Amsterdams Strijkkwartet Tentoonstelling Grote Kerk in Veere XuAuimrujJi'xjuiK pos/)ie U ACHTER DIJK EN DUIN door willem ioppe UNICEF-KAARTEN IN HET JAAR VAN HET KIND WASTE OF TIME I Sci/nArj De dag brand na de WANNES RAPS IN MIDGARD 6e Westduinklassieker INTERKERKELIJK VREDESBERAAD - otfSum Geboortekaartjes. Ronde puzzel I Woensdag 4 april 1979 VF Het Amsterdams Strijkkwartet waarvan de leden elkaar leerden kennen in het Nederlands Kamerorkest, werd opge richt in 1965 en heeft zich in de jaren van zijn bestaan internationale faam verwor ven door zijn persoonlijke vertolkingen van het kwartetrepertoire. Centraal daarin staan de Weense klassieken zoals Haydn. Mozart. Schubert en de 20e eeuw se Weense school (Schönberg, Berg. Webern). maar ook het werk van hedendaagse komponisten vindt in het Amsterdams Strijkkwartet een enthou siast en kundig pleitbezorger. Waarde ring van overheidswege stelde het en semble in staat. zich. naast een gedeel telijke lespraktijk, geheel te wijden aan het kwartetspel. Naast het grote aantal konsertcn dat het in eigen land verzorgt, maakt het Amsterdams Strijkkwartet regelmatig tournees in het buitenland. JAN HULST, leerling van Jan Damen en Jo Juda, behaalde aan het Amster damse Conservatorium het solistendi ploma. waarna hij zijn studie vervolgde bij Felix Hupka. Hij was konsertmeester van het Kunstmaand Orkest (Amster dams Filharmonisch Orkest), en werkte regelmatig mee aan de konserten van het Nederlands Kamerorkest. Jan Hulst is hoofdleraar aan de conservatoria van Groningen en Zwolle. RF.NA' SCHOLTENS. aanvankelijk leerlinge van Rielc Queling. voltooide haar vioolstudie aan het Muzieklyceum te Amsterdam, waar zij bij Oskar Back met onderscheiding solistencxamen deed. Op het I.C.C.-concours won zij de eerste prijs voor de vertolking van he dendaagse muziek. Rena Scholtens maakte vele jaren deel uit van het Ne derlands Kamerorkest en diverse andere kamerm uziekensembles. JEANNELOTTE HERTZBERGER studeerde aan het Amsterdams Muziek lyceum bij Oskar Back. en zette haar studie voort in Parijs, bij René Benedet- ti. Zij behaalde de Prix d'Excellence, won het I.C.C.-concours en won de eer ste prijs op het internationaal vioolcon cours te Orense (Spanje). Zij was enige jaren eerste violiste in het Nederlands Kamerorkest. Jeanelotte Hertzberger is hoofdlerares viool en kamermuziek aan het hoofdstedelijk Sweelinck Conserva torium. BEN DE LIGT studeerde aan het Am sterdams Conservatorium cello en gam ba bij Carel van Leeuwen Boomkamp. Hij behaalde er met onderscheiding het solistendiploma, waarna hij in Londen zijn gamba- en kamermuziekstudies voltooide. Hij was vele jaren lid van het Nederlands Kamerorkest, werd solo cellist in het U.S.O., en maakte deel uit van het Amali Kwartet. Ben de Ligt is hoofdleraar aan het conservatorium te Groningen. Het programma voor het concert van het AMSTERDAMS STRIJKKWARTET te Vlissingen p 8 april ziet er als volgt uit: A. Dvorak(1841-I904): Strijkkwartet in Es gr.t. op. 51. Allegro ma non troppo; Dumka (Elegie) Andante con moto: Romanze. Andante con moto: Finale. Allegro assal. P. Hindemilh (1895-1963): Strijkkwartet Nr. 3 op. 22. Fugato. Sehr langsame Viertel: Schnelle Achtel. Sehr cnergisch: Rullige Viertel. Slets fiieszend: Maszig schnelle Viertel: Rondo. Gemachlich und mil Grazie. Jeannelotte Hertzberger - viool: Jan Hulst - viool; Rena Scholtens - altviool: Ben de Ligt - cello. (Vestzaktheater, aanvang 16.30 uur) "Naar Pasen toe". Zo heet de eenvoudi ge tentoonstelling in de Grote Kerk in