Ratten niet lokken, maar melden aan de gemeente Het gemeentebestuur wenst IJ prettige feestdagen \mnDI mUTin/nCDU DDI Cl/ redactie, bureau voorlichting VUUnLIUn liUuönUDnltlx stadhuis-lange noordstraat 1 uvv Juist in de winter waakzaamheid geboden "In dankbare herinnering". Tentoonstelling in Zeeuws Museum Draagkokers brug over Domburgse Watergang geplaatst OPGEBROKEN - AFGESLOTEN Woensdag 20 december 1978 F gemeente middelburg In uw eigen belang Vraag uw vergunning tijdig aan Vuurwerk afsteken mag niet te vroeg Gewijzigde ophaalregeling huisvuil MENU. 'TAFELTJE DEKJE" Verkeersdag gemeente nu op 25 jan. a.s. Tot 15januari a.s.: GEVONDEN VOORWERPEN Voorlichtings avonden POLITIE WIL GRAAG NAAR DE BEVOLKING TOE Muziekschool denkt aan uitbreiding lessen zang en stemvorming CULTURELE AGENDA GEMEENTELIJKE CÜLTURELE DIENST MIDDELBURG Nogmaals de "Open tafel" KOOP AVONDEN 27 dec. a.s. geen spreekuur Commissie Huisvesting Periode 20 tot en met 27 december Juist in de winter gaan rondzwervende ratten door voedselschaarste in het veld op zoek naar voedsel. Ze proberen bijvoorbeeld onze huizen binnen te dringen. Deze knagers zijn duidelijk ongewenst, omdat ze bij hun speur tochten naar voedsel opgeslagen voor raden aanknagen en ze bevuilen met uitwerpselen en urine. Hun urine in het zwemwater kan bovendien de oorzaak zijn van besmetting van mensen of honden met de ziekte van Weil. Eten. dat door ratten is bevuild en zonder verdere bewerking wordt genuttigd, kan ook leiden tot voedselvergiftiging. Waakzaamheid is dus geboden. Wan neer u ratten signaleert, verzoeken wij u dat direct te melden aan de dienst van de gemeente, die zich met de bestrij ding van ongedierte bezighoudt. Het adres en telefoonnummer vindt u aan het eind van dit artikel. RIOLEN Veel klachten over ratténoverlast zijn terug te voeren tot defecten in riolen. De buizen zijn dan vaak beschadigd of verzakt. Op plaatsen met een deugde lijk gesloten rioolsysteem of waar een septictank is beveiligd tegen inslui ping, behoren de klachten snel tot het verleden. Ook lozingen van huishou delijk afvalwater op sloten en open water worden in overleg met eigenaar en gemeente steeds meer voorkomen. Overgegaan wordt dan tot de aanleg van gesloten rioolsystemen. In oudere buurten wil het wel voorkomen, dat de riolering op diverse plaatsen in een straat "verweerd" is en defect raakt. Samenwerking tussen eigenaar en ge meente is dan geboden voor herstel of vervanging van één en ander om te komen tot een effectieve bestrijding van de ratten. Bestrijding door de ge meentelijke dienst voor de ongedier- tebestrijding is ook mogelijk en waar dit gebeurt kan men vermindering van klachten door omwonenden waarne men. BUITENGEVEL Gaten in de buitengevel, bijvoorbeeld te brede spouw-, ontluchtingssleuven of doorvoeropeningen van leidingen, zijn een mogelijke toegang voor de bruine rat. Ontluchtingsopeningen moet men voorzien van ventilatie- roosters met een maaswijdte van maximaal 0,5 cm. Doorvoeropeningen zal men moeten dichten. De huiseige naar dient dergelijke technische ge breken te voorkomen of te herstellen. Bij nieuwbouw kan de huiseigenaar, de architect of Bouw- en Woningtoe zicht al toezien op de juiste uitvoering van ratwerende maatregelen. NIET LOKKEN, MAAR MELDEN Ook is het gewenst te voorkomen, dat ratten schuilplaatsen vinden op ter reinen. Dit kan onder meer bereikt worden door het opruimen van rom melhoeken. Zorg er voor. dat voedsel voor dit ongedierte onbereikbaar is. Denk eens aan de vogelhuisjes en het voeren van de eenden. Overvoer deze aardige beestjes niet. Het voedsel dat overblijft lokt ratten. Doe er alles aan om vestiging van de bruine knager Wanneer u een vergunning