De beuk erin. Sensationele prijzen Opheffingsuitverkoop 50% Meul broek P. SEITS LENTE AANBIEDING joosse IN IEDER DORP EEN BASISSCHOOL Inspraak streekplan Midden-Zeeland 10 tot 25% HALVE PRIJS VF Woensdag 30 mei 1979 99 99 Reacties op wetsontwerp Samenwerkingsprojecten TWEE STATENCOMMISSIES EN PROV. RAAD RECREATIE VERGADEREN Basisteams Begeleiding PROVINCIE GAAT STUKJE MIDDELBURG OPKNAPPEN PROVINCIALE BIJDRAGE INVENTARISATIE KERKELIJK KUNSTBEZIT ACTIEVE VROUWEN NIEUWE ZEE LAND-FILM Financiën korting op de artikelen die de laatste weken nog binnengekomen zijn. korting en meer op ALLE overige artikelen. NU koopjes halen, deze sprookjesprijzen komen nooit meer. Scheldestraat 20 - VLISSINGEN Werkplaats voor Kunstledematen, Orthopedische Apparaten en Steunzolen Deze week 100 DAMES REGEN MANTELS voor In ieder dorp of in elke woonkern moet een goed functionerende ba sisschool zijn. Dat is het uitgangs punt van de nota "Een perspectief voor de kleine basisschool in Zee land" van de werkgroep kleuter- en lager onderwijs, die onderdeel uit maakt van de provinciale onderwijs commissie in Zeeland. Naar ver wachting zal in 1 983 de Wet op het basisonderwijs van kracht worden, wat betekent, dat de huidige kleu ter- en lagere scholen verdwijnen en daarvoor in de plaats de basisschool komt, die het onderwijs moet ver zorgen aan vier- tot twaalfjarigen. Het wetsontwerp werd in 1 977 inge diend en als het toen direct van toepas sing was verklaard op Zeeland zou dat betekend hebben, dat 32 dorpen ver stoken zouden worden van kleuter- en lager onderwijs en dat in nog meer dor pen één van de beide onderwijsvormen zou zijn verdwenen. Aanleiding tot de opheffing van deze scholen zou het te kleine aantal leerlingen zijn geweest, want het wetsontwerp schrijft voor, dat scholen die in drie opeenvolgende jaren gemiddeld minder dan 75 leerlingen teflen, opgeheven moeten worden. Voor bijzondere scholen werd de minimum norm gesteld op 50 leerlingen, mits in dezelfde noch in de aangrenzende ge meente geen soortgelijke school is. Het gaat hier steeds om de huidige kleuter en lagere scholen gezamenlijk: zij vor men immers de basisschool. Sinds de indiening van het wetsontwerp heeft de basischool zich mogen verheu gen in een ruime belangstelling, waar van de nota's van de innovatiecommis sie basisschool (acht in getal) en de nota van de provincies Groningen, Friesland, Drente en Zeeland gezamenlijk blijk ge ven. Daarnaast kan gememoreerd wor den het commentaar van de al genoem de werkgroep kleuter- en lager onder wijs op het concept-wetsontwerp, uit gebracht in 1976. Het achtste advies van de innovatiecommissie basisschool (ICB), uitgebracht in februari 1 978 aan de minister van onderwijs en weten schappen, gaf weer wat hoop voor de kleine scholen in onze provincie; het noemde 24 leerlingen en twee leer krachten als minimum bestaansnorm voor de scholen. De commissie was van mening, dat opvoedkundige en onder wijskundige aspecten als uitgangspun ten voor opheffing of instandhouding van de scholen moeten dienen en pas daarna de absolute cijfers. Tot dan toe was er steeds van uitgegaan, dat een zes-mansschool de meest ideale onder wijsvoorziening was: één leerkracht voor alle zesjarigen, één voor alle ze venjarigen enz. Andere systemen, zoals Montessorie en Jenaplan, hadden ech ter al bewezen, dat een andere indeling met groepen kinderen van verschillen de, aansluitende leeftijden, even goed voldoet. Het advies gaat er dan ook van uit, dat een leeftijdsspreiding van vier jaar over één groep mogelijk moet zijn. In de verhoudingen van de basisschool betekent dat, dat er tenminste twee leerkrachten moeten zijn: één voor de kinderen van vier tot acht jaar en één voor die van 9 tot en met 12 jaar. De twee leerkrachten zijn dan verbonden aan het minimum aantal van 24 leerlin gen. Als de school dertig leerlingen zou tellen, kan een 'halve' leerkracht wor den toegevoegd en bij veertig leerlingen een volledige derde kracht. Tot zover de voorgeschiedenis; nu de zojuist uitge brachte nota "E^en perspectief voor de kleine basisschool in Zeeland". Zoals in het begin al is gezegd, gaat de nota uit van een basisschool per dorp. Daarbij wordt de school niet alleen