MIJNDERT DEN EERSTE, NIEUWE PRINS VAN MIDDELBURG-ZUID. EEN HAGENAAR IN HET OOSTEN FILET 148 kotelet WORST ffel ath DoodeheefVer I^ath&Doo< AANBIEDING in vele dessins vanaf jarWni Somvyl van SOMMER schuimvinyl wand-en plafondbekleding BEHANG 12fi Rath D.odfehe©ree 9.65 K,ESU,TDE BORST BEHANG ardenner WEEMAES de allermooiste imitatie wandtextiel kollektie1979 op rollen van IOmeter lang 53cm breed vannu 388 388 248 per kg. s/echts EH Rath Doodeheefver voordeelcentrum 1 979 volop in voorraad Paspoortstraat 23 Souburg Rath Doodeheefver Woensdag 14 februari 1979 TAAK HOFJORETTES. Tentoonstelling: Wat is een staking? Chili-Nederlanddag LEZINGEN VAN HET ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP Deze week, Ardenner Kotelet, een traktatie ,GLJa VARKENS 100 qram uw Keurslager GEKOOKTE Dinsdag VERSE WORST 500 gram Woensdag GEHAKT 500 gram Donderdag BIEFSTUK 100 gram Zeer goed verdienen in enkele uren per week is wél mogelijk! En U heeft er zelfs geen diploma voor nodig. ft 90 cm breed van 9.60 per meter ft in diverse dessins ft wordt van de grote rol gesneden,dus geen resten! per meter vochtregulerend In veel strukturen, gemakkelijker aan te brengen nu voor een veel lagere prijs van p.kg. kg. van (,rVS REKLAMEKOLLEKTIE Westsingel 98 Goes CJyJf van ZEEUWSE BEHANGCENTRALE Lange Viele 12 Middelburg Kom naar de Koopavonden Donderdags Goes - Middelburg 't is gezellig van 7 tot 9 uur Vrijdags Oost-Souburg Sinds het begin van de carnavalsvierin gen in Middelburg-Zuid in 1968 zijn ze ven prinsen gekomen en gegaan. De achtste is inmiddels ingehuldigd. Na Prins Frits I, Floor I, Jakkus III. Gofus I, Dolfus 1. Bastiaan I en Richard I regeert nu Prins Mijndert gedurende de carna- valstijd over de Magistraatwijk en Dau- wendaele. De geboren en getogen Flagenaar Mijn dert van Amrooij had een jaar of vijf geleden niet kunnen denken, dat hij ooit nog eens als Prins Carnaval door het leven zou gaan. Hij vond dat carnavals- gedoe maar niks. Hij zag dat niet zo zit ten. En toch is hij nu uitverkoren om te regeren over zijn carnavaleske onderda nen. De dertigjarige Mijndert van Am rooij ziet zijn verkiezing tot Prins als een grote eer. "De commissie die elk jaar een prins moet zoeken zag kennelijk in mij ,een goede candidaat en dat vind ik nogal wat. Niet dat ik nu met mijn borst voor uit ga lopen, maar het heeft me echt wel wat gedaan". Aldus de nieuwe Prins. Voordat hij "ja" op het verzoek van de commissie kon zeggen moest hij eerst nog wel even met zijn baas gaan spre ken. Als bedrijfsleider van Supermarkt Schout in Westerzicht te Vlissingen is de nieuwe prins op zaterdag niet vrij en juist op die dag worden enkele weken achtereen diverse activiteiten op touw gezet, zoals de intocht, de kinder Lach- In en het Kindercarnaval, waarbij de Prins uiteraard niet mag ontbreken. Hij kreeg van zijn werkgever echter alle medewerking zodat Prins Mijndert ge boren kon worden. Hoe vat Prins Mijndert zijn taak op? "Ik vind dat de prins en zijn directe me dewerkers in de vorm van de leden van de Raad van Elf bij elke carnavalsacti viteit de gangmakers moeten zijn. Zij moeten er voor proberen te zorgen, dat iedereen het naar zijn/haar zin heeft. En verder heeft de Prins met zijn Raad van Elf een belangrijke representatieve functie. Zij vormen de visitekaartjes van het carnavalsgebeuren", zo legt Prins Mijndert uit. Prins Mijndert ziet in het carnaval, zoals dat in de Magistraatwijk elk jaar wordt gevierd een belangrijk stuk sociaal werk. AI maanden voor de