voorlichting van de provincie zeeland RIJK OP DE BRES VOOR DORPSWINKEL verschijnt 14-daags BEGROTING BESCHOUWD dat is bijna weggeven ffV mossel ^versteege adverteren is bekend blijven Weikoop biedt ruime keus... kijk maar! 3.' wel koop HET TIMMERHUIS ar ar r HET TIMMERHUIS dat noemt mossel versteege geen opruiming meer; geeft u raad en advies Wij geven u alle adviezen voor welk probleem dan ook sz z: STATEN COMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN VERGADERT ZWEMWATER IN ZEELAND - 1979 10 zit dat in elkaar bij de provincie fTV Speelplan ffV financiering Voor in en om het huis... voor huis-, tuin en keukenprijzen! Geldig van 9-8 t/m 25-8. ASL plantenspuit Knalprijs Freunde heggeschaar Knalprijs 90 15 phjs vapona 111° frento 5? 45 MIDDELBURG, Kleverkerkseweg 53a, tel. 37400 ^ranko_huisJ Voor het komende schooljaar bieden wij u een daverende collectie schrijfburo's In alle méten, prijzen en kleuren. U krijgt van ons een EXTRA KORTING wanneer u het mee kunt nemen DE>/uSSINGEt De rechterhand voor de doe-het-zelver zusterstraat 2 goes tel. 01100-28362 Voor iemand die in een kleine kern, waar nog geen winkels zijn, een kruidenierswinkel wil begin nen bestaat sinds kort de moge lijkheid subsidie te krijgen. Tot de koopwaar moeten naast de gewo ne kruidenierswaren twee van de volgende artikelen horen: melk en zuivelprodukten; vlees en vlees waren; aardappelen, groente en fruit; brood. De regeling geldt ook voor winke liers die als enige in een dorp al een winkel hebben en twee van de vier genoemde waren gaan verkopen. Tenslotte kan iemand met een rij dende winkel voor de subsidie in aanmerking komen, wanneer hij een van winkels verstoken dorp in zijn route opneemt en daarvoor een bedrijfspand in- dat dorp ge bruikt. Hij moet dan wel twee van jiiiiiii§i Vorige week is de provinciale begroting voor 1980 gepresenteerd. De statenzaal aan het Abdijplein in Middelburg - op deze foto ten dele ontruimd - is het decor waartegen provinciale staten dit financiële be leidsstuk zullen behandelen. Gedeputeerde staten vinden overigens de financiële positie van de pro vincie niet gunstig. De begroting vertoont namelijk een 'gat' van 485.772,- dat is opgevuld door dit bedrag te onttrekken aan de alge mene reserve. Op zichzelf noemen gs dit geen ramp, mits er in de naaste toekomst weer een gezond dekkingsplan kan komen. Het totaal van de provinciale uitgaven is voor 1980 geraamd op circa 155 miljoen. De belangrijkste geldmiddelen ontvangt de provincie uit het provinciefonds en uit rijksbijdragen voor de wegen en de provinciale stoombootdiensten. de vier genoemde assortimenten voeren. De subsidie bedraagt vijfentwin tig procent van het te investeren bedrag voor het bedrijfsgebouw (de winkel) en de inventaris, maar zal nooit hoger zijn dan 25.000,- Als gemeenten een soortgelijke regeling zouden hebben, wordt de bijdrage niet verminderd met het eventueel van die gemeente ge kregen bedrag. De subsidie moet aangevraagd worden met een spe ciaal formulier en er moet blijken, dat een geregelde aanvoer en goe de bedrijfsbegeleiding gewaar borgd zijn. Die begeleiding kan bijvoorbeeld zijn het lidmaat schap van een commerciële orga nisatie of een coöperatie. De aan vragen moeten ingediend worden bij de minister van economische zaken, p/a Directoraat-Generaal voor handel, ambacht en diensten, postbus 201, 2500 EC Den Haag. De aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij het bureau informa tie van het ministerie op hetzelfde adres, tel. 070-814011, toestel 2325. De verzoeken moeten voor 1 okto ber 1980 ingediend zijn. Per jaar is voor heel Nederland 750.000,- beschikbaar. Voordat de minister een beslissing neemt, vraagt hij het advies van de gemeente waar de winkel is ctf moet komen en verder kan hij' raad vragen bij bijvoorbeeld het centraal instituut voor het mid den- en kleinbedrijf en andere verwante instanties. Afwijzingsgronden zijn onder meer de niet voldoende levensvat baarheid van een winkel of over schrijding van het jaarlijks be schikbare bedrag van 750.000,- Voorwaarden bij de subsidie zijn o.a., dat de investeringen binnen twee jaar na toekenning van de bijdra ge gedaan moeten zijn en dat de nieuwe winkel binnen twee jaar in gebruik genomen wordt. Verder moet het hele subsidiebedrag te rugbetaald worden als de winkel binnen twee jaar sluit of verkocht wordt zonder toestemming van de minister. De winkelier moet een vestigingsvergunning en de ande re nodige papieren hebben. Een