OUD WORDEN Wij na de 65 WAT EERDER VERSCHEEN IN DE SENIORENREEKS j reizen kan de geestelijke en lichamelijke gezondheid bevorderen. Je bent maar eens oud F V/ r een publikatie van de stichting WELZIJNSWERK- VOOR OUDEREN schuttershofstraat 1a Woensdag 30 mei 1979 WIJS voor wie is dit boekje? "Wij zouden willen zeggen: voor mensen van iedere leeftijd en in het bijzonder voor twee groepen onder hen; namelijk voor de ouderen, die meestal over veel tijd beschikken om op reis te gaan en voor diegenen die zich langzamerhand wat ouder gaan voelen en behoefte krijgen aan een vakantie, die aangepast is aan hun specifieke verlangens en aan hun beperkter wordende mogelijkheden. twee-derde blijft thuis Dit boekje is dan ook niet alleen bruikbaar voor - laten wc zeggen - mensen van 60 jaar en ouder. Het kan voor die tijd goede diensten bewijzen. Speciaal wanneer men zich gaat voor bereiden op het leven na de pensione ring. Men krijgt dan immers gelegen heid op verschillende lijden van het jaar - hetzij kort. hetzij langer - meer dere keren op vakantie te gaan. Uit onderzoekingen blijkt dat de overgrote meerderheid van de oude ren gezond te noemen is en slechts een klein gedeelte door ziekte of invalidi teit niet in staat is om zonder een of andere vorm van hulp op reis te gaan. Ondanks deze gunstee gegevens, gaat momenteel nog niet een derde van de ouderen met vakantie. Twee derde blijft thuis! Bij deze ge- lallen moeten wij er rekening mee houden dat ook van het totaal van de nedcrlanders maar ruim de helft met vakantie gaat." Zo luiden de inleiden de woorden op het onderwerp "wijs op reis" een praktisch boekje vol stimu lerende opmerkingen en raadgevin gen voor hen die zich op-leeftijd ach ten en de kriebels in het bloed voeren varen om er op uit te trekken. We bladeren het boekje - een uitgave uit de "seniorenreeks" van de neder- landse federatie bejaardenbeleid n.f.b. - door om het meest opvallende aan u door te geven: ik heb het nooit eerder gedaan Hoe ouder de mensen zijn, hoe vaker je deze uitspraak hoort. Zo'n 50 jaar geleden had het grootste gedeelte van de mensen geen vakantie. Men ging hoogstens een dagje met de hele fa milie uit. Denk maar aan de liedjes uil die tijd, o.a. van Louis Davids: "We gaan naar Zandvoort aan de zee..." Ook kwam het bij de meer wclgestel- den voor dat men "iets" gehuurd had, ergens aan zee of in de bossen. Vader bleef vaak werken en kwam 's avonds of in ieder geval aan het einde van de week. Een langere reis was er niet bij. En onbekend maakt onbemind. Nu is dat anders. Degenen die momenteel met pensioen gaat, hebben deze tijd mees tal niet meer gekend. Zij hebben veel meer vrije tijd en volop gelegenheid gehad om reizen te maken. Velen hebben dit dan ook gedaan. Omdat eigen land of buitenland hen interes seert en om mee te kunnen praten, als buren of kollega's na (verre) reizen veel verhalen. Momenteel wordt het zelfs mode om vooral vér weg te gaan, al is hel maar vooreen korte (en dure) vakantie. geen geld. Zeker, met pensioen gaan betekent vrijwel altijd een financiële aderlating. Maar het aantal mensen, dat uitslui tend AOW krijgt wordt gelukkig steeds kleiner. Meer en meer mensen hebben een bedrijfspensioenregeling, terwijl allen die een funklie hadden in een of andere overheidsdienst van waardevaste pensioenen genieten. Uitgaven voor reizen kunnen trou wens aanmerkelijk dalen, doordat men zijn vakantie niet meer in de va- kanliepiek behoeft te nemen. Voor AOW-ers zijn er soms aanbiedingen - buiten het seizoen - (speciaal wat Spanje betreft) die heel betaalbaar zijn. Maar de financiën blijven uiter aard belangrijk. Ik denk daarbij aan een gesprek dat ik eens had op een Spaans vliegveld met een nederlands echtpaar waarvan ik wist. dal de man een goede funktie had gehad en een behoorlijk pensioen genoot. Hij zei toen: "Zo iels kun je je maar