VERKIEZINGEN EUROPESE PARLEMENT NOG GEEN LID VAN HET RODE KRUIS? GEVONDEN VOORWERPEN DECENTRALI SATIE EN PLANNING SOCIAAL- CULTUREEL WERK IN MIDDELBURG ^Aimg^ Z.V.U.-FILM MENU TAFELTJE DEKJE NIEUWJAARS RECEPTIE C'OPEN TAFEL") VERKEERS MAATREGEL TER INZAGE BEZOEK AAN KAZERNE BESTRLÏDING ONGEDIERTE IINSEKTEN) BESTRIJDING VAN DE MUSKUSRAT OF BISAMRAT ENDONESIE-SHOW IN MIDDELBURG GYMLESSEN VOOR OUDEREN Woensdag 23 november 1977 rJgPOORT THEATER GEMEENTELIJKE CULTURELE DIENST MIDDELBURG Tegen deze achtergrond treft u de komende maanden in een serie artikelen informatie aan over datgene wat sedert de totstandkoming van het Verdrag van Rome door de Europese Gemeenschap op gang is gebracht en/of tot stand werd gebracht. Wat of wie is nu die Gemeenschap, waaruit bestaat zij en uit welke instellingen is zij samengesteld? Welke betekenis heeft deze Gemeenschap voor de Euro pese burger? Waarom en hoe kiezen we volgend jaar een Europees Parlement? Vragen die van belang zijn beantwoord te worden alvorens u in 1978 uw stem gaat uitbrengen voor de verkiezing van de leden van het Europees Parlement. In 1958 werden zes Europese landen. te weten België, Frankrijk. Duitsland, Italië, Luxemburg en Nederland ver enigd in de Europese Gemeenschap. Sedertdien heeft deze gemeenschap zich gekenmerkt door een snelle eko- nomische groei en een opmerkelijke verhoging van de levensstandaard als gevolg daarvan, alsoede een duide lijke verbetering van de sociale voor zieningen. Ruimere mogelijkheden en grotere keuze voor de 260 miljoen burgers op diverse terreinen zijn een direkt gevolg van het bewustaf-breken van de grenzen sedert de totstandkoming van de Gemeenschap. Groeiproces De Gemeenschap is nog steeds in ontwikkeling en door die ontwikke ling is zij uiteraard aan veranderingen onderhevig. Zo nemen vanaf 1973 nog 3 Europese landen aan die ontwikke ling deel. n.l. Groot-Brittanië, Dene marken en Ierland. Gezamenlijk wordt thans door 9 landen getracht een Eu ropa op te bouwen, dat de problemen waarvoor we in de toekomst geplaatst zullen worden zal aankunnen. Deze negen landen zullen samen op ekonomisch en politiek gebied kun nen bereiken wat niet langer door één land afzonderlijk kan worden bereikt. Na een ruime "overgangsperiode" die einde van dit jaar afloopt zullen zowel de "oude 6" als de "nieuwe 3" één gemeenschappelijke markt vormen voor alle goederen, zonder handels belemmeringen. Naast de ene markt voor goederen is er ook sprake van een markt voor men sen. "Euro-burgers" kunnen werken waar zij willen en hebben recht op alle so ciale voorzieningen in het land waar zij zich vestigen. Het is duidelijk dat in zo'n grote markt ook de problemen groot zijn. Europa kampt met een niet geringe werkloos heid en een steeds duurder xordend leven. De oplossing voor dit soort problemen is niet eenvoudig te vinden. Daarvoor is het nodig dat alle betrokken landen gezamenlijk aan een oplossing werken die werkgelegenheid schept en ertoe bijdraagt dat het geld dat iedereen verdient zijn waarde kan blijven be houden. Ook gezamenlijk zoeken naar oplos- Dan bent u dezer dagen in de gelegen heid om daar veranderingin te brengen. Hel Rode Kruis is namelijk bezig met een ledenwerfaktie, zodat het u nu extra makkelijk wordt gemaakt u als lid van deze vereniging op te geven. Versterking van hel aantal leden is no dig omdat het huidige ledenaantal de afgelopen tien jaar ongeveer gelijk is gebleven. Meer leden betekent niet al leen dat de jaarlijks stijgende kosten, waarmee