ACHTER DIJK EN DUIN door willem ioype ONTMOETINGSDAG Quartet Burton Greene TURKS-NEDERLANDSE Concert Jonathan Richman Keshavam Maslak (ClNBRAMA) N B B S-Jongereizen: Veruit het meeste buitenland Woensdag 28 maart 1979 VF 65 Jaar 'ik hou van jou' Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters spreekt voor CDA Mariekerke. 1e HYPOTHEEK 2e HYPOTHEEK tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. Uw BELASTINGAANGIFTE DICK SCHINKEL ASSURANTIËN Tentoonstellingen in Zeeuws Kunstenaarscentrum Schrijversavond in Zeeuws Kunstenaarscentrum. Prolongering Knecht van Twee Meesters Medische associatie hield therapeutische dag Op dit moment wonen er in Nederland 85.000 mensen afkomstig uit Turkije: mannen, vrouwen en kinderen. Vanaf 1964 zijn zij naar Nederland gekomen om een bijdrage te leveren door middel van het verrichten van arbeid aan onze samenleving. Zij hebben echter ook hun eigen achtergrond op sociaal en kultureel ge bied meegenomen, een achtergrond, die de Nederlanders vaak niet kennen. De onbekendheid met deze achtergronden geeft vaak aanleiding tot misverstanden, onbegrip en soms zelfs wantrouwen van de Nederlanders t.o.v. deze bevolkings groep. Ook in Middelburg en dan met name in MiddelburgZuid hebben zich een toe nemend aantal mensen afkomstig uit Turkije gevestigd. Op dit moment wo nen in Middelburg-Zuid 200 mensen van Turkse afkomst. Dit en het boven genoemde is voor wijkvereniging Zuid en kultureel werk "De Hayman" aan leiding geweest om in kontakt te treden met de stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers. Van hieruit is de idee voortgekomen om gezamenlijk een Turks-Nederlandse Ontmoetingsdag te organiseren die op zaterdag 31 maart a.s. gehouden zal worden van 15.00 - 21.00 uur in het wijkgebouw Zuiderba ken. Het doel van deze ontmoetingsdag is om Meliskerke - De staatssecretaris van CRM. mevrouw J.G. Kraaijeveld-Wou ters spreekt - na de als gevolg van de slechte weersomstandigheden afgelaste bijeenkomst in februari j.l. - maandag 2 april tijdens een openbare vergadering van de afdeling Mariekerke van het CDA in de grote zaal van het vereni gingsgebouw "Ons Huis' te Meliskerke. Tijdens deze bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, houdt mevrouw Kraaijeveld een inleiding, waarin de vrouw centraal staal. Zij zal met name ingaan op de functie van de vrouw binnen het gezin en binnen de maatschappij. Met deze bijeenkomst wil dc afdeling Mariekerke van het CDA proberen ook de vrouwen wal meer bij politieke zaken te betrek ken. door middel van het tonen van allerlei aspecten van de kuituur en sociale om standigheden van zowel de Turkse be volkingsgroep als van de Nederlanders een beter begrip voor eikaars achter gronden te laten ontslaan. Op deze dag. die een manifestatieachtig karakter draagt, zullen dan ook de verschillende aspekten van zowel de Turkse als de Nederlandse (en meer specifiek de Zeeuwse) kuituur belicht worden. Tijdens de ontmoetingsdag zullen de volgende onderdelen aan de orde ko-. men: een expositie, een diaserie, video, film. demonstraties handvaardigheids technieken (Turks), demonstratie Turk se spelen, uitwisseling eet- en drinkge woonten, uitvoering Nederlandse en Turl9.se volksdansen. Door een 4-tal groepen zullen volks dansen gedemonstreerd worden en wel op de volgende tijden: 15.15 en 15.45 uur: Nederlandse volks dansen door een volksdansgroep van kultureel werk "De Hayman" van kin deren van 6-8 jaar en Turkse volksdan sen door Turkse kinderen uit Middel burg-Zuid. 16.15 en 17.15 uur: Nederlandse volks dansen uitgevoerd door de volksdans groep "Walacra" in Zeeuwse kleder dracht. 