HUISVESTINGSPROBLEMEN BIJ DE PIEK EN DE BEUK KIND EN HART (Jaar van het Kind deel 2) De Knecht van 2 Meesters ClBilCNT VOLKSSTERRENWACHT PHILIPPUS LANSBERGEN IN DE JAARBEURS 8.3 Woensdag 28 februari 1979 VF 1e HYPOTHEEK 2e HYPOTHEEK tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. Uw BELASTINGAANGIFTE DICK SCHINKEL ASSURANTIËN Wandelmars Rode Kruis RO-TH EATER van Carlo Goldoni ANWB KOMT MET ACTIE "ZICHT OP LICHT" Nederlandse Hartstichting: EEN GESPREK MET DE GRONINGER SCHOOLARTS JITSKE TEN BERGE VETGEBRUIK AANVAARDEN Middelburg/Vlissingen.- De medewer kers van het Vlissingse ontspannings centrum De Piek en de Middelburgse Beuk voelen /.ich danig door de respec tievelijke gemeenten in de steek gelaten. Klachten over slechte huisvesting, gaten in het dak. tochtige ramen. enz. worden, naar zij zeggen, niet afdoende behandeld. Ken grote klacht is het voortdurend doorregenen. In De Piek hebben ze daarvan vorige week weer een staaltje gezien. De regen liep met stralen van het filmdoek af, waardoor dit geheel bedor ven werd. Projectleider Rob Francke van De Piek: "Er kruipt voortdurend iemand van de gemeente het dak op. Wat die daar uil- voert. weel ik niet. Maar als het regent is het in ieder geval weer raak. Eerst is onze muziekvergunning ingetrokken na het optreden van de groep Eddy and the hot rats. in januari 1977. Nu geef ik toe: het was loeihard. En de heren weigerden hun versterkers zachter te zetten. De politie heeft een summier buurtonder zoek gedaan. Onder andere op het Bel- lamypark. Daar kwamen zegge en schrijve twee klachten uit voort. Maar dat had toch maar mooi als gevolg dat onze muziekvergunning ingetrokken werd. En niet voor tijdelijk, nee. voor altijd. We hebben toen voor F3000.— vertimmerd om de zaak beter te isole ren. waar het geluid betreft. We moch ten de lopende concerten afwerken. Na een concert van Kevin Coyne, op 26 juni 1977. kwam er geen enkele klacht bin nen. Maar dat hielp niks: de vergunning b&eef ingetrokken. Toen werd beken hoeveel onze isolatie zou gaan kosten, rolde er een bedrag van F 365.000. - uit de bus. Dat vond de gemeente teveel. Om dal bedrag te drukken, bekeken we. hoeveel we er zelf aan konden doen. Uitgaande van de bestaande bouwma terialen. kwamen we toen op een bedrag van F250.000,-. Maar in al die tussentijd is er niks gebeurd. Vlissingen is een goede zaal kwijt. O ja. je hebt de sport hal en de aula van de MTS, maar dal is echt voor grote, dure groepen. Groepen, die wij bijvoorbeeld destijds hier had den. Die toen nog niet zo duur waren. Maar die nu niet meer te betalen zijn. In arrenmoede zijn de aktiviteiten nu verschoven naar De Beuk in Middel burg. Bert Broekhuis: "Ja. maar dat is natuurlijk eigenlijk niet de bedoeling. Want er is behoefte genoeg hier. Dal merk je: de mensen vragen er gewoon naar. Hier hebben we een totaalgebeu ren: bar en evenement. Het gaat niet alleen om optrendesdhier optredens hier. we kunnen veel meer. We denken aan een expositieruimte, aan een repeti tieruimte voor beginnende groepen, aan een programmering met theater en mu ziek. aan een vergaderruimte, aan bal letlessen. films, aan buurtaktiviteiten. Ook voor kinderen. Maar ja. wat wil je op deze manier. Weetje wat het is? De gemeente heeft geen accommodatiebe- leid. Ze vragen zich niet af: waar heb je voorzieningen nodig, en hoe? Als ze dat wel hadden, zouden ze verder denken dan het verbeteren van dakgoten. Laten ze zeggen: we zien jullie niet zitten en we bouwen af; of: we zien jullie wel zitten en we helpen jullie." De stichting Vlissings Ontspannings centrum De Piek heeft nu een nota 'Perspectieven' uitgebracht, waarin alles nog weer eens haarfijn