eens in de drie jaar permitteren". Tegenover deze opmerking staat het geval van een echtpaar, waarvan de man in hetzelfde bedrijf gewerkt had en wel in een van de laagst betaalde funkties en naast zijn AOW een heel klein pensioentje ontving. Dal echt paar bracht echter alle winters in Spanje door. Het eerste echtpaar had een hotel gehad, het ander een appar tement en leefde daar precies zoals men dat in Nederland deed! Alleen in een ander klimaat uiteraard. twijfelt u? De laatste kategorie die niet gemak kelijk op vakantie gaat wordt gevormd door de mensen die zeggen: "Wij wil len wel, maar weten niet hoe". Wij hopen dat juist zij na lezen van dit boekje de weg vinden om wêl met va kantie te gaan. Hel is trouwens te verwachten dat het aantal oudere vakantiegangers op den duur zal toenemen. Moge dit boekje daartoe bijdragen - tot geluk van hen die hun horizon zullen verruimen. Zoals dr. W. Drees, "de oude", in een interview zegt: "Het bereiken van de leeftijd van 65 mag wel een mijlpaal zijn, maar geen slagboom". waarom op reis? Reizen is een gezonde ontspanning. Reizen bevordert je gezondheid en maakt je leven prettiger en interes santer. Dat klinkt wellicht overdreven. Maar toch, de ouder wordende mens heeft weieens de neiging hët-erbij-te- laten-zitlen. Hij is gewend aan zijn omgeving, zijn huis, zijn woonplaats. Dat alles geeft hem geen nieuwe in drukken. Het leven wordt gauw tot een sleur. Het is dan nodig dat hij geestelijk en lichamelijk niet in slaap valt, want "rust roest" zegt een oude volkswijsheid. Daarom hebben zeker ook ouderen behoefte aan rekreatie. Een mooi woord dat de laatste tijd is ingeburgerd en letterlijk zeggen wil: herscheppen, vernieuwen. De moge lijkheid om te "scheppen", om jezelf te "vernieuwen" is gelukkig niet aan leeftijd gebonden! Want, zien we om ons heen in heden en verleden, dan is het niet toevallig, dat vele bekende kunstenaars, filosofen en staatslieden op vrij hoge leeftijd hun beste werk maakten of hun grootste invloed had den. Zij vervelen zich nooit en komen tijd tekort voor hun vele interessante bezigheden. bezig blijven houdt u fit Hel is bekend, dal de gezondheids toestand van aklieve ouderen beter is dan die van degenen die alleen maar naar de t.v. staren, zitten te kaarten of zelfs dat niet doen. Titiaan schilderde zijn aangrijpendste werk toen hij 98 was; Goethe schreef hel moeilijkste deel van de l-'aust op 82-jarige leeftijd. Verdi, Richard Strauss en Sibelius kom pon eerden nog na hun 80ste. Ook kunnen wij staatslieden zoals Adenauer. Drees en Tilo en schrijvers, dichters en dirigen ten opnoemen die zichzelf nooit ge pensioneerd hebben. Heel veel dokters raden dan ook de genen die met pensioen gaan aan, ak- tieflc blijven en afleiding te zoeken. Reizen kan ons die afleiding geven; het brengt ons uit de sleur en geeft meer inzicht en een frissere kijk op alles wat om ons heen gebeurt. Voor wie eenmaal de smaak te pakken heeft wordt het moeilijk er mee op te houden. Zorg er wél voor dat u uzelf voldoende rustpauzes gunt. Dat het niet één doorlopende film wordt van nieuwe indrukken, want anders komt u vermoeider thuis dan u bent wegge gaan. Wat jongeren in één week doen, doet u in twee. De aktiviteit van het reizen is niet beperkt lot het reizen zelf. De voorbereiding (ook bij de georganiseerde reis) begint bij het in kijken van de reisfolders, het lezen van beschrijvingen van het land waar u naar loc wilt, het uitstippelen van de reisroute. Na de reis - het rangschikken van de verzamelde gegevens zoals foto's, dia's - misschien zelfgemaakte tekeningen, postzegels, schelpen, stenen, fossielen. Een plakboek samenstellen, napraten over uw reis, eventueel anderen warm er voor maken. Reizen kan uw geestelijke en licha melijke gezondheid bevorderen!" Wie alleen maar rust zoekt - behoefte heeft aan een goede verzorging, kan het best in eigen land blijven. Aan het eind van dit boekje vindt u tal van adressen van vakantietehuizen - hotels - en andere gelegenheden, waar u een of meer weken een gezellige - maar rustige vakantie kunt hebben al of niet met programma." goed voorbereid. Een goede voorbereiding op de reis geeft veel voor-pret. Wat kennis van de taal van het reisgebied geeft veel voldoening. T.v., radio, eenvoudige boekjes helpen daarbij. Een kursist van "eenvoudig engels", de z.v.u.