19.00 en 20.00 uur: Nederlandse volks dansen door een volksdansgroep van kultureel werk "De Hayman" van kin deren van 9-12 jaar en Turkse volks dansen door Turkse kinderen uit Mid delburg-Zuid. Toegang: De toegang voor de Ontmoe tingsdag is gratis. op basis van annuïteit n Q Rente vanaf O «J kunt u laten verzorgen door onze gedipl. belastingconsulent. Paspoortstraat I4-16. Oost-Sou burg. 01184-64455 Nederlanders, die aan Chilenen laten zien wat cultuur is. En Chilenen die aan Nederlanders datzelfde laten zien. Daar ging het zaterdag 0111 in De Zwaan in Souburg. Chilenen en Nederlanders liepen genoeglijk door elkaar. Mediobur- gum danste Zeeuwse dansen, Chileense kinderen lieten zien hoe dat gaat in Chili. Middelburg: Vrijdag 30 mrt. a.s. presen teert Jongerencentrum de Beuk aan de Herengracht 52 te Middelburg een con cert m.m.v. Jonathan Riehman the Modern Lovers: De lot op heden meest sukesvolle Be- 'serkley act is Jonathan Richman and the Modern Lovers, reeds omschreven als het Simplistisch Verbond van dc pop muziek. Een groep die ooit door slecht management ter ziele dreigde te gaan. maar bij Beserkley nieuw leven kreeg ingeblazen. Met "Egyptian Reggae" drong de groep internationaal door tot de hoogste re gionen van het hitwezen. Richman begon zijn karrière als zingen de eenling in diverse bars en kleine clubs. Richman: "Toen ik pas begon te zingen was mijn stem zo zacht, dat men mij hooguit drie tafels ver kon horen. Vaak kwam de uitbater even luisteren of ik werkelijk zong of alleen mijn lippen bewoog. Niet dat het zoveel uitmaakte. Mijn stem is in de loop der jaren sterker geworden, maar een groot zanger zal ik nooit worden. Geen probleem, ik pas de nummers aan mijn mogelijkheden aan. Wanneer ik b.v. repertoire van een hard-rockband zou moeten zingen, kan ik beter een straatje omgaan." Richman werd in Boston op 16 mei 195 1 geboren. De muzikale invloeden die hij in zijn jeugd onderging variëren van doo-wop tot The Velvet Underground. Op zijn negentiende formeerde hij The Modern Lovers. Jonathan's krullen groeiden in die tijd nog welig. Het korte koppie is van recente tijd. De afgelopen week is Jonathan's vijfde al bum "Back in your life" verschenen. De succesvolle single "Buzz Buzz Buzz" is een aardige indicatie van wat U te horen zult krijgen. Nog altijd, simpelheid troef door de jaren heen. De session van dit konseri staat in het teken van de nieuwe moderne Jazzmu ziek. zoals die sinds enkele jaren - na het 'overlijden' van de free jazz - in de New York loft jazzscene gespeeld wordt, met dien verstande dat de muzikale opvat ting van het quartet met vele invloeden uit andere muziekculturen is verweven. In het algemeen worden de diverse jazzstijlen en de uitvoering daarvan in hokjes geplaatst. Loft jazz is echter niet in hokjes te plaatsen. De musici grijpen terug naar vzoegerc ideeën en uitingen er mengen dit met theater-cabaret-ach- tige vormen lot een én visueel én audi tief geheel. De toevoeging van andere muziekcultu ren maakt het luisteren naar de muziek van het quartet tot een nog interessan tere belevenis. Jazz van oud tot en met free. Latin- american muziek met een Westerse tic, west en oosteuropese klassieke muziek (zonder over te gaan op de z.g. Bach- verswinging), Indiase en andere oosterse muziek (geen verziekte muziekjes uit Calcutta en niet in contemplatieve zin), obsederende Afrikaanse ritme soorten. kortom een jazzstijl, als zoekende mu ziek die vaak na een misleidende chaos soms bijna stil schijnt te staan. Jazz als een uitdaging met bovendien een op vallende instrumentale kwaliteit, is wat je te wachten staat. Vlissingen. Vestzaktheater. 