ook het Rode Kruis te kampen heeft, beter kunnen worden opgevangen, maar ook dat door meer inkomsten ook meer hulp kan worden gegeven. Een andere goede reden om lid te zijn is dat men daarmee te kennen geeft achter de beginselen van het Rode Kruis te staan. Het Rode Kruis helpt altijd en overal als dat nodig is, ongeacht poli tieke overtuiging, godsdienstige over- t ui ging, ras, nationaliteit, stand of af komst. A Is lid kunt u meedenken, en meepraten in de plaatselijke afdeling. In de afde ling worden de meeste taken uitgevoerd' o.a. ten behoeve van chronisch zieken en invaliden en anderen, die hulp nodig hebben. Denkt u hierbij aan het hospi taalschip "J. Henry Dunant", de twee rusthuizen en het werk van de Vrijwilli ge Welfare in diverse tehuizen en het \Verk van de plaatselijke Rode Kruis Kolonne. Indirect steunt men nationale taken en de internationale hulpverlening die va nuit hei landelijk bureau in 's-Graven - hage worden ondernomen. Financiële belemmeringen om lid te worden zijn er eigenlijk niet; iedereen mag namelijk zelf het contributiebedrag bepalen. Voor de afdeling Middelburg (waaronder ook de gemeente Veere valt) kan men zich opgeven bij de sekretaris van de afdeling Middelburg van het Nederlandse Rode Kruis' Laan der Commando's 10 in Middelburg, tel. singen is niet altijd gemakkelijk, want de één wil de oplossing langs deze weg, en de ander langs die weg. Steeds overleggen met elkaar schept echter de mogelijkheid dat men op een goede dag de juiste weg weet te vin den. Buitenland Ook de Europese Gemeenschap kan, hoe groot zij ook is, niet op eigen houtje alle oplossingen vinden. Over leg met andere Westerse landen en met ontwikkelingslanden is nodig om oplossingen te vinden die iedereen bevredigt. Hieraan wordt door de Gemeenschap gewerkt in vergaderingen, die men de "Noord-Zuid"-dialoog noemt. In deze vergaderingen zijn de ontwik kelingslanden, de industrielanden en de olielanden vertegenwoordigd. Gezocht wordt in dat verband naar een vorm van samenleving in de wereld die ieder het zijne geeft. Immers een wereld waarin de één alles heeft en de ander honger lijdt, is geen voorbeeld van een goed georganiseer de samenleving. Het beter organiseren van deze sa menleving vormt een uitdaging. Een voorzichtig begin is inmiddels ge maakt. Hierin speelt de Europese Gemeen schap een belangrijke rol. De Ge meenschap, met zijn meer dan 250 miljoen inwoners, vormt het grootste handelsgebied ter wereld. Dat betekent dat jaarlijks méér goe deren uit andere delen van de wereld worden ingevoerd dan in andere lan den. Hierdoor draagt de Gemeen schap een grote verantwoordelijkheid, omdat bij een geheel of gedeeltelijk invoerverbod, dan wel een verhoging van de invoerrechten, de armoede in de wereld buiten de gemeenschaps- grenzen verhoogd kan worden. De Gemeenschap is deze verantwoor delijkheid niet uit de weg gegaan. Met 46 landen in Afrika, de Caraïbische Zee en de Stille Oceaan zijn overeen komsten gesloten die beogen de goe deren uit die landen invoerrechtvrij in de Gemeenschap toe te laten. Het betreft hier industriële goederen maar ook veel landbouwprodukten. Voor die landen die maar, één of en kele landbouwprodukten kunnen voortbrengen heeft de gemeenschap een systeem geïntroduceerd, waardoor die landen min of meer vaste prijzen krijgen voor die produkten. Dit laatste is voor die landen erg be langrijk om te voorkomen dat als het produkt dat zij maken op de wereld markt plotseling in prijs daalt, hun in