Tijdens vierde braderie: Drie dagen bruisend feest in de Middelburgse binnenstad Tweede Oude Stijl Jazz-Festival belooft iets aparts te worden De Europese Beweging op de bres voor een Europees parlement Poppentheater Parcival laat de dieren weer spreken DE LANGEVIELE IN W.K.-SFEER Ook afdeling Zeeland neemt actief deel Woensdag 14 juni 1978 VF Op de braderie Spaarpotten bij Rabo-kraam voor Radio Walcheren Gelukkig Muziek Waarom op straat? Ze gaan er weer hard tegenaan in Middelburg gedurende de drie dagen durende braderie, die op 15,16 en 17 juni a.s. wordt gehouden. Het is de vierde achtereenvolgende braderie die wordt gehouden. Ook dit keer heeft de braderie- commissie weer alles op alles gezet om zoveel mogelijk vertier te kunnen bieden, een en ander uiteraard gekoppeld aan wat commercie. De heren Houmes, Goossens, Scherphuis, d'Angremont en de Witte hebben kans gezien om ruim 200 deelnemers te interesseren voor deze komende braderie. Opmerkelijk is, dat er dit keer een groot aantal niet-com- merciële deelnemers zijn, uit verschillende verenigingen op bv. sport-gebied, organisaties als het Rode Kruis etc., politie en brandweer. Het braderieterrein is verdeeld over de volgende straten/pleinen: Lange Delften Burg-prome nade, Markt, een gedeelte van de Sgeerstraat, Lange Viele, Pottenmarkt, Kromme Weele en Vlasmarkt Pottenbak kerssingel, Plein 1940 en Korte Geere. Middels een geluidsketen wordt het hele braderieterrein van muziek en kommentaar voorzien, vanuit een speciale kabine op de Markt, waarin ook het sekretariaat gevestigd zal zijn. De braderie begint op donderdag 15 ju ni om 11.30 uur officieel met een vlag- genceremonie op de gele steentjes voor het Middelburgse stadhuis. Om 10.45 uur namelijk wordt een Europavlag aangeboden aan het gemeentebestuur van Middelburg door senator W. Ver- leys§n, lid van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, van wege het feit dat Middelburg is uitge roepen tot Europese gemeente. Diezelf de eer valt Zaanstad ten deel. Middel burg heeft - volgens de Raad van Eu ropa - zeer veel bijgedragen tot het uit dragen van de Europese gedachte, o.a. door het ontvangen en rondleiden van vele groepen buitenlanders. Ook de titel Monumentenstad '75 die Middelburg verwierf, was mede aanleiding tot ver lening van het predicaat "Europese ge meente". Het hijsen van de Europavlag, de Mid delburgse en de Zeeuwse vlag zal ge schieden door burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg, die geassis teerd wordt door de burgemeester van Folkestone en Vilvoorde, gemeenten Op de braderie in het centrum van Middelburg staat ook een kraam van de plaatselijke Rabobank. Terecht natuurlijk, want in het dienstenpakket van de Raboban- ken zitten uiteraard vele facetten die direkt ten dienste staan van óf de zakenmensen óf de partikulier. Naast allerlei informatie over wat de Rabobank allemaal doet, voert deze bank een leuke aktie waar van de opbrengst is bestemd voor de inmiddels wijd en zijd bekende RAWA (Radio Walcheren) de ziekenomroep. In het kraam dat door bankmen sen wordt bemand in de Lange Viele, geeft gedurende de drie braderie dagen de pottenbakker Pieter Dekker uit Amersfoort (vroeger woonde hij in Middel burg) demonstraties pottendraai- en, waarbij hij het publiek graag in staat stelt ook even achter de schijf plaats te nemen en een po ging te wagen een potje te draai en. Speciaal voor deze gelegen heid maakte de heer Dekker