150-jarige bestaan Onderlinge Zeeuwse Waarborgmaatschappij F0LKL0REGR0EP WALACRA" UIT VEERE Black Coördinatieorgaan kent Milieuprijs 1978 toe aan de actiegroep "Geen zenderpark" Nieuwe expositie in De Witte Swaen Monroe in Zoutelande Paradise Jazz Band in Concert- en gehoorzaal Tentoonstelling van Ambachtsheerlijkheid van Hoogelande VEEL OPTREDENS VF Woensdag 11 april 1 De Onderlinge Waarborg- maatschppij U.A. viert dit jaar haar 150-jarig bestaan. De festiviteiten zullen plaatsvin den op 3 mei 1979 in de Schouwburg te Middelburg, waar een ontvangst voor tus senpersonen is georganiseerd. D'66 vergadert Twintig jaar de Vrolijke Tippelaars Radio Walcheren viert groot feest Delta Blue Boys in Midgard Avonden in de Zwaan 1e HYPOTHEEK 2e HYPOTHEEK tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. Uw BELASTINGAANGIFTE DICK SCHINKEL ASSURANTIËN PAASRIT »TMt2AM« Dingemanse heropend Noodbrug naast Langevielebuitenbrug Eerste paal Ter Reede Valdez is coming Dreampop Roosendaal. De maatschappij is een samenvoeging van twee onderlinge verzekeringsmaat schappijen: de te Middelburg opgerichte "Bijzonder voordeelige Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij voor Ge bouwen in de Provincie Zeeland", later omgedoopt tot "Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij voor de Provincie Zeeland van 1829" en de te Zierikzee opgerichte "Zeeuwse Brandwaarborg- Maatschappij". Tussen deze maat schappijen bestond al sinds 1947 een hechte samenwerking, die in 1974 heeft geleid tot de vorming van één maat schappij onder de nieuwe naam Onder linge Zeeuwse Waarborgmaatschappij U.A.. in de wandeling genoemd de O.Z.W.M. Het werkgebied van de maatschappij beperkt zich voornamelijk tot de pro vincie Zeeland. Zij verzekert op onder linge basis met name agrarische risico's tegen brand, storm e.d. en is op dit ge bied de grootste onderlinge verzeke ringsmaatschappij in Zeeland. De geschiedenis van de maatschappij De afdeling Middelburg van D'66 houdt op woensdag 18 april een openbare le denvergadering in de stationsrestauratie in Middelburg. De vergadering, die om acht uur begint, zal in het teken staan van de Europese verkiezingen, met na me de activiteiten die hiervoor ter plaatse ontplooid kunnen worden. Tevens vindt op de avond het zoge naamde steunfractieberaad plaats voor de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad. Verder wordt nader in gegaan op de plannen rond de oprich ting van een afdeling Walcheren van D'66. De wandelsportvereniging "De Vrolijke Tippelaars" "uit Vlissingen viert dit jaar haar vierde lustrum. Aan haar Voor- jaarslocht. die op zaterdag. 28 april 1979. zal worden gehouden, is dan ook bijzonder veel zorg besteed. Voor alle vijf afstanden zijn er geheel nieuwe wandelroutes uitgezet. Boven dien is er op de 40 km.-route een lunch pauze ingelast op een aantrekkelijke plaats, direct gelegen aan het Veerse Meer. Start: 40 km. om 10.00 uur; 25 km. om 13.00 uur; 15-10-5 km. om 14.00 uur. Startplaats: Het clubgebouw van Zee land Sport te Vlissingen. Er is voor deze tocht een fraaie medaille met lint ontworpen. De Vrolijke Tippelaars hebben hun uiterste best gedaan deze Jubileumtocht te doen slagen. Zij verwachten een re cord aantal deelnemers en hopen, dat de wandelaars op 28 april veel wandelge noegen zullen beleven. Inlichtingen verkrijgbaar bij: secr. Nagelenburgsingel 91, Oost-Souburg, tel. 01184-63845. vermeldt