Boeren blijven boeren Lange Viele feestelijk geopend 1 2 ORGELCONCERT SIMON C. JANSEN Land- en tuinbouw moet GBiergievraagstuk zelf oplossen autogordels*^ vast en zeker een praktische fototip voor u Woensdag 13 juni 1979 VF Inflatie is een woord, dat in ons taalgebruik voornamelijk ge bezigd wordt om de waardevermindering van het geld aan te duiden. Inflatie is echter van oorsprong een medisch term. Men bedoelt ermee in vakjargon het opzetten van de buik door gasvorming. In de normale taal zegje dan -opgeblazenheid-. Het woord inflatie heeft zodoende ook in Figuurlijke zin de betekenis van opgeblazenheid en waardevermindering gekre gen. Behalve met monetaire inflatie hebben we in Nederland de laatste jaren ook volop te maken met een driftig voortwoeke rende inflatie van het woord en het woordgebruik. Simpele woorden die eeuwenlang dienst deden als aanduiding en hel dere, strakomlijnde begrippen en beroepen, blijken plots te eenvoudig en te gewoontjes geworden. Die gewone namen en begrippen worden vervangen, opgeblazen, geïnflateerd door modieuze soms onduidelijke en vaak wat lachwekkende nieuwe bedenksels. De werkster Ütféfkboer werd melkman- CONCERT HULSTER GEMENGD KOOR OPEN HUIS STICHTING ZEEUWS DIERENASYL Waardering Politieke Jorissen en de Middelburgse struktuurschets II "SEROOSKERKEIN BEWEGING" Werkgroep Gewetensbezwaard en Militaire Dienst. V"- MM ORGELCONCERT DOOR FEIKE ASMA NIEUWE KERK MIDDELBURG NOG LANG NIET IEDERE FIETS VEILIG UITGERUST Wilt u wat voorbeelden van taalinflatie? Dat kan te kust en te keur. De werkster is inmiddels al enige malen het slachtoffer geworden van deze vorm van inflatie. Van "huishoudelijke hulp" en huis houdkundige assistente, schijnt ze tegenwoordig al te worden omschreven als "interieur-hygieniste". Het werk van de werkster is overigens hetzelfde geb leven. De kweekschool is ook te min bevonden. Die heeft zichzelf geëva lueerd (ook al zo'n inflatoir woord) tot pedagogische akademie. En passant zijn haar leerlingen gepromoveerd tot stu denten. Als de educatieve inflatie nog even doorgaat zijn ten lange leste ook kleuterschoolleerlingen nog studenten. Over onderwijs gesproken: men heeft het niet meer over de "lagere school", dat instituut is verheven tot basisonder wijs. Op medisch gebied is de aloude masseuse vervangen door de physiothe- rapeute. Jan-met-de-pet heeft zijn hoofddeksel aan de kapstok gehangen, voorzag zichzelf van jeans en coltrui en noemt zichzelf een modale werknemer. Om tenslotte nog één greep te doen uit de eindeloze voorbeeldenreeks: de grote sector van de vormingswerkers maken zich schuldig aan een wel bijzonder in flatoir en gewichtig taaltje. Sinds deze schare op grote delen van het Neder landse volk is losgelaten, wordt je dage lijks verrast met woorden als - doel groepen, proefprojekten, interne over- legstrukturen, netwerken en fundamen tele visieonderzoeken die "bespreek baar" gemaakt moeten worden door de De boer is bij dat alles boer gebleven. Hoogstens is op een wal verder van de landbouw verwijderde sector - de zuive- lafzet - een aantal jaren terug een schuchtere poging gedaan om de melk boer om te vormen tot "melkman". Met niet al te veel sukses overigens. In een recent kommentaar van G.A. de Kok, hoofdredacteur van de Haagse Courant (de vroegere PZC-hoofdredac- teur) wordt aandacht besteed aan de i naam en de maatschappelijke waarde ring van de term "boer". De Kok zegt in zijn kommentaar o.a.: "Kennelijk er- Veere - Op vrijdag 15 