RAADPLEEG VOOR REISAANBIEDINGEN DE GIDSEN Torremolinos Fuengirola Marbella Estepona IBIZA MALLORCA Op vakanti e naar SPANJE De Costa del Sol is nu wel zeker dé vakantie, of zoals u wilt, de pretkust van Europa geworden. Daar kunt u van alles doen en van alles meemaken! Badplaatsen met klinkende namen liggen aaneengeregen: Torremolinos - Benalmadena - Fuengirola - Marbella - Andalucia Nueva - Estepona. Alle mogelijke akkommodaties zijn er voorhanden: en zeer goedkoop tot super de luxe! Om het even of u een appartement prefereert of een hotel, het zwembad hóórt erbij en veelal ook de tennisbaan. De Costa del Sol heeft een zéér plezierig strandleven. Overal kunt u ligmatrassen met parasols huren. Waterfietsen, zeilen, waterskiën, windsurfen of hangen aan een reuzevlieger, het behoort tot de vele mogelijkheden. Eet- en drinkhuisjes zijn er in overvloed voor het „lessen en laven" van het internationale publiek. Het nachtleven heeft een kaleidoskopisch karakter: van de kleine sherrybar tot de meest luxueuze nachtklub. Bruin worden gaat er vanzelf en vervelen behoort tot de weinige onmogelijkheden! Minder luidruchtig dan Torremolinos, minder jetsetterig dan Marbella, vormt Fuengirola het ideale milieu voor de vakantieganger aan de Costa del Sol. Natuurlijk is ook hier langs de brede Paseo Maritimo een rij hotels en appartementenkomplexen gebouwd en vanzelfsprekend kwamen er bars en nachtklubs opduiken, zodra steeds meer gasten aan Fuengirolla de voorkeur begonnen te geven. Maar 't is allemaal niet zo hevig, er hangt achter die Paseo facade een nog dorpse atmosfeer, er zijn nog tuinen en akkertjes in Los Boliches; in de kroegjes spelen de mannen nog domino en op de supermercado wordt gehandeld als bij ons in de Albert Cuyp. Een sneltreintje verbindt daarbij Fuengirola met Malaga. In het achterland ligt het witte Mijas tegen de berghelling gekleefd en wie even doorzet kan in één dag nog dorpjes binnengaan, waar ouders hun kinderen binnenhalen, ais een toeristenauto het pleintje oprijdt. Marbella Het echt wel luxueus aandoende Marbella ligt, zalig beschut door de Siera Blanca, aan de Costa del Sol. De jachthaven ligt vol dure boten van elke soort, de hotels zijn ware woonpaleizen, de bungalowparken hebben een zó grote gevarieerdheid in architektuur, dat de tijdelijke bewoner zich altijd een individualist zal blijven voelen. De stranden Fuerte (500 meter). La Fontanilla (1.500 meter) en Arcon (2.000 meter) hebben alle zeer fijn, zuiver zand. Blijkbaar hadden in de oudheid de Romeinen al een voorkeur voor dit gebied; er zijn uit hun periode nog wat overblijfselen te zien. In het algemeen kan vastgesteld worden, dat Marbella iets duurder is dan andere vakantiecentra aan deze kust. Maar er wordt ook naar geleefd. Wie van stijl houdt, zal er zich zeer thuis voelen. Estepona De overblijfselen van het aquaduct van Salduba herinneren aan de oorspong van Estepona. De Romeinen, in hun tomeloze drift om de wereld te beheersen, kozen aan de Spaanse kust ook deze plek systeem van irrigatie is dit gebied vruchtbaar gemaakt: de kleine watermolentjes die hier het water oppompen vindt men ook bij de hoofdstad Palma in de buurt. Verder het binnenland in wordt het vlakker en droger. Een enkele heuvel onderbreekt nog het landschap, met hier en daar een klooster of heiligdom op de top. De boerenbevolking van Mallorca placht hier bedevaarten naar toe te organiseren; nu worden zij echter vn. door de toeristen bezocht. De bevolking heeft zich overigens niet zo gestoord aan de toeristeninvasie en gaat ongemoeid haar eigen gang Tot slot het ruige en woeste gebergte achter de Noordkust. Dit is een soort maanlandschap met grillige rotsformaties en grotten. De beroemde grotten van Drach bevinden zich echter aan de Oostkant van het eiland. Zo heeft Spanje voor de meest uiteenlopende smaken wat te bieden, zowel op het gebied van stranden en landschappen, als op dat van andere vormen van recreatie; dit alles, samen met een uitstekend klimaat en grote verscheidenheid aan accommodatie, maakt de reputatie van Mallorca geheel gerechtvaardigd. Ibiza, het derde eiland van de Balearen (In grootte), heeft een wondermooi glooiend landschap. Door de Grieken werd het Pitusa genoemd, 'rijk aan dennebomen'. Maar niet alleen dennen sieren de heuvels; ook