of medewerking voor het houden .van een collecte, het plaatsen van kraampjes op de openbare weg e.d. moet aanvragen bij burge meester en wethouders, doe dat dan tijdig. Het komt helaas nog te vaak voor, dat aanvragen voor vergunningen een paar dagen voor de te organiseren activiteit bij de gemeente binnenkomen. En dat is te laat, veel te laat. Dat kan nare gevolgen hebben. In het ergste geval kan zelfs de vergun ning of medewerking niet meer verleend worden. Vraag de be nodigde vergunning of medewer king minstens één maand voor de te houden activiteit aan. Dan is er geen vuiltje aan de lucht. Doe het altijd schriftelijk en richt uw brief aan burgemeester en wethouders. Het is echt in uw eigen belang. Wilt u nadere informatie over dit onderwerp? De afdeling Alge mene Zaken in het stadhuis (in gang L. Noordstraat - le verdie ping) zal u graag van dienst zijn. We zullen dit artikeltje regelma tig in deze voorlichtingsrubriek plaatsen. Dan wordt u er iedere keer weer aan herinnerd. tegen te houden. Een deskundige on- gediertebestrijder van de gemeente kan adviseren over de te nemen maa tregelen en weet alles over de te ge bruiken bestrijdingsmiddelen. Hebt u ratten gezien? Bel dan direct de dienst Gemeentewerken. Vlissingsestraat 21. Tel. (01180) 27751. De telefoniste zal u dan met de juiste afdeling doorver binden. In januari van het komende jaar wordt onder het motto "RATTEN NIET LOKKEN" een actie gestart door de afdeling Bestrijding van Ongedierte van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid in Wageningen. De Neder landse bevolking wordt dan opgeroe pen de bruine rat te bestrijden. U bent in ieder geval al op de hoogte. Op uw medewerking wordt gerekend Nog even en we staan al weer aan het begin van een.nieuw jaar. In het alge meen wordt de overgang van "Oud" naar "nieuw" uitbundig gevierd. Er wordt een hapje gegeten, een drankje gedronken... en het vuurwerk is niet van de lucht. Gillende keukenmeë- den, zevenklappers. Chinese vuurpij len en hoe ze ook verder mogen heten, zorgen voor een lawaaierige jaarwis seling. Da's één avond per jaar niet zo erg. Het komt echter nogal eens voor, dat dagen van te voren vuurwerk wordt afgestoken. En dat is niet zo prettig voor mens en dier. Om deze geluidsoverlast te beperken hebben burgemeester en wethouders bepaald, dat vuurwerk alleen verkocht mag worden vanaf 27 december tot en met 31 december. Bovendien is in de "Verordening gevaarlijke stoffen Middelburg" opgenomen, dat vuur werk alleen mag worden afgestoken tijdens de jaarwisseling van 18.00 tot 01.30 uur. Eerder afsteken is verboden en dus strafbaar. En dan nog een dringend verzoek. Steek nooit vuur werk af dicht bij mensen of dieren. Vooral bij blinde, slechtziende en ou de mensen kan dat een grote schrikre actie opleveren. Op uw medewerking wordt gerekend. Wij wensen u nu reeds een goede, maar bovenal veilige. Oud en Nieuw. l.v.m. Kerstdagen Maandag 25 december (le kerstdag) en dinsdag 26 december (2e kerstdag) wordt er natuurlijk ook niet gewerkt door de mensen van de gemeentelijke Reinigingsdienst. Uw huisvuil zal deze dagen dan ook niet worden opge haald. De bewoners van de wijken waar normaal het huisvuil op maan dag en dinsdag wordt opgehaald kun nen nu woensdag 27 december hun vuilnis aanbieden. Donderdag 28 de cember komt de huisvuil-ophaalwa- gen in de wijken waar normaal op woensdag de zakken e.d. worden op gehaald. Vrijdag 29 december is de ophaal-route zoals gewoonlijk. Zorgt u er wel voor dat uw huisvuil op de juiste wijze wordt aangeboden? De dienstverlening "Tafeltje Dekje" van de Unie Van Vrijwilligers in Mid delburg is uitsluitend bestemd voor zieken en ouderen, die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. Door