2 kilo GOLDEN DELICIOUS 1.85 l'/i kilo CONFERENCE 2.50 2 kilo GIESER WILDEMAN 2.50 12 SINAASAPPELS 2.50 20 CLEMENTINES 2.50 WEEKENDKOOPJES: BAMI-PAKKET 1.39 500 gram VERSE BOONTJES 1.59 4 GROTE FRIKADELLEN 139 literblik BETUWE APPELMOES 1.19 J. VERHOEFF - D'r is wel even wat veranderd bij Gebr.de Jonge „Panorama 77": kinderzorg in de Derde Wereld Bachten Reede en Open Hof in de strijd 1)E GELAARSDE MAN VOLOP VOORDEEL BIJ UW GROENTEMAN! GROENTEN- EN FRUITHANDEL SÏS;",,. Projecten India DEZE WEEK: 500 gram GROTE WALNOTEN 2.59 1000 gram 4.95 Geopend van KANAALSTRAAT 72 - SOUBURG yj Grootse showroom Keukens Wand-envloertegds Openhaarden Bouwmaterialen Gebr. de Jonge, bouwt met U mee Zaterdags geopend van 9 tot üuur Arnemuiden wil wandelpark aanleggen Crèche TWEEKAMP T.G.V. VIJF-JARIG BESTAAN T entoonstelling DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 Volop dadels - vijgen - hazelnoten - para-noten - cocosnoten Tja, d'r Is wel even wat veranderd bij Gebr. de Jonge. Vandaar dat voor U ook op zaterdag van 9 lot 5 uur een show gehouden wordt Een show in 's-Heerenhoek waar U zich nu eens goed kunt orienteren als U houdt van plezierig wonen. Kijk, als U wilt verbouwen of alleen maar een kleine verandering wilt in Uw woongebeuren dan moet U beslist even binnenwippen Dat kost tenslotte niets maar U bent wel een ervaring rijker. Uiteraard staat er een drankje voor U klaar. Breng ook rustig Uw kinderen mee. want ook aan hen heelt Gebr, de Jonge gedacht. U bent van harte welkom. Maar wat is er dan wel veranderd? Welnu de showroom is maar liefst met 800 m2 uitgebreid. Da's niet niks dachten we zo. U ontmoet een grandioos programma keukens, wand- en vloertegels, openhaarden en bouwmaterialen. Kortom uren kijkgenot. En alles onder een dak en da's maar wat plezierig. Op het gebied van keukens vindt U bij Gebr de Jonge het wereldberoemde Format assortiment. Unieke keuken-kombinaties in een vormgeving die z'n weerga beslist niet kent. Keukens in rustig eiken maar ook keukens in modern o, kunststof (b.v. met mate riaal dat geen vinger afdrukken achterlaat) We noemen U ook nog een primeur, het Euro- forma programma, keukens met geheel afgeronde hoeken, die alleen Gebr. de Jonge aan U kan presenteren. Enfin de showroom staal helemaal voor U open Oordeelt U zelf D'r staat vast ook een keuken passend in uw budget. Ook wat vloer- en wandlegels betreft zal Gebr. de Jonge U zeker niet teleurstellen. Een uitgelezen assortiment is voor U samengesteld Wand- en vloer tegels in de meest uiteenlopende kleuren en met up-to-date dessins. U kunt maar liefst kiezen uit 330 soorten. Over assortiment gesproken. Wanneer U nu eens wilt zien hoe het effekt van een openhaard bij U kan zijn dan moet U beslist de sfeer volle openhaardenhoek bij Gebr. de Jonge eens bezoeken. Daar treft U kompleet gebouwde open haarden Mooier kan het eigenlijk niet Van de meest eenvoudige t/m de meest eksklusieve openhaard staat daar voor U opgesteld. Gebr. de Jonge is met recht haardje de voorste. ZEEUWSE SPEEL-O-THEEK VOOR GEHANDICAPTEN VAN START GEGAAN Wel da's een verhaal apart Wat zoekt U? Een deur, dak pannen, hout, rioleringsbuizen of misschien alleen een deurklink? U kan het zo gek niet verzinnen ol Gebr. de Jonge heelt het voor U in huis. Eigenlijk alles wat maar te maken heelt met bouwen ol verbouwen En uiteraard ook al het gereedschap wat daar voor nodig is Van een spijker t/m