Veere. Gemeenteleden van de her vormde kerk. belangstellenden van bui ten de gemeente, leerlingen van de Va- leriusschool (Veere). de kleuterschool uit Veere. de mythylsehool uit Oostka- pelle. de zondagschool uit Veere. parti culieren waaronder mevrouw de C'a- sembroot en ds. Kalis. enz. vervaardig den tekeningen, olieverfschilderijen, wandkleden, etsen, borduurwerken, af fiches. krijttekeningen, collages, pente keningen. gouaches, enz. Een en ander staat opgesteld langs de muren van de kerk. Men zou kunnen zeggen: onder de dienst zitten de kerk gangers temidden van hun kunst. Naast algemene thema's zijn er vijf duidelijk onderscheiden: "De verzoeking in de woestijn". "De spijziging van de vijf duizend", "De opwekking van Laza rus". "De intocht in Jeruzalem" en "De verheerlijking op de berg". Deze ten toonstelling is een vervolg op eerdere. ooit gestimuleerd door ds. Hoogen- kamp. Hij schreef destijds: "Het is ge lukkig geen tentoonstelling van mensen die het "kijk-mij-eens-een-kunstenaar- wezen" op de eerste plaats stellen. Er is gewoon met enthousiasme gewerkt. En zo is deze tentoonstelling eigenlijk ge worden een katalogus van mensen, die van geraffineerd tot primitief, van diep symbolisch tot recht voor zijn raap bezig waren." Deze woorden, die de toenma lige tentoonstelling rond David omlijst ten. zijn nu nog van toepassing op voor noemde expositie. Men kan terecht voor en na de dienst, maar ook op zaterdagmiddag tussen twee en vier uur. ALHAMBRA I EN II (VLISSINGEN) do-wo: SUPERMAN, THE MOVIE Jor-El een. der grote wijzen van de pla neet Krypton, waarschuwt zijn volk, dat. hun planeet binnen 30 dagen of eerder zal exploderen. Men negeert zijn waar schuwingen. Hij besluit zijn enige zoon Kal-EI. een baby nog. naar de planeet Aarde te sturen. Hoewel de aardbewo ners duizenden jaren in ontwikkeling achter zijn. zal Kal-El daar kunnen overleven. Na een reis van 3 jaar door de ruimte, stort hij als meteoriet op de aar de en wordt liefderijk opgenomen door een kinderloos echtpaar. Als kind reeds blijkt zijn enorme kracht en snelheid. Als hij de volwassen leeftijd bereikt wordt hij zich de erfenis van zijn grote vader bewust, hij zal waar nodig de mensheid dienen. Hij gaat onder de naam Clark Kent bij de grootste krant van Metropolis werken. Bij rampen hult hij zich in 'n Superman outfit en redt hij met gemak, schepen, vliegtuigen en schone dames. Maar 60 meter onder de grond huist in een zeer weelderig ver blijf. Lex Luthor. het geniaalste misda- digersbrein aller tijden. Hij heeft een even snood als briljant plan beraamd om Californie middels een aardbeving in zee te laten verdwijnen. Het lijkt hem bijna te lukken. Maar Superman raast door het luchtruim, houdt atoomraket- ten tegen, herstelt doorgebroken dam men. Kortom, geen rampspoed zo groot of Superman snelt te hulp. Amerika is weer een veilig land om te leven, dankzij SUPERMAN. [.'IMPORTANT C'EST D'AIMER "Een actrice kan best een gewone vrouw zijn die worstelt met algemeen-mense lijke problemen. Ook voor haar kan de grote tragedie achter ogenschijnlijk nie tige zaken schuilgaan", aldus Romy Schneider n.a.v. haar hoofdrol in "Het liefhebben is van belang" die de Poolse regisseur Zulawski in Parijs maakte. Zij speelt een actrice en doet dat met het aanzetten van de net iets overdreven gebaren, omdat het verhaal van haar eist. dat ze een middelmatige actrice is. Daarom weet ze ook. in haar huwelijk de kern van de problemen niet te raken en haar nog veel zwakkere echtgenoot (Jacques Dutronc) gaat daaraan