gezien als onderwijsinstituut, maar worden er meer functies aan toegekend, bijvoorbeeld op sociaal- cultureel gebied. Het wordt een ge bouw, waarin de dorpsgemeen schap ook ruimte zal hebben voor sport- en cultuurbeoefening, er kan een wijkcentrum in gevestigd wor den, een bibliotheek enz. Het meer voudige gebruik hoeft niet alleen op financiële motieven te stoelen: de dorpsbevolking ontmoet er elkaar op de meest uiteenlopende bijeenkom sten; de school wordt een sociaal ontmoetingspunt. Een logisch ge volg hiervan is, dat de afstand tus sen de school en de woonhuizen be perkt moet blijven. Die afstand heeft niet alleen een ruimtelijke beteke nis, maar kan ook op de levensover tuiging betrekking hebben. In de nota wordt een plan ontwikkeld, dat uitgaat van het behoud van alle bestaande scholen in Zeeland, zij het dat een samensmelting ontstaat tussen de kieuter- en de lagere scholen. Vóór de inwerkingtreding van de wet op het ba sisonderwijs zal van een werkelijke sa mensmelting geen sprake kunnen zijn en moet uitgegaan worden van samen werking tussen de twee onderwijsvor men. Zeeland heeft een samenwer kingsproject in Oost-Souburg, dat en kele jaren geleden gestart is en in au gustus a.s. afgerond zal worden. Uit de ervaringen, opgedaan met dit experi ment, zijn ook in andere plaatsen in de provincie samenwerkingsvormen ont staan, toegespitst op de plaatselijke si tuatie. Verder waren in het nu bijna af gelopen schooljaar 64 Zeeuwse scholen aangewezen als activeringsscholen, een uitvloeisel van het samenwerkingspro ject in Souburg. Naar verhouding hou den erg veel scholen in Zeeland zich be zig met de voorbereidingen voor de ba sisschool Landelijk doet vier procent van lessen, leerlingenmateriaal, gebruik van lokalen, inkoop van materialen enz. Eén leerkracht uit het team zou moeten optreden als coördinator, die belast zou moeten worden met de organisatie. Daarnaast zou ieder team moeten kun nen beschikken over een vaste bege leider, bijvoorbeeld verbonden aan het RPCZ. De instelling van een basisteam moet op initiatief van de deelnemers (leerkrachten, schoolbesturen) gebeu ren. Er kunnen scholen van alle richtin gen in verenigd zijn, al zullen de eigen identiteit en het eigen beslissingsrecht gewaarborgd moeten worden. De teams hoeven niet persé uit alleen kleine scholen te worden samengesteld. In de praktijk zal de samenwerking tussen kleuter- en lagere scholen van verschil lende grootte ook heel goed mogelijk zijn en plaatsvinden. Voorafgaand aan de vorming van basisteams moet na tuurlijk bekeken worden welke scholen in een gebied in aanmerking komen voor samenwerking. Hierover moeten de gemeentebesturen (verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs) de schoolbesturen van het bijzonder on derwijs en de leerkrachten zich beraden. Wie het initiatief tot dit overleg moet nemen, laat de nota in het midden. Als suggesties noemt men de provinciale onderwijscommissie, zo mogelijk in overleg met de vereniging van Neder landse gemeenten, de schoolbesturen of de vereniging van Nederlandse ge meenten zelf. Nadat in beginsel beslo- Openbare lagere school Ellewoutsdijk mee tegen twaalf procent in Zeeland. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat een grote betrokkenheid bestaat bij het veranderingsproces, wat misschien ver klaard kan worden uit de vele kleine scholen. Toch zijn juist weinig van die kleine scholen bij de officiële experi menten betrokken: vier eenklassige kleuterscholen en een tweeklassige la gere school. Als redenen kunnen hier voor genoemd worden, dat de kleine scholen steeds met Opheffing bedreigd worden, de mogelijkheden voor samen werking vaak niet voor handen zijn en dat er weinig contacten mogelijk zijn met andere leerkrachten, omdat men veelal in een wat geïsoleerde positie verkeert. Een belangrijke conclusie van het Oostsouburgse samenwerkingspro ject is, dat een goede basisschool alleen kan functioneren met een goed op elkaar ingespeeld onder- wijsteam, waarin ruimte is voor spe cialisatie en waarbij de leden van het team elkaar ondersteunen, aanvul len en stimuleren bij de verbetering en de vernieuwing van het onder wijs. In de nota wordt voorgesteld basisteams samen te stellen van twaalf tot vijftien leerkrachten. Dat betekent in de Zeeuwse situatie, dat verschillende scholen in de teams moeten samenwer ken. Het achtste advies van de ICB gaat ook uit van werken in teamverband, evenals het regionaal pedagogisch cen trum Zeeland (schoolbegeleidings-' dienst). Uit een enquête van het regio naal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ), gehoudeh in 1 974, bleek dat in teamverband veel zaken op onderwijs gebied gezamenlijk kunnen worden aangepakt, bijvoorbeeld uitwisseling ten is tot samenwerking, kunnen de ba sisteams gevormd worden, waarbij voorrang gegeven moet worden aan de scholen die het meest in moeilijkheden zitten: de kleine scholen op het platte land. In de begroting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen is het ac tiveringsplan genoemd, dat speciaal bedoeld is om ervaring op te doen met de nieuwe werkwijze, leder schooljaar worden nieuwe kleuter- en lagere scho len aangewezen die aan dit plan kunnen deelnemen. In 1982 zullen er 1.200 projecten in uitvoering zijn, wat bete kent, dat er 2.400 scholen aan deelne men. De werkgroep kleuter- en lager on derwijs heeft becijferd, dat in Zee land achttien basisteams nodig zul len zijn om alle scholen in stand te houden. Voorgesteld wordt nu met ingang van 1980 ieder jaar zes teams voor te dragen voor het ontwikke lingsplan, wat neerkomt op drie tot vier toekomstige basisscholen per team. In 1983 zouden dan alle kleine scholen aan het vernieuwingsproces kunnen deelnemen. Tijdens deze periode zullen de teams begeleid kunnen worden door het RPCZ en de twee pedagogische academies, die hiervoor een speciale training zullen organiseren. In die tijd moeten de schoolbesturen bedenken, hoe zij hun zelfstandige kleuter- en lagere scholen willen onderbrengen in de nieuwe basisschool. De nota geeft hiervoor geen verdere aanwijzingen: het is een zaak van de schoolbestu ren zelf, die zij naar eigen inzicht moeten regelen. De werkgroep adviseert ter begeleiding De commissie voor milieubeheer uit de Zeeuwse staten zal een openbare vergadering houden op vrijdag 1 juni a.s. om half tien 's morgens in het gebouw van de provinciale water staat, Het Groene Woud 1, Middel burg, over de Beleidspuntennota I978-I982. De vergadering wordt voortgezet op maandag 11 juni, eveneens in het gebouw van de wa terstaat, om tien uur 's morgens voor een bespreking over de kernener- gieproblematiek. Op maandag 11 juni zal de provin ciale raad voor de recreatie in Zee land vergaderen in de Statenzaal, Abdij 11, aanvang half drie. Aan de orde komt een brief van de Stuur groep Oosterschelde aan gedepu teerde staten inzake het beleid in de interim-periode en verdere werk zaamheden; een notitie van de prov. planologische dienst over de moge lijkheden van het kamperen door gehandicapten op Schouwen-Dui- veland en het rapport "vaste stand plaatsen op kampeerterreinen in Midden-Zeeland". De commissie voor onderwijs, cul tuur e.d. zal vergaderen op woens dag 13 juni a.s. om vier uur in het Provinciehuis over een subsidie- voorstel voor het Zeeuws dialecte- nonderzoek, verdere discussiepun ten zijn de regionale omroep; open school; jeugdwerkloosheid en het criteria-rapport jeugd- en jongeren werk. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Dit najaar begint de eerste inspraak-ronde voor het nieuwe streekplan Midden-Zeeland (dus: Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland), leder die belangstelling heeft voor de toekomstige ontwikkeling van dit gebied kan zich opgeven voor die inspraak. Het is de bedoeling dat er een flink aantal gespreksgroepen wordt ge vormd om de doelstellingen voor het nieuwe plan te bediscussiëren Er zijn onderwerpen genoeg: de bevolkingsgroei, ontwikkeling van de recreatie, de problemen van de kleine dorpen, woningbouw, werkgele genheid etc. etc. In Midden-Zeeland is een huis-aan-huis-folder verspreid die informatie verschaft over de inspraak procedure. Wie deze folder niet mocht hebben ontvangen, kan er alsnog een aanvragen op het provinciehuis in Middel burg, telefoon 01 180-27351, toestel 124. Ook kan men zich op dit telefoonnummer rechtstreeks opgeven voor een van de inspraak-groepen. Er