De varende tentoonstelling "Energie anders..." in Zeeland li Roemenië Aktie - (slot) Wie helpt het Rode Kruis helpen? Geoffrey Madge speelt John Cage 8.3 Woensdag 14 februari 1979 VF 1e HYPOTHEEK 2e HYPOTHEEK BELASTINGAANGIFTE DICK SCHINKEL ASSURANTIËN VERVOLGD CHRISTENDOM IN EUROPA DE KLEINE HUT IN KUIPERSPOORT THEATER Interkerkelijk Vredesberaad Klassieke Belevenissen Pop in Zoutelande. Toch niet alleen. Ik ween Nieuwe kursus dramatische expressie Amnesty International Een belangrijke gebeurtenis: Behandeling van etnische minderheden in Roemenië Uitslag Vietnam-aktie poppentheaters Tot en met zondag 18 februari 1979 brengt het varend voorlichtingscentrum "Energie anders..." een bezoek aan Middelburg en de wijde omgeving om de bewoners in de gelegenheid te stellen met de diverse facetten van het,energie vraagstuk en de actuele ontwikkelingen op dit gebied, kennis te maken. Dankzij een financiële tegemoetkoming van de zijde van het Provinciaal Bestuur van Zeeland is de toegang gratis. De openingstijden zijn: dagelijks van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags (zondags vanaf 11.00 uur 's morgens). Op het dek wordt men al meteen ge confronteerd met twee vormen van al ternatieve energiebronnen, namelijk zon en wind. Er staan diverse typen zonne-collectoren opgesteld die nu al in Nederland op beperkte schaal wor'den toegepast in warm tapwater systemen van woonhuizen en (experimenteel) voor ruimteverwarming. Gerekend met de verwachte stijgingen van de energie prijzen, èn de voortgaande ontwikkeling van zonne-verwarmingssystemen (voor al gericht op efficiënte systemen voor langdurige opslag van warmte), kan men stellen, dat de aanschaf van tapwa tersystemen in de komende jaren reeds een verantwoorde investering is, terwijl op een termijn van tien tot vijftien jaar ruimteverwarming door middel van zonne-energie economisch rendabel zal zijn. Benutting van windenergie voor elektri citeitsopwekking is vooral na 1972 weer in de belangstelling gekomen, toen de eerste tekenen van een oliecrisis zich aandienden in de vorm van forse prijs stijgingen. In Nederland leidde dit on der meer tot een Nationaal Onderzoek programma Windenergie. Op het dek zien we een prototype van de z.g. Dar- rieus-rotor. Deze verticale-as windmo len werd in het kader van het genoemde onderzoekprogramma door de Vlieg tuigfabriek Fokker ontwikkeld. Van dit type molen draait op Schiphol al een groter testmodel. Het doel van het on derzoek is de ontwikkeling van grote molens (2 Megawatt vermogen), die in de jaren tachtig in produktie zullen ko men en langs de Nederlandse kust of op de Noordzee zullen worden opgesteld voor elektriciteitsproduktie. De twee andere molens die we aan dek zien draaien, hebben een beperkt elektrisch vermogen en zijn geschikt om b.v. een weekend-huis of kleine woonboot van stroom te voorzien, dan wel een aanvul ling op de stroomvoorziening van een woonhuis te geven. In het ruim van het schip is een exposi tieruimte ingericht waar aan de hand van tekstborden wordt ingegaan op op lossingen van het energieprobleem zon der gebruik te hoeven maken van om streden en riskante energiebronnen als kernenergie. Vanzelfsprekend wordt uitgebreid aandacht besteed aan de "al- S ternatieve" energiebronnen wind, zon en mëthaangaswinning, maar ook aan energiebesparende systemen. Zonder vrij vérgaande energiebesparingen is een zinvol energiebeleid niet goed mo gelijk. Naast de vrij bekende maatrege len als isolatie, komen ook minder be kende zaken als "stadsverwarming" en "total-energy-systemen" uitgebreid aan bod. Verder staan in de expositieruimte dia- en video-apparatuur opgesteld, waar mee diverse programma's kunnen wor den getoond. Zo is er een dia-serie van T.N.O. te zien over de toepassing van op basis van annuïteit Rente vanaf 120 m 180 m 240 m 15.000 206 171 152 30.000 413 342 305 60.000. 