Totempaal uit Middleburg (USA) Hoogtepunten braderie ZEVEN ORKESTEN IN OUDE STIJL JAZZFESTIVAL TE MIDDELBURG Middelburgse braderie; de jongste maar wel de grootste van Zuid-Nederland Madelainedoet rondvaarten DONDERDAGVRIJDAG EN ZATERDAG Woensdag 15 juni 1977 VF Stukje braderie koos voor een visserijsfeer Festival Lazy River Evenals in de voorgaande twee jaren hebben Middelburgse middenstanders de handen voor een dag of drie ineen geslagen om samen een grandioze braderie op te zetten. Een braderie die klinken moet als een klok, immers: drie maal is scheepsrecht. De aktivi- teiten zijn uiteraard al lang van te voren gestart en het is dit keer voor het eerst dat een zelfstandige stichting zich inzet voor het welslagen van deze braderie, die een trek pleister van niveau moet worden voor heel Middelburg, heel Walcheren, ja voor heel Zeeland en voor wie van buitenaf komen, want niet voor niets is de braderie in de maand juni gepland: er bevinden zich in de kustplaatsen al weer heel wat toeristen die een evenement als een braderie graag meebeleven. Het is zeer opvallend dat het weer de deelnemers aan de braderie vaak meezit: vooral het vorig jaar was het weer bijzonder goed, zij het dan dat de laatste uren een gestage regen viel, maar toen was de braderie al goeddeels voorbij. De mannen die in de organisatieproble men zijn gedoken hebben weer danig 'hun best gedaan. De heren K. Scherp- nuis, J. Houmes, J.W. Goossens en mr. A.E. d'Angremont hebben onder voor zitterschap van de heer P. de Witte wéér een huzarenstukje uitgehaald, dat er zijn mag. Ze kregen het voor elkaar dat maar liefst 180 deelnemers met graagte kwa men opdraven. Een en ander mede dankzij de naam en faam die van de vorige braderieevenementen is uitge gaan. Niet alleen binnen de stadsgren zen maar ook ver daarbuiten is aan de Middelburgse roep gehoor gegeven en zodoende kan het haast niet anders of ook deze braderie wordt er een waar nog jaren nadien over gesproken zal worden. Niet alleen de belangstelling voor de braderie breidde zich sterk uit, ook het braderieterrein is groter dan voorgaande jaren. Het gebied in de Middelburgse binnenstad waar het feest zich afspeelt, bestaat uit: Markt, Lange Delft, een klein gedeelte van de Segeerstraat. Burgpromenade. Lange Viele. Kromme Weele. Pottenmarkt, Vlasmarkt, een ge deelte van de Lange Noordstraat en Bachtensteene, Plein 1940, de Korte Geere en de Pottenbakkerssingel. Over het hele terrein verspreid komen weer de vertrouwde gekleurde kraamp jes te staan waarin de deelnemende winkeliers hun waren aan de man zullen trachten te brengen, waarin vele artike len zullen worden gedemonstreerd, waar het nodige te eten en te drinken zal worden aangeboden, kortom waar het straks weer oer-gezellig zal worden. De braderie is donderdag en vrijdag geo pend tot half tien 's avonds, dit omdat sommige winkeliers problemen hadden met de sluitingstijd van 22.00 uur. Bo vendien kan nu volop worden geprofi teerd van het daglicht vanwege de zo mertijd en juist daarom zal de sfeer extra gezellig zijn. De Markt zal donderdag normaal wor den bezet door de weekmarkt terwijl in de andere straten het braderiegebeuren reeds in volle gang is. Vrijdag en zater dag is de Markt één grote showplaats voor auto's die daar bijeen worden ge bracht door een tiental BOVAG-onder- nemers. Plein 1940 wordt omgetoverd tot een groot karavan-showterrein. Op deze manier zijn de grote gaten die nor malerwijze in de overigens vrij goed ge sloten braderie-route