ten gronde. De man die alles in het werk stelt om haar minnaar te worden (Fabio Tcsti) kan haar trouwens evenmin be reiken. Achter het sombere en soms wrede patroon zit vaak en harde satire en vlijmende spot. En vergeet niet: waar het op aankomt is de liefde. (Vanavond C'ity-theater, Middelburg. Aanvang acht uur) Vanavond in De Zwaan (Souburg) en vrijdag in het Kuiperspoorttheater (Middelburg): SOLARIS SOLARIS van Andrej Tarkousy Het idee van een planeet die zich aan past aan zijn menselijke bezoekers is niet ongewoon in de science-fiction (Bradbury verkende dit terrein al vroeg in zijn korte verhaal "Here there be ty- gers"). Maar het moet worden gezegd dat de wereld van Solaris een unieke kracht bezit. Ze is een schepping van Stanislaw Lcm. een Poolse schrijver die in het Westen vrijwel onbekend is on danks overeenkomsten met Asimov, Van Vogt en andere schrijvers die bij dragen hebben geleverd aan het tijd schrift "Astounding" in de jaren '50. Hoewel de film die van Solaris" is ge maakt hem niet van de ene dag op de andere tot een Clarke of Burgess zal maken, mag worden verwacht dat de film voor een wat breder publiek de be vestiging zal zijn van zijn briljante visie waarin surrealisme en cybernetica als tweeling-manen om elkaar cirkelen. De film is opgebouwd rond het privéleven van Keivin. een astronaut-psycholoog die de opdracht krijgt een onderzoek in te stellen naar vreemde gebeurtenissen in een ruimtestation, dat rond Solaris cirkelt, een mysterieuze planeet met een giftig vloeibaar oppervlak en een atmo sfeer van helle, verontrustende kleuren. Er heerst een geslagen stemming in deze smalle Beursstraat in Vlissingen. Door een politieagent op een afstand gehouden, hebben zich wat nieuwsgierigen verza meld om een glimp op te vangen van dal onbegrijpelijke, dat gisteren plots om zich heen greep: een felle, uitslaande brand die als tol vier kinderen eiste. De mensen zijn er kapot van. blaast het huis. waarin al zoveel ingestort is. dat het met recht dak loos genoemd kan worden, scharrelen de buren wat rond in de met bluswater on dergelopen gangen. Af en aan lopen ze. met plastic vuilniszakken waarin ze wal kleren verpakt hebben. Ze wekken de in druk vluchtelingen te zijn die elders een nieuw bestaan moeten opbouwen. Ner veus grinniken ze legen de mannen die de verbrande huizen met planken dichtspij keren - als doodgravers die de kist dicht- schroeven. "Straks krijgen jullie een pils je van me hoor", roept eigenaar K. II. Klatl. lijkbleek en ijlings overgekomen uit Duitsland toen het bericht tot hem doordrong dat zijn huis door het vuur op de knieën werd gedwongen. Er wordt ge lachen. maar het gaat niet op een ont spannen wijze. Klatt zegt: "De waarde? De hoogte van de schade? Wat kan hel mij schelen.' liet weegt toch niet op tegen dat grootste verlies: die kinderen. Ik wou dat ik die hel leven terug kon geven. Die huizen kunnen me gesl gestolen worden". Hij wendt zich af. Tranen in zijn ogen. "Ik kende die kinderen goed", zeét de overbuurman. "Ze kwamen altijd bij me spelen. Gisteren ook nog. Ze kwamen bij me boven. Dat was vlak voor de brand". De overbuurvrouw: "Ik stond van angst vastgenageld in de keuken. Ik durf de niks meer. Iemand anders heeft me eruit ge haald. Builen was hel zwart van de rook. Mijn vitrages zijn gesmolten. Maar daar klaag ik niet over. A Is je aan die kinderen denkt, vergeet je dat. Ze vertelt dat ze nog gezien had dat de kinderen geborgen werden. Ook had ze de moeder horen schreeuwen: mijn kinderen! mijn kinder Vrijdag 6 