Festival Nieuwe Muziek - a£4um %AAvd&ru\uk'vigjk poe/üe I i(A/nArj Nieuwe aktiviteiten Rijn-Schelde-Instituut Highway auto RENAULT DIJKWEL b.v. Outcast in Kortgene AUTO P0PPE WALCHEREN B.V Woensdag 20 juni 1979 F Illegaal kamperen Muziekspecial in Walk-lnn Japanse Prentkunst in Zeeuws Museum Orgelconcert Anthon de Vries in Nieuwe Kerk Middelburg Filmvertoningen Zeeuws Museum VEEL MOGELIJKHEDEN VOOR FIETSVAKANTIES CANADESE FEMINISTEN ACTIEF VOOR DE FIETS Opbrengst Rode Kruiscollecte GOEDKOPE VAKANTIEAUTO Simca 1000 LS Simca 1000 GLS 2x VW Kever VW Ponton VW 412 Skoda 100 S Simca 1100 Spec. bj. 1975 1000,- bj. 1976 1500- bj. 1969 300- /st. bj. 1973 1250- bj. 1973 1750- bj. 1975 1450- bj. 1973 1950,- Gildeweg 22 - Vlissingen - 01184-19610 Middelburg- De Japanse muziek is rijk aan traditie. Zij gaat honderden jaren terug. De tegenwoordige, recente Ja panse muziek is te beschouwen als een bevrijding uit die traditie en de taboes die er in te vinden waren. Toch is er in die tegenwoordige muziek sprake van een ontmoeting met die traditie. Hoewel nieuw, is de Japanse muziek anders toch dan de westerse. Eén van de meest op vallende kenmerken is het ontbreken van spanning en conflict: en niet te vergeten de tijdsduur. Luisteren naar Japanse muziek is inspannend, maar wel een be levenis. Dc stijl van de nieuwe muziek is zodanig dat men kan spreken van een rehabili tatie van die oude muziek. Maar dat is in' het Westen ook het geval: veel huidige muziek gaat terug op oude patronen, en is veelal een versimpeling daarvan, maar hun karakter is vluchtig. In de Japanse muziek gebeurt iets dergelijks, maar de muziek blijft. Het Festival Nieuwe Mu ziek biedt in kort bestek een uitstekende gelegenheid om dat eens te proeven. Tevens kan men ervaren hoe modernei westerse componisten hun muziek ge baseerd hebben (soms) op die oosterse. Het festival is van 21 juli toten met 8 juli en wordt morgen geopend door de heer G. Schoenmakers, wethouder van cul tuur en mevrouw Gardeniers-Bercnd- sen, minister van cultuur. Het program ma tot en met woensdag ziet er zo uit: Vleeshal Middelburg Calligrafiën van Nankoku Hidai. Ja panse prenten en muziekinstrumenten. Ikebana. Donderdag 21 juni 16.30 Performance Nankoku Hidai. Akio Suzuki Takehashi Kosugi. 21.00 Walter van Hauwe, blokfluiten Michiko Takehashi, marimba. 22.30 Jazz: Masa- hiko Togashi, slagwerk, 23.30: Take hashi Kosugi and Friends. Vrijdag 22 juni 21.30 Elisabeth Chojnacka, clavecimbel. 23.00 Jazz: Tok-trio Zaterdag 23 juni 13.30 Kendo 15.00 Jazz: Masahiko To gashi 4 17.00 Lezing: Nankoku Hidai 20.30 Ensemble Michiko Hirayama 21.30 Kuniko Nagata, viool; Pyta Shra- ger, piano 23.00 Ensemble Geoffrey Madge. Zondag 24 juni 20.30 Ensemble Sawai, 22.00 Frances- Marie Uitti, violoncello 23.30 Ferenc Hutyra fluit en Leen de Broekert, piano Maandag 25 juni 20.30 Dodeskadcn Film van Kurosawa, 23.00 Shura Film van Matsumoto Dinsdag 26 juni 20.30 Pastoraal Verstoppertje, Film van Terayama, 23.00 Keizer Tomaten Ket chup, Film van Terayama. Woensdag 27 juni 20.30 Weg met de boeken de straat op, Film van Terayama, 23.00 De Zeven Samourai, Film van Kurosawa. MUZIEKINSTRUMENTEN De meest belangrijke traditionele Ja panse instrumenten en de instrumenten ,die in het Festival bespeeld worden zul len wij onderstaand en in ons volgend bulletin nader toelichten. De tekst is overgenomen uil de catalogus 'Japanse prenten met muziek' van het Haags Gemeentemuseum. De traditionele Japanse muziek (hoga- ku) kent talloze muziekinstrumenten. Deze grote verscheidenheid wijst erop, dat zij een lange geschiedenis en een rijke ontwikkeling achter zich hebben. De