dal zij in de begintijd - onder de eerste directeur en tevens oprichter de heer P. de Wijs - werkte met taxateurs voor dc vaststelling van verzekerde sommen en schaden en corresponden ten. welke laatste te vergelijken zijn met de huidige assurantietussenpersonen. De correspondent/taxateur van inder tijd kon alleen benoemd worden na goedkeuring van commissarissen, terwijl hij over zeer goede referenties moest beschikken en over tenminste twee bor gen. De borgen waren tot een bepaald bedrag hoofdelijk aansprakelijk voorde "iichtige administratie en verantwoor ding tegenover de maatschappij". Getallen uit nog bewaard gebleven stukken van de begintijd döen haast anekdotisch aan. In de eerste jaren werd een verzekerd kapitaal bereikt van 1.007.000, Het loopt nu in de hon derden miljoenen. De prijzen van in dertijd waren navenant. Een in mei 1829 afgebrande landbouwschuur in Kle- verskerke was verzekerd voor 3.880.- De verzekerde som van een schuur in Zaamslag bedroeg in 1840 4.200.— Nu zouden dat bedragen zijn van honderdduizenden. Ruim een eeuw lang is de Middelburgse maatschappij, met een korte onderbre king aan het eind van de vorige eeuw. bestuurd geworden door enkele genera tics uit de familie De Wijs. Toen de laatste daarvan, de heer J.F. de Wijs in 1935 aftrad, werd hij opgevolgd door Jhr. Mr. T.A..I.W. Schorer. De kort daarna als eerste inspecteur aangestelde P. Stcutel werd later benoemd tot on derdirecteur. Momenteel wordt het bes tuur gevormd door de heer J. Gijsbertse als directeur en de heer A.M. Dellebeke als onderdirecteur. In de meidagen van 1940 ging het kan toor aan de Lange Burg te Middelburg in vlammen op en kreeg de maatschap pij haar huidige vestiging aan de Hout- kaai te Middelburg. In dit pand is tevens dc op initiatief van Jhr. Mr. Schorer in 1939 opgerichte Algemene Zeeuwse Verzekering Maatschappij N.V. geves tigd. Als gevolg van de watersnoodramp van 1953, zocht ook de Zierikzeese maat schappij haar onderkomen op de Hout- Woensdagavond 4 april a.s. houdt Radio Walcheren een grote ontspanningsavond in het Scheldekwartier te Vlissingen. De avond begint om 19.30 uur en eindigt om ongeveer 22.00 uur. Hoogtepunt van deze avond is de fina- lekwis die gespeeld wordt door ploegen uit de bejaardenhuizen: Rustenberg. Ter Veste en het Roggeveen huis. Ook de bejaardenhuizen die in de voor ronden werden uitgeschakeld zullen aanwezig zijn. De kwis wordt o.a. omlijst door optredens van het Scheldelood- senkoor en de dansgroep Seventh Hea- De Souburgse popgroep Monroe treedt op maandag tweede paasdag opnieuw op in Royal in Zoutelande. Zo'n twee weken geleden bewees Monroe in het voorprogramma van Gruppo Sportivo de zaal op z'n kop te kunnen zetten met een mengeling van agressieve en en thousiaste punk, funk en new wave. De kaarten zijn aan de zaal te verkrijgen en het optreden begint om half negen 's avonds. The Paradise Jazz Band verzorgt op 21 april in de Concert- en gehoorzaal van Middelburg een optreden, dat om negen uur 's avonds begint. De toegangsprijs bedraagt tien gulden, leden van de Scaldis Swing Society betalen 5,50 gulden en houders van de CJP of bejaardenpas tellen 6,50 voor de toegangskaart neer. The Paradise Jazz Band werd in juli 1971 opgericht en heeft in de afgelopen jaren een goede bekendheid gekregen bij de jazzclubs en jazzcafés in den lande. Sinds 1975 fungeert deze band als huisorkest van één van