EUROPA 1978 Verkiezingen Europese 1 Parlement .«A??-*. f- 13 -T Geen extra vakantiedagen voor scholieren OPHALEN HUISVUIL IN DE KERSTWEEK Totstandkoming beleid in de gemeenschap Ér* *d| *'- 4 V* 198 ««««mil GEVONDEN VOORWERPEN q0o KOOPAVONDEN GEEN SPREEKUUR COMMISSIE HUISVESTING EN GEMEENTE ARCHIEF GESLOTEN KERSTBOOM STADHUIS "'1 PLAN ONTWIKKELING RELIERSHOVE TOCH EEN SPORTHAL? - TOCH EEN STUK RONDWEG? NIEUWS UIT POELENDAELE 5 VOLKSKERSTZANGJ IN BURGERZAAL VERKEERS MAATREGELEN F GEMEENTELIJKE CULTURELE DIENST MIDDELBURG KERSTBOOM VERBRANDING f Voor velen is de organisatie van de Europese Gemeenschap een ondoor zichtige zaak. Ingewikkeld zitten de vele instellingen in elkaar. Daarom is het gewenst de 4 instellingen die voor het beleid verantwoordelijk zijn hier onder eens op een rijtje te zetten. Wanneer we spreken van "de Europese Gemeenschap" moeten we ons reali seren dat hier eigenlijk sprake is van 3 Europese Gemeenschappen die resp. in 1952 en 1958 zijn opgericht. Het be treft hier de Europese Gemeenschap pen voor kolen en staal (1952), de Eu ropese Gemeenschap (1958) en Eura tom (1958). Tot 1967 kenden deze Ge meenschappen ieder hun eigen Raad van Ministers en hun eigen Kommis sies. Sinds 1967 is er één Kommissie en één Raad die alle bevoegdheden uitoe fenen waarmee de vroegere instellin gen waren uitgerust, en wel onder de zelfde voorwaarden en volgens dezelfde regels die al in drie verdragen waren vastgelegd. Met de uitvoering van de aan de Ge meenschap toevertrouwde taken zijn dus 4 instellingen belast: De Europese Kommissie, de Raadv% Raad van Mi nisters, het Europese Parlement en het Hof van Justitie. Schematisch weergegeven ziet de si tuatie er als volgt uit: 1. De Europese Kommissie. Deze instelling vormt het Dagelijks Bestuur van de Europese Gemeen schappen en bestaat uit 13 leden. Deze Europese kommissarissen, zoals zij worden genoemd, worden aange wezen door de regeringen van de lid staten. De grote landen wijzen elk 2 leden (kommissarissen) aan, de kleine landen waaronder Nederland, elk 1 lid (kommissaris). Momenteel is de Nederlandse oud- minister van Defensie Ir. H. Vrede- ling, Kommissaris voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Eenmaal aangewezen voor het lid maatschap van de Europese Kommis sie mogen de kommissarissen geen opdrachten van de regeringen van de lid-staten die hen aanwezen aanvaar den. De Europese Kommissie heeft op grond van het Verdrag aan Rome de taak uitvoering te geven aan dit in 1957 tot stand gekomen verdrag. Een van de voornaamste onderdelen van deze laak is het nemen van initia tieven, waartoe voorstellen worden gedaan aan de wetgevende instelling: de Raad van Ministers. 2. De Raad van Ministers. Dit hoogste orgaan van de Gemeen schappen neemt uiteindelijk de heslui ten. De Raad is samengesteld uit 9 ministers, te weten uit elke lidstaat één. De taak van de Raad is te bezien of de door de Kommissie gedane voorstel len voor alle negen landen uitvoerbaar zijn. Alvorens zij terzake besluiten neemt raadpleegt de Raad o.m. het Europese Parlement. 