PARIS en ILE-de-FRANCE ALGARVE In Parijs behoeft niemand zich te vervelen. Met zijn dromige vissersdorpjes, goudgele stranden, vrolijk klimaat en gastvrije mensen. Madeira, een aards paradijsje ILE-DE-FRANCE Tips PORTUGAL in Algarve is het onophoudelijk vakantietijd. Deze Portugese provincie kent geen rustperiode en houdt 365 dagen per jaar zijn deuren wijd open voor de toeristen. Dat laat zich gemakkelijk begrijpen; dit bevoorrecht stukje land beschikt over twee permanent aanwezige troeven, die iedere reiziger graag in zijn spel wil hebben: de zon en de zee. Vanuit Faro kan men de kust van Algarve verdelen in twee duidelijk verschillende typen. Naar het westen een okerkleurige falaisekust, die door de golven in een wilde fantasie is uitgeslepen en gevormd; diepe beschutte kreken met kalm en lauw water; prachtige grotten met geheimzinnige ruimten en stranden met door vogels bewoonde rotsen. Ten oosten van de hoofdstad van Algarve zijn er lange stranden van warm fijngouden zand, die voortdurend bezaaid zijn met allerlei vreemde schelpen. Zwaargeurende pijnbossen of zachtglooiende blonde duinen omzomen de eindeloze stranden, die zich uitstrekken zo ver het oog reikt. Hier kent de Atlantische Oceaan geen enkele ruwheid. Door de helderheid van het water worden de liefhebbers van onderwatervisserij uitgenodigd de zwemvliezen aan te trekken en te duiken met een harpoengeweer. Al spoedig wordt het jachttafereel zeer levendig door de overvloed aan verschillende soorten kleurrijke vissen. Beginnende duikers schieten hier de mooiste onderwaterfoto's in hun carrière, want de plaatselijke fauna toont zich zeer fotogeniek. Ondertussen kunnen anderen het waterskiën en surfen beoefenen. Uitrusting is overal te huur en vakbekwame instructeurs geven les met de karakteristieke vriendelijkheid van het Portugese volk. Op een iets minder inspannende wijze kan men ook onvergetelijke uitstapjes maken per motorboot naar de grotten, die alleen vanuit zee te benaderen zijn. ledereen weet dat zwemmen in zee het lichaam stimuleert, maar ook vermoeit. Wanneer men zich wat loom voelt, kunnen de zwembaden van de hotels voor een aangename ontspanning zorgen. De zachtheid van het klimaat maakt zelfs het baden om middernacht mogelijk. Gevorderde ruiters kunnen langs de eindeloze stranden of door de prachtige bossen galopperen. Beginnelingen zullen zich liever ophouden in één der vele maneges onder toeziend oog van een ervaren instrukteur. Er zijn mogelijkheden om te tennissen, om kleiduiven te schieten en om te golfen op golfbanen van internationale klasse. En tenslotte zijn er nog de ontelbare wandelmogelijkheden in een unieke natuurlijke omgeving en een bevoorrecht klimaat. Moeten we u er nog aan herinneren dat het kwik in Algarve zelfs in Januari niet beneden de 15 graden komt? Wanneer men enkele dagen in Algarve doorbrengt, begrijpt men beter deze woorden: op vakantie zijn betekent vóór alles 'vergeten'! De fabuleuze flora, welke in de stralende zon de glorie van haar veelvuldige wonderen tentoonspreidt, is één van de dingen, die iedere bezoeker aan Madeira direkt treft. Het eiland is bedekt met een bloementapijt - in zijn tuinen, langs de hellingen van' de bergen en zelfs langs de wegen groeien bloemen en planten vol enthousiasme. Dit is een plaats bij uitstek voor de liefhebbers van de ware, onbedorven natuur-een natuur, waar de mensenhand nog niet ordenend heeft ingegrepen. Of men het eiland nu van noord naar zuid of van oost naar west doortrekt, altijd is er na iedere tocht weer een ander wonder te aanschouwen. Groots zijn de panorama's - Pico dos Barcelos. Eira do Serrado en Gabo Girao - waar zee en bergen tot een harmonieus geheel worden. De landbouw neemt een belangrijke plaats in in het leven op Madeira. Meer dan de helft van de bevolking verdient hierin het dagelijks brood, hoewel slechts éénderde van het eiland