een aantal dekoratieve spaarpotten die voor een bedrag van 2,50 per stuk te koop zijn. Uiteraar behoeft het geen nader kommen taar dat zo'n bedrag voor hand werk keramiek géén geld is!. De opbrengst van de spaarpotten- verkoop komt geheel ten goede aan de voornoemde ziekenom roep. Radio Walcheren is bepaald geen nieuwkomer in de rij van zieke nomroep re Ongeveer 12 Zi jaar geleden werd de RAWA opge richt door drie enthousiaste vrij willigers. In eerste instantie wer den uitzendingen gepleegd in het huis van bewaring te Middelburg, waarna al snel ook programma's werden verzorgd voor de zieken huizen in Middelburgen Vlissin- gen. De banden met verzoekpla ten werden aanvankelijk thuis opgtnomen. totdat een jaar of vijf na de oprichting daarvoor ruimte beschikbaar kwam in de zieken huizen. De studio's zijn inmiddels uitgebreid en geperfectioneerd tot bijna volwaardige professio nele opname-inrichtingen. De ak li vileiten zijn uitgebreid tot zes bejaardentehuizen en naast de gebruikelijke verzoekplaten wordt o.m. een gesproken week blad voor visueel gehandicapten en motoriek gehandicapten en bovendien een maandelijks achtergrondinformatie-program- ma gemaakt. Er werken ca. hon derd vrijwilligers a n de tot standkoming van de RAWA pro gramma's. Binnen afzienbare tijd hoopt men te kunnen beginnen met video apparatuur, zodat ook TV programma's kunnen worden gemaakt. Het is de bedoeling dat de opbrengst van de spaarpotte- naktie daarbij zal kunnen helpen. waar Middelburg mee is gejumeleerd. Ook dat was trouwens een aanleiding voor voornoemd predicaat. Na een rondgang over het braderieterrein, brengt het gezelschap genodigden dat. bij de ceremonie aanwezig is, ook een bezoek aan de Rubenstentoonstelling in de Vleeshal. Het spreekt bijna vanzelf dat het gezel schap de stand van de Raad van Europa met interesse zal bekijken. De afdeling Zeeland van de Raad voor Europese gemeenten zal daar met een videoband en veel materiaal van de aangesloten gemeenten informatie verstrekken. "We zijn erg gelukkig met de inschrij ving van een zo groot aantal niet-com- mercieele organisaties" vertelde de voorzitter van de braderiecommissie, de heer P. de Witte. "We hebben op deze manier echt een braderie voor en van Middelburg in al z'n geledingen; alles wat zo'n beetje in 't algemeen belang is (daarbij reken ik dan ook de midden standers) is vertegenwoordigd. Het leu ke is ook, dat er steeds meer deelname uit eigen kring komt. De straten hebben dit jaar geen motto gekozen, met uit zondering dan van de Lange Viele, waar alles in het teken staat van de wereld kampioenschappen voetbal. De brade rie is geopend van 10.00 - 21.30 uur op donderdag en vrijdag en op zaterdag van 10.00 - 18.00 uur. We hopen uiter aard van ganser harte dat het weer een beetje meewerkt. Tot dusver is dat altijd wel het geval geweest. Erg blij zijn we ook met de steun die we krijgen van het gemeentebestuur van Middelburg en plaatselijke instanties als de dienst gemeentewerken en de - poli tie. Op de toegangswegen naar Middel burg komen weer borden te staan met aanwijzingen omtrent parkeren. Een paar straten worden wat betreft de rij richting veranderd: de St. Janstraat wordt bestemd voor uitgaan verkeer: eenrichtingsverkeer in tegengestelde richting dan nu het geval is. De hoek met Ook afdeling Zeeland neemt aktief deel. Al twintig jaar lang vecht de Europese Beweging voor een echt Parlement: di rect gekozen door de europese