komsten ook te ver terugvallen. Dit laatste zou betekenen: bittere armoe de. De Gemeenschap wil nu proberen dit te voorkomen middels die prijsga ranties. Werkgelegenheid - Welvaart - Welzijn. Hiervoor werd reeds melding gemêakt van een aantal grote problemen bin nen de Gemeenschap, zoals werkloos heid en de voortdurend stijgende prij zen. Er zijn echter nog meer moeilijk heden. Binnen de Gemeenschapsgrenzen wordt door velen nog armoede gele den, ondanks dat het land waar men woont als "rijk" bekend staat. Ook in Nederland kennen we streken waar de mensen het moeilijk hebben, zoals bijv. in Oost-Groningen. Erger nog zijn de situaties in Zuid-Italië, Bij de gemeentepolitie in Middelburg zijn in het tijdvak van 9 t/m 15 no vember j.l. de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: - diverse sleutels; - wit T-shirt; - diverse bankbiljetten; - plastic regenpak; - crèmekleurige blouse; - sjaal; - kinderbivakmuts; - damestas; - ring met steentje; - portemonnee met inhoud; - gouden tientje met sleutel; - hondenhalsband met penning; - horloge. NAdere inlichtingen over deze gevon den voorwerpen kunnen worden ver kregen bij het politiebureau. Achter de Houttuinen 10, op woensdagen van 15.00 - 17.00 uur en op zaterdagen van 19.00 - 20.00 uur. Ierland, Schotland, Wales en Z.W.- Frankrijk. De Gemeenschap traMXt de situatie aldaar te verbeteren door bijdragen aan bepaalde ontwikkelingen uit ge meenschapsfondsen. Zo is in 1975 opgericht een regionaal fonds van waaruit regionale ontwik kelingen financieel gesteund worden, zoals b.v. wegenbouw, bouw van fa brieken e.d. Of met dat al ooit het ideaal: "iede reen werk in een schone wereld" zal worden bereikt valt moeilijk te voors pellen. Sommigen zeggen: wat Europa doet is niet veel! Men kan de zaak echter ook omdraaien en zeggen: alle beetjes helpen. Daarmede benaderen we de problemen positief en komen we al thans een eind in de goede richting. Behalve het fonds voor regionale ont wikkeling zijn nog meer voorbeelden te noemen van aanzetten in de goede richting, zoals het fonds voor her scholing en herplaatsing van werkne mers. Uit dit fonds zijn al ongeveer 2 miljoen mensen aan ander werk ge holpen, met name in die streken, waar men afhankelijk was van één soort werk, b.v. in de Zuid-Limburgse mijnstreek. Voorts is door de Europese Kommissie een sociaal aktieprogram- ma opgezet met als doel allerlei knel punten op te lossen of te verzachten. Bij dit alles dient men zich te realise ren dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd. De snelheid waar mede bepaalde knelpunten kunnen worden aangepakt is in hoge mate af hankelijk van de politieke wil van de lid-staten van de Gemeenschap. Er wordt echter aan gewerkt, waarbij één ding duidelijk voorop staat: Geen gebouw tot meerdere eer en glorie van de staten, maar akties om de voor waarden te scheppen voor een Europa waarin het "gelukkig" is om te leven. Dit laatste brengt het aksent op ons "welzijn", waarbij het milieu zo'n be langrijke rol speelt. Door de snelle opkomst van de indus trie is er veel "welvaart" gebracht en hebben ook veel mensen meer ont plooiingskansen gekregen. De keer zijde van de medaille wordt echter gevormd door o.a. water- en luchtver vuiling. aantasting van natuurgebie den, lawaai-overlast. Winst aan de ene kant betekent verlies aan de andere ("milieu") kant. Vandaar dat momenteel gewerkt wordt aan een gemeenschappelijk mi- lieu-beleid, waaraan elke lidstaat zich zal moeten houden. In dit beleid wordt gestreefd naar o.m. het schoner maken van het ons om ringende buitenwater en de terug brenging van de Rijn van "Riool" naar "Rivier". In dit verband werd eind 1976 het verdrag tussen de Rijnoeverstaten door de Europese Kommissie mede- ondertekend. De ondertekenaars wil len de Rijn beschermen tegen chemi sche verontreiniging. Hieruit spreekt een geyoel van verantxoordelijkheid voor een gemeenschappelijk belang: een schone Rijn. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan de verklaring van bepaalde natuurgebie den tot Europees beschermde land schappen, zoals de Bosplaat op het oostelijk deel van het eiland Terschel ling. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben een groot aantal organisaties uitgenodigd voor een informatie-avond over de decentralisatie en planning van sociaal-cultureel werk in de gemeente Middelburg. Deze in formatieve bijeenkomst zal wor den gehouden op donderdag 24 november a.s. vanaf 19.30 uur in de burgerzaal van het stadhuis. Organisaties die sociaal-cultureel werk verrichten en onverhoopt geen uitnodiging hebben ontvan gen zijn eveneens van harte wel kom. De organisaties worden verzocht de vertegenwoordigers te beperken tot maximaal 3 per sonen. Ook andere belangstellenden kunnen de avond bijwonen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Op zaterdag 26 november a.s. zullen door de Stichting Theater Middelburg 2 één-akters worden opgevoerd in hel Kuiperspoorttheater. Dat zijn de één- akters "Pro Deo" van Mortimer en "De Minnaar" van Pinter. Het ligt in de bedoeling om beide stukken even eens op te voeren op de zaterdagen 10 en 17 december. De aanvang van de voorstellingen is om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 6,— C.J.P. en Pas 65 3.50. Hieronder een korte inhoud van de op te voeren stukken. "Pro Deo" van Mortimer: Morgenhall heeft het als advocaat niet ver kunnen brengen. Niemand had vertrouwen in hem. Zelfs bij de toe wijzing van pro-deo-zaakjes werd hij meestal overgeslagen. Tot vandaag. Vandaag heeft hij de verdediging toe gewezen gekregen van een moorde naar. Opgewekt spoedt hij zich naar de gevangenis om kennis te maken met zijn cliënt. Het blijkt een moeilijk geval. De man. Herbert Vink, heeft in blinde woede zijn vrouw vermoord. Hij geeft het eerlijk toe. De feiten lie gen er niet om. Wat kan een advocaat in zo'n zaak nog voor hulp bieden? Samen proberen ze de verschillende mogelijkheden uit. De oplossing van de problemen is onwaarschijnlijker De 4e Z.V.U.-film in de reeks van 12 wordt op woensdag 30 november in het City Theater te Middelburg gedraaid. Aanvang 20.00 uur. De titel van de film is "A woman under the influen ce" met in de hoofdrollen Gena Row lands en Peter Falk. Hieronder een beschrijving van de film. Nick, ploegbaas bij Openbare Werken in een grote Amerikaanse stad, is ge trouwd met Mabel, een aantrekke lijke, maar geestelijk enigszins labiele vrouw. Zij hebben drie kleine kinde ren. Als Nick op een avond juist als hij Mabel een liefdesnacht heeft beloofd - met zijn ploeg moet uitrukken om een gesprongen waterleidingbuis te repa reren. weigert hij in eerste instantie dit buiten zijn diensttijd vallende werk, maar tenslotte gaat hij met zijn man nen toch naar de plaats van het onge luk. Hij durft Mabel echter niet op te bellen om te zeggen dat hij niet thuis zal komen. Mabel maakt zich hele maal van streek over het wegblijven van Nick. wacht enige tijd. bedrinkt zich daarna iri een bar en gaat ten slotte met een onbekende