"Ervaring is de beste leermeester" Braderie na het lustrum i wellicht anders. 'Een dier is ook maar een mens' Braderiecommissie: Middelburg - Ervaring is de beste leermeester. Dat onder vond de Braderiecommissie toen ze vorig jaar oktober voor het eerst weer bijeen kwam om de plannen te bespreken voor de Braderie van nu. Door die ervaring kwam men snel tot een gerichte planning en orga nisatie. Laatste nieuws: GEWIJZIGDE AANVANGSTIJDEN THEATERS! Woensdag 20 juni 1979 Braderie iets bescheidener van afmetingen 21, 22, 23 juni 1979 Optredens De grootste braderie van Zeeland Poppentheater Parcival: Middelburg - Vanaf morgen zal de binnenstad >veer gonzen van het Braderiegebeuren. Dit jaarlijks terugkerende festijn geeft altijd weer een vrolijk beeld te zien: middenstanders, die hun zaken op straat uitstallen, kramen, vlaggetjes, muziek, loopor kesten, optredens, en: vele, vele bezoekers. Geen wonder, want er gaat geen Braderie voorbij of er zijn leuke dingen mee te maken. Ook voor specifieke koopjes kan men ruimschoots in deze dagen terecht. Na een globaal overzicht en vele verga deringen rolde er een Braderieprogram ma uit de bus dat klinkt als een klok. Trots toont de heer Houmes. een van de organisatoren, het draaiboek waarin al les staal wat gebeuren gaal. Als alles volgens boekje gaat. verloopt het geheel vlekkeloos. Dat mag ook wel, want de aantallen bezoekers zijn niet mis. Vorig jaar kwamen er 25.000 mensen per dag. Waarom zoveel? De heer Houmes: "Middelburg is een gezellige stad. Die Braderie maakt hel allemaal nog gezel liger. Onze Braderie is apart, omdat hij minder zakelijk is. Ga maar na: we hebben voldoende optredens en als standhouders culturele en sociale instel lingen. Dat geeft al een andere kleur aan het geheel. De deelnemers, standhou ders en zij die optreden, betrekken we waar mogelijk uit de stad zelf. Dat lukt niet altijd natuurlijk." Hij vertelt dat de bezoekers uil heel Zeeland komen, en dat het aantal deelnemers in vijf jaar verdubbeld is, en dat zo'n Braderie een uitstekende gelegenheid is om Middel burg eens in het zonnetje te zetten. "Daar is het de deelnemers óók om te doen. want veel winst maken ze nou ook weer niet tijdens die dagen". Volgens de heer Houmes komt het woord "brade rie" uit België, waar het te maken zou hebben met "braden", wal dan weer slaat op evenementen, waarbij men een dier aan het spit braadt. De Braderie commissie heeft vele lovende woorden over voor de gemeente, de politie, de brandweer, gemeentewerken, gemeen tebedrijven. enz. Deze instanties hebben hun uiterste bereidwilligheid geloond om van de Braderie een zeer geslaagd gebeuren te maken. Zo heeft de politie er handen vol werk aan om het verkeer in goede banen te leiden, de brandweer rijdt de avond van tevoren met een wa gen over het terrein om te kijken of in geval van brand, zo'n wagen er ook doorkan. De bedrijven zorgen voor ver- Middelburg - In tegenstelling tol eerder gepubliceerde lijden waarop de twee Middelburgse theaters aanvangen, vol gen hier de enige juiste tijden en plaat sen: lichting, enzovoort. Het Oude Coffij- h 11 ijs op de Markt is ingericht als ze nuwcentrum: vandaar verlakken zich (letterlijk) alle draden over het terrein, daar komt ook alle weer samen. Wie zijn kinderen kwijt is. had natuurlijk beter moeten oppassen, maar kan het laten omroepen vanaf die plaats. Vrijdag: Poppentheater Parcival om half acht op hel Burgplein. Theater Parlando om half acht op de hoek Lange Delft-Nieuwstraat, en om half negen op het Burgplein. Zaterdag: Poppentheater Parcival om half elf op het pleintje Korte Geere- Lammerensteeg. om half twee op het Burgplein en om drie uur op de hoek Lange Delft-Nieuwstraat. Theater Par lando om twee uur op de kop van de Lange Vicle en om half vier: Segeer- straat-Barberaplein. I I Middelburg - De Braderie die morgen begint, wordt de grootste van Zeeland genoemd. Wellichl ook de drukst bezochte, wam van heinde en verre weet men elk jaar weer deze braderie te vinden. De braderie in M iddelburg beleeft dit jaar 1 zijn eerste lustrum. Dat is tevens een reden voor de Braderiecommissie om het fenomeen 'Braderie' eens goed onder de loep te nemen. 