uit de doeken wordt gedaan. Ook De Beuk in Middelburg voelt zich op een schopstoel zitten. F.en vertegen woordiger schetst omstandig hoe het werkklimaat daar door soortgelijke om standigheden fnuikend op de medewer kers heeft gewerkt. Men is van negen naar drie medewerkers gevallen in één jaar tijd. Na de verhuizing van De Beuk naar een oude school aan de Heren gracht is er. zeggen zij. na de opknap beurt die een half miljoen vergde, niks meer gebeurd. "We zitten op oude meubelen. Ook wij hebben last van lek kage. De gemeente heeft onze ruimten provisorisch opgeknapt. Ze hebben de verwarming en de deuren geschilderd, en verder niks. Laatst hadden we nieuwe ruiten nodig. Na lang aandringen kwa men ze. Om er plankjes voor te spijke ren...We hadden een grote schuld. Die hebben we een eind afgelost. Maar het lijkt, alsof ze zeggen: laten ze eerst maar alles aflossen. Dan gaan we hen helpen. Weet je dal onze projektleidcr vier maanden zonder salaris heeft gezeten? Toch heboen ook wij plannen. Zo willen we een atelier opzetten, waar men kan boetseren en lassen. Hopelijk komen wc eens van ons slechte image af. Veel mensen zien ons nog steeds als een stuffhol." op basis van annuiteit Rente vanaf kunt u laten verzorgen door onze gedipl. belastingconsulent. Paspoortstraat 14-16. Oost-Sou- burg. 01184-64455 Middelburg- Zaterdag 31 maart organi seert het Rode Kruis, afdeling Middel burg haar negende, jaarlijkse wandel mars. Vorig jaar kwamen bijna 2500 wandelaars naar Middelburg, dit jaar verwacht men nog.meer deelnemers, Zij komen overal vandaan, natuurlijk uil geheel Nederland, maar ook uit België, Frankrijk, Luxemburg en Duitsland. Het Belgische Rode Kruis is ieder jaar vertegenwoordigd. De afstanden zijn: 40-20- 15- 10 en 5 km. Ook dit jaar gaat men weer van Start in de Sporthal "VOORBORCH" aan de Breeweg te Middelburg, waar de 40 km wandelaars kunnen starten vanaf 9.00 uur lot 10.30 uur. Bij vóórinschrijving kunnen zij re kenen op een lunchpakket en verdere verzorging. Na volbrenging van de mars ontvangen zij een fraai uitgevoerd vaantje. Ook de wandelaars op de andere afstanden kunnen starten vanaf 9.00 uur tol 13.00 uur. (dit geldt alleen voor de individuele wandelaars) GROEPEN starten op de volgende tij den: 40 km. afstand: vanaf 9.00 tot 10.30 uur. 20 km. afstand: vanaf 12.30 tot 13.00 uur. "De Knecht van Twee Meesters" van Carlo Goldoni is een van die met vaste regelmaat terugkerende klassieken op het Nederlandse theaterrepertoire. Het RO-theater opende er haar seizoen 1978-1979 mee. Goldoni streefde ernaar, in navolging van Molière, komedies van (ook literair) gehalte te scheppen. Hij maakte daar voor dankbaar gebruik van de bekende types uil de commedia dell'arte. het Ita liaanse volkstheater. Ook in "De Knecht van Twee Meesters", zijn best geslaagde komedie, herkennen we met gemak fi guren als Arlecchino (in de knecht Truffaldino). II Doltore. Pantalone. Brighella en ook Colombine (in de als man verklede Beatrice). Deze comme dia dell'arte figuren worden door Gol doni ingezet voor een komedie die tege lijk een uitstekende zedenschildering is van da 18e eeuwse (.Venetiaanse) bur gerij. Dat is één onmiskenbare kwaliteit van Goldoni. De andere is de ruimte die hij heeft gelaten in zijn toneelspel om. in de beste traditie van het volkstheater, te improviseren. Het is die kwaliteit die steeds opnieuw zowel regisseurs als spe lers uitdaagt hun versie te geven van "De Knecht van Twee Meesters". Onder regie van Franz Marijnen heeft het RO- theater die uitdaging aangenomen en zich de steun verzekerd van o.m. de Ita liaanse akteur. regisseur en choreograaf Angelo Corti. de commedia dell'arte specialist die o.a. naam verwierf met zijn vertolking van Arlecchino in de ber oemde voorstelling van het Piccolo Theater uit Milaan, terwijl de Belgische schermmeester Jacques Capelle de spe lers trainde in de techniek van het de gen- en sa.belgevecht. In de voornaamste rollen: Fred Vaassen, Jéróme Reehuis, Paul Röttger. Dirk Celis. Tonv Viola. Peter Tuinman. Marieke van Leeuwen. Barbara Masbeck en Canci Geraerdts. Woensdag 7 maart - Schouwburg Mid delburg. Aanvang: 20.00 uur. (Abonne mentenserie ZVU). 