22 JUNI: DAGJE STATEN WAPEN EN VLAG VAN ZEELAND Vahantietip 17 juni Vaderdag van besouw SUBSIDIE VOOR BLIJF VAN M'N LIJF ACTIE RWANDA ROND VIER TON PROVINCIALE BIJDRAGE VOOR ZWEMBAD KAPELLE STIMULERINGSSUBSIDIE CUR SUS BEGELEIDING WERKLOOS- HEIDSPROJEKT EXTRA STATENVERGADERING OVER KERNENERGIE po/tuncttc Fa. VERSTRATEIM-WALHOUT Het &oper fèaljoen Woensdag 13 juni 1979 COMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN VERGADERT ZO ZIT DAT IN ELKAAR BIJ DE PROVINCIE naadloze halter beha's voor in plaats van 39,90. ALLES VOOR DE TUIN Tuincentrum nu Wij bezorgen over heel Walcheren Een goed verzorgd kopje koffie. Een fijne (zaken)lunch. Een grill gerecht. Een "avondje uit". Damplein 20-24, MIDDELBUG Tel. 01180-361% Op vrijdag 22 juni, negen uur (en dus niet om tien uur, zoals gebruikelijk is) buigen provinciale staten zich over een omvangrijke agenda. De vergadering zal zeker de hele dag duren. Als de agenda niet afgewerkt kan worden, gaan de staten op dins dag 26 juni, om tien uur, verder. De plaats is, zoals altijd, de statenzaal aan het Abdijplein in Middelburg en de vergadering is - ook altijd - open baar, dus u bent van harte welkom. Hieronder volgen de belangrijkste agendapunten. Na de opening en de berichten van verhindering volgen de ingekomen stukken en de mededelin gen van gedeputeerde staten, wat meest hamerstukken zijn. Interne controle bij de IMV PZEM. De PZEM heeft in een nota uiteengezet, dat het wenselijk is, dat het bedrijf de beschikking krijgt over een accountant safdeling die in een onafhankelijke po sitie de energiemaatschappij contro leert. Gs hebben dit standpunt overge nomen en zij stellen voor de mededeling voor kennisgeving aan te nemen. De belangrijkste voorstellen die gs aan de staten doen zijn de volgende. Jaarstukken 1978 van de NV PZEM. Uit de balans per 31 december 1 978 en de verlies- en winstrekening over 1 978 van het energiebedrijf blijkt, dat een winst geboekt is van ƒ17,7 miljoen; in 1 977 was dat ƒ22,1 miljoen. De alge mene vergadering van aandeelhouders is voorgesteld tien procent dividend uit te keren en het resterende bedrag (ƒ17,4 miljoen) toe te voegen aan de algemene reserve. Gs stellen voor de jaarstukken vast te stellen en akkoord te gaan met de dividenduitkering en de reserveringen en afschrijvingen. Reactie op de beleidspuntennota. Gs hebben in hun reactie op de beleids puntennota, die is samengesteld voor hun zittingsperiode, een overzicht van de stand van zaken, waarbij diverse no ta's in het vooruitzicht van de staten worden gesteld. Gs stellen voor de re actie voor kennisgeving aan te nemen. Donatie aan de Nederlandse Stich ting Geluidhinder. De provincie is donateur van de stich ting voor een bedrag van 100,— per jaar. Voorgesteld wordt dit bedrag te verhogen tot ƒ250,— Railvervoer van gevaarlijke stoffen in Zeeland. Naar aanleiding van brieven van de Ve reniging Milieuhygiëne Zeeland en de Stichting Samenwerkingsscholen voor Buitengewoon Onderwijs in Goes heb ben gs een onderzoek ingesteld naar aard en omvang van het transport van gevaarlijke stoffen. De wagons worden op het emplacement van Goes geran geerd voor hun verdere bestemmingen: Sloegebied, regio Middelburg/ Vlissin- gen en regio Goes. De wagons uit het Sloegebied worden al in dat gebied in een juiste volgorde opgesteld, zodat daarna het rangeren in Goes tot het mi nimum beperkt blijft. Vervoer van stof fen in de gevaarlijkste klasse komt maar enkele keren per jaar voor en daarbij is een vergunning met strenge voorwaar den van het ministerie van verkeer en waterstaat nodig. Gs zijn tot de conclusie gekomen, dat voldoende maatregelen getroffen zijn om de risico's zo beperkt mogelijk te houden en dat zij geen verdere maatre gelen hoeven te nemen. De provincie heeft trouwens wetttelijk geen enkele bemoeienis met het railvervoer. Gs stel len voor de beide verenigingen op de hoogte te stellen van het provincie standpunt. Subsidie deskundigheidsbevorde ring werkloosheidsprojecten. Onder het kopje "Stimuleringssubsidie cursus begeleiding werkloosheidspro jecten" wordt in een afzonderlijk artikel in deze rubriek aandacht aan