VËFo Kwart miljoen voor Rwanda WAT DIT IS V Zo zit dat in elkaar bij de provincie 'SffiïïvAmi VAsruoKü MlRA's Autoshop en Boatshop Vlissingen Bellamypark 18 is geopend Wij brenge STATEN 30 MAART BIJEEN CENTRALE VERWARMING ZELFBOUW ALLES OP GEBIED VAN C.V. DE PREE Kies voor kleur IDEAL SKIN JOSIEN MEYER Woensdag 21 maart 1979 VF INSPRAAK MIDDEN-ZEELAND SUBSIDIES UIT NATUURBESCHERMINGSFONDS Geheel geïnstalleerd door vakbekwame monteurs - - vanaf3500, ook dat kan bij ons, met technische be geleiding en het ter beschikking stellen van speciaal gereedschap vanaf2300,— vloerverwarming - convectorputten - radiatoren en de zuinigste ketel die er is, eventueel met indirect boiler. TE KOOP Zandberg (gem. Hulst) Westkapelle Nieuwvliet/ Bad Cadzand "t Zwin'' ZÜNDAPP KAPTEIN BROMFIETS in onze zonnekabines, dankzij de nieuwe combinatie ZONNEDAK ZONNEBANK SCHOONHEIDSSTUDIO Donker Curtinstraat 36 tel. 62287 SCHOONHEIDSSALON Koudekefkseweg 23 tel. 14802 VLISSINGEN sn u: Alles voor uw auto heel veel voor uw boot Een assortiment van meer dan 13000 artikelen. Geheel nieuw: De 'Foldinghy' de stevige houten boot, die u binnen 60 seconden opbouwt weegt slechts 30 kg prijs 1498,— Meenemen op imperiaal van uw auto Voor de sportieve autorijder Alle merken achterruitjaloezieën, voor- en achterspoilers, sportvelgen, spat- bordverbreders etc., etc. U is welkom, vrij entree, geen verplichtingen, ouderwetse service, correcte be diening. Mira's Autoshop en Boatshop - Nieuw in Zeeland. Dit is de eerste aflevering van een provinciale informatierubriek die op deze plaats in dit blad éénmaal in de veertien dagen zal verschij nen. Voorlopig negen maanden lang. En als uit een over ongeveer een half jaar in te stellen onder zoek mocht blijken dat u de ru briek wel aardig vindt, dan blijft zij waarschijnlijk bestaan. Na tuurlijk hopen de mensen die de rubriek maken dat hun "produkt" in de smaak zal vallen. Het zal in het begin nog wel wat moeten wennen, voor lezer en schrijver. De redaktie van deze rubriek wil niet een krant imiteren, maar van uit een eigen opstelling informa tie verstrekken over zaken die zij de moeite waard vindt en van be lang voor ieder die in Zeeland leeft en werkt. Het wekken van meer belang stelling bij de inwoners van Zee land voor de aktiviteiten van de provincie is de bedoeling van deze rubriek. Een mens kan zonder die belangstelling toch wel gelukkig zijn, zegt u. Ongetwijfeld! Maar het is toch ook wel plezierig wat meer te horen en te weten van wat ze daar in Middelburg, in de Abdij en bij andere provinciale diensten, klaar maken en waaro ver u in de dagbladen bijna elke dag leest. Er wordt hard gewerkt aan de voorbe reiding van de inspraak voor het streek plan Midden-Zeeland. In een speciaal hiervoor opgezette procedure wordt ge tracht allerlei onderdelen van de in spraak tot hun recht te laten komen. Het "model" heeft de instemming van de commissie bestuur - bestuurden (die zich bezig houdt met de relatie tussen burger en provinciale overheid) en de staten zullen op 20 april a.s. een beslis sing nemen over met de eerste fase van de inspraak gemoeide kosten van rond een ton. Binnen niet al te lange tijd zullen oproe pen verschijnen om zich te melden als gespreksleider of rapporteur voor een gespreksgroep. Er komen voorlich tingsbijeenkomsten, er zal een "wer vingsfolder" voor insprekers verschij nen en een brochure waarin de doel stellingen van het nieuwe streekplan zullen worden toegelicht, er komen later inspraakkranten enz. Laten de inwoners van Midden-Zeeland - d.w.z. Walcheren Op het moment dat deze krant bij u in de bus wordt gestopt zal de