opvoering van de zogenaamde Lach-In. een opwarmende carnavaleske show, die veertien dagen voor het echte car navalsbal wordt opgevoerd zijn vele buurtbewoners in actie. Dit jaar werken niet minder dan 125 volwassenen, kinderen en tieners mee aan de voorbereidingen en het pro gramma van de Lach-In. Er zijn velerlei werkgroepen gèformeerd, zoals cos- tuumnaaisters, decorbouwers, acteurs, de werkgroep intocht, de schminkploeg enz.. Al deze werkgroepen worden overkoepeld door de Werkgroep Car naval, die een onderdeel is van de Wijkvereniging Zuid. Behalve de hofjorettes, die een belang rijk onderdeel van het gevolg van de Prins zijn, treden in het kader van de Lach-In Show op de T-Birds en de Kris-Kras-Krabbel-Dansers. Elk van deze drie worden door eigen mede werksters getraind. Met de Lach-In-Rc- vue gaat men ook naar "buiten". Zo zullen ook dit jaar weer meerdere stuk ken uit de Lach-In-Revue worde, opge voerd voor de pupillen van Vijver vreugd. waar elk jaar een geweldig car navalsfeest wordt gevierd. Voorts staat een uitgebreid bezoek aan Der Bocde op het programma, terwijl voor de eerste keer ook een optreden verzorgd zal gaan worden voor de Zeeuwse Vereniging van Visueel Gehandicapten. Prins IVJijndert (liggend) met de ITofjo- rettes en de Raad van Elf. Prins Mijndert: "Vooral het bezoek aan Vijvervreugd vind ik een geweldige er varing. Als je dan na een vermoeiende avond - wat kunnen ze daar hossen - thuis komt heb je echt een voldaan ge voel over je". Er staan de nieuwe Prins drukke weken te wachten, maar juist die bruisende ak- tivileiten vindt Mijndert geweldig. "Na je werk kun je jezelf dan echt uitleven", aldus Prins Mijndert, die graag zou zien dat vele Middelburgers die niet "onder" het Kanaal door Walcheren wonen hun belangstelling zouden komen tonen. Het woelige leven in Egypte, Palestina, Tunis, Algiers, Brits-Indië en Neder- lands-Indië, geëtst in spontane krabbels door Marius Bauer. Het werk van deze Haagse Oriëntalist is van 1 februari tot 1 maart 1979 te zien in Sted. Museum. Bellamypark 19 te Vlissingen. In 1888 maakte Bauer op uitnodiging van de Haagse kunsthandelaar E.J. van Wisselingh een reis naar Constantino- pel. Terug in Den Haag legde hij in het atelier van Zilcken zijn indrukken neer in talloze etsjes op zink. En zijn levem lang was hij in de ban van de Oriënt. Zijn werk bleef een uitzondering in Ne derland, waar men zich bij voorkeur bezighield met het schilderen van wei landen en koeien. "Broeksloot-genre" noemde Bauer dit verachtelijk. Hij te kende, hij schreef soms, zoals bijvoor beeld over de kroning van de Russische Tsaar in 1896. Tijdgenoten zagen hem vanwege de licht-en-donker-effecten graag als een evenknie van Rembrandt. Een misschien was oppervlakkige ver gelijking. Overigens trok Bauer zich weinig aan van de stormachtige ontwikkelingen in de kunst in het begin van deze eeuw. Hij ging als individualist rustig zijn eigen gang. Hoogtepunten van zijn werk liggen tus sen 1900 en 1915. Dan bereikt hij met ruim gebruik van honderden tastende krabbellijntjes een monumentaal effect in zijn werk. Bauer werd internationaal beroemd. In 1900 kreeg kreeg hij op de wereldten toonstelling een Grand Prix. Merkwaardig is. dat in het laatste de-^ cennium van de vorige eeuw een recen- cent over Bauer schreef: "De bluf bij Bauer's product zal echter wel niet machtig genoeg zijn om liefhebbers tot aankoop op te wekken, tenzij om een exemplaar te bewaren als bewijs van wansmaak van den tegenwoordigen lijd." Jozef