vijgebomen en palmen vindt men er in grote getale. Deze bomen geven, samen met de typisch moorse blokhuizen in oogverblindend wit en de moorse watermolentjes die de irrigatie verzorgen, het eiland een om er zich te vestigen. En typisch voor hun wijze van koloniseren, bouwden ze er onmiddellijk alle voorzieningen, die ze in hun eigen land voor het dagelijkse leven niet konden missen. Het plaatsje is Andlusisch van karakter en in feite nog niet volledig opgenomen in de toeristische industrie van deze kust. Dat is ook het aantrekkelijke van Estepona. Het heeft een visserhaven, een sport- en een jachthaven, een mooi casino, goede hotels, een landschappeli|k boeiende omgeving. En de stranden zijn zuiverder dan die van menige gerenommeerde badplaats. zeer eigen aanzicht, dat aan Afrika doet denken. Het regent er zelden, hetgeen vooral voor de bezoeker een groot voordeel is. Een van de karakteristieken van Ibiza zijn haar "calas", een soort fjorden, met kleine strandjes omzoomd, waar bijna altijd een rand dennen op de lichtgekleurde rotsen prijkt. Juist door deze kleine intieme strandjes is Ibiza een eiland dat op de verbeelding werkt. Wat grotere en mondainere stranden vindt men vooral in de buurt van de moderne badplaats San Antonio Abad en Santa Eulalia, waar ook veel vertier in de vorm van watersport, paardrijden, tennis, discotheeks en terrasjes is. De hoofdstad Ibiza is een der oudste steden van Europa; gesticht door de Carthagers in 645 voor Christus, bewaart het nog altijd een bijzonder karakter en kent vele schilderachtige wijkjes, met huizen die bijna alle witgepleisterd zijn en straatjes die te nauw zijn voor autoverkeer. De plaatselijke bevolking, buiten Ibiza, woont verspreid over het eiland in de vruchtbare dalen tussen de bergen. Zij houden nog tamelijk sterk aan de oude tradities vast, zodat men nog regelmatig vrouwen in de donkere wijde klederdracht met brede strooien hoed kunt zien lopen, tussen de cacteèen en agaven, op weg naar de kerk. En niet alleen aan de klederdrachten kan men nog sporen van de oude beschavingen zien, maar ook vindt men nog de erfenis van Carthagers en Phoeniciers in de maskers, sieraden en het aardewerk dat op het eiland te koop is en gebruikt wordt. Ibiza is een eiland met een zeer eigen sfeer, die niet voor niets schrijvers en kunstenaars aantrok nog lang voordat de toeristen het ontdekt hadden. Mallorca, het altijd-groene droomeiland van Spanje, is terecht vermaard. Omgeven door kristalhelder water biedt het zo'n verrassende verscheidenheid aan landschap dat een ieder daar een vakantie naar eigen voorkeur kan houden. Boeiende landschappen, exotische planten, veel bos, gezellige drukke stranden maar ook stille romantische stranden, vruchtbare dalen en ongenaakbare bergketens. Het klimaat is ook afwisselend, maar 's zomers overal goed, met een helder blauwe lucht en een stralende zon. 's Winters is vooral de oostkust te prefereren dank zij haar beschutte ligging. terwijl 's zomers de wind een aangename verfrissing kan geven aan het strand tussen Can Pastilla en El Arenal. Deze kust is bij uitstek geschikt voor vakanties met kinderen, want het strand loopt geleidelijk af in zee en achter de kustlijn is veel vertier; ook andere vormpn van recreatie kunnen er op grote schaal bedreven worden, zoals zeilen, waterskiën, surfen, tennis en paardrijden. Voor diepzeeduiken lenen de meer rotsachtige kusten zich het best. Voor wie een wat romantischer en stiller gebied zoekt, biedt de noordkust vele mogelijkheden: een kilometers lang strand, geflankeerd door een strook geurige dennen en eucalyptusbomen, afgewisseld met stukken rotskust. Vooral de bocht bij het schiereiland Formentera is van een bijzondere schoonheid, met vele exotische planten en bomen. Gaat men het binnenland in, dan betreedt men een totaal andere wereld, vol verrassende contrasten. Achter de Zuidkust strekt zich een brede vruchtbare strook uit met glooiende dalen met citrusbomen, olijven, vijgebomen en vooral de grillige amandelbomen, wie in de laatste weken van januari en de eerste van februari in volle pracht staan. Bij het stadje Alcudia vinden wij nog de sporen van de Moorse overheersing in de vorm van terrassen waarop men groenten verbouwt. Met een zeer ingenieus - - 7 -

de Faam | 1979 | | pagina 31