bebouwbaar is. Om luttele meters grond te winnen moest men de hellingen van de bergen ontginner en slaagde men er door hardnekkig volgehouden arbeid in om op die hellingen terassen aan te leggen, die er soms in duizelingwekkende positie tegenaan gekleefd lijken te zijn. Na de aarde bedwongen te hebben wilde de onvermoeibare boer ook nog de hemel bedwingen en begon regenwater op te vangen, dat wordt meegevoerd met de wolken, die van tijd tot tijd rond de toppen van het sterk bergachtige binnenland van Madeira hangen. Voor dit regenwater bouwde hij de 'levadas' kleine in steen uitgehouwen kanalen, een soort goot eigenlijk. Met duizenden vertakkingen lopen deze kanaaltjes over de rotsen, voegen zich samen tot kleine stroompjes, verdwijnen in spelonken en tunnels om tenslotte zegevierend als een zilveren lint te eindigen op een bananenplantage of een veld vol mais. Het dorpje Santana in het noorden van het eiland is een bezoek zeker waard. Het is één der meest pittoreske dorpjes van Madeira met zijn houten 'Hans en Grietje-huisjes' met de grappige puntdaken. Vanuit Funchal kan men Santana bereiken via een bergroute, die wellicht wat moeilijk te rijden is, maar tevens zo weergaloos mooi is, dat men de moeilijkheden graag op de koop toe neemt. Natuurlijk is Santana niet het enige bezienswaardige dorpje op Madeira. We noemen slechts het door Sir Winston Churchill beroemd geworden vissersdorpie Camara de Lobos, het piepkleine dorpje - op de bodem van een uitgedoofde vulkaan - Curral das Freiras, Porto Moniz met een mooi natuurlijk zwembad, dat aan de noordkant van het eiland ligt of het dorpje Camacha, waar zulke leuke souvenirs van pitriet te koop zijn. In het hart van Madeira staat, als en immens stenen fort, de Pico Ruivo die met zijn 1861 meter het hoogste punt van het eiland is. Het onvergelijkbare uitzicht dat men vandaar geniet, is de beloning voor hen, die zich de moeite van deze excursie getroosten. Bergen, valleien, diepe spelonken, schilderachtige dorpjes en de alomtegenwoordige diepblauwe oceaan vormen een schilderij in duizend kleuren, de mooiste herinnering die men van Madeira kan meenemen. Wie zich in Parijs niet kan vermaken is levensmoe. Want Parijs is een stad, waar werkelijk voor ieder mens in iedere gemoedsstemming zeer veel te genieten valt. Daarom vooral is Parijs een unieke stad; nergens in heel Europa komt de mens zó aan zijn trekken, op alle ogenblikken van de dag en de nacht. U kunt duizenden dingen doen in deze stad. U kunt er de allermooiste kunstschatten bewonderen van de hele wereld en genieten van de allerheerlijkste keuken. U kunt u mengen in het mondaine gewoel van de Champs Elysées, of zoeken naar koopjes op een dorps-aandoende markt in een van de pittoreske, volkse quartiers van deze wereldstad. U kunt langs de onvergetelijke Seine wandelen en onder de indruk komen van de koninklijke kerk, de Notre Dame, die als een schip in de rivier ligt. U kunt ook een stoeltje huren in de Jardin du Luxembourg (of in een van de andere magnifieke parken) en naast de karpervijver gaan zitten, waar welopgevoede kinderen met bootjes spelen en waar flanerende Parisiennes permanent en gratis een komplete modeshow voor u houden. (Dat alleen al is de moeite waard om naar Parijs te gaan). Parijs is een voortdurend avontuur. U zult beslist tijd tekort komen. Er is zoveel aantrekkelijks: monumenten, musea, revues, balletten, cabarets, theaters, winkels, mensen. Misschien komt u 's avonds terecht in een cafeetje, waar liedjes gezongen worden door iemand, die over een jaar wereldberoemd zal zijn. Uiteindelijk zult u tot de slotsom komen dat het heerlijk is, om 'zomaar' in Parijs te zijn, om het even wèt u doet en óf u iets doet. Dan is met u gebeurd, wat al met zoveel andere mensen gebeurd is. „J'ai deux amours", heet het in een oud liedje, „mon pays et Paris". Als u uit Parijs vertrekt, zult u