poe/>ie - Dauwdruppels in briljant wim de bruynë 20% korting KADO mini en maxi \AN DEFQMADEN HENGELAAR OPGELET! NU 20% KORTING MBRAMA) drukwerk Groentehal SCHOUT PAPEGAAIEN en BEO'S KATTEBAKVULLING 14,75 7,50 4,75 PITTAH 5 kg8,95— 25 kg37,50 DOKO 5 kg. 10,95— 10 kg. 19,50— 25 kg. 45,— ALTIJD VERS ZEEAAS EN VISV0ER VOORRADIG LEEUWEN BURGH'S FRANS TAMMEL F Woensdag 25 oktober 1978 Samenkomst Leger des Heils in Ritthem BOEKHANDEL LIEVENSE HET FINSE WINKELTJE Herfstaanbieding 3 2e Japon heb lef mannen.... en laatje haar schaamteloos goed tot een eigentijds kapsel worden. HAIRSTYLIST Nieuwendijk 16 VLISSINGEN Telefoon 19233 8 bedieningsplaatsen ZONDER AFSPRAAK maximaal bereik tegen minimale kosten in Snoep Verstandig! Eet 'n Appel Cox Oranje 3 kg2.50 James Grieve 3 kg2,50 Beroni 3 kg2.00 Goudreinet 3 kgf 2,00 Nu per kist 15 kg..8.50 Breeweg 47 - MIDDELBURG Autobedrijf SINT LAURENS biedt te koop aan: Ford 1600L1977 Ford 2000XL op gas1974 Ford Escort 13G0GL1975 Mini1972 Simca 11001974 Inruil, garantie en 100% Financiering mogelijk. Noordweg 467. Tel. 01180-12042 <-:n6_x Kleine Markt. Promenade - Vlissingen walstraat 85 vlissingen telefoon 01184-16706 Grote kollektie handschoenen en enveloppetassen. Wij voeren de grootste sor tering hengelsportartike len... en wij geven op al deze artikelen een Fikse korting... dus handig nu St. Nicolaas al om de hoek komt kijken. op alle hengelsportartikelen. sis KOOP ER NU EEN. DAN KRIJGT U DE KOOI ERBIJ AQUARIUMARTIKELEN DIERENSPECIAALZAAK en HENGELSPORT KLEINE MARKT 5— VLISSINGEN TEL. 01184-18081 4f' mi - Ook al hebt U geen bepaalde vooro pleiding. toch kunt l' wat meer te weten komen van zaken zoals: elementaire sterrenkunde in z'n meest eenvoudige vorm. de zon. ons zonnestelsel, de plane ten, sterrenstelsels, bet elektromagne tisch spektrum en waarnemingsinstru menten. enz. Als dat alles U boeit hoeft U niet thuis te blijven, maar kunt U in november terecht in de volkssterren wacht Philippus Lansbergen, Noordbol- werk 35, Middelburg. In de cursussen die Wat het boek "Naïeve schilders zien ons land", dat het Boek-van-de-maand is ge weest. met onze betekenis van bet woord "naïef te maken heeft, wordt bij het be kijken ervan niet geheel duidelijk. Opdat moment ga je zoeken naar woorden die van toepassing zijn en dan kom je uit op "primitief, "kinderlijk", of: "aanvanke lijk". Kn ook dat klopt niet. Uit het voorwoord blijkt dat de kunst, die hier "naïef genoemd wordt, ouder is dan wij vermoeden. We vinden dit soort kunst bij de iconenschilders, bij de volksschilders (hijv. de Hindelopers), bij de Afrikaanse negers. Oceanicrs. Indianen, Eskimo's, •Byzantijnen, enz. Toen de Franse schilder Henri Rous seau er zich mee bezig ging houden, kwam de kunst op het terrein van "de grote kunst". Maar daar blijft ze zich van onderscheiden, want de "naïeve" schilder, heeft nauwelijks of geen weet van bepaalde schilderwelten, zoals per spectief. kleurmenging, enz. Deze schil der schildert vanuit zijn gevoel, op zijn eigen manier. En dat houdt dan in dat hij telkens weer moet worstelen met het materiaal, want geen techniek helpt hem. En omdat hij zo op z'n eigen stek kie be/ig is, zou je kunnen zeggen ïdat hij voor zichzelf schildert. Naeve schil derkunst is dus in zekere zin egocentri sche schilderkunst. En daar geeft het boek een mooi voorbeeld van. Nu zou je de indruk kunnen krijgen, dal deze schilders alleen maar landschap pen. enz., schilderen. Dat is natuurlijk niet waar. maar het landschap wordt wel vaak geschilderd. In ieder geval is in dit bock gekozen voor het landschap als onderwerp, en wel het Hollandse land schap. Het is verrassend om te zien hoe de diverse schilders, die aan het eind met gegevens aan de lezer worden voorges teld; dat Hollandse landschap gezien en geschilderd hebben. Wat