de grotere jazzclubs, namelijk Jazzclub 't Kerkepaadje te Oosterhout. Naast concerten met andere beroemde orkesten, zoals Max Collies Rhythm Aces, begeleidde bet orkest tal van overbekende gastsolisten, w.o. Ann van Duren, Tosca Peeters. Conny van Bergen. Beryl Bryden en ex-Basie en Hampton-trombonist Gene Mighty Flea' Connors. F.en hoogtepunt was het optreden met de beroemde Ameri kaanse klarinetist/saxofinist Benny Waters. De stijl van The Paradise Ja//. Band wordt door de leider Maarten Kamphuis om schreven als «swingdixieland'. Hiermee bedoelt hij een stijl die prettig in het gehoor ligt (vergelijk New Orleans Syncopators en Dixieland Pipers). Overigens wordt een nog ouder klinkend New Orleans nummer niet geschuwd, maar -zo zegt Kamphuis: 'dat zal waarschijnlijk in de oren van een echte New Orleans muzikant niet authentiek klinken. Daarom ook spelen wij een wat moderner klinkende swingdixieland. Uiter aard moet muziek leven; muziek moet het publiek een prettig gevoel geven. Wij proberen dan ook - op basis van de arrangementen - zo spontaan mogelijk te impro viseren'. I he Paradise Jazz Band bestaat uit de volgende musici: Maarten Kamphuis - piano: Berry Schuuring - drums; Gerrit de Beer- banjo, gitaar: Jan van den Berg - bas; Piet Kuipers- klarinet, saxen, zang; Paul Landweer - trombone, zang; Piet Visser - cornet, trompet. Ik wens u bijzonder veel luister - en dansplezier op 21 april a.s. Zo'n honderd jaar geleden kreeg een nieuwe deelhebber (verzeker de) bij de Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij (O.B.W.M.) behalve zijn acte van deelneming (polis) ook een loden plaatje. Hij moest er weliswaar een kleinig heid voor betalen, maar het "kunstvoorwerp", voorzien van het Zeeuwse wapen en de letters O.B.W.M. was dan ook een mooi bezit. De verzekerde liet het in de voor gevel van zijn huis metselen en was er bar trots op. De maat schappij ook! Weer een verzeker de. die bereid was reclame voor de maatschappij te maken! Voor de brandweer was het een nuttige aanwijzing: hier is men tegen brand verzekerd. Wellicht schiet er na het blussen wel een fooitje over! Op sommige gevels in Zeeland is het loden plaatje nog te bewonde ren. Het wordt door de bewoners regelmatig bijgeschilderd en als een kostbaar kleinood bewaakt! kaai. Eerst tijdelijk, later bij het defini tieve samengaan permanent. In de rij van bestuurders van de Zierik zeese maatschappij treffen wij namen aan van o.a. de heren A. Ribberis en Mr. J.G. Veltman Fruin. Hoewel oud in jaren, voert de maat schappij een modern beleid, gericht op de belangen van haar leden, de Zeeuwse agrariërs, daarbij steunend op de inte griteit en vakbekwaamheid van de as surantietussenpersonen. Zaterdag 14 april treden in Jongeren centrum Midgard. Kuiperspoort 12 te Middelburé, de Delta Blue Boys op. Dit duo brengt voornamelijk voor-oorlogse countryblues- en jugbandmuziek, waar bij de akoestische gitaar een belangrijke rol speelt. De twee leden zijn: Theo: gi taar. mondharmonica en zang; Sjef: gi taar, banjo, kazoo en zang. Het duo speelt tijdens dit muzikaal kafé o.a. nummers van Blind Blake, Bo Carter en Blind Willy McTell. De aanvang is om 21.00 uur, de toegang is gratis. De werkgroep Politiek Kaffee De Zwaan houdt op vrijdaéavond 13 april om acht uur in het SKA-club- en buurt huis een openbare ver.Wadering. Cen traal staat op de agenda het funktione- ren van de werkgroep met