Pleidooi voor een wintervakantie in Zwitserland RAADPLEEG VOOR AANBIEDINGEN DE REISGIDSEN Van charleston tot salto: ski-acrobatiek in Zwitserland De sneeuwhelling af, maar niet op ski's Nederlanders besteden hun vakantietijd en het daarvoor beschikbare budget voor het merendeel in de zomer. Op zich lijkt dat logisch, omdat het weer doorgaans beter lijkt te zijn dan in andere jaargetijden en de meesten behoefte hebben aan een flinke portie zomerzon. Het gevolg is echter, dat ze de hele kille herfst en de koude wintermaanden binnen moeten blijven en opgescheept zitten met langdurige verkoudheden en griep. Om te genieten van zon, licht en ontspanning is het natuurlijk heerlijk er 's zomers een paar weken tussenuit te trekken naar het buitenland. Toch zouden velen er verstandig aan doen een deel van hun vakantiedagen 's winters op te nemen, want een wintervakantie in het Zwitserse bergland heeft veel aantrekkelijke kanten. Het winterklimaat in de bergen is zeer gelijkmatig en schenkt bijna altijd een toverachtig sneeuwlandschap in stralend zonlicht, dat de mens kracht en energie geeft. De prachtige natuur, de zuivere lucht en de intensieve zonnestralen hebben direct een gunstige uitwerking op de gezondheid. Er zit veel meer ozon in de lucht, waardoor mensen die vroeg in de winter met vakantie naar de bergen gaan de resterende wintermaanden praktisch geen last hebben van griepverschijnselen. Het is mogelijk in Zwitserland een zonnebad te nemen bij een temperatuur van verscheidene graden onder nul zonder dat men door kou wordt gehinderd! Meer nog dan de zomervakantie is daarom de wintervakantie een tijd, waarin de mens weer volkomen fit kan worden, omdat hij zich geheel kan ontspannen. Want wintervakantie betekent niet noodzakelijkerwijze skisport. Ook als u absoluut geen behoefte heeft aan skiën of langlaufen zijn er talloze mogelijkheden om een prettige wintervakantie in Zwitserland door te brengen. De meeste vakantieplaatsen houden 's winters wandelwegen begaanbaar, zodat ook wandelaars kunnen genieten van de sneeuw en de zon. Schoenen met profielzooi zijn in de bergen, dus ook op winterse wandelwegen onmisbaar. Een leuk ijsspel, afkomstig uit Schotland, is curling, dat in veel Zwitserse wintersportplaatsen enthousiast beoefend wordt. Zware stenen worden over de ijsvloer geslingerd, waarbij het erom gaat met de steen zo dicht mogelijk bij een bepaald punt te komen. Een vermaak dat ieder zich voor weinig geld kan veroorloven is sleetjerijden. Sleden kunnen ter plaatse voor een klein bedrag per dag of per week gehuurd worden. Bijna iedere wintersportplaats beschikt over een natuurijsbaan, verder telt Zwitserland zo'n 60 kunstijsbanen. Davos heeft als enige Zwitserse plaats een (natuur)baan voor hardrijden op de schaats. Schoenen en schaatsen zullen wel uit Nederland worden meegebracht maar men kan ze in de grotere plaatsen ook huren. Toegang tot de ijsbaan is soms gratis voor hotelgasten, zo niet, dan zijn er voordelige abonnementen verkrijgbaar. En dan de echte skisport, die in meer dan 100 plaatsen in Zwitserland beoefend kan worden, die bijna alle boven de 1000 meter liggen. De skigebieden zijn met bergbanen en sleepliften gemakkelijk te bereiken. In praktisch iedere plaats zijn abonnementen verkrijgbaar voor deze transportinstallaties. Wat de ski-uitrusting betreft, die kan door beginners beter gehuurd dan gekocht worden. Ski's, skistokken en schoenen zijn per dag te huur. Wel moet men ervoor zorgen een paar goede handschoenen, een Ondanks de enorrpe populariteit van het alpine skiën is de rol van Spelen met je ski's, met de sneeuw en met jezelf, dansen op de skipiste... In metershoge sneeuw met aangebonden ski's om je eigen as draaien? Dat is ski-acrobatiek, een nieuwe formule voor jonge mensen die alle mogelijkheden van de skisport willen uitproberen. Maar voor ski-acrobatiek is wel iets meer nodig dan alleen beheersing van de zogenaamde "Parallelschwung", namelijk durf. Met een beetje durf en skitechnisch kunnen wordt het leren als het ware een spel. Al gauw zijn sprongen als de Royal Christie, Charleston, Outrigger, of zelfs luchtsalto's genaamd Muiekick, Spread-eagle of Daffy geen uitheemse termen meer. In een wedstrijd gaat het niet om een race tegen de klok. Zoals dat bij het kunstrijden op de schaats gebruikelijk is, beoordeelt een jury de prestatie naar originaliteit, harmonie, ritme en beheersing. Het "krankzinnige" hotdog skiën op een steile, oneffen piste vereist heel wat meer techniek. Bij het tweede onderdeel, skiën op muziek, is de keus van de figuren vrij. Er wordt