stand van de aktie "Zeeland helpt Rwan da" waarschijnlijk ruim f 250.000,zijn, met inbegrip van de bijdrage van de provincie. Nog elke dag komen er tientallen giro-overschrijvingen op het Pro vinciehuis in Middelburg binnen en het ziet er naar uit dat aan deze stroom voorlopig nog geen einde zal komen. Sinds de aktie tot het adopteren van waterputten in het midden-Afrikaanse land Rwanda begon - dat was eind ja nuari j.l. -hebben omstreeks 4.000 mensen via hun giro of bank laten mer ken dat zij daadwerkelijk achter het streven staan Rwanda veilig, betrouw baar drinkwater te leveren. Omstreeks 1 50 Zeeuwen hebben toegezegd voor periodieke overschrijvingen te zullen zorgen. De tot heden overgemaakte be dragen verschillen nogal wat in grootte, n.l. van één tot drieduizend gulden. Ruim een kwart miljoen gulden dus, dat wil zeggen goed voor ruim 330 water putten als van een gemiddelde van 750,— per stuk wordt uitgegaan, een prijs inclusief de opleidingskosten van de z.g. fontainiers. In het totaalbedrag zit 50.000,- van de provincie. Zoals u zich zult herinne ren hebben provinciale staten enige tijd geleden besloten bij elke gulden die voor Rwanda uit de Zeeuwse bevolking komt een kwartje te leggen. Twee ton is dus "binnengestroomd". Als hier bijna 29.000,— bij wordt geteld komt men aan een feitelijk saldo van ruim 230.000.— In die 29 mille zit een bedrag van ruim 26.000,— afkom stig van een in Limburg voor Rwanda en de Bevelanden - zich er alvast maar op gaan voorbereiden dat zij binnenkort over de toekomst van hun gebied mo gen meedenken en meepraten! De provincie Zeeland heeft in 1978 uit het natuurbeschermingsfonds (voor de aankoop van natuurgebieden) acht bijdragen verstrekt tot een totaal bedrag van 71.000,— Ruim 61.000,— ging naar de stichting het Zeeuwse Landschap, de rest naar de vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland. De subsidies hadden betrekking op de volgende aankopen: 32 ha schorren en slikken van de Rumoirtschorren aan de noord kant van St. Philipsland 21.300,— 6 ha schorgrond in de Verdronken Zwarte Polder in Zeeuwsch-Vlaanderen 6.012,1 ha dijk bij het St. Mauritsfort in Terneuzen 3000,— 10 ha bouwland en water in de Westerschenge in Zuid-Beveland 30.542,2 ha grond in de Yerseke IVIoer 267,— een halve hectare dijk in de Zwaakse Weel in Zuid-Beve land 776,-), 9.000,voor nog een dijk in hetzelfde gebied en 76,voor de voormalige vuilnisbelt ook in de Zwaakse Weel. Subsidies in de aankoop van 147 ha Krabbekreek 6.092,- en 3 ha Sabbinge- dijk/Boomdijk 217,— zijn gereserveerd in afwachting van toezeggin gen van CRM. Het natuurbeschermingsfonds beschikte per 31 december 1978 nog over ruim 52.000,— gehouden aktie (hier gold dus niet de regeling "een kwartje van elke gul den"), terwijl de rest de provinciale 25 procent-bijdrage over 1978 is. Wie hebben - voor zover dat valt na te gaan - tot heden het giroboek voor Rwanda ter hand genomen? Gezegd kan worden dat het een redelijke af spiegeling is van de Zeeuwse samenle ving. Spaarpotten Goede berichten zijn ook te mel den van het "spaarpottenfront voor Rwanda". Ongeveer 90 scholen hebben nu bezoek ontvangen van cen traal coördinator C.A! Bachofner Daar bij zijn zo n 3.300 spaarpotten uitgezet. De "oogst" daarvan mag zeker op 30.000,— worden geschat. Dat is gebaseerd op de opbrengst per reeds vol ingeleverde spaarpot. Alle Zeeuwse scholen hebben een introduktiebrief gekregen maar nog lang niet elke school heeft gereageerd. Het vriendelijke ver zoek is dat alsnog te doen bij de heer Zeeland •iiv Rwanda Bachofner, Provinciehuis Middelburg, telefoon 01 1 80-27351 Uit dag- en