belangrijke voorwaarde vooraf is, dat de investering niet gedaan mag zijn voor de subsi dieaanvraag is ingediend. De ver zoeken worden op volgorde van REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 binnenkomst behandeld, dus wie snel is maakt meer kans! Zodra winkel en inventaris in ge bruik genomen zijn moet de on dernemer aan de minister een ge specificeerde opgave doen van het investeringsbedrag. Aan de hand daarvan stelt de minister het sub sidiebedrag vast. Na de einddatum van de regeling (31 december 1980) zal bekeken worden of de zaak op dezelfde manier moet worden voortgezet en eventueel moet worden uitgebreid. Op maandag 13 augustus zal de commissie voor economi sche zaken uit de Zeeuwse staten om 16.30 uur een openbare vergadering hou den in het Provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De agenda van de Raad van Bestuur van het haven schap Vlissingen voor de vergaderingen op 15 augus tus zal behandeld worden en subsidievoorstellen voor de proefboerderij in Colijns- plaat en de Vereniging Warmbloed Paardenstam boek. Spreekrecht voor het publiek: een half uur direct na aanvang van de vergade ring; Zwemwater in Zeeland - 1979 is de vierde folder die de provincie heeft uitgebracht om inwoners en toe risten te wijzen op de kwaliteit van het zwemwater. De folder wordt samengesteld aan de hand van metingen. In de periode van mei tot september 1978 zijn op 35 plaatsen in de Zeeuwse wateren tien monsters (per punt) genomen. Ze zijn onderzocht op E.coli-bac- terieën, die de faecale verontrei niging aangeven. Naar gelang van het aantal gevonden bacterieën wordt de kaart van Zeeland inge kleurd: groen wanneer in meer dan 80 procent van het aantal me tingen minder dan 1 bacterie per kubieke centimeter voorkomt; geel wanneer in 95 procent van de gevallen minder dan 20 bacteriën per kubieke centimeter worden gevonden en rood wordt in alle andere gevallen ingekleurd. De kleuren staan voor de typeringen van resp. 'goed', 'aanvaardbaar' en 'niet geschikt' zwemwater. Bij het inkleuren van de kaart wordt re kening gehouden met plaatselijke omstandigheden, zoals uitwate ringssluizen, lozingspunten etc. De zwemwaterfolders zijn in gro ten getale over de provincie ver spreid via gemeentehuizen, cam pings, VVV's, hotels, jachthavens, banken enz. Hoewel het jaar nog lang niet om is, is vorige week de provinciale begroting voor 1980 al gepubliceerd. Dat lijkt misschien wat voorbarig, maar de be groting heeft nog een lange weg af te leggen voordat zij in november offi cieel door provinciale staten kan worden vastgesteld. De provinciale begroting is namelijk niet alleen een opstelling van cijfers - inkomsten en uitgaven - maar ook een fikse hoeveelheid tekst, waarin gede puteerde staten hun beleid voor het komende jaar ontvouwen. Met andere woorden: gs delen mee wat zij zien als de belangrijkste problemen en wat zij van plan zijn te gaan ondernemen. Het recht de begroting vast te stellen heet budgetrecht. Gaan provinciale staten met de begroting akkoord, dan geven ze bij wijze van spreken gede puteerde staten de vrijheid er mee aan het werk te gaan. De vaststelling van de begroting gebeurt in een speciale vergadering, de begrotingszitting, die meestal 3 dagen duurt. Hoewel de begroting van de provincie in de tien tallen miljoenen loopt zijn het niet de cijfers die in de begrotingsvergadering de belangrijkste rol spelen. Over die cijfers valt meestal nauwelijks te twisten: veel uitgaven liggen vast, bijvoorbeeld salarissen, uitkeringen voor wegen, rente en aflossing van le ningen, toegezegde subsidies etc. In de begrotingsvergadering staat veel meer het beleid ter discussie: hoe denkt het provinciaal bestuur over de economische ontwikkeling, er milieu, werkloosheid, onderwijs, cultuur enz. enz. In eerste instantie zijn het de voorzit ters van de politieke fracties die het woord voeren. Zij maken duidelijk hoe ze denken over de Zeeuwse si tuatie en welke bestuurlijke koers hen hel meest aanstaat. Vervolgens komt elk lid van gedeputeerde staten met een uitvoerig antwoord op de vragen die op zijn terrein liggen. Die ant woorden geven dan de staten vaak weer voldoende stof om de - politieke - discussie te vervolgen. Voor het aan snijden van onderwerpen zijn er nau welijks belemmeringen: ieder kan wensen doen, kritiek leveren of prij zende woorden spreken. In 'gewone' statenvergaderingen ko men afgebakende voorstellen aan de orde (bijvoorbeeld de aanleg van een weg). De sprekers