gedanst op tango- en walsmuziek of op de melodieën van een boerenkapel. Hoogtepunt van iedere wedstrijd is echter de luchtacrobatiek. Het is de bedoeling vanaf drie achtereenvolgende, korte skischansen een sprong uit te voeren: salto's in allerlei variaties. Liefhebbers van de ski-acrobatiek trainen 's zomers bij Einsiedeln (Centraal Zwitserland), waar ze een springschans in de Sihlsee ter beschikking hebben. En dat vereist minder durf dan op sneeuw! Een leerling, gestoken in duikerpak, neemt een aanloop op de smalle kunststofbaan en wordt vanaf de drie meter hoge schans de lucht in geslingerd, waarna hij met een plons in het water belandt. Een dergelijke landing in de sneeuw is, als er iets misgaat, vaak minder zachtaardig! Als men in wintersporttaai spreekt over „Davoser" voelen inwoners van deze beroemde wintersportplaats in Graubünden zich niet aangesproken. Het gaat namelijk over een slee, die al 100 jaar geleden in Zwitserland furore maakte, nog voordat Christoph Iselin de skisport in Zwitserland introduceerde. In 1879 werd de eerste sledebaan, of anders gezegd rodelbaan, geopend in Davos, waar vier jaar later de eerste grote wedstrijd plaatsvond. warme muts en een zonnebril aan te schaffen. Wie de beginselen van het skiën nog niet onder de knie heeft of lange tijd niet geskied heeft, kan het beste les nemen bij de Zwitserse skischool. De lessen duren over het algemeen van 10-12 uur 's morgens en van 14-16 uur in de middag. Het is ook mogelijk privéles te nemen. De kosten zijn in dat geval natuurlijk hoger dan in groepsverband, omdat men individueel ski-onderricht krijgt. De skischolen zijn onderverdeeld in 7 klassen. In een week kan men al zover zijn, dat men zelfstandig skitochten kan ondernemen. Het is tevens mogelijk deel te nemen aan zgn. "geführte Skitouren" onder deskundige leiding. Ga echter nooit op eigen initiatief beginnen aan grote tochten, als u geen geroutineerde skiër bent. Het mooiste op het gebied van de skisport is het voorjaarsskiën in het hooggebergte. Hier gaat het niet zozeer om skitechnische vaardigheid maar meer om lichamelijke weerstand. Men wordt er in ieder geval rijkelijk voor beloond, want of het nu de welbekende "haute route"* in het Wallis, het traject Jungfraujoch-Goppenstein met uitgangspunt Berner Oberland, of een Parsenn- of Bernina-afdaling in Graubünden is" steeds is het een unieke belevenis. Een andere manier om - in rustig tempo - te genieten van het sneeuwlandschap is skiwandelen of langlaufen, waarbij men op smalle ski's als het ware wandelglijdend over skiwandelwegen of loipen (machinaal aangebrachte loopsporen) vooruitkomt. Het skiwandelen is een ongevaarlijke sport die vrij gemakkelijk te leren is en waar men gerust na zijn 45ste jaar nog aan kan beginnen. En ter afsluiting van een heerlijke dag skiën, skiwandelen, sleeën of schaatsen komen de wintergasten samen voor de après-ski in café of bar, om onder het genot van een glas Glühwein hun belevenissen van de dag uit te wisselen. "Speciaal persartikel over de haute route bij het NZVB verkrijgbaar. het sleetjerijden nog lang niet uitgespeeld. Integendeel, steeds meer mensen halen hun oude "Davoser" van de zolder en voegen zich bij het bonte spektakel van kleurige en uit kunststof vervaardigde nakomelingen van de "Davoser". Bijna iedere Zwitserse plaats heeft wel een helling in de buurt waar deze vrolijke volkssport kan worden beoefend, niet alleen door niet-skiërs maar ook door degenen die na een pittige afdaling op ski's eens wat afwisseling willen. Groot en klein kan zich zonder uitgebreide of dure uitrusting en zonder lessen of voorbereiding in dit wintervermaak storten. Wie het wat spannender wil maken, kan overstappen op skeleton, waarbij men net als bij bobsleeën door zo'n bochtige ijsslurf suist, maar het traject alleen liggend op de buik op een kort sleetje moet afleggen. Het is niet alleen een kunst om in de baan te blijven, maar evenzeer om de eindstreep te halen en niet net voor de finish tot stilstand te komen op het laatste vlakke stuk. St. Moritz is de enige plaats met een speciale skeleton-baan, waar 'de bekende "Cresta Run" gehouden wordt. Zwitserland heeft verder ca. 100 sledebanen, waarvan een derde een lengte heeft van meer dan 1' I 2 kilometer heeft. We noemen hier Arosa, Bergün, Braunwald, Engelberg, Grachen, Grindelwald, Mürren, Rigi, Saas Fee, Tête de Ran en Weissenstein. In deze plaatsen worden het hele winterseizoen wedstrijden voor vakantiegangers georganiseerd. Men kan er ook 's avonds sleeën als de banen met fakkels verlicht zijn. 9

de Faam | 1979 | | pagina 35