- kursus die deze winter in de wijkpost "hel bastion" en in het dienstencen trum gehouden is, zegt: "Het gaat mij er niet om op m'n zeventigste engels te gaan leren: maar ik wil straks in Lon den de reklames in de straten begrij pen..." Oriëntatie op "de gewoonten van hét land", eten en drinken, het weer, be zienswaardigheden en exkursie het vreemde geld. Je op de hoogte stellen van dit alles geeft al maanden tevoren vakantiepret. De eigen gezondheid is ook een oriëntatie waard: wat kun je in dal vreemde land wel en wat niet ondernemen; is het hotel geschikt; houdt het rekening met mijn dieet; kan ik tegen de ijle lucht in het hoog gebergte en hoe zit het met de verze keringen bij ziekte of bagage-bescha diging of verlies. Och. allerlei zaken die, vooraf goed onder ogen gezien, het reizen kunnen veraangenamen." Dit boekje "wijs op reis" zit zo boor devol aanwijzingen, ideëcn, raadge vingen. Teveel om hier op te noemen. Wij raden iedere middelburger-op- leeftijd aan het boekje aan te schaffen. Het brengt u op het spoor van een avontuur waar u geen spijt van zult hebben. "Wijs op reis" van de n.f.b. is te bes tellen (ad I' 5. op giro 531100 tnv nfb, eisenhowerlaan 1I4, Den Haag (met vermelding van "bestelling "wijs op reis") Beter laat dan nooit bescherming van bezit ("scniorenreeks; nummer I) Deze brochure heeft de bedoeling ouderen en allen die zich met hun problematiek bezighouden, be hulpzaam te zijn bij het voorko men en oplossen van vragen en zorgen die het beheer van finan ciën kunnen opleveren, waarbij volledig eigen beheer en curatele ter sprake komen, maar (juist) ook alle tussenliggende vormen van beheer. tehuis in zicht. ("seniorenreeks; nummer 2) Dit tweede deeltje geeft veel nut tige informatie, adviezen en tips aan diegenen die overwegen naar een verzorgingstehuis te gaan. Bovendien kan het boekje van zelfsprekend informatief zijn voor iedereen die het voor en legen van een tehuis eens op een rijtje wil zien staan. thuisblijvers. (seniorenreeks; deel 3) Een brochure vol nuttige tips en handige wenken om de leuze 'blijf zo lang mogelijk zelfstandig leven en wonen' ook echt inhoud te geven. Een heel aardig boekje waarmee u veel huishoudelijke zorgen en ongemakken voorkomt en oplost. Ouder worden is dan ook niet zo'n probleem en eigen haard blijft goud waard! je kunt het toch niet meenemen ("seniorenreeks; deel 4) Een heel informatieve brochure waarin alles staat dat te maken heeft met erven, testamenten, le gaten, schenkingen en suksessie- rechten. Wat is^een verzorgings- testament? Waar hebben uw kin deren recht op en waarop niet? Een bezoek aan de notaris is niet alleen voor vermogende mensen! Veel zorgen en onwetendheid over geld en goed zijn vaak niet nodig; bovendien is het een veilig en zeker gevoel te welen dat je zaakjes prettig en goed zijn gere geld. wat zie je er goed uit! ("seniorenreeks; deel 5) Alleraardigst boekje over kle ding: mode en uiterlijke verzor ging van ouderen. Bevat tal van tips. suggesties en ideeën, die ou deren kunnen helpen om ook uiterlijk bij de tijd te blijven, op een manier die bij oudere mensen en hun beleving van het uiterlijk past. gepensioneerde en dan (".seniorenreeks; deel 6) Jaarlijks verlaten tienduizenden mensen (al dan niet gedwongen) hun arbeidsplaats voorgoed. De meesten zijn daarop en vooral op het leven daarna, niet voorbereid. Terwijl het leven doorgaat! Met