meeste muziekinstrumenten die men nu in Japan aantreft hebben hun oor sprong in China en Korea. Een duide lijke verwantschap in bouw en naam getuigt daarvan. Zij worden bespeeld in vele muzikale genres en ensemblevor- men, zoals orkestmuziek, opera, kamer muziek enz. De muziekinstrumenten worden in de volgende categorieën in gedeeld: snaarinstrumenten, blaasin strumenten en slaginstrumenten. SNAARINSTRUMENTEN Koto De koto is een cither, waarbij de snaren in de lengterichting over het licht gebo gen bovenblad lopen. In het eerste sta- dium van zijn ontwikkeling had deze cither één snaar. Graftombefiguurtjes (haniwa) uil het begin van onze jaartel ling tonen deze koto. Het instrument bestaat nog steeds en heet suma-kotto of ichi-gcn-kin. Later kreeg de koto meer snaren, tot het gebruikelijke aantal van dertien. Instrumenten uil de 20ste eeuw hebben ook wel zeventien snaren of twintig snaren. De koto wordt als solo instrument bespeeld, of als begelei dingsinstrument van andere solo-instru menten, en ook in ensembles. Met drie vingers van de rechterhand, waaraan plectra bevestigd zijn, wordt het instrument getokkeld. Biwa Een ander snaarinstrument dat getok keld wordt is de biwa. Het is vrijwel ze ker dat de biwa omstreeks de 3e eeuw nr. Chr. in Japan is ingevoerd. Niet duide lijk is, of de biwa uil India of uit China en Korea afkomstig is. Oorspronkelijk werd het instrument bespeeld door blinde bedelmonniken. Tegenwoordig zijn er vier soorten biwa, verschillend in omvang, al naar gelang het genre muziek waarin deze wordt gesp èld. Meestal heeft de biwa vier snaren, die worden getokkeld met een plectrum. Het verschil met de plectra van de koto is duidelijk zichtbaar. Om te voorkomen dat het bovenblad van de biwa door het plectrum wordt beschadigd, wordt dit meestal beschermd door een strip hout, 'textiel, leer, of lakwerk, die vaak fraai versierd is. Shamisen De shamisen is een snaarinstrument met een vrijwel vierkante klankkast. In Chi na was deze aanvankelijk bespannen met slangenhuid, maar in Japan werd dit al spoedig vervangen door kattevel. Over de klankkast en de lange, vrij dunne, houten hals lopen drie snaren, die. evenals bij de biwa. met een plec trum worden getokkeld. Nadat de shamisen omstreeks 1560 uit China in Japan was geïmporteerd, is deze het Japanse muziekinstrument bij uitstek geworden. Als muzikaal attribuut van de geisha werd het zeer populair. BLAASINSTRUMENTEN Uit de legenden, de geschiedschrijving en de literatuur blijkt, dat van de vele Japanse blaasinstrumenten de dwars fluit het meest populair is. Twee andere, eveneens zeer geliefde en bij de wester ling bekende Japanse blaasinstrumen ten zijn de sho en de shakuhachi. De dwarsfluit yamato-fuc heet van he melse oorsprong te zijn en had het ver mogen slangen en andere giftige dieren te bezweren. De kagura-bue is de fluit die bij de Shinto ceremonieën werd bespeeld, zoals ook tegenwoordig nog gebruikelijk is. Vele andere dwarsfluiten, meest van Chinese origine, worden in Japan bes peeld, als onderdeel van ensembles, echter ook als solo-instrumenten. Over Dit is Tom Tippelaar. Hij komt uit een héél groot boek. Dat boek stond vorige week op de Rentmeesterschool in Middelburg. Weetje wal de kinderen op die school gekregen hebben? Een echte boekwinkel. Op school kunnen zesparen en samen met de meneren en de juffrouwen kunnen ze dan een boek uitzoeken en het kopen. In ons land zijn er meer scholen die zo'n winkel hebben, maar die in M iddelburg is de eerste in Zeeland. Je begrijpt dat het groot feest was, vorige week. De kinderen zaten 's avonds met hun ouders in de aula, Tom Tippelaar kwam