Europa 1978 VERKIEZINGEN I EUROPESE PARLEMENT ONTWERP- BESTEM MINGSPLAN "HAVEN- EN INDUSTRIE TERREIN SLOE" Parkeerplaatsen voor invaliden bij ziekenhuis JONGERENCENTRUM "MIDGARD" START HOOPVOL NIEUWE JAAR LANDBOUWBELEID AANVANG GEMAAKT MET RECONSTRUCTIE NOORDWEG TER INZAGE MENU TAFELTJE DEKJE O Informatieavonden in Vlissingen en Borsele IN HET KORT HERBESTRATING KORTE NOORDSTRAAT GEVONDEN VOORWERPEN DISCUSSIE AVOND OVER PLAN 'REIJERSHOVE' Woensdag 11 januari 1978 F fS Minstens één maand voor activiteit VERGUNNINGEN TIJDIG AANVRAGEN Parkeerterrein schuift op naar Noordsingel Vanavond in wijkgebouiv Het Zuiderbaken" I In de voorafgaande twee artikelen hebben we aandacht geschonken aan het beleid in het algemeen en de instellingen van de gemeenschap die zich met het beleid bezig houden. Een van de terreinen waar sprake is van een Communautair gemeen- schappelijk) beleid is de landbouwsector. Het landbouwbeleid is in wezen de ruggegraat van het EEGbeleid. Doel van dit gemeenschappelijk landbouwbe leid is dan ook niet niks: n.l. het voeden van 250 miljoen consumenten, die ca. 30% van hun inkomen besteden aan levensmiddelen. Bij dit voedingsproces zijn een kleine 10 miljoen landbouwers betrokken. PRODUKTIE EN CONSUMPTIE. Het draait allemaal om het laten sa menvallen van produktie en con sumptie. Een voortdurende aanpas sing. is nodig, zonder dat de belangen van boer of tuinder en consument worden geschaad. Het gemeenschappelijk landbouwbe leid wordt niet alleen beïnvloed door veranderingen in het consumptiepa troon. de produktieYerschillen en de situatie op de wereldmarkt, maar te vens door binnenlandse economische moeilijkheden van de Gemeenschap, met name op monetair gebied. In de eerste tien jaar van zijn bestaan heeft het "Groene Europa" alle aan vallen kunnen afslaan. De verbruikers in de Gemeenschap zijn gespaard gebleven voor de ongehoorde prijs stijgingen van sommige levensmidde len op de wereldmarkt. Bij dit alles zijn de grondbeginselen van het beleid steeds gehandhaafd, maar wel is het beleid steeds meer aan nieuwe econo mische situaties aangepast. De 3 grondbeginselen zijn: - redelijke prijzen voor de verbruikers - een redelijk inkomen voor de pro ducenten - het voorkomen van overschotten en tekorten. Deze 3 beginselen zijn neergelegd in artikel 39 van het Verdrag van Rome. Om deze doelstellingen te bereiken wordt uitgegaan van 3 principes: 1. De gemeenschappelijke preferen tie. D.w.z. dat bij de aankoop van produkten de producenten uit de gemeenschap voorrang hebben op die uit andere landen. Daartoe wordt aan de grenzen van de ge meenschappelijke markt een hef fing toegepast, waardoor de prijs van het ingevoerde produkt op het niveau van in de gemeenschap ge teelde produkten wordt gebracht. Hinderwet De Muynck's Autohuis B.V., Paul Krugerstraat 237 in Vlissingen heeft een vergunning aangevraagd voor het oprichten van een benzinepompin stallatie, waarin men diverse elektro motoren en tanks gaat gebruiken. Het vermogen, res. ende pectievelijk in houd. staan op de bij de aanvraag be- hor formulieren vermeld. De inrich ting is gevestigd aan de Herculesweg in Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder tot 4 februari a.s. indienen bij het Middelburgse gemeentebestuur. Mondelinge bezwaren kan iedereen persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting, die op 24 januari a.s. om 16.30 uur wordt gehouden in het Stadhuis. Inwoners van de gemeente Middelburg kunnen later alleen in beroep gaan als zij per soonlijk of bij gemachtigde op de bovengenoemde openbare zitting zijn verschenen. Personen die niet in deze gemeente wonen kunnen volstaan met het tijdig indienen van een bezwaar schrift. De bovenvermelde aanvraag met bijla gen en de eventueel ingekomen be zwaarschriften liggen tot 4 februari 1978 ter inzage op de afdeling algeme ne zaken in het Stadhuis. 