het daarmee eens zijn. En hoeveel u ook houdt van uw geboortestad of -streek, u zult altijd weer terugverlangen en terugkomen naar Parijs, uw tweede liefde. Gezellig is een bezoek aan Parijs in de tweede helft van augustus, september en oktober. Het is er doorgaans mooi weer en woelig druk. Ook de Parijzenaars zijn immers van hun vakantie teruggekeerd en wandelen op straat en in de parken. Cafés en restaurants zijn leuk bezet tot diep in de nacht. U kunt er heen met de eigen auto, met de trein en uiteraard met de touringcar. Vijf dagen Parijs tegen prijzen van 350-375 gulden komt u in de programma's van de diverse touroperators zeker tegen De directe omgeving van Parijs geniet bij de meeste Nederlandse vakantiegangers minder bekendheid. Toch is deze streek in alle jaargetijden erg mooi en ondanks de nabijheid van de grote stad kan het er zeker op door de weekse dagen verbazend stil en landelijk zijn. Zo weet lang niet iedereen dai een vijfde deel van lle-de France uit bossen bestaat, dat er vele mooie meren te vinden zijn en zeker evenveel lieflijke rivieren, beekjes en stroompjes. Daarnaast wemelt het er van de monumenten, kastelen, kathedralen, kerken in alle bouwstijlen, van vroeg romaans tot gotiek en van Renaissance tot klassiek. Net zo talrijk en gevarieerd zijn er de musea, parken en Franse tuinen. Bovendien zijn er interessante dierenparken te CLAIRFONTAINE (locale fauna), THOIRY (wilde dieren in gedeeltelijke vrijheid). EMANCE en SAINT-QUENTIN-sur-YVELINES (vogels). Niet alleen in de omgeving van Versailles en Fontainebleau kan men mooie ritten maken, ook als men de stille, kleinere wegen volgt in de departementen YVELINES (z.w. van Parijs rondom Rambouillet), VAL D'OISE (n.w. van Parijs, nabij Pontoise en l'lsle-Adam) of ESSONNE (z. van Parijs, omgeving Dourdan) komt men tot verrassende ontdekkingen Wie er de voorkeur aan geeft een tocht te maken aan de hand van een routebeschrijving, kan de brochure 'Loisirs en lle-de France' afhalen bij het COMITÉ REGIONAL DE TOURISME 16, AVENUE HOCHE - 75009 PARIS. Op ditzelfde adres zijn ook gidsen en kaarten verkrijgbaar betreffende de vele andere toeristische aspecten van lle-de France. Fietstochten: inlichtingen. routebeschrijvingen en kaarten bi| de FEDERATION FRANQAISE DE CYCLOTOURISME 8, rue Jean-Marie Jégo 75013 - PARIS, TEL. 580 30 21 of bij BICY-CLUB DE FRANCE 7, rue Ambroise-Thomas 75009 - Paris tel. 523 36 62 (ochtenduren). Wandeltochten: inlichtingen en kaarten bij RANDONNEURS DE L'ILE-de-FRANCE 66. rue de Gergovie 75014 PARIS, TEL. 542 24 72 Bossen: Fausse-Repose, Versailles, Saint-Germain, Marly, Montmorency L'lsle-Adam, Carnelle. Dourdan, Rambouillet, Fontainebleau. Sénart Rivieren en riviertjes: Seine, Oise. Marne, Grand Morin, Petit Morin, Renarde, Louette. Watersportcentra: roeien, kanoën, zeilen, zwemmen, vissen te Cercy-Neuville. Saint-Quentin-en-Yvelines. Bois-le-Roi. Jablines. Het Centre national d art et de culture Georges Pompidou bevindt zich op de place 8eaubourg. midden in oud Parijs, nabij de Notre-Dame. tussen de Hallen en Le Marais. Het Centrum stelt zich ten doel op unieke en originele wijze de verschillende vormen van kunst en cultuur in de 20e eeuw bijeen te brengen. Het gebouw met zijn gedurfde architectuur trekt door zijn bijzondere aanblik en gunstige ligging tal van bezoekers. Het Centre Pompidou ligt in een voetgangersgebied aan een druk en gezellig plein. De doorkijkgevels en het aantrekkelijke binnenforum noden een veelzijdig publiek tot herhaald bezoek Naast de gemakkelijke bereikbaarheid en de lange openingstijden (behalve op dinsdag is het Centrum dagelijks toegankelijk tot 10 u. 's avonds) kan men nog profiteren van een voordelig Laissez-Passer, dat voor een heel iaar of voor één dag toegang geeft tot alle tentoonstellingen en evenementen welke in het Centrum plaatsvinden 7

de Faam | 1979 | | pagina 33