langs en ook was er een meneer die het verhaal vertelde van een keizer die dol op kleren was. Weetje hoe hij dat vertelde? Telkens als er in het verhaal iemand voorkwam zette hij een ander hoedje op. Bij de keizer een kroon, bij de lakei een pruik, bij de bedrieger een gleufhoed. Genoten dat de kinderen hebben! het algemeen hebben de fluiten zes, ze ven of tien vingergalen. Bij de fluit die in de hofmuziek (gagaku) wordt bespeeld worden de vingergaten niet, zoals bij de westerse fluit met het laatste, maar met het middeldste vingerkootje bedekt. SLAGINSTRUMENTEN De Japanse slaginstrumenten hebben geen gefixeerde toonhoogte. Ze kunnen worden verdeeld in instrumenten zon der vel, en instrumenten met een of twee vellen. De tsuzumi is zandlopervormig met aan beide uiteinden een vel. Het materiaal van de vellen is paardehuid. Om ze de gewenste spanning te geven worden de vellen iedere keer van de tsuzumi afgehaald, verwarmd en op nieuw opgespannen. De tsuzumi wordt met de hand geslagen. De trommel van het daiko-type wordt daarentegen met twee stokken geslagen. Deze trommel komt in allerlei maten voor in de grote ensembles, zowel horizontaal als verti kaal in een standaard opgehangen. De bekkens, do-byoshi, worden geslagen om het juiste tempo aan te geven. Ook gebruikt men hiervoor twee houten kleppers, de shaku-byoshi, die tegen el kaar worden geslagen. In een brief aan de vijf Walcherse kust- gemeenten dringt de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming aan op strenger toezicht op illegale kam peerders. De stichting zegt ondermeer: "Langs de kust van Walcheren wordt in toenemende mate illegaal gekampeerd in de strook direct achter het duin;mel name in de weekeinden is dit het geval. Vooral mensen met zogenaamde kam peerauto's maken zich hieraan schuldig. Men vernielt daarbij de begroeiing door het rijden met de auto en door betreding en men verstoort de dieren. Juist in de zo kwetsbare duinstrook van Walcheren moet dit worden voorkomen. Overigens bestaan ook bij anderen be zwaren tegen deze ontwikkeling, zij het om andere redenen. In dit verband wil len wij de recente opmerkingen van de afdeling Zeeland van de Recron noe men. Wij verzoeken u dan ook bij de politie aan te dringen op verscherpt toezicht op de bepalingen betreffende kamperen buiten daartoe aangewezen terreinen. Een deel van het illegaal kamperen komt ongetwijfeld voort uit de nood zaak: het moeilijk of niet kunnen vinden van ruimte voor trekkende kampeer ders, die slechts één of enkele nachten op een terrein verblijven Voor zover u daarmee bemoeienis heeft, vragen wij u uw invloed aan te wenden om op verschillende kampeerterreinnen ruimte voor deze categorie kampeerders beschikbaar te houden en om tot een goed verwijssijsteem voor kampeerders met moeilijkheden te komen." Vlissingen - Op vrijdag 22 juni treedt in de jeugdsociëteit de "Walk-lnn" de uit 7 personen bestaande Vlissingse pop groep "Cash" op. Het repertoire van Cash bestaat voornamelijk uit eigen werk. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is 3,— De Walk Inn sociëteit is te vinden in de Min. Lelystraat te Vlissingen. Middelburg - De situatie in het Rijn-Schelde gebied is in 1978 verslechterd. De ekonomische recessie zet door. Verschillende bedrijven zijn gesloten of ingekrompen, o.a. in de scheepsbouw, metaalsektor, en chemische industrie. Dc werkloosheid is daardoor in Zeeland duidelijk gestegen. Tegelijk is de bedreiging van de veiligheid toegenomen door ongelukken in chemische bedrijven, door riskante gastransporten over de Westerschelde en door uitbreidingsplannen voor de kerncentrales in Borssele en