825 683 610 U kunt tevens uw laten verzorgen door onze gedipl. belastingconsulent. Paspoortstraat 14-16, Oost-Sou burg, 01184-64455 zonne-energie in Nederland en een vi deo-programma over de maatschappe lijke aspecten van kernenergie. Voor praktische adviezen en documen tatie kan men terecht in de boordwinkel, waar allerlei literatuur is te vinden over het energieprobleem in het algemeen en over specifieke onderwerpen op dit ter rein. Deze expositie is een initiatief van vijf mensen uit Rotterdam. Sinds eind ja- nauri 1978 is deze varende expositie op toer door Nederland, er werden sinds dien reeds 27 steden in Nederland be zocht. De organisatoren nodigen u uit deze tentoonstelling te bezoeken. In geval van groepsbezoek door scholieren wordt het op prijs gesteld, dat met de mede werkers vooraf overleg wordt gepleegd over geschikte bezoektijd en wijze van begeleiding. U vindt het schip aan de Loskade t.o. het station. Vlissingen- De vorig jaar uit Rusland gekomen Johann Janzen zal op vrijdag 17 februari, in hotel Britannia, uit eigen ervaring spreken over het leven van de Christenen in de Sowjet-Unie, waar hij meer dan 60 jaar gewoond en als predi kant gewerkt heeft. Tevens zal een documantaire rond dit thema worden vertoond. E.e.a. staat onder auspiciën van de stichting VERVOLGD CHRISTEN DOM, die zich op grote schaal bezig houdt met hulpverlening aan Kerken in communistische landen. Een medewer ker van deze stichting, met ruime erva ring als 'bijbelkoerier', beantwoordt vragen. Muzikale medewerking zal worden ver leend door het Russisch/Duitse zang duo ALMA INGRID. Aanvang 19.30 In het blijspel 'de kleine hut' van André Roussin, staat de menselijke relatie cen traal. Drie mensen, een echtpaar en een vri- ned, belanden na een schipbreuk op een onbewoond eiland. Dat er vóór hen ook mensen geweest moeten zijn is duidelijk, maar of het eiland inderdaad onbe woond is, is nog maar de vraag. In deze situatie ervaren de drie personen, die elkaar in het dagelijks leven zeer goed kenden, dat ze toch nog voor verrassin gen ten opzichte van elkaar komen te staan. De 'kleine' hut speelt hierbij een be langrijke rol, want wie van de drie slaapt hierin alleen? Een vraag die zeker beantwoord zal worden, wanneer men toeschouwer wordt op het moment dat onze vrienden zich drie weken op het eiland bevinden. De Gooise komedie speelt dit spel op zaterdag 17 februari in het Middelburg se Kuiperspoorttheater. Aanvang 20.00 uur. De organisatie is weer in handen van de Stichting Middelburgs Theater. De Regionale Kern Walcheren werd gevormd tijdens de VREDESWEEK 1978. Een aantal mensen uit verschillende plaatsen op Walcheren wilden ook na deze week bezig blijven met de vragen van oorlog en vrede. Zij trachten daar anderen bij te betrek ken door: Duidelijk te maken welke dodelijke macht de kernwapens over ons heb ben; Met name de kerkmensen er bij te bepalen dat het vertrouwen op kern wapens niet kan samengaan met een bijbels-christelijk geloof; c. De gehele samenleving er van te doordringen dat het gaat om overle ving of vernietiging. Eén van de middelen om elkaar daarbij te inspireren is het maandelijkse Vre desgebed, elke derde zondag van de maand, in de Doopsgezinde kerk, L. Noordstraat 62 te Middelburg. Na deze korte half-uur-dienst is er steeds koffie en gelegenheid tot