een komplete klopboor. U ziet wel Gebr. de Jonge maakt het U wel heel ge makkelijk, want waar vindt U zo'n assortiment bi| elkaar zonder dat U een hele stad hoeft af Ie rennen. U wilt verbouwen? Laai Gebr de Jonge eens een offerte maken. Ook voor hel installeren van Uw keuken. Het spreekt vanzelf da! bij Gebr. de Jonge de juisfe adviseurs voor U klaar staan die U helpen met Uw problematiek Is dit alles geen vrijblijvend bezoekje waard? We dachten van wel. Overigens is er plenty parkeerruimte. Dus dal zit wel goed. Tot ziens Gebr. de Jonge B.V.. Heinkenszandseweg 22, •s-Heerenhoek. Tel. 01105-1710. MIDDELBURG - Karrevrachten speelgoed verhuizen in deze tijd van het jaar weer van de winkel naar de speel goedkast. Nutte en onnutte zaken, die zichzelf in de ko mende maanden nog moeten bewijzen. Jammer natuurlijk als die dure pop of dat houten paard na korte tijd al geen aandacht meer krijgen. De goede gevers hebben dan ken nelijk de belangstelling van het kind niet goed gepeild. Het kan iedere ouder overkomen, ook al heeft hij nog zo veel informatie gekregen over het juiste speelgoed voor de juiste leeftijd. Voor ouders van vooral geestelijk gehandi capte kinderen is het echter een veel moeilijker zaak. Met het kind er over praten is meestal niet mogelijk en de informatie betreft vaak alleen gezonde kinderen. Tijdens hun dagelijks werk wordt de maatschappelijk werk(st)ers van de Dienst So ciaal Pedagogische Zorg in Middelburg dan ook herhaal delijk door ouders gevraagd wat zij hun kind nu toch aan speelgoed moeten geven, zon der het risico te lopen, dat het in een hoek wordt gesmeten. Mevrouw K. Boonstra, één van de maatschappelijk werksters van de Dienst, zegt dat ze af en toe zelf eens de ronde in speel goedwinkels ging doen om te kijken wat er op de markt was. Aan de hand van haar speur tochten gaf ze dan advies aan haar cliënten. Het plan om een speel-o- theek in te richten was weer een stap verder. In Engeland is deze uitleenmogelijkheid van speelgoed voor gehandicapte kinderen al aardig over het land verspreid, terwijl in Ne derland de eerste speel-o- theken in Haarlem en Hil versum zijn ingericht. Het ruimteprobleem werd ook op gelost toen de Middelburgse Dienst het vorig jaar verhuisde naar een ruim pand aan de ARNEMUIDEN - Als de raad er maandag 12 decem ber mee accoord gaat, krijgt Arnemuiden een wandel park aan de Singel. B. en W. hebben het idee dat de be hoefte aan een wandelpark steeds groter wordt nu in Brakenburg steeds meer huizen gereed komen. Het aan te leggen wandelgebied grenst aan Brakenburg, waardoor het, zo menen B. en W. een unieke gelegen heid is om als wandelroute dienst te doen. De Neder landse Heidemaatschappij zal de aanleg voor haar re kening nemen. Singelstraat 9. Hier was vol doende plaats beschikbaar om een eigen speel-o-theek in te richten. Op advies van des kundigen begon men geleide lijk aan geschikt speelgoed te verzzamelen. Speelgoed uit de gewone speelgoedwinkel, maar ook artikelen voor kinde ren met b.v. een slechte moto riek of een visuele handicap. De verzameling groeide ge staag en subsidies van de Kin derzegels en het Koningin Ju- lianafonds maakten ook de dure aankopen mogelijk. Di recteur G. Holleman: „Dit soort werk kun je niet van je gewone budget bekostigen, hier wordt geen subsidie voor gegeven, zoals b.v. wel voor ons sooswerk voor gehandi capten. Maar die speel-o-theek is wel een stuk extra