april is er in het jongerencen trum Midgard aan de Kuiperspoort- straat te Middelburg een optreden van de folkgroep Wannes Raps. Deze groep ontstond in de zomer van 1973 uit een aantal Belgen en Nederlanders tijdens de Gentse Feesten. De aanvankelijk ge kozen naam Jan Rap en zijn maten ver anderde in de loop van de tijd in Wan nes Raps. een figuur uit een Belgische streekroman. Na enkele wisselingen binnen de groep - Jan is de enige over gebleven Belg - wordt sinds ongeveer drie jaar in de huidige bezetting ge- .speeld. Wannes Raps heeft een elpee gemaakt in november '78, getiteld "Wannes Raps". Het repertoire bestaat uit liederen en dansen, voornamelijk uit de Zuidelijke Nederlanden. Aanvang 21.00 uur. s.u /t «cr-cr Aif/tii sz tilsui ur\ ,u jurtgcijc riuu -ilu uu/igL r\ iccu ui.» c c. ri Liutvri. i.n uil andere kinderen lieten aan Nederlandse mensen zien. hoe de kinderen in Turkije dansen. Dat gebeurde allemaal zaterdag in Middelburg. Toen werd er een dag gehouden voor Turkse en Nederlandse mensen. Want je weel natuurlijk óók wel dat er hier ook Turkse mensen wonen. Nu konden de mensen uil Nederland eens zien hoe die Turkse mensen leven. En hoe mooi hun land is. En hoe lekker hun eten Nou nee. dat laatste konden ze niet zien. Dat konden ze proeven. In het Internationale Jaar van het Kind 1979. dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen, heeft ook Unicef-Neder- land vele extra aktiviteiten. Maar een van de belangrijkste blijft toch de kaar- tenverkoop. waarmee een belangrijk deel van de werkzaamheden gefinancierd moet worden. In dit bijzondere jaar zijn er weer vele nieuwtjes, waaronder de uitgave van een fotoboek, een kinder boek "Mijn Wereld" en de leuke Uni- cef-cirkellegpuzzel "De Vriendenkring". Het assortiment kaarten van Unicef is dit jaar weer verder uitgebreid en daar mee natuurlijk nog aantrekkelijker ge worden. "Het is voor ons immers ieder jaar het jaar van het kind en om het geld voor alle projekten in vele delen van de wereld te kunnen realiseren, is er veel geld nodig. Dat krijgen we onder meer binnen door de kaarten en de diverse andere artikelen, die wij verkopen", al dus Unicef-Nederland. Dit voorjaar en de komende zomer is er een ruime keuze uit bijzonder mooie kaarten, met diverse onderwerpen. Er is bijvoorbeeld een prachtig bloemen-assortiment. een serie "voor alle gelegenheden", waarvan elke kaart geschikt is voor een verjaardag, huwelijk, kinderpartijtje en dergelijke. Maar er is ook een hele aparte serie verjaardagskaarten, gemaakt door kun stenaars uit o.a. Noorwegen. Indonesië. Frankrijk. Zweden en Amerika. Het is sinds kort ook mogelijk om ge boortekaartjes van Unicef te gebruiken, waarmee de jonge moeder dan een bij drage levert tot leniging van de grote nood. waarin moeders en hun kinderen in sommige delen van onze wereld ver keren. Deze kaartjes worden opgevou wen en onbedrukt geleverd, zodat men zelf elke gewenste tekst er in kan laten afdrukken. Desgewenst kan Unicef trouwens ook voor het contact zorgen tussen de gebruiker van de geboorte kaartjes en een drukker. Het is duidelijk, dat ook deze serie Unicef-kaarten weer iets heel bijzonders is geworden, fraai uitgevoerd in mooie kleuren. Heel toe passelijk in het Jaar van het Kind is ook de nieuwe serie "spelende kinderen", gemaakt door de Australische Anne Graham. Er zitten 10 dezelfde kaarten in een doos, compleet met enveloppen, prijs 11.