betrekking tot de organisatie van dc avonden en de in houdelijke kant van de zaak. Zo bezint men zich over de vraag of de werkgroep niet te gekleurd bezig is. Op 27 april is er een discussie-avond over de Europese verkiezingen tussen de JOVD en de Jong Socialisten. Lid van dc Tweede Kamer Fred van der Spek van de PSP zal op 4 mei in het buurthuis de Zwaan aan de Kromwege- singel lb spreken over: "Wanneer men ontwapent behoeft men geen oorlogs slachtoffers te herdenken". op basis van annuïteit q n Rente vanaf «J kunt u laten verzorgen door onze gediplbelastingeonsutenl Paspoortstraat 14-16. Oost-Sou burg. 01184-64455 Motor- en Autoclub De Zeeuwen orga niseert op 16 april, 2e paasdag, haar traditionele Paasrit. Deze rit is voor iedereen, ook al heeft hij nog nooit een dergelijke rit gereden, goed te volbren gen. Hij voert u door de mooiste plekjes van dc gemeente Borsele en is een ont spanning voor het hele gezin. Plaats van inschrijving is de sporthal "De Stenge" te Heinkenszand, waar men van 13.30-15.00 uur kan inschrijven. De lengte van de rit bedraagt ongeveer 40 kilometer. M.A.C. De Zeeuwen stelt voor iedereen die zijn kaart aan dc finish inlevert, een prijs beschikbaar! Dingemanse aan de Paspoortstraat 36 in Oost-Souburg heeft vorige week woens dag na twee maanden gesloten te zijn geweest de winkeldeur heropend. Ge durende vier maanden heeft een ingrij pende verbouwing plaatsgevonden waarmee de winkel in huishoudelijke luxe artikelen, koelkasten, wasmachines en electrische benodigheden werd uit gebreid van ongeveer tachtig naar ruim tweehonderd vierkante meter. Het is voor dc derde maal in vijfentwin tig jaar tijd. dat het echtpaar Dinge manse in de rommel van een verbou wing zat. De laatste keer was dat tien jaar geleden. Bij de oorspronkelijke winkelruimte is de gehele woning daar achter bij getrokken. Het echtpaar Din gemanse verhuisde naar de ruimte boven hun zaak. Dingemanse hoopt met de uitbreiding van zijn winkel over enige tijd naast het enige personeelslid een tweede bediende in de winkel aan te De firma Groot uit Lemmer is afgelopen maandag begonnen, in opdracht van het Middelburgse gemeentebestuur, met de bouw van een bijna 4 meter brede hou ten noodbrug over de Poelendaelevest. ten zuiden van de Langevielebuiten brug. Deze tijdelijke brug, die de Vlis- singsesingel verbindt met het Vlissings Bolwerk, is bestemd voor voetgangers. Ook de fietsers die de stad binnenkomen moeten gebruik van de brug gaan ma ken. Naar verwachting zullen bij het in gebruik nemen van de noodbrug de verkeersprobleme met fietsers en auto's op en bij de Langevielebuitenbrug sterk afnemen. Zoals bekend, zal binnen niet al te lange tijd laatstgenoemde brug vernieuwd worden. Daarvoor is de aan wezigheid van een noodbrug hoogst noodzakelijk. Het is met name het PvdA-öaadslid mevrouw J.J. van der Wel-Beije geweest, die gevraagd heeft de houten brug reeds aan te brengen ruim voor de bouw van een nieuwe Langevielebuitenbrug. De bouw van dc noodbrug zal twee drie weken duren. De leden van de Vrienden van de Kapel van Sint Maarten komen op zaterdag 12 mei voor een algemene vergadering om twee uur 's middags bijeen in de kapel. Aansluitende de vergadering zal een expositie worden geopend van het complete archief van de ambachtsheerlijkheid Hoogelande in het consisto riegebouw van de kapel. Vanaf donderdag 17 mei is deze tentoonstelling ook toegankelijk voor