31 maart. 20.30 uur. Middelburg- De tentoonstelling van te keningen en terra cotta's van Jan Haas zijn verlengd met een week tot en met donderdag 5 april. Van 7 - 20 april worden werken getoond uit de Zeeuwse stock. De deelnemende kunstenaars zijn Corrie Blaas. Joop Dam. Henny Huser, Liesbeth Huser. Inge van der Kooij. Joke Noest en Cor R nissen. Van 21 april tot II mei toont Willem Heesen "GLAS". Begin februari is het alweer een jaar ge leden dal de stichting NBBS Jpngérei- zen. (zonder winstoogmerk) via haar nieuwe reiswiakel in Middelburg ge ruisloos haar intrede in Zeeland heeft gedaan. Voor sommigen misschien een vreemde eend in de bijt. maar veel scholieren en studenten en andere jongeren kennen NBBS Jongereizen reeds als hun ANVR reisspecialiteit waar ze aanzienlijke kor tingen kunnen krijgen op hun trein- en vliegreizen. De toevoeging "jongerei zen" aan de naam van het NBBS én de forse uitbreiding van het aktieve reizen- pakket en het aantal zonbestemmingen in de nieuwe zomergids tonen aan dat deze stichting ernst maakt met haar streven de niet-studerende jongeren meer mogelijkheden te kunnen bieden. NBBS jongereizen staat nu open voor iedereen die zich jong voelt. Het zomerseizoen wordt dit jaar ingezet onder het motto: "NBBS Jongereizen veruit het meeste buitenland", d.w.z. meer dan 860 bestemmingen in de 96 paaina's dikke NBBS zomerbrochure 1979. Met de introduktie van de portugese en de joegoslavische kusten en de uitbrei ding in Spanje. Griekenland. Italië. Marokko. Tunesië en Zuid-Frankrijk, wordt de zon. zand en zee aanbidders legio mogelijkheden geboden. Boven dien zijn er dit zomerseizoen camping- vluchten voor iedereen naar vrijwel alle landen rond de Middellandse Zee. Voor degenen die de voorkeur geven aan een aktieve vakantie, zijn er naast dc al be kende huifkartochten, kanotochten, fietsvakanties dit seizoen in Europa kampeertrektochte per bus (met dak- trras!), e/ ruiterkampen aan de Costa Brava en zeiltochten op de Noordzee bijgekomen. Buiten Europa is het pakket uitgebreid met reizen waarbij het accent gelegd wordt op de aktieve culturele vakantie besteding: rondreizen door China, kampeertrektochten in Irak. Syrië. Jor danië en Turkye. per touringcar van Bogota naar Santiago, bergbeklimmen in de Himalaya en het Atlasgebergte, een viertal Indiareizen. een aantal trek tochten per minibus door de Verenigde Staten (ook camperhuur is mogelijk) en rondreizen door Mexieo en Indónesië. Bijzonder belangrijk is een goede voor bereiding van de vakantie, zeker als het een intercontinentale reis betreft, daar om zijn in alle NBBS reiswinkels uitge breide gidsen verkrijgbaar over bv. de USA. Aziëen Zuid-Amerika. De dek king van de reisverzekering is aanzien lijk verruimd, terwijl de premie van de annuleringskostenverzekering verlaagd is tot 2% van de reissom. De NBBS zomerbrochure is verkrijg baar bij de NBBS reiswinkél in Middel burg. Damstraat 4 (tel. 01180-37791). Voor informatie en boekingen kan men er terecht van maandag t/m vrijdag van 14.30 uur tot 17.30 uur en op zaterdagen van 10.00 uur tot 14.00 uur. Alhambra I (Vlissingen) "VROUWENKAMP" Anna en Klaus, 2 jonge Duitsers in het bewogen Europa aan het einde van de dertiger jaren, beminnen elkaar hart stochtelijk. Anna en haar familie wordt vervolgd en de Duitsers dwingen haar en haar fami lie naar Parijs te vluchten. Frankrijk wordt echter