juni zal het Hul ster Gemengd Koor optreden in de Grote Kerk te Veere. De pianointer- mezzi worden verzorgd door Gé Aude- naerd. Het koor staat sinds zijn oprich ting op 1 oktober 1957, onder leiding van de Hulster musicus Jo Ivens, die door zijn onafgebroken leiding zijn stempel op het koor heeft gedrukt. Aanvankelijk legde het koor zich toe op a-capella werken uit verschillende stijl periodes. Gaandeweg werden ook wer ken ingestudeerd met instrumentale be geleiding, waarbij verschillende solisten hun medewerking verleenden. In 1958 werd deelgenomen aan het Nederlands Koorfestival, waar tijdens de finale de eerste prijs werd behaald. Reeds ver scheidene jaren verzorgt het koor vele uitvoeringen via de Nederlandse radio. Van het koor werden een tiental gram mofoonplaten in de handel gebracht met o.a. kerstliederen, polyfone werken en werken met orkestbegeleiding. In 1965 nam het Hulster Gemengd Koor deel aan het "Grand Gala du Disque". Op de Kerstavonden in 1965 en 1976 kon men het koor met een exclusief Kerstprogramma zien en beluisteren via de Nederlandse televisie. Op 15 okt. '72 vierde het koor zijn 15-jarig bestaan met een groots concert m.m.v. de Konink lijke Luchtmachtkapel. Sedert de op richting heeft het koor vele concerten gegeven in Nederland, België en Duits land. Na 20 jaar musiceren, waarin de koor leden in deze voortreffelijke vrije tijds besteding een genoegen hebben beleefd, gaat het koor op de ingeslagen weg ver der om met hun welklinkende stemmen aan alle muziekliefhebbers een groot genoegen te kunnen verschaffen. Aan vang 20.00 uur. Middelburg - Het Asyl houdt op zater dag 16 juni 1979 van 2 tot 5 uur Open Huis. Wil het Asyl zijn taak - bescher ming van het dier zonder tehuis - kun nen volhouden, dan moeten dieren vrienden die een hond of een poes willen gaan houden eerst eens een kijkje ko men nemen in ons Asyl. Het verplicht tol niets. Er is wellicht een hond of poes bij. Hoe meer dieren goed en snel een tehuis krijgen in gezinnen of bij alleen staanden, des te beter. Iedereen is har telijk welkom. Hei Asyl is gelegen aan de Oostperkweg 9. voer men de toevoeging "boer" als min der gunstig. De vergelijking met soort gelijke samenstellingen ("voddeboer" bijvoorbeeld) speelde mogelijk een rol, maar vermoedelijk had het ook te ma ken met het maatschappeijbeeld dat bij het woord "boer" hoorde. Misschien ook was de oude tegenstelling stad-plat- teland in het geding, een tegenstelling die tot in de middeleeuwen teruggaat. De stad was toen veiliger dan het plat teland, de stedeling wist dat 's avonds de stadspoorten werden gesloten en dat er over lijf en goed werd gewaakt. In dit opzicht was de plattelander kwetsbaar der en vaak ook minder zelfbewust. De ironie van de geschiedenis wil dat de huidige situatie min of meer het omge keerde laat zien. De stad is onveilig en onbewoonbaar geworden, waardoor sommige stedelingen een huisje op het platteland als hét grote ideaal zien. En als bepaalde gemeentebesturen het platteland willen volbouwen, zijn het vaak stedelijke actiegroepen die dat willen verhinderen. Is ook daarom het woord "boer" weer zo dierbaar gewor den? Sinds enige tijd is hij ook nog be schermer geworden van de open ruimte, de landbouwer van weleer heeft er een nieuwe funktie bijgekregen, zij het niet altijd met zijn instemming: boer-na- tuurbeschermer". Volgens de heer de Kok is er een nieuwe waardering aan het groeien in Neder land van het woord "boer". De moderne stedeling gaat