dienstver lening van ons." Eind vorige maand is deze nieuwe uitleen van speelgoed officieel van start gegaan. De speel-o-theék is voorlopig al leen op maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op don derdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur open. De Dienst heeft nog geen aparte kracht,, die zich speciaal met dit werk bezighoudt en de hele uitleen kan verzorgen. De ruimte, waar het speelgoed op schap pen staat uitgestald heeft ook hoekjes waar de kinderen, die met hun ouders zijn meegeko men kunnen spelen. De kinderen kunnen zelf ook uitzoeken, wat ze het prettig ste vinden om mee te spelen. Het speelgoed gis naar bele vingsniveau gerangschikt. Het is niet in de eerste plaats ont wikkelingsmateriaal, maar er is meer op gelet wat een kind aan het speelgoed kan beleven en wat het in een bepaald sta dium van zijn leven als plezie rig ervaart. Mevrouw Boonstra: „In de Hilversumse speel-o-theek, waar we ook gekeken hebben, was deze uitleen verbonden met de bibliotheek. Ook niet- gehandicapte kinderen kon den er gebruik van maken, wat wel een beetje tot gevolg had dat deze nogal overheersten en de gehandicapten niet zo aan bod kwamen. Maar in principe willen we de grens hier tussen gehandicapt en niet- gehandicapt niet al te scherp trekken". Tijdens de uitleenuren kun nen de ouders alle informatie krijgen over het meest ge schikte speelgoed. Voor men sen, die te ver van Middelburg wonen om eens even tijdens de openingsuren binnen te lopen is het altijd mogelijk dat de maatschappelijk werk(st)er waar zij contact mee hebben, eens wat speelgoed meeneemt. Het ligt verder ook in de be doeling om in de nabije toe komst op de zaterdagochten den de speel-o-theek als crèche open te stellen. Ouders, die van verder af komen en een och tend in Middelburg willen doorbrengen kunnen kun kind dan naar de Singelstraat bren gen en na afloop misschien ook wat speelgoed lenen. Een andere wens van de me dewerkers van de Dienst is de instelling van een werkgroepje' van b.v. ouders, die het speel goed schoonmaken en onder houden. Veel van het speel goed, dat nu voor veel geld ge kocht moet worden, zou door een handige knutselaar mak kelijk nagemaakt kunnen worden. Voorwerpen, zoals een „buikwagen", die zeker erg in trek zullen zijn bij de bezoe kers van de speel-o-theek, kunnen vrij eenvoudig ver meerderd worden. In de speel-o-theek-ruimte is dan ook een groot schoolbord ge plaatst met een oproep aan ou ders om zo'n werkgroepje te gaan vormen. Het lidmaat schap van de speel-o-theek is f 7,50 per jaar, eigenlijk meer een symbolisch bedrag want de uitgaven zullen de inkomsten ver overtreffen. Voor dit geld kunnen de leden iedere keer gratis twee stuks speelgoed lenen voor drie weken met daarbij een mogelijkheid tot verlenging. VLISSINGEN-Donderdag 15 december is het precies vijf jaar geleden dat het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen officieel werd geopend. Om dit op feestelijke manier te vieren heeft de aktiviteitencommissie van Bachten Reede een tweekamp georganiseerd tussen Bachten Reede en haar dépendance Open Hof in Pauwenburg. Bezoekers van beide dienstencentra kunnen dan eikaars krachten meten met biljarten, sjoelen, Walchers bie den, dammen, jokeren, pijlen- en ballengooien en een quizz. De tweekamp wordt gehouden op donderdag 8 december van halft- wee tot vijf uur en vrijdag 9 december