ook bezet. Tijdens een dramatische aktie van de Duitsers doodt Anna een SS-soldaat. Haar moeder, die de schuld op zich neemt, wordt geëxecuteerd en Anna en haar vader worden afgevoerd naar een kamp. Zij zullen elkaar echter nooit meer zien. Klaus is luitenant geworden bij de Duitse Wehrmacht en heeft Anna's adres achterhaald, maar komt te laat en ziet na een razzia nog net de vrachtwa gen met zijn droeve vracht verdwijnen. Vrijdag in I: Erotische Sprookjes en Zondag: Winnetou en het Grote Opper hoofd, Alh. II: do-wo: ATLANTIS DE VERZONKEN STAD Op de Atlantische Oceaan, niet ver van Bermuda, ligt de schoener "TEXAS ROSE" met een vreemde lading aan boord voor anker. Stevig op het dek vastgesjord ligt een enorme duikerklok. Professor Aitken en zijn zoon Charles zijn op een geheime missie: het ontdek ken van de legendarische, verloren stad Atlantis, op de bodem van de oceaan. Zelfs hun vriend, de ingenieur en ont werper van de duikerklok. Greg C'ollin- son. is niet op de hoogte gebracht van het doel van de reis. Wanneer de duikerklok, bemand met Greg en Charles voor de eerste keer on der de oppervlakte zakt. maken de beide Middelburg- Als eerste in de voor 1979 geplande reeks organiseert het Zeeuws Kunstenaarscentrum op zaterdag 31 maart a.s. weer een schrijversavond in hetZKC om 8 uur 's avonds. Werkten de vorige avond een aantal auteurs uit an dere regio's mee. ditmaal hebben wij een negental mensen uit de eigen pro vincie uitgenodigd. Frans van Dixhoorn. Wim Hofman. Henk Huisman. P.C. de Jager. Neeltje Zoetje Jobse. Anton van Kraaij. Johan na Kruit. Martien Leenhouwers en Ben van Trirum hebben hun medewerking toegezegd. De avond zal muzikaal omlijst worden met gitaarmuziek gespeeld door Rein Kooien en Eugène den Hoed. We ver wachten een plezierige ontmoeting tus sen deelnemers en publiek, zowel oude bekenden als mensen die voor het eerst onze avond bezoeken. Het Zeeuws Biologisch Museum kreeg 9.952,— voor het aanschaffen van een stereomicroscoop met toebehoren. De Paul Krügergroep (welpen en zeeverkenners) uit Middelburg kregen 3.600.— voor hun clubhuis, en het Gehandicapten Advies bureau Zeeland kreeg 2.500,— voor de aanschaf van een elektrische schrijfmachi ne. Deze bedragen reikte mevrouw M.C.J. ter Weer-Verheul vorige week in Domburg uit. Het was de opbrengst van de zomerzegels van 1978. De eigenlijke toekenning van de cheques wordt bepaald door de Commissaris der Koningin, 11a het inwinnen van advies. Toen ze zestig jaar getrouwd waren, had de burgemeester van Vlissingen gezegd: "lk hoop jullie over vijfjaar wéér te zien". Het is uitgekomen: de heer én mevrouw Bul uit de Nieuwstraat vier den gisteren hun 65-jarige huwelijks feest. Gemakkelijk hebben ze het niet gehad. Nu ze AOW hebben, gaat het eigenlijk wat beter. Hij was 16 jaar toen hij ging werken in de werkplaats van de Maatschappij Zeeland aan de buiten haven. Nog geen jaar later werd hij sto ker. Hij voer op een schip tussen Vlis singen en Engeland. Dat was: de ene dag heen. de andere terug. Toen hij 33 jaar was. werd hij olieman. In de oorlog zat hij ruim vijf jaar en drie maanden in Engeland op een schip. Varen naar Frankrijk, naar IJsland, met militairen en materieel. Zij. mevrouw But. bleef achter. Na 1 jaar kreeg ze een Rode Kruisbrief. De woorden, die op spiona ge zouden kunnen lijken, waren er uit gehaald. Voor 16.50 per week hield ze van half acht 's morgens tot 's middags vijfde Schelde schoon. Dat bcdrijfstond onder toezicht van de Duitsers. Ze re pareerden daar onder meer hun eigen schepen. Ze werd pas