meer ruimte en tijd om van dat leven iets eigens te maken of om er Hink mee in de knoop te raken. Om dal laatste te voorkomen is er het bondige boekje no 6 waarin breed wordt ingegaan op de "voorwaarden" voor een goeie pensioentijd waarin men niet het gevoel krijgt afgedankt of uitge teld te zijn! ouder worden in je eentje ("seniorenreeks; deel 7) Men plakt op hel alleen-zijn haast onlosmakelijk het etiket eenzaamheid. Toch is eenzaam zijn niet hetzelfde als alleen-zijn. Dit boekje gaat over ouder wor den in je ééntje. Het gaat er daarbij niet om, hoe hel gekomen is dat je alleen bent (gebleven), maar vooral hoe je van dal al leen-zijn iels goeds kunt maken! De brochures I l/m 4 kosten J' 2,50 per stuk als men ze haalt in het dienstencentrum "het schut tershof'. Door storting van J' 4. op giro 531100 tnv NEB, Eisenhowerlaan 114, Den Haag (met vermelding van "bestelling no...") krijgt u het gewenste deeltje thuis. De num mers 5, 6 en 7 kosten afgehaald 3,50 per stuk of J' 5, als u ze (per giro) gestuurd wilt hebben. uit "Vrij na de 65" verteld door Harriet Freezer. HARRIET FREEZER Ik vind geklaag over ouder dom vaak onrealistisch. De wetenschap heeft zich uit gesloofd om ziekten te be strijden, om mensen langer en in betere conditie te la ten leven, en dan wordt er geklaagd over oud-worden! Het is goed om te beden ken dat maar 3% van allen boven 65 jaar chronisch in valide is, en vooral dat mil joenen mensen zonder noemenswaardige gezond heidsproblemen blijmoedig doorleven tot in hoge ouderdom. Als mijn man en ik op reis gaan, nemen we een complete apotheek mee: druppels voor de neus en voor de oren en de ogen: pillen voor de gal en het hart, voor darmen, ont lasting en slapen; zalf te gen pijntjes en uitslag, jeuk of muskieten; gaas, leuko plast, noem maar op. Maar we reizen nog! We lo pen nog. we zien, we horen en genieten nog van de on gekende vrijheid die we door de pensionering van mijn man kregen, al is het mèt druppels en pillen! Lang geleden onderzocht ik eens hoe mensen zich hun oude dag voorstellen. Een dertigjarige schrijver deelde mee dat hij zelf moord ging plegen op zijn vijftigste; een veertigjarige vrouw wilde liefst niet ouder worden dan zestig, en een vijftigjarige zaken man meende dat hij het tot zijn zeventigste nog wel zag zitten, maar daarna leek het hem era moeilijk, ledereen bleek hoogstens twintig jaar vooruit te kun nen denken, maar daarna kwam een nachtmerrie van kreupelheid en zieligheid. De vrouw van 40 lag op de lage schuimrubberblokken, die ze als meubels had, en zei: 'Ik moet er gewoon niet aan denken, dat ik, net als jij nu, op zo'n enge hoge stoel moet zitten. Vrese lijk!'. Wat heb je toch een gekke mensen. Dan zal ze als vrouw van 65 met ge zonde ogen, oren en benen op een hoge stoel moeten zitten omdat ze niet meer zo vlot van de grond op krabbelt. Wat is daar voor afschrikwekkends aan? Je hebt mensen, die verklaren dat hun leven waardeloos zal zijn als ze niet meer overal heen kunnen lopen. En al die gehandicapten dan, die zich met zoveel in spanning handhaven? Moet je dat dan waardeloze levens noemen? Dikwijls denk ik, als ik zulke men sen hoor, aan wat een blin de eens tegen mij zei: 'Mensen, die nooit een handicap of een kwaal heb ben gehad, zijn verwend. Die maken zich overal dik over'. En dat is waar. Kerngezon de mensen worden soms moeilijker oud dan mensen met kwalen. Ze vinden alles een ramp; als hun gehoor achteruit gaat, als ze niet meer kunnen tennissen, of eerder moe worden, en vooral als ze gaan beden ken wat er nog komen kan. Realistisch is om goed voor de gezondheid te zorgen, om met symptomen met een naar de dokter te.gaan, om herexamen te doen of zelfs herscholing als je niet zeker bent van je chauf feurscapaciteiten, en om iets te maken van je ge wonnen jaren. Je bent maar eens oud!

de Faam | 1979 | | pagina 10