gedach- tenwisseling. U kunt terecht: zondag 18 febr. a.s. a. b. Er zijn twee veelbelovende koncerten op komst. Muzikale evenementen van bij zonder kaliber. Het wereldberoemde DUBINSKY PIANOKWARTET zal komposities spelen van Brahms, Mozart en Schubert. En het al even befaamde PAGANIN1 ENSEMBLE zal meester werken uitvoeren van onder meer Ros sini, Leclair, Vivaldi en Bartok. Zoge heten "kamermuziek". Intiem, ontroe rend en meeslepend tegelijk. Kortom, boeiende klassieke belevenissen voor iedereen die van mooie muziek houdt. Een unieke kans, deze koncerten. Niet alleen voor klassieke liefhebbers bij uit stek. Maar ook voor luisteraars die wel eens willen kennismaken met de klas sieke muze. Die best eens een klassiek koncert zouden willen bezoeken. Wel nu, wat let u. Muziek van deze klasse valt niet elke dag in Nederland te be luisteren. Het Paganini Ensemble bestaat uit zes virtuoze musici. Zij vertolken: Sonate no. 3 C-dur van Rossini; Canta bile van Paganini; Sarabande 3n Tam- bourin van Leclair; Duivelstriller Sona te van Tartini; Winter uit 4 Jaargetijden van Vivaldi; La Campanella van Paga nini: Papillon (cello solo) van Popper; Scherzo Tarantella van Wieniavsky; Roemeense Volksdansen van Bartok. (Dinsdag 20 februari in de Middelburg se concerten gehoorzaal. Aanvang 20.15 uur). Kleine wijzigingen voorbehouden. Vrijdag 16 februari treedt in "Royal" te Zoutelande de uit Terneuzen afkomsti ge popgroep "Fauna-Gena" op. De groep die voornamelijk heavy-hardrock ten g bore brengt speelt nu 2 jaar in deze bezetting en bestaat uit: Bert de Sutter zang, Ed Schutter sologitaar' Jan de Quelery sologitaar z'n broer Rudy de Quelery drums en Loek Hillebrand bass. Het optreden in "Royal" begint om 20.30 uur. Steunend klagen. Van oude bomen. Terwijl ik daar loop. Op een tussenpad. Vol verse bloemen. De stenen graven. Koud ijzig marmer. Een roep van een vogel. Gefluister door de takken. Van de fluitende wind. Het stilste plekje op deze aarde. toch leven van beesten Rondom om me heen. Ik voel mij hier niet alleen. Ik ween om vroeger. Waarom ween ik. Om mijn vergooide jeugd. Wat een mislukking werd. Ik heb het nou veel beter. Een huis een vrouw lieve kinde ren. Toch kan ik het niet vergeten. En zeg ik wel eens ach...ach. Ween toch niet meer....maar lach...lach... (Beide gedichten: W. Brouwer, Middelburg.). Middelburg - Volgens informatie van meerdere kanten is er weer belangstel ling voor een kursus dramatische ex pressie in Middelburg. Welnu, hel doet genoegen te kunnen melden dat het mogelijk is geworden om een kursus te geven in het kaderivan de samenwerking tussen het Z.I.K.V. en het Z.C.A. De kursus zal plaatsvinden op 8 woens dagavonden te beginnen op: WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 Aanvang 20.00 uur op de toneelzolder van het Kuiperspoortcomplex, ingang Hagepreekgang 2. In het programma zal worden opgeno men: Ademtraining, bewegingsspelen (ook op muziek), "Sensory awakening" (licha melijk ontwaken) dit is een samenspel van lichamelijke ervaringen, oefeningen en experimenten, waardoor een groter zintuiglijk bereik, meer lichaamsgevoel en een ruimere lichaamsbeheersing wordt bewerkstelligd, dramatische ex pressie met de nadruk op het persoonlijk funktioneren daarin, fantasie ontwikke ling. De kosten bedragen het normale tarief van het instituut dat J' 17,50 per maand bedraagt. Aantal deelnemers 15 mini maal. U kunt zich aanmelden door bij gaande strook te zenden naar het insti tuut of naar de kursusleider Ad van Noort, Berkenlaan 19, Middelburg. Tel. 14576. Een specifiek mensenrechtsprobleem in Roemenië