3. Het Europese Parlement. Het aantal leden dat na de verkiezin gen in 1978 410 zal bedragen, worden nu nog afgevaardigd door de nationa le volksvertegenwoordigingen van de lidstaten. Van de 198 huidige leden worden er door Duitsland, afgevaar- De eerste Kerstdag valt op zon dag, de tweede op maandag. Dat betekent dat het huisvuil op deze maandag niet zal worden opge haald. Het gevolg is dat de huis- vuildienst in de week waarin tweede Kerstdag valt de dienstre geling anders dan gebruikelijk zal uitvoeren. De regeling is dan als volgt: huisvuil dat gewoonlijk op maandag wordt opgehaald, wordt nu op dinsdag opge haald. huisvuil dat in de regel op dinsdag wordt nu op woens dag opgehaald. tenslotte wordt het huisvuil dat op woensdag pleegt te worden opgehaald, nu op donderdag opgehaald. Nogmaals: deze wijziging geldt dus alleen in de genoemde week. Van deze gelegenheid maken wij gebruik u er nog eens o'p te wijzen dat huisvuil niet vroeger dan twee uur voor de reinigingsdienst, op of aan de straat mag worden ge plaatst. U voorkomt daamee on der andere dat loslopende hon den, soms ook katten, trachten toegang tot de inhoud te krijgen. Bovendien is het natuurlijk geen gezicht dat het aanzien van de straat zo lange tijd wordt ver stoord door de plaatsing van huisvuil (hetzelfde geldt voor het grof vuil). Ook in dit opzicht is het zaak milieubewust te zijn! We hebben al meermalen gezien dat er mensen zijn die al de avond van tevoren hun huisvuil aan de straat zetten. Niet alleen doen wij hierbij nog eens dringend beroep op een ieder de voorschriften na te leven, we wijzen er tevens op dat in de toekomst op dit punt wat meer controle niet is uitgesloten. Aangezien de Nederlander in het algemeen zuinig op zijn geld heet te zijn, kunt u het beter niet kwijt raken aan de geldelijke gevolgen van een bekeuring. DE INSTELLINGEN VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAPPEN INITIATIEF - BESLISSING - UITVOERING EUROPESE COMMISSIE Cconomisch en Sociaal Comité Raadgevend Comité MINISTERRAAD DEMOCRATISCHE CONTROLE EUROPEES PARLEMENT digd en door België en Nederland elk 14, Denemarken en Ierland elk 10 en door Luxemburg tenslotte 6. Het huidige parlement heeft slechts beperkte bevoegdheden. Als uiterste middel kan het de Kommissie tot af treden dwingen als de afgevaardigden een motie van afkeuring aannemen met een meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen. Tot nu toe heeft het Parlement deze bevoegdheid echter nooit gehanteerd. Door de rechtstreekse verkiezingen in 1978 zullen de burgers zich hopelijk weer bij het Europese gebeuren betrokken voelen. Op achtergronden, taken en bevoegd heden wordt in toekomstige afleve ringen van deze serie nader ingegaan. 4. Het Hof van Justitie. Dit hoogste rechtskollege van de Eu ropese Gemeenschappen bestaat uit rechters uit de diverse lidstaten en ze telt in Luxemburg. Bij schending van het Verdrag van Rome door lidstaten, ondernemingen, instellingen of burgers, kan degeen die zich benadeeld voelt, een klacht bij het I lol' indienen. Deze klacht wordt dan door hel Mof onderzocht, waarna een uitspraak wordt gedaan clic voor tie partijen bindend is. Raad en Kommissie worden voor za ken betreffende gemeenschappelijke markt en Euratom bijgestaan door het Ekonomisch en Sociaal Comité, sa mengesteld uit vertegenwoordigers v.d. verschillende groepen uit het ekonomisch en sociale bestel. Voor zaken betreffende de Europese Ge meenschap voor kolen en staal wordt de Kommissie bijgestaan door een Raadgevend Comité, bestaande uit vertegenwoordigers van producenten, werknemers, gebruikers en handela ren in kolen en staal sektor. De financiering van de gemeenschap Sinds 1970 beschikt de gemeenschap over een door de Raad goedgekeurd stelsel waarbij aan de Gemeenschap bepaalde eigen inkomsten worden verleend. RECHTERLIJKE CONTROLE HOF VAN JUSTITIE Dit stelsel is .geleidelijk (van 1971 - 1977) ingevoerd. Van 1971 - 1974 was maar een gedeelte van de gemeen schapsuitgaven door eigen inkomsten gedekt. Enerzijds gebeurde