niet-leden van dc vereniging. De liederenavond van de vereniéing wordt op 19 april verzorgd door mevrouw Heent-Prins om acht uur. Haar achtgenoot Ralph Prins stelt van 10 tot en met 19 april een keuze uit zijn tekeningen ten toon in Hoogelande. dagelijks van twaalf lot zes uur in de middag. ff De vorig jaar opgerichte Wal- chcrse Dans- en Folkloregrocp "WALACRA" uit Veere gaat een druk jaar tegemoet. Deze groep gaat gekleed in het originele Walcherse kostuums. De vrou wen dragen de lange muts van het z.g.n. "Middelburgse Ambacht". Ook alle sieraden, die de groep draagt zijn origineel en echt, wat toch wel een grote prestatie ge noemd mag worden, dat ze daar nog zijn aangekomen. Het meeste wordt uil particulier bezit ge leend. WALACRA heeft een uitgebreid programma; het vermeld o.a. Zeeuwse dansen en voordrach ten, uitbeelding van de oogst en het ringrijden, kostuumshow en jeugd-dansen. De groep wordt begeleid door een aantal accor deonisten en een klarinettist. De muziek is voornamelijk afkom stig van Jan Morksen 11 an Beek man. Na optredens eerder dit jaar in "Nieuw Sandenburgh" te Veere. het "Roggeveenhuis", de "Bras serie", "Vijvervreugd" en het Zuiderbaken te Middelburg, het Strandhotel en Hotel "Brittania" en "Bacillen Komme" te Vlissin gen volgen er eerst nog een paar optredens van de jeugdgroep, o.a. in het Roggeveenhuis te Middel burg. Op 13 mei wordt het I-jarig bestaan gevierd met een groot optreden op het Flevohof in Dronlen voor de Aktie "Wereld kinderen". In mei wordt er in sa menwerking met de "Middel burgse Foto- en Diaclub" een fo todag gehouden in Veere. In originele Walcherse kostmin In juni is de groep uitgenodigd voor diverse optredens voor de Nederlandse week, die van 9 tot 17 juni wordt gehouden in Si.u borough (Engeland) ei 4 u" worden opgetreden in MuM burg. In juli en'augustus komen <1. toeristen in Zeeland aan de beurt. Dan staan de volgende optredens op het programma: 3 juli Co lijnsplaat. 10 juli Zioi d I juli - Domburg. 3.0 tili I' perland, 24 juli Biggekcrkc, 30 juli - Zoutelande, 9 augustu Weslkapelle en 18 augustus Veere. In september volgen dan nog Rotterdam en Bergen op om i De onlangs opgerichte rock and roll band de Black Gang zal 14 april voor de eerste maal concerteren in het Zuiderbaken te Middelburg. De groep werd opgericht rond zanger John Caljouw die teksten en muziek schreef, de arrangementen zijn van Ad Meeuwse, piano en Anthonie van de Buuse, gitaar. De rythmesectie wordt verzorgd door John Wattel, drums, Leo Pouwer bas en Klaas van Belsen/Karel Brandos percussie. De muziek is eigentijds, flitsend en fel. Toegangsprijs 5,— aanvang 8 uur. Het slaan van de eerste paal voor het bejaardencentrum. Ter Reede in Oost- Souburg heeft afgelopen woensdag geen doorgang kunnen vinden. Deze officiële handeling zal nu worden verricht op woensdag 23 april om half twee op het bouwterrein Lekstraat -hoek Donge- straat. De beoordelingscommissie Milieuprijs 1978 van de Stichting Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming heeft de eerste prijs toegekend aan de actiegroep "Geen zen derpark" te IJzendijke. De commissie meent, dat de beslissing van de Neder landse omroep- en zendermaatschappij (Nozema) om in West Zeeuws Vlaande ren geen zenderpark te vestigen, in be langrijke mate mede is beïnvloed door de activiteiten van de actiegroep "Geen zenderpark". De commissie stelt verder, dat de actiegroep