dit voorstel geschonken. Eenmalige bijdrage aan de stichting "Blijf van m'n lijf" Zeeland. Ook hieraan is in een afzonderlijk artikel aandacht besteed. Naar aanleiding van een vraag in de statencommissie voor sociale zaken hebben gs aanvullend voorgesteld de provinciale bijdrage een uitloop te geven tot ƒ6.000,— Dit be drag zal betaald worden als blijkt, dat de verhuis- en aanloopkosten hoger waren dan ƒ5.000,— Een perspectief voor de kleine ba sisschool in Zeeland. De nota gaat uit van een basisschool Gedeputeerde staten hebben pro vinciale staten voorgesteld de stich ting Blijf van m'n lijf Zeeland een bijdrage te geven van 5.000,— De stichting, die in Vlissingen een op vanghuis heeft voor vrouwen met hun kinderen, die mishandeld worden of bedreigd door hun (ex) echtgenoot of die het slachtoffer zijn van aanranding, had een startsubsidie gevraagd van ƒ25.000,— Eenzelfde verzoek werd ingediend bij de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft inmiddels besloten Blijf van m'n lijf een krediet in rekening-courant te verlenen tot een maximum van ƒ60.000,— en bedoeld voor dë inrichtingskosten. Het opvanghuis is op 18 december 1978 geopend en sindsdien hebben veertien vrouwen en eenentwintig kinderen er onderdak gevonden. Zes vrouwen kwa men uit Vlissingen, vijf van de Bevelan- den en drie .uit andere provincies. De voor ieder dorp en geeft daartoe de mo gelijkheden aan. In de vorige rubriek is aan de nota uitgebreid aandacht be steed. Gs stellen voor het rapport toe te sturen aan de minister van onderwijs en wetenschappen en aan de vaste com missie voor onderwijs uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verder stellen zij voor bij de minister aan te dringen op uitvoering van het rapport, wat mogelijk wordt als hij daarvoor het nodige geld beschikbaar stelt. Herziening inschaling en verhoging subsidie van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland voor 1978 en 1979. Het personeel van de stichting Cultuur spreiding is sinds 1 976 onder de Alge meen Burgerlijke Pensioenwet ge bracht. Het werk van de stichting is aan de hand daarvan bekeken en geadvi seerd werd het personeel hoger in te schalen. Door hogere inschaling stijgen de personeelskosten en zou de provin ciale subsidie aan de stichting verhoogd moeten worden. Gs stellen voor 1978 ƒ25.000,— als aanvulling te geven en voor 1979 ƒ24 000,- Subsidie inventarisatie roerend ker kelijk kunstbezit van het bisdom Breda. Hieraan werd in de vorige rubriek aan dacht geschonken. Automatische brandmeldingsinstal latie Abdijcomplex. De nieuwe brandbeveiligingsverorde ning van de gemeente Middelburg schrijft voor, dat het Abdijcomplex moet beschikken over een automatische brandmeldinstallatie. GS stellen voor in samenwerking met de rijksgebouwen dienst zo n installatie aan te brengen, die het hele complex beslaat en daar voor een krediet van ƒ315.500,— uit te trekken. Subsidie voor zwembadaccommo datie te Kapelle. Dit voorstel wordt behandeld in een ar tikel elders op deze pagina. Doorlichten subsidies. In 1 974 is besloten de subsidies die de provincie verstrekt geregeld te toetsen aan het nut, de noodzaak en de provin ciale taak ten opzichte van de subsidie ontvangers (stichtingen, verenigingen enz.). Per jaar wordt een gedeelte van alle subsidies bekeken, zodat in een pe riode van vier jaar alle bijdragen de re vue passeren. Van de onder de loep ge nomen subsidies wordt over het alge meen voorgesteld ze te handhaven, met uitzondering van die voor de stichting geluidhinder. (Apart agendapunt). 14e wijziging begroting provinciale wegendienst 1979 en 26e wijziging begroting provincie 1979. De begrotingswijzigingen zijn nodig als aanvulling op het krediet ter verbetering van de aansluiting van de Verseputse- weg op de weg Zierikzee-Haamstede. Het gaat om een bedrag van ƒ12.500,— voor het aanbrengen van bewegwijzering. 15e wijziging begroting provinciale wegendienst 1979 en 27e wijziging begroting provincie 1979. Voorgesteld wordt ƒ130.000,— be schikbaar te stellen voor het plaatsen van verkeerslichten op de aansluiting Laan van Saint Hilaire (Zierikzee) aan de provinciale weg Zierikzee-Haamstede. Vooral in de zomermaanden bestaat grote behoeften aan verkeerslichten op dit punt. Aankoop panden Koprkerkhof en Korte Giststraat te Middelburg. Onder de titel "Provincie knapt stukje Middelburg op" werd in de vorige ru briek aandacht aan deze aankopen ge schonken, die nodig zijn voor uitbrei ding van kantoorruimte voor de griffie. Nota "Op weg naar een provinciaal welzijnsbeleid". Gs stellen voor in te stemmen met de uitgangspunten van de nota, die neer komen op meer bemoeienis van de la gere overheden (provincie en gemeen ten) met het welzijnsbeleid. Daartoe wordt voorgesteld een stuurgroep in het leven te roepen. stichting krijgt regelmatig telefonische aanvragen om inlichtingen en hulp. Ge deputeerde staten wijzen er in hun voorstel aan de staten op, dat de stich ting behoort tot het terrein van het uit voerend maatschappelijk werk, dat is toebedeeld aan het rijk (ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) en de gemeenten en dat de pro vincie hiermee in wezen geen bemoeie nis heeft. Aan de andere kant vinden zij, dat het werk voorziet in een behoefte en daarom gestimuleerd moet worden. Die stimulans bestaat uit de voor gestelde startsubsidie van 5.000,— Gs zijn tot dit bedrag gekomen, nadat de gemeente Vlis singen een veel hogere bijdrage toe gezegd had dan het stichtingsbes tuur gevraagd had. Blijf van m'n lijf heeft het Koningin Julianafonds gevraagd subsidie te verlenen voor de aanschaf van was machines e.d. Het gemeentebestuur van Kapelle heeft de provincie een bijdrage gevraagd in de realisering van een zwembadcom plex in die gemeenten, die zou moeten gaan bestaan uit een overdekt bad van 12,5 bij 25 meter, een instructiebad van 10 bij 12,5 meter en een buitenbad met een totale wateropppervlakte van 600 vierkante meter met aangrenzende ligweiden. De nieuwe accommodatie moet dienen ter vervanging van het bestaande zwembad in Kapelle, dat in de loop der tijd te klein is geworden en slijtage gaat. vertonen, die bij reparatie aanzienlijke kosten zou vragen. Ook het bad in We- meldinge voldoet niet meer helemaal aan de eisen, maar dit zou na voltooiing van het nieuwe bad in Kapelle nog in gebruik kunnen blijven voor het school zwemmen. Het gemeentebestuur heeft de totale kosten van nieuwbouw geschat op on geveer vier miljoen gulden; sluiting van het huidige bad levert een besparing op van ruim ƒ90.000,— per jaar en het beperkter gebruik van het Wemeldingse blad een besparing van ruim ƒ40.000,— per jaar. De Zeeuwse sportraad schreef in zijn advies aan gedeputeerde staten over de subsidieaanvraag, dat de zwemaccom- modatie een regionale functie zou kun nen vervullen, gezien de centrale lig ging van Kapelle. Gs zijn het daarmee eens; zij hebben provinciale staten nu voorgesteld de gemeente Kapelle een investeringsbij drage te verlenen van tien procent van de totale kosten tot een maximum van ƒ400.000,— en dit bedrag beschik baar te stellen uit het provinciaal ont wikkelingsfonds. De staten zullen dit voorstel op 22 juni behandelen. De actie "Zeeland helpt Rwanda", die gevoerd wordt voor de bouw van water putten in het Afrikaanse land. heeft in middels rond de f 400.000. - opgebracht. Dit bedrag is samengesteld uit de giften van de bevolking, de acties van scholen, bijdragen van diverse gemeenten enz., en uit de provinciale bijdrage, die gesteld is op een kwartje voor iedere gulden die binnen komt. Nu het schooljaar ten einde loopt hebben verscheidene scholen ge vraagd de spaarpotten, die speciaal be doeld zijn voor de actie, op te halen, zodat het totaalbedrag spoedig boven de vier ton zal komen. Misschien kan het nieuwe cursusjaar aanleiding zijn voor scholen die tot nu toe niet meedoen, alsnog spaarpotten aan te vragen bij de coördi nator van de actie. De PZC heeft toege zegd samen met het actiecomité een puz zelactie op touw te zetten, die in de krant gepubliceerd zal worden en enkele weken zal duren. Met de actie zijn natuurlijk prijzen te verdienen, terwijl de opbrengst voor Rwanda bestemd zal zijn. De Zeeuwse vrouwenorganisaties hebben hun medewerking toegezegd bij de jure ring van de puzzels. De loopactie voor Rwanda (wandeltoch ten) die eerst gehouden zou worden op 19 mei, is verschoven naar 22 september a.s. Als u nadere informatie wilt hebben of mee wilt doen aan de actie - op welke manier ook - dan kunt u contact opnemen met coördinator C. Bachofner, bereikbaar in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, tel. 01180-27351, toestel 122. Het gironummer van "Zeeland helpt Rwanda"is 3933600, Middelburg. De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maan dag 18 juni om half vijf in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Er zal gediscus sieerd worden over de nota "Raad van advies van het be drijfsleven". Verder worden o.a. de agenda's voor de vergaderingen van de ra den van bestuur van de haven schappen Vlissingen en Terneu- zen besproken. De vergadering is openbaar en er is spreekrecht voor het publiek. Gedeputeerde staten hebben provinciale staten voorgesteld een stimule ringssubsidie van 2.435,— beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een programma, dat speciaal gericht is op de vergroting van deskundigheid bij mensen die een werklozenproject moeten begeleiden. De provinciale stuurgroep werkloosheid heeft geconstateerd, dat zowel bij be roepskrachten als bij vrijwilligers, die werkzaam zijn bij werklozenprojecten van bijvoorbeeld gemeenten, de nodige deskundigheid ontbreekt. In samenwerking met het vormingscentrum "Het Zilveren Schor" in Arnemuiden heeft de stuurgroep een programma opgesteld, dat hierin verbetering moet bren gen. Twintig functionarissen kunnen aan de studie deelnemen. De totale kosten van de cursus bedragen ƒ4.870,— waarin de provincie dus voor de helft zal bijdragen als de staten op 22 juni het gs-voorstel overnemen. De stuurgroep heeft voor de resterende helft een beroep gedaan op het Koningin Julianafonds, dat voor 1 979 ƒ3,5 miljoen heeft uitgetrokken voor activiteiten met en voor werklozen. Op 14 september wordt een extra statenvergadering gehouden. Provinciale staten discussiëren dan over het rapport dat is samengesteld over 't kern- nongeval in Harrisburg in de Verenigde Staten, over het contract tussen de nv PZEM en de Franse opwerkingsfabriek dat betrekking heeft op de ver werking van de in Borssele gebruikte splijtstof en de opslag van de restanten in Nederland, over de aanvraag van de nv PZEM voor uitbreiding van de opslagruimte voor splijtstofstaven en radio-actief afval in Borssele en ten slotte de gevolgen van sluiting van de kerncentrale in Borssele. Met sluiting is niet alleen de energievoorziening gemoeid, maar komen ook zaken aan de orde als werkgelegenheid (Pechiney is afhankelijk van de kerncentrale) en de financiële consequenties. Gedeputeerde staten zullen een nota over alle punten maken, die provinciale staten als leidraad bij hun discussie gebruiken. Het was eerst de bedoeling in de vergadering van 22 juni al over de kernenergiezaken te praten, omdat in die vergadering ook de jaarstukken van de PZEM behandeld worden; gs hadden niet genoeg tijd om tegen die datum een gedegen nota te maken, waarna het seniorenconvent (de fractievoorzitters van de partijen in de sta ten) besloten de discussie uit te stellen tot 14 september. "Luctoret Emergo". Welke rechtgeaarde Zeeuw kent niet deze spreuk, onderschrift van het Zeeuwse wapen? Een leeuw, worstelend met de golven en de bijbehorende tekst: "Ik worstel en kom boven", dat is de betekenis van het Zeeuwse wapen. Wie zou daar aan willen twijfelen? Hoewel...twijfelaars blijven er altijd. Rijksarchivaris dr. P. Scherft heeft uitgezocht hoe het wérkelijk zit met wa pen en spreuk en is daarbij tot conclusies gekomen die nogal afwijken van de gangbare mening. Ook G.Ade Kok zegt in zijn bundel "Sporen in de slikleuke dingen over deze zaak). Historisch gezien rijst de Zeeuwse leeuw namelijk niet op uit de golven. Het wapen van Zeeland bestaat eigenlijk uit twee gedeelten: de bovenste helft toont een "klimmende leeuw" (voor de helft afge beeld) en de onderste helft beslaat uit zes golvende banen, de "zee". Het geheel suggereert - ten onrechte - een uil zee oprijzende leeuw. Vroeger was dat anders, want toen waren leeuw en golven door een strakke lijn van elkaar geschei den. Dit betekent natuurlijk ook dal het "Luctor et Emergo een andere bedoeling moet hebben gehad dan er altijd aan wordt toegekend. Om te beginnen is de spreuk zelf veel jonger dan het wapen. In 1585 - het ging toen slecht met de strijd tegen Spanje - lieten de Zeeuwse staten (met politieke bijbedoelingen?) een pen ning slaan met aan de ene kant de tekst "Autore Deo, favente Regina" (door het gezag van God en de gunst der koningin) en aan de andere kant "Luctor et Emer go". Deze teksten moeten als één geheel worden beschouwd: Door het gezag van God en de gunst der koningin Elizabeth van Engeland) worstel ik en kom ik boven". Het "worstelen der Zeeuwen "slaat dus in oorsprong niet op de strijd tegen de zee maar op die tegen Spanje. "Luctor el Emergo" komt voor op veel oude munten als devies van de moed en vastberadenheid van Zeeland en bijvoorbeeld ook op een wandtapijt met een afbeelding van Willem van Oranje en het Zeeuwse wapen. Het wapen der provincie is bij Koninklijk Besluit van 4 december 1948 officieel vastgesteld. In de heraldische termen die hiervoor gebruikt worden ziet het wapen er als volgt uit: "Golvénd doorsneden: I van goud beladen met een ten halve uit de baren naar boven komende leeuw van keel (rood), getongd en genageld van azuur (blauw); II golvend gedwarsbalkt van zes stukken azuur en zilver. Het schild gedekt door een gouden kroon van vijfbladeren en vier paarlen en ter wederzijde gehouden door een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. Wapenspreuk: Luctor et Emergo, in letters van sabel (zwart) op een wit lint". Een deel van het wapen, nameijk het schild en de kroon, komt voor in de Zeeuwse vlag, die verder bestaat uit gol vende blauwe en witte banen vier blauwe, drie witte). De vlag is in 1948 ontworpen en op 14 januari 1949 officieel door ge deputeerde staten vastgesteld. Over hel ontwerp van de vlag is nogal wat te doen geweest: moest het een vlag zijn die asso ciaties opriep met de nationale driekleur, moesten juist de Zeeuwse kleuren worden geaccentueerd, was het verantwoord het wapen in de vlag op te nemen? Uiteindelijk kozen gs voor een ontwerp dal was ingediend door het statenlid jhr. mr. Schorer. Aanvankelijk vonden de bestuurders dat de vlag zou moeten be staan uit zes banen, afwisselend blauw en wit, maar ze zwichtten voor het argument van het slatenlid dat een zeven-banige vlag, met een donkere kleur aan boven en onderkant een evenwichtiger geheel vormt. Wie belangstelling heeft voor het Zeeuwse wapen - in originele kleuren - kan hiervan een sticker krijgen, verstrekt door het bureau voorlichting van de pro vincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. In wit en skin, cups A en B art. nr. 720-61 Markt 31 Walstraat 45 MIDDELBURG VLISSINGEN 100 soorten VASTE PLANTEN in pot Groot assortiment CONTAINERPLANTEN (Bomen en struiken om nu te planten) ÉÉNJARIGE PERKPLANTEN, WATERPLANTEN KEIEN (van kiezel tot rotsblokken) SCHAALDELEN (tuinplanken) 3,— perm. H lllHout Lattenbank. Neemt u maar met z'n drieën komfortabel plaats.Simpel in elkaar te zetten. Uitvoering: gelakt ijzeren onderstel en geschaafde blanke latten. ƒ150,- Geersesweg 2 le B-weg Veerseweg links; Middelburg tel. 01180-12380 T aveernc ff Ruime parkeergelegenheid in het centrum ES ontworpen tapijt Het Van Besouw tapijt is zo ontworpen dat het uw dagelijkse woon- en werkomgeving aksentueert en kompleteert. U kunt er daarom lang plezier van hebben. De kleuren en strukturen werden door de designstudio van Van Besouw onderling zo geïntegreerd dat het mogelijk is geworden verschillende kleuren van verschillende kwaliteiten te kombineren. Daarom ook werden in de tapijtkollektie natuurlijke materialen verwerkt, zuiver scheerwol en katoen. Alleen deze materialen geven de juiste verhouding tussen kleuren en struktuur in het Van Besouw tapijt aan. Wij kunnen u uitgebreid over deze kollektie informeren. WONINGINRICHTING MIDDELBURG GOES LANGEVIELE 23-29 LANGE VORSTSTRAAT 42-44 TELEFOON 011 80-1 2294/1 2893 TELEFOON 01 100-16431 f

de Faam | 1979 | | pagina 13