2. Het vrije handelsverkeer. Het handelsverkeer binnen de ge meenschap is vrij van douanerech ten of overeenkomstige heffingen. Het afschaffen van douanerechten is niet voldoende. Ook de wetten en administratieve voorschriften moet men harmoniseren. Wijzi gingen in de geldkoersen moeten zoveel mogelijk worden tegenge gaan. Bovendien moet men ervoor zorgen, dat de vrijheid in het goe derenverkeer niet zuiver formeel is. Nationale staten moeten dus niet hun eigen produktie subsidië ren om een betere concurrentie positie ten opzichte van hun EG- partners te verkrijgen. 3. Financiële solidariteit. Bij aanwezigheid van marktorde ningen op gemeenschapsniveau, uniforme garanties voor de produ centen en gemeenschappelijke prijzen, moeten de EEG-landen uiteraard ook solidair zijn op fi nancieel gebied: De uitgaven voor ondersteuning van marktprijzen voor de financiering van het in- en uitvoerbeleid en voor de moderni sering van de structuur worden dan ook door een gemeenschappelijk orgaan beheerd: het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw (EOGFL). Inmiddels wordt gewerkt aan een aanvulling en verbetering van het landbouwbeleid. De commissie heeft in een memoran dum gepleit voor betere prijsver- houddingen tussen de landbouw- produkties, een nauwere samen werking met de producenten bij het beheer van de markten en een grotere soepelheid in het mecha nisme van de gemeenschappelijke marktordening. Daarnaast bepleit de commissie een verbetering van de landbouwstructuur. EUROPESE PARLEMENT In de tweede aflevering van deze reeks werd al even stilgestaan bij het Euro pese Parlement, zijn leden en (be perkte) bevoegdheden. Teneinde het gesprek tussen de Commissie en de Raad inhoud te geven is het nodig dat de onafhankelijkheid van de Com missie gewaarborgd is. In de verdra gen is dan ook bepaald dat de Com missie alleen tegenover het Parlement verantwoordelijk is. De samenstelling van het Parlement is zodanig dat het een echt gemeen schappelijk en volkomen geïntegreerd orgaan is. Het telt momenteel 198 le den en vergadert in Straatsburg en Luxemburg. Het moet ervoor zorgen dat de gemeenschappen niet alleen een zaak worden van industriëlen, economen en ambtenaren, maar ook en vooral van de volkeren van Europa. Daarom oefent het Europese Parle ment een zo doeltreffend mogelijke democratische controle uit op de in stellingen van de Gemeenschappen. Deze gemeenschappen vormen de kern van het Europese éénwording sproces, dat ook gebieden omvat die niet onder de Verdragen vallen. De coördinatie van de buitenlandse poli tiek is één van deze gebieden, waarbij verschillende gemeenschapsinstellin gen, waaronder het Europese Parle ment, steeds nauwer betrokken raken. EUROPESE VERKIEZINGEN Hopelijk nog dit jaar zullen ongeveer 180 miljoen Europese kiezers zelf hun afgevaardigden aanwijzen in het Eu ropese Parlement. Het heeft lang ge duurd voor het zover was. Reeds in 1948 werd tijdens het congres in Den Haag het idee geopperd. In 1951 werd het principe van directe verkiezingen neergelegd in het Verdrag van Parijs en in 195.7 in het Verdrag van Rome. Volgens dit laatste verdrag werd het Europese Parlement belast met het opstellen van: "ontwerpen voor het houden van rechtstreekse algemene verkiezingen volgens een in alle lid staten éénvormige procedure". Hier mede is door het parlement