15 km. afstand: vanaf 13.00 tot 13.30 uur. 10 km. afstand: vanaf 13.30 tot 14.00 uur. 5 km. afstand: vanaf 14.00 tol 14.30 uur. Alle wandelaars krijgen de verzorging en zonodig'eerste hulp die nodig is, want natuurlijk zijn de Rode Kruis helpers en helpsters op de route aanwezig. De route van station naar startbureau is aangegeven met pijlen op lantaarnpalen e.d.. terwijl 2 busjes heen en weer rijden om van het station wandelaars naar het startbureau te brengen en na volbren ging van de mars weer terug te brengen. Na ontvangst van het inschrijfgeld wordt de deelnemers een bewijs van in schrijving toegezonden. Tegen inleve ring van dit bewijs wordt op 31 maart a.s. een startkaart uitgereikt, overeen komstig het nummer op het inschrijfbe wijs. Het inschrijfgeld is als volgt: 40 km. afstand 10,00 met vaantje. 20 km. afstand 5.00 met vaantje. 20 km. afstand 3,00 met medaille. 15 km. afstand 3,00 met medaille. 15 km. afstand 3.00 met medaille. 10 km. afstand 3,00 met medaille. 5 km. afstand 3,00 met medaille. Inschrijfgeld uitsluitend te storten op postrekeningnr. "4084262 wandelmars Rode Kruis Middelburg. Seisstraat 32. 4331 NS Middelburg, vóórinschrijving sluit op 12 maart a.s. Het startbureau sluit op 31 maartom 18.00 uur. Inlichtingen of aanmeldingen bij: Mw. P.J. Labruyère - Walthuis, Seisstraat 32. 4331 NS Middelburg, tel. 01180- 13479. lk wacht op de dag die hel licht brengt, die bergen en dalen doet samensmelten, die nevelen oplost, waarin ik vrij kan ademen. Ik wacht op de dag waarin ik mijn voetstappen voel en zie. waarin ik de vogels weer hoor, waarin de zee zal ruisen en de wind kan bestaan, waarin ik de ander ontmoet. Ik wacht op de dag waarin ik voel dat ik ben. en ik zie dat de hemel blauw is. en rood de gloed van hel vuur. Ik zoek die dag. ik moet het zelf zijn, want ieder uur. vraagt om geleefd te worden. Riet Boone, Koudekerke. Den Haag/Middelburg - De ANWB moet na vele jaren intensieve controle op de auloverlichting nog altijd consta teren dat het met de kwaliteit van deze uiterst belangrijke voorziening zeer droevig is gesteld. De bond heeft in de afgelopen 15 jaar reeds van ruim een half miljoen auto's tijdens de verlich tingsacties de koplampen afgesteld. Te- samen met de afstellingen binnen het kader van de Technokeuringen heeft de Bond al bij ruim 1,5 miljoen auto's de verlichting gecorrigeerd. Naar aanleiding van de slechte resulta ten van de controles en door de vele aanvragen van gemeenten en van auto mobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, de actie "Zicht op Licht" ook dit jaar öerhaald moet worden. Daartoe heeft de ANWB nu de beschikking over twee trucks mét oplegger zogenaamde tech- nobielen. die hiervoor speciaal zijn in gericht. Een van de teams die geheel gratis voor iedereen de afstelling van de autoverlichting controleert en zonodig afstelt zal worden gestationeerd: van 27 februari tot en met 2 maart in Middel burg op parkeerterrein Hof van Tange. Het mobiele verlichlingscontrolestation is geopend op dinsdag van 12.00 tot 19.30 uur en van woensdag l/m vrijdag van 09.00 tot 19.30 uur. Vórig jaar 1978 werdén 47 plaatsen in het land bezocht. Hiervoor werden twee ploegen ingezet. In al deze plaatsen werd een verlichtingsaclie gehouden. Bij de acties werd de verlichting gecontro leerd van 23.048 auto's. Van de 46.096 koplampen moesten er 41.400 of 90% (vorig jaar nog 93?