Chaita, de hoofdstad van Kreta Rethymnon Heraklion KRETA Kreta, het grootste.van de Griekse eilanden, heeft een prachtig afwisselende natuur: ruige landschappen, prachtige zandstranden en schilderachtige kusten. Dit alles tesamen geeft Kreta haar uniek karakter. Het is ook het eiland der kontrasten: van de door palmen beschaduwde kust bij Vai en Sitia tot de woeste bergen van Psilotiris en Lefka Ori. Eigenlijk is de reis naar Kreta een bedevaart. Elke stad, elk dorp heeft iets te laten zien, iets te vertellen. Waar dan ook op Kreta zal de bezoeker zich thuis voelen en als men ééns op Kreta is geweest, zal men het nooit meer vergeten. Een reis naar dit eiland is geestelijk ontspannend en men zal er een schat aan gekoesterde herinneringen aan overhouden. Tegenwoordig is Chania verdeeld in de oude en de nieuwe stad. De oude stad, binnen de Venetiaanse muren, is een opmerkelijk voorbeeld van een Venetiaanse stad. Turkse moskeeën geven het ook een Turkse sfeer. De nieuwe stad, buiten de muren, wordt beschouwd als een der mooiste steden van Griekenland, met schone, brede straten en mooie gebouwen. Het centrum is het Elefheriou Venizelou plein (Sindrivanion), gelegen bij de schilderachtige oude haven. Op weg naar Chania oostwaarts komen we in Rethymnon, een oud stadje. Met overblijfselen uit én de Venetiaanse én de Turkse tijd is Rethymnon een van de schilderachtigste steden van Griekenland. De smalle straatjes, de oude Venetiaanse huizen, de fonteinen etc. geven het een sfeer die elders op Kreta en in Griekenland niet gevonden zal worden. Het distrikt Heraklion is de grootste en rijkste archeologische vindplaats op Kreta. Heraklion zelf is een middeleeuwse stad. Het werd in 824 AD gebouwd door de Saracenen en heette eerst Candia, naar de gracht (Handax) die de stad toendertijd omringde. El Greco kreeg in Heraklion zijn eerste schilderlessen. De huidige stad is in tweeën verdeeld, binnen de muren de oude en daarbuiten de nieuwe stad. Heraklion is het Kretenzer handels- en industriecentrum, de haven is na Piraeus en Thessaloniki de derde van Griekenland. Chania, Rethymnon en Heraklion zijn natuurlijk maar enkele van de vele mooie steden en plekjes van Kreta. Uitgebreider informatie kunt u verkrijgen bij de Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13, Amsterdam, tel. 020-25 42 12. Vestervoldgade en lllum Bolighus op Amagertorv geven van al dit moois een prachtig overzicht. Wie overigens eens echt wil genieten van het beroemde Deense Smorrebrod moet eens binnenstappen bij Oskar Davidsen op de brug over de Peblinge So bij de Guldenlovesgade (het verlengde van de H. C. Andersens Boulevard). Op een lijst van 1,25 meter lengte vindt u 178 verschillende Smorrebrod variëteiten. Ook in het najaar en de winter is Kopenhagen een verrukkelijke stad. Kerstmis in Kopenhagen is een belevenis, en wanneer het waar is dat sprookjes dicht tegen de werkelijkheid aangrenzen, dan mag men Kopenhagen in de winter en met Kerstmis een sprookjesstad noemen. De warenhuizen stralen een sfeer uit die heel bijzonder is. De etalages zijn vaak voorzien van de leukste bewegende tableaux die aftrek vinden bij jong en oud. En het drinken van de Glöck, een rode wijn met amandeltjes en kruiden, in een van de gezellige restaurants behoort tot de heerlijkheden die gepaard aan gezelligheid het leven een extra dimensie geven. In het najaar en de winter zijn er speciale arrangementen waardoor tegen een uiterst redelijk tarief een bezoek aan Kopenhagen als extra vakantie-tje, binnen het bereik van de financiële mogelijkheden ligt. En het is zo goed om er eens een keertje extra uit te vliegen. Uw reisburo Holland International Van Fraassen kan u hierover alles vertellen. Kopenhagen? Een verrukkelijke stad! Ik zit 's zomers vaak tot diep in de nacht op een