betreft de positie van de zeer grote Hongaarse minderheid in het land. Officieel wonen er 1.6 miljoen Honga ren in Roemenië, maar deskundigen schatten het werkelijke aantal op 2.4 tot drie miljoen. Verreweg de meeste Hon garen wonen in Transsylvanië in het westen en midden van Roemenië. Het probleem is ontstaan, zoals bijna alle mindcrheidsproblemen, door grensve- randeringen na oorlogen. Tot het einde van de eerste wereldoorlog hoorde Transsylvanië tot de OostenrijksHon- gaarse dubbelmonarchie en de bewo ners daar zaten dus in één staatkundig verband met de andere Hongaren. Na de eerste wereldoorlog ging Transsylva nië naar Roemenië, in de tweede wereldoorlog was het weer Hongaars gebied, maar na die oorlog ging het op nieuw naar Roemenië. Roemenië en Hongarije waren tijdens die oorlog de verbondenen van Nazi-Duitsland, maar Roemenië had, nadat de eerste Sovjet troepen de Roemeense grens hadden overschreden in augustus 1944. de kant van de Sovjet-Unie gekozen. Als belo ning kregen zij daarom Transsylvanië weer terug van Hongarije, dat wél' tot het eind aan Duitse kant was blijven staan. Het probleem van de nationale Hon gaarse minderheid is dus niet pas ont staan als gevolg van het huidige regime in Roemenië; het is een historische kwestie waarover Hongarije en Roeme nië al van oudsher met elkaar overhoop liggen. Op papier zijn de rechten van de Hongaren goed geregeld. In artikel 22 van de Roemeense grondwet staat: "In de socialistische Republiek van Roeme nië wordt de medebewonende nationa liteiten het vrije gebruik van hun moe dertaal alsmede het gebruik van boeken, dagbladen, tijdschriften, theaters en op voeding/onderwijsinstellingen op alle niveaus in hun eigen taal verzekerd. In territoriaal-administratieve eenheden die ook door mensen van niet-Roe- meense nationaliteit worden bewoond, zullen alle lichamen en instellingen de taal van de betrokken nationaliteit in woord en geschrift gebruiken en ambte naren benoemen uit hun midden of on der die burgers die de taal en levensge woonten van de plaatselijke bevolking kennen". In de begintijd van de Roe meense Socialistische Volksrepubliek werd deze wet redelijk toegepast. Wie het westen van Roemenië binnenreed, kon op theaters en universiteiten namen in twee talen vinden. Er waren universi teiten, waar uitsluitend Hongaars werd gesproken, evenals op ontelbare lagere en middelbare scholen. Langzamerhand is daar verandering in gekomen, met twee aanwijsbare momenten, waarop versnelling in die verandering optrad. Dat was na 1956, zeer waarschijnlijk onder invloed van de Hongaarse op stand in dat jaar, die de Roemeense au toriteiten deed vrezen dat soortgelijke explosies onder een al te gesloten Hon gaarse minderheid mogelijk waren en na 1968, dit keer waarschijnlijk onder in vloed van de gebeurtenissen rond Tsje- choslowakije. Weliswaar was de Roe meense partij- en staatsleiding het De afdeling Middelburg van het Neder landse Rode Kruis vraagt....,nu niet om uw financiële bijdrage, maar vraagt wel uw aandacht voor het volgende....! Iedereen heeft wel eens gehoord van het Rode Kruis, en iedereen weet dat het Rode Kruis iets te maken heeft met HULP. Helpen is niet uitsluitend een zaak voor volwassenen. Helpen kan iedereen, ook kinderen en jongeren. Het Rode Kruis heeft daarom een JEUGD RODE KRUIS programma, dat allerlei ideeën en mogelijkheden geeft voor kinderen en jongeren om iets voor een ander te doen. Het doel van het JEUGD RODE KRUIS is: kinderen en jongeren leren: "Kijk eens om je heen en help een handje". Als je iets voor een ander wilt doen zul je allereerst