ïworden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften en bij 4.441 auto's moesten kleine repara ties aan de overige verlichting worden verricht. Verder moesten 4.731 koplam pen worden losgenomen om de gloei lampen op de juiste wijze te monteren omdat deze verkeerd bleken te zijn ge monteerd. In 812 gevallen werd geadvi seerd nieuwe kó'plampreflectoren te la ten aanbrengen omdat de gemonteerde reflectoren teveel door roest waren aan getast als gevolg waarvan de lichtop brengst onvoldoende was. De ANWB beoogt met deze actie de automobilisten en ook motorrijders te overtuigen van het grote belang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral tijdens de slechte weersomstan digheden in de herfst en de winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrijdingen en met name ket tingbotsingen te wijten zijn aan gebre ken aan/of onjuist gebruik van de ver lichting. "Tja. hoe moet je beginnen", peinst de Groninger schoolarts Jitske Ten Berge. Na enig nadenken zegt ze: "Laat ik het zó zeggen. Wil je heel gezonde kinderen hebben, dan moet je al voor het huwelijk beginnen erover na te denken. Het be- wustmakingsproces bij de mensen dient al voor de zwangerschap te beginnen". En ze vervolgt: "Een vrouw moet. om maar eens wat te noemen, stoppen met roken zodra ze over tijd is. Het hartje van het kind begint al te kloppen als het kind vier weken oud is. De mensen we ten dat vaak niet. Nicotine heeft invloed op de vaten van de moederkoek. Dus: niet roken tijdens een zwangerschap." Vlak nadat de laatste zin uit haar mond is gekomen, geeft mevrouw Ten Berge er een aanvulling op. "Ouders van kinde ren zouden helemaal niet moeten roken. Dat zou het grootste geschenk zijn dat ze een kind zouden kunnen geven. Ik he rinner me uit mijn eigen jeugd mijn grootvader. Die rookte altijd een pijp. Hij had er verscheidene. Als kind vond je dat het zo lekker rook. Hel hoorde ook bij opa, dat was een gezellig man. En daar heb je hel al, die associatie van roken en gezelligheid. Die koppeling van gedachten. Daardoor ga je als kind zelf roken. Dat hoort erbij." "Maar al te vaak wordt vergeten, dat roken veel meer schadelijke gevolgen heeft dan over het algemeen wordt ge zegd: Neem nou dat onderzoek bij kin deren in Rotterdam, waaruit bleek dat sommige kinderen bloed hadden dal heel snel stolde. Wat stelde men vast? Die kinderen hadden stiekem gerookt." De strijd tegen roken is geen eenvoudi ge. Alleen al de aanpak van de reclame stelt de regering voor een hoop proble men. Toch heeft mevrouw Ten Berge hoop op een betere toekomst. 1 loop die vooral gericht is op de jongeren, /.ij: "De jonge volwassenen van nu zijn zich veel bewuster van hun gezondheid. Een zuiver leven willen ze. Er is meer aan dacht voor natuurprodukten en dat is een gunstige ontwikkeling. Misschien dat die tendens doorzet". Een ander probleem: het hoge velge- bruik bij kinderen. Mevrouw Ten Berg- e: "Vooral bij leerlingen van L I S en Huishoudschool is het vetgehalte in het bloed hoog. Door de omstandigheden gedwongen gebruiken die kinderen veel vel. Soms gaat het ook onbewust. Som migen denken, ach mayonaise, daar zit toch geen vet in? Daar komt nog bij dat het gedrag gericht is op eten buitenshuis. Snacks tussendoor zijn gewoon gewor den." "Als je vraagt: eet je veel. dan zeggen ze "nee"! Ze zijn het zich eenvoudig niet bewust. Meestal moet er iets gebeuren voor ze het in de gaten