We worden anders oud OMGANG MET MENSEN OUD WORDEN De gespreksgroepen "Iedere leeftijd is leef tijd" starten deze weken IN MEM0RIAM L0U DE VOOGD voor vrijwilligers cursus VOLKSDANSFEEST Woensdag 14 februari 1979 F Er zijn in Nederland nog nooit zoveel mensen oud ge worden als in onze dagen. Onze bevolking vergrijst, zeg gen we dan en praten vervolgens over problemen die dit met zich meebrengt. Waar we het minder over hebben is, wat het ouder worden en oud zijn nu precies betekent, hoe anders we nu ouder worden dan vroeger. Honderd jaar geleden was één op de twintig Nederlanders ouder dan 65. Toen heette je pas oud, als je vanwege je leeftijd echt niet meer in staat was om te werken, als je door anderen onderhouden en verzorgd moest worden. Dat overkwam maar weinig mensen. Een vaste leeftijds grens om tot de ouderen gerekend te worden bestond er niet. Nu is één op de tien Nederlanders ouder dan 65. "Be- jaard" heet dat tegenwoordig. En deze bejaarden worden geacht van hun pensioen te genieten, hun oude dag rustig uit te zitten. Wat eens als "oude dag" gold is voor velen een periode geworden van zo'n 15 tot 20 jaar. Want al praten we nog steeds over de "oude dag" en de "ouden van dagen", eenmaal de 65 gepasseerd halen de meesten van ons de 80. We hebben er dus een stuk lééf-tijd bij gekregen, een brok leven waar we niet aan voorbij kunnen gaan. Maar dik wijls wordt verwacht dat ouderen uitgeteld zijn, het leven gehad hebben. Rustig uitzitten is daarmee tot leefspreuk geworden. Terecht? Je zit dan wel mooi te kijken met nog vele jaren voor de boeg. Als we onszelf dit wijs maken, vergeten we verder te leven. Nu is het oud zijn maar een betrekkelijke zaak. Je bent zo oud als je je voelt, horen we vaak genoeg zeggen. Met leeftijd heeft dat niets te maken. Maar vergist u zich niet! De grens van wat oud heet te zijn is steeds lager komen te liggen.-Iemand van 50 kan moeilijk nog van baan veran deren, laat staan van beroep. Te oud, hoor je dan. Huis vrouwen van omstreeks die leeftijd gaan zich verloren voelen in hun woning. Als de kinderen eenmaal de deur uit zijn wordt liet moederschap een erebaantje. Het werk in huis vult de tijd niet meer. En een baantje buitenshuis? Zie maar dat je er aan komt, want ook hier is de leeftijd een bijna niet te nemen hindernis. We worden dus niet alleen anders oud, maar ook steeds eerder oud. Oud wor den en oud zijn brengt ons gemakkelijk in de hoek van vergeten worden. Vergeten? Natuurlijk kennen we instellingen voor bejaar denzorg. Alleen, daar krijg je pas mee te maken als je het zelf niet meer redt; en die bemoeien zich niet met mensen die nog geen 65 zijn. Met zorg alleen zijn we er niet. We kunnen doen alsof alle problemen van hen die ouder worden daarmee zijn opgelost, maar alle zorgzaamheid ten spijt blijven velen in de kou staan. Verkleumend in het leven als het ware! Het zal mijn tijd wel uit duren kunt u zeggen. Na elke dag komt er vanzelf een nieuwe, we zien wel. Toch blijkt de nieuwe situatie dikwijls een groot gat te zijn waar je in- duikelt en niet meer uit komt. Nu er allemaal wat meer tijd en ruimte is ontstaan - en zeker als betaald werk overgaat in pensioen - merkt u maar al te snel dat de hoog bezongen vrije tijd zich niet vanzelf vult. De invulling heeft alles met ouder worden te maken. Heeft veel te maken met uw eigen verwachtingen rond het ouder worden en met wat ande ren, de jongere generaties, van u verwachten bij het ouder worden. Hierover wilt u wellicht eens praten met hen die in hetzelfde schuitje zitten als waar u in vaart. Als u tot de ouderen behoort, laten we zeggen - en schrikt u niet - als u tussen de vijftig en de honderd bent, dan nodigen wij u uit om met anderen van gedachten te wis selen over uw ervaringen met het ouder worden. U wordt daar niet ouder van, integendeel, het kan u helpen op nieuw te beginnen waar anderen vinden dat u uitgediend raakt. Om op dreef te komen kunnen we gebruik maken van de gespreksstof IEDERE TIJD IS LEEFTIJD*. Dat is een map met 10 gespreksonderwerpen. Goed uiteengezet en met enkele discussie-vragen. Heel geschikt om een start te geven aan een goed gesprek. Ondermeer komen aan de orde: "ouder worden vroeger en nu", "liefde op latere leeftijd", "erbij blijven horen", "eenzaamheid en nieuwe contacten" enz. Het gesprek kan ernstig en diepgaand zijn. Het kan ook de vrolijke en zonnige kanten van vroeger en van nu naar voren brengen. Ja, het kan aanzetten tot nieuwe gedach ten. De gesprekken worden geleid door getrainde leiding. De regelmatige gespreksbijeenkomsten kunnen ook nieuwe sociale contacten opleveren. Kortom: zij kunnen momen ten in de week worden waar men verlangend naar uitziet. Deze gespreksbijeenkomsten worden opgezet door de stichting "welzijnswerk voor ouderen" in samenwerking met de "algemene Nederlandse bond van ouderen". de map "iedere leeftijd is leeftijd" is een uitgave van de "Nederlandse federatie voor bejaardenbeleid" en "Jong oud trust"- Humanitas. U