goede informatie over die an der moeten geven. Voorlichting over allerlei zaken en groepen neemt dan ook een belangrijke plaats in binnen het J.R.K. programma. Er zijn b.v. lessen VRIJDAG 16 februari, om 20.30 uur in het KUIPERSPOORTTHEATER MIDDELBURG, speelt Geoffrey Dou glas Madge de wereldpremière van de uit vier delen bestaande kompositie MUSIC OF CHANGES van JOHN CAGE. Een gebeurtenis, een belevenis. Dit vijf en veertig minuten durende stuk is ge- komponeerd in 1951 en nog niet eerder gespeeld! Wel in delen apart maar in z'n geheel nog niet eerder want het behoort tot een van de moeilijkste komposities van de laatste 30 jaar. Ook mede door het gebruik van het I Ching boek is dit een bijzonder moei lijke opgaaf. Middelburg krijgt de eer van de pre mière! Daarna moet Geoffrey het gaan spelen voor een Amerikaanse platenfirma en in juni volgt er nog een uitvoering in het kader van het Holland Festival te Am sterdam. Het is moeilijk de muziek van Cage te omschrijven, omdat zijn werken juist worden getypeerd door een konstante vernieuwing van ideeën, kwaliteiten en technieken. Muzikale tradities ziet Cage als een dwangbuis die in afgelopen eeu wen thuishoort; ze bemoeilijken artis tieke uitingen en dus het kontakt met het publiek. Er zijn echter wel enkele steeds terugkerende elementen, die in voort durend verschillende gedaantes in zijn werken aanwezig zijn. Hij maakt bij voorbeeld vaak gebruik van alledaagse geluiden in plaats van muziekinstru menten en tevens speelt het toeval een rol: dit laatste noemt men aleatoriek! Het gebruik van een toevalselement is beslist geen uitvinding van Cage; het wordt al eeuwen toegepast heeft paral lellen met Oosterse filosofieën die er vac uitgaan dat kunst, wat men daar ook onder moge verstaan, de natuur tracht te imiteren. Aangezien het toeval in de natuur een grote rol speelt, zou dit ook in de kunst het geval moeten zijn. Om de (willekeurige) volgorde van handelingen te bepalen, gebruikt Cage dobbelstenen en in veel gevallen het 1 Tjing. het boek der veranderingen, dat hem op het lijf gegeschreven lijkt. Het I Tjing bestaal uil 64 groepen teksten en ook Music of Changes uit 1951 is inge deeld in 64 elementen (o.a. volume, maar ook geluid en stilte) Evenals bij het I Tjing maakte hij gebruik van munten (kop of munt) om de volgorde en de onderlinge relatie van de elementen te bepalen. De uitkomst werd uiteindelijk geplaatst in een wel uitgewerkte ritmie- se-struktuur. die echter niet als zodanig ervaren wordt, omdat de toevalsfakto- ren voor een irrationeel geheel zorgen. Het spreekt voor zich dat ook zijn nota- tiesystemen nogal afwijken van de ge bruikelijke en ze zijn meestal nog ab- strakter dan de grafiese partituren, die andere avant gardisten hanteren; vaak zijn het kunstwerken an sich. Hij gebruikt als partituren bij voorbeeld foto's en voor Variations 1- VII (1-IV en VI) doorzichtige plastic vellen met punten en strepen, die op el kaar geïëgd~Tïïnnen worden. Als ze worden verschoven, ontstaan er steeds andere patronen. De strepen en punten hebben een bepaalde waarde. Al deze dingen lijken op het eerste gezicht erg absurd en verzonnen door een idioot, die alleen maar verwarring onder muzi kanten wil strooien. Cage is echter vast overtuigd van het feit dat er voor kunst en dus voor muziek geen regels moeten zijn. over het Rode Kruis ontwikkeld, die vrijwilligers in plaatselijke afdelingen zelf op scholen kunnen geven. Maar met informatie verstrekken alleen kom je er niet. Het J.R.K. stimuleert en organiseert dan ook tal van aktiviteiten voor kinderen en jongeren met of voor .V. BEJAARDEN, GEHANDICAP TEN, ZIEKEN. Een aantal van deze aktiviteiten wordt landelijk georgani seerd en gekoördineerd. De meeste van de aktiviteiten zijn echter plaatselijk ge richt en zijn gebaseerd op plaatselijke behoeften en mogelijkheden. Voorbeelden van landelijke en plaatse lijke aktiviteiten zijn: NIEUWJAARSKAARTENAKTIE: In 1978 hebben 150.000 schoolkinderen een nieuwjaarskaart gemaakt, waaraan een antwoordkaart is vastgehecht. Het JEUGD RODE KRUIS zorgt er voor dat al deze kaarten een weg vinden naar bejaardencentra. JONGEREN HULP DIENST: In een aantal plaatsen in Nederland zetten jongeren zich binnen deze dienst aktief in op het gebied van maatschappelijke dienstverlening. EHBO INSTRUKTIE: Een belangrijk onderdeel van het JEUGD RODE KRUIS programma is tenslotte de EH BO instruktie voor kinderen en jonge ren. Het gaat in deze jeugd kursus niet primair om de EHBO, maar om het so ciale en vormende aspekt DE ORGA NISATIE VAN HBT JEUGD RODE KRUIS: In 235 plaatsen in Nederland wordt J.R.K.-werk gedaan. Plaatselijk worden de J.R.K. afdelingen georganiseerd en gekoördineerd door een bestuurslid J.R.K., die geassisteerd wordt door een J.R.K. commissie. Het merendeel van de aktiviteiten is afgestemd op plaatselijke behoeften en mogelijkheden, zodat een grote dosis inventiviteit en kreativiteit is vereist. Mede daarom heeft het J.R.K. konsulenten in dienst, die ter plaatse steun en adviezen kunnen geven bij het opzetten van aktiviteiten. Zoals u wel licht begrepen zult hebben is het J.R.K. niet een jeugd-organisatie van het Rode Kruis. Het kent dan ook geen leden. Aan aktiviteiten wordt deelgenomen door scholen en jeugdorganisaties, die deze aktiviteiten meestal binnen hun eigen programma opnemen. MAAR....helaas heeft de afdeling Mid delburg van het Nederlandse Rode Kruis geen vrijwilligers om het JEUGD RODE KRUIS hier gestalte te geven. Daarom het volgende: Heeft U belangstelling om mee te den ken hoe het JEUGD RODE KRUIS in Middelburg opgezet zou kunnen wor den, aarzel dan niet en neem. voor aan vullende informatie, kontakt op met de sckretaris van de afdeling., de heer Y.P. Wiersma. Adres: Laan der Commando's 10. Middelburg. Tel.: 01180-13966. oneens met de invasie van de overige Warschaupaktlanden. maar onafhanke- lijkheidsgevoelens extern t.o.v. de Sov jet-Unie mochten geen aanmoediging inhouden voor onafhankelijkheidsge- voelens intern in Roemenië. Het effect van die toenemende beper king van de minderheidsrechten voor de Hongaren zijn het sterkst op het gebied van onderwijs en opvoeding. In 1973 is er een nieuwe wet aangenomen, die het minimum voor het handhaven van de Hongaarse taal op een lagere school op 25. en op een middelbare school op 36 leerlingen per klas stelt. Het feitelijke gevolg van deze maatregel was, dat een derde van alle Hongaarse lagere en middelbare scholen moest worden ge sloten. Een van de beroemdste Hon gaarse universiteiten was die in Cluj, de Roemeense naam voor Koloszvar. bij de zeer oude generatie nog bekend onder de Duitse naam Klausenburg. Op deze universiteit worden naast het Roemeens ook nog enkele colleges in het Hongaars gegeven. In 1976 en 1977 schreven er 1.206 studenten in. 269 Behoorden tot de Hongaarse minderheid, maar aan slechts twintig Hongaars-sprekenden werd het toegestaan de colleges in öet Hongaars te volgen. De Hongaarse minderheid wordt ook steeds meer ver spreid over de rest van Roemenië. Hoe wel het met niet zoveel woorden is ge zegd. maken speciaal hiertoe aangeno men decreten die verspreiding mogelijk. Het zijn de decreten 24 en 25 van 1976, die het de