krijgen. Ze kun nen moeilijker de trap op' ze kunnen met gymnastiek op school niet meer zo goed meedoen". De ellende begint al bij de baby's. De cultuur van de dikke baby's noemt me vrouw Ten Berge het. "Ze moeten er allemaal als een Michelinmannetje uit zien. Dal is ontstaan in de lijd van de tuberculose. Het kind moest snel groei en. Tendens was het afmeten van de voeding aan hel wegen van het kind". Het benadrukken van een goed voe dingspatroon moet je gewoon volhou den meent mevrouw T en Berge. "Lr is niets in te brengen tegen een goed voe dingspatroon. En dat hoeft allemaal niet zo pietje precies op de weegschaal. Als je eens erg Veel zin hebt in koffie met slagroom, dan moet je dat doen. Als je de rest van watje die dag eet maar aan past. Het gaat om het zoeken naar een zeker evenwicht." In dagelijkse praktijk merkt de Groninger schoolarts duidelijk het verschil in de diverse gezinnen. De meeste ouders weten vaak wel wat goed en niet goed is. maar hebben het niet altijd even gemakkelijk om zich aan de bekende dingen te houden. Wat voe dingsmiddelen betreft blijkt dal maar al te vaak. Kant- en klaarproducten zijn o zo verleidelijk. Gemakkelijk en, dat komt erbij, de smaak spreekt aan. Me vrouw Ten Berge: "Bij het braden van vlees moest, zo redeneerden de moeders altijd, een heel pakje vet worden ge- Middelburg/Utrecht - Van 15 toten met 18 februari werd in de jaarbeurs te Utrecht de manifestatie "Techniek in vrije tijd" gehouden. Ondanks de barre weersomstandigheden wisten toch ca. 50.000 bezoekers de gladde weg naar de grote hobby en vrijetijdsshow te vinden. Wal daar te zien was ging ver uit boven het bootje dat door een goedwillende vader voor zijn zoontje in elkaar gek nutseld wordt. Hier werd op ongedwon gen manier getoond wat men van zijn liefhebberij kan maken. Men zag mannen met machinistenpet- ten op, m od e ls toom loco m o lieven be dienen. die ze tot in het kleinste onder deeltje zelf gemaakt hadden. De wat op meer snelheid beluste jeugd volgde met spanning de wedstrijden van de lijnbes tuurde vliegtuigen die builen in ,de vrieskou rondjakkern. Een groot geïnteresseerd publiek kwam kijken, zich vergapen, informatie halen, kontakten leggen. Sterrekunde is niet alleen een zaak van geleerden en vak mensen. Iedereen kan zich in de wereld van de maan. zon. sterren, planeten en andere geheimen van het heelal verdie pen. De altijd actieve volkssterrenwacht Philippus Lansbergen was uil den aard der zaak deelnemer aan deze manifes tatie. De inzending van de Zeeuwse Vojkssterrenwacht bestond uit het de monstreren van de slingerproef van Foucault die daarmede in 1851 voor het eerst door middel van een naluurkun- deproef de omwenteling van de aarde- om haar eigen as aantoonde. In de zo mermaanden werd deze proef gede monstreerd in de Grote Kerk te Veere. Naast het slijpen van spiegels voor te lescopen. door de sterrenwacht Rijswijk trok deze demonstratie telkens veel pu bliek. dat daarna uitwaaierde over de goed ingerichte stand waar men "opge vangen" werd door een vijfentwintigtal deskundige medewerkers van verschil lende deelnemende volkssterrenwach- ten. De indruk der deelnemers was dat een zeer groot publick op deze wijze ge bruik gemaakt heeft van de gelegenheid om zich op hel gebied van de sterren kundige aktiviteiten in Nederland te la ten informeren. De boeken op de stand werden in bruikleen gegeven door de Technische Bibliotheek Zeeland te Vlis singen. De deelname aan deze manifes tatie heeft bevestigd dat zeer velen op wat voor manier dan ook. interesse hebben voor de sterrenkunde, en dal de volkssterrenwachten een eigen plaats innemen op het gebied van de voorlich ting