bankje op Raadhuspladsen om het heen en weer rijden van de bussen gade te slaan, het uitkomen van Politiken en Berlingske Tidende, de twee grootste dagbladen van Denemarken, af te wachten en de lichtkrant op het laatste nieuws te bekijken. Kopenhagen leeft aan alle kanten en 24 uur per dag. Tot diep in de nacht valt van een verlichte levensgrote thermometer af te lezen hoe de temperatuur is. Wie wil weten of het gaat regenen of dat de zon gaat schijnen behoeft maar omhoog te kijken boven in het Richshuset op de hoek van Raadhuspladsen en bij mooi weer verschijnt het beroemde „Meisje op de Fiets" meer dan levensgroot. En over fietsen gesproken, hierin doet Kopenhagen niets onder voor Nederland. Tegenover Christiansborg bevindt zich het standbeeld van de stichter van Kopenhagen, Absalon, bij de Knippelsbro, waar ook de mooie Beurs van Kopenhagen is gelegen. Het uitgaansleven draait zomer en winter op volle toeren. Concerten, ballet, het beroemde Circus van Benneweis tegenover de ingang van Tivoli op de Axeltrov, talrijke nachtclubs, kortom teveel om op te noemen en zeker voor elk wat wils. De winkels van Kopenhagen zijn vaak afgestemd op de meest verwende toerist. De Deense kunst staat hoog aangeschreven. Dat geldt ook voor het mooie Deense porselein- en glaswerk, terwijl ook de verwerking van de mooiste houtsoorten voor een belangrijk deel nog steeds door ambachtslieden wordt gedaan. Den Permanente op de Kopenhagen! Een unieke stad waarvan het kloppend hart op het befaamde Raadhuspladsen is gelegen. Slechts enkele honderden meters van het Hoofdstation en aan de monding van Europa's langste winkelpromenade het Stroget, dat uitmondt op Kongens Nytorv met haar mooie cirkelvormige bomenkrans, het Koninklijke Theater, het beroemde Hotel d'Angleterre. Achter Kongens Nytorv het pittoreske Nyhavn. Met aan de overzijde de befaamde visrestaurants. Stel ik zou met een lezeres van dit verhaaltje naar Kopenhagen gaan. Dan zou ik met haar gaan eten in een restaurant. Ik zou haar eerst naar binnen laten gaan en haar verzoeken om voor haarzelf een lunch te bestellen. Wat zij ook zou proberen, zij zou uiteindelijk op „een houtje moeten bijten", want in dit restaurant dat half onder de grond is gelegen, bedient men uitsluitend dames in gezelschap van een heer. En wat restaurants betreft kent Kopenhagen een ongekende keuze van goedkoop en goed tot „prijzenswaardig", en daarmee uitstekend. De restaurants die zijn ingesteld op een zeer groot internationaal publiek uit alle landen van de wereld hebben in Kopenhagen een goede naam. Kopenhagen is een vrolijke stad met brede straten en werkelijk schitterende winkels waar voor elk wat wils te koop is. Het wereldberoemde Tivoli, dat alleen tijdens het zomerseizoen zo'n 4,5 miljoen bezoekers trekt, biedt naast een zee van attracties ook nu weer talrijke restaurants in alle prijsklassen en een heerlijk park om in te wandelen. Een pantomimetheater dat wereldberoemd is, een schitterende concertzaal waar vaak gratis internationale grootheden optreden, een openluchttheater waar onder meer het Koninklijk Deense Ballet haar performances geeft. De Deense hoofdstad is een bruisende stad waar altijd wel iets wordt afgebroken om plaats te maken voor de vernieuwing die Kopenhagen jong houdt; maar ook een stad waar oude pittoreske plekjes zoals Nicolajplads en de bekende Fiolstraede met haar talrijke Zilverantiek winkels in hoge ere worden gehouden. Wie een wandeling heeft gemaakt langs de Langelinie, met haar levendige scheepvaart, heeft ook een moment stilgestaan bij de meest gefotografeerde vrouw ter wereld: het kleine Zeemeerminnetje uit het sprookje van Hans Christian Andersen. Met aan de overkant van het water het Koninklijk Zeiljacht en de vaak talrijke marineschepen. 4

de Faam | 1979 | | pagina 30