'Immers', aldus de heer I I K. Scherphuis (Public Relations-man van de commissie), 'hel gevaar bestaat dal I l het publiek aan zo'n evenement gaal wennen. Met andere woorden: dat het I speciale er af is. Dal komt mede doordat nagenoeg elke plaats wel een soort I I braderie organiseert in de zomerse maanden. Zo wordt het een gewoon ver- I schijnsel. Daar willen wij op bedacht zijn. Pr spelen dan ook allerlei alternatie- I ven door ons hoofd, die we uiteraard nog nader moeten uitwerken. In een I nieuwere opzet, zou het best mogelijk kunnen zijn. dat we het gebeuren gaan splitsen. Bijvoorbeeld in een voorjaars- en najaarsmarkl. Dat valt allemaal nog II te bezien. Het is duidelijk dal de Braderiecommissie er borg voor blijft staan, dat I I Middelburg - óók na het lustrum - een interessante braderie blijft houden. vol spel De Braderiecommissie legt. na langduri- la itste hand aan de organisatie van de Van links naar rechts: P. de Witte. (ions en J. W. Goosscn, algemeen ad- ge en intensieve voorbereidingen, de grootste Braderie van Zeeland. voorzitter, J. Houmes, secretaris-pen- junct. Niet op deze foto staat de heer ningmeester, K. Scherphuis, public rela- A.E. d' Angremont, juridisch adviseur. Middelburg- In tegenstelling lol voorgaande jaren is het terrein van de Braderie iets kleiner. Maar afgezien daar van mag het aantal straten er beslist nog /ijn. De volgende straten zullen in de ban van het gebeuren zijn: Markt - Lange Delft promenade Burg promena de - het winkelerf Lange Vicle - de Vlasmarkt - de Korte en Lange Geere - de Kromme Weele - Pottenmarkt - Lammerensteeg - een klein stukje Plein '40-deSegeerstraat - de Vlasmarkt. Len specifiek thema, zoals voorgaande jaren is er niet. Toch is er een accent, en dat ligt op de recreatieve sector Sport /al zich lonen in allerlei geledingen, men kan caravans bezichtigen, boten, zeil planken. Een braderie 5 neuzen die in Klarenbeek optraden? Dat waren speciale voorevenementen die de komst van de Braderie aankon digden. Morgenochtend om tien uur wordt de Braderie officieel geopend. Dat gaat ge paard met wat vlagvertoon en toespra ken. Naast de burgemeester van Mid delburg, zal ook de burgemeester van de zustergemeente Vilvoorde aanwezig zijn. En. naar met) verwacht, óók de nieuw gekozen burgemeester van de andere zustergemeente. Folkestone. Er zullen van weerskanten wat toespraken gehouden worden, er worden geschon ken uitgewisseld, er is een vlaggencere- monie. de signaalafdeling van het mu ziekkorps Juliana zal het geheel met muzikale waardigheid omlijsten. Daar na maken de hoge gasten een rondgang over het Braderieterrein. Ter afsluiting wordt hen een koude lunch aangeboden. Op de Braderie zal in ieder geval van Vilvoorde, en mogelijk van Folkestone, een kraam te vinden zijn, met daarin zaken die representatief zijn voor de stad, streek of het land. Ruim tweehonderd deelnemers zullen er de schouders onder zetten, om van deze Braderie een geslaagde te maken. Men kan zich verheugen in een toenemende belangstelling van de kant van de deel nemers: zo komen er elk jaar meer bij. Bij een feest hoort muziek en spel. Wel nu. dat is in overvloed aanwezig. Don derdagavond vindt er een optreden plaats van de Big Band op de Markt. Dit orkest laat een jazzy-achtige klank ho ren. swingende muziek dus. Naar men zegt heeft het orkest een groot muzikaal vermogen. Op de Markt bevindt zich dan een muziektent met daarvoor een platform. Tussen zeven uur en half tien zwerven er twee boerenkapellen door de stad. één uit Serooskerke en de Juun- zaaiers uit Vlissingen. Vrijdag zijn er ook: het looporkest Windkracht Negen uit Kloosterzande en de Dubbel Klut- sers uit Etten Leur. 