al spoedig een aanvang gemaakt. Op 20juni 1960 stuurde het parlement - na uitvoerige beraadslagingen - een ontwerp-con- ventie voor de verkiezingen van het Europese Parlement door middel van rechtstreekse algemene verkiezingen aan de Raad van Mi.isters toe. De Raad legde toen echter het voorstel naast zich n3r. Pas in 1974 verklaarde de Topconferentie van 9 en 10 de cember in Parijs, dat de algemene Verkiezingen zo spoedig mogelijk moesten worden gehouden. Aan het Europese Parlement werden nieuwe voorstellen gevraagd. Onmid dellijk reageerde het Narlement en in januari 1975 werd met overweldigen de meerderheid een nieuwe ontwerp- conventie goedgekeurd. Aan de hand van dit ontwerp besloten staatshoofden en regeringsleiders van de gemeenschappen op 12 juli 1976 rechtstreekse Algemene Verkiezingen te houden. Op 20 december 1976 werd dit besluit door de Raad van Ministers ondertekend. Bekrachtiging door de Nationale Parlementen vindt mo menteel plaats, waarbij kort geleden Groot-Brittanië voor een onplezierige verrassing zorgde. Uit de eerste rechtstreekse algemene verkiezingen zal een Europese Volks vertegenwoordiging voortkomen van in totaal 410 leden, te weten: Frankrijk 81 Duitsland 81 Groot-Brittanië 81 Italië 81 Nederland 25 België 24 Denemarken 16 Ierland 15 Luxemburg 6 De leden worden voor een periode van 5 jaar gekozen. Wanneer men wil collecteren, een muziekfestival wil houden, kraampjes wil plaatsen en ga zo maar door, dan is een vergunning of medewerking van burgemees ter en wethouders nodig. Het komt helaas nogal eens voor, dat deze erg laat, zo niet te laat, bij de gemeente komen. En dat kan na re gevolgen hebben. In het ergste geval kan zelfs de vergunning of medewerking geweigerd worden. Wilt u iets organiseren? Een goe de zaak, maar vraag dan tijdig, minstens één maand voor de ac tiviteit, de benodigde vergunning of medewerking aan bij burge meester en wethouders. Doe dat wel per brief. Als u zich aan de regels houdt, voorkomt u proble men. Eventuele nadere informa tie over het hierboven beschreven onderwerp, kunt u verkrijgen bij de afdeling Algemene Zaken in het stadhuis (ingang L. Noord- straat). U kunt ook bellen. Tel. (01180) 26251, toestel 128. Uitsluitend zieken en ouderen, die niet voor de warme maaltijd kunnen zorgen, mogen gebruik maken van de dienstverlening Tefeltje Dekje. Zij kunnen maaltijden bestellen via tele foonnummer 27537, tussen 9.00 en 9.30 uur, op maandag en donderdag. Op die dagen worden de maaltijden ook bezorgd. De Unie van Vrijwilligers, die onder meer Tafeltje Dekje verzorgt, heeft voor de week van 16 t/m 21 januari a.s. het volgende menu samengesteld: Maandag - zuurkool met worst. Dinsdag - gehakt, andijvie, aardappe len Woensdag - jachtschotel rode kool Donderdag - karbonade, spinazie, aardappelen Vrijdag - rundvlees, sperziebonen, aardappelen Zaterdag - wat de pot schaft. W: Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133 Enige tijd geleden hebben burgemeester en wethouders besloten een aantal parkeerplaatsen aan te wijzen als algemene parkeerplaatsen voor invaliden. Wij maakten daar in de voorlichtingsrubriek van 21 december j.l. al melding van. Op de foto ziet u de twee parkeerplaatsen, die er zijn gekomen aan de Noordpoortplein, naast de ingang van het Gasthuis. Door middel van verk eersborden wordt aangegeven, dat op deze plaatsen alleen geparkeerd mag worden wanneer men in het bezit is van een juiste en'geldige invalidenpar- keerkaart. Andere weggebruikers mogen hier hun voertuig niet plaatsen. Nota Inspraak Het is nog altijd mogelijk om bij het bureau voorlichting