Doel. Bovendien heeft de overheid voor de toekomst haar hoop gevestigd op uitbreiding van de basisindustrie, waardoor de bevolking een verslechtering van hel milieu moet verwachten. Het konflikt tussen ekonomie en milieu dreigt onder omstandigheden van ekonomi sche recessie ten nadele van het tweede te worden beslist. AI deze ontwikkelingen leggen een zware druk op de aktiviteiten en de samenwerking vnh groepen die opko men voor de belangen van de bevolking. Voor voldoende en menswaardig werk, voor een veilige en gezonde werkomgeving én een goed woon- en leefmilieu is samenwer king van arbeiders- en milieubeweging nu geboden." Dit stelt het Rijn Schelde Instituut te Middelburg in haar vorige week ver schenen jaarverslag over 1978. Het RSI is een ondersteunend instituut voor groepen in de Rijn Schelde Delta die werken aan demokratisering van de maatschappij. In samenwerking mét of als participant binnen verschillende or ganisaties heeft het RSI tal van aktivi teiten ontplooid. Naast verspreiding van informatie en het opzetten en onder steunen van aktie-komitees wordt door het instituut eigen onderzoek en studie verricht. Het instituut beschikt als een van de weinige instellingen in de regio over onafhankelijke deskundigen. Door medewerkers van het instituut is een planologische studie van het Rijn mondgebied afgerond en zijn vergelijk bare onderzoeken gestart in Midden- Zeeland en de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De resultaten worden o.m. gebruikt door FNV distrikten Rijnmond en Zeeland. Tevens is in 1978 door Jan Goedman een meerjarig onderzoek af gerond met het proefschrift: "naar een maatschappelijke planologie en plan ning". Het instituut heeft o.m. bijgedragen aan het Energie Komitee Zeeland en het Chili Komitee Zeeland. In samenwer king met anderen en met subsidie van het Anjerfonds-Zeeland is in Vlissingen een Chili-muurschildering gerealiseerd. De kerngroep van het vrouwenkafee- Goes is vanuit het RSI begeleid. Voor de PSP Zeeland is een scholingskursus ge geven. Wekelijks is de infowinkel één middag voor publiek geopend geweest. Tevens zijn inleidingen met diaseries en diskus- sieavonden verzorgd. Deze aktiviteiten zijn het werk van een twintigtal vrijwilligers, uitgevoerd in studie- of vrije tijd. of onbetaald part time. Het RSI is een vrijwilligersinsti- tuut dat zich in 1978 zonder subsidies kon bedruipen. In 1979 zullen de aktiviteiten voortgezet worden. Er komt een wekelijkse open dag van het hele instituut. Elke vrijdag is leestafel en dokumentalie in te zien en zijn verschillende medewerkers als vraag baak beschikbaar. Bovendien wordt elke twee maanden aan een bepaald thema speciaal aandacht besteed. A Is eerste the ma is de problemaliek van de 'kleine ker nen gekozen. Bovendien zijn vauit het RSI twee nieu we initiatieven gestart. Het instituut be reidt de oprichting voor van een "In stelling voor Maatschappelijk gericht Onderzoek". Deze zal zich bezighouden met problemen op het gebied van re gionale ontwikkeling in samenhang met energievoorzieningen milieu. Van zulke 'IMGO's beslaan er verschillende in het hele land. Zij hebben als taak weten schappelijk onderzoek te (laten) doen en deskundigheid te mobiliseren ten be hoeve van groepen in dc maatschappij die daarvan nu buitengesloten zijn. De "IMOG's" zullen gefinancierd moeten worden uit gelden van het Ministerie van Wetenschapsbeleid en zullen in de toekomst bestuurd worden door klanten en onderzoekers samen. Hel RSI heeft voor dc IMGO-regionale ontwikkeling inmiddels een initiatiefgroep gevormd en is op beperkte schaal al met IMGO- werk begonnen. Verder zijn voorberei