Gebruik woonerf moet goed samenspel zijn tussen alle verkeersdeelnemers Culturele agenda Bree blijft een verkeerstraat Voordelen alleen merkbaar bij een goed en juist gebruik Denkt U ook eens mee over een oplossing Verkeerslichten rond Seisbuitenbrug werken niet optimaal Standwerkersconcours in de Lange Delft F Woensdag 9 augustus 1978 s Beiaardconcert op carillon van Abdijtoren GEMEENTELIJKE CULTURELE DIENST MIDDELBURG KINDER VOORSTELLING IN THEATER "TOOREN- VLIEDT" Morgen: Veel bedrijvigheid in stad MENU TAFELTJE DEKJE" WATERSCHAP GAAT VESTEN EN WATERGAN GEN UITBAGGEREN Zoals bekend, heeft een ambtelijke werkgroep van de gemeente enige tijd gele den een nota het licht doen zien, waarin onder meer staat aangegeven welke straten/wijken in Middelburg woonerf zouden kunnen worden. Ook kan men in deze nota "Woonerven in Middelburg" lezen, dat wanneer het gemeentebestuur het plan heeft een straat/ wijk tot woonerf te maken, eerst overleg zal moeten plaatsvinden met de betrokken inwoners. Inmiddels heeft al een aantal van dergelijke overlegsituaties plaatsgevonden. Gebleken is, dat nog steeds misver standen bestaan over het begrip "woonerf". Wij willen u in dit verhaal daarover nog eens wat meer vertellen. VELE FUNCTIES Eén straat heeft altijd al vele functies gehad. Huizen werden er door be reikbaar. het verkeer kan komen van en naar de huizen en in veel gevallen heeft een straat een functie voor het doorgaande verkeer gekregen. Met name in vroeger tijden was de straat ook een plaats om elkaar te ontmoe ten. Men kon er de kinderen veilig la ten spelen en ga zo maar door. In de loop der jaren ging echter de ver keersfunctie steeds meer overheersen. Daardoor raakten de functies wonen en verkeer steeds meer met elkaar in konflikt. WAT IS EEN WOONERF? In een woonerf zijn de straten zo in gericht. dat auto's niet hard kunnen rijden. De voetgangers hoeven zich daar minder "bedreigd" te voelen. De auto mag er wel komen maar voor zichtig en bescheiden! De auto is er als het ware te gast. Woonerf-bord. Een woonerf is kenbaar aan het woonerf-bord, zoals u dat op hierbij afgedrukte foto's kunt zien. Dit is niet zomaar een nieuw verkeersbord. Nee, achter zo'n bord is het een beetje de omgekeerde wereld. Het beeld van een verkeersweg, zoals we dat tegen woordig gewend zijn, ontbreekt op het woonerf. Aan de hele inrichting kun je zien. dat je niet met een "gewone" straat te doen hebt. Een automobilist gaat er haast vanzelf langzaam door heen. Hij vindt maar een smalle strook om te rijden en niet recht toe recht aan. In een woonerf is meer plaats voor bomen, struiken en planten. De bestrating heeft meer variatie. Alles is speelser. De straat is in een woonerf meer een verlengstukje van huis en tuin. waar mensen zich vrijer kunnen bewegen. Het woonerf heeft een dui delijke in- en uitgang, waarbij het woonerfbord is geplaatst. Wanneer men een woonerf verlaat (bij een uit gang vindt men het bord "einde woonerf') moet aan het verkeer daar buiten voorrang worden gegeven. WOONERF MOET AAN WETTE LIJKE EISEN VOLDOEN. Het zal u na het lezen van het boven staande duidelijk zijn. dat een drem pel, een paar paaltjes en enkele bloembakken een straat nog niet tot woonerf maken. Wettelijk is vastge legd aan welke eisen een woonerf moet voldoen. Er worden aan een straat hoge eisen gesteld voor het een officieel woonerf is. Daardoor zijn er in den lande wel veel woon-speelstra- ten, maar nog maar weinig echte woonerven. In Middelburg