in het stadhuis een blauw en een geel boekje af te halen. Het blauwe boekje gaat over inspraak (het is moge lijk om naar het gemeentebestuur reakties te sturen die betrekking hebben op de inhoud van deze Nota Inspraak) en in het gele boekje staan de reacties die zijn binnengekomen over de Ontwerp Nota Inspraak, met de antwoor den die de Commissie Inspraak daarop heeft gegeven. Herfst in Riga We herinneren u er nog even aan dat op woensdag 18 januari a.s. in de Schouwburg het toneelstuk "Herfst in Riga" wordt opge voerd. Het stuk wordt gespeeld door Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. Kaartverkoop: van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur bij de Gemeentelijke Cultu rele Dienst, Molenwater 99a, tel. (01180)-25156, bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, Nieu we Haven 41 - 43, tel. (01180)-15256 en bij Welzijns- centrum Bachten Komme, Bad huisstraat 104 in Vlissingen, tel. (01184V16420. Lezing Ook ter herinnering: In het Wijkcentrum Open Hof, Alexan der Gogelweg 59 in Vlissingen vindt op maandag 16 januari a.s. om 20.00 uur een lezing plaats over de klassieke methode van de acupunctuur volgens de oude oorspronkelijke Oosterse filoso fie. De lezing, georganiseerd door de Z.V.U. Vlissingen, wordt ge houden door de heer W. van den Branden, fysiotherapeut. De heer J. Niesten, arts, leidt het geheel in. Omstreeks 11 januari 1978 begint men met herbestratingswerkzaamheden in de Korte Noordstraat. Met deze werkzaamheden zal een week of 3 - 4 gemoeid zijn. Aansluitend wordt be gonnen met de herbestrating van het gedeelte Achter het Hofplein, dat ligt tussen de Korte Noordstraat en de Koningsstraal. Dit werk duurt onge veer 3 weken. Tijdens de werkzaamheden aan het wegdek worden de genoemde straten gesloten voor alle verkeer. Gedurende de herbestratingspcriode blijven de bedrijven in die straten zoveel moge lijk bereikbaar. In 1975 gaf het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland geen goed keuring aan het bestemmingsplan "In dustrieterrein Borsele 1973". Inmid dels is door een werkgroep, bestaand uit vertegenwoordigers van de ge meenten Borsele en Vlissingen, de Provinciale Planologische Dienst, Provinciale Waterstaat, de Arbeidsin spectie, de Inspectie van de Volksge zondheid voor de hygiëne van het mi lieu en de stedebouwkundige advies bureaus van de gemeenten een nieuw plan opgesteld: het ontwerp-bestcm- mingsplan "Haven-en Industrieterrein Sloe" Voornaamste elementen De voornaamste elementen uit het ontwerp van dit bestemmingsplan zijn de volgende: Het invoeren van een drieledige zonering, waardoor men een ruimtelijke scheiding teweeg brengt tussen het woon- en werk gebied; - Het invoeren van een lijst van toe laatbare activiteiten per zone, waardoor men een zekere selectie in de bedrijfsvestiging kan verk rijgen; - Het aanbrengen van groenzones op grond van de daarover ontwik kelde nieuwe gedachten. In het tijdvak van 28 december 1977 t/m 3 januari 1978 werden bij de ge meentepolitie in Middelbiïrg de vol gende voorwerpen aangegeven: - div. portemonnees met inhoud; - kinderjasje; - gouden armbandje met naamplaatje - zilveren armbandje; - div. bankbiljetten; - kent.bewijs deel III Mazda (1977) - 2 herenhorloges; - 2 dameshorloges; - damesmuts met pompoen; - bromfietshelm; - plastic zak met inhoud; - fotocamera in etui; - rabiespenning; - 2 brom fietsonderdelen; - bloedkoralen ketting met sleutel; - intcgraalhelm; - hondenpenning etui met sleutel; - div. handschoenen en wanten; - binnenwerk telapparaat; - zwarte portefeuille met inhoud. Inlichtingen over deze gevonden