kunt informatie inwinnen bij: mevrouw S.A.F. Schuit-Mersie telefoon: 28865 en de heer A. Grootjans telefoon: 36606 voor een gespreksgroep in de wijkpost "het bastion" Voor een gespreksgroep in Middelburg-Zuid: dienstencentrum "het Schuttershof' Voor een gespreksgroep in Middelburg-Centrum bij: mevrouw Nel Dijkwel telefoon: 14980 toen zat ik met een mond vol tanden - ik wist opeens niet meer wat ik zeggen moest ik had het idee dat mijn bejaarde vriendin wat kwijt wildemaar het lukte me niet haar daarbij te helpen. Het was alsof zij zich, in het gesprekop zeker moment van me Ufsloot" Tja, als je als huisbezoekster of bezoeker het zelf niet al tijd beter weet, dan zijn er weieens van die momenten dat je je afvraagt: had ik dat nou anders moeten zeggen of heb ik niet goed geluis terd; waar misten we elkaar? Geen koetjes en kalfjes Je wilt met de mensen die je op zoekt een zo goed moge lijk gesprek hebben. Je wilt ze in dit gesprek, als het kan, helpen. In ieder geval laten merken datje meeleeft. Een gesprek dat alleen maar gaat over het weer en over koetjes en kalfjes, dat vind je zonde van je tijd. Maar een goed gesprek voe ren, dat is moeilijk. Je praat zo vaak langs elkaar heen. Je verstopt jezelf vaak achter veel woorden. En goed luisteren is misschien nog moeilijker. Praten niet eenvoudig En met ouderen een gesprek voeren dat geen uren gaat duren, is ook niet eenvoudig. Hoe beperk je die tijd? Kun je dat met elkaar afspreken? Hoe voorkom je dat je heel vlot met kant-enklare oplos- Bewegingsles Stromenwijk-2 IJs-en-weder dienende zou de nieuwe bewegingsles in de "Driestromenschool" in Stromenwijk-2 gestart zijn. Nu het ijs echter verdwenen is, is ook de leidster van de op te richten les weer verd wenen. Door privéomstan- digheden kan zij helaas niet meer op de dinsdagmiddag les geven. Goede raad is nu duur. We zoeken verder naar een goe de -ocent. Stromenwijkers nog even geduld oefenen! ea/i pub/ikatie van de stichting WELZIJNSWERKVOOR OUDEREN schuttershofstraat 1a singen komt aandragen. Hoe stel je je als huisbezoeken ei genlijk op? De werkgroep "vriend schappelijk huisbezoek" project bij de stichting "wel zijnswerk-voor-ouderen" heeft deze ervaringen tijdens gesprekken met ouderen eens besproken. Al pratend kwam men tot de slotsom dat vele vrijwilligers weieens ge holpen zouden willen wor den om een goed gesprek te kunnen voeren. Bij huisbe zoek is het gesprek het voor naamste middel om de ander bij te staan. Zo is het plan geboren om in februari 1979 een korte cur sus "gespreksvoering" te or ganiseren. De cursus wordt geleid door Marian CuppenOverkleeft, maatschappelijk werkster. Vijf morgens. Het doel: het 'contact dat men heeft, met degene die bezocht wordt, te verbeteren en te verdiepen. Door middel van raadgevin gen en richtlijnen en practi- sche oefeningen. De inhoud: het bespreken en uitwerken van gesprekservarinéen en momenten uit de praktijk. Die ervaringen zullen door de cursisten aangedragen kunnen worden. zal dan worden ge- wijze van Samen zocht naar een praten met elkaar dat het contact onderling verdiept wordt. Start 21 februari De titel van deze cursus is: "omgang met mensen". Deelnemen kunnen vrijwil ligers uit alle organisaties. Er zijn gen kosten aan verbon den. Gegadigden kunnen zich opgeven via het dien stencentrum. De cursus start (met vijf lesochtenden) op woensdagmorgen, 21 fe bruari, in de wijkpost "het bastion". IEDERE TIJD IS LEEFTIJD Ouder worden en oud zijn hebben door grote veranderingen in de levensloop een nieuwe inhoud gekregen Een op de tien 65-plus 1 Steeds jonger oud Praten met elkaar Vrij onverwachts was daar die ad vertentie in de PZC: "van ons is heengegaan, naar zijn Heiland; mijn lieve man, onze lieve vader en opa LOURF.NS DE VOOGD" Hij was een belangrijk man voor zijn leeftijdgenoten in Nieuw- en Sint Joosland. Hij was immers de spil van het ouderenwerk en de contactman voor de wijkpost "In de keitjes". Voorzitter van de "Algemene bond voor ouderen - ANBO", afdeling Nieuwland. Met rustige voortvarendheid gaf Lou leiding aan het geheel; zon der te domineren of te overheer sen. De leiding van de vele mid dag-autobustochten waren bij hem in goede handen. De on zichtbare financieel-technische zaken, het werk op de achter grond, deed hij met nauwgezet heid. Het was fijn met hem samenge werkt te hebben. God zegene zijn vrouw en kinde ren. J.W. Eising -J I vrijdagmiddag 2 maart Dauwendaele Het - door het barre winterweer - uit gestelde volksdansbal in het "ont moetingscentrum - Dauwendaele" gaat nu door op vrijdagmiddag, 2 maart. Naast Engelse, Israëlische, Ameri kaanse en Zuid-Afrikaanse volksdan sen staan ook: de veleta. de kruispolka en de Sint-Bernardswals op het pro gramma. Leden van de volksdansclubs in Mid delburg. maar vooral ook de oudere wijkbewoners uit Dauwendaele. zijn hartelijk welkom. Toegangsbewijzen zijn donderdags- middags in het dienstencentrum en bij de volksdansclubs verkrijgbaar.

de Faam | 1979 | | pagina 9