dit door de in voerheffingen op landbouwprodukten en anderzijds door de diverse douane rechten. De rest werd "bijgepast" door de nationale bijdragen volgens een vaste verdeelsleutel. Het was aanvankelijk de bedoeling vanaf 1 januari 1975 de begroting vol ledig te financieren uit eigen inkom sten bestaande uit alle landbouwhef- fingen en douanerechten alsmede een gedeelte van de B.T.W. tot maximaal 1% hiervan. In 1977 bejeikt men echter pas over eenstemming over de harmonisatie van de berekeningsgrondslag van de B.T.W. Per 1 januari a.s. zal derhalve eerst de volledige begrotingsfinanciering uit eigen middelen plaatsvinden. De uitgaven van de gemeenschap worden wel gesplitst in een gedeelte "vrije" uitgaven en een gedeelte "ver plichte" uitgaven. Deze laatste uitga ven vormen het grootste deel en be dragen voor 1977 meer dan 65%. Hel betreft hier uitgaven die overwegend zijn bedoeld ter veiligstelling van de landbouwmarkten. Hel Parlement kan voor deze uitgaven slechts wijzigingen voorstellen die géén algemeen uitgavenverhogend ef- fekt hebben of zij kan de begroting in haar geheel verwerpen. In het tijdvak van 7 t/m 13 december 1977 werden bij de gemeentepolitie in Middelburg de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: - kinderbril; - diverse wanten en handschoenen; - diverse sleutels; - kettinkje met naamplaatje; - diverse portemonnee's met inhoud; - penning gezinshulp; - kindergymschoentje; - autosleutels; - bankbiljet; - portefeuille met autopapieren en paspoort; - enveloppe met buitenlands geld; - zilveren armbandje met naamplaat je Inlichtingen over deze gevonden voorwerpen kunnen worden inge wonnen bij het politiebureau, Achter de Houttuinen 10, op woensdagen van 15.00 - 17.00 uur en op zaterdagen van 19.00 - 20.00 uur. Tefelonische inlich tingen uitsluitend onder nummer (01180)- 27251. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Maandag 2e Kerstdag wordt in de Burgerzaal van het Stadhuis weer het traditionele Kerstconcert gehouden. Dit keer een pianoconcert door Ge rard Hengeveld. Op het programma staan de volgende werken: 1. Prelude en fuga in es-kl. terts J.S. Bach (uit Das W.T.K. Band 1) 2. Sonate in Es-gr. terts J. Haydn allegro - adagio - presto 3. a. Mazurka in a-kl. terts op. post- hume F. Chopin. b. Mazurka in G-gr. terts op 50 No. 1 c. Nocturne in cis-kl. terts op. posthume d.'Scherzo in bes-kl. terts op. 31 4. "Images" (le serie) Cl. Debussy Reflets dans Peau Hommage Rameau Mouvement 5. a. Valses poeticos E. Granado b. Allegro de Concierto Het concert begint om 20.30 uur pre cies. Entree 5,50, PAS 65 en CJP 2,50. Kaarten zijn op werkdagen verkrijg- In verschillende folders van reisbu reaus e.d. wordt gesuggereerd dat schoolkinderen buiten de vastgestelde zomervakantie om nog een aantal ex tra dagen van school mogen verzuimen om bijvoorbeeld met de ouders naar de wintersport te gaan. Deze berichten zijn niet juist. Minister Van Kemenade van onder- xijs en wetenschappen wijst erop dat volgens de leerplichtwet aan kinderen van 6 tot 16 jaar maximum tien dagen extra verlof gegeven kan worden door de schoolhoofden en dan alleen als er sprake is van gewichtige redenen. Daaronder wordt niet gerekend de voorkeur voor een vakantie buiten de schoolvakanties Schoolverzuim is volgens minister Van Kemenade een ernstige zaak waarvoor slechts wegens gexichtige redenen verlof verleend wordt. In het lager en voortgezet onderwijs wordt van de leerlingen verwacht dat zij geen les of praktijktijd verzuimen die vol gens het lesrooster gevolgd moet wor