man naar bed. Als zij weer nuchter is kan zij het gebeurde niet verwerken en gaat steeds vreemder doen. Tenslotte moet Mabel opgenomen worden in een psychiatrische kliniek. Na een half jaar mag zij weer naar huis. Nick heeft nogal wat mensen opgetrommeld om Mabels terugkomst te vieren, maar Mabel kan de drukte niet aan en be gint weer vreemd te doen. Als Nick dit merkt, stuurt hij h%% het bezoek weg en na zes maanden is hij nu eindelijk weer alleen met Mabel voor de lief desnacht, die hij haar in het begin van de film heeft beloofd. Het menu van tafeltje dekje voor de week van 28 november tot 4 december ziet er als volgt uit: Maandag: stamppot-boerenkool met worst Dinsdag: gehakt, andijvie, aardappe len Woensdag: karbonade, doperwten, puree Donderdag: vis. worteltjes, puree Vrijdag: hamburger, appeltjes, aar dappelen Zaterdag: macaroni Ouderen en zieken, die niet voor de warme maaltijd (en) kunnen zorgen, mogen gebruik maken van de dienst verlening tafeltje dekje. Via telefoon nummer 27537 kunnen een of meerde re warme maaltijden besteld worden op maandag en donderdag van 9.00 tot 9.30 uur. Op die dagen worden de maaltijden ook bezorgd. dan men denkt. "De Minnaar" van Pinter: In het leven van Richard en Sarah is vrijwel alles geregeld. Als vertegen woordigers. van de gegoede midden klasse is het avontuur van de impro visatie'vergaan tot de avonturen van Westland/Utrecht. Camel en Campa ri. Om de sleur van de werkelijkheid te doorbreken bouwen ze een fantasie wereld op waarin alles mogelijk is. Wanneer de grenzen van de werke lijkheid vervagen lot spel. bestaat het gevaar dat spel en werkelijkheid on derling niet meer te onderscheiden zijn. Der traditie getrouw zal bij gelegen heid van de Nieuwjaarswisseling door hel gemeentebestuur van Middelburg weer de zogenaamde "Open Tafel" worden gehouden. Er is aan niet al leen gelegenheid de gemeentebe stuurders de nodige wijsheid, kracht en inzicht toe te wensen voor de pro blemen die zij in het komende jaar hebben op te dssen. ook kunt u tijdens deze bijeenkomst tal van vertegen woordigers van rijk, provincie, instel lingen. verenigingen, bedrijven enz. en andere mede-burgers ontmoeten en hen het beste voor 1978 toewensen. Een ieder is dus welkom. De "Open Tafel" wordt gehouden op maandag 2 januari 1978 in de Burger zaal van het Stadhuis. De receptie be gint om 17.30 uur. Een half uur later zal de burgemeester een korte to.es- praak houden. De deur van de voorhal (Marktzijde) gaal om 17.15 uur open. Het einde van de bijeenkomst zal om 19.30 uur zijn. Voor het inwendige van de mens zal weer worden zorggedragen: koffie, drankje, soep, belegde broodjes. Als tegemoetkoming in de kosten dient men bij de ingang 4,— per persoon te voldoen. Om te zorgen dat er voldoende drank en broodjes zijn is het noodzakelijk dat men zich van te voren opgeeft voor de nieuwjaars bijeenkomst. Binnenkort zullen wij in deze rubriek vermelden hoe en waar men zich kan opgeven. Aan het gedeelte van de Markt dat ligt tussen Markt en Plein '40 (voor de apotheek) is een parkeerhaven waar vrij geparkeerd kan worden. Burge meester en wethouders van Middel burg hebben besloten in die parkeer haven één parkeervak te maken als standplaats voor een taxi van de Mid delburgse Taxicentrale. De taxi mag daar alle dagen parkeren, behalve op de marktdag voor 19.00 uur. Het is verboden voor andere weggebruikers van het taxi-parkeervak gebruik te maken. Iedere belanghebbende kan tot 16 de cember 1977 beroep in stellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den ingediend bij de Kommissaris van de Koningin in Zeeland te Middel burg. Bestemmingsplan Dauwendaele II Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 31 oktober 1977 het be stemmingsplan Dauwendaele 11. dat betrekking heeft op het gebied tussen het station en het winkelcentrum aan de Vrijlandstraat, gedeeltelijk goed gekeurd. Aan een gedeelte van de voorschriften hebben zij goedkeuring onthouden. Het besluit van Gedeputeerde Staten en het bestemmingsplan liggen tot 15 december a.s. ter inzage op de afdeling algemene zaken in het stadhuis (ka mer 15). De gemeenteraad en de inspekteur van de ruimtelijke ordening zijn be voegd beroep in te stellen tegen de goedkeuring van dit bestemmings plan. Bezwaren tegen de onthouding van de goedkeuring aan een gedeelte van de voorschriften kunnen door een ieder worden ingediend. Beroepschriften dienen aan Hare Majesteit de Konin gin te worden gericht en moeten uiter lijk 15 december 1977 zijn ingediend bij de Raad van State, afdeling geschillen van bestuur. Binnenhof 1 te 's-Gravcn- hage. Hinderwet. Door de Technische Unie B.V., afde ling gebouwen. Keizersgracht 248 in Amsterdam is een vergunning aange vraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een groothandel in sanitair en huis houdelijke- en elektrische apparaten waarin diverse elektromotoren gebe zigd zullen worden met een vermogen zoals is vermeld op de bij de aanvraag behorende papieren. De inrichting is gevestigd aan de Los- kade 45 in Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning, ontleend aan gevaar," schade of hinder, kan iedereen tot 22 december 1977 indienen bij het ge meentebestuurvan Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting die wordt gehouden in het Stadhuis van Middelburg, Lange Noordstraat 1. op 7 december 1977 om 16.30 uur. Inwoners van Middelburg kunnen la ter alleen beroep aantekenen als zij persoonlijk of bij gemachtigde op de cdn Wat is er de komende week in de Schouwburg en de concert- en ge hoorzaal _te doen? Hieronder volgt een overzichtje van de aktiviteiten SCHOUWBURG Vrijdag 25 november, 19.30 uur: Show-Revu-avond van de Showband "Juliana" en juniorenkorps "Johan Friso". Entree 5,— CONCERT- EN GEHOORZAAL Vrijdag 25 november, 20.00 uur: Concert door het Zeeuws Orkest. En tree 6.50. Scholieren, C.J.P. en Pas 65-houders betalen 4.50. Kaartverkoop: Fa. Wagenvoort. Lan ge Delft 8. Fa. Van Damme, Lange Noordstraat 16 en Fa. Mossel en Ver- steege. Lange Delft 103. Voorzover nog kaarten voorradig zijn. worden deze ook verkocht op de avond van het concert aan de zaal. Momenteel wordt de laatste hand ge legd aan een projekt van nieuwbouw en renovatie van enkele gebouwen die behoren tot de Generaal-Majoor Berghuijskazerne in Middelburg. De nieuwbouw betreft een schoolgebouw aan de Zuidsingel en een keukencom plex met eetzalen op het kazerneter rein. Om de bevolking van Middelburg en omstreken in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in de genoemde gebouwen en de genoemde nieuw bouw heeft de Commandant een re gionaal georiënteerde "open dag" georganiseerd. De open dag wordt gehouden op zaterdag 26 november a.s., van 10.00 tot 16.00 uur. Ter gele genheid van deze contactdag is een "aantal stands opgesteld, welke een in druk geven van de aktiviteiten bij het Opleidingscentrum Administratie (O.C.M.A.). Bovendien wordt voor deze dag een bijdrage geleverd door enkele andere instanties zoals