de boer een wat magische betekenis toeschrijven: "de mens die - worstelend met de natuur - het land be bouwt". Of de Kok met deze stelling helemaal gelijk heeft, weten we niet, we hebben wel jarenlang ervaren, dat de heer de Kok een uiterst scherp waarne- Blijkens reakties wordt mijn verontrus ting over de struktuurschets van Mid delburg, uitgesproken in de PZC (26 mei). Faam (23 mei), Scheldebode (30 mei), door velen gedeeld. In een voorbespreking met een 25-tal geïnteresseerden is besloten tot een bij eenkomst van buurtbewoners (Griffioen en omgeving) en andere belanghebben den en belangstellenden over de inhoud van de schets en ev. te ondernemen ak- ties. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag, 21 juni a.s., om 20 uur in de Openbare Basisschool De Westburch, Beneluxlaan 14, Middelburg. Op de agenda staan: 1. opening. 2. toelichting struktuurschets 3. mening, standpunt van de verschil lende aanwezige vertegenwoordigers van de gemeentelijke politieke partijen en andere organisaties. 4. te ondernemen akties. Vanzelfsprekend is iedere belangstel lende - ook uit een andere wijk (m.n. Brigdamme) - hartelijk welkom. Anton van Kraaij (namens een aantal buurtbewoners) Walcherseweg 206a Middelburg 01180-27821. mer is. van alles wat zich afspeelt tussen stad en land. Als de waardering van de "boer" zich inderdaad in opwaartse rich" ting beweegt, is er alle reden voor het landbouwbedrijfsleven die waardering verder te stimuleren. Want als er één beroep en leefwijze in Nederland op misprijzende wijze over de hekel is ge haald, dan toch wel het boerenberoep. Toch is het goed dunkt ons. dat boeren en boerenorganisaties altijd bewust zijn blijven kiezen voor hel woord "boer" en niet hebben meegaan aan de m.i. wat dwaze inflatie van het woordgebruik. Wellicht dat de vermelde waardering toch ook is te danken aan het jarenlange, intensieve streven van personen en in stellingen rond het landbouwbedrijfs leven om niet de naam "boer" te wijzi gen. maar het verkeerde beeld dat velen in Nederland hebben van onze boeren en het hele moderne landbouwgebeu- ren. T.v.-figuren als b.v. Swiebertje mo gen dan misschien boertig en lollig zijn, ze dragen er ook toe bij, dat grote delen van het Nederlandse publick een ar chaïsche vorm van de plattelands- en boerensamenleving krijgen voorgescho teld. In de schaduw van Swieber trok en trekt nog steeds een bonte stoel van ve rouderde dorps- en boerenfiguren door kijkend en luisterend en lezend Neder land. Dat het ook anders en minder vertekend kan is vorig najaar ook bewe zen. Het geschenk van de kinderboe kenweek "De tram is geel, het gras is groen" gaf een uitstekend beeld van én de hedendaagse stadsjeugd en de mo derne boerenjeugd. Dat er nog veel van zulke goede voorbeelden mogen volgen. Want onderwaardering en misprijzen zijn het resultaat van onkunde en onbc- griP- mr. Gerard W. Smallegange. Ter gelegenheid van het 25-jarig vereni gingsjubileum van de afdeling gymnas tiek van de sportvereniging Serooskcrke (W). wordt in de week van 18 juni t m 23 juni een sport- en spelweek georga niseerd. waaraan alle inwoners kunnen deelnemen. maandag 18 juni: fietspuzzelrit. uitgezet in en om Serooskerke. Start 18.30 uur. vanaf het parkeerterrein "de Zandput". dinsdag 19 juni: wordt een sport-spelin- stuif georganiseerd op het oude sport veld te Serooskerke. Aanvang 19.00 uur. woensdag 20 juni: is er een spelmiddag voor de kleuters. Aanvang 14.00 uur. woensdag 20 juni: wordt een gymnas- liekdemonstratie verzorgd door de gym. afd. S.V.S.. waarbij medewerking wordt verleend door de selekliegroep meisjes en jongens van de Zeeuws Brabantse Turnkring. Aanvang 19.30 uur. donderdag 21 juni: volleybal-straten- tournooi op het oude sportveld. Aan vang 19.00 uur. vrijdag 22 juni: volksdansavond voor jong en oud in het verenigingsgebouw te Serooskerke. Aanvang 19.30 uur. zaterdag 23 juni: wordt de week beslo ten met een wandeltocht in en om Se rooskerke. Er kan worden gewandeld 5. 