den. Voor alle leerlingen valt deze eis af te leiden uit de diverse onderwijs wetten. Het kan voorkomen dat het belang dat de leerling onderwijs volgt moet xij- ken voor belangrijker zaken die dan schoolverzuim tot gevolg hebben, bij voorbeeld ziekte, een gevaarlijke bes mettelijke ziekte in het gezin, gods dienstplichten, jubilea in het gezin, de begrafenis van een gezinslid. Als zulke gewichtige omstandigheden zich voordoen kan het schoolhoofd verlof verlenen om de lessen te verzuimen. Als hij aan één bepaalde leerling in één bepaald schooljaar meer dan tien dagen extra vrij wil geven moet hij eerst toestemming hebben van de leerplichtambtenaar van de gemeente waarin de school staat. Minister Van Kemenade zegt dat schoolhoofden die extra vrije dagen weigeren voor een vakantie buiten de schoolvakanties om. niet weigeren uit onxil maar omdat volgens de wet daarvoor geen vrij gegeven mag wor den. De voorkeur voor een bepaalde vakantie buiten de schoolvakanties om zal volgens hem in bijna alle ge vallen niet worden aangemerkt als een gewichtige reden zoals wordt aange geven in de leerplichtwet. Het vorenstaande was voor burge meester en wethouders aanleiding de scholen in de gemeente Middelburg te herinneren aan hun brief van 1969 waarin zij hun standpunt reeds heb ben weergegeven. Burgemeester en wethouders wijzen erop dat ouders, verzorgers enz. verplicht zijn er voor te zorgen dat hun kind de school gere geld bezoekt. Het college wil dat uit sluitend in het geval van de bedoelde gewichtige redenen verlof wordt ver leend. Daaronder verstaat het college niet het uitspreken van de voorkeur voor een vakantie buiten de normale schoolvakanties. Evenmin valt daar onder verlenging of uitbreiding van die normale schoolvakanties. Het gemeentebestuur vindt dat er xel een uitzondering mag xorden gemaakt als een gezin onontkoombaar door bedrijfsomstandigheden vastzit aan een vakantie buiten de normale pe rioden. Omdat er, zoals gesteld, sprake kan zijn van verkeerde of misleidende voorlichting over schoolverzuim' waardoor ouders reeds vastzitten aan een afgesloten reisovereenkomst, me nen burgemeester en wethouders dat voor het lopende schooljaar 1977/1978 nog enige soepelheid kan worden betracht. Voor volgende schooljaren willen zij strikte toepas sing van de wet. baar bij de gemeentelijke culturele dienst in de Schouwburg, Molenwater 99a, tel. (01180)- 25156 en bij de tele foniste van het stadhuis, Lange Noordstraat Itel. (01180)-26251 Volgens de winkelsluitingswet mogen de winkeliers hun zaken van dinsdag 20 december t/m vrijdag 23 december geopend houden tot 21.00 uur. Ook op zaterdag 31 december a.s. mogen de winkels tot 21.00 uur geopend zijn. Volgende week woensdag 28 decem ber, zal door de commissie huisvesting geen spreekuur worden gehouden. De gemeente-archivaris gaat een weekje met vakantie. Daarom is het gemeentearchief aan de Lange Noordstraat nr. 19 van 27 t/m 30 december a.s. gesloten. Velen hebben al kunnen zien dat ook dit jaar weer gezorgd is voor de plaat sing van een kerstboom voor het Stadhuis. Wat misschien niet door een ieder is vastgesteld, is dat er in tegen stelling tot voorgaande jaren slechts één boom is opgesteld. Voorheen wa ren het er namelijk twee. De oorzaak daarvan is dat de prijs van de 12 meter hoge boom dit jaar 525,— bedroeg en daarmee nogal fors uitging boven die van vorig jaar (toen J' 320,— De prijsstijging zou een gevolg zijn van het feit dat het aanbod van bomen van dit formaat aanzienlijk geringer is ge worden. Dat komt omdat er nog wei nig