Israels zei in diezelfde tijd: "Maar die jongen heeft niet alleen talent, hij IS talent. Ik wil al die etsen van hem heb ben." De tentoonstelling "Een Hagenaar in het oosten" werd samengesteld door de Dienst Verspreide Rijkscollecties afde ling Tentoonstellingen in Den Haag. Slaking en de rechter. Het is moeilijk om een sluitende defini tie te geven van het begrip slaking. Om dat stakingen meestal in verband met arbeidsvoorwaarden gehouden worden, zijn het in het algemeen loontrekkende- nacties. Maar niet altijd: ook zelfstandi gen (loodgieters in 1932, doktoren in België en advocaten in Frankrijk), pas sen dit middel toe; en ook studenten (collegestakingen). De stiptheids- en langzaam-aan-acties worden niet als echte staking gezien: het werk wordt niet neergelegd. We kennen de prikstakingen, die van korte duur zijn en een protesterend of waarschuwend karakter hebben. Een selectieve staking legt een vitaal gedeel te van een bedrijf plat, zodat het andere werknemers van het bedrijf onmogelijk wordt te werken, zonder dat zij behoe ven te staken. Naast de klassieke sta king, die gelijk het bedrijf plat legt. is er nog een variant: de zich uitbreidende staking, die in étappes verloopt en een punctuele organisatie nodig heeft. Een stukje geschiedenis Sinds eeuwen gebruikt men het sta kingsmiddel om bepaalde eisen doorge drukt te krijgen. Zowel bij de Egypie- naren als de Romeinen wordt er gewag van gemaakt, terwijl het verschijnsel vanaf de veertiende eeuw in Europa voorkomt. Eind 18e, begin 19e eeuw werd werk staking tot een strafbaar feit gemaakt: men was beducht voor de macht van de gildes, die een aparte macht tussen de burger en de Slaat zou kunnen vormen. De Code Pénal. het Franse wetboek van strafrecht, verbood "alle onderlinge sa menspanning of vereniging van de zijde van de werklieden, om tegelijkertijd het werk te doen ophouden" of op eniger- leiwijze te frustreren. Deze organisatie- en stakingsverboden hebben van 1811 tot 1872 gegolden. Een apart verschijnsel, dat in die lijd op de voorgrond treedt is de "algemene staking", over zo'n groot mogelijk deel van het land verspreid. In mei 1886 werd in de Ver. Staten van America een algemene staking gehou den voor de acht-urige werkdag. Door toedoen van provocateurs liep de ze actie in Chicago dermate uit de hand. dat het tot hevige schermutselingen kwam, waarbij veel slachtoffers vielen. Vier van de stakingsleiders werden op gehangen. Een vijfde pleegde zelf moord. Door een herziening van het proces in 1893 werden de terdood ver oordeelden en de gevangenen gerehabi liteerd door een herziening van het pro ces. Bij de nadering van de eerste wereld oorlog werd met veel bravoure gespro ken over de algemene staking als middel om de regeringen te dwingen de ge schillen via onderhandelingen op te los sen. Dit idee. dat een utopie bleek, werd met hel vermoorden van de grote Franse voorvechter Jaurès, de grond in ge boord. Niet in de laatste plaats waren het nationalisme en chauvinisme zowel aan Duitse als aan Franse kant debet daaraan. De totalitaire régimes hebben de werk staking weer verboden: liet Italië van Mussolini in 1926. het Portugal van Sa- lazar in 1932, het Duitsland van Hitler in 1934 en Franco-Spanje in 1938. In Griekenland en Portugal werd het ver bod pas in 1976 opgeheven en vervan gen door een stakingsrecht. Het Euro pees Sociaal Handvest, waarbij Neder land partij is. kent een stakingsrecht toe in het kader van onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden. Ook een interna tionale overeenkomst van de V.N. er kent dit recht, maar dan als een meer algemeen fundamenteel mensenrecht. Vooral yele stakingen van de laatste ja ren zijn slechts te zien als acties, die ge richt zijn op verbetering van de arbeids voorwaarden. zodat zij niet vallen onder het stakingsrecht van het Europees So ciaal I landvest. maar wel onder de defi nitie van de V.N.