van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. Meer dan honderd bejaarden zullen aan de wedstrijden meedoen. Het schema voor de wedstrijden ziet er als volgt uit: Donderdagmiddag van twee tot vier: sjoelen, Walchers bieden, dammen, jokeren en biljarten. Vrijdagmorgen van tien tot twaalf uur: dammen, Walchers bieden en jokeren. Vrijdagmiddag van twee tot vijf uur: pijlen gooien, ballen gooien, quiz en de prijsuitrei king. De wedstrijden worden officieel geopend door de heer W. de Wolf, voorzitter van de Stichting Welzijn voor Oude ren." De kreatieve groepen van Brachten Reede en Open Hof zullen tijdens de tweekamp op een tentoonstelling iets van hun werk laten zien. Zij geven ook demonstraties in de kunst van het weven, macramé kno pen, enzovoorts. Kopen is ech ter niet mogelijkdat kan al leen op de aparte verkoopda gen. In kramen kunnen bezoe kers donderdag soep en vrijdag oliebollen kopen. De Stichting Nederlands Kinderhulp Plan, in 1966 op initiatief van Koningin Ju liana door de Stichting Ne derlands Comité Unicef, de NOVIB en het Unesco Cen trum Nederland opgericht, treedt thans voor het eerst in haar bestaan op ruimere schaal in de openbaarheid. Met „Panorama '77" wordt een overzicht gege ven van haar werk in de af gelopen jaren ten behoeve van kinderzorg in de Derde Wereld. Bij dit werk gaat de Stichting ervan uit dat voe ding, medische hulp en on derwijs in het kader van deze kinderzorg weliswaar uiterst belangrijk zijn, maar dat deze en andere activitei ten niet los van elkaar kun nen worden gezien, wil men blijvende resultaten berei ken. Belangrijk is dat de in frastructuur rond het kind wordt veranderd. Voor dit laatste is nodig dat alle as pecten van kinderzorg be trokken worden in een geïn tegreerde aanpak. Deze geïntegreerde aan pak is steeds het uitgang spunt van het Nederlands Kinderhulp Plan geweest. Zij heeft zich bewust niet gericht op het lenigen van acute nood, maar gestreefd naar het ontwerpen en uit voeren van experimentele projecten op kleine schaal. Daarbij wordt uitgegaan; van wat in die landen zelf aan hulpmiddelen aanwe zig is. De daardoor verworven ervaring zou moeten leiden tot modellen van geïnte greerde kinderhulp, die el ders in het land met eigen middelen en personeel herhaald kunnen worden. Daarom spreekt de Stich ting van voorbeeldprojec ten; hun functie is te verge lijken met die van proef- boerderijen. Het spreekt vanzelf, dat het opzetten van een derge lijk project moeilijk en tijd rovend is. Uiteraard is ook gedetailleerd overleg nodig met functionarissen in het gastland, dat immers een project niet van alleen van harte moet steunen,, maar het ook moet uitvoeren. In het experimentele stadium gebeurt dit met Neder landse hulp, maar later moet het land geheel op eigen kracht voortgaan. In nauwe samenwerking met de Indiase overheid startte de Stichting in 1970 met haar eerste project, en wel in Chevella, een lande lijk eerste gebied in de deelstaat Andhra Pradesh. Een tweede project, in één van de stadswijken van Hy derabad, begon in 1974. De Stichting had toen wat meer financiële armslag gekregen, doordat Konin gin Juliana een belangrijk deel van het geschenk ter gelegenheid van haar rege ringsjubileum voor dit werk beschikbaar stelde op voorstel van het Nationaal Comité Zilveren Regerings jubileum. In 1975 werd een begin gemaakt met een proefproject in Tanzania. Een vierde project - in Zuid-Amerika - is in