dingen gestart voor een nieuw tijdschrift met als titel: "Arbeid en Milieu". Dit tijdschrift zal gewijd zijn aan milieu problemen en is bedoeld voor aktieve leden van milieuorganisaties, vakbon den, en progressieve partijen. Het tijd schrift zal ruimte bieden voor onderlin ge diskussie, materiaal voor aktiviteiten aandragen en onderlinge samenwerking stimuleren. Inmiddels is een redaktie- raad gevormd waarin genoemde orga nisaties vertegenwoordigd zijn. Het eer ste nummer wordt voorbereid. Dit tijd schrift zal vanaf september 1979 voor lopig eens r kwartaal verschijnen. Vanuit het 'RSI maken enkele mede werkers deel uit van dc redaktieraad en wordt het redaktiesekretariaat en de produktie verzorgd. Het RSI verwacht met de verschillende eigen aktiviteiten en met deze beide ini tiatieven een druk maar produktief jaar in te gaan. Zaterdag 23 juni a.s. speelt de Walcherse rockformatie Outcast in Bar de Loods in Kortgene. Het optreden begint om 21.00 uur. Dc entree bedraagt 2.50. Outcast speelt rock in de ruimste zin van het woord, en uitsluitend eigen werk. De formatie bestaat momenteel uil: Barend de Jong: Bass en F'ender bass. Danny van Belzen: Sologitaar en zang, Aric den Hoedt: Zang en gitaar, Harold Overnogk: Drums en Percussion. Sinds kort is de band uitgebreid met een toetsenman: Dirk Vanderhoff. ^JVVVWVVWVV-^AAA^«VVV-^A^VVVV, AWAV^W/MVV^VVVV.1' Middelburg- Van 23 juni tot 6 juli J979 is in het Zeeuws Kunstenaarscentrum, Molstraat 13 te Middelburg, de ten toonstelling: "JAPANSE PRENT KUNST uit de 18e en 19e eeuw" te be zichtigen. Omstreeks 1660, toen het voor de bui tenwereld afgesloten Japan een periode van rust en voorspoed kende, kwam de Japanse prentkunst in de vorm van houtsneden lot grote bloei. De welvarende stadsburger, die dc klas sieke schilderkunst wel bewonderde maar niet kon begrijpen.-kreeg belang stelling voor deze typische volkskunst waarbij tafrelen uit het dagelijks leven werden afgebeeld. Bijna 250 jaar heeft deze kunst stand gehouden. Door dc openstelling van Japan voor het buitenland in 1855. konde houtsnede in het Westen bekend worden, waar ze grote invloed heeft uitgeoefend op im pressionisten als van Gogh, Toulouse Lautrec en hun tijdgenoten. De Japanse prentkunst kent zoveel as pecten, dat een volledig overzicht uit een particuliere verzameling niet is samen te stellen. Daarom is gekozen voor een aantal thema's. Tc zien zijn o.a. prenten over het Kabu- ki-thcater, waaierprenteri, nieuwjaars- en kalenderprenten, aardbevingspren- ten. Nagasaki- en Yokohamaprenten, en landschappen; een keuze uit de verza meling van Drs. F.K. Lotgering uit Wa- VSVA5\VWAWVWAWW/ Middelburg - In de serie zomeravond orgelconcerten die door de Stichting 'Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 26 juni het vierde concert wor den gegeven door de organist van deze kerk, Anthon de Vries. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd vermeldt de volgende werken: Prelu dium, fuga en ciacona in d, Johann Pa- chelbel en "Komm, Gott Schöpfer. hei liger Geist" van dezelfde componist; "Jauchz, Erd und Himmel, uble," Max Reger; Fantasia en Fuga in c, Johann Seb. Bach; Koraal III, Hendrik An- driessen; Variaties over een oud Neder lands kerstlied, Jacob Bijster. Anthon de Vries besluit met Final uil symph. no. I, Louis Vierne. Aanvang 20.00 uur. VSAiVVWV^WVVVVSAAArfVVWVVWYWVWYVVVVVSAAAArtA/VVVVVW Zoulelande. De formatie "Highway" bestaat ongeveer 2 'A jaar en ze maken de steeds meer bekende hardrock muziek. De slaggitarist 2de zanger is Wil v. Kuyk. Hij zit 's avonds op school en verder houdt hij zich bezig met de groep Highway. Dc sologitarisl