vielen, keurig op gevuld. Amusement Uiteraard der zaak is een braderie geen braderie zonder de faktor amusement. "We hebben gemeend om het muzikaal aspect eens fris te moeten aanpakken" aldus de heer P. de Witte "en hebben daarom het jazz - wandelorkest Seat Cats uit Breda uitgenodigd om hier te komen spelen. Dat zal zijn op de vrijda gavond. We hebben ook een groot niet-mobiel orkest, n.l. het Juliana Show Orkest dat op het podium op de Markt optreedt. De spits wordt echter afgebe ten donderdagavond door een leuk Boe- renkapelletje EMM, dat als sleeporkest fungeert en dat met vele bezoekers door de straten trekt. Ook op die donderda gavond spelen op dé Markt Johan Friso en Juliana die daar een sprankelende show zullen weggeven. Ongetwijfeld wordt de grote klapper het old time jazz-festival op 17 en 18 juni, dat zowel in de middaguren als 's avonds in verschil lende gelegenheden en in de openlucht wordt gehouden". De organisatie is in handen van Scaldis Swing Society dat ook het eigen huisor kest laat opdraven (17 juni). In totaal spelen op het festival een vijftal orkesten mee. Zaterdagmiddag is ook Ko de Vos uit Vlissingcn te gast. die speciaal voor de kinderen zijn poppentheater mee brengt. Voorstellingen op de hoek Lan ge Delft-Nieuwstraat, op de hoek Lan- gevielc-Langevielebrug (binnen) en hoek Lange Noordstraat-Bachtenstee- ne. Aan het muzikaal vertoon werkt ook mee het Etten-Leurse looporkest "De Dubbeiklussers" dat met veel vertoon door de straten zal trekken. Ook op za terdagmiddag. Bovendiea wordt nog muziek ten gehore gebracht via de ge luidsinstallatie, afgewisseld met rekla- mespots. Een en ander wordt geregeld vanuit de centrale post bij het Neder landse Koffiehuis. Een super sportief element is ingelast op de boekenmarkt aan het eind van de Burgpromenade. Daar wordt n.l. een sjoelkampioenschap gehouden. In de Lange Delft ter hoogte van V D zal het nodige aan Nederlandse pop worden gedaan door "De Lolita's". Van een heel ander kaliber zal de muziek zijn die bij De Mug ten gehore wordt gebracht: daar speelt het zigeunerorkest van Tatta Mirando, het zal daar wel dringen ge blazen zijn. Ook aan deze braderie zijn weer^vele besprekingen vooraf gegaan: met de politie, diensten gemeentewerken etc. etc. De samenwerking is voortreffelijk gebleken. Aan het eind van elke brade riedag zal geëvalueerd worden in een gesprek van braderieorganisatie met mensen van de politie. De binnenstad wordt voor het verkeer gesloten, par keergelegenheid is er uiteraard volop. Is trouwens ook duidelijk aangegeven Gedurende de braderie zal voor het bor des van het Middelburgse stadhuis een fraaie totempaal staan, een geschenk van de bevolking van het Amerikaanse stadje Middleburg (ca. 2000 inw.) aan de Mid delburgse bevolking. De burgemeester van Middleburg plant de totempaal in de Lange draden vol bontgekleurde vlaggen, visnetten, trawlers, zee paardjes, kreeften, krabben en dolfijnen geven het braderiege- bied in de buurt van de Langeviele een apart aanzien. Daar wilden de winkeliers graag een extra accent geven aan de braderie en vonden dat onder het motto "Driemaal is scheepsrecht - bij ons vist men niet achter het net". Vandaar dat deze straten geheel in de sfeer van de visserij zijn gedoken, kompleet met drie meter hoge vuurtorens met bovenin een zwaalicht. "Er staan bij ons in de straten een 35 kramen", zo vertelt de voor zitter van de winkeliersvereni ging, de heer J.C. Visser, "en dank zij de uitstekende mede werking van