van deze bomen zijn die geen' bruine takken vertonen of bruine punten aan de takken hebben. De oorzaak daarvan is de uitzonderlijk warme zomer van 1976 die dus op de ze manier nawerkt. De aankoop van slechts één boom had niet alleen een financiële kant. Zij paste daarnaast ook erg goed in de aktie "Geef om de Natuur". Overi gens: de gemeente kocht, evenals in vorige jaren, toch nog wel een andere kerstboom, namelijk één van 4 meter, die in de Burgerzaal is opgesteld. De genen die de volkskerstzang op don derdag 22 december bijwonen en het kerstconcert op 2e kerstdag zijn in de gelegenheid van deze sfeerverhogende entourage te genieten. Ook kunnen dat de personen die op 2 januari a.s. gebruik maken van de "Open Tafel". Verlichting kerstboom Het is wel aardig dachten wij nog iets meer te vertellen over de kosten die de gemeente aan de kerstboom Voor het stadhuis heeft. Niet alleen kost die ene boom 525,— ook moest de verlich ting worden aangepast aan nieuwe veiligheidsvoorschriften. Daarmee was 2000,— gemoeid. Dit is een eenmalige uitgave want de verlichting wordt natuurlijk vele jaren gebruikt. Bij de genoemde kosten komen nog de kosten die door gemeentewerken worden gemaakt. Zij moeten de straat openbreken en de boom plaatsen. De loonkosten van de ambtenaren die dat doen en de eventuele materiaalkosten behoren ook tot de kosten van deze boom. Hetzelfde geldt voor het weg- - halen en vervoeren. Al met al kost zo'n boom wat meer dan ogenschijnlijk het geval lijkt te zijn. De gemeente heeft dit er echter met genoegen voor over om ook op straat de sfeer te verhogen en daarmee te trachten de binnenstad nog aantrekkelijker te maken dan zij al is. We blijven nog wal in de kerstsfeer. Jaarlijks plegen kerstbomen te worden verbrand. Die verbrandingen gebeu ren zoveel mogelijk op centrale pun ten. Overal zal men na de Kerst vooral de jeugd zien slepen met bomen die zij bij de burgers ophalen. Voor zover op het ogenblik bekend vinden bedoelde verbrandingen op volgende plaatsen en tijdstippen plaats: open terrein tussen Schroeweg en Buitenruststraat, op maandag 2 januari 1978 vanaf 19.00 uur. in de berm van de doodlopende weg ten zuiden van de molen in Sint-Laurens, op woensdag 4 ja nuari vanaf 19.00 uur. Gaat u niet op eigen houtje een boom of meerdere bomen verbranden! Hier komt namelijk de veiligheid van u en van anderen in het geding en de hin der die anderen mogelijk van rook, verbrandingsdelen enz. kunnen on dervinden. De windrichting is ook iets wat tevoren goed moet worden on derkend. Vandaar dat plaatsbepaling niet altijd even eenvoudig is. Voor kerstboomverbranding is toestemming van het gemeentebestuur nodig. Voor die toestemming gegeven wordt, wor den eerst adviezen gevraagd van brandweer, politie en gemeentewer ken om zoveel mogelijk alle veilig heids- en milieu-aspecten tot hun techt te doen komen. Aan de hand van de doelstellin gennota Reijershove en de door de gemeenteraad gemaakte kant tekeningen is een programma van eisen opgesteld en een schetsplan ontworpen waarin een suggestie is gegeven voor de vormgeving van dit woongebied. In deze rubriek van volgende week zullen wij een tekening van het plan en de belangrijkste pun ten uit de toelichting opnemen. Wij vestigen reeds nu uw aan dacht op de informatieavond over dit plan. Deze bijeenkomst zal gehouden worden op 3 januari 1978 om 20.00 uur in de basis school "De Zeeburch", Keurhove 3. In onze rubriek van vorige week heb ben we een stukje geschreven over de begrotingsvergadering van 8 decem ber j.l., dat er op neer