hebben we er twee: de Bellinkstraat/-plein en sinds kort ook de Bogardstraat en omgeving (Latijnse Schoolstraat en delen van de Lombardstraat en Blin- denhoek). De Prins Bemhardstraat in Nieuw Middelburg is een goed voor beeld van een woon-speelstraat. Offi cieel is deze straat dus geen woonerf. Een woonerf mag geen doorgaand verkeer hebben; een weinig verkeer wordt toegestaan. Een woonerf kent, zoals al eerder gesteld, geen doorlo pende indeling in stoep en rijbaan met een hoogteverschil daartussen. Ran den, die de indruk geven van een scheiding dienen op ongeveer 25 me ter te worden onderbroken, duidelijk zichtbaar voor autobestuurders. Ook mogen geen belemmeringen door vertikale elementen 'aanwezig zijn. Het uitzicht zou daardoor minder worden. De parkeerplaatsen moeten worden aangegeven met een bord of tegel met de letter P. Bovendien moe ten er voldoende parkeervakken in een woonerf zijn om te voorkomen dat buiten de vakken auto's komen te staan, hetgeen verboden is. VOORZIENINGEN EN VER KEERSREGELS Een woonerf moet een aantal voor zieningen hebben, die de snelheid van de voertuigen beperken. De afstand tussen deze voorzieningen mag niet meer dan 50 meter bedragen. Bij de aanleg van een woonerf moet er reke ning mee gehouden worden, dat auto's Een kijkje in het woonerf Bellinkstraat. De daarin geplaatste obstakels moeten verhinderen dat auto's er te snel door heen rijden. nooit vlak langs woningen kunnen rij den. De voorzieningen moeten zoda nig gekozen zijn, dat ze geen gevaar opleveren voor het verkeer. Een goede verlichting is noodzakelijk. Eventuele speelplekken voor kinderen moeten afgeschermd zijn voor het rijdende verkeer. Daarnaast worden nog enige eisen gesteld aan de in- en uitrit van een woonerf en de aansluiting op an dere straten. Bij de in- en uitgang moet het speciale bord "woonerf' staan. Verkeersregels Er zijn aparte wettelijke verkeersregels van kracht geworden vopr officiële woonerven. De volgende vijf zijn wel de belangrijkste: 1. Op wegen binnen een woonerf mag men overal lopen. Kinderen kunnen overal spelen. 2. Auto's, brommers en fietsers moe ten in een woonerf stapvoets rijden. Dat is ongeveer 5 km per uur. 3. Wié in een woonerf rijdt mag de voetgangers niet hinderen. Voetgan gers en spelende kinderen mogen au to's, brommers en fietsers echter niet tegenhouden of onnodig belemmeren. 4. Parkeren mag alleen daar waar een P staat. Op andere plaatsen in een woonerf is het parkeren verboden. 5. In een woonerf heeft rechts voor rang. Dat geldt ook voor fietsers en bromfietsers. GRATIS VERKRIJGBAAR We zijn dit artikel begonnen met te vertellen, dat een ambtelijke werk groep de nota "Woonerven in Mid delburg" enige tijd geleden heeft uit gebracht, waarin staat aangegeven in welke Middelburgse woonwijken woonerven kunnen worden aange legd. Hierbij is uiteraard rekening ge houden met de voor de instelling van een woonwerf gestelde minimum eisen. Het initiatief tot het aanleggen van een woonerf kan bij de gemeente liggen, maar ker ook bij de bewoners. In beide gevallen zal aan de betrok kenen een brief worden gestuurd met algemene informatie over woonerven. In dit schrijven worden voor- en na delen vermeld van een woonerf. Te vens wordt een aantal voorwaarden genoemd. Wanneer direkt al duidelijk is, dat de instelling van een woonerf in de betreffende straat of wijk niet mo gelijk is, wordt dit duidelijk gemoti veerd meegedeeld aan de initiatiefne mers. De nota "Woonerven