leerlingen van de Chr. Detail Handelsvakschool hebben we kans gezien om de kramen hier op een bijzondere wijze te versieren, n.l. met scheepsmodellen. Voor zover de kramen niet zijn herschapen in een vissersboot, hebben ze toch wel een andere versiering, in de vorm van zeedieren. In de diverse kramen worden tal van kelen te koop aangeboden, er zijn ook een aantal demonstraties. We hopen dat de versiering ook een beetje aanspreekt bij het braderie-pu bliek, maar gezien het enthou siasme waarmee dat in de voor gaande jaren in onze straten te gast was. zijn we daar bepaald niet ongerust over". grond als openingshandeling voor de braderie 1977. De totempaal in bonte kleuren beschilderd, is gemaakt door Donald E. Benner, die al vele van soort gelijke palen vervaardigde. De totempaal is gemaakt van pijnboomhout. Het bovenste dier in rood oranje kleur met vleugels is een Thunderbird, de op pergod van alle Indianen. De groene fi guur daaronder is een man die door de grote vogel wordt vastgehouden (be scherming van de mensheid). De derde figuur is de held Statukimes die - vol gens de Indiaanse overlevering - de Thunderbird bevrijdde uit de vallei van de walvis. De vierde figuur op de to tempaal is de uil, symbool van wijsheid. De vijfde figuur is rood wit blauw ge schilderd, de kleuren van de Neder landse en de Amerikaanse vlag. In dit stuk van de paal is een .contour gekerfd van de USA. Ook zijn er twee koperen plaatjes in aangebracht met tekst die slaat op de verbondenheid tussen Middleburg en Middelburg. In het ge deelte daaronder is een rode pijl aange bracht, teken van een padvindersorga nisatie. Daaronder drie emblemen van jeugdorganisaties. Als laatste een bever figuur die de natuur vertegenwoordigt. overal. De organisatie is vooral blij met de enorme mate van vrijheid waarmee er gewerkt kan worden. Zonder een goede samenwerking zou een fijne bra derie trouwens ondenkbaar zijn. De ambachten zijn ook weer vertegen woordigd: ze vormen op een braderie welhaast een niet weg te denken onder deel. Men kan een sigarenmaker aan het werk zien. een kaasmaker, spinsters, een houtdraaier, een tingieter, een penteke naar en een wever. Vele van de door deze ambachtsmensen gemaakte spul len worden te koop aangeboden. Ook een aantal niet commerciële instellingen en diverse verenigingen hebben een plaatsje op de braderie toegewezen ge kregen. Er zijn enkele kerkgenoot schappen, zwem- en sportverenigingen, het Rode Kruis, Amnesty International, de vereniging van Esperantisten, NA- NAI, Terre des Hommes etc. etc. Bij de meeste stands is uitgebreide dokumen- tatie verkrijgbaar over de instanties en hun doelstellingen. In al de drukte rondom de braderie merkt voorzitter P. de Witte toch even op dat hel voor een groot gedeel de Middelburgse braderie, een echte stads- braderie met allure, is geworden tot datgene dat zich straks zal manifesteren. "De heer Houmes is als het ware de kurk waar de hele braderie op drijft", aldus de heer De Witte, "hij is als geen van ons. full time in de weer, loopt van de ene naar de andere zaak. weet de men sen enthousiast te krijgen, kortgezegd is hij de grote stimulator achter het brade riegebeuren. Veel dank zijn we ook ver schuldigd aan de heer Marquini van het Gewestelijk Arbeidsburo, die de ver schillende artiesten contracteerde". En fin, hoe het allemaal gaat worden zien we straks wel als morgen de braderie wordt geopend om 10.00 uur door de burgemeester van het Amerikaanse stadje Middleburg (Pens.), Ernest