een groen (ei)land zonder autosnelwegen viert op 24 juni Vuren in de schemering Toekomst van de liefde Onderweg Hotellerie Een handvol Ierse verkenningen Ervaring in Dublin Hoogst persoonlijk FINLAND "Het is modern weer", verzuchtte laatst een bekend tekenaar in een Amsterdams café. Buiten scheen geen zon, het regende niet, niemand klaagde over warmte of kou, het was kortom niks. Nu hebben we de laatste jaren, behalve een paar mooie zomers, toch geen weer gehad om je over op te winden: het is alsof de maatschappelijke nivelleringen zich in de natuur hebben doorgezet. In Finland heeft men daar niet over te klagen. Het hele land is tijdens de winter sneeuwgarant en alle zestigduizend meren staan stijf van de kou, hoewel het een temperatuur is, die je - vanwege de droge aard - best kan velen. De Fin houdt van de winter, ondanks alle bezwaren die dit jaargetij met zich meebrengt, zoals hij houdt van elk seizoen. Elk priempje zonneschijn van het voorjaar snuift hij begerig op en in de zomer zijn de werkuren zodanig, dat hij elke dag een paar uur kan genieten van de natuur, wat hij dan ook gegarandeerd dóet. Ontzag en liefde voor de natuur zijn vanzelfsprekend in dit land, dat steeds meer wordt ontdekt door de toeristen uit 'Midden-Europa', zoals men daar onze contreien noemt. Het belangrijkste en mooiste feest van het jaar is dan ook 'Juhannus'. Eigenlijk in de oudste tijden het Midzomerfeest, maar door het Christendom indertijd gekoppeld aan de geboortedag van Johannus de Doper, zoals men elke heidensefestiviteit van een christelijk jasje voorzag. Er hangt rond Juhannus een bijzondere sfeer. Zoals wij als kind toeleefden naar Kerstmis, dat toch een bepaalde magische charme had, zo bereidt de Fin zich voor op Midzomer. Op het platteland trekt men de bossen in om er jonge berkebomen te halen, die als een poort voor de deur van het huis geplaatst worden, want de berk is het symbool van de zomer. Ach, in een land dat bedekt is met bossen, kijkt men niet op een boompje meer of minder... De mannen staan in lange rijen voor de staats-drankwinkels, om er voor geweldige bedragen 'koskenkorva', een soort brandewijn en bier in te slaan. De vrouwen bereiden een uitgebreide maaltijd die de hoogstaande Finse keuken eer zal aandoen. Het feest zelf viert men het liefste in het buitenverblijf, dat de meeste Finse families wel bezitten. Het is vaak een zogenaamde 'weekendsauna' aan de rand van het meer of - nog beter - op een eilandje. In dit uitgebreide land - 15 keer Nederland en minder dan 5 miljoen inwoners - is men uitermate verstoort, als een buurman zich binnen een straal van enkele kilometers gaat vestigen, want elke Fin heeft een bijna traumatische drang naar het primitieve van de natuur en daar horen, behalve zijn eigen familieleden, geen andere mensen bij. De avond zelf begint met een sauna. Beste lezer, vergeet nu eens dat instituut waar u eens in de week heen gaat. Een echte Finse sauna heeft niets van doen met de steriele instellingen die wij hier kennen. De echte sauna geurt naar berkehout en vuur, het kostelijkste parfum, dat ik mij kan voorstellen. Wie de warmte teveel wordt, duikt onbekommerd naakt in het meer, waarvan het water zo helder is, dat men het zó kan drinken. Dan gaat men zitten op het bordesje en kijkt uit over de zilveren spiegel van het meer en de donkere bossen aan de overzijde. Om na korte tijd voor een tweede of derde warmtebad dat imtieme hokje weer in te duiken. Dat is pas echt genieten van de sauna. De eerste drankjes zijn inmiddels in de dorstige kelen verdwenen en het wordt tijd voor de maaltijd. De zon staat laag aan de kim, maar zal nooit helemaal verdwijnen deze mooiste nacht van het jaar. Inmiddels hebben de kinderen enorme hoeveelheden hout bijeen gesprokkeld en het op een veilige plaats opgetast voor het geweldige vuur, dat het hoogtepunt vormt van de Juhannus-viering. De sfeer die men ondergaat als de vlammen hoog oplaaien in de lichte schemering, heeft een bijna religieus karakter. Noem het ontroering als je die ontzagwekkende rust bijna tastbaar voelt: als de geuren van het goede seizoen boven het rimpelloze wateroppervlak zwerven en een enkele vogel de stilte accentueert. Is het wonder, dat men nog niet zo lang geleden aan deze nacht een magische kracht toekende? Meisjes meenden dat zij aantrekkelijker werden als ze rond middernacht in de dauw van een bloemenweide rolden. Als zij dan ook nog wilde weten uit welke richting haar minnaar zou komen, gooide zij na het bad een tak op het dak van de sauna: het dikke eind van de steel wees haar de toekomst van de liefde. Ja, zelfs kon zij een glimp van 's minnaars uiterlijk opvangen als ze naakt rond een bron danste en daarbij toverspreuken reciteerde. Het beeld van de geliefde zou dan in het water oplichten. .Ach, het is allemaal een beetje verloren gegaan. Alleen de magie van het feest is gebleven. Finland maakt zich weer op om op de avond van de 24ste juni Juhannus te vieren. En als u toch van plan was er uw vakantie door te brengen, dan zou u best eens kunnen overwegen om het zo te plannen dat u juist rond die datum er bent. Want Finland is nooit