He wintersporters kie voor Oostenrijk De donkere jaargetijden Wintersport voor jongeren hoeft niet duur te zijn TOERISTISCH KORT Mens en dier Polyester caravans populair Zwitserland goedkoper dan u denkt Laat wijn uw tolk zijn - ti-i:" hM Ongeveer de helft van alle Nederlandse wintersporters kiezen een verblijfplaats In Oostenrijk voor hun winterse plezier. In het afgelopen sei zoen registreerde Oostenrijk 270.000 wintersporters uit Nederland. Dat was 21,8% méér dan het seizoen daar voor. De komende winter verwacht Oostenrijk 300.000 Nederlanders, aldus dr. W. Müller, directeur van het Oos tenrijks Verkeersbureau in Amsterdam. B.P. VERMIJ '-'"X v...f»'rV- \\'*A varia i Het pas van de pers gekomen overzichtelijke winter- programma van de Stichting NBBS - de ANVR - reis- specialist voor jongeren en studrenden van 15 tot 36 jaar - toont aan dat de prijzen voor wintervakanties voor jonge mensen niet al te hoog hoeven te zijn. Vooral de junior-arrangementen in de Alpen van Zuid-Duitsland (17-daagse treinreizen op basis van volpension met ver blijf in internationale jongerencentra) zijn daarvoor een bewijs. De prijzen variëren van 605,- tot 705,-, in clusief de skilessen, ski-uitrusting, liften en excursies. Trouwens: óók voor de andere wintersportbestem mingen in de winterreisgids van de NBBS zijn de prijzen redelijk in vergelijking met een soortgelijk aanbod bij andere reisorganisatoren, zélfs in het hoogseizoen (kerstdagen en februari). De wintersportbestemmingen van de NBBS bevinden zich het komende seizoen in Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, Italië en Noorwegen. Behalve alpine-skiën biedt NBBS-jongereizen nu ook de mogelijkheid tot langlauf in Lillehammer in Noorwegen. Jonge mensen die er „gewoon" een aantal dagen tussenuit willen om te genieten van een andere omge ving en uitzicht, kunnen kiezen uit een aantal „Tussen doortjes" naar allerlei hoofdsteden in Èuropa, waarbij natuurlijk Londen. Strandvakanties zijn niet vergeten. Jonge mensen kunnen er via NBBS van genieten in Tunesië en Gran Canaria. Nieuw en heel apart in de NBBS-reisgids zijn de verre trektochten voor avonturiers naar o.m. Afghanistan, Hi malaya, Kenia, Marokko en Mexico. Wie liever enige tijd in een kibboets in Israël werkt of met de trein door Siberië naar Japan wil reizen, kan de komende maanden óók bij de NBBS terecht. Een werkvakantie in Israël van drie maanden voor 864,-, een toer- en trektocht door Af- hanistan van 27 dagen voor 2390,- e.d. Het NBBS-jongerenreisprogramma voor de komende winter biedt voor elk wat wils en verder natuurlijk de betrouwbare en goedkope vervoersmogelijkheden per trein, boot en vliegtuig, waardoor NBBS bij veel jongeren allang bekend is. Zwitserland heeft nog steeds de naam „een duur land" te zijn. Niets is minder waar, want de inflatie lawine is aan Zwitserland min of meer voorbij gegaan. Verhoudingsgewijs is Zwit serland de laatste jaren voor Nederlandse toeristen steeds goedkoper gewor den. Wie héél voordelig va kantie wil vieren in Zwitser land, moet eens kennis nemen van de „winter- Pauschalarrangementen", een begrip in Zwitserland. In de meeste wintersport plaatsen wordt tussen de cember en april voordelige ski- of skiwandelarrangemen- ten aangeboden, die meestal omvatten: een week logies in een- hotel/vakantiewoning, -In hetgrensverkeertussen de Westduitse Bondsrepubliek en de DDR rijden sneltreinen in de komende winterdienst weer via de grensovergangen