Wehr. Hij zal dit doen middels een toespraak vanaf het bordes van het stadhuis. De officiële openingshandeling zal bestaan uit het plaatsen van een totempaal, een geschenk van de bevolking van Middle burg voor de bevolking van Middelburg. De totempaal blijft gedurende de bra- deriedagen vooo het stadhuis staan. Na de officiële opening wordt nog een rondwandeling over het braderieterrein gemaakt, waarna alle festiviteiten een aanvang nemen. Verwacht wordt dat het aantal bezoekers van deze braderie dat van de vorige (ruim 75.000) zal over treffen. Het comité dat de organisatie van de Middelburgse braderie voor zijn reke ning nam: v.l.n.r. J.W. Goossens, voor zitter P. de Witte, J. Houmes, K. Scherphuis en mr. A.E. d'Angremont. DONDERDAG: 10.00 uur: Officiële opening van de braderie. Na een toespraak vanaf het bordes van het stadhuis zal de burgemeester van Middleburg, Ernest Wehr, een totempaal plaatsen vóór het stadöuis 10.15 u). 10.30 uur: Rondwandeling over het braderieterrein. 17.00-21.30 uur: Boerenkapel EMM. 20.00-21.30 uur: Show Johan Friso en Juliana op de Markt. VRIJDAG: 19.00-21.30 uur: Scat Cats. 20.00 uur: Optreden van Juliana Showorkest op de Markt. H&isorkest Scaldis Suring Sociëty Harlekeijn. ZATERDAG: 14.00 uur: Optreden poppentheater Vos Nieuwstra::t: Lange Delft. 15.00 uur: idem Langev;-ele/Langcvielebinnenbrug. 16.00 uur: idem L. Noordstraat/Bachtenstecne. In de Boekenmarkt op Burgpromenade Sjoelkampioensrhappen. Optreden van de Lolita's bij V D gebouw in Lange Delft. Op verschillende plaatsen optreden Jazz bands. Loop orkest De Dubbeiklussers. 17.00 uur: Officieel einde van de braderie middels toespraak van burgemeester Wolters. In de avonduren voortzetting van Jazz-festival. In het begin van dit jaar besloten enkele enthousiaste jazz-liefhebbers in Middel burg een jazz-club op te richten, die zich voornamelijk zou bezighouden met het organiseren van oude stijl jazz-evene- menten. In zekere zin was hier sprake van een experiment, omdat in het verle den het jazzgebeuren in Middelburg was gestorven en er helemaal niets van was overgebleven. Niemand wist of er nog wel belangstelling voor deze vorm van mu ziekbeoefening bestond. Aan een groot aantal mensen werd een oproep gericht, met de vraag of die belangstelling aan wezig was. Het resultaat was, dat onge veer 100 mensen positief reageerden. Dit gegeven vormde de aanleiding voor de oprichting van de "Scaldis Swing Socie ty". Inmiddels draait de organisatie van de vereniging op volle toeren en zijn reeds plm. 170 aanmeldingen geregis treerd. Het doel van de vereniging is tweeledig: het organiseren van oude stijl jazz-con- certen en het oprichten van een huisor kest. Wat betreft de concerten: reeds op 2 april 1977 trad de Diksi Mesjien op in café "De Brasserie". Op koninginnedag volgde het tweede optreden met "The Lazy River Jazzband" o.l.v. Johan Sin- ke. Veel sukses boekte het inmiddels opgerichte huisorkest tijdens de pauze van het optreden van de "Riverside Se ven" op 14 mei 1977. Het huisorkest bleek niet onder te hoeven doen voor orkesten, die reeds een gevestigde naam hebben. Dit alles is aanleiding geweest voor het opzetten van een jazz-festival oude stijl. Met medewerking van de Braderiecom missie, de exploitant van tapperij De Harlekeijn in de St. Janstraat en van de De Brasserie aan de Lange Delft te Middelburg is de society erin geslaagd een tweedaags festival te organiseren. Op 17 en 18 juni 1977 zullen een 7-tal orkesten optreden. Vrijdag 