goed angstig, wanneer de Engelsen hun bommen gooiden op de Schelde. In 1945 zouden ze elkaar weer zien. Zij ging naar Rot terdam. waar hij zou aankomen. Maar zij kwam terug: er was een fout gemaakt, het schip meerde niet aan. De bloemen thuis, het met lege handen thuiskomen, het maakte haar erg van streek. Na een week kwam weer het bericht: het schip zou binnenlopen. Ditmaal was het ook zo. Ze bleef bij hem tien dagen aan boord, omdat hij in de ploegendienst zat. Daar zalen ze: vervreemd van el kaar, maar hun liefde voor elkaar was niet geweken. Hij vertelde haar dat hij ternauwernood aan een bom was onts napt in Londen, 'l I,s dat hij niet in zijn bed lag. want anders.... Ze zijn vaak verhuisd. Nu wonen ze in de Nieuwstraat. Zij doet kleine karweit- Naar aanleiding van het enorme artis tieke suksesvan De Knecht van Twee Meesters door het RO-Theater ommige recensenten spraken over de mooiste (s voorstelling van dit seizoen') en niet in de laatste plaats aangemoedigd door hel enthousiasme van het bij de voorstelling van 7 maart te Middelburg aanwezige publiek heeft de SCZ gemeend dc rest van het Zeeuwse publiek nog eenmaal in de gelegenheid te moeten stellen dit kleurrijke theaterspektakel te aan schouwen. Die gelegenheid doet zich voor op zaterdag 14 april te 20.00 uur in do Schouwburg te Middelburg De Knecht van Twee Meesters is een voorstelling waar iedereen naar toe kan en om dit te benadrukken zal de kaart verkoop geschieden als die van een 'vrije voorstelling'. Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de SCZ. Nieuwe Haven 41-43, Middelburg, tel. (01180) 15256. Kaartprijzen: J' 16,50. In kombinatic met 2 Of meer voorstellingen uil onze 'voorjaarsaan- bieding': f 13,00. CJP- en Pas 65- houders J' 7.50. Middelburg - In het gebouw van de Vrije School Zeeland heeft de werk groep M.A.M., op zaterdag 24 maart 1979, d.m.v. demonstratie's van diverse therapieën aan de Antroposofische Ge neeskunde bekendheid gegeven. Voor de 50 belangstellenden is er gele genheid geweest daadwerkelijk te erva ren hoe deze geneeswijzen werkzaam zijn. Uitgangspunt daarbij is geweest dat de aktieve inbreng van de patiënt van in vloed kan zijn op zijn genezing. Na dc demonstratie's heeft de werkgroep een aantal van haar plannen voor de toe komst ontvouwd. Het voornaamste streven van dé groep blijft er op gericht een Antroposofisch arts naar Yliddel- burg te halen die zich met dc toekom stige patiënten wil associëren. Voor belangstellenden (en/of toekom stige patiënten) zal de werkgroep in de naaste toekomst excursie's. lezingen en .cursussen organiseren. jes voor de diaconie. Hij sukkelt wat met het lopen. Samen kijken ze met plezier naar de F.O. De tegenwoordige tijd: ze hebben er wat moeite mee. Katlekwaad van kinderen bestaat niet meer. Dat is nu baldadigheid geworden. Op de Bij belkring merken ze dat ook de kerk veranderd is. Dan zegt zij: "Maar bij God is niks veranderd. Dus waarom zou de Bijbel veranderen?" De armoe van toen maakt hen ook nu nog zuinig. Als zij een tafeltje bij de vuilnisbak ziet staan, haalt ze hel weg en bewaart het voor de rommelmarkt van de dierenbe scherming. waar ze ere-lid van is. Met die AOW is veel verbeterd, met de toc- komst is het maar somber gesteld. "De mensen willen niks meer. Ze kopen maar en lenen geld. Kinderen worden metauto's naar dc kleuterschool e bracht, terwijl wij vroeger alles liepen. Ze krijgen voortdurend duur speelgoed, terwijl wij speelden met figuurtjes, die we uit winterpeen gemaakt hadden" Als ik vraag wie of wat daar nu schuldig