opvalt is. dat de stijlen waarin ze dat doen, zo ver schillend zijn. Hetzelfde geldt voor het kleurgebruik en voor het materiaal waarop ze het doen: papier, hout, kar ton, glas. Bij sommige schilderingen heb je het gevoel dat het om kindertekeningen gaal. Dat zou kunnen betekenen dat de kindertekening óók een bepaalde stijl is, waarin je kunt werken. Voor- en boven aanzichten worden rustig door elkaar gebruikt. Dat kan natuurlijk ook. want dat zie je tevens zowel bij de Egyptena- rcn. als bij Pcasso. Naast de schilderin gen lees je het verhaal van James Krüss, een buitenlander, die zowel ingaat op de schilderijen als zodanig, als op datgene wat ze voorstellen. "Naïeve schilders zien ons land" is een boek dat heel dicht staat bij iedereen, die ook in zichzelf het kunstzinnig gevoel onderkent, zonder daarbij te struikelen over "regelen der kunst". Een mooi boek. en tevens erg geschikt voor kinderen die van plaatjes- kijken houden. Uitgeverij l'loegsma - verkrijgbaar in de boekhandel. Alhambra 1 (Vlissingen): The Boys from Brazil. Dat is een spannende film, ge baseerd op het boek van Ira Levin, met in de hoofdrol de zeer beroemde Gre gory Peck en Laurence Olivier. Het is een fantasie rond het gegeven dat de nazi-dokter Mengele tijdens de Tweede Wereldoorlog met zijn experimenten op mensen zover kwam, dat hij een aantal 11itlertjes kon maken. Die zwerven nu over de hele wereld. Een nazi-jager van hel kaliber Wiesental spoort hen op. (do.-wo.). Vrijdagnacht in Alh. 1: Sexa- men, en dal betekent sex voor, na en tijdens de schooluren, moeder en doch ter samen op pad. en een ongewoon ex amen in Frans. Zondag in Ide jeugd voorstelling De vrolijke piraten van schateiland. Jim en Kitty zijn in de macht van piraten. Jim heeft een kaart van een schateiland. Op weg ernaar toe wordt hun schip aangevallen door een ander schip. Jim laat dat schip ontplof fen. Als ze na een storm aanspoelen op schateiland. wil de piratenkapitein hen doden. Dat'mislukt en de schat komt in handen van de kinderen. Alhambra 2 (do.-wo.) The crime busters, de vier vuisten Terence Hill en Bud Spencer als knokpolilie...; Ook in Alh. 2 (vrijdag nacht): Mia Ferrow in Roman Polans- ki's beroemde film: Rosemary's Baby. Zondagmiddag in 2: de grootste auto vernieling ooit verfilmd, eindigend met een 40 minuten eindigende achtervol ging van honderden politie-auto's: In pikken en Wegwezen. In de City (Mid delburg) loopt van do-zo. de spookach tige film The Car. over een auto. waar van de ramen geblindeerd zijn. en die hele groepen mensen bedreigt, ledereen vraagt zich af door wie of wat de auto bestuurd wordt, en die spanning blijft lot het eind. Zondagmatinee: Elvis Prc- sly in Jailhousc Rock. Maandag en dinsdag: De Tiroler Sexexpres. Van avond in De Zwaan (Souburg) en vrij dag in hel Kuiperspoortheater: Stroszek van Werner Herzog. Een anti-Ameri kaanse film, die niet wil afglijden naar behagen commercialiteit, maar die wel van hetzelfde soort gladde emoties ge bruik maakt, m.a.w.: romantiek met in gebouwde, verhelderende kritiek. Het gaat over Bruno S.. die ontslagen wordt uit de gevangenis, en die met een bizarre buurman en het hoertje Eva. vlucht naar Amerika. Daar wonen ze in een mobile home, maar die raakt maar niet afbe taald, dus gaat Eva weer 'werken', en pleegt Bruno en de buurman een over val. De buurman wordt ingerekend, en Bruno slaat op de vlucht. Hij voelt net zo'n druk als destijds in de nazitijd. daar dan weer georganiseerd worden ko men tevens geïnteresseerden in maan- en sterrenfotografic, eb en vloed, zons- en maansverduisteringen aan hun trekken. Wie belt naar 01180-14203 krijgt vanzelf een uitnodiging voor de eerste avond in de bus. Kosten: 12-16 jaar: 25,- en ou der dan 16 jaar: 40,-, voor maar liefst drie maanden cursus! - Morgenavond 