nieuwsbladen is al gebleken dat behalve de spaarpottenaktie nog heel wat andersoortige akties op scho len worden ondernomen Met groot succes meestal! Laten we een paar voorbeelden geven: royaal voor de dag kwamen lagere scholen in Oostkapelle en Middelburg (De Casembrootschool met verkoop van oud meubilair), de mavo in Tholen (fancy fair), het Zelden- rustcollege in Terneuzen (akties bij de opening), de lts in Axel (open dagen en fancy fair), het Swanenburghcollege in Vlissingen (open dag en disco-avond), het Jansenius college in Hulst (een grote happening) en de Zeevaartschool in Vlissingen (opcenten verkoop kantine). Zeeuwse kleuterscholen laten zich ook niet onbetuigd: tot heden doen er zo n 20 mee voor Rwanda - maar het mogen er nog meer worden! Opvallend is ook dat de kinderen van een aantal zondag scholen in de provincie spontaan hun "zondagcent" voor hun vriendjes in Rwanda gaven. Bijna gereed is een boeiende diaserie over Rwanda, die op bijeenkomsten vertoond kan worden ter toelichting op en ter ondersteuning van een inleiding die de heer Bachofner eventueel wil houden. Tenslotte een oproep aan hen die eind januari of begin februari niet de enveloppe met inhoud over de Rwanda-aktie in hun brievenbus hebben gevonden (en dus ook niet weten dat het gironummer van de aktie 3933600 is!): willen zij als de informatie op prijs wordt gesteld deze vragen op het Provinciehuis in Middelburg, telefoon 01180-27351? Zij krijgen "de stuk ken" dan prompt toegestuurd. De Abdij van Middelburg, al enkele eeuwen bestuurlijk centrum van Zeeland Vrijdag 30 maart a.s., 's morgens 10 uur, komen de Zeeuwse staten in de Statenzaal (Middelburg, Abdij 11) bij een om een wat onderwerpen betreft redelijk gevarieerde agenda af te wer ken. Er wordt een krediet van 975.000,- gevraagd voor de recon structie van eeri 1.800 meter lang ge deelte van de weg Kapelle-Wemeldinge en een krediet van 540.000,- voor de aanleg van een fietspad (1.885 meter) langs een deel van de weg Oud-Vosse- meer-Sint-Annaland. Ook wordt de sta ten verzocht een subsidie van 20.000,- te geven voor nieuwbouw en inrichting van de zeehondencrèche in Pieterburen. Vastgesteld moet verder worden het provinciaal bibliotheek plan voor de jaren 1 980-1 982. Wie de sta- tenvoorstellen wil inzien kan terecht op het Provinciehuis en bij de verschillende openbare bibliotheken. De statencommissie van de financiën zal een openbare vergadering houden op maandag 26 maart a.s. 's middags om vier uur in het Provinciehuis, waarin o a. besproken wordt: De intrekking van het statenbesluit subsidie jeugdfestivals, subsidiëring ontmoetingscentrum Heinkenszand, inspraak streekplan Midden-Zeeland en de wijziging van de tarieven voor de Zeelandbrug. Wat is het provinciaal bestuur? Artikel 5 van de provinciewet zegt dat het provinciaal bestuur bestaat uit provinciale staten, gedeputeerde staten en onze Commissaris. Dat is - u snapt het al - de Commissaris der Koningin. Drie bestuursorganen dus. Elk heeft zijn eigen taken en verantwoordelijkheden. Samen besturen zij de provincie. Wat dat allemaal inhoudt komt nog wel aan de orde. Nu gaat het vooral om de samenstelling van provinciale staten. Die - het staat in artikel 6 van de provinciewet - vertegenwoordigen de gehele bevolking van de provincie. Vier jaar duurt de zit tingsperiode. Vorig jaar zijn er statenverkiezingen geweest, in 1982 treden nieuwe staten aan. Het aantal statenleden is afhankelijk van de omvang der bevolking. Het varieert van 83 tot 4 7 statenleden. De provincie Zuid-Holland opent de rij met 83 leden, gevolgd door de provincie Noord-Holland met 79 