autoriteiten toestaan man kracht te vorderen of te verplaatsen van de ene regio naar de andere. Voor de Hongaarse subminderheid in de regio Csangos in Moldavië zijn die wetten en decreten desastreus geweest. In 1958 waren er hier nog 72 Hongaarse scholen, nu geen een meer. In 1974 be zocht de Hongaarse musicoloog uit Transsylvanië, Zoltan Kallos, dit district om er oude volksliederen op de band vast te leggen. Hij werd gearresteerd en tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van "homosex- ualiteit". Nadat Amnesty International had vast gesteld, dat deze beschuldigingen on juist waren (los van de vraag of zoiets überhaupt strafwaardig zou zijn), is hij door A.I. als politiek gevangene gea dopteerd. Een jaar voor het eind van zijn straftijd is Kallos vrijgelaten. Het is voor Roemeense staatsburgers in het algemeen erg moeilijk om een pas te krijgen voor buitenlandse reizen, zelfs als die niet verder gaan dan hel "socia listische blok". Maar etnische Hongaren hebben het extra moeilijk, als zij familie in het buurland Hongarije willen op zoeken. Soms deelden de autoriteiten eenvoudig mee, geen aanvraagformu lieren te kunnen geven omdat ze op wa ren en er nog geen nieuwe waren ge drukt. Onder gevangenispersoneel, of het nu bewakers of administratieve medewer kers zijn. zul je, zo is Amnesty Interna tional gebleken, nooit vertegenwoordi gers van nationale minderheden vinden, ook niet in de gebieden waar voorna melijk Hongaars wordt gesproken. In de belangrijkste gevangenissen voor poli tieke gevangenen, in Aiud, Timosoara en Gherla (alle in Transsylvanië) is de officiële taal Roemeens. Hongaars spre kende gevangenen is het per wet verbo den in het Hongaars met hun bezoe kende verwanten te spreken. Klachten van Hongaars sprekende gevangenen (dus ook van gewoon-criminelc delin quenten) over hun behandeling leidt vaak tot verdere bestraffing. Al die maatregelen en wetten hebben, zo constateert Amnesty International, ertoe geleid dat onderwijs in de Hongaarse taal is beperkt, de toekomst van het cul turele en religieuze erfdeel van de Hon gaarse minderheid op het spel staat, het contact tussen leden van die minderheid en burgers van Hongarije wordt ont moedigd en de Hongaarse minderheid verstrooid. Amnesty International spreekt er zijn bezorgdheid over uit, dat leden van de Hongaarse minderheid die tegen dit beleid en deze wetgeving heb ben geprotesteerd tot gevangenistraffen zijn veroordeeld en onderworpen zijn en worden aan allerlei vormen van onder drukking. Die protesten zijn ook op hoog niveau tot uitdrukking gekomen. Karoly Kira- ly, Hongaarse functionaris van de com munistische partij van Roemenië en tot 1975 lid van een centraal comité van de partij, heeft in de zomer en herfst van 1977 drie memoranda aan de hoogste partijfunctionarissen gestuurd, waarin hij hun beschuldigde van gedwongen de-nationalisatie van minderheden, in Roemenië. Zijn protest werd onder steund door de voormalige premier Ion Gheorghe Maurer, een Roemeen, en door zeven andere Hongaars sprekende leidende figuren uit de partij, de weten schap en culturele instellingen. Kiraly's kritiek bestond uit drie hoofdpunten: 1. de verwijdering van Hongaren uit overheidsdienste 2. een soortgelijke verwijdering uit het onderwijsstelsel en 3. onvoldoende be scherming van de grondrechten van in dividuele leden van de Hongaarse min derheid door de Roemeense wet. Het eerste memorandum heeft Kiraly aan Ilie Verdet gestuurd. Verdet is ve rantwoordelijk voor ideologische zaken en nationaliteitsbeleid binnen het cen traal comité. Omdat Kiraly geen ant woord