OUD WORDEN Onder deze titel is maandag 9 mei een kijk- en Praatmiddag geweest in de Schouwburg. Oud worden.... nou èn?! De titel betekent net zo iets als: Oud worden is toch een normale zaak, een natuurlijk proces? óf Oud worden betekent toch niets bijzonders? óf Als je oud wordt gebeurt er toch niets vreemds? óf Als je oud wordt, word je toch geen ander soort mens? Daarom is ook de kijk- en Praatmiddag georganiseerd. Als je ouder wordt, kan je toch ook gewoon meepraten over wat b.v. zo'n Stichting als de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen voor de ouderen denkt te doen in de komende vijf jaar. En hoe denkt zo'n stichting over de ouderen voor wie ze werkt? Hoe denkt de samenleving (de doorsnee mens) over ouderen en hoe denken ouderen daar zelf over. Hoe denken mensen van b.v. gezinszorg of wijkverpleging over hun patiënten en hun oudere medeburgers? Dat wilde het Bestuur en Functionarissen van de Sti3chting Welzijnswerk voor Ouderen aan de weet komen op die maandagmiddag in de Schouwburg. een publikatie van de stichting WELZIJNSWERKVOOR OUDEREN schuttershof straat 1a F Woensdag 8 juni 1977 Hoe "Oud worden.... nou èn!?" Er is door de Stichting een proeve van beleidsnota gemaakt ('n rood boekje) met daarin een kritische benadering van de plaats van de oudere in de sa menleving en vervolgens wat de Stichting er in de komende vijf jaar aan zal doen samen met de ouderen. Die bewuste nota is té moeilijk ge schreven voor velen, dat bleek al gauw. Maar daarnaast is er een folder gemaakt (geel) met een samenvatting van de nota met heel prikkelende dis cussievragen en daarover praatten 300 ouderen (bij de film en het toneelstuk waren 400 ouderen en jongeren aan wezig) en jongeren o.l.v. een gesprek sleider in een soms wat rumoerige foyer, in de kleedkamers en op het podium van de Schouwburg. Alvorens te gaan praten is er eerst een film ver toont van Nouschka van Brakel. geti- t4eld "Oud worden" en een tneelex- pressie o.l.v. Edo Douma, die erg ge waardeerd werden. De film en het to neel waren ook nogal prikkelend; niet om zomaar naar te kijken, maar om over te praten. Wat nu verder? Er is wat afgepraat, iedere praatgroep (8 tot 12 personen) had één onder werp: óf: ouderen zijn hulpeloze stakkers, óf: zin/onzin van de beleidsnota, óf; de derde leeftijd heeft een toe komst. óf; ouder worden is eenzamer worden. Wat we nu in in deze Faam aan U doorgeven over de onderwerpen, zijn enkele kretenopmerkingen die op vielen omdat ze goed. leuk of ker nachtig waren. De bedoeling is uiter aard dat we er meer mee doen -verwerken in de definitieve beleids nota van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen. -doorpraten met instellingen of perso nen die bij de opmerkingen genoemd worden. Er is wal afgepraat: want naast het zgn. verplichte onderwerp was er ook de mogelijkheid om over andere za ken te praten die men op het hart had. Let wel! Hierna volgen alleen opmerkingen die verder nog niet zijn uitgewerkt, het is alleen een schets van de veelheid van onderwerpen die aan de orde kwam. Hartekreten van ouderen, gewoon op een rijtje, die wel heel duidelijk laten zien, dat ze mee willen en kunnen praten en denken over han eigen wel zijn. Dat ouderen even goed een me ning hebben over hun welzijn en dat willen zeggen, blijkt uit hel volgende. De hele samenleving en dus ook de welzijnswerkers (verpleegsters, maat- sch. werkers, di ecties van tehuizen, politie, gezinsverzorgsters, artsen, be- jaardenhelpstcrs, enz.) kunnen hier eventueel lering uit trekken. Ouderen zijn hulpeloze stakkers. Discussievragen: -zo is het algemene beeld of niet? -wiens schuld is dat? -is dat vaak de schuld van de ouderen zelf? -zouden ouderen dit beeld kunnen veranderen? Dit waren de recaties: -De samenleving beschouwt de oude ren als een aparte groep. "Ze moeten goed zijn voor de "oudjes"". -Het is een kwestie van wederkerig heid. Aktie roept reaktie op. -Bij openbare gelegenheden, bejaar dencentra e.d. wordt ten onrechte over die afgeleefde oudjes gepraat, bes tuurd. betutteld en georganiseerd. -Ze moeten zelf duidelijk maken dat ze. op een enkeling na, geen hulpeloze stakkers zijn. -Dat ouderen hulpeloze stakkers zijn. sjofel gekleed enz., is meer van toe passing bij jongeren: iedereen loopt in een spijkerbroek! -Dat ouderen traag van begrip zijn, legde men zo uit: Is iemand in zijn leven altijd traag van begrip geweest, dan zal hij het in zijn ouderdom ook zijn. Alle goede en