erin is geslaagd de be volking van West Zeeuws Vlaanderen te mobiliseren in het verzet tegen de even tuele komst van een zenderpark. Naast steun van de bevolking kreeg de actiegroep ook bijval van een groot aantal organisaties en instanties. Over de wijze waarop de actiegroep tewerk is gegaan, zegt de commissie van mening te zijn, dat dc actiegroep ertoe heeft bij gedragen. dat naast West Zeeuws Vlaanderen andere vestigingsmogelijk- heden in beeld zijn gekomen, met name door het meer bekendheid geven aan rapportages over de zenderparkvesli- ging. In de beoordeling schrijft de commissie voorts, "dal er duidelijk sprake is van een opmerkelijk genomen initiatief, dat- in belangrijke mate heeft bijgedragen aan verwezenlijking van (een gedeelte van) de doelstellingen van het coördi natieorgaan. Het is aan geen enkele twijfel onderhevig, dat de bouw van een zenderpark in de West Zeeuws Vlaamse Oranjepolder een ernstige inbreuk op het milieu zou hebben betekend. De beslissing van de gemeenteraad van Lo- pik - eenstemmig en zonder problemen genomen, zodat er geen sprake is van het doorschuiven van moeilijkheden - dal een nieuw zenderpark in de Lopikcr- waard kan komen, beschouwt de beoor delingscommissie als een kroon op het werk van de actiegroep. Een bekroning, die onderstreept kan worden door het toekennen van dc milieuprijs. De commissie, bestaande uit M. An|o- nisse tc Goes, N. Oskam te Middelburg en H. Venekamp te Tholen. is eenstem mig tot het advies gekomen dc IJz.cndij- kers de milieuprijs voor 1978 toe te kennen. Deze prijs wordt sedert 1976 eens per jaar toegekend en uitgereikt aan een persoon dan wel een instelling voor een in dat jaar door deze genomen opmerkelijk initiatief, dat op enigerlei wijze strekt tol verwezenlijking van dc doelstellingen van het coördinatieor gaan. Donderdag 12 april as draait er m Beuk aan de Herengracht 53 t< Mie burg een film van Edwin SIki m. m. de hoofdrollen Buit Lancaster Ru li. Jordan en Susan Clark. Valdez, hulpsherril'in Mexti i te bemiddelen als ene Frank 1 min neger probeert te doden, die ten rechte van moord beschuldigd Door een samenloop van omsi.itidi I den wordt Valdez. gedwongen Ie n te doden. Om de zwangere vrouw neger te helpen vraagt Valdez a.m rijke Tanner 100 dollar, ma u ledigt en mishandelt hem hetgeen V dez door een toeval overleed I >.m i I uil met dc zachtmoedigheid: V I I IS COMING! Aanv. 20.30 u. l oeg. leden 1 leden 4, Voor de Walcherse poplielE bi" i ganiseert de Beuk een busn n.i u Dreampopfestival. alwaar Sportivo, Brood en nog groepen zullen concerteren 1 M. i leen als er sprake is van oRIour deelname (minimaal 40) e <l> 0. i mers van tevoren betaald held» n Kosten busreis inclusief t< voor het concert J 25. Aanmelden voor 14 april a wmnmum nu Kunsthandel en galerie De Witte Swaen bv aan hel Damplein in Middelburg opent op zaterdag 14 april om vier uur 's middags een expositie van hedendaagse schilders. De tentoonstelling duurt tot 26 mei en de openingstijden zijn van dins dag tot en met zaterdag van twaalf tot zes en anders volgens afspraak. De ex posanten zijn Herman Bisschop en ver zameld werk van: Hans Baycns, Feunn (Nijkamp). C. Ie Boule C'ees Ie Mair. Rob Daniels, Geert Schrcuder, Hans Kanters, Freddy van Cótthem. Dora Esscr, J. Serra de Rivera. Vic Dolphijn, Dixy Boonstra. Gerrit Schoone, Paul Versteeg, Johan Rcinboud. Armando Cairo.

de Faam | 1979 | | pagina 7