voorwerpen kunt u verkrijgen bij het politiebureau, Achter de Houttuinen 10, op woensdagen van 15.00 - 17.00 uur en op zaterdagen van 19.00 - 20.00 uur. Telefonische inlichtingen uitslui tend onder nummer (01180)-27251 De afgelopen week is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de reconstructie van de Noordweg, waarbij de aanleg van een parkeerterrein tussen Gerbrandylaan en Noordsingel. Volgens het plan van gemeentewer ken zou het terrein zo dicht mogelijk komen bij de Gerbrandylaan. Hiermee werd voorkomen dat het dicht zou komen bij de recreatiezaal en de zithoek van het Jacob Roggeveenhuis. Ook was het in deze opzet mógelijk de tuin van het bejaardentehuis te verbinden met het toekomstige groen op de hoek van de Noordsingel. De Stichting Jacob Roggeveen kon met dit plan instemmen. Een aantal bewoners van de Noordweg en de Gerbrandylaan had daar echter andere gedachten over. Zij verzochten het parkeerterrein op te schuiven in de richting van de Noordsingel. Naar aanleiding van deze verzoeken en na overleg met alle betrokkenen is besloten enigszins aan de wensen tegemoet te komen en de parkeerplaats 3 meter op te schuiven naar de Noordsingel. De ontworpen toegang naar het parkeerterrein aan de zijde van de Gerbrandy laan wordt voorlopig niet uitgevoerd. Bezien zal worden of één inrit vol doende blijkt te zijn. Tijdens de werkzaamheden aan de rijweg zal deze voor het verkeer niet tóegankelijk zijn. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid via de Wiardi Beckmanlaan - Gerbrandylaan. Informatie-avonden Het voorontwerp-bestemmingsplan is aan de instanties van vooroverleg ge zonden. Gelijktijdig is in de gemeen ten Vlissingen en Borsele een voor- lichtingsproccdure van start gegaan. Zo worden onder meer informatie avonden gehouden. Daarbij zal een forum, dat bestaat uit leden van de eerder genoemde werkgroep, aanwe zig zijn voor het geven van informatie. De burgemeesters van Vlissingen en Borsele zullen ieder in hun eigen ge meente als voorzitter van het forum de discussie leiden. Informatieavonden vinden plaats op dinsdag 17 januari om 19.30 uur in de "Jeugdhoeve" in 's-llecrenhoek; donderdag 19 januari om 19.30 uur in het Verenigingsge bouw in Nieuwdorp; maandag 23 ja nuari om 20.00 uur in het Dorpshuis in Ritthem; dinsdag 24 januari om 19.30 uur in het dorpshuis "Vijverzicht" in Borssele. Belang Hoewel het ontwerp-bestemmings- plan "Haven- en Industrieterrein Sloe" niet gaat over Middelburgs grondgebied, zijn we toch van mening dat bovenstaande informatie voor de inwoners van onze gemeente en om geving van belang kan zijn. Meer en gedetailleerde informatie kunt u verkrijgen bij het bureau voorlichting van de gemeente Vlissingen en bij het bureau Algemene Zaken van de ge meente Borsele (gemeentehuis Hein- kenszand). Bij het bureau Voorlich ting van de gemeente Middelburg kunnen belangstellenden gratis een populaire beschrijving van het plan afhalen. De toelichting en voorschrif ten liggen ter inzage. Dinsdag 3 januari j.l. is in de aula van de openbare basisschool "De Zeeburch" een informatie-avond gehouden over het plan "Rcijers- hove". De heer ir. J. Bolk van het stedebouwkundig adviesbureau "Stad en Landschap" verzorgde een toelichting op de vormgeving in de hoofdlijnen van het nieuwe woongebied ten zuiden van de Spinhuiswcg. Na de toelichting konden de ruim 40 aanwezigen, voor het grootste deel afkomstig uit de Magistraatwijk, vragen stellen aan de stedebouwkundige en aan ter zake deskundige me dewerkers van de gemeente. Na mens het gemeentebestuur was aanwezig de heer W.P.J. Baars, wethouder