VRIJWILLIGERSWERK IN KENIA IS NIET EENVOUDIG 12fs 139s poe/)ie -aMum VROLIJKE BL0EIERS BRENGEN DE LENTE BALANS OPRUIMING 20% KORTING op WINTERSPORTKLEDING en TENNISKLEDING SLAGERIJ v/h BROUWER "Autoweg Oosterscheldedam rampzalig voor de kusten" LEZING EVANGELIST ROUW Dat moeilijke verkeer F Woensdag 17 januari 1979 TENNIS SHIRT40,95 NU 22,95 KINDERJURKEN44,95 NU 24,95 KINDER SKI-JACKSNU 24,95 SPORTSCHOENEN 57,90 NU 37,50 VOETBALSCHOENENNU 39,95 Walstraat 82 - VLISSINGEN NU OOK IN MIDDELBURG LANGE DELFT 72 - TEL. 16319 Haal met dit slechte weer wat voor uw diepvries in huis PAKKET A PAKKET B In meer dan 100 Aguilar drank-en wijnwinkels vindt u volop voordeel. Kwaliteitsdranken van verre en van eigen bodem. Altijd tegen bodemprijzen. Henkes Vieux Jonge Oorlam Campari 1 Bitter J hele liter Zeeuws Nieuws: Werkelijkheid Opdrachten Werkgelegenheid. 2 kg Biertappen 2 kg Mager Rundvlees 2 kg Mager Varkensvlees 2 kg Fricando 2 kg Rauw Gehakt 2 kg Haascarbonade Totaal 110,— 2 kg Mager Varkensvlees 2 kg Gehakt half-om-half 2 kg Mager Spek 2 kg Schouderkarl?onade 2 kg Doorregen Rundvlees 2 kg Vlees v/d Rib Totaal 80,— Gravenstraat 88 - Tel. 01184-14398 A BTJAGUILAR VOLOPVOORDEEL Janfrans van der Eerden ontmoet ik bij toeval in Kisuina. aan het Victoriamcer in Kenia. De auto waarmee hij naar zijn werk zou gaan is stuk en dat komt hij melden hij Ilans Hofstede, coördinator van de Jyanza Building Construction Union Cooperation waar ik op bezoek, ben. Janfrans hoort tol dc derde generatie vrijwilligers in het bouwproject. Nu zijn er in totaal nog vier vrijwilligers. Vroe ger waren er acht werkzaam, onder wie twee Duitsers. Het hele project heeft in de loop van de jaren een verandering ondergaan, iets wat Janfrans enigszins twijfelend maakt in zijn oordeel over zijn werkzaamhe den. Vroeger waren dc vrijwilligers nauw betrokken bij het werk dat in de bouw, op de bouwplaatsen, werd ge daan. Zij hielpen met de uitvoering van plannen die op het hoofdkantoor in Ki- sumu waren uitgewerkt. De werknemers bij de projecten waren jongens die wei nig of geen scholing hadden in de en die, dankzij de hulp van de vrijwilligers, het vak een beetje leerden. Maar tegen woordig zijn de vrijwilligers uitsluitend werkzaam op het hoofdkantoor, een he le verandering. "Het is wel een coöperatieve, maar te gelijk een keiharde commerciële zaak waarin wij werken", constateert Jan frans. In de vier en een halve maand dat hij nu in Kenia zit heeft hij langdurig nagedacht over het werken in een kapi talistisch georiënteerd ontwikkelings land. Hij onderkent de spanning tussen zijn verwachtingen over ontwikkelings hulp en de werkelijkheid zoals die in Kenia is. "Hoe langer ik hier ben, hoe meer ik overtuigd raak, dat het goed is dat de SNV normen vaststelt voor het werk en voor de landen waarheen vrij willigers worden gestuurd". Kisumu geeft genoeg aanleiding om over dergelijke zaken na te denken. Het is een westers aandoende stad met ban ken, hotels, flatgebouwen en een casino. Gelukkig kent deze streek nog niet de "genoegens" die het gevolg zijn van dc toeristenindustrie. Tenminste niet in de mate waarin Nai robi en de kust bij Mombasa zich heb ben "aangepast" aan steeds grotere stromen voor weinig geld binnengevlo gen gasten. Er is een levendige handel die wordt beheerst door Aziaten. Daar mee heeft de Nyanza Building Con struction Union voortdurend te maken, afhankelijk als het werk is van tijdig ge leverde bouwmaterialen. Werken ten behoeve van de allerarm sten