dienen zich dan te houden aan het onderwerp. Wie af dwaalt - 'buiten de orde gaat'heet dat kan van de voorzitter te horen krijgen: "Zou u dat niet voor de be grotingszitting bewaren?". Een be groting bestaat uit een boekwerk vol met cijfers en aanduidingen waar hel geld vandaan komt en waar het naar toe gaat. AI deze cijfers zijn voorzien van een toelichting. Dan is er ook een boekwerk (de "bijlagen") waarin allerlei grote uitgaven zoals perso neelskosten en kosten van geldlenin gen tol in detail worden uitgewerkt. Een belangrijk begrotingsstuk is de zgn. geleidebrief. Het woord brief is overigens wat misleidend: een brief van 43 kantjes kun je beter een boek noemen... In de geleidebrief geven gs hun mening over de stand van de provinciale zaken en hun plannen voor het komende jaar. De begroting wordt eerst behandeld in de diverse statencommissies. De vragen branden de statenleden elk jaar blijkbaar op de tong: meestal worden honderd tot tweehonderd schriftelijke vragen ge produceerd. Tussen I en 10 september a.s. vergaderen de commissies. Half oktober zijn de antwoorden gereed. Dan volgt de begrotingszitting die dit jaar op 16, 19 en eventueel 20 no vember wordt gehouden. Wie belangstelling heeft voor provin ciale politiek en problematiek weet het adres: Statenzaal, Abdijplein, Middelburg. Inrullorgeis - nieuwe showroom- Instrumenten en muziekschoolorgels nu voor weggeefprijzen. Nieuwe plano's voor nog geen 3500,-. Ritme boxen met tlpschakelaars voor slechts 295,- (want natuurlijk doen onze accessoires ook mee In dltlweggeeffestlval) Als u ooit van plan was een orgel te kopen, doe het dan nu!! Want dit is een unieke kans om een orgel of plano te kopen voor een ongekende lage prijs. Voor iedere bezoeker aari een van onze filialen, dié nog geen orgel kan spelen, ligt nu een muzikale belevenis in het verschiet. Wie ooit dacht dat orgelspelen moeilijk was, omdat hij of zij "niet muzikaal" is, wordt uitgenodigd achter een orgel plaats te nemen. Dankzij de nieuwe vindingen op het gebied van muzieknotatie, het zogenaamde "Speed Music" systeem, ligt nu de weg naar een fantastische hobby: Zelf elektronisch orgel spelen, voor iedereen open. Voor hen die liever de betalingen in deze "bijna weggeefperiode" willen spreiden, hebben wij aantrekkelijke voorstellen. Ook voor u is er een orgel uit de serie: RiHa - Yamaha - solina - wurlitzer- Elex - Hammond - Eminent - Thomas - Lowrey of Mark in een van de bekende Mossel Versteege vestigingen. Middelburg, Lange Delft 103-105, tel.: 01180-27684 Goes, Lange Kerkstraat 41, tel.: 01100-27258 met filialen te: Assen - Bergen op Zoom - Breda - Delft - Goes Groningen - Den Haag - Heerlen - Leldschendam - Middelburg - Rijswijk en zoetermeer. Waarmee u méér doetdan deplanten spuiten... een universele drukspuit, eveneens geschikt voor het reinigen van ruiten, deautobe- kleding etc. Met plastic litertank en speciale handgreep. Normale prijs Model610, meteen bladlengte van 26cmendoor- geklonken, gelakte handvatten. Metspeciale takafsnijder. Normale prijs 123^50" Plastic gieter Een prachtig lichte gieter. Ovaal model met witte plastic sproeiplaat op zwarte broes. Normale prijslAGrfS Weikoop aktieprijs Hobbytuinspuit Van het merk Gloria, een handigedrukspuit met veilig heidsventiel. Kunststof tank van 5 liter. Normaleprijs isLÖSr- Welkoop aktieprijs Stalen bladhark Stevig en duurzaam: stalen bladhark met 20 ronde tanden. Werkbreedte 48 cm. Zonder steel. Normaleprijs^ mr7S- Vapona hondeband Onmisbaarin deze vlooien- rijke tijden. Alléén te gebrui ken als bestrijdingsmiddel van ongedierte bij honden Werkingsduur 13 weken Normale Weikoop aktieprijs V Weikoop fW aktieprijs Frento katteband Ook poes heeft last van vlooien.De Frento katteband werkt bijna 3 maanden Normale prijs-UMJfr Weikoop aktieprijs ETC dames bloemenschaar Een dames bloemenschaar Wit kunststoffen handvat, met een vrolijk bloemmotief. Normale prijsL&r8S* Weikoop aktieprijs Luxan paraderil Voorkomt insektenschade in rozen. Een plantaardig middel in een fles van 200 ml. Veilig voor mens en dier. Normale prijsL4r30' Welkoop aktieprijs voor tuin, dier, hobby en doe-het-zelver £er>v"e c=d maandag 13 augustus laat ste dag. moderne salonta- .fels, mpenemers nu 100,- partij rustiek eiken eethoe- ken, keus uit grote of kleine tafels, mét- of zonder schuifbladen, bijpassende extra zware eiken stoelen met gevlochten zitting of massieve eiken zadelzit. nu met zeer hoge korting

de Faam | 1979 | | pagina 9