de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Ma rechaussee en de Nationale Reserve. bovenvermelde openbare zitting zijn verschenen. Zij die niet in deze ge meente wonen, kunnen om van hun bcroepsrecht gebruik te maken, vol staan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. Shell Nederland Verkoopmaatschap pij B.V.. Hofplein 20 te Rotterdam heeft een vergunning aangevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een quick-service station annex ben zinepompinstallatie. door het bij plaatsen van één 12.000-litertank voor benzine, het verwijderen van XèXén 6.000-litertank voor mengsmering en het omschakelen van één 6.000- litertank van benzine op mengsme ring. De inrichting is gevestigd aan de Koudekerkseweg 14 te Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het vere't verlenen van de vergunning, ontleend aan gevaar, schade of hinder, kunnen door een ieder tot 22 december 1977 worden ingediend bij het Middel burgse gemeentebestuur. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting, die wordt gehouden op S december 1977 in hel Stadhuis, Lange Noordstraat 1 in Middelburg. Inwoners van de gemeente Middel burg zijn later slechts tot beroep ge rechtigd als zij persoonlijk of bij ge machtigde op de bovengenoemde openbare zitting zijn verschenen. Zij die niet in Middelburg wonen, kunnen om van hun bcroepsrecht gebruik te maken, volstaan met het tijdig indie nen van een bezwaarschrift. De bovenvermelde aanvragen met bijlagen en eventueel ingekomen bezwaarschriften liggen tot 22 decem ber a.s. ter inzage op de afdeling alge mene zaken in het stadhuis (kamer 15). Het is misschien niet algemeen be kend. dat het Ministerie van Volksge zondheid (hoofdinspektie milieuhy giëne) beschikt over een afdeling die zich specialiseert in de bestrijding van ongedierte. Die afdeling heet dan ook "afdeling bestrijding van ongedierte" en is gevestigd in Wageningen. Post bus 350, tel. 08370 - 19061. Men kan deze afdeling adviezen vragen' men kan besprekingen over ongediertebe- strijding hebben en ook zijn controle bezoeken mogelijk door deze instan tie. Wat nog minder bekend zal zijn is dat deze afdeling zich ook bezighoudt met insektenbóstrijding. In 1976 werden over de bestrijding hiervan maar liefst 1.400 adviezen uitgebracht. Deze ak tiviteiten hadden betrekking op kak kerlakken, faraomieren, tapijtkevers, klcermottcn. hondc- en kattevlooien. vele soorten vliegen, wespen, muggen, mieren en huiskrekels. Behalve ten aanzien van insekten nemen ook de klachten over mijten hand over hand toe. Het is nog niet duidelijk of déze toename een gevolg is van toegeno men overlast of van grotere aktivitei ten van de afdeling bestrijding onge dierte. Bij de ongcdiertcbestrijding in Neder land zijn naar schatting 1.200 mensen betrokken; zij houden zich vrijwel da gelijks met dit werk bezig. Er is sinds kort een stichting die zich bezig houdt met de vakopleiding op genoemd ter- In aansluiting op bovenstaand arti keltje besteden wij even apart aan dacht aan de muskusrat (ook wel bi- samrat genoemd), die steeds meer in ons land opdringt. Meldingen over waargenomen mus kusratten, zowel dode als levende, kunnen wat £eeland betreft worden gedaan aan de Rijksmuskusratvanger, de lieer C. Hillebrand, Nicukercke- straat 38 in Krabbendijke, lel. 01134 2142. Bij inlevering van een dode muskusrat kan een premie van 5.