mannen en vrouwen en met voldoende macht om de beslissingen die nu door Ministers en Regeringsleiders huM op hun eigen houtje genomen worden te controleren, of zélf voorstellen voor beslissingen in te dienen. En waarom is dét nu weer zo belangrijk? Omdat beslissingen over onze welvaart (over de inflatie en de werkgelegenheid) en over ons welzijn (sociaal beleid, on derwijs en milieu) altijd politieke beslis singen zijn en besli sing n die je aan knappe geen ambtenaren kunt overlaten. Liberalen, christen democraten en so cialisten denken nu eenmaal allemaal anders over deze zaken. In de nationale politiek gaat de democratie (het hoogste goed in de westelijke wereld) uit van partijvorming en, via rechtstreekse ver kiezingen, van het nemen van beslissin gen in een Parlement. Dat is in Nederland zo: daar willen we dat de verschillende partijen vechten voor hun visie, maar zich neerleggen bij de meerderheid; zo hoort het in Europa ook te zijn. Want: heel veel zaken, waar iedereen direct mee te maken heeft, kunnen we in Nederland niet meer beslissen. Of iemand wel of geen werk heeft, of de landbouwprijzen wel of niet omhoog gaan, of de Rijn wel of niet schoon wordt, of de verhouding met andere landen wel of niet goed blijft zijn zaken waar we in Europees verband iets aan moeten doen. Hoé we dat doen, en op grond van welke partijpolitiek moet dan ook europees beslist worden. Door iedereen, door u. Dan alleen is het mogelijk om zich te schikken naar beslissingen die door de meerderheid van de europese burgers, via het Europees Parlement, worden aanvaard. Al het andere - en dat is bijna alles wat tot op de dag van vandaag gebeurt wordt ons van boven opgelegd. Of we het leuk vinden of niet. Zelfs of we een parle mentaire democratie zullen hebben of niet. De verwachting is dat het parlement na de rechtsreekse verkiezingen meer op Nieuwe Haven wordt dus zeer gevaar lijk. De Gortstraat wordt gedurende drie dagen een doodlopende straat. Verkeer dat de winkels moet bevoorraden in het centrum, kan erin door de Gravenstraat en Zusterstraat, uitgaand dus via de St. Janstraat." Het zou natuurlijk geen echte braderie zijn als er niet het nodige muzikaal ver tier zou zijn. Dat is er volop. De heer Houmes: "We hebben er een swingend geheel van gemaakt. Voor het voetlicht treden o.a. op 15 juni van 19.00 - 21.00 uur het Looporkest 'Dixie Foon' uit Breda, op vrijdag 16 juni het Looporkest 'Scat Cats' uit Breda, terwijl op een po dium op de Markt het Showorkest Ju liana Middelburg een en ander ten beste geeft, eveneens tussen 19.00 - 21.00 uur. Op zaterdag zijn er niet minder dan 3 looporkesten in de weer: Footsteps uit Breda, Street Dixieland Orkest Branda- ris uit Bergen op Zoom en The South Jazz Band uit Tilburg. Dat liegt er dus niet om!.." Voor ander vertier zorgt het poppent heater "Parcival" van Willem Joppe en onder regie van At van Noort wordt op zaterdag en eventueel ook op vrijdag avond, een wagenspel "Parlando" op gevoerd. Veel belangstelling wordt ook verwacht voor de grote doorlopende autoshow op de Markt, die dit keer attractiever zal zijn wat betreft de aankleding van het geheel dan vorig jaar. Oude ambachten zoals houtdraaien, sigarenmaken e.d. zijn ook te zien. Voor de kleine kinderen zijn er een carroussel en zelf bestuurbare autootjes aanwezig. Dat de Middelburgse braderie telkens weer een succes is, blijkt uit de vele, zeg maar zeer vele enthousiaste reakties van het