minder goede ei genschappen van het individu zullen in alle levensfasen te zien zijn. -Men heeft als oudere sterk het gevoel betutteld te worden. Dat wil men niet! Men wil zelfstandig blijven! -"De goede oude lijd" mag men wat de ouderen zelf betreft tussen aanha lingstekens zetten. -Vrijheid is je hoogste goed! Alleen Ouderen die geestelijk gehandicapt zijn. zijn stakkers. -Ouderen worden te weinig voor bes tuursfuncties gekozen. -Wanneer de samenleving over oude ren als stakkers praat wordt ik erg boos. -Er zijn meer mensen van 30 die de fut niet hebben iets te en van 80 jaar die nog volop actief zijn. -Het familiair aanspreken met opa en oma is zeer onprettig. Verpleegsters in ziekenhuizen maken hierop geen uit zondering. -Er is duidelijk een verandering gaan de: bepaalde groepen jongeren hou den wel rekening met ouderen. -Mogelijk wekken alleenstaanden, die zich moeilijk aanpassen dat beeld van hulpeloze stakkers en eenzaamzijn óp. -Door gebrek aan opleiding vaak minderwaardigheidsgevoel bij de ou dere. -Ouderen kunnen erg moeilijk het al gemene beeld van ouderen verande ren. Er wordt wel hard gewerkt aan de verandering: deze middag is er een bewijs van. De ouderen zijn de laatste tijd meer actief met b.v. sport en on tspanning. Actie vanuit de oudere zelf roept het tegenovergestelde beeld op van hulpeloze stakkers. -De vrijwilligers menen dat de oude ren graag hebben dat alles voor hen gedaan wordt. -Het verschil tussen ouderen onder ling is enorm groot. Sommigen heb ben hulp nodig, anderen weer niet. Het is niet één gelijke groep, alleen in leeftijd zijn ze ongeveer gelijk. -Een deel vindt het treurig, dat ze nu nog actie moeten voeren. Het andere deel vindt dat altijd actie moet worden gevoerd en dat men niet bij een bes taande situatie moet büijven zitten, anders bereik je niets. -Sommigen zijn hulpeloos, anderen weten zich nog een functie te verwer ven door hulp te geven aan anderen. -Ouderen zijn hulpeloze stakkers. Ze zijn het meestal niet; en dan ligt het ook nog wel eens aan henzelf. De jon geren zijn soms ook hulpeloos en stakkers; het oud zijn is daar niet altijd de oorzaak van. want de ouderen hebben ervaring die de jongeren mis sen. waardoor die soms hulpeloos zijn -Er zijn ouderen die zich laten aan praten dat ze hulpeloze stakkers zijn en zich daarnaar gaan gedragen. -Sommigen hebben hulp nodig, ande ren niet. -ledereen moet tegenwoordig leren, dat kon vroeger niet. Men kon zijn kinderen niet helpen bij het leren en men kon de kinderen meestal hele maal niet laten leren, want er was wel genoeg geld om te eten. maar om te leren bleef er niets over. -Men is bang afhankelijk te worden. Zin/onzin van de beleidsvoorstellen. De discussievragen waren: -wat laat het welzijnswerk-voor-oude- ren liggen? -waar moet nodig iets aan gedaan worden? -wat is de zin en wat is de onzin in dit beleid? Hierop kwamen de volgende reacties: -Ouderen moeten meer worden inge schakeld en betrokken in projecten voor welzijnswerk (niet alleen voor ouderen), zij hebben veel ervaring c.q. wijsheid te bieden. -Meepraten in clubs en op bijeen komsten. -Meer middagen/inspraakmomenten als deze. -De samenwerking tussen verschillen de organisaties op maatschappelijk gebied vond men goed. -Het buurten komt niet meer voor. -Als stichting moeten wc er voor zor gen dat ouderen inspraak krijgen voor bejaardenhulp en in het gesloten cir- quit (opnamecommissie). -Meer en regelmatiger een uitgave van "De Heraut". -Vanuit open bejaardenwerk infor matie geven over tehuizen en ander som. -Praatgroepen zijn zinvol en het werkt ook ontspannend. -Soms is men bang een verkeerd woord te zeggen. -Men wil meepraten onder leiding van geschoolde hulp. -Hulp die geboden wordt, waardeert men, mits deze afgewezen kan worden. -Beleid kan meer gericht worden op doen (iets doen voor anderen). -Onderwerp te moeilijk. -Nog nooit gedacht aan wat de stich ting laat liggen. -Wat doet het Welzijnswerk eigenlijk? -Kan er geen boodschappendienst opgezet worden en een klusjes dienst? -Meer wijksgewijze werken. -De mensen op kantoor doen veel voor de ouderen, maar de ouderen kunnen en willen zelf ook eens wat doen. -Meer voorlichting. Programma's van de stichting zijn te summier; meer voorlichting over woningbouw en so ciale zaken. -De warme maaltijd-voorziening is niet zo goed; niet vers, prijs te hoog en men moet speciaal een grill of een oven hebben. -Stimuleren van bezoeken van jonge ren aan ouderen. -Meer vrijