WALCHEREN MET AREND'S OGEN BEJAARDEN, ER ZIJN NOG WA C HEEN DEN VOOR U poezïe - aI4um "Partijen in Europa hebben tijd nodig om aan elkaar te wennen" VF Woensdag 30 mei 1979 OVRRDUIN van voren te ?ien AVONDVIERDAAGSE MIDDELBURG Proloog in vrouwencafé Concert Verpoorten-Hutyra Sjouk Jonker op CDA -bijeenkomst: HEROPENING GALERIE Openstelling postkantoren I.v.m. de PINKSTERDAGEN is de sluitingstijd van de Faam en de Vlissinger vervroegd naar VRIJDAGMORGEN 12.00 uur. Pop in Zoutelande Middelburg - Jan Arends was geen Zeeuw. Hij werd in 1738 geboren in Dordrecht. Nadat hij enkele jaren als kunstenaar in die stad had gewerkt, kwam hij naar Middelburg. Daar legde hij in 15 jaar een groot aantal Walcherse gezichten vast. En wel met een nauw keurigheid, zoals we niet vaak tegenko men. Van enkele buitenplaatsen heeft hij wel 20 verschillende prenten ge maakt. Hij was niet rijk en niet ge trouwd. We welen niet veel van hem, want zijn naam ontbreekt natuurlijk in huwelijksregisters, attestatieboeken, terwijl veel notariële- en rechterlijke ar chieven uit Middelburg in 1940 verloren gingen. Het is mogelijk dat hij tot 1787 in Middelburg verbleef. Uit die periode stammen overigens veel tekeningen. Vanaf 1770 tekende hij een groot aantal Walcherse buitenplaatsen en enkele dorps- en zeegezichten. Van de buiten plaatsen maakte hij voor-, zij- en achteraanzichten. Vele tekeningen ver vaardigde hij in drie- of viervoud. Ook hield hij zich bezig met kopergravures. Enkele van zijn werken zijn voorzien van een opdracht, bijvoorbeeld aan de heer en mevrouw Kien van Citters, bij wie hij een tijd werkte en waar hij muurschilderingen vervaardigde. Cit ters was raad en burgemeester van Middelburg, en bovendien een kunst kenner. Tot Arend's laatste werken behoren twee afbeeldingen uit 1787 van de be schieting en plundering - tijdens de pa triotonlusten - van het huis Leeuwen burg te Middelburg. Arends' werk is erg realistisch: de werkelijkheid wordt foto- grafisch-nauwkeurig weergegeven. Hui zen en schepen gingen hem beter af dan mensen, die wat houterig overkomen. Arends is te beschouwen als documen- tarist. Van hem is tot 1 september een expositie ingericht in het Rijksarchief, St. Pieter straat 38, Middelburg. Daar ziet U Arends Walcherse werk, terwijl met fo to's een verbinding wordt gelegd met het heden. Veel van zijn getekende objecten bestaan niet meer: ze zijn verbouwd of er kwam een nieuwbouwwijk voor in de plaats. Wie overigens in het bezit is van niet bekende afbeeldingen van Arends wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de chartermeester van het Rijksarchief, drs. R.L. Koops. tej. 01180-12767. Middelburg- Er is meer behoefte bij be jaarden om opgenomen te worden in een bejaardentehuis, dan er plaatsen vrij zijn of - op korte termijn - vrij komen. Het ziet er dan ook naar uit dat een niet ge ring aantal oudere mensen in deze om geving nog lange tijd wrange vruchten zullen moeten plukken, als er niet snel ingrijpende veranderingen plaatsvinden in ide gang van zaken rond het bejaar den-huiswezen. Dat schrijft het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland onder de naam: "Gesloten Circuit Wel zijnswerk voor Bejaarden Walcheren" in een communiqé naar aanleiding van het door deze stichting uitgebrachte rapport over de problematiek van het cliënten bestand. Onder dit laatste verstaat men allen die zich voor opname in een bejaardente huis hebben aangemeld en als zodanig staan geregistreerd. De samenstellers ervan vrezen dat de samenleving tekort schiet als zij niet tijdig aan de opname behoefte tegemoet komt. Het blijkt na- Middelburg- Van 11 tot 14 juni zal de 36e Avondvierdaagse in Middelburg worden gehouden. Aan deze wandel tocht kunnen zowel individuelen als groepen deelnemen. Voor een groep is dan wel een aantal van 11 personen - inclusief leiding vereist. De afstanden zijn als volgt: vanaf 6 jaar loopt men 5 km. vanaf 9 jaar kan men kiezen tussen 5 en 10 km, senioren hebben de keuze tussen 5, 10 en 15 km. Er dient natuurlijk wel vier avonden achtereen gewandeld te worden. De start is elke avond om 18.30 uur, met dit verschil dat de laatste avond de 10 km om 18.00 uur en de 15 km om 17.30 uur vertrekken. Dit om het mogelijk te maken dat men gelijktijdig eindigt. De start is in het clubgebouw van de voetbalvereniging Middelburg aan de Nadorstweg. Daar moeten de startkaar ten iedere avond worden afgehaald en ingeleverd. Iedere deelnemer ontvangt na volbrenging van de vier tochten een Avondvierdaagse-herinnering. De groe pen ontvangen een groepsprijs. Elke avond zal geneeskundige hulp van het Rode Kruis aanwezig zijn. De Middel burgse Turnvereniging, die de organisa tie heeft, vraagt wel van de deelnemers dat zij de grootste eerbied in acht zullen nemen in de nabijheid van kerken, kerkhoven en monumenten voor geval lenen: daar dient men zich te onthouden van gezang en getrommel. Inschrijving F3.75 bij: Mej. A.F. Meeuwse. Molen water 65, Middelburg - tel. 01180-15800 (tussen 18.00 en 20.00 uur). De inhaal- dag is vrijdag 15 juni. melijk dat er op Walcheren maar liefst twee maal zoveel bejaarden een urgen tieverklaring (krachtens de Wet op de Bejaardenoorden) ontvangen, dan er plaatsen zijn of vrijkomen. Vooruitlopend op een op handen zijnde nieuwe Wet op de Bejaardenoorden is men op Walcheren destijds begonnen met een zogenaamde centrale advise ring. Dat betekende dat van iedere aan gemelde bejaarde gegevens werden op genomen omtrent zijn toestand en ver zorgingssituatie. Op grond daarvan kon men het advies uitbrengen welke voor ziening het beste in aanmerking komt voor de betrokken bejaarde. Talrijke mensen zijn op die manier daar terecht gekomen waar ze, gezien hun toestand, behoorden te komen. Maar omdat er zo'n enorm 'stuwmeer' op Walcheren bestaat van bejaarden, die dringend op genomen behoren te worden, is het vol gens de samenstellers nodig dat de ver- zorgings- en verpleeghuizen 'versterkt' worden. De Stichting Zeeland hoopt dat het uitgebrachte rapport hier een rug gesteun zal zijn. Wat percentages: op Walcheren is 7,2% van de bejaarden in een verzorgingste huis opgenomen, terwijl 1,9% wachten de is. In Vlissingen is slechts plaats voor 5,6% van de Vlissingse bejaarden; daar wacht 2,3%. Rapporteur drs. A.M. van den Broecke: 'Het gaat er om op een redelijke wijze tegemoet te komen aan de verzorgingsbehoefte, zoals die heden ten dage wordt gevraagd, met respect voor de onafhankelijkheid van de per soon, die niet plots verdwijnt als men opgenomen wordt". Vlissingen - Over het dagelijks leven, sleur, verdriet, eenzaamheid, moeilijkhe den, maar ook plezier, hoop en strijd in het leven van vier vrouwen. Daarover gaat het stuk "Spiegeling" van de vrou wengroep van toneelgroep Proloog, dat op woensdag 6 juni vertoond wordt in Vrouwenkafee Vlissingen (de Piek, Hel- lebardierstraat 13). Dit programma is uitsluitend voor en door vrouwen en toont verschillende si tuaties en schijnbaar tegengestelde be langen die in staat zijn om vrouwen van elkaar te isoleren. Hoe moeilijk het is om elkaar te bereiken en te begrijpen. Hoe van elk van de vier vrouwen verwacht wordt dat zij een rol speelt die haar van kindsbeen af is opgelegd. Dat ze afwacht, dat ze haar leven in dienst stelt van an deren: haar man, haar chef, haar kinde ren, haar omgeving, de maatschappij. Het laatste dat men van haar verwacht is dat ze daartegen in opstand komt, dat ze weigert nog langer te leven ten koste van zichzelf en andere vrouwen. Na afloop is er gelegenheid tot discussie met de speelsters van Proloog: over wel ke strijd het kost naar anderen toe, maar Middelburg- De Werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen verzorgt za terdagavond 2 juni een concert in de Engelse Kerk. Uitvoerenden zijn Jos Verpoorten (clavecimbel) en Ferenc Hutyra (traverso). Zij spelen werken uit de Duitse barok van J.S. Bach, zijn zo nen Karl Philip Emmanuel en Johann Christiaan, en van Telemann en Handel. Aanvang acht uur 's avonds. Vlissingen - "Ik betreur het, dat de so cialistische partijen in Europa niet tot een gezamenlijk programma kunnen komen. De christen-democraten is dat wel gelukt. De PvdA hoeft ons niet steeds te zeggen dat de conservatieve CSU van Strauss niet bij ons past". Al dus Sjouk Jonker, kandidaat voor het CDA bij de Europese verkiezingen, tij dens een openbare bijeenkomst van het CDA in hel Open Hof in Vlissingen. "Als we zó gaan praten, kan ik er even eens op wijzen, dat de socialistische partijen in Europa het ook niet altijd met elkaar eens zijn". Hij stelde dat alle partijen - ook de gelijkgezinde - in Eu ropa tijd nodig zullen hebben om aan elkaar te wennen. Dit omdat alle par tijen hun eigen wordingsgeschiedenis hebben en tot nog toe slechts te maken hadden met landsbelangen. Jonker stel de dat het - volgens hem - niet om macht zou moeten gaan. maar om 'reële in vloed op de ontwikkeling van Europa'. "Het gaat er niet om wie de grootste wordt, maar het is wél belangrijk dat het Europese Parlement werkelijke be voegdheden krijgt in verband met het functioneren van de democratie. In het voetspoor van Schumann, De Gaspari, Beijen en vele anderen zullen we streven naar de Verenigde Staten van Europa. De arme gebieden in de gemeenschap zullen ontwikkeld moeten worden. Daar is opoffering en solidariteit voor nodig." Jonker stelde verder dat in feite reeds vele bevoegdheden in handen gelegd zijn van de Europese vakministers bij voorbeeld als er onderhandeld wordt over de prijzen; dan komen de nationale parlementen er niet meer aan te pas. ook in en met jezelf, om je leven in eigen hand te nemen, maar ook: welke steun en warmte je van andere vrouwen kunt krij gen, dat solidariteit niet makkelijk is, maar dat je het met elkaar kunt opbou wen, dat vrouwen misschien meer voor elkaar kunnen betekenen, dan ze ooit gedacht hadden, enz. Aanvang 20.00 uur. Geersdijk - Na een kleine verbouwing gaat de galerie 't Oude Winkeltje in Geersdijk op 1 juni weer open. Gestart wordt met een tentoonstelling getiteld: 'Leefbaarheid in kleine dorpen'. Deze landelijke tentoonstelling, een idee van de sectie woonkultuur van de Culturele Raad in Zeeland, bracht met zich mee dat de Stichting Wonen elke provincie een aantal wandmappen ter beschikking stelde. De expositie is middels foto's van het gehele dorp geheel aangepast aan het leven van inwoners, hun huizen en akti- viteiten: over de nieuwe school die ge bouwd wordt, over het nieuwe speelter rein, de uitgebreide straatverlichting, de tien nieuwe woningwetwoningen, enz. De tentoonstelling wordt op 1 juni, 's avonds om 19.00 uur geopend door burgemeester Wisse van Wissenkerke. De openingstijden zijn: woensdag, vrij dag en zaterdag na 11 uur. Met ingang van 28 mei 1979 zullen de openstellingstijden van de onderstaande postkantoren op Walcheren een wijzi ging ondergaan. De nieuwe opcnstel- lingstijden luiden van maandag t.e.m. vrijdag: Arnemuiden 08.30-12.00 uur, 15.00-17.30 uur, Koudekerke 09.00-12.00 uur, 15.30-17.30 uur, Zoute- lande 09.30-12.00 uur, 16.00-17.30 uur, Westkapelle 09.30-12.30 uur, 15.30-17.30 uur, Domburg 09.00-12.00 uur, 16.00-17.00 uur, Oostkapelle 09.30-12.00 uur, 16.00-17.30 uur, Se- rooskerke 10.00-12.00 uur. 15.00-17.00 uur, Veere 08.30-10.30 uur, 16.00-17.30 uur, Grijpskerke 11.00-12.00 uur. 14.00-15.00 uur, Vrouwenpolder 09.30-10.30 uur, 16.30-17.30 uur. Het postkantoor in Oostkapelle is bovendien zaterdags geopend van 9-11 uur. Vlissingen- De werkgroep Vlissingen van Amnesty International staat vrijdag 1 juni van tien tot vijf uur met een in formatiekraan! in de Walstraat 'tegen over Brammetje Dump. Aan deze kraam kunnen belangstellenden inlich tingen verkrijgen over wat Amnesty is en doet en hoe de groep in Vlissingen werkt. Allerlei posters, landenschriften van ondermeer Oeganda, Roemenië. Afrika, Zuidamerikaanse landen, en het blad 'Wordt Vervolgd' (de info-krant van Amnesty), zijn verkrijgbaar. Een plakboek ligt ter inzage. Vlissingen- Ook dit jaar organiseert het clubhuis Het Buut zomerkampen in au gustus. In die maand trekt men naar het Brabantse dorpje Galder, gelegen aan de rand van de bossen. Kamp 1 voor de leeftijd 6 - 9 jaar is volgeboekt, maar kamp 2 voor 10- 12 jaar heeft nog plaats voor enkele liefhebbers. Wie mee wil kan zich opgeven vóór 15 juni bij Addy van den Bosse in hel clubhuis aan de Beatrixlaan op woensdag - vrijdagmid dag of avond en op zaterdagmorgen. Oost-Souburg - De werkgroep Politiek Kaffee houdt op vrijdag 1 juni in het club- en buurthuis De Zwaan een fo rumavond rond de aanstaande Europe se verkiezingen. Alle daaraan deelne mende politieke partijen zijn uitgeno digd. Slechts DS '70, BP en SGP hebben niet gereageerd op de uitnodiging. Acte de presence geven de volgende sprekers: E. Broekhuis (kandidaat PvdA), Dhr. de Voogd (tweede kamerlid VVD), G. Christiaanse (statenlid CDA), C. van Waterschoot (eerste kamerlid en kandi daat PPR), J. de Keijzer (CPN), me vrouw Moolhuijzen (D'66), J. Goedheer (PSP) en R. Meijering (GPV). De sprekers zullen elk eerst gedurende tien minuten een inleiding houden, waarin zij diverse stellingen zullen ver dedigen of aanvallen. Na de pauze is er gelegenheid voor de aanwezigen tot het stellen van vragen of het houden van discussies. Gespreksleider is Tjeu Strous, FN V-medewerker. Tijdens deze forumavond zal allerhande informatie materiaal aanwezig zijn van de politieke partijen, de Europese Beweging en het Anti Europese Verkiezingen Komitee. Aanvang 19.30 uur. Middelburg - Zaterdagavond 2 juni zal de Nederlandse zanger Dimitri van To ren een sfeervol programma verzorgen in de foyer van de schouwburg. Hij werd in 1940 in Breda geboren, ging na zijn middelbare schoolopleiding naar de academie voor vrije kunst (grafische technieken; modetekenenv schilderen en keramiek), formeerde zijn eerste groep en -zichzelf op gitaar begeleidend-, deed in 1963 mee aan een talentenjacht in Oisterwijk. Hij behaalde er de tweede prijs en kreeg de kans om een proefop- name te maken. Vanaf dat ogenblik ontwikkelde hij zijn carrière tot wat hij nu is: een vrij uniek musicus. Na zijn elpee 'Uiterlijk wel, innerlijk nooit', was het even stil om hem. Nu komt hij weer tevoorschijn met zijn elpee 'Scene Rus- tique' met daaraan gekoppeld een toer- nee. Het concert in de schouwburg wordt georganiseerd door het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Aanvang half ne gen. Middelburg - Galerie Contrast op de hoek Balans-Wagenaarstraat heeft tal van interessante exposities in petto. Woensdag 23 mei is de tentoonstelling van Josephine Ruiten begonnen. Zij toont keramische figuren in de galerie tot 9 juni. Vrijdag 27 juli is er een the ma-expositie 'ach arme wereld' met werk van Peter en Lenie Lintelo. Vrijdag 25 augustus: een kunst en antiekbeurs: meubelen uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Het pand van galerie Contrast is begin de 17e eeuw gebouwd in Renaissances tijl met een trapgevel en stenen kruis kozijnen. Tot 1818 heeft de Middel burgse Commercie Compagnie het ge bouw gebruikt als haar Compagnieka mer, dat tussen 1961-1963 onder leiding van Monumentenzorg is gerestaureerd. Middelburg- Afgelopen maand waren er weer activiteiten van de UVV-afde- ling Middelburg. Zo vond op 16 mei een handwerkbazar plaats in Het Schutters hof. Men kon ruim kiezen uit de aan wezige artikelen. Ook het moderne gen re was vertegenwoordigd. Er waren di verse soorten handwerk, kussens, wand kleden, kleding, tassen en allerlei andere kleine handwerken. De belangstelling voor deze bazar was erg groot. De op brengst bedroeg dan ook 2100 gulden. Tot