in Mid delburg" is gratis verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting in het stadhuis (ingang Lange Noordstraat, begane grond). U kunt ook bellen voor toe zending (tel. 01 180-26251. toestel 133). TOT SLOT De voordelen van een woonerf zijn OOk de Bogardstraat e.o. is woonerf geworden. Zo mogelijk zal men nog dit jaar in deze omgeving een nieuwe rio lering aanleggen. Daarna kan recon structie van de straat plaatsvinden. alleen merkbaar bij een goed en juist gebruik van het gebied. Het moet een samenspel zijn tussen allen die ervan gebruik maken. Op deze foto is duidelijk het woonerf verkeersbord te zien'. Bij het verlaten van een woonerf vindt men het bord "Einde Woonerf". Enige weken geleden deelden wij in deze voorlichtingsrubriek mee dat het derde deel van het tangent (de verbrede Seisbuitenbrug en de verbrede Seissingel tot aan de Sandberglaan) voor het verkeer werd opengesteld. Uit veiligheidsoverweging zijn de kruispunten rond de Seisbuitenbrug voorzien van verkeerslichten. De Seisbuitenbrug is nu een zeer be langrijke schakel geworden voor het verkeer tussen de kust van Walcheren en Rijksweg 58 (richting Goes. Bergen op Zoom, enz). Nu de verkeerslichten een paar weken werken, juist in de grote vakanliepiek. blijken deze nog lang niet optimaal te functioneren. Er bestaan met name voor de fietse' lange wachttijden. Van de zijde van ge meentebedrijven en de leverancier van de verkecrslichteninstallatie is men druk bezig om te trachten de verkeerslichten zodanig in te stellen dat de wachttijden korter worden. De verkeerslichten rond de Seisbui tenbrug werken verkeersafhankelijk. Dat wil zeggen, dat bij veel verkeer uit een bepaalde richting, de lichten voor die richting langer op groen blijven staan. Op de zijwegen waar minder verkeer is betekent het echter langer wachten voor overstekende fietsers. Het is zeker niet gemakkelijk om nu, met het vele vakantieverkeer, de juiste instelling voor de verkeerslichten tot stand te brengen. Wij vragen hiervoor dan ook uw begrip. U KUNT MEEDENKEN Wanneer u meent, met inachtneming van de veiligheid van de verkeersdeel nemer, een afdoende oplossing te we ten voor het optimaal laten funktione- ren van de verkeerslichten, dan verne men wij dat graag van u. Uw reakties zijn van harte welkom bij het bureau voorlichting van de gemeente in het stadhuis, Lange Noordslraat 1 of bij de afdeling voorlichting van de gemeen tepolitie, Achter de Houttuinen 10. Wij wachten met zeer veel belangstel ling uw eventuele oplossingen af. cdn OPENLICHTTHEATER TOOR- ENVLIEDT" Donderdag 10 augustus, 14.30 uur: "Het Pietje Prik Spook", een kinder voorstelling door Theater Marmouzet. BEIAARDCONCERT donderdag 10 augustus, 19.30-20.30 Jo van Eetvelde bespeelt het carillon van "Dc Lange Jan". NIEUWE KERK dinsdag 15 augustus, 20.00 uur: Zomeravond-orgelconcert door Wil lem Hendrik Zwart. Entree: 4,— (voor C.J.P./Pas 65: 2,50.). VLEESHAL t/m zondag 13 augustus: Overzichtstentoonstelling "Suriname, land-bebcvolking-kunst". PROVINCIALE BIBLIOTHEEK, Abdij 11 t/m vrijdag 18 augustus: "150 jaar de Westerschelde over", een tentoonstelling over de Provinciale veerdiensten. Geopend: maandag t/m zaterdag van 13.00 18.00 uur. ZEEUWS KUNSTENAARSCEN TRUM, Molstraat 13 t/m donderdag 24 augustus: Expositie keramiek van Ben Peter mans en monotypes van Axel Grot- hausen. ZEEUWS MUSEUM t/m donderdag 31 aügustus: een kwartier durende voorstelling van een Engels gesproken zwarl-wit film