publiek, dat op de braderiedagen de binnenstad in schier onafzienbare rijen bezoekt. Vorig jaar werden bij benade ring een 25.000 mensen per dag geteld. Men hoopt dit keer een nieuw record (de absolute 100.000) te halen. haar democratische rechten gaat staan (ze spreekt dan namens 180 miljoen kiezers) en van de organen die voor Eu ropa beslissingen nemen (commissie, Raad v. Ministers) te eisen verantwoor ding af te leggen over hun beslissingen. Hoe de verdeling over de politieke par tijen zal zijn, hangt af van u als kiezers. Patijn, lid van het Europese parlement voor de PVDA, heeft aan de hand van de jongste 2 Kamerverkiezingen bere kend. dat de PVDA 10, CDA 9, VVD 5 en D'66 1 zetel zou krijgen. Maar nogmaals, dat hangt af van de kiezers. In een jaar kan veel veranderen. De afdeling Zeeland heeft in het recente verleden diverse aktiviteiten ontplooid. Zo werd ieder jaar d.m.v. een bijeen komst op 5 mei, de dag van Europa' ge vierd. De laatste aaren zijn de aktivitei ten gericht geweest op de aanstaande Europese verkiezingen. Zo organiseerde op 1 april 1976 de Dank zij het financieel bijspringen van een aantal partikulieren, zakenmensen, bedrijven, de gemeente Middelburg en de provincie Zee land, is het mogelijk geworden voor Scaldis Swing Society een grandioos tweede Oude Stijl Jazz festival op poten te zetten gedurende de braderie die in Middelburg wordt gehou den. Gedurende drie dagen kunnen de fervente liefhebbers van Oude Stijl Jazz in Middelburg zeer aan hun trekken komen omdat voor elk van die dagen een aantrekkelijk swingend programma is opgesteld, waaraan bekende, zo niet beroemde, mensen uit de wereld van de jazz deelnemen. Al vorig jaar is gebleken dat er voor een der- gelijX festival enorme belangstelling bestaat: De Harlekeyn (eigenaar Hans Smits is ook dit jaar weer enthousiast sponsor) puilde uit, op de Markt ontstonden opstoppingen bij het jazzpodium en ook in het cafe De Brasserie wist men van wanten. Al met al een duidelijke aanleiding dus voor een tweede Jazz happe ning. De spits gaat er af op donderdag in de Con cert en Gehoorzaal. Een splinternieuwe big band. The Blue Jeans Big Band uit Middel burg opent het Oude Stijl Jazz Festival. De uit 13 man bestaande formatie levert muziek van de bovenste plank. Verder treden die avond op The Harbour Jazzband en Helen Humes met Trio. Een en ander komt in een direkte Zeeuwse Vrouwenraad in samenwer king met de Europese Beweging een studiedag in Goes, gewijd aan de Euro pese verkiezingen. Aan deze dag namen 300 vrouwen deel. Onlangs werd in het Van Eeghenhuis te Aardenburg een studie-weekend gewijd aan de Europese integratie en Europese verkiezingen. Deelnemers waren kader leden van allerlei organisaties uit Zee land. Hier bleek dat van de Europese Beweging afdeling Zeeland verwacht werd om aktiviteiten voor de komende Europese verkiezingen in Zeeland te coördineren. Gedacht wordt nu om een Zeeuws comité Europese verkiezingen op te richten, waarin alle maatschappe lijke groeperingen in vertegenwoordigd zijn. Het gaat er om bij de verkiezingen een zo groot mogelijke opkomst te be reiken. Het secretariaat is gevestigd: Kruisweg 22 te Middelburg, tel. 01180 - 28491. uitzending van Tros Session, de eerste keer dat dit programma vanuit Zeeland komt. Het optreden van Miss Helen Humes belooft één van de hoogtepunten van dit festival te worden. Helen Humes nam voor het eerst een plaat op in 1927. Zij was toen nog