17 juni is om 20.00 uur de ope ning van het festival in tapperij De Har lekeijn in de St. Janstraat. Dan treedt het huisorkest van de Scaldis Swing So ciety op. De toegangsprijs voor dit op treden bedraagt 5,-, leden 3,-. Zaterdag 18 juni valt het festival uiteen in een binnen- en een buitengebeuren op diverse podia in de binnenstad, 's Mid dags speelt in het Geeregebied van 14.30 tot 15.30 uur The Riverside Seven. Op de Markt treden achtereenvolgens op Son McGauley, The Memphis Queen Jazz Band, Lazy Mama and her Crazy Papa's en Diksi Mesjien. In tapperij De Harle keijn speelt van 14.00 tot 17.00 uur The Lazy River Jazz Band. De toegang tot het middaggebeuren is geheel gratis, 's Avonds treed in tapperij De Harlekeijn op Son McGauley, begeleid door een deel van het orkest van Lazy Mama and her Crazy Papa's en vervolgens The Ri verside Seven. ~ln café De Brasserie treden op: The Memphis Queen Jazz Band, Lazy Mama and her Crazy Papa's met als uitsmijter Diksi Mesjien. Het orkest "Lazy Mama and her Crazy Papa's" is afkomstig uit Amsterdam. Het orkest werd opgericht in 1972. De naam is min of meer ontleend aan de tune "Lazy Mama". Ook de sa menstelling van het orkest gaf aanleiding tot de keuze van de naam. In het orkest handhaaft zich n.l. een "mama". Een voorliefde voor de oude-zwarte-juzz be paalt het repertoire, dat voornamelijk bestaat uit nummers Ni de 20er jaren. De samenstelling van de bamd is als volgt: Karei Polack - trompet, heeft jaren ge speeld in een Leids studentenorkest, sa men met Eugène Gerritsen - trombone, die ook deel uitmaakte van de "Linie- house Seven" en vele jaren van de "New Orleans Seven"; Irene Polack - piano, bepaalde zich eerst tot het klassieke werk, maar maakt toch al sinds de oprichting deel uit van het orkest. Mil Rijswijk, klarinet, sopraan-, alt-, en ba ritonsax, bezit, opgegroeid in een gezin van professionel muzikanten, erg veel ervaring; Marcel Salomon - klarinet, is de jongste aanwinst van de formatie en studeert aan het Amsterdams konserva- torium; Peter Stöve - banjo en arrange menten, studeert eveneens aan het kon- servatorium en was reeds eerder verbon den aan de "River Village Band". Hij kreeg in 1974 in Breda de arrangement- sprijs. Peter Dollé vormt op brass-bas het rustpunt in de ritmeformatie. Tenslotte Wil Dollé. Zij verzorgt het vocale ge deelte en behoort pas de laatste jaren tot het orkest. Haar voorkeur gaat uit naar nummers van beroemde blues-zangeres sen als Ma Rainey en Bessie Smith. "The Memphis Queen Jazz Band" werd opgericht door zes leden van de "Roaring Twenties Club" te Breda. De formatie ziet er als volgt uit: Ad van Ooyen, leider, trompet en Erik van den Heuvel - drums, maken beiden van heteerste ogenblik af deel uit van de band. Piet Schüts - tom- bone, was eerder leider van "Les Rats de St. Germain" en was lid van de "Four City Seven". Ad Funke -banjo, gitaar, speelde al in de "Dixieland Seven", The Rivertown Dixieland Jazzband" en de "Dixieland Pipers". Hans Niese - klari net en Ronnie Krop - bas, zijn beide de jongste aanwinsten. Son MacQauley uit Amerika is een ron- Tijdens het oude stijl jazzfestival in Middelburg zal men onder meer kunnen luisteren naar het orkest "Lazy Mama and her Crazy Papa's". dreizende blueszanger, zoals die er al waren aan het eind van de Amerikaanse burgeroorlog, toen negers zich aansloten bij de zgn. ininstrel-groepen. Vele van deze mensen werden beroemd, maar Met de fraaie rondvaartboot m.s. "Madeleine" kunnen speciaal