worden acht voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd waarop informatie wordt vertrekt over het streekplan en de mogelijkheid om mee te doen aan de inspraak. Op dit moment zijn er al twee van die bijeenkomsten achter de rug (Kortgene en Kruiningen). De andere bijeenkomsten zijn in: Goes, donderdag 31 mei. Prins van Oranje, Nieuwstraat 14; 's- Heerenhoek, woensdag 6 juni. De Jeugdhoeve, Deken Holtkamp- straat 7; Oostkapelle, donderdag 7 juni. Verenigingsgebouw, Dorpsstraat 62; Oost-Souburg, vrijdag 8 juni. Wijkcentrum Mid denhof, Kanaalstraat 64 Middelburg, maandag 11 juni: café-rest. De Brasserie, Lange Delft 10, Vlissingen, dinsdag 12 juni. Open Hof, Alex. Gogelweg 59 (Paauwenburg). Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur; er wordt o.a. een dia serie vertoond over Midden-Zeeland. Gedeputeerde staten van Zeeland en burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben overeenstemming be reikt over de aankoop van de panden Koorkerkhof 1 8 (waarin tot voor enkele jaren het jongerencentrum De Beuk ge vestigd was) en Korte Giststraat 2 tot en met 10. Zij zijn nodig voor uitbreiding van de provinciale griffie. Eerst was het de bedoeling de gebou- weó te gebruiken voor herberging van de provinciale én openbare bibliotheek, maar hiervoor worden op het ogenblik de mogelijkheden aan de Kousteense- dijk onderzocht. Gedeputeerde staten stellen provinciale staten'voor de panden van de gemeente Middelburg te kopen voor een bedrag van 1 68.000,- en hiervoor een krediet van ƒ180.000,— beschikbaar te stel len, zodat ook de bijkomende kosten gedekt kunnen worden. Na aankoop moeten de panden gesloopt worden, met uitzondering van Korte Giststraat 8 en 10, die op de monu mentenlijst staan en daarom gerestau reerd moeten worden. Gs hebben het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft opdracht verstrekt een voorlopig plan te maken om de vrijkomende ruimte en de twee monumentenpanden in te richten als kantoorgebouw. Er moeten nog wat aangrenzende kleine stukjes grond gekocht worden van de rijksgebouwendienst en een particulier Hierover zijn onderhandelingen gaande. Bij de concrete bouwplannen zal het re sultaat van die onderhandelingen aan de staten kenbaar gemaakt worden. Op voorstel van burgemeester en wet houders heeft de gemeenteraad van Middelburg maandag 21 mei besloten de panden aan de provincie te verko pen. Provinciale staten behandelen de aankoop op 22 juni. Provinciale staten van Zeeland moeten op 22 juni beslissen op de aanvraag van de vicaris-generaal van het bisdom Breda om subsidie in de kosten van inventarisatie van het kunstbezit van de kerken in Zeeland. Gedeputeerde staten hebben voorgesteld vijftig procent van de totale kosten, die begroot zijn op ƒ5.500,—, ter beschikking te stellen van het bisdom, dus ƒ2.750,-. De gezamenlijke bisdommen van de kerkprovincie Nederland hebben op initiatief van het bisdom Breda een centraal administratie- en documentatiecentrum in Drie bergen opgericht dat de inventarisatie begeleidt De bisdommen afzonderlijk zullen de eigenlijke inventarisatie - registratie, fotografie en documentatie van het kunst bezit uitvoeren. Gs hebben het advies van de Zeeuwse Culturele Raad overgenomen, dat als voor waarde aan de subsidieverlening verbond, dat een copie van de inventarisatie ter beschikking komt van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. Daardoor wordt het kunstbezit in zijn algemeenheid openbaar toegankelijk gemaakt, wat van belang is voor de kunsthistorie van Zeeland. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft voor belangstellenden exemplaren beschik baar van het rapport "Vrouwenactivi teiten in ZeelandBij het rapport horen drie deelrapporten 1activiteiten van vrouwenorganisaties en vrouwengroepen; 2 vrouwenactivi teiten en instellingen op het gebied van sociaal-cultureel werk en 3. provinciale en plaatselijke vrouwenraden. Het geheel is samengesteld door me vrouw M. Soeria Santoso Zij heeft ges treefd naar een totale inventarisatie van het vrouwenwerk in de meest ruime zin in de provincie Zeeland. Er is dus ook aandacht geschonken aan vrouwenor ganisaties die niet zijn. aangesloten bij de Zeeuwse Vrouwenraad