aan het publiek over dit boeiende onderwerp. bruikt om een lekkere jus te krijgen. In werkelijkheid is voor 400 gram vlees 5 gram vet voldoende. Met kruiden aan gemaakt krijg je ook een lekkere jus. Een heel pakje boter. Dat betekent vijf keer zoveel vet als nodig is". Voor dikke kinderen is het leven verre van eenvoudig. De ervaringen in een winkel (niets past - alleen de grootste maten), op gymnastiekles (altijd worden ze geplaagd) en de vaak niets ontziende bijnamen als Bulletje werken uitermate frustrerend. Ze willen wel van het extra gewicht af, maar raken vaak na korte tijd al ontmoedigd. Meer dan eens luidt het antwoord op de vraag of het kind wel naar een diëtist wil: "Helpt dat dan?". De gestegen welvaart heeft het er voor dikke kinderen niet gemakkelijker§p [m(S@kT Frisdrank was vroeger een tractatie op zon- en feestdagen, tegen woordig is het de normaalste zaak van de wereld geworden. Veel kinderen ko men uit school, lopen thuis naar de ijs kast en plukken er een fles uit. Het is bekend: hart- en vaatziekten ma nifesteren zich pas op langere termijn. Dat maakt het extra moeilijk te aan vaarden voor de mensen. Mevrouw Ten Berge: "Er is een groep met een bepaald verhoogd risico. Bijvoorbeeld families bij wie hartinfarcten voor het zestigste levensjaar meer dan eens zijn voorge komen. Die groep moet extra oppassen. Het is noodzakelijk die mensen eruit te pikken en er extra zorg aan te besteden". I let thema "Kind en Hart" moet naar de mening van mevrouw Ten Berge niet slechts op de ouders worden gericht, maar wel degelijk ook op de kinderen zelf. Boekjes met informatief materiaal voor de scholen bijvoorbeeld. Om te beginnen al op de kleuterschool. Een kleuter kun je best leren wat gezond en lekker is. Om een voorbeeld te geven: op school zou best kunnen worden uitgelegd, dat witbrood moet worden vervangen door bruin- of liever nog volkorenbrood. Mevrouw Ten Berge: "Meer vezels moeten ze eten, meer rauwe groenten. Dat leidt lot een mindere calorie-inna me en de vezels zijn erg goed voor de stofwisseling. Kinderen kunnen dat best leren, maar dat moetje niet overdrijven. Het mag niet tot dwangmatig gedrag leiden. Dat komt voor. lk heb wel kin deren gezien, die van huis uit qua voe dingsgewoonten heel strikte regels na leefden. Bn wat zag je op een gegeven moment? Die kinderen kochten wit brood als snoep. Natuurlijk, die ouders bedoelen het uitstekend, maar je kunt je niet helemaal afzonderen van de maat schappij, je zo dogmatisch opstellen. Het kind zou vervreemden van de rest". Het uitslaan van dreigende taal sorteert geen effect, meent mevrouw Ten Berge. "Be ter is te zeggen, dat je prettiger leeft zonder al die extra kilo's. Datje niet alle dagen die extra last mee hoeft te zeu len". Een aparte groep vormen de kin deren met aangeboren hartafwijkingen. Voor deze kinderen werd in juni van het vorig jaar de "Kinderhartenark" geo pend. Temidden van de Bilthovense bossen ligt dat unieke huis. dat speciaal voor hen is gebouwd. Mevrouw Ten Berge: "Het is van groot belang, dat voor deze groep duidelijk iels gedaan kon worden. Kinderen met aangeboren hartafwijkingen kunnen moeilijk naar normale vakantiekampen. Er zijn hartgebreken die verholpen kunnen worden, er zijn er ook waarbij dat niet kan. Vaak weten die kinderen heel precies, dat ze maar een beperkte levensduur hebben. En de ouders weten dat ze deze kinderen maar kort zullen hebben. Daarom is het zo goed dat er een speciaal Oudercomité in het leven is geroepen". Terug naar de vetzucht bij jongeren. Mevrouw Ten Berge: "Het is toch wel vooral een probleem van mensen, die een mindere opleiding hebben gehad. Zij hebben minder kans