Helm- stedt, Marienborn tot Eisleben, Ludwigstadt - Probstzella tot Saalgeld en Hof - Gutenfürsttot Plauen. Dit grenslandverkeer per trein wordt uitsluitend op zaterdag en zondag verzorgd en voorts dagelijks van 22 de cember - 2 januari, 22 maart - 28 maart en van 12 mei -16 mei 1978. - Vliegtuigen van British Air ways zijn sinds 1 november 1978 in de hele wereld op vliegtuigstations slechts her kenbaar aan de lettercombina tie BA vóór het vluchtnummer. De nu nog gebruikelijke lette raanduidingen BA (interconti nentaal), BE (Europa) en BZ (regionaal) wprden afgeschaft. Ook de cijfercombinaties van de vluchtnummers worden herzien. - Gehandicapten in een rol- stoei en hun begeleiders kun- nensindsl september j.l. bijd€ Duitse spoorwegen (DB) gratis plaats reserveren. Het gaat om een proefneming. Dat is ook de reden waarom men voor dit soort reserveringen uitsluitend terecht kan bij de spoorwegsta tions. Uitzondering vormen de treinen, waarvoor plaatsreser vering al verplicht was. -De Zweedse rederij TT-Linie heeft het vaarplan Trave munde - Helsingborg gewij zigd. Het m.s. Oliver Twist" vertrekt nu dagelijks om 22 uur vanuit Travemunde naar Hel singborg en vaart vandaar om 11 uur terug. Bij de afvaarten op vrijdag en zaterdag vanuit Travemunde wordt aangelegd in de haven van Kopenhagen. Aantrekkelijk is hetzgn. minita- rief, geldig voor één tot vijf per sonen. Voor een retourtje wordt dan (inclusief de auto) f 80,- (Kopenhagen) of f 110,- (Helsingborg) be taald. - In het Sheratonhotel in München kan men vanuit alle 650 kamers de hele hotel gang overzien. Elke hotel kamer heeft een „spionne tje" met een „zicht" van 180 graden, zelfs een op de „deurmat" liggende krant kan worden herkend. Alle kamerdeuren zijn voorzien van een veiligheidsketting. —Kinderen tot 18 jaar kunnen in hetRamadahotelPapa Luna"' in Peniscola (Spanje) voortaan gratis overnachten als ze op de kamer van hun ouders willen verblijven. ,,Papa Luna" was al eerder vriendelijk tegenover kleine gasten", want kinderen tot 12 jaar eten er gratis. Deze nieuwe service geldt tot 15 juni 1978. Daarna worden de kindjes tot 18 jaar" weer vol wassen... - British Airways gaat vanaf 30 oktober a.s. drie maal perweek met een Super VC 10 nonstop vliegen tussen Dusseldorp en Teheran. Vertrek uit Dussel dorp op maandag, vrijdag en zondag om 13.30 uur, vertrek uit Teheran op maandag, woensdag en donderdag om 10.00 uur plaatselijke tijd. - De Londense luchthaven Heathrow krijgt in december een verbinding met de onder grondse. Daarop is lang ge wacht. Binnen 40 minuten kan men voortaan het Londense Westend bereiken. De kosten voor de bouw van dit nieuwe deel van de ondergrondse be droegen 30 miljoen pond Ster ling. Er worden jaarlijks 11 mil joen passagiers verwacht. -De „Waldbahn", de 72 km. lange spoorlijn tussen Degge- ndorf en Zwiesel bij Eisenstein in Beieren, bestaat 100 jaar. Vroeger was de spoorlijn var betekenis voor het grensver keer met Tsjechoslowa- kije.Sinds 1945 loopt de spoor lijn aan de Tsjechische grens dood. Een deel is er zelfs op gebroken. De „Waldbahn" wordt nu gebruikt voor sight seeingritjes tijdens de vakan ties. De route gaat over hoog gelegen bruggen, door tunnels en mooiedalenvan hetBeierse woud. Ruim 4000 arbeiders waren bij de aanleg van de technisch vernuftige spoorliji betrokken. - Sinds de openstelling een jaar geleden passeerden ruim anderhalf miljoen auto's de mooie Tauernautobahntunnel in Oostenrijk. Juli