zo Fins als juist op Midzomer. Ruud H. M. Kok Op gevaarlijke punten van landelijke wegen staat met grote letters op het asfalt "Dead Slow". Het "dodelijk voorzichtig" wordt op de man gespeeld, zoals trouwens het hele sociale verkeer sterk op de persoon gericht is. Als we bijvoorbeeld op het land de weg vragen aan iemand, komt het herhaaldelijk voor dat de vriendelijke Ier je arm vasthoudt om je "hoogst persoonlijk" de weg te wijzen. Onderweg, over de rustieke holle wegen, geflankeerd door de typische steenbrok-zonder-cement muurtjes, vallen de vriendelijkheid van mens, dier en natuur telkens weer op. Dit lijkt overdreven, maar is het niet. In het ruige noorden van Donegal, net zo goed als in het zuidwesten, hebben we bij geen van de bungalowtjes of andere buitenhuizen het hatelijke "Beware of dog" (pas op voor de hond) gezien. Dat zou tegen de vriendelijkheid, tegen de gastvrijheid zijn! De natuur tenslotte. Vriendelijk glooiend heuvelland, nergens hoger dan 1000 meter met heidevelden, veen en stille meren, die 's nachts ineens kunnen verdwijnen... De steile ongenaakbare rotsen in het westen moeten de Atlantische Oceaan afweren die trouwens zorgt voor een relatief mild klimaat. Wie Ierland wil gaan bereizen met de gedachte: ik doe het eiland even, komt bedrogen uit. Het is te groot en het heeft geen opschiet, maar wat is dat heerlijk reizen! Van Dublin naar de county Donegal zijn de wegen recht, zonder veel verrassingen. Maar je voortbewegen op de kronkelige wegen in het westen en het noorden, dat heet autorijden. Je moet altijd gevat zijn op loslopende ezels, koeien of schapen en als je tegenligger iets anders is dan een fraai geschilderd karretje met een ezel ervoor, dan is het vaak centimeterkrap passeren. Maar je komt soms in geeg half uur een auto tegen. Dat rustige tempo geeft de reiziger volop gelegenheid het landschap goed op te nemen én te genieten. De holle wegen met de steentjes-muren voeren door velden, die één geel tapijt vormen van "buttercups" (boterbloemen) en "furze" (brem). Bijna overal in de buurt van dorpen en kleine nederzettingen, is de lucht bezwangerd van het pittige aroma van verbrande turf. Want Ierland kookt en stookt op turf en iedere burger mag zoveel steken als hij nodig heeft. Uit de witgekalkte huisjes met rietbedekte daken ziet men de rook kringelen, die men van verre ruikt. Over het restaurantwezen en de hotellerie in Ierland zou een hoofdstuk apart zijn te schrijven Het heeft een grote variëteit van mogelijkheden: onderdak in een "farm house" (bij particulieren in een dorp), dat een zekere mate van huiselijk verkeer inhoudt. Maar ook is een verblijf in een kasteel of landhuis mogelijk, waar men bij het open haardvuur kan mijmeren over vroeger dagen. Of weer een ander uiterste is het huren van een cottage, een traditionele Ierse boerderij met strooien dak. En de keuken? De Angelsaksische keuken is nu niet direct zeer vermaard, toch kan Ierland nog wel iets anders bieden dan aardappelen, knolraap en schapevlees: de fijnste gerookte zalm, malse lamsbout en aardappels (ja, toch) met gesmolten boter en peterselie en vis zo uit de zee. IERLAND De meeste reizigers, die aan Ierland denken, krijgen noordelijke visioenen en zien voor hun geestesoog een kaal eiland, vol wind en depressies. Het groene eiland, want droog en dor is Ierland niet, zijn de zegeningen van een autobanen-net bespaard gebleven. Daarbij is Ierland met de oppervlakte van de Benelux en met amper vier miljoen inwoners relatief schaars bevolkt, met als gevolg veel ruimte en rust, ingrediënten, die wij als bruisend industrieel volkje haast niet meer kennen. Ierland is geen land waar men zich haast en dat is aan allerlei dingen te merken. "Tijd is het kostbaarste bezit van het Ierse volk" zo wordt wel door lerland-kenners gezegd. Hoewel het land kan bogen op een reeks eerste klas fabrikaten - o.a. de beroemde Ierse tweed en de niet minder bekende whisky - heeft het niet ten koste van alles, grote lawaaierige industrieën uit de grond gestampt. Kleine weverijen en huisindustrietjes komen nog veel voor. Daarom is Ierland zo rustig en schoon en eigenlijk benijdenswaardig. Op het vliegveld Dublin kom je al meteen restanten van de oude Keltische cultuur tegen: allerlei mededelingen in het Engels èn het Oud-Iers. "Pas scrüdü" staat voor pasgontrole en zo komt het internationaal bekende woord whisky yan het Keltische "uisce beatha"Vlevenswater"). En dan komt Dublin, met 600.000 inwoners, een stad die in hoofdzaak zijn beslag heeft gekregen in de 18e eeuw, maar gesticht door de Viking-piraten Olaf de Witte en Erik de Bloederige Bijl, in 840. Dublin is niet wat je noemt mooi, maar heeft een aantal elegante pleinen en straten, romantische huizen en gebouwen in de "Palladian Style". Verder is de stad grauw, maar vol bruisend leven, zonder overspannen te zijn. Een van de aantrekkelijkste dingen in Ierland is, dat het er ongecompliceerd toegaat. We zeiden al, dat er op het hele eiland geen autobanen zijn en om de zaak toch veilig - en uiteraard rustig aan - te houden, is de snelheidslimiet gesteld op 60 mijl (96 km).

de Faam | 1979 | | pagina 34