- in ontvangst worden genomen Uw melding kunt u ook doorgeven aan de Technisch Inspekteur in Arnhem of de Direktie Faunabeheer te 's-Graven- hage. Hoe ziet de muskusrat er uit? De muskusrat of bisamrat kan zo groot zijn als een jonge of volwassen kat, heeft een stompe snuit en een zij delings afgeplatte "palingstaart". De rat is zeer schadelijk omdat hij gaten door waterkeringen, zoals dijken, graaft. De waterkeringen worden dus ondergraven, met alle mogelijke kwa lijke gevolgen vandien. Ook in Zee land is de bestrijding van dit dier dus hoogst noodzakelijk. Gemeentelijke taak. Vanzelfsprekend kunt u over onge dierte en de bestrijding hiervan in eerste instantie altijd overleggen met de dienst van gemeentewerken. Mo gelijk kan deze dienst u al vrij snel uil de problemen helpen. Het adres van gemeentewerken in Middelburg is: Vlissingscstraat 21. tel. 27751. maaltijden ook bezorgd. burg- rechaussee en de Nationale Reserve. 27751. Zaterdag 26 november a.s. presenteert de Stichting Overzeese Contacten een drie uur durende filmshow in het Zuiderba ken te Middelburg, aanvang 20.00. Deze show is uniek voor Zeeland, omdat voor het eerst in deze provincie een dergelijke filmshow plaats vindt die zuitgebreid toeristisch informatieve gegevens omvat. Er wordeïi drie films vertoond, waarvan het reisverslag van het bezoek van H.M. Kpningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Indonesië wel zeer spec taculair genoemd mag worden. In dit Indonesisch film verslag is tevens een zeldzaam mooie modeshow opgenomen van alle klederdrachten uit het Duizend Eilandenrijk. De tweede film is getiteld: "413e batal jon keert terug naar West-Java". Deze film werd door de Middelburger Henk Mathey op 16 mm opgenomen in sep tember 1976 en geeft een verslag over de weerziensreis van een groep voormalige K.L.-ers, met de Stichting Overzeese Contacten, naar hun vroegere "buiten posten" op West Java. Met dankbare herinneringen in het hart over de grote vriendschap en gastvrijheid van de Ja vaanse bevolking keerden zij terug van hun tocht naar de dessa's en kampongs rondom Bandoeng-Garut en Cheribon- Linggadjati. Hoogtepunt voor hen was uiteraard het bezoek aan het ereveld "Pandu" bij Bandoeng, waar hun ges neuvelde kameraden zijn begraven. De derde film, "Batik" getiteld, is een waardevol cultureel filmverslag van West-, Midden- en Oost-Java en Suma tra. Gedurende de avond treden ock de "Oriental Stars" op met Indonesische dansvariaties. In de pauzes kan men Indonesische hapjes en verfrissingen gebruiken, maar kan ook informatie worden ingewonnen omtrent groeps- en individuele reizen naar Indonesië. Het totale filmpakket is niet alleen bestemd voor hen die oude banden hebben met het land. maar ook voor jongeren die zelf dat verre land eens willen bezoeken. De gymlessen voor ouderen die door de Kruisvereniging Walchercn-Oost en de Stichting Welzijnswerk voorouderen op verschillende plaatsen in Middelburg werden gehouden, zullen ook dit seizoen weer van start gaan. Mevrouw Fregeres, die deze lessen pleegt te leiden' is hiertoe nog niet in staat. Reden waarom thans enige ver vangsters zijn gezocht en gevonden. En zo konden op een tweetal plaatsen de lessen weer begin nen. Op dinsdagmorgen is er van 9.45 tot plm. 10.45 u. gymles in het Dien stencentrum Schuttershof en des mid dags van 2-3 uur in het Zuiderbaken. ledereen die tot dusver aan deze lessen deelnam, is weer van harte welkom. Ook andere belangstellenden mogen gerust eens komen kijken. Over de lessen op andere plaatsen in de stad zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen worden gedaan.

de Faam | 1977 | | pagina 5