en augustus waren topmaanden; toen werd ongeveerdehelft van dit aantal geregistreerd. In het eerste jaar werd 27 miljoen gulden tol ontvangen. Conclusie na één jaar; de tunnel wordt als een voudige verbindingsweg door de Alpen door buitenlanders ondanks de tolheffing, ge waardeerd. - British Airways biedt samen met de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Air lines de snelste verbinding van Europa naar Houston (Texas). Acht uur en acht minuten duurt de reis met de Concorde van Londen naar Washinton en verder met een Boeing 727 naar Houston. Dit levert een tidsbesparing op van 2'/2 uur vergeleken met de nonstop- vlucht Londen - Houston met een ander vliegtuig. visie. De donkere weersomstandigheden nopen wel tot technische aanpassingen. De langere belichtingstijden kunnen natuurlijk worden opgevangen door de camera op een statief te plaatsen. Maar gemakkelijker is het wanneer snellere films gebruikt worden. Bij zwart-wit is dat geen probleem, maar voor de dialiefhebber is dat anders. Toch is ook nu zijn probleem opgelost met de „snelle" films, die nu overal te koop zijn. De winst in gevoeligheid geeft de kleinbeeldfotograaf vrijwel dezelfde flexibiliteit als tijdens het fotograferen gedurende de lichtere jaarge tijden. Uit de snel stijgende ver koopcijfers blijkt duidelijk dat ook in Nederland de be langstelling voor de echte polyester lichtgewicht ca ravans de laatste tijd met sprongen toeneemt. Dit is overigens geen wonder, want deze cara vans zijn weliswaar wat duurder maar bieden tege lijkertijd de zekerheid dat die meerkosten er door de eigenaren in korte tijd weer volledig worden uitge haald, omdat ze ondermeer licht zijn (dus brandstofbe sparing bij het trekken), praktisch onderhoudsvrij zijn (dus nagenoeg geen onderhoudskosten) en bui ten de winter kunnen door brengen (dus geen dure winterstalling). De belangrijkste Euro pese producent van echte polyester lichtgewicht ca ravans is de Italiaanse Lander-Graziella fabriek in Padua, waarvan Pon Tra ding - de Nederlandse ver koop vertegenwoordigt. De eerder genoemde sterk stijgende waardering voor polyester lichtgewicht caravans blijkt wel zonne klaar uit het feit dat onlangs op de internationale cara- ski (wandel)-les en een abonnement op de transpor tinstallaties in het skigebied. De Schweizerische Ver- kehrszentrale heeft alle mo gelijkheden voor het seizoen 1977/78 per regio samenge vat in drie folders: - „Pauschalarrangements für Skifahrer und Skiakroba- ten", prijzen vanaf Zfrs. 238 p.p. half pension (Saas Fee), - „Pauschalarrangements für Langlaufer und Skiwande- rer", prijzen vanaf Zfrs. 198 Nu de donkere maanden met hun storm en regen be- p.p. half pension (Kanders- gonnen zijn, heeft iedereen zijn stoel dichter bij de kachel teg). of de verwarming geschoven. Gedurende het weekeinde De drie folders zijn gratis willen we nog wel even een blokje omgaan. Per slot van verkrijgbaar bij het Nationaal rekening moet je toch nog even een frisse neus halen. Met Zwitsers Verkeersbureau, gemengde gevoelens begeven we ons buiten de deur. i Koningsplein 11Amsterdam, Toch is er voor eenieder die er maar oog voor heeft, heel dat ook informatiemateriaal wat moois te zien. De waterplassen op straat reflecteren over Zwitserse wintersportre- de grijze lucht en weerspiegelen bomen en gebouwen, gio's en -plaatsen verstrekt. Hier en daar drijft een afgevallen blad op het water. Tel. 020 - 222033. Kortom: onderwerpen genoeg voor