10. 15 of 25 km. De start is van 13.00 uur lot 14.00 uur vanaf "de Zandput". Middelburg- met wat officieel vertoon, muziek en poppenspel, werd vorige week zaterdag het eerste winkelerf in Neder land, de Lange Viele, geopend. Meteen al de eerste dag bleek de belangstelling van de zijde van het publiek enorm. Het aantal auto's dat de straat aandeed bleef klein. Wie zijn oor bij de winkelende be zoekers te luisteren legde, kon horen dat het publiek van mening was, dat Middel burg er een zeer speciale straat bij heeft gekregen. De Werkgroep Gewetensbezwaarden Militaire Dienst (W.M.G.D.) heeft sinds kort een definitiever structuur gekregen. De werkgroep, die al gehuisvest was in het jongerencentrum "Midgard", maakt sinds kort ook deel uit van dit jongeren centrum. Dit heeft voor beide partijen voordeel. De werkgroep kan gebruik maken van de faciliteiten die dit centrum biedt en "Midgard" kan de jongerengroep waar ze zich op richt een uitgebreider pakket bieden. De werkgroep houdt nu ook twee keer in de maand spreekuur i.p.v. één keer. Dit gebeurt telkens op de eer ste en derde vrijdag van de maand. Al leen in de zomervakantie wordt er geen spreekuur gehóuden. Tevens is het as sortiment voorlichtingsmateriaal sterk uitgebreid. I let eerstvolgende spreekuur is a.s. vrijdag 15 juni. 19.30 tot 20.30 uur. Plaats: jongerencentrum "Midgard", Kuiperspoort 12 in Middelburg. Zon verandert een gezicht Wie tegen de zon in moet kijken, knijpt meestal de ogen dicht en kijkt vaak een beetje afwachtend de wereld in. Dat brengt de linkerfoto in beeld. Het gezicht is niet vriendelijk en de rimpels krijgen extra nadruk door de donkere schaduw. Wie op de foto wordt gezet en niet tegen de zon in hoeft te kijken, heeft over 't algemeen een ont spannen gezicht. Ook de rimpels worden niet geaksentueerd. Toch is de linkerfoto als portret niet minder geslaagd dan de rechter. Wie een mens wil uitbeelden zoals hij is of kan zijn, ontdekt dat ook zo'n tegen-de-zon-in kijkende man in een foto een bepaalde kant van z.ijn karakter in beeld brengt. En dat is een belangrijke voorwaarde voor het maken van een geslaagd portret. Middelburg - In de serie zomera vondconcerten, die door de Stich ting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt geor ganiseerd, zal op dinsdag 12 juni a.s. het tweede concert worden gegeven door Simon C. Jansen. Deze te Rotterdam geboren zeer bekende musicus was achtereen volgens organist in Utrecht (Wil- helmina kerk) Arnhem (Eusebius- kerk) Amsterdam (Koepelkerk) en Alkmaar (Grote Kerk). Sinds 1952 is hij cantor-organist van de Westerkerk te Amsterdam. Hij maakte, behalve in Europa, tour- nee's door de Verenigde Staten, Suriname, de Antillen en Canada. Hij is hoofdleraar orgel aan het Sweelinck-conservatorium te Amsterdam. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd luidt: Intro: Oud Nederlandse wijzen/bew. S. de Lange Jr; Pas- sacaglia in g.kl., Georg Muffat; Voluntary in d. minor, Orlando Gibbons; Minatuur-Suite, Healy Willan; Preludium en Fuga in F, Max Reger; Fantasie en Fuga in aki.. Johann Seb. Bach. Besloten wordt met Fanfare, Jaak N. Lem- mens. Aanvang 20.00 uur. Bij de aanvang van de openbare bes tuursvergadering op woensdag 6 juni 1979, van het Landbouwschap, heeft de voorzitter drs. J.J. Schouten, woorden gewijd aan het energievraagstuk in ver band met land- en tuinbouw. Hij zei daarbij onder meer: "Begin deze week zijn de benzine- en olieprijzen opnieuw verhoogd. Deze prijsstijging past in een reeks van maatregelen die worden ve roorzaakt door een energieschaarste die volgens deskundigen van langdurige aard zal zijn. Deze schaarste wordt ook voel baar in de agrarische sector, getuige o.a. het feit dat sommige tuinders minder stookolie zullen krijgen dan zij normaal nodig hebben. Dit geeft te denken. Dc verbruikers van stookolie hebben te maken met hogere produktiekosten. maar erger nog: zij lopen hel risico dat hel produktieproces wordt onderbro ken. Voor de glastuinbouw betekent zoiets onherstelbare schade en in ieder geval grote verliezen. Vanwege dit ge vaar dient de overheid erop toe te zien dat er reservevoorraden olie worden aangehouden ten behoeve van kwetsba re sectoren zoals de glastuinbouw. Het Landbouwschap heeft hierover al con tact opgenomen met de overheid. In feite kunnen alle sectoren binnen de agrarische bedrijfstak getroffen worden door de energieschaarste. De toch al precaire opbrengsten-kosten verhouding wordt hierdoor nog verder belast. De kostenstijging alleen al heeft in de land en tuinbouw tot bezuiniging op het energieverbruik geleid. Nog grotere be zuiniging is naar mijn mening eigenbe lang. Ik hoop dat de samenleving in haar geheel lot bezuinigingen van betekenis kan komen, zodat kwetsbare bedrijf stakken en sectoren niet in grote moei lijkheden komen. Ik weiger de glastuinbouw te rekenen tot degenen die hogere lasten op energie zouden moeten dragen omdat de pro- duktie ervan energieverslindend zou zijn, zoals de Tweede Kamer in een motie heeft gezegd. Het zou niet alleen de inkomenspositie van de glastuinders verder aantasten, maar het zou ook lei den tot een duurzame vermindering van aktiviteiten in de glastuinbouw. Dit zou uit een oogpunt van werkgelegenheid en betalingsbalans zeer ongewenst zijn. Juist in de tuinbouw zijn veel investeri- nen tot energiebesparing gedaan; en met succes! Daarmee moet rekening ge houden worden. Er wordt driftig gespeurd naar nieuwe energiebronnen. In Californië worden bijvoorbeeld weer proeven gedaan met de uit de oorlog bekende gasgenerato ren, die gestookt worden met houtafval- len en perzikpitten uit de fruitconserve- nindustrie. In eigen land is op de Veluwe in een intensief veehouderijbedrijf een installatie geplaatst die uit drijfmcsi methaangas - ook wel biogas genoemd - produceert. Het is goed mogelijk dat deze gasproduklie in de nabije toekomst meer rendabel wordt, zeker als zij cen traal wordt opgezet. Er kunnen dan twee vliegen in één klap worden gevangen, de produktie van nieuwe zo u wilt alterna tieve - energie en een mogelijke oplos sing van het vraagstuk van overtollige mest. Het is nauwelijks te overzien hoe het energievraagstuk zou werken op de land- en tuinbouw in wereldwijd ver band. Toch zullen we zuinig moeten zijn op de land- en tuinbouw in de wereld, juist omdat binnen de agrarische sector grote mogelijkheden tot energiewinning aanwezig zijn. In dal verband wil ik de gasohol noemen. In Brazilië wordt al sinds