-overeenkomst. De so- lidariieilsstaking zoals deze in Rotter dam plaatsvond tegen een Chileens vrachtschip, is hier een mooi voorbeeld van. Volgende week oordeel van de rechters, mr. Cor-Jan de Wit. (Eventuele opmerkingen op verzoeken t.a.v. het behandelen van een bepaald onderwerp zijn altijd welkom op het redactieadres.). Het Chili-komitce Afd. Vlissingen en de werkgroep "Politiek Kaffee" De Zwaan organiseren een CULTURELE CHILI- NEDERLAND-DAG op zaterdag 24 maart a.s.. in het SKA-Klub- en Buurt huis "De Zwaan". De bedoeling van die dag is: de kuituren van Chili en Neder land naast elkaar te zetten en zo te ko men lot een culturele uitwisseling. Het is niet geheel ondenkbaar, dat in deze dag politiek vertaalbare tendenzen merkbaar zullen zijn, echter de nadruk ligt op de kulturele uitwisseling. Het programma is hierop afgestemd. Ook houdt men rekening met het Jaar 'van het Kind door 's middags een volks dansgroep op te laten treden van Chi leense kinderen uil de omgeving van Rotterdam en een vertoning van dia's over Chili voor kinderen. Tevens is het de bedoeling dat ook de buurtkinderen van "De Zwaan" hier op dit matinee iets tegenover stellen, 's Avonds is er een groot programma met de groepen "Amankay" en uit Brussel "Machitun". Met de conferencier/tolk/gitarist Luis Aravena. De Nederlandse vertegen woordigers zullen de volksdansgroep "Medio Burgum" zijn, de zanger/gita rist Engel Reinhardt en de mandoline vereniging "Con A more". Een en ander zal met elkaar afgewisseld worden en in een informele sfeer gebracht worden. Men probeert een tentoonstelling van een Chileense kunstenaar naar "De Zwaan" te halen om ook hier kennis te kunnen maken met de typische Chi leense kunst. In de maand februari wordt door het Rozekruisers Genootschap een cyclus van drie lezingen gehouden op de woensdagavond: 14 februari: De Roep der Rozekruisers Broederschap. 21 februari: De Rozekruisers en de Bij bel. 28 februari: De Rozekruisers en hel Gebed. De bijeenkomsten worden gehouden in Goes, Schouwburgcomplex "De Prins van Ofanje". Nieuwstraat 14 en begin nen om 20 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. W7 100 gram 148 Lange Noordstraat 55 MIDDELBURG 100 gram7 Wij leren u hoe U, man/vrouw of echtpaar, onze hoge kwaliteitsprodukten met een behoorlijke winst kunt H verkopen. Wij bieden dit aan enthousiaste en dyna- H mische mensen die er prijs op stellen in een goede en vriendelijke werksfeer te vertoeven. Beschikt U over teen wagen? Bent U een ondernemend iemand? Stuur dan deze coupon nu nog naar R. Spaargaren, MW Brouwersgracht 49,1015 GB Amsterdam. Naam Adres woonplaats wandlinnen Toepassingsmogelijkheden Somvyl van Sommer is zacht, veerkrachtig en stootvast alle (ook vochtige) ruimten. Ideaal voor gangen, trapportalen, kinderkamers e.d. -üfc- in caravans en kajuiten: voegt zich ge makkelijk in elke hoek - ook over ron- in 11 dessins, dingen. ^•Over lelijke tegelwanden (na egalisatie) boven betegelingen: witten overbodig. 4nil in de kofferruimte van uw auto. ^pTl JS.p.m. (per 1 febr 1979) MLl llOCj PER METER sterpleister

de Faam | 1979 | | pagina 10