over het binnenvallen van de geal lieerden op Walcheren (bij Westka- pelle, in 1944) om de bevolking van de Duitse bezetting te bevrijden. Voor stellingen van maandag t/m vrijdag om 11.00, 14.00 en 15.00 uur. t/m zondag 17 september: Fototentoonstelling van de schilder Willem Witsen. GALERIE "PICTUR A", St. Janstraat 66 augustus: Etsen-expositie van Marius Bauer. Geopend: dinsdag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur. BOVENZAAL "VAN BENTHKM JUTTING", Lange Delft 64. t/m woensdag 30 augustus: Expositie van werken van Anne v.d. Velden, Piet van Schie en Frits van Til. GALERIE "DE WITTE SWAEN", Damplein 30-32 Galerie I 'Tussen droom en werkelijkheid", een expositie van werken van Michcline Boyadjian uit België, Shalom van Sa- fred uit Israël, Johan Jeuken en Meike Sund uit Nederland. Galerie II "Gestileerd- en Fantastisch Realis me", tentoonstelling van realisten als Chris ten Bruggen Kale, Joop Eike naar en Hanny Korpershoek. Galerie III "Expressionisme uit St. Martens-La- tem", een expositie van werk van To ny Albracht. Galerie IV Een permanente tentoonstelling van kleine oude meesters uit de 17e en Haage en Romantische school. Ver maarde'werken en Ronner. de Vois, Jansen, Roelofs en Stroebei, die het Voor het concert, dat morgen (don derdag 10 augustus wordt gehouden op het carillon van de Abdijloren ("De Lange Jan"), is door de gemeentelijke Culturele Dienst als gaslbeiaardier, de uit België afkomstige, Jo van Eetvelde uitgenodigd. Hij is beiaardier van de stad Lokeren. Het beiaardconcert, dat hij op het carillon van "De Lange Jan' verzorgt begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 20.30 uur. Boekjes met informatie over Jo van Eetvelde en het door hem te verzorgen concert zijn gratis verkrijgbaa: bij het bureau Voorlichting in het stadhuis' bij het V.V.V.-kantoor in de Lange Delft en bij dc gemeentelijke Cultu rele Dienst, Molenwater 99a. In dit boekje staat ook informatie over de Abdijtoren. Tijdens het concert van Jo van Eetvelde is als extra-buiten de normale openingstijden "De Lange Jan" te beklimmen vanaf 19.15 uur. licht buiten de bekende musea zelden aanschouwden. Alle galeries zijn geopend van dinsdag t/m zaterdag van 11.00-18.00 uur. GALERIE "SIX AND SIX", Lange Noordstraat 56 Doorlopende expositie van werken van Willem Vader en Gera Dauvillier. Geopend: maandag t/m zaterdag van 13.00-18.00 uur. Theater "Marmouzet" geeft op don derdag 10 augustus in het openlucht theater "Toorenvliedl" of bij slecht weer is in de Schouwburg, een voor stelling van "liet Pietje Prik Spook", een leuk en ook een beetje spannend toneelstuk dat goed afloopt. Deze voorstelling, die om 14.30 uur begint, wordt georganiseerd door de Ge meentelijke Culturele Dienst Middel burg. Kaartverkoop Kaartjes voor deze voorstelling kosten 1,50 en zijn verkrijgbaar bij de hierboven al genoemde culturele Dienst. Molenwater 99a. van maan dag l/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Het is ook mogelijk om voor de aanvang van de voorstelling (vanaf 13.30 uur) een kaartje te kopen aan de kassa van het theater. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel J33. Wanneer alles naar wens verloopt zal maandag 14 augustus a.s. begonnen worden met hel herstraten van de Bree. Het is bij de gemeente Middelburg al weer enige tijd een vaste gewoonte, dat wanneer men een straat gaat "aanpak ken", eerst overleg gepleegd wordt met de bewoners. Uit de contacten met de Breebewoners is gebleken, dat de meer derheid de straat verkeersstraat wilde laten blijven. Dit zal ook gebeuren. Ook met verdere op-en aanmerkingen van de betrokkenen is zoveel mogelijk reke ning gehouden. De straat krijgt aan de oneven zijde, waar mogelijk, een 1.63 m. breed trottoir van betontegels. Daarnaast komt een parkeerstrook van 1.50 m. breed, waarin de reeds aanwe- zige grèskeien komen. De rijbaan zal 3.20 breed worden en nieuw klinkers dik formaat krijgen. Aan dc andere zijde van de straat komt ook weer een par keerstrook, die wordt uitgevoerd in grèskeien. De breedte varieert hier van 2 tot 2.50 m. De stoepen aan deze even zijde blijven gehandhaafd. Ter hoogte van de panden 4 tot en met 20 wordt er voor de "eigen stoepen een trottoir ge legd van klinkers waalformaat, met een in-en uitrit voor het perceel 12/14. Met name aan de oostzijde van Bree zullen laad-en loszönes worden gecreëerd. Voor belangstellende bewoners ligt de tekening ter inzage bij de dienst Ge meentewerken. afd. Stedebouw, Vlis- singsestraat 21. Met hel dagelijks toe zicht op het werk is de heer P. Weij- mans van genoemde dienst belast. U kunt hem, indien nodig, telefonisch be reiken door het draaien van (0! 1,30)-27751. Vraagt tt dan even naar toestel 47. KERKLAAN WORDT HERSTRAAT Maandag 28 augustus a.s. zal een aan vang gemaakt worden met het her stra len van de Kerklaan in Sint Laurens. Het werk, dat zal worden uitgevoerd door aannemer de Jonge uit Nieuwland, zal ongeveer 5 weken duren. De bewo ners zijn door middel van een "bewo nersbrie f' op de komende werkzaam heden gewezen. COMMISSIE VOOR GEMEENTEWERKEN STELDE URGENTIEV00RSTEL BESTRATIN GEN 1979 VAST De vaste commissie voor advies en bij stand voor Gemeentewerken heeft woensdag 2 augustus j.l. het urgentie- voorstel bestralingen 1979 vastgesteld. De commissie leden vinden het hoogst noodzakelijk, dat in het komende jaar de volgende straten herstraat zullen worden: -G oris t raat -Bogardstraat. met daarbij Latijnse Schoolstraat, Lombardstraat en Blin- dehoek -Eigenliaardsiraat, met daarbij Nieu- wepoortstraat en Dokstraat -Lange Noordstraat -Herenstraat -Veerdam (Nieuwland) -Penn i ngh oeksi ngel -Leliestraat -Burbaragang -St. A ntheunisstraat Burgemeester en wethouders en de ge meenteraad zullen geadviseerd worden Morgen, donderdag 10 augustus wordt een groot standwerkersconcours ge houden. Het concours is georganiseerd door de sectie standwerkers van de Vereniging voor Ambulante Handel in samenwerking met de Middelburgse marktcommissie. De ongeveer 20 standwerkers, die aan het voor de tweede keer in Middelburg te houden evenement deelnemen, krijgen allen een plaatsje op de Lange Delft-promenade. Na de officiële opening van het concours om 10.00 uur. zullen zij tot 16.00 uur hun goederen aan de man en vrouw proberen te brengen. De manier waarop zij dat doen wordt beoordeeld door een jury. die bestaat uit wethouders W.P.J. Baars (voorzitter), de dames Inge v.d. Looij. grafisch ontwerpster en mevrouw M.H.W. Vermeuele. verte genwoordigster van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Middelburg, de heer L.J. v.d. Lugt. secretaris van hel Middelburgse V.V.V.kantoor en de heer A.J. de Jonge, hoofd van hel bureau Voorlichting van de gemeente. Er wordt gelet op gevatheid, welsprekendheid, beschaafdheid, presentatie en natuurlijk is ook de algemene indruk van belang. Het zal een spannende strijd worden, omdat tijdens dit concours diverse nationaal bekende standwerkers aanwezig