volksvertegenwoordigers. Het lijstje is dan verder: Noord-Brabant 75, Gelderland 71, Limburg 63, Overijssel en Utrecht elk 59. Groningen en Friesland elk 55, Drenthe en Zeeland 4 7 statenleden In de Zeeuwse staten zijn vijf politieke partijen vertegenwoordigd. Het Christen Democratisch Appèl (CDA) heeft een fraktie van zeventien leden, de Partij van de Arbeid (PvdA) telt zestien vertegenwoordigers in de staten, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) heeft acht leden in haar fraktie, de Staatkundig-Gere formeerde Partij (SGP) wordt door vier personen vertegenwoordigd en Democraten 66 (D'66) telt twee irakheleden. Er zijn zeven vrouwelijke statenleden een CDA, vier PvdA, een VVD en een D'66). De leden van het college van gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) worden - zoals dat heet - uit en door provinciale staten gekozen Meestal wordt over de samenstelling van het college van gedeputeerde staten tussen de verschillende frakties eerst overleg gepleegd. Toch kan het gebeuren dat de spanning tot het laatste moment - dat wil zeggen tot het tijdstip van stemming in de eerste statenvergadering van de nieuwe zittingsperiode waarin alle leden de eed of de belofte afleggen - er in blijft zitten In Zeeland zijn er zes gedeputeerden. Tot voor kort gold dit aantal in elk van de elf provincies. Nu is de provinciewet zodanig gewijzigd dat er maximaal acht gedepu teerden kunnen worden benoemd De meeste provincies hebben van deze mogelijk heid gebruik gemaakt. Het is misschien wel interessant de aantallen even te noemen Drenthe zes. Friesland zeven, Gelderland acht, Groningen zes, Limburg zeven. Noord-Brabant zeven, Noord-Holland zeven.Overijssel zes. Utrecht zes, Zuid-Holland acht. Sinds de huidige provinciale staten zitting hebben is de politieke samenstelling in het college van gedeputeerde staten gewijzigd. Vanaf 19 70 waren van de gedeputeerden twee lid van de PvdA, 1 van de CHU. 1 van de ARP, 1 van de KVP en 1 van de VVD Momenteel is de samenstelling als volgt 2 PvdA, 2 CDA, 1 VVD en 1 SGP In geen der andere provincies is Je SGP in het college van gedeputeerde staten t■ertcgcnwnordigd IMSTALLA TIEBUREAU h Brecdmede 17, Middelburg, tel. 01180-11398. Landelijk erkend gas-, centrale verwarming, sanitair- installateur Fraai gelegen landhuis op 1058 m2 eigen grd. Ind.: Hal. woonkamer, keuken, 2 sl.karaers, badkamer douche/w.c., open zolder, garage. Direct te aanvaarden. Zeer luxe vrijstaande recreatie-bungalow aan de voet van de duinen op 550 m2 eigen grond. Vakantiedorp "Saint Pièrre". 2 Schakelbungalows compleet met inventaris voor 6 personen. I Luxe vrijstaande recreatiebungalow com pleet met inventaris voor 6 personen op 550 m2 eigen grond. I Luxe vrijstaande recreatiebungalow met open haard op 720 m2 eigen grond. .Eersteverkorting 2,4571 rk axel.Tel.01155-2109 Te koop: I Zündapp GTS50 kompleet met knipper lichten. als nieuw - Speciale prijs. Te koop: Kaptein Mobylette met achterwielvering, in zeer goede staat. Tc koop: Gebruikte Dames- en Herenfietsen. Zusterstraat 8-10 MIDDELBURG tel. 12344 WITT KARTONNETJES, BA N I) W ITT R A AM IM I'S, WEIT'RAMEN: klein en groot. 2 -en meer sehacht- sgetouwen vanaf 25 cm breed. Verder alles wat U bij hel weven nodig heelt. Veel garens voor ketting en inslag. Ook om alleen eens rond te neuzen bent U welkom bij: L. Noordstraat 57-59, Middelburg Maandag de hele dag en woensdagmiddag gesloten. Gezond en mooi bruin Ook niet uitdrogen Verbranden uitgesloten Heerlijk relaxen Zowel voor dames als heren 's avonds zonnen mogelijk TIJDIGE RESERVERING IS WEL NOODZAKELIJK

de Faam | 1979 | | pagina 11