het bellen van nummer (01180) 27537 kunnen maaltijden besteld worden op maandag en donderdag, tussen 9.00 en 9.30 uur. Op deze dagen worden de maaltijden ook bezorgd. Voor de week van 27 december 1978 t/m 1 januari 1978 ziet het menu er zo uit: woensdag - zuurkool met worst donderdag - runderlappen, sperziebo nen en aardappelen vrijdag - vis, worteltjes en puree zaterdag - wat de pot schaft maandag - kipfilet, doperwten en aardappelen. U hebt vast wel gehoord of gele zen. dat het gemeentebestuur een grote verkeersdag wil houden. Op een dergelijke dag kan b.v. uitge breid gesproken worden over de wensen en ook klachten t.a.v. het verkeer in Middelburg. Het lag in de bedoeling deze dag woensdag 10 januari a.s. te houden. Om praktische redenen is de ver- keèrsdag nu verschoven naar donderdag 25 januari. Wat er gaat gebeuren en hoe één en an der in zijn werk gaat, zullen wij u nog uitgebreid laten weten. Het ligt wel in de bedoeling de rei zende tentoonstelling "Wijs op weg" te handhaven op 10 januari. Ook daarover volgt meer infor matie. Het Zeeuws Museum aan de Abdij 4 exposeert tot 15 januari a.s. foto's van vorstelijke en andere patiënten van dokter J.G. Mezger, die leefde van 1838 - 1909. Deze arts verbleef vanaf het jaar 1885 jaarlijks enige tijd in Domburg en maakte deze badplaats in wijde kring bekend. Daarvoor had Mezger zijn praktijk uitgeoefend in o.m. Amsterdam en Bonn Later ook in Wiesbaden en Parijs. De tentoon stelling, die de naam "In dankbare he rinnering" meekreeg, is opgezet naar aanleiding van het sluiten van het Badhotel in Domburg. .Dokter Mezger kreeg aan het begin van zijn carrière al snel vermaardheid in binnen- en buitenland door de voorspoedige genezing in 1871 van de toen i3-jarige prins Gustav (de latere bekende tennisspelende Zweedse ko ning). zoon van het Kroonprinselijk paar Oskar en Sophie van Zweden en Noorwegen, geboren van Nassau. Op de tentoonstelling zijn gesigneerde portretten te zien van: Marie von Wied, geboren van Nassau: haar dochter Elizabeth, koningin van Roe menië, die onder de naam Carmen Sylva gedichten publiceerde; Willem en Marie von Wied, geboren Prinses der Nederlanden; keizerin Elizabeth van Oostenrijk; ex-keizerin Eugénie van Frankrijk; de prins en prinses van Wales de latere koning Edward VII en koningin Alexandra van Engeland) met hun kinderen; haar zuster de tsa rina Marie Fedorovna (prinses Dag- mar van Denemarken) met haar dochter Olga; leden van de Neder landse Koninklijke familie in de 2e helft van de 19e eeuw en vele anderen. De tentoonstelling in het Zeeuws Mu seum is op werkdagen geopend van 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 23 decem ber en maandag 25 december (le kerstdag) zijn de openingstijden van 14.00-17.00 uur. Op dinsdag 26 de cember (2e kerstdag) kan men terecht van 10.00-17.00 uur en op zaterdag Bij de gemeentepolitie van Middelburg zijn in het tijdvak van 29 november t/m 5 december j.l. de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: - 2 sjaals - zonnebril met tabaksetui - diverse bankbiljetten - 2 portemonnees met inhoud - diverse sleutels - 2 horloges - diverse handschoenen en/of wanten - betaalpas - regen pakje - 1-assig aanhangwagentje - legitimatiebewijs - bakkersbroek- en jas - zaklampje Van 6 t/m 12 december zijn onder staande artikelen bij de politie aange geven: - diverse handschoenen - diverse bankbiljetten - diverse sleutels - wieldop - portemonnee met inhoud - verzekeringsbewijs bromfiets - schakelarmband - trekboom - kinderringetje - boodschaptas - dagboek - envelop met inhoud - kinderbroekje - fietstas met inhoud - portefeuille met inhoud - oranje pion - dameshorloge - kinderarmbandje Nadere informatie over deze gevonden voorwerpen kunt u alleen op woensdag van 15.00-17.00 uur en op zaterdag van 19.00-20.00 uur verkrijgen bij het poli tiebureau, Achter de Houttuinen 10. Tel. inlichtingen uitsluitend via nummer (01180)27251. De wijkverbindingsweg tussen de Koudekerkseweg ('t Zand) en de Sandberg- laan (Griffioen), waarvan de aanleg in volle gang is, kruist ongeveer halverwege de Domburgse watergang. Daar zal dus een brug moeten komen. De paalfun- dering daarvoor werd al enige tijd geleden aangebracht. Donderdag 23 no vember j.l. werden de draagkokers voor deze brug over de watergang geplaatst. Een spectaculair werk. omdat de 20 ton zware kokers met een forse kraan op hun plaats moesten worden gebracht. De foto geeft een indruk van het karwei. De nieuwe wijkverbindingsweg zal naar verwachting april 1979 in gebruik genomen kunnen worden. De gemeentepolitie van Middelburg wil zich het komende winterseizoen bijzonder inzetten voor de voorlich ting aan de bevolking. Men denkt hierbij o.m. aan het verzorgen van voorlichtingsavonden over de plaats en taak van de politie in de huidige tijd. Een interessante film over het politiewerk kan hierbij vertoond wor den. Ook kan de politie avonden ver zorgen, die voor de aanwezigen vol doende aanknopingspunten voor dis cussie zullen geven. Zo kan b.v. het politietoezicht in wijken of delen van de stad aan de orde gesteld worden. De voorlichtingsavonden kunnen plaatsvinden in wijkgebouwen. ver enigingsgebouwen of op elke andere gewenste plaats. Ook de kantine van het politiebureau is beschikbaar. Wanneer uw vereniging of instelling meer over deze voorlichtingsavonden wil weten, dan kunt u contact opne men met de afdeling voorlichting van de Middelburgse gemeentepolitie. Tel. (011(80) 27251, toestel 21. Daar kunt u ook de afspraken maken. DE POLITIE WIL GRAAG NAAR DE BEVOLKING, DUS U, TOE. MAAK ER GEBRUIK VAN. Met de komst van een lerares solozang en stemvorming in augustus j.l., is in enkele maanden de belangstelling voor deze vakken aan de Muziek school zo gegroeid, dat men denkt aan een uitbreiding met een tweede leer kracht solozang. Voor men tot het aantrekken van een tweede leerkracht overgaat, wil de directie van de Mu ziekschool eerst aftasten hoe groot de behoefte aan lessen zang en stemvor ming op dit moment is. Deelneming staat open voor leden van koren. Ook zangkoren in hun geheel kunnen gebruik maken van de dien sten van de muziekschoolleerkracht. ■Daarnaast kan men ook individueel inschrijven voor solozangles. De di recteur van de Muziekschool, de heer G.W. Bergman, geeft graag nadere inlichtingen, (tel. 01180-28095) en ziet binnen tien dagen uw voorlopige aan meldingen tegemoet. Het adres van de Muziekschool is Kuiperspoort 21 in Middelburg. cdn SCHOUWBURG vrijdag 22 december, 20.00 uur: Paradijs- en kerstspelen (15e eeuws) door leerkrachten en ouders van de Vrije School Zeeland. De toegang is vrij. KUIPERSPOORTTH EATER vrijdag 22 december, 20.30 uur: Filmhuis "Jeugd en Muziek". Te zien is de film "Cria Cuervos" van Carlos Saura. Kaarten a 3.50 zijn verkrijg baar aan de zaal. vrijdag 29 december, 20.30 uur: "De Bruiloft" een film van Andrzej Wajda. Toegangsprijs: 3.50. Kaar ten zij'n verkrijgbaar aan de zaal. STADHUIS (BURGERZAAL) maandag 25 december, 20.00 uur: Volkskerstzangavond, georganiseerd door de Kon. Ver. "Uit het Volk - Voor het Volk". Vanaf 19.45 uur speelt de brassband "Onda" reeds kerstmuziek. De toegang is gratis. Een programma voor deze avond hebt u vorige week in onze rubriek kunnen lezen. dinsdag 26 december, 20.30 uur: Een kerstconcert, waaraan medewer king wordt verleend door het "Phili- dor Trio". De toegangsprijs bedraagt J' 6,50. Kinderen t/m 12 jaar betalen 2,50. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. ZEEUWS KUNSTENAARSCEN TRUM t/m 4 januari Een tentoonstelling van het werk van Antoine Mes GALERIE "SIX AND SIX" maandag t/m zaterdag van 14.00 - 18.00 uur Doorlopende expositie waar werken te zien zijn van Willem Vader en Gera Dauvillier. De toegang is gratis. ZEEUWS MUSEUM" t/m maandag 15 januari: "In dankbare herinnering", een foto expositie van vorstelijke en andere patiënten van dokter J.G. Mezger (1838-1909). Deze tentoonstelling is georganiseerd naar aanleiding van het sluiten van het Badhotel in Domburg. GALERIE T GROENTJE t/m 29 december: Expositie van werken uit de nalaten schap van Kimpe en keramiek van Duncan Wylie. RIJKSARCHIEF maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur - op zater dag van 9.30-12.30 uur. De tentoonstelling "Middelburg, de welgelegen stad". Een expositie, die aan de hand van materiaal uit de his- torisch-topografische atlas "Zeelandia lllustrata" een beeld geeft van het ou de Middelburg, de buitenplaatsen, die vroeger rond de stad hebben gelegen en St. Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. Wij willen u nogmaals wijzen op de "Open Tafel" van de gemeen te, die dinsdag 2 januari 1979 wordt gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis. U bent deze Nieuwjaarsbijeenkomst van har te welkom. De aanvang is 17.30 uur en om 19.30 uur zullen de deuren van het stadhuis zich weer sluiten. Het programma ziet er uit als volgt: - 17.00 uur - deuren stadhuis aan de Markt gaan open. - 17.30 uur - aanvang bijeen komst. Bij binnenkomst wordt een nieuwjaarsdrankje aangebo den. - 18.00 uur - korte toespraak bur gemeester drs. P A. Wolters. - 18.15 uur - de eigenlijke "Open Tafel". Koffie, soep en broodjes zijn aanwezig. - 19.30 uur - einde nieuwjaars bijeenkomst. Tijdens het geheel zorgt de Mid delburgse musicus Baby den Toonder voor een gezellig mu ziekje. Wanneer u 2 januari onze gast wilt zijn, geeft u zich dan even op bij het bureau Voorlichting in het stadhuis, L. Noordstraat 1. tel. (01180) 26251, toestel 133 of 224. Doe dit s.v.p. voor 28 december a.s., dan kunnen tijdig de nodige voorzieningen worden getroffen. Als bijdrage in de kosten voor de "Open Tafel" wordt een bijdrage van 4,— per persoon gevraagd. Dit bedrag kunt u bij binnen komst in de hal betalen. In verband met Kerstmis mogen de winkels woensdag 20, donder dag 21 en vrijdag 22 december 's avonds van 6 tot 9 uur voor het publiek geopend zijn. We schrij ven mogen, omdat het geen ver plichting is. Zoals bekend is het op vrijdag sinds kort koopavond. In verband met de feestdagen houdt de commissie Huisvesting woensdag 27 december a.s. geen spreekuur. Het eerste spreekuur in het nieuwe jaar van deze com missie vindt plaats op woensdag 3 januari om 11.00 uur in het stad huis. Houdt u er even rekening mee? PLAATS EN VERKEERSMAATREGELEN 1. Nadorstweg/kruispunt Churchillaan Voor het doorgaand verkeer afgesloten. Omrijden via L. van Nieuwenhove en G. van der Veenstraal of via Gerbrandylaan. 2. Ventweg N'w. Vlissingsweg, tussen Poelendaeleweg en Piet Heinstraat Afgesloten voor alle verkeer. 3. Simpelhuisstraat Afgesloten voor verkeer. 4. Waldammeweg en Herculesweg (bij spoorweg-overgang) Afgesloten voor doorgaand verkeer. Bedrijven blijven bereikbaar. 5. Herengracht, tussen Volderijlaagte en Noordpoortstraat Voor verkeer afgesloten. 6. Seisstraat Gesloten voor alle verkeer. AARD VAN HET WERK herstratcn vernieuwen kabels en leidingen vernieuwen gasleiding reconstructie herbestraling herbestrating AANVANGS DATUM 14 dec. in uitvoering in uitvoering in uitvoering in uitvoering in uitvoering

de Faam | 1978 | | pagina 5