zullen zijn. Enkelen daarvan be haalden op andere concoursen eerste prijzen. Kort na afloop van het stand werkersconcours. om 16.15 uur. zal de voorzitter van de jury. ter hoogte van V D in de Lange Delft, de prijswinnaars bekend maken en de prijzen uitreiken. Andere activiteiten Behalve het standwerkersconcours vinden deze dag nog meer evenementen plaats. Zo wordt op het Molenwater de tweede folkloristische dag gehouden. Het gaat hierom ringrijden te paard. Bovendien is donderdag 10 augustus dO lddtStH dd9 ddt de kermis draait. Ook de wekelijkse marktdag vindt gewoon plaats. Omdat deze in verband met de kermis niet op de Markt kan worden gehouden, zullen de kramen geplaatst worden op het Damplein. hel voorstel van de commissie over te nemen. Behandeling zal dan kunnen plaatsvinden tijdens de begrotingsbe handeling 1979. De, dienstverlening "Tafeltje Dckje" van de Unie Van Vrijwilligers in Mid delburg is uitsluitend bestemd voor zieken en ouderen, die niet zelf voor de warme maaltijden kunnen zorgen. Via telefoonnummer (01180) 27537 kunnen maaltijden besteld worden op maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur. Op deze dagen worden de maaltijden ook bezorgd. De samenstelling van liet menu voorde week van 14 t/m 19 augustus is als volgt: Maandag - gebakt, andijvie, aardappe len Dinsdag - rundvlees, sperziebonen, aardappelen Woensdag - goulash, doperwten, rijst Donderdag - karbonade, tuinbonen, aardappelen Vrijdag - kuikenborstfilet, appelmoes, aardappelen Zaterdag - wat de pot schaft. Naar verwachting zal binnenkort het 'Waterschap Walcheren beginnen met het uitbaggeren van de Middelburgse vesten, inclusief het deel voor de Poe- lendaelcVi Poclendaele-sinsel (P.Z.E.M.). Later zullen ook de Dom- burgse en de Vlissingse watergang eenzelfde behandeling ondergaan. De VerVesten die dienen als spuiboezem voor de Walcherse waterhuishouding, zijn 26 jaar geleden voor het laatst uitgebaggerd. Behalve het verwijderen van het in de loop der jaren ongehoopte slib zal ook hel bodemprofiel nog eens zo'n 30 cm worden verdiept. Het baggeren van de vesten gebeurt met drijvende bakken, zodat ze niet behoeven te worden drooggezet. Door deze werkwijze kan de stankoverlast tot een minimum be perkt blijven. De bagger (specie) zal over het water naar verzamelpunten worden gebracht. Vandaar gaai het in gesloten bakken naar de gronden van een aantal landbouwers buiten de be bouwde kom. Vervuiling van dc stra ten zal zoveel mogelijk worden tegen- ge. gaan. De met zoveel zorg onder houden rietkragen zullen door de werkzaamheden niet worden aange tast. Hel grootste deel van de beide water gangen. die door de Stromenwijk en de Griffioen lopen, zal waarschijnlijk wel drooggezet worden. Het water schap heeft met de eigenaren, die land hebben dat grenst aan de watergangen reeds contact opgenomen over de ko mende baggerwerkza a m hed e n Overlast Hoewel er een bijzonder nauw en aoed overleg is geweest tussen het be stuur van het Waterschap Walcheren, de dienst Gemeentewerken en de po litie. zal er niet aan te ontkomen zijn. dat enige overlast optreedt. Met name voor de bewoners van de singels. Met nadruk moet gesteld worden, dat ge tracht zal worden, dit zoveel als mo gelijk is te voorkomen. Wanneer u bijzondere overlast ervaart of andere specifieke problemen hebt. kunt u contact opnemen met het Waterschap Walcheren. Groenmarkt 10 in Mid delburg. (het Polderhuis) Tel. (01180Ï15751 I

de Faam | 1978 | | pagina 5