— Vijf ontwerpen uiluit ver schillende landen, waar Unicef pro gramma's steunt voor moeder en kind zitten in de doos "Landen van de Zon", in totaal 10 kaarten met enveloppen, prijs II,-. Een totaal nieuw produkt in het artike len-programma van Unicef is de doos. waarin een ronde puzzel zit. met de naam "Vriendenkring". Een heel kleu rige legpuzzel, opvallend natuurlijk door zijn ronde vorm. gemaakt door de •Amerikaanse ontwerper Giel Goldman. De vriendschap en verbondenheid van kinderen in onze wereld worden door de ontwerper in deze legpuzzel van 10, gesymboliseerd. Een heel leuk en ook heel nuttig stukje speelgoed. Net zo nuttig trouwens als het bouwspeelgoed. dat Unicef uitbrengt onder de naam Educoll. Dal zijn mappen met bouw platen van woningtypen in Afrika en lndonsië. Zo'n map kost 12.50. Verkrijgbaar is ook het fotoboek "Kin deren van deze wereld", behorende bij de vierde wereldtentoonstelling van de fotografie. Het boek is uitgevoerd met vele tientallen zwart-wit en kleurenfo to's. is even ontwapenend als aangrij pend en kost J" 12,50. Het kinderboek "Mijn Wereld" is com pleet nieuw en bestemd voor kinderen van ongeveer 7 tot 13 jaar. Het boek geeft op een speelse manier heel veel informatie. Kinderen uit 7 landen ver tellen over hun "eigen wereldje", met daarbij hun sprookjes, spelletjes en knutselwerkjes. Dit is het Unicef-boek voor het Jaar van het Kind en kost ge bonden 19,50. Met de opbrengst van Unicef-kaarten en andere artikelen, kan heel veel worden gedaan, waarbij het uitgangspunt is. dat geen liefdadigheid wordt bedreven, maar dat uitsluitend hulp wordt gegeven aan landen, die hulp vragen en die be reid zijn zelf actief deel te nemen aan de projecten, waarvoor hulp wordt gi*- vraagd. Het Fonds voorziet nu meer dan 100 landen van materiaal, instrumenten, medicijnen, installaties voor zuivelfa brieken. gezondheidscentra en waterlei dingen. voedsel, lesmateriaal en alle mogelijke andere goederen die voor de permanente ontwikkelingsprogramma's nodig zijn. Jaarlijks ontvangen 100 mil joen moeders en kinderen direct hulp van Unicef. In dit Jaar van hel Kind verwacht Uni cef-Nederland een extra grote belang stelling voor de verschillende artikelen, die worden uitgebracht. Ter gelegenheid van dit bijzondere kinderjaar wordt ook een herdenkingspenning uitgegeven in goud. zilver of platina, waarover Unicef een speciale folder beschikbaar heeft. Bestellingen kunnen worden gedaan bij het landelijke secretariaat van Unicef- Nederland; postbus 85857. 2508 CN Den Haag. waar ook een brochure van de artikelen verkrijgbaar is. Ook kan men terecht bij alle plaatselijke afdelin gen van Unicef. Voor giften aan het Kinderfonds is het gironummer 7515. ren! Om nooit meer te vergeten, planken zijn aangebracht. Straks zal de straat weer opengaan voor verkeer. Wie zal later nog naar de huizen opkijken en nsdag gebeurde.' De brand is geblust Haar lii/ zal blijven opvlammen in de herinnering van die vader en moeder. Ondanks de grote verkeers- en toeristi sche problemen van vorig jaar. komt men toch weer met onze haast traditio nele Westduinklassieker op Zondag I april a.s. De Marathon-Trimmers hebben een geweldig parkoers uitgezet. Men nodigt dan ook iedereen, die denkt een goede konditie te hebben, uil. Test deze kon- ditie in onze Westduinklassieker op I April. Wanneer men om 13.30 uur het eerste startschot laat horen, hoopt men vele junioren te laten lopen over 3 KM (inschr. geld 1.50) waarna om 14.00 uur het echte grote werk kan beginnen. Dan starten de AZEN voor hun 15 KM (deze keer iets langer l.w. 15.5 KM) en zij die er na 5,6 KM de brui aan willen geven, vindt men ook