Tenslotte worden enkele hiaten in het vrouwenwerk gesignaleerd. De provin cie subsidiëerde de uitgave met ƒ10.000,-. Exemplaren van de rapportage zijn te verkrijgen door storting op rekening 510317731 van de ABN te Middel burg, t.n.v. Stichting Zeeuwse vrou wenraad. Het totale pakket kost ƒ16,50; deel rapport I ƒ6,—; de deelrapporten II en III elk ƒ5,— (alles inclusief portokos ten). Aan de reeks voorlichtingsfilms waarover de provincie Zeeland beschikt is een nieuwe toege voegd. Op 8 mei j.l. is de, in opdracht van het provinciaal bestuur vervaardigde, film "Zeeland waar monumenten leven" in première gegaan (op 9 mei verschenen hierover ar tikelen in de dagbladen). De film, die gemaakt is door Jaap Wolterbeek, cineast te Middel burg, is geen pure monumen tenfilm maar meer een algeme ne film over de provincie Zee land, waarin tot uitdrukking komt hoe monumenten ook op de dag van vandaag voor ons van betekenis kunnen zijn. Dit wordt nóg duidelijker wanneer blijkt dat wijze uitspraken van "vader Cats" (in de film ges proken door Guido de Moor) betrekking hebben op beelden van heden. De film duurt 18 minuten, in kleur, te vertonen op een 16-mm-projector, met optisch geluid, is voor de uit leen beschikbaar en aan te vra gen bij bureau voorlichting, Provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg, tel. 01180-27351 toestel 226 of 124. van de activiteiten een stuurgroep in het leven te roepen die samengesteld zou moeten worden uit vertegenwoordigers van het basisteam, van de schoolbestu ren, de pedagogische academies, het RPCZ, de rijksinspectie van het onder wijs, het buitengewoon onderwijs, het provinciaal bestuur en van de ICB. De stuurgroep zou jaarlijks verslag uit moeten brengen. Als de basisteams in een project zijn opgenomen moeten zij kunnen beschikken over extra man kracht, over begeleiding en over gelde lijke middelen om de nodige materialen te kunnen aanschaffen. Gedacht wordt aan vijftien gulden per leerling per jaar van de deelnemendé scholen. Ter algemene ondersteuning zou een coördinator/begeleider aanges teld moeten worden - onder te bren gen bij het RPCZ - die als taak krijgt: stimuleren en organiseren van over leg in de regio's, ondersteunen en begeleiden van de vorming van ba sisteams, opzet en uitbouw van een provinciaal informatie- en documen- tatiepunt en ondersteuning, bege leiding en coördinatie van de bege leiders van de basisteams. De kosten van de projecten worden be groot op 1 miljoen gulden in het eerste jaar en omdat in de eerste drie jaar steeds weer nieuwe projecten aan bod komen lopen de kosten in gelijke tred op: het tweede jaar 2 miljoen gulden en het derde jaar 3 miljoen gulden. De kosten passen binnen het stramien van de middelen die de minister van onder wijs voor de nieuwe basisschool heeft aangewezen. Alleen de uitgaven voor een begeleider en een administratieve kracht gaan de rijksnormen te boven. Hierover moet overleg komen met het ministerie, het RPCZ en eventueel de provincie, omdat zonder benoeming van deze mensen een goede uitvoering van de projecten erg moeilijk wordt. Provinciale Staten behandelen de nota in hun vergadering van 22 juni. GS hebben geadviseerd het rapport ter kennis te brengen van de minister en er bij hem op aan te dringen de voorstellen die er in gedaan worden tot uitvoering te brengen. Het Zeeuwse onderwijs zou hier zeker mee gediend zijn. in de laatste periode van onze Toest. K.v.K. 080279-080779 Lange Noordstraat 31 - 4331 CE Middelburg - Telefoon 01180-13563 Met enige trots delen wij U mede dat wij onlangs onze nieuwe werkplaats in gebruik hebben genomen. Nog meer dan voorheen zijn wij nu in slaat alle technieken op orthopedisch gebied zoals prothesen, or thesen en ort hopedische corsetten te vervaardigen. Tevens leverancier van alle medi sche bandages o.a. voor colostomie en ileostomie patiënten. Erkend leverancier van alle ziekenfondsen. Spreekuren: Donderdag van 9.00-12.00 uur in Ziekenhuis de Beve/anden (Bergzicht) zaterdagochtend in het Antoniusziekenhuis te Oostburg en het Juliana- ziekenhuis te Ter neuzen (na telefonische afspraak). Wees er vlug bij, anders is een ander U voor. Noordstr. 10-12 MIDDELBl RU

de Faam | 1979 | | pagina 13