Jack Nobelen welke over Dg muziek studeert, zit 's avonds eveneens op school. De zanger Jan van Dun is afkomstig uit een klein dorp n.l. Galder (bij Breda) zijn werkzaamheden buiten het muziek maken bestaan uit hel werken op een zuivelfa briek. De basgilarisl Jos Antonissen is in de week werkzaam als timmerman en is ook afkomstig uit Galder. De drummer, een Belg. is afkomstig uit Minderhout en is van beroep monteur. Highway speelt a.s. vrijdag 22 juni in Zoutelande in Disco "Royal" Het concert begint om 20.30 uur. geningen. met voorwerpen in bruikleen afgestaan door hel Rijks Museum voor Volkenkunde uil Leiden. Middelburg- Tot en met vrijdag 31 au gustus vinden filmvoorstellingen plaats in het Zeeuws Museum. Abdijplein. Middelburg, van "Oude Journaalbeel den 1946-1960". In deze film zien, we. hoe Zeeland na de oorlog weer werd opgebouwd. Ook beelden van de wa tersnoodramp van '53 ontbreken niet. De voorstellingen vinden plaats van maandag tol en met vrijdag om 11 uur, 14 uur en 15 uur; bij grote drukte ook om 16 uur. De duur is 30 minuten. Voor scholen zijn op aanvraag vooraf ook aparte vertoningen mogelijk. Toegang/ I, Kinderen onder 14 jaar 0,60 Jeugdmuseumkaarten verkrijg baar. Fietsvakanties zijn op hel ogenblik "in" en de mogelijkheden hiertoe worden steeds groter. Niet alleen in het eigen land. maar ook in andere landen. In verschillende landen kan men boeken voor fietsvakantie-arrangementen, die een geheel verzorgde vakantie on twee wielen garanderen. Ook verschillende- jongeren organisaties zijn op dit gebied actief zoals het NIVON en het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Stu- dentenbetrekkingen. I en overzicht van de mogelijkheden zowel in binnen- als in buitenland wordt gegeven in het zo juist verschenen voorlichtingsstuk "Fietsvakanties in binnen- en buiten- land'Vwaariri niet alleen arrangementen worden genoemd maar ook allerlei praktische tips met betrekking tot voor fietsers geldende vcrkèersvoorschriflcn in diverse landen, aanbevolen fictsge- bieden, huurmogeiijkheden en te ge bruiken kaarten en gidsen. "Fietsva kanties in binnen- en buitenland" kan door overmaking van 10,75 op post girorekening nr. 234567 worden aan ge vraagd bij de stichting: fiets! in Amster dam. In Canada is onlangs door cyclo-fcmi- nisten de actiegroep "Le monde a hicy- clette" opgericht. De groep ziet de fiets als een belangrijk hulpmiddel voor de bevrijding van de vrouw en beroept zich daarbij op hel historische feit dat tijdens de eerste feministische golf aan het ein de van de de fiets er toe heeft bijgedragen om de vrouw votige eeuw uit haar isolement te halen. De fiets bood toen de vrouw de gelegenheid erop uit te trekken, aan ge zonde lichaamsbeweging te doen en de starre kleding-voorschriften le doorbrc ken. Ook nu kan volgens de heden daagse feministen de fiets een stuk onafhankelijkheid voor de vrouw bete kenen. Zo vindt de Canadese groep dat de vrouw zich door de fiets te gebruiken onafhankelijk maakt van kostbaai openbaar vervoer en autogebruik. Zij eisen daarom voorzieningen die het ge bruik van dc fiets goed mogelijk maken en willen ook dat fietsen in treinen en metro's kunnen worden meegenomen. Middelburg - Het bestuur van de afde ling Middelburg van het Nederlandse Rode Kruis deelt mee dat mede dank zij de berichtgeving hierover in dit week blad. de opbrengst van de huis-aan- huis-kollekte 1979 in Middelburg een bedrag van J' 24.368.58 heeft opge bracht. In de gemeente Veere werd door de afdeling Middelburg een bedrag van 3712,54 bijeengebracht. Gildeweg 16 - Vlissingen 01184-17130 Wij hebben die voor U

de Faam | 1979 | | pagina 7