enige tijd uit akkerbouwprodukten gasohol verkregen die met benzine wordt gemengd. Bij verder stijgende benzineprijzen zal de vraag naar gaso hol zeker toenemen. Als bijvoorbeeld in de Verenigde Staten 10% van de benzine vervangen wordt door gasohol, vraag dat enorme hoeveelheden Maïs, granen en/of suiker. Dal kan leiden tot forse prijsstijgingen van deze produkten, want de ervaring leert dat een kleine vraag- loename sterke prijsstijgingen met zich kan meebrengen. De wereldmarktprij zen voor granen kunnen dan dichter bij die van de Europese Gemeenschap ko men en hel aanbod van voedergranen en mengvoedergrondstoffen zou weieens wat kleiner kunnen worden. Nu al die nen de EG-autoriteiten hiervoor oog te hebben, want regeren of beleid voeren is vooruit zien en in plaats van zich grote zorgen te maken over de huidige graan voorraden .zouden de EG-autoriteiten zich moeten bezinnen op een schaarste die in de toekomst zeer wel mogelijk is. Het behoud van het agrarisch produk- tiepotentieel in verband daarmee en het vasthouden van werkers in de land- en tuinbouw vragen en passend gemeen schappelijk markt- en prijsbeleid en bovendien een gericht structuurbeleid. We zullen als georganiseerde land- en tuinbouw zelf zorgvuldig moeten na gaan waar goede oplossingen zijn om niet voor verrassingen te komen staan. Het lijkt mij daarom zinvol in eigen verband een studiecommissie in te stel len om de energiepröblematiek nader te onderzoeken. Het derde zomeravond-orgel van de se rie die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vindt, zal op dinsdag 19 juni a.s. worden gegeven door Feike Asma. Het programma dat door hem zal .wor den uitgevoerd is als volgt: Geopend wordt met Hymne: "Wilt heden nu tre den" en "O Heer. die daer", beiden van de in Middelburg geboren letterkundi ge, historicus en componist Adriaan Valerius in de bewerking van Jan Zwart Vervolgens Preludium en fuga in I), Jo hann Seb. Bach en het koraalvoorspel "Vor deinen Thron tret' ich hiermit": Sonate nr. 4. F. Mendelssohn; het alle gro vivace, allegro cantabile en toccata uitsymph. nr. 5,Ch. M. Widor. Besloten wordt met Finale ps. 138 Feike Asma. Aanvang 20.00 uur. Er is de laatste maanden een run ge weest op de grote rode reflector die in gaande I november 1979 volgens wette lijk voorschrift op iedere fiets in Neder land moet zqn gemonteerd. De vraag was zo groot dat in vele gevallen hieraan niet direct kon worden voldaan. Die ro de achterreflector dient om de veiligheid van de fietser in hel verkeer te vergroten, ma ei nog lang niet iedere fiets is hier mee uitgerust. Bij onlangs in Amster dam gehouden tellingen bleek dat krap 5% van de op de weg zijnde fietsen van zo'n reflector is voorzien. Nu kan dit Amsterdams percentage niet zonder meer landelijk worden vertaald, maar het maakt wel duidelijk dat zeer veel fietsen nog niet veilig zijn uitgerust. Eveneens ingaande I november 1979 moeten alle fietsen voorzien zijn van re flecterende pedalen. Omdat deze licht gevende pedalen al langer in gebruik zijn. is de situatie wat dit betreft wat gunstiger. Bij de zojuist genoemde tel lingen bleek 72% van de fietsen van deze- straks wettelijk voorgeschreven pedalen te zi|n voorzien. Wacht 1 niet te lang met het aanschaffen van deze veilig heid s a 11 r i b u t c n voor Uw fiets. Ook vóór 1 november 1979 moet U veilig fietsen, al kan de politie U voordien nog met op de vingers tikken omdat Uw fiets nog niet echt veilig is.

de Faam | 1979 | | pagina 7