ter gelegenheid van de braderie rond vaarten worden gemaakt. Het schip - ook akkommodatie voe rend voor gehandicapten - vaart vanaf de Middelburgse Loskade via het Kanaal door Walcheren naar Veere en Veerse Meer. Kaartverkoop bij de VVV - Mid delburg. Lange Delft. slechts enkele legendarisch, zoals Lead- belly, Lemon Jefferson en Big Bill Broonzy. Slechts enkele blanke musici hebben hun bestaan op deze wijze inge richt. De blues was toch een echte "zwarte" aangelegenheid. Son Mac- Gauley is 57 jaar. Hij zal worden bege leid door een deel van het orkest van Lazy Mama and her Crazy Papa's. "The Riverside Seven" is al een bekende in het Middelburgse. De band speelt een repertoire, bestaande uit traditionals, gelardeerd met Ellingtoncomposities. Qua stijl lijkt het orkest op de oude Chris Barber Band. Het orkest geeft de voor keur aan optreden voor een dixie land-minded publiek. Zij brengen een hevig swingende sound, waarbij veel ge zonden wordt en stijl, instrumentarium en compositie zoveel mogelijk worden afgewisseld. Felix Ophorst speelt banjo; Wim Rieff bas; Max Simonis - klarinet, altsax; Frank Bremmer - cornet; Ruvert Ophorst - trombone; Wim Klein - slag werk. 'The Lazy River Jazz Band" werd in 1961 opgericht en bestond aanvankelijk uit Middelburgers en Vlissingers en had toen nog de naam Lazy River Six". Toen men meer landelijk ging optreden werd de naam veranderd in Lazy River Jazz Band. Daar Zeeland juist in die tijd niet zo erg jazz-minded was veranderede de bezetting zodanig, dat alleen Johan Sin- ke van de Zeeuwen overbleef. Een en ander had tot gevolg dat men in Roosendaal ging repeteren en dit resul teerde op zich weer in de oprichting van de Lazy River Jazz Club. Regelmatig wordt met bekende gdstsolisten opge treden, zoals Jan Morksen Wybe Burtia. Marcel Hendriks en de Amerikaanse sopraansaxofonist George Probert van de "Firehouse Five Plus Two". De bezetting ziet er als volgt uit: Johan Sinke - leider, cornet, vocals; Ton ven Ekelen - klarinet, sopraan, altsax; Thijs van Eisen - trombone, arrangementen; Bart Goosen - banjo, gitaar; Kees de Bie - bas; Frans van Zundert - drums. Het huisorkest van de Scaldis Swing Society is sinds enkele maanden com pleet en bestaat uit: Hans van de Velde - trompet; Eddie de Poorter - klarinet; Ronnie Hendrikse - klarinet, sopraan- en tenorsax; Guus van Hees - banjo; Nico Legemate - bas, eerder deel uit makend van de Lazy River Six; Hans Derckx - slagwerk. Tenslotte "Diksi Mesjien". Het orkest werd opgericht in 1976 en speelt een hevig swingende dixielandstijl in een modern idioom met ragtime-, country and western-, bluegrass- en hedendaag se muziekinvloeden. De groep heeft inmiddels een enorme reputatie opge bouwd en is momenteel een veelge vraagd orkest. De leden komen voort uit diverse bekende bands. De bezetting ziet er als volgt uit: Bert Dal - trompet, Flügelhorn; Daan Wilthagen - klarinet, alt- en tenorsax; Louis Bink - trombone, trompet, vocals: Tom Stuip - banjo, gi taar, vocals, Cor Raatsie - stringbas. fenderbass; Jeroen Ophoff - slagwerk. Kaarten voor het festival kunnen wor den verkregen bij de Middelburgse VVV en bij Hans Hamelink. Dam 84. Mid delburg. tel. 01180-12867. De kaarten voor de vrijdagavond kosten j' 5,- (leden 3.-). Voor de zaterdaga vond Worden passe-partouts verkocht, zodat men zowel bij tapperij De Harle keijn als bij eal'é De Brasserie het festival kan volgen. De kosten van de pas se-partouts zijn 12.50. ledeh 7.50.

de Faam | 1977 | | pagina 11