aan is. zeggen ze: "De televisie heelt de ellende de huiskamer in gebracht" In een bomvolle aula van de Vlissingse MTS, concerteerde zaterdagavond de groep Gruppo Sportivo. De orêanisatie, de VSC-jongeren, mocht zich verheugen met de belangstelling van ruim duizend popliefhebbers. Hetgeen de vreugde ten goede kwam. inzittenden aan boord kennis met een geheel nieuxe onderwater-wereld. Vreemde monsters en reusachtige in ktvissen vallen hun duikerklok aan... Greg en Charles zijn sprakeloos en on gelooflijk geboeid door het schitterende schouwspel dat zich voor hun ogen af speelt. Nog ongelooflijker is het enorme gouden beeld dat zij op de bodem van de zee vindende kaarten van professor Aitken blijken juist te zijn... zij hebben Atlantis gevonden! DOODZONDE Een film over spel en werkelijkheid. Over de facade waarachter elk mens schuil gaat. Over de blokkade die overwonnen moet worden voor iemand zichzelf durft te zijn. Over de worsteling om los te komen van de beperkingen die de opvoeding mee geeft. DOODZONDE Een film over een akteur die zijn eigen werkelijkheid niet onder ogen durft te zien wanneer hij gedwongen wordt die werkelijkheid te spelen. Spel en werke lijkheid gaan dan in elkaar over. Wal rest is dan zijn bewustwording, even oprecht als verwrongen en zo schokkend als zijn ontstaan. Zondag in Alh. II: FILM HUIS JEUGD EN MUZIEK Wim Wenders heeft op 30-jarige leeftijd met 'Der Amerikanische Freund' een droom tot werkelijkheid gemaakt: het is een 'grote' film met een niet zo heel klein budget (een kleine 3-miIjoen DMark) naar Amerikaans voorbeeld en ten dele zelfs in Amerika opgenomen (voor een ander deel in Hamburg, München en Parijs). Uitgangspunt is Ripley's Game, een roman van Patricia 'Highsmith. wier debuut 'Strangers on a Train' verfilmd was door niemand min der dan Alfred Hitchcock. Het Duitse wcckbald 'Der Spiegel' zag een verband. 'Als in Wenders film de moordenaar zijn slachtoffer achtervolgt' schrijft Wolf gang Limmer, 'dan gelingen ihm Se- quenzen von einer Perfektion, wie sic im deutschen Film schon gar nicht und im Hollywoodfilm allenfals bei Hitchcock z.u sehen ist.' Voor de rol van Ripley wist Wenders de Amerikaan Dennis Hopper aan te trekken, dc regisseur van 'l asy Rider'. Gastspelers zijn beroemde regis seurs als Sam Fuller en Nicholas Ray. meestal aangesteld in de rol van gang sters! woensdag 28 maart 20.30 uur Souburg Dc Zwaan. vrijdag 30 maart 20.30 uur Middelburg K uiperspoorttheater. woensdag I I april 1979: La Béte van: - Walerian Borowczyk La Béte was oorspronkelijk een van de episoden uit "Contes Immoraux". waarin een meisje door een harig beest wordt verkracht en uiteindelijk over haar verkrachter triomfeert. Borowczyk construeert om dit gegeven de raamver telling van Lucy, die van haar pas over leden vader een groot fortuin erft. als zij binnen 6 maanden trouwt met de zoon van een bevrjende markies. Die zoon is een afstammeling van een 18-eeuws markiezinnetje die een geheimzinnige relatie met Het Beest had gehad De- zoon wordt terwille van de erfenis ge wassen. geschoren en gedoopt en raakt daardoor een deel van zijn dierlijke uiterlijk kwijt, maar niet zijn animale inborst, niet klauw voor het en staart, en niet zijn aantrekkelijkheid hunkerende- bruidje. De contacten tussen Lucy en I let Beest vinden in de droom plaats, die naar Freudiaanse inzichten de diepste erotische verlangens vertaalt. Alhambratheater. Aanvang 20 uur. Plaatsbespreking: 19u-19.30 uur. Orga nisatie: Nut/Z.V.U. Ook toegankelijk voor nict-ledcn.

de Faam | 1979 | | pagina 7