voor bereiding. Het is moeilijk, in kort be stek iets te zeggen van de resultaten van de projec ten. In Chevella, waar de Stichting de meerste erva ring heeft, zijn bemoedi gende resultaten bereikt, zoals het betrekken van jonge vrouwen uit de dor-1 pen bij de gezondheidszorg en het onderwijs. Daar naast zijn ook tegenvallers genoteerd, die aanleiding gaven tot wijzigingen in de aanpak. Belangrijk is, dat bepaalde, in Chevella be proefde methoden elders in India reeds worden toege past. Ook uit de internatio nale belangstelling vanuit vakkringen blijkt, dat het voorbeeld-karakter van het project van theorie tot prak tijk is geworden. De Stichting Nederlands Kinderhulp Plan legt in Pa norama '77 verantwoording af van haar activiteiten in de afgelopen 10 jaar. Het is het verslag van een gestadig, stap voor stap vorderen op een lange, moeilijke weg. Volgens experts zijn er op deze wereld 400 miljoen kinderen die een bestaan leiden beneden het minimum-niveau dat voor een goede ontwikkeling van het kind aanvaardbaar kan worden geacht. De kin deren van nu vormen straks de nieuwe generatie in de ontwikkelingslanden, die moet proberen het verschil met de rijke landen blijvend te verkleinen. De Stichting probeert een bijdrage te le veren aan dit mondiaal pro bleem door het uitvoeren van duidelijk omlijnde, el ders herhaalbare projecten, die de zelfwerkzaamheid van de bevolking stimule ren. Inlichtingen: Stichting Nederlands Kinderhulp Plan, Badhuisweg 251, Den Haag. Tel. 070-503777. Een gelaarsde man deze winter. Een woord- spclinkjc op de bekende geschoeide kat uit het sprookje. De laars voor de man heeft nog niet eerder zo geweldig in de belangstelling gestaan als dit jaar. Een laars in vele variaties; van elegant tot sportief. Een vorm van bccnbckleding die ondcrc vele soorten pantalons en bij verschil lende gelegenheden kan worden gedragen. Als je dit trio bij elkaar ziet dan kun je niet anders dan tot deze conclusie komen. Een wereld van modische verschillen ligt er immers tussen het elegante laarsje rechts, dat duidelijk relaties heeft met de cowboylaars maar dat wel wat meer op de verlangens van vandaag werd toegesneden, en de andere modellen. Kenmerken van dit type schoeisel: slanke vorm, iets spitse neus en een verhoogde hak. Soepel leer vooral in naturel tinten van beige tot roodbruin. De lange herenlaars in het midden is er zoëen voor verschillende doeleinden. Gewoon voor overdag om onder de pantalon te dragen of als stevige voetbekleding voor een wandeling met de hond of met het gezin in het weekein de, met dan wel de brefck erin. En wat dacht u van de sneeuw, of heeft u de hoop opgegeven dat die ooit nog eens zal vallen? Deze knielaars heeft stevige stiksels, is van een ongevoerde, soepele maar wel stevige leersoort. De flexibele maakwijzc (het bo venleer is naar buiten omgehaald en met zwaar stiksel op de rand van de zool vastge zet) geeft veel voetcomfort. De crcpezool kan tegen een stootje. Het derde model links op de foto spreekt eigenlijk voor zich. Onmiskenbaar sportief van karakter. Echt zo'n schoen voor ro buuste aangelegenheden, weer en windbe- stendig. De maakwijze en het materiaal (zwaar leer, brede leest mei veel comfort, porozool met zwaar profiel, stevige vetersluiting) garande ren kwaliteit. De jachttas op de foto tot slot is een duide lijke herenacce&soire, waarmee je alle kan ten op kunt.

de Faam | 1977 | | pagina 11