is wel wat anders dan wat Janfrans doet. Hij lijdt daar niet onder, het zet hem alleen aan het denken. De opdrachten voor de bouw komen uit alle hoeken van de western province. Zoals een opdracht voor een missie schooltje. Het ontwerp daarvoor komt o.a. met behulp van Janfrans tot stand. In plaats van het vroegere instrueren en begeleiden van de jongens op de bouw plaats is het nu meer de laak van de vrijwilligers vanuit het hoofdkantoor de bouwvorderingen te volgen. De coöperatie telt zes bouwgroepen die op verschillende plekken kunnen wor den ingezet. In totaal zijn er ongeveer zeventig werknemers bij betrokken, on der wie onderaannemers en dagloners. Omdat er ook in Kenia grote werkloos heid heerst is het project, bekeken van uil werkgelegenheidsoogpunt. gunstig. De coöperatie kent bovendien in tegen stelling tot vele andere instellingen, so ciale voorzieningen voor de leden, va kantietoeslag, verzekeringen en ook een zekere winstdeling. De verdiensten lig gen op ongeveer driehonderd Keniase shillingen per maand, zo'n honderd gulden. Vergeleken met het gemiddelde maandloon van tweehonderd shilling, zijn de bouwwerknemers dus niet slecht af. Hoewel Janfrans geen problemen heeft met het project waaraan hij werkt, houdt hij zich toch wel bezig met de vraag op welke manier een vrijwilliger naar letter en geest van de SNV-normcn bezig kan zijn in een kapitalistisch georganiseerd land als Kenia. Marjanke Spanjer Vorig jaar heeft de SNV besloten Kenia, een land waar var. oudsher veel vrijwil ligers werken, minder prioriteit te geven dan andere (armere) landen. "De autowegverbinding over de Ooster scheldedam richting dc randstad zal rampzalige gevolgen hebben voor deze kusten. Een lawine van recreatieve ont wikkelingen zal ze overvallen en spoedig de hele zaak platwalsen." Dit schrijft Chr. Kalden in zijn artikel onder de kop "Waarheen met het bedreigde Walche ren?" in het jongste nummer van Zeeuws Nieuws. Volgens de schrijver is op Walcheren de kwetsbare binnenrand van de duinen al op te veel plaatsen aangetast door de verschillende recreatieve voorzieningen en zou volgens hem in sommige gevallen moeten worden overwogen om tot sa nering en uitkoop over te gaan. Verder vreest hij in zijn artikel een ware wild groei van campings. "Steeds meer", zo schrijft hij verder, "wordt weiland omgezet in bouwland. Na de gezelligheid van de feestdagen zitten we in eens met een nogal saai en leeg huis. Natuurlijk proberen we de "kerstplanten" zoals kamerazalea, cy claam en kerstster nog een poosje mooi te houden. Af en toe mest en dagelijks wat water, uitgebloeide bloemen ver wijderen - dat is alles. Direkt in het nieuwe jaar zijn er ook al echfè voorjaarsbloeiers, zoals primula's en bolgewassen zoals crocussen en nar cissen In pot. Zet ze niet te warm en vooral volop in het licht, de zon heeft nu nog niet veel kracht en te warm wordt het daardoor niet gauw. Koop eens drie primula's in verschillende kleuren en plant ze bij elkaar in een gezellige schaal. Na de bloei worden ze koel gezet en als het niet te koud is kunnen ze voor goed de tuin in (halfschaduw). Crocus sen. hyacinten en narcissen in pot geven veel plezier. Er kan niets mislukken en het open bloeien van de knoppen is boeiend om in de vensterbank te zien gebeuren. Geef regelmatig water, na het bloeien zijn de bollen waardeloos. Bij vriezend weer moet u kostbare snij bloemen uitsluitend goed in papier ver pakt over straat meenemen. Thuis ge komen zet u ze enkele uren op een