maar 14 jaar. Haar professionele carrière duurde tot 1967. In de tussentijd volgde zij Billy Holliday op in het orkest van Count Basie. In het begin van de veertiger jaren verliet zij dit orkest. Twintig jaar lang zwierf zij van de ene plaats naar de andere, maar zij raakte dit toch beu. Zij moest de kost gaan verdienen in een munitiefabriek in Louisville. Op de een of andere manier trad zij toch nog wel een enkele keer op, bijv. begin '75. Ze had toen een contract met Barney Josephson's Cookery. De Cookery trok avond aan avond volle zalen. Op één van die avonden bevond John Hammond, talcntenjager van Columbia Records zich onder het publiek. En daarmee was Miss Helen Humes gered van de duistere vergetelheid. THE HARBOUR JAZZ BAND werd in 1957 opgericht door de klarinettist Ferdi Meyer. Sindsdien heeft het orkest een uitstekende re putatie opgebouwd in binnen- en buitenland. De bezetting is als volgt: Fcrdie Meyer - klarinet; Ernst Metman - trompet; vocals: Leo van der Kruk, klarinet, altsax; Flip Robers trombone; Arie Lighthart - banjo- gitaar; Bas Schop bas; Wim van der Toom - drums. De toegangsprijs voor leden bedraagt voor 'Het poppentheater is een medium dat veel kantig is' zegt Willem Joppe van het bekende poppentheater Parcival. 'Met die veelkantig heid bedoel ik eigenlijk te zeggen dat je pop pentheater in vele verschillende vormen en verschillende stijlen kunt tegenkomen. Dat heeft de stichting Preamium Erasniianum ook gezien toen ze op 3 juni j.l. haar voorzitter Z.K.H. Prins Bernhard deze hoog gekwalifi ceerde prijs liet uitreiken aan een viertal bui tenlandse poppentheaters. Jammer eigenl; dat er geen Nederlands poppentheater aan te pas kwam, want zo langzamerhand krijgen ook een aantal eigen poppentheaters een interna tionale status, maar aan de andere kant: ze plaveien ook min of meer de weg voor het poppentheater naar een rechtmatige plaats als wezenlijke kleinkunst. Dat wil zeggen: ik hoop dat zoiets gebeurt, immers er zijn nog veel mensen die nog steeds wat betreft het poppentheater in de poppen- kasttermen denken van veel geschreeuw en gegil. Echt poppentheater daarentegen is theater van beweging en van gevoel. Van kleur en kompositie. Gelukkig dat eindelijk van overheidswege allerlei subsidies worden verstrekt als stimulans om het vak poppent heater te gaan doceren op de theatcrakade- mies'. Misschien dat straks het publiek in een na dere konfrontatie met meer poppentheaters zich eindelijk eens gaat bezinnen op het feit de dansvloer gebruikt kan worden gemaakt, een goede gewoonte bij Scaldis Swing Socie ty: 5.50. Niet-leden betalen 10,— VRIJDAG Het avondprogramma van vrijdag 16 juni voltrekt zich in twee bekende Middelburgse gelegenheden: In Tapperij Harlckcijn speelt The Lazy River Jazzband met de beroemde George Probert (o.a. van The Firehouse Five 2.) In bar Seventy Seven op de Markt zijn de Dixie Daddies te gast. het huisorkest van SSS. Aanvang resp. 20.00 uur en 20.30 uur. THE LAZY RIVER JAZZ BAND onder lei ding van de Middelburgse fotograaf Johan Sinke trad ook op tijdens het eerste Oude Stijl Jazz-Festival Middelburg. Een oude bekende dus. Het orkest is in de 17 jaren van zijn bestaan bekend geworden in binnen- en buitenland. Zij traden ook al en kele malen op voor radio en t.v. In hun eigen jazz-club in Roosendaal begeleiden zij regel matig bekende artiesten. Zo ook tijdens hun optreden op het Middelburgse festival: zij zorgen namelijk voor