's Avonds vindt op de kop van de Braderie - in de Nieuw straat en in de Lange Viele - een optre den plaats van de toneelgroep Parlando. Deze groep voert een wagenspel op. In tegenstelling tot vorig jaar. toen de groep verscheen in Middeleeuws kos tuum, zal dat nu in 'burger' gebeuren. Het spel heel 'Verdwazingen", en zal handelen over verdwazing in bijv. de sport en in de filmwereld. Ook 's avonds, en eveneens op een kop van de Braderie zal er om zeven uur een voorstelling worden gegeven door het Middelburgs Stadspoppentheater Parcival. liet spel. geschikt voor alle leeftijden, heet: 'Een dief is ook maar een mens'. De juiste tijden en plaatsen worden overigens via de luidsprekers omgeroepen. Omdat die middag, om twee uur, het nieuwe VVV- gebouw officieel in gebruik wordt ge nomen. in de Lammerensteeg, treedt daar 's avonds van zeven tot negen uur de Lazy River Jazzband op. Zaterdag morgen treden op de muziektent tien personen van het muziekkorps Onda op. onder de ludieke naam Brass-o-matic. muziek en Tussen twee uur en half vijf slentert de New Orleans Music Company uil Breda langs de straten. Deze dag kunt IJ Parlando weer een keer zien, en Parcival vertoont zijn poppen om elf. twee en vier uur. Voor de sluiting om vijf uur kunt U nog getuige zijn van The Invaders Steelband, en dat betekent Ca- raïbische muziek, omlijst door echte limbodanscn (IJ weet wel. achteroverge leund onder een stokje door dansen). Als het weer meewerkt, belooft dut een drie tal zonnige, vrolijke dagen te worden. De Braderie, die tot en met zaterdag zal duren, is met een aantal aktiviteiten in de voorgaande weken aangekondigd. Misschien herinnert U zich nog wel het indrukwekkende optreden van de showband Juliana, samen met die En gelse band. op de Markt. Of het optre den van de Euroband in Middelburg- zuid. het majorettenpeloton van de Ter- neuzense showband. Eldorado uit Koe wacht en de showband Irene uit Tcr- Middelburg- Onder de titel "Een dier is ook maar een mens" brengt het Middel burgs Stadspoppentheater een actueel programma voor kinderen met in de hoofdrol allerlei dieren. Uitgedost als marskramer speelt Willem Joppe zijn 'vertelsel van de verhalenkoopman'. Tot zijn poppen behoren dus dieren, maar die zijn zodanig gemaakt, dat men kan zien dat hier eigenlijk mensen bedoeld wor den. 'Ik heb het dier genomen, omdat het meer mogelijkheden heeft dan de men selijk pop. Dieren staan dichter bij de natuur, zeg maar: bij hun oorsprong. Daarom kan ik het spel wat sprookje- sachtiger maken. En dat is wat sterk be hoort tot poppenspel: de droom. Ook de eigenschappen van de dieren liggen wat gemakkelijker, omdat ze een vast patroon vertonen: een vos is uiter mate slim van zichzelf een beer log en uil op honing (zeg maar: uit op lekkere dingen; in mijn verhalen kunnen dat net zo goed ook andere dingen zijn dan ho ning), een leeuw is hooghartig. Zulke dierlijke eigenschappen vindt men terug in de fabels, ook komen ze te voorschijn in de Bommclvcrhalen van Maarten Toonder, en in de Fabeltjeskrant. Wat ik ermee wil is het volgende: bepaalde ak- lualiteilen die ik in de krant lees, fasci neren me. Niet dat ik het allemaal zo mooi en fijn vind. maar wel interressant. Neem nou de kwestie Iran: een keizer verliest de greep op zijn volk. dal volk wordt opgestookt door een figuur uit het buitenland, de keizer moet verdwijnen, die figuur zal het wel eventjes regelen en... blijkt daartoe niet in staat. Als ik daar een verhaal voor kinderen over moest maken, zou ik er niet veel aan veranderen, behalve dan dat die figuur, eenmaal terug in eigen land. zichzelf koning maakt, waarna blijkt dal hij daar niet geschikt voor is! Het gevolg is, dat de dieren zonder koning komen te zit ten. Als poppenspeler moet je zulke, waar gebeurde verhalen voor kinderen natuurlijk niet versimpelen. Waar het om gaat is dat er in de wereld dingen gebeuren, die verteld of gespeeld kunnen worden voor kinderen, met als vrijheid voor - in dit geval - de poppen speler om zo'n thema op de eigen ma nier uit te werken." Parcivals samenle- ving-in-de-nolcdop kunnen de kinderen meemaken op vrijdagavond om zeven uur, en zaterdags om elf. twee en vier uur op de 'koppen' van de Braderie.

de Faam | 1979 | | pagina 19