26 oktober, vindt er in de concert- en gehoorzaal te Middelburg een nogal opmerkelijk operaconcert plaats. Dit concert wordt georganiseerd door de onlangs opgerichte vereniging 'Musica ItalianaOp het programma slaan aria 's van Verdi, Puccini. Donizetti en Napoli- taanse liederen. I)e uitvoerenden zijn ook al niet alledaags: zij staan over het alge meen in de 'Scala' van Milaan. Zo is de dramatische sopraan Edy Amadeo win nares van de Pucciniprijs en winnares van 12 andere concoursen. Ze zingt in de grootste theaters van Italië en in het bui tenland. De soprano leggero Alessandra Gonza debuteerde op 17-jarige leeftijd, na een perfectioneringscursus, in het con grespaleis te Rome. Haar talenten zijn dan: puurheid in intonatie, instinctieve muzikaliteit, expressie in frasering en een verrassende technische behendigheid. Ook op 17-jarige leeftijd debuteerde de tenor Gianni Jaia in de opera Rigoletto. Tegenwoordig zingt hij in Toronto en New York. De bariton Renzo Scorsoni heeft een mooie verdiaanse stem. Aan hem werd in 1977 de gouden Minerva uitgereikt. Giuseppe Rui si is een beroem de orkestdirigent op het gebied van zowel symphonische als operamuziek. Dit ber oemde gezelschap kunt U beluisteren morgenavond om 8 uur. - Het eerste sherry-concert van het nieuwe seizoen gaat van start met een optreden door jonge Zeeuwse artiesten. Zondagmiddag 29 oktober treden voor U op: Harry Schroevers (accordeon), Clement v.d. Bulck (klarinet). Leen den Broekert (piano) en Etty Mechielsen (sopraan). U zult deze mensen ooit wel eens ergens in Zeeland naar uw genoe gen beluisterd hebben. In het Vestzakt heater (Vlissingen). om 16.30 uur. - Wegens succes vorig jaar treedt ook nu weer het Middelburgse poppentheater "Jakkus" op in het Molentheater in Middelburg-zuid. Natuurlijk wordt er dit jaar op een heel andere manier gespeeld als vorig seizoen. Op het programma staan twee sprookjes: het bekende, maar toch altijd weer boeiende "Roodkapje" en het minder bekende "Ezeltje". Beide sprookjes zijn van Grimm. De voorstel lingen vinden plaats op 1 en 8 november (op de woensdagmiddag) om 3 uur. In lichtingen en evt. reserveren bij pop pentheater Parcival op nummer 01180-16171. - Ook in Midgard. maar dan morgen avond 26 oktober: een schrijversavond met in de hoofdrol de Vlaamse ma- gisch-realistische romanschrijver, criti cus en essayist Hubert Lampo. Het the ma van deze avond vindt plaats rond zijn boeken "Héiène Defrayc" en "De komst van Joachim Stiller". Het laatste boek werd ooit verfilmd met in de hoofdrol Hugo Metsers. Lampo's werk heeft een sterke verbeeldingskracht en een heldere analyse van het levensmys terie. Aanvang 20.30 uur. - De Stichting Middelburgs Theater or ganiseert op zaterdag 28 oktober een theateravond met de toneelgroep Vrij Spel uit Amsterdam. Gespeeld wordt het stuk "Bittere Honing" van Shelagh De- lanay. Dit stuk won in 1958 de prijs "Charles Henry Foylc New Play". Gra ham Greene vond dit stuk eenzelfde fris heid hebben als Osborne's Omzien in Wrok, maar, zei hij, van een grotere rijpheid. Het stuk opent volgens Greene nieuwe wegen en van Delanay vond hij dat zij goed weet wanneer en waarom "angry" te zijn en waarom en wanneer te lachen. Aanvang 8 uur in het Kuiper- spoorttheater. Middelburg. - Is het mogelijk in Zeeland een goed programma van toneelvoorstellingen, koncerten enz. te ontwikkelen, met ruimte voor vernieuwing en experiment? Kan het publiek invloed uitoefenen op het schouwburgbeleid? Zo ja, is dat dan een keuze tussen kwaliteit en smaak? Voldoet de SCZ aan de verwachtingen? Iedereen, dus ook de zo-maar-geïnteresseerde, die daar over mee wil denken kan daarover meepraten op de Zeeuwse Culturele Dag, die op zaterdag 4 november gehouden wordt in "De Dullaert" in Hulst. Aan vang 10 uur. Verdere inlichtingen: Zeeuwse Culturele Raad: Dam. Middel burg. - Dit jaar bestaat de Jeugdsociëteit "Sil ver Nighthome", aan de Middelburgse- straat 113 in Oost-Souburg tien jaar. Dat is in de afgelopen tijd uitbundig gevierd. Natuurlijk gaat de sociëteit gewoon ver der op het oude pad. Jongeren van 16 jaar en ouder kunnen terecht op zater dagavond van 19.30 tot 23.30 uur; op zondagmiddag van 14.30 tot 17.30 uur en op zondagavond van 19.30 tot 22.30 uur. - Ter gelegenheid van het 40-jarig bes taan van "Het Souburgs Mannenkoor" vindt er op zaterdag 28 oktober een jubi leumconcert plaats in "De Zwaan" (Oost-Souburg). Medewerking verlenen: Het Weslkapels Dameskoor, bet Meis jeskoor Souburg. Harry Schroevers (ac cordeon), Bram Beekman (piano) en Bart Vader (trompet). Op het program ma staan werken van Franz Schubert, Lincke, Brahms en Léhar. Aanvang 20.00 uur. - Wilt U weten wat emancipatie en femi nisme voor U betekent, dan kunt U mor genavond 26 oktober uw licht gaan op steken tijdens de open aktiviteitenavond van hei Vrouwenkaffee in de Verkuyl Quakkelaarstraat II in Vlissingen. De discussie rond dit thema begint om 20.30 uur. Vlissingen - Het Leger des Heils te Vlis singen houdt zondag 29 oktober een evangelisatie-samenkomst in de Her vormde kerk te Ritthem. Het muziek korps en een zangkoor van het Leger des Heils verlenen medewerking. Deze sa menkomst, die om 19.00 uur begint, staat onder leiding van kapitein J.H. de Meijere. De samenkomst is voor ieder een toegankelijk. Wij verzorgen al uw zoals GEBOORTE-, VERLOV1NGS-, HUWELIJKSKAARTEN. Ook REKLAMEDRUKWERK. NOTA'S met firmanaam enz. ROUWCIRCULA1RES en DANKBETUIGINGSKAARTEN Noordkerkepad 71 - Westkapelle Eén gouden griffel voor "Wiele, wiele stap"! Voor als je klein bent: Prrr! zegt de kat Ik lust wel wal Grrr! zegt de hond met z 'n hap hap mond Brrr! zegt de beer lk wil niet meer Op! zegt de pop de pap is op En één gouden griffel voor "De kinde ren van het achtste woud"! Voor als je groot bent: '"s Avonds, als de kleine kinderen sliepen, waren de grote men sen vaak een poosje buiten. Evert en Noortje waren er ook bij. Ze stonden voor het huis naar boven te kijken. Er was niets te zien. Hoog in de lucht hoorden ze hei dreunende geluid v.an honderden vliegtuigen. Ze vlogen van west naar oost: het waren Engelse en Amerikaanse bommenwerpers. Bijna elke nacht vlogen ze naar Duitsland om de grote steden te bombarderen. Zij be hoefden niet bang voor die vliegtuigen te zijn. "Ze gaan hun verdiende loon geven", zei Wolthuis. "Daar gaan dui- klop.klop.klop, ben je thuis? mammie's buik is je huis kom eruit kom maar gauw 't is hier fijn kom je nou? zenden bommen naar Moffrika. net wat ze hebben moeten"; "'t Zijn ook men sen, daarginds", zei tante Janna, "er wonen ook kinderenDan spoog Wolthuis een paar maal duidelijk hoor baar op de grond. "Kom, we gaan maar eens naar bed" zei Everingen. In het donkere kamertje lag Noortje nog een tijd naar het geluid van de vliegtuigen te luisteren. En als ze eens heel vroeg wakker werd, nog voor melktijd, hoorde ze het weer. Een enkele keer kwamen de bommenwerpers overdag overvliegen. Hoog, hoog in de lucht zagen ze rijen zwarte kruisjes langzaam voortbewegen. Het was een naar gezicht en een naar geluid". Pl'h'inn'i. Si Jacobsiraai 33 Vlissingen 2e pullover 2e pakje DEYUs$INGER De sprankelende schoonheid van een dauwdruppel. Bron van inspiratie voor kunstenaars en toonaangevende ontwerpers. Zij creëerden een nieuwe, unieke kollektie juwelen. DAUWDRUPPEL briljanten, als oorknoppen, shorty-hanger, das- of steekspeld. gezet in witgoud en geelgoud. Een juweel van een geschenk dat druppels- gewijs mee9roeit in ons uniek groeibriljant- W systeem. goudcentrum Voor een briljant idee als het om onvergankelijke schoonheid gaat EDERWARE

de Faam | 1978 | | pagina 6