koele plaats in een emmer met water, in het papier (van boven losmaken). Voelen stelen en bladeren stevig aan, dan mo gen ze in een vaas worden gezet. Stukje van de stengel afsnijden en snijbloe- menvoedsel gebruiken. Lelies en Als- troemeria's krijgen de helft van de voorgeschreven hoeveelheid in het wa ter, waardoor de bladeren langer groen blijven. Orchideeën doen het ook goed op gewoon water, alleen van Cymbi- dium is bewezen dat snijbloemenvoed- sel zin heeft. Voor alle houtige stelen is heesterchrysal het aangewezen middel. De verplichting van de boer om melk tanks te hebben - opgelegd door de melkfabriek Campina - heeft deze ont wikkeling in alle waarschijnlijkheid nog versneld." De officiële instanties be schuldigt hij van eenzijdige benadering van de zaak. Over de plannen van het Waterschap om het polderpeil te verla gen stelt Kalden, dat dit veranderingen teweeg brengt bij vegetatie en fauna in negatieve zin. "Bovendien kent Wal cheren ook droogtegevoelige gebieden, die in het geheel niet gebaat zijn met peilverlaging." Volgens Zeeuws Nieuws telt Walcheren nog zo'n 145 veedrinkplaatsen. De meesten zijn nog goed bruikbaar en hebben aanvaardbare zout- en amo- niakgehalten. Minder goed gaat het met de karakteristieke vogelsoorten, die het Platte van Walcheren uitkiezen als pleisterplaats. Uit onderzoek blijken verrassend veel vogels op Walcheren te overwinteren. Het verdwijnen van gras land door stadsuitbreiding maakt het de vliegers niet gemakkelijk. Voor diegenen onder U. die de voor gaande lezingen over "De Offers" van evangelist Rouw gevolgd hebben, is het even nuttig om te weten dat de een na laaste lezing al weer in zicht is. Op vrij dag 19 januari zal deze spreker het heb ben over "Het spijsoffer". U kunt hem gaan beluisteren op deze «vond vanaf acht uur in het Rode Kruisgebouw te Oost-Souburg. De lezing vindt haar bron in Leviticus 2. k leu R WEDST E N - -- ',~^HoevEEL VERW-EE^SFoutenJ ■ZITTEN iNOezE TE"kEN;w<S? A, W Kluphuis "Het Buut" ligt aan de Beatrixlaan in Vlissingcn. Vorig jaar september zijn ze daar begonnen met allerlei leuke en interessante onderwerpen te bekijken. De kinderen die daar komen zijn al bezig geweest met de natuur, met planten en dieren en met "feest". Dit keer zal het gaan over het verkeer. Sommige kinderen vinden het verkeer maar raar in elkaar zitten. Verkeer, zeggen ze, dat is iets van de grote mensen. Dat is natuurlijk niet zo. A Is jij naar school gaat, of naar het zwembad, of naar oma, of op vakantie, dan moet je óók door het verkeer. Sommige kinderen doen heel gevaarlijk op straat. Ze voetballen, schieten van achter geparkeerde auto's ineens de straat op, rijden met hun fiets in voelgangerstunneltjes, en ga zo maar door. Op die manier kunnen ze best een ongeluk krijgen. Kluphuis "Het Buut" heeft een kleurprijsvraag bedacht, waaraan alle kinderen van heel V/alcheren aan mee kunnen doen. Als ze maar in de leeftijd tussen de 4 en de 12 jaar zijn. De kinderen die dat willen, kunnen een kleurplaat afhalen in het kluphuis (Beatrixlaan 2, Vlissingen) of even opbellen: 01184-16223. Vraag dan maar naar Addy van de Bosse. Die weet er alles van. Met die plaat kun je twee dingen doen: je kunt hem natuurlijk kleuren, maar je kunt óók de verkeersfoutcn, die erop staan, aankruisen. O ja, nog even dit: de wedstrijd eindigt op 28 februari, en voor die tijd moeten de platen met naam, leeftijd, adres en woonplaats erop weer terug zijn in het kluphuis. Succes!

de Faam | 1979 | | pagina 6