kwam dat er (nog) geen sprake zou zijn van de houw van een sport- en evenemen tenhal in Dauwendaele en evenmin van het versneld aanleggen van een gedeelte van een rondweg om de stad. Burgemeester en wethouders hebben zich vanzelfsprekend over deze situa tie gebogen en zich afgevraagd wat nu te doen zou staan om uit de impassie te komen. Het beraad van burgemeester en wet houders heeft heel wat opgeleverd. Hun voorstellen zullen al zijn behan deld als u dit leest (doordat dit blad slechts één keer per week verschijnt kunnen wij in onze berichtgeving de ontwikkelingen niet altijd vóór zijn). De beslissing zal de afgelopen maan dag zijn genomen. Over die beslissing berichten wij u de volgende week na der. Tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsdagen is het overdekte zwembad Poelendae- le niet op de normale uren geopend. Hoe de openings- en sluitingslijden dan wel zijn ziet u op onderstaand overzichtje: Zaterdag 24 december 1977: tot 15.30 uur geopend Zondag 25 december 1977: gesloten Maandag 26 december 1977: 10.00-13.00 uur geopend Zaterdag 31 december 1977: tot 15.30 S uur geopend Zondag 1 januari 1978: gesloten Maandag 2 januari 1978: vanaf 9.00 S uur geopend, 's Morgens geen zwem- ft lessen. Morgen, donderdag 22 december, vindt zoals ieder jaar een volkskerst zang plaats in de burgerzaal van het Stadhuis. De toegang daarvoor is vrij. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt met een kort welkomstwoord door burgemeester P.A. Wolters geo pend. Aan deze avond wordt mede werking verleend door de muziekver eniging O.N.D.A. uit Nieuw- en St. Joosland. het interkerkelijk gemengd koor "De Zuiderzangers", de Chr. ge mengde zangvereniging "De Lofste- m", en studenten van de Chr. Peda gogische Akademic met een blok- fluitkwartet en deklamatie. Het ker stevangelie zal worden gelezen door kapiteine Meulenbelt van het Leger des Heils en de heer B. Schrik. I Parkeerplaatsen voor invaliden. In het Koninklijk Besluit van 5 mei 1977 staat o.a. dat een gemeentebe stuur recht heeft om parkeerfacilitei- ten voor lichamelijk gehandicapten en degenen die hen vervoeren le verrui men. Dat betekent dat het mogelijk is algemene parkeerplaatsen voor inva liden aan te wijzen. Alleen personen die een geldige door het bevoegd ge zag afgegeven invalidenparkeerkaart hebben, mogen van dergelijke par keerplaatsen gebruik maken. Voor andere weggebruikers is het dus niet toegestaan op die plaatsen te parke ren. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten een aantal parkeerplaat sen in Middelburg aan te wijzen als algemene parkeerplaatsen voor inva liden, en wel in de volgende straten: 2. 6. Groenmarkt, de eerste parkeer plaats vlak na de Burg-promenade. Zusterplein, de eerste en tweede parkeerplaats vanaf de Zuster straat. Plein 1940, voor het pand nr. 1. Vlissings Bolwerk, op het nabij het viadukt gelegen parkeerterrein. Kanaalweg, de eerste parkeer plaats vanaf de Stationsbrug gren zend aan de gereserveerde taxi standplaatsen. Molenwater, de vijfde en zesde parkeerplaats vanaf de ingang van Miniatuur Walcheren, tegenover de Schouwburg. Noordpoortplein, de eerste en txeede parkeerplaats direkt naast de ingang van hel Gasthuis. Door middel van verkeersborden wordt bij de bogenoemde parkeer plaatsen aangegeven dat deze alleen bestemd zijn voor invaliden. Tot 13 januari 1978 kan iedere be langhebbende beroep instellen bij de Kroon. Het beroepsschrift moet wor den ingediend bij de Kommissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg.

de Faam | 1977 | | pagina 5