trimmers. Met een herinnering zal men hen dan belonen. De AZEN starten op het strand, richting Vlissingen. verlaten ter hoogte van de Vijgeneter het strand, lopen via Nollen- bos naar Vlissingen-kop Boulevard, achterom het Nollestrand vervolgen zij hun weg. richting Zoutelande over het strand. De trap. met het gezicht op Vlis singen. wordt beklommen en via de grote lange afgang, richting Botterbar komt men onder de duinen lopend in de "I lel van Zoutelande" terecht. De lopers blijven tegen de duinen aan lopend hun weg vervolgen tot aan Dishoek, verlaten daar de landzijde en beklimmen de gro te Duinovergang waarna het laatste stukje strand richting Vlissingen geno men wordt. Een parkoers voor de echte liefiiebber van een Klassieker. Natuur lijk rekent men weer op de geweldige "preventieve" aanwezigheid van de on volprezen E.H.B.O.-ploeg. Op uitnodiging van de plaatselijke kerngroep van hel Interkerkelijk Vre desberaad brengt op vrijdag 6 april een delegatie van een Japanse Boeddhist) sche vredesgroep een bezoek aan Mid delburg. De uitzending van de delegatie is een onderdeel van de Japanse campagne om de ernst van het kernwapenvraagstuk overal in de wereld aan de orde te stel len. Dit voorjaar zullen soortgelijke de legaties vrijwel alle werelddelen bezoe ken. De groep die Middelburg bezoekt be staat uit 3 mensen die aan den lijve de- gevolgen van de atoombomaanvallen in Japan hebben ondervonden, en nog on dervinden: zij zijn namelijk invalide of ziek als gevolg van de radioakticve stra ling. Zij hebben besloten de rest van hun leven te besteden aan het waarschuwen van de wereld voor hel kernwapen. In het kader van het bezoek aan Mid delburg op 6 april wordt een openbare bijeenkomst belegd in de Getuigenis- kerk aan de Adriaan Lauwereyszstraat. aanvang 20.00 uur. I r zal een korte film worden gedraaid over Nagasaki, tevens zal een vertegenwoordiger van het IKV ons iets vertellen over het vredeswerk van deze organisatie in Nederland. De Japanse gasten zullen ons vertellen over hun eigen ervaringen met de A toom- aanval op Nagasaki, tevens zullen zi j ons inlichten over de aktiviteiten van de vredesbeweging in Japan Deze bijeenkomst biedt mensen van alle gezindtem. die hartelijk welkom zijn. een unieke kans om de mening te horen van mensen die zelf slachtoffer zi jn van kernwapens. Ook zal deze bijeenkomst een bijdrage kunnen leveren aan het vormen van uw eigen mening. MAKREEL is de achtste produktie die theatergroep Waste of Time uitbrengt. Met zijn negenen, ieder vanuit zijn eigen vakdiscipline maken en spelen ze hun voorstellingen met als basis de pure mi me. het analyseren van alledaagse han delingen en bewegingen. Een spel zon der woorden, zonder veel verhaal, meer een opeenvolging van situaties, waarbij mime. muziek, geluid, licht en toneel beeld samengaan. MAKREEL is. door de technische won- derdozen die hun geluidsexperl bedacht en maakte, een wisselwerking van beeld en geluid. Ellen. Fran. Frits. Wouter, de spelers, ieder in zijn strikt eigen werke lijkheid. ontmoeten Jaap met zijn ge- luidsdozcn. Een verplaatsing veroor zaakt geluid, dat op zijn beurt de bewe ging verandert. Het geluid wordt een mogelijke dimensie van de beweging zelf. Maar er gebeurt meer in de geïso leerde speelruimte: er is een verhaal, waarbij de handelingen, die zich splitsen in vier speelstijlen, de voortgang bepa len. - Al deze gebeurtenissen samen vormen een harmonieus geheel van misver stand: de voorstelling, een kompositie wellicht. MAK RE. El dus

de Faam | 1979 | | pagina 7