een fotograaf met Als er zo veel op het lijstje staat dat de Sint het niet meer ziet zitten. Of als er helemaal geen lijstje is. Of als er iets goed te maken is, zonder woorden, met alleen maar een afdruk van de rode kuslippen van Piet op het kaartje. Voor die gelegenheden is er altijd een lekkere fles wijn te schenken. Maar, het moet wel een verrassing blijven. Een originele verpakking dus. Denk dan eens aan de surprise als uit een héél groot pak een kunststof flessenrek komt, of een flessendrager of zo'n handig huishoudkratje, gevuld notabene met een paar echte lekkere flessen voor achter de kachel of voor in de ijskast! Reken maar dat Piet dan weer „getapt" is en dat op de gezondheid van de goede Sint'geproost zal worden Oostenrijk is een winter- sportland bij uitstek en doet er alles aan om de infrastruc tuur te verbeteren. Winter sporters kunnen het ko mende seizoen kiezen uit: o 546 wintersportplaatsen met sneeuwvrij gehouden wandelwegen (afstand van wandelroutes'ongeveer 9500 km oftewel ongeveer een kwart van de omtrek van de aarde), 473 wintersportplaatsen met gemarkeerde langlauf- routes en skiwandelwegen (totale lengte 6800 km), 160 wintersportplaatsen met mogelijkheden tot skibob-onderricht en het huren van skibobs, 87 wintersportplaatsen met skicursussen vóór Kerstmis tegen aantrekke lijke prijzen in combinatie met voordelige arrangemen ten, 33 kunstijsbanen, 794 overdekte zwembaden (de meeste met fitness service), 11 ski-crêches, 370 skischolen met onge veer 6500 gediplomeerde ski leraren, ongeveer 40 skipistes met verlichting, o 7 kunstrodelbanen en 280 rodelbanen in de vrije na tuur, in bijna elke wintersport plaats één of meer banen voor het beoefenen van de boeiende sport ijsschieten, 3272 kabelbanen en liftin- stallaties (sleepliften, stoelt- jesliften, kabelbanen en vier tandradbanen). Uit deze opsomming blijkt, dat Oostenrijk heel wat meer te bieden heeft dan skiën en langlaufen. Je kunt er zovee, méér doen. Dat lijkt een van de redenen waarom Oosten rijk ieder jaar meer populair wordt, ook in het wintersei zoen. Het groeiend aantal Nederlandse vakantiegan gers bewijst dat. shilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllinmimilllllllllimillllllllimiE vantentoonstelling in Turijn de nieuwe grote Lander Graziella 474 - het huidige topmodel uit deze Graziella serie - door een internatio nale jury van vakjournalis ten is gekozen tot „Caravan van het jaar 1978. Als primeur voor ons land is deze caravan te zien op stand 13 van de Caravan RAI, waarop ook de kam peerauto's van VW worden geshowd. De Graziella474 is-zoals de aanduiding al zegt-4.74 meter lang en heeft een voor deze lengte zeer laag gewicht van circa 650 kg. Hij is leverbaar in twee luxueus uitgevoerde 4 tot 5 persoons typen: een leng teslaper en een dwarssla- per, met moderne U-zithoek. Beide hebben een moderne keukenunit met koelkast (85 liter) en een toiletruimte. De reeds genoemde zeer luxueuze uitvoering combineren beide typen uiteraard met alle inmiddels reeds ge noegzaam bekende alge mene Graziella- eigenschappen. De prijzen van de beide typen: f 18.250 inclusief BTW. Als u in een dierentuin apen en mensen goed ob serveert, is het moeilijk de gedachte te onderdruk ken dat overeenkomsten overeenkomstige oorza ken moeten hebben en dat treffende gelijkenissen geen toeval zijn. Deze foto's genomen in de dieren tuin van Frankfurt zijn daar prachtige getuigen van.

de Faam | 1977 | | pagina 9