgt regelmatig aan dacht, want een vingerafdruk kan grote onscherpte veroorzaken en de coating op den duur aantasten. Vingerafdruk ken wordt steeds verwijderd met een apart daarvoor gekochte lensdoek of een zachte, veelgewassen. nietpluizende lin nen zakdoek. Zand en water zijn vijanden van de ca mera. Aan het strand krijgt de camera extra aandacht, om bij thuiskomst nog even op zand en stof gecontroleerd te worden. Een zonnekap op de lens voorkomt niet alleen hinderlijke lichtreflecties op de film, maar staat ook het onverhoeds aanraken van de lens in de weg. Leg de camera nimmer in de volle zon! Opbergen in het handschoenenvakje in de auto is uit den boze, want de tempe ratuur kan daar oplopen tot 50 (gF of hoger. Die temperatuur bederl't ook de fraaie kleuren van de film in de camera. Koop steeds lekvrije batterijen, of nog Veere - Op zaterdag 18 augustus zal de nog jonge dansgroep Walacra optreden in de Grote Kerk te Veere. Deze groep gaat gekleed in het originele Walcherse kostuum. De vrouwen dra gen de muts van het "Middelburgse Ambacht" - de lange muts of "staert- musse", er worden authentieke sieraden bij gedragen. Het heeft de groep veel moeite gekost deze kostuums en siera den bijeen te krijgen; dc meest meeste worden uit particulier bezit geleend. Na een jaar lang iedere week geoefend te hebben, is Walacra haar eerste optre den begonnen bij de afsluitingsbijeen komst van de tentoonstelling "De Ste de". die in 1978 in de Grote Kerk te Veere onder auspiciën van de Stichting Delta-Cultureel gehouden werd. Daar na heeft de groep een druk programma afgewerkt met tot nu toe ongeveer twin- het strand. Gebruik hem bij voorkeur niet vlak bij de open haard of de barbe cue en gooi de lege bus niet in het vuur. tig voorstellingen door geheel Zeeland, maar ook in Dronten en in het Engelse Scarborough. Na het optreden in Veere staan nog twee voorstellingen te Rotter dam en Bergen op Zoom op het pro gramma. Het repertoire beval o.a. de Zeeuwse dansen zoals de Zeeuwse Rei en de Zeeuwse Schore. uitbeeldingen van de oogst en het ringrijden, kostuumshow en jeugddanscn. Andere dansen en voor drachten die getoond worden zijn De Boerendochter en De Ontmoelingsdans. En wie herinnert zich niet de Klepper- mars. die ook nu met de originele hou ten kleppers ten tonele gevoerd wordl. De groep wordl begeleid door enkele accordeonisten en een klarinettist. De muziek is voornamelijk afkomstig van de Middelburgse componisten Jan Morks en Han Beekman. Bij ieder op treden geeft dc dansleider, de heer .1. Maljers, tekst en uitleg over de dansen. In januari 1979 is de groep beoordeeld door dc Federatie van Folkloristische Groepen in Nederland. Bij deze beoor deling wordt vooral gelet op verant woorde, authentieke kleding en siera den, het dansprogramma en de presen tatie. De beoordeling heeft ertoe geleid dat Walacra toegelaten is als lid van de Federatie. Dit houdt al een zekere waarborg in voor een succesvol optre den in Veere. Belangstellenden kunnen de dansgroep Walacra steunen door het geven van een donatie of d.m.v. het kopen van kos- tuumbrievcn, die t.z.t. worden afgelost. Men hoopt uiteraard dat de eigenaars van de brieven bij uitloting hun aandeel in het fonds laten zitten. Aanvang 20.00 uur. Kaarten k 3,50 verkrijgbaar aan de Kerk, ook in voor verkoop. Openingstijden van de Kerk en van de tentoonstelling "Er onder en er op" dagelijks van 10-17 uur; op zondag van 13-17 uur.' Een wesp steekt gewoonlijk niet zomaar, omdat hij het leuk vindt om te steken. Hij steekt wanneer hij zich in het nauw gedreven of bedreigd voell. I n dat ge beurt dikwijls per ongeluk. Vooral kin deren kunnen in het vuur van hun spel met een onverwachte beweging deze diertjes de sluipen op op hel gestreepte lijf jagen. Fen wcspciisteék kan enorm vervelend zijn. Door hel gif dal met de angel mee naar binnen worden gebracht, onlslaal er een grote pijnlijke zwelling, die da genlang kan aanhouden, loch zijn ei eenvoudige middeltjes om die zwelling te voorkomen of de duur ervan Ie be korten. ledereen heeft bijv. wel een ui thuis. Als u of een van de kinderen nu gestoken wordt, snijdt u vliegensvlug een ui doormidden en wrijlï die onmid dellijk met de natte snijkanl op de steek. Als de angel is blijven zitten, moet hij er eerst uitgetrokken worden. Komt er nu loch een bult. omdat u er bijv. niet snel genoeg bij was, dan zal een kompres van kamillebloesem - in ge droogde vorm in vrijwel elke apotheek of drogist te koop - enorme verlichting brengen. Een handvol kamille even op koken met wat water en in een schone zakdoek op de steek leggen. Bent u niet in dc buurt van uw huis, zoek dan een paar blaadjes weegbree, die u wat verfrommelt en op de steek wrijft. Dit is ook een patent middel tegen brandnetelsteken. Evenals hondsdraf trouwens. En nu is het aardige van de natuur dat daar waar brandnetels groei en meestal ook weegbree of hondsdraf te vinden is. Voor wespen kunnen we dal niet garanderen.

de Faam | 1979 | | pagina 5