de begeleiding van de Amerikaanse sopraan-saxofonist George Probert in tapperij Harlekeyn en op de Vi- schmarkt en Tosca Pectcrs in de Concert - en Gehoorzaal. De bezetting van de Lazy River Jazz Band: Johan Sinke - cornet, vocals; Ton van Ekclen- klarinet, sopraan- en altsax: Thijs Eisen trombone, arrangementen, Bart Goossen - banjo; gitaar; Kees de Bic - bas en Frans van Zundcrt - drums. GEORGE PROBERT maakt voor de 5e maal een toernee door Europa, waarbij Frankrijk, Engeland, Duitsland en zeer uitgebreid Ne derland worden aangedaan. Hij wordt als de tweede grote man op sop raansax beschouwd, naast de legendarische Sidney Bechet. Hij was o.m. musical director bij de Walt Disney studio's en kwam toen in dat er heus wel het een en ander voor komt kijken, eer een voorstelling met een poppent heater gebracht kan worden. Een ongetwij feld aantrekkelijke konfrontatie met het poppentheater kan men beleven op de bra derie: Willem Joppe met Parcival geeft daar een aantal voorstellingen. En wel op vier verschillende plaatsen in de binnenstad; op de Kromme Weele, Het Gcercplein, op de hoek van de Lange Delftpromenade en de Nieuwstraat en in de Lange Viele. Het pro gramma dat Parcival brengt is getiteld: "Op- gelet!....Esopet." Het geheel zal een aantal authenktieke fabels bevatten zoals b.v. 'De vos en de raaf; 'De krekel en de mier"; De schildpad en de haas' etc.. terwijl tussen de bedrijven door allerlei bewegingsspelletjes te zien zullen zijn, alle maal rond het thema "dier". In het program ma zal Willem Joppe bij tijd en wijle ook zelf te zien zijn. dat is een moderne inbreng in het poppenspel, al waren bij poppentheatervoor stelling- en in het oude China en in Japan ook de poppenspelers zelf te zien. Ook de fabel is op zich niet nieuw. Al in de oude Voor - Indische letterkunde komt men fabels tegen. Esopet is waarschijnlijk de man die de fabels in deze letterkunde heeft sa mengesteld, maar ook bestaat de mogelijk heid dat de schrijver van de fabels anoniem wenst te blijven en simpelweg zijn boek de naam Esopet heeft gegeven. contact met de roemruchte Firehouse Five Two. Na het uiteengaan van deze band in 1972 leidde Probert verschillende eigen orkesten. In het voorjaar van 1977 - dus in de oprich tingsperiode van de Scaldis Swing Society - begon een aantal enthousiaste jazz-licfheb- bers te repeteren teneinde een dixiclandor- kest te kunnen samenstellen. Op 14 mei 1977 vulden deze Dixie Daddies de pauze op van het optreden in café De Bras serie. En ze deden dat keurig. Later openden zij het eerste festival. Op een wijze, die nog velen zal heugen. Sindsdien heeft het orkest al een redelijke reputatie opgebouwd. De bezetting is als volgt: Hans van de Velde - trompet, cornet, zang; Ed de Poorter - klarinet, kazoo, zang; Hans Scrdiin trombone, sopraan, sax; Ronnie Henderikse - sopraan-, tenor-, baritonsax, klarinet,; Nico Lcgcmaate - bas, gitaar; Guus van Hees-banjo,zang; Hans Derckx - drums. De toegang tot de evenementen op vrijdag avond is geheel gratis. Datzelfde geldt voor het optreden van The Lazy River Jazz Band en George Probert op de Vischmarkt op za terdag 17 juni, 's middags van 14.00 -16.00 uur. ZATERDAG Op zaterdagavond begint, evenals op 15 juni, om 20.30 uur de grote slotavond van het fes tival in de Concert - en Gehoorzaal. Aan deze avond werken mee: De Dixie Daddies, Max Collie and his Rhytm Aces uil Engeland ter wijl de Lazy River Jazz Band er Tosca Peelers