slot was er een verloting met als prijs een gehaakt tafelkleed. Op 17 mei vond er een heel andere UV V-activiteit plaats: de jaarlijkse bloesemtocht voor oudere gehandicap ten. Zoals bekend wordt een groot ge deelte van de deelnemers opgegeven door wijkverpleegkundigen. Negen au to's met in totaal 25 passagiers maakten een tocht langs de bloeiende boomgaar den van Zuid-Beveland. In Wemeldinge onderbrak men even de tocht. Toen stond er koffie met gebak en een praatje tussen de inzittenden van de diverse au to's op het programma. Middelburg- Woensdagmorgen 6 juni houdt 'Kom uitje Huis' de laatste kof- fiekontaktmorgen van dit seizoen. Het ligt in de bedoeling om er een gezellige ochtend van te muken met ondermeer een film, gemaakt door een deelneem ster, over de verschillende activiteiten van het afgelopen seizoen. Ook zal er wat nagepraat worden over dat seizoen, met de bedoeling nieuwe ideeën te ver garen voor de start in september. Ook deze morgen wordt weer gehouden in de foyer van het wijkgebouw Zuiderbaken. Er is kinderoppas. Aanvang half tien. Middelburg- 'Sport steunt Zonneveld' is een stichting die ook dit jaar weer de opbrengst ontvangt van de 25e Zonne- veldrit die op 4 juni (2e Pinksterdag) verreden zal worden. Maar niet alleen naar Zonneveld zal het geld gaan: ook Iepenoord, Den Berg, Kinderzorg, Vij vervreugd, De Windroos en De Sterre zijn kindertehuizen die mogen mees- noepen van de pot. De deelname aan deze rit staat voor iedereen open. Hij wordt verreden vol gens een routebeschrijving met een een voudig reglement. De lengte is 45 km en die strekt zich uit over de binnenwegen van Walcheren. Om 12.30 uur kan men inschrijven in de kantine van het sport complex Voorborgh, Middelburg. Hoe lang men rijdt van oriëntatiepunt naar oriëntatiepunt maakt niets uit, als men maar uiterlijk 17.00 uur binnen is. Er is ook een kinderrit. De deelnemertjes moeten echter wel onder de twaalf jaar zijn. Na afloop van de rit vindt de prijsui treiking plaats en worden enkele start kaarten getrokken: Het startnummer kan in aanmerking komen voor een prijs. De hoofdprijs is een zwart-wit draagbaar televisietoestel. Buiten de or ganisatie om hebben enkele Middel burgse middenstanders ruim 1000 gul den beschikbaar gesteld om de prijzen- tafel nog groter te maken. Inschrijven kan nog: Ben van Rossum, Leliestraat 17, Middelburg - tel. 01180-26206. Zoutelande - Op tweede Pinksterdag spelen de groepen Neighbour en Chips in disco Royal. Chips opent de avond. Het gaat hier om een nieuwe groep die afkomstig is uit Vlissingen. Vorig no vember startte de groep met Rinus Ho ning op sologitaar en zang, René de Munck: piano en zang en Hans Walrave drums en zang. Joop uit Rhenen tekent voor de basgitaar. Rinus Joop en Hans hebben een ervaring van ruim twaalf jaar. Rinus speelde onder meer in Shoc king Blue, Incrowd, The Haigg en Neighbour. René deed al die jaren din gen voor zichzelf, terwijl Joop de afge lopen jaren in veel plaatselijke ama- teurgroepen terug te vinden was. Hans is bekend van zijn werk als d.j. in veel Vlissingse discotheken, en als musicus in o m. Melrose Abbey. De muziek is af wisselend coverwerk en eigen vindin gen. Neighbour bestaat vijf jaar. De groep bestaat uit: André Moehijam - gitaar, Chris Sibbald- gitaar, Guus Sib- bald- gitaar, Jan Mensch - piano en Janne Buurman: zang en drums. Aan vang half negen. In Middelburg, in de werkplaatsen Walcheren aan de Grevelingenstraat, zetten de mensen die daar werken speelgoedauto's in elkaar. Die auto's worden daar helemaal gemaakt. En mooi dat ze ziün! Er zijn trucks met op legger, vrachtwagens met een echt leren huif, bussen. Zou je daar niet eens willen kijken om te zien hoe ze dat doen? Dat kan. Vrijdag 31 mei is er daar een open huis. Dan mag je komen kijken wat ze daar allemaal doen. Ga er maar eens heen. Dan kun je die auto's zelf zien!

de Faam | 1979 | | pagina 7