van ruimtelijke orde ning (bestemmingsplannen) c.a. Discussie-avond De wijkvereniging "Zuid" werd gevraagd nog een discussie avond over het plan te beleggen. Déze bijeenkomst vindt van avond, woensdag 11 januari om 19.00 uur plaats. Een ieder die opmerkingen, ideeën, wensen of nog vragen heeft over de plannen voor het genoemde gebied, is van harte welkom. Van de zijde van de gemeente zullen deze avond geen medewerkers aanwezig zijn. De resultaten van het overleg zullen door het bestuur van de wijkvereniging worden overlegd aan de gemeente. Vandaag Woensdag 11 januari starten in Midgard, Damplein Middelburg, de kur- sussen Hatha Yoga en gitaar. Zoals te doen gebruikelijk gaat dit gepaard met een open les om eventuele nieuwe be langstellenden te laten zien hoe een en ander in zijn werk gaat. Voor allebei de lessen is de aanvangstijd 20.00 uur pre cies. Ina Vliet Vlieland - Brands en Mark de Bokx, die de respectievelijke lessen geven, verwachten er vele belangstellen den voor. In de afgelopen periode hebben ze heel wat leerlingen gehad die met groot genoegen de beide kursussen heb ben gevolgd. Ina kreeg haar yoga opleiding aan het Saswitha instituut te Scheveningen. De kursus Hatha yoga omvat ademhalings oefeningen, ontspanningsoefeningen, het zich leren concentreren en een aan tal oefeningen om het lichaam soepel te maken en te houden. Het is zaak, zo vermeldde Ina nog, dat de deelnemers aan de kursus een matje meenemen en gemakkelijk zittende kleding dragen. Mark de Bokx vervangt in feite Pum Linck die wegens tijdgebrek zich ge noodzaakt zag het lesgeven te staken' zo gezegd heeft hij de gitaar in de wilgen gehangen. De kursus gitaar omvat de algemene techniek, die evenwel wordt afgestemd op de behoefte van de deel nemers, voor zover het althans de groep beginners betreft. Voor gevorderde gitaarspelers wordt verder gewerkt in de fingerpicking stijl. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze een eigen gitaar meebrengen. De op en lessen yoga en gitaar zijn gratis. Het lesgeld voor de hatha yoga bedraagt van januari t/m april 52,50 per per soon en voor gitaarles, over dezelfde periode, 35,— per persoon. Op zaterdag 14 januari organiseert Mi- gard (het centrum gaat er meteen weer flink tegenaan) een muzikaal kafé. Dit keer is het de Franse zanger/gitarist Goun die medewerking verleent. Goun is begonnen op een oude gitaar die hij van een buurjongen had geleend. Hij tokkelde wat en zong daarbij dan liedjes van o.m. Bob Dylan. Op de lange duur ging het allemaal wat vlotter en logi scherwijs beviel het amateuristische ge doe op een geleende gitaar hem niet meer zo. Er kwam een elektrische en Goun ging in verschillende groepen rock en blues spelen. Nadat hij een jaar of vijf zo bezig was geweest, ruilde hij de elektrische gitaar toch weer voor een akoustische en ging hard aan het werk om een geheel eigen repertoire op te bouwen, geinspireerd door figuren als Pentangle, Al Stewart en John Martyn. In 1973 vertrok hij naar Engeland voor ongeveer een jaar. Hij trad daar 's avonds op in clubs en speel de op verschillende festivals o.a. op het Charlton Festival samen met Pink Floyd. In 1977 maakte hij een tournee door Duitsland en Nederland waar bij o.m. in Delft speelde, de kranten prezen hem als een uitstekende vakman en Franse top- gitarist. Het optreden van Goun in Midgard be gint om 20.30 uur. Toegang 3,50. ZEEUWS MUSEUM TIJDELIJK GE SLOTEN Hel Zeeuws Museum te Middelburg zal in verband met interne werkzaamheden, vanaf 10 januari gedurende enkele we ken tot nacfere aankondiging gesloten zijn. 5

de Faam | 1978 | | pagina 5