begeleidt. MAX COLLIE and his RHYTHM ACES verbleven tijdens een toernee door Amerika drie weken in New Orleans, het mekka van de jazz. Tot hun eigen grote verrassing boekten zij daar veel succes in belangrijke jazz-clubs: zij werden zelfs diverse malen teruggevraagd. En dat wil voor een Europees orkest echt wel wat zeggen. Tosca Peeters wordt beschouwd als één van Nederland grootste oude stijl jazz-zangeres- sen. Zij werd in 1973 ontdekt door de moeder van de jazz-musici Frits en George Katee. Haar ster begon al spoedig te stijgen, mede door het programma Sesjun van de Tros. Hoewel zij er zelf zeer bescheiden onder is gebleven, trad zij al op met bekende musici als Ted Easton, Nat Gonella, Rinus van Galen, Cocn van Nassau, Bud Freeman en Max Col lie. Toegangsprijs voor de avond: leden 7,50, Niet-leden 12,50. Kaarten zijn overigens verkrijgbaar aan de zaal, bij Hans Hamelink van Scaldis Swing Society (01180 - 15318) bij MU 2000 Middelburg of'bij de heer T. Griep, Concert en Gehoorzaal, Middelburg. Tel. 01180 12700. Hoe het ook zij: de naam Esopet is wel de oudste aanduiding voor fabelstof. Waarom de fabels op straat? Willem Joppe: "Ik word sinds jaar en dag gefascineerd door deze oude, vaak erg wijze, verhalen. Daarbij behoren ook sprookjes en legenden, mythen en sagen. Deze verhalen hebben niet alleen een rijke inhoud, ze hebben voor de poppen speler ook een 'aktiepatroon'. Met dit laatste bedoel ik dat er vaak geen woord teveel in staat, dat er niet eindeloos wordt doorgepraat over sferen, gevoelens, opvattingen en ga zo maar door maar dat al deze zaken door de handelingen, dus door aktie, worden duide lijk gemaakt. Wat dat betreft behoren deze verhalen eigenlijk tot de drama's van de lite ratuur, zonder dat ze ooit als toneelstuk wer den geschreven. Verhalen als fabels, die zo vol aktie zitten, zo vrolijk soms en toch vaak ook een ernstige bodem hebben, vind ik pas sen in het straatbeeld. Want wat in de fabels met dieren gebeurt, die allerlei menselijke ei genschappen aan de dag leggen, gebeurt da gelijks ook op straat. In vele fabels vindt men regelrechte maatschappijkritiek. Kritiek die vroeger en nu zeker op z'n plaats is af en toe. In dat licht zou je "Opgelet!.. Esopet" met recht een samenlevingskritisch programma kunnen noemen. Niet té: hel is per slot van rekening voor kinderen gemaakt, voor voor bijgangers, voor bijzondere gelegenheden als deze braderie. Daar mag zeer zeker de opge wekte noot niet ontbreken. Wel, die zijn er zaterdag 17 juni bij Parcival Zotters te vin den!". 1 De Langeviele zal gedurende de braderie volop aansluiting zoeken bij de wereldkampioenschappen voetbal. Elke kraam zal er uitzien als een voetbal- doel, met daarin als speciale braderie-aanbieding een 'voltreffer'. De straataankleding is, evenals vorig jaar, weer met medewerking van leraren en leerlingen van de chr. scholengemeenschap voor econ. beroepsonderwijs aangebracht. De vlaggen van de deelnemende landen van de wereldkampioen schappen zijn boven de straat opgehangen. Bovendien wordt tweemaal per dag een groot aantal voetballen 'gedropt'. Dit zal geschieden vanuit twee grote netten die in de Langeviele geplaatst zijn en wel donderdag en vrijdag om 16 en 20 uur en op zaterdag om 11 en 15.30 uur. Het motto van de Langeviele-winkeliers is: Neem een "voltreffer" mee naar huis! I deze eerste festivalavond waarbij duchtig van The B|ue Jeans Big Band i

de Faam | 1978 | | pagina 13