gehad om iets van de geboden voorlichting op te pik ken. Vaak veroordelen ze het als "duur gezwets" of zeggen ze: "Ze gunnen ons het gebakje niet". Met die voorlichting moetje vooral op kleinere groepen gaan werken. Niet massaal aanpakken. Ge wone verenigingen moeten er aandacht aan besteden. Het is te gek. dat je in kantines van sportverenigingen snoep, bier en frisdrank ziet liggen. En kinde ren mogen vanaf hun zesde jaar al op een sportvereniging. Vier van de duizend geboren kinderen hebben een afwijking in het choleste rolgehalte van hun lichaam. Dat is sta tistisch vastgesteld. Toch wordt zo'n af wijking niet bij de geboorte vastgesteld. Mevrouw Ten Berge: "Zo zijn er meer dingen, hoor. Bloeddruk meten kun je als arts doen vanaf hel derde jaar van hel kind. Bn wat zie je? Nog lang niet bij alle huisartsen hoort de controle van de bloeddruk tolde routine. Dan vraagje je soms wel af. waar je mee bezig bent Aan de Geneeskundige Inspectie voor dé Volksgezondheid, t.a.v. de heer S. Lelie Het Energie Komitee Zeeland wil, mid dels dit schrijven, beargumenteren waarom zij het een absolute noodzaak vindt, dat er zo spoedig mogelijk een onderzoek ingesteld wordt naar de mo gelijke relatie tussen het ontstaan van (bloed)kanker èn het blootstaan aan 'lage' stralingsdoses door omwonenden van en werknemers in kerncentrales. Het gaal ons daarbij met name om de genoemde bevolkingskategorieën in en om Borssele. in Nederland, en Doel, in België. De reden waarom wij ook het agglomeraat van kerncentrales bij Doel in een eventueel onderzoek opgenomen zouden willen zien is: deze kernener- gieaktiviteitcn van de Belgische over heid vinden dusdanig dicht bij de grens met Nederland plaats, dat het een groot deel van de bevolking van Oost-Zeeland en West-Brabant aangaat. Het feit dal u in de pers aangekondigd heeft, dat de Rijksoverheid toezegt een dergelijk onderzoek te verrichten, is On dubbelzinnig positief. Maar het skepti- cisme t.a.v. de realisering, op korte ter mijn. van zo'n onderzoek lijkt ons niet gerechtvaardigd, met name niet als we naar zeer recente ontwikkelingen op dit gebied kijken, waarvan u en andere deskundigen op de hoogte hoort te zijn. 1. Al in i"972/'73 is in Japan de radio- bioloog dr. Ishikawa tot de konklusie gekomen, dal er bij zogenaamd 'lage' stralingsdoses. die door kerncentrales werden uitgestoten, mutaties waar te nemen waren bij zogeheten "vader- plantjes". De voornoemde wetenschap pelijk onderzoeker heeft soortgelijke onderzoekingen diverse malen her haald. en tot nu toe heeft hij dezelfde verbluffende resultaten geskoord. Dit was voor het l.T.O. en hel Ministerie van Volksgezondheid aanleiding om. in sa menwerking met het Botanisch Labora torium van de Rijksuniversiteit in Utrecht, onder laboratoriumomstandig heden het zogenaamde 'Ishikawa'-on- derzock te herhalen. Door het bovenstaande in ogenschouw te nemen, lijkt het ons op dit moment onmogelijk vol te houden, dat er abso luut géén redenen aanwezig zijn om de relatie kanker - lage stralingsdoses te ontkennen. 2. In haar Televizier Magazine-uitzen ding van 14 december 1978, heeft de AVRO aandacht besteed aan het on derhavige probleem. In die bewuste uit zending kwamen een aantal weten schappers aan het woord op het gebied van de radio-biologic. Deze weten schappers. waaronder dr. Ellen Stewart, dr. Sternglass en dr. van Bekkum. gaven ons inziens duidelijk aan dat de nood zakelijkheid van diepgaand onderzoek onweerlegbaar is. 3. In dezelfde Televizier Magazine-uit zending werd aandacht besteed aan de pogingen van de Duitser Walter Zcuka om via het natrekken van de doodsoor zaken van kinderen te komen tot een inventarisatie van leukemie-gevallen rondom het plaatsje Lingen. Als veelge hoorde. ook door u gebruikte, argument tegen de bevindingen van de heer W. Zcuka wordt het 'onwetenschappelijke karakter' daarvan genoemd. Ons inziens lijkt het juist dat dit soort gegevens moet leiden tot een wetenschappelijke kon- firmatie c.q. verwerping van bovenge noemde bevindingen. 4. De. ons inziens meest fundamentele en harde, argumenten vóór het in Ne derland instellen van een Tange termijn én korte termijn onderzoek naar de ef- fekten van relatief lage stralingsdoses' komen sinds korte tijd uil de Verenigde Stalen .van Amerika. In 1977 rondde de stralingsepidemoloog dr. Thomas E. Mancuso, hoogleraar aan de 'Graduate School of Public Health of the I Diver sity of Pittsburgh' zijn 14 jaar onderzoek in een populatie van meer dan 100.000 individuen naar het effekt van lagere stralingsdoses af. Dit onderzoek werd tot dan toe gefinancierd door het 'Depart ment of Energy' (DOE). De uitkomsten van dat onderzoek, verricht bij de Han- ford Nuclear Reservation en de Oak Ridge National Laboratory, zijn bedui dend minder geruststellend dan u sug gereert. In het tijdschrift "Critical Mass Journal" van april 1978 trekt dr Man cuso de volgende konklusics uit zijn on derzoek: 'De kern van de zaak is. dat we tol de bevinding zijn gekomen dal het risico op kanker tien maal groter is dan volgens vroegere schattingen. Daarom moeten de zogenaamde 'veilige stra- lingsnormen' - die in werkelijkheid niet veilig zijn - mijns inziens met een l'aktor 10 verlaagd worden, d.w.z. zij zouden tien maal strenger moeten zijn'. De resultaten van het onderzoek van dr. Mancuso werden gekonfirmeerd door dr. Theodore Radford tijdens de hoor zittingen van het Congres van de U.S.A. in februari 1978 over de onderhavige problematiek. Een ander vooraanstaand lid van het wetenschappelijk forum op het gebied van de radio-biologie is professor dr. Karl Z. Morgan, ex-direkteur van de Health Physics Division of the Oak Ridge National Laboratory, en exvoor- zittcr van zowel de International Com mission on Radiological Protection als ook de National Council on Radiologi cal Protection. Dr. K.Z. Morgan tracht in zijn artikel in 'The Bulletin' van sep tember 1978 een overzicht te geven van de meest recente onderzoekingen en re sultaten op het gebied van de theorie van de lage stralingsdoses. In dat artikel stelt prof. Morgan dat er reden is om fundamenteel te twijfelen aan de tot dan toe gangbare zogenaamde "thresholdt- heory" die stelt dat er een veilige drcmpel-waarde vast te stellen is voor de blootstelling aan ioniserende straling. Beneden deze drempel-waarde zou er geen sprake zijn van gevaar voor de bloolgestelden aan die ioniserende stra ling. Het zou in dit kader te ver voeren om alle 6 de argumenten, en de vele onderbouwingen daarvan, van prof. Morgan op te sommen. Alles bij elkaar genomen heeft het Energie Komitee Zeeland aanleiding gevonden u op de hoogte te brengen van haar argumentatie die pleit voor een 'zo spoedig en diepgaand mogelijk onder zoek' naar de effekten van de kerncen trales te Borssele en Doel. In dit verband willen wij wijzen op hel 'on-unieke' karakter van onze vraag stelling door u te verwijzen naar de uit latingen van het toenmalige CH(.-sta tenlid de heer Eversdijk in de P.Z.C. van 9 mei 1973. die toen al stelde: "Als het waar is. dat de in bedrijfstelljng van de atoomcentrale te Borssele kan leiden tot een toename van het aantal kankerge vallen in de omgeving, als hel aantal geboorten van mismaakte kinderen stijgt - dan mag de centrale niet worden opgestart", hoogachtend. Energie Komitee Zeeland

de Faam | 1979 | | pagina 7