kreeg, stuurde hij twee andere memoranda in augustus en september aan vooraanstaande leden van de partij, leden die zelf tot de Hongaarse minder heid behoorden. Eindelijk in oktober 1977, werd Kiraly bij Verdel ontboden. Verdet wilde voornamelijk weten, wie de medeopstellers van het memoran dum waren. Kiraly antwoordde niet de vrijheid te hebben die te onthullen zon der eerst met de betrokkenen te hebben gesproken. Kiraly vertrok, pleegde overleg met zijn medestanders en kreeg van acht toestemming hun naam te noemen. Een week later was Kiraly weer bij Verdet. De discussie duurde acht uur en Verdets voornaamste zorg was nu. of Kiraly en de zijnen een actieprogramma hadden ontworpen om hun aanbevelin gen toegepast te krijgen. Op 20 februari werd Kiraly in Tirgu Mures gearrslecrd. nadat afschriften van zijn memorandum in westelijke kranten waren verschenen ook in Roemenië zelf circuleerden. Kort daarna werd hij met zijn gezin naar Ca- ransebes. enige honderden kilometers van zijn woonplaats gebracht, waar hij onder voortdurende politiecontrole staat. Kiraly werkt nu op een houtzage rij. Bij honderden mensen zijn huiszoe kingen gehouden naar afschriften van Kiraly's memoranda. Mensen die in het bezit ervan bleken, zijn voor kortere tijd vastgehouden. Andere gevallen van discriminatie en onderdrukking van Hongaren in Roe menië: Jeno Szikszai. Onderwijzer, in 1977 gearresteerd. Beschuldiging: po gingen ouders van Hongaarse leerlingen ervan te overtuigen dat ze moesten pro testeren tegen het opheffen van Hon gaarse scholen in hel district Brasov. De poppentheaters Jakkus en Parcival uit Middelburg hebben een aantal voorstellingen gegeven ten bate van de aktie voor de bootvluchtelingen uit Vietnam. Beide theaters hebben een programma gebracht dat op dit moment op het repertoire staat. Voor Jakkus is dat "Het Ezeltje" en "Roodkapje" twee sprookjes van Grimm. Poppentheater Parcival speelde het bekende "Asse poester". De opbrengst, 343,50. komt geheel ten goede van de aktie. Vlissingen - In alle voorgaande programma's van Poëzie Hardop werd gezongen: teksten van Adreus, Lodeizen, Nijhoff, Leopold en anderen, werden door Antoine Oomen tot liedjes en liederen gemaakt. Dit seizoen brengt Poëzie Hardop in een avondvullend programma een aantal "groten" uit de Nederlandse poëzie van de laatste eeuw: Gorter, van Ostayen, Nijhoff. Lodeizen. Vroman. Andreus. Elsschot. Ida Gerhardt worden achtereenvolgens gezongen door Henk Batenburgh en Mies de Heer. op melodieën van en begeleid door Antoine Oomen. Lyrische en vertellende, lichte en klassieke poëzie (waaronder enkele evergreens als "De kinderkruistocht" van Nijhoff en "Ik zag Cecilia komen" van P. van Ostayen). mét enkele korte gesproken teksten ter inleiding op de verschillende dichters, sa mengevoegd tot een afwisselend geheel. Antoine Oomen werd geboren in 1945. Hij genoot een volledige opleiding als pianist aan het conservatorium in Amsterdam, die werd afgesloten met de toekenning van de Prijs voor Uitnemendheid in 1969. Hij ontving de Elisabeth Evertsprijs in 1969 en de Joh. Wagenaarprijs in 1975. Hij was gedurende enige jaren de komponist en begeleider van Sieto Hoving; begeleidde talloze instrumentale solisten en gaf in binnen- en buitenland vele concerten. Sinds twee jaar heeft hij de muzikale leiding van Poëzie Hardop. In september 1978 is een LP verschenen met een twintigtal van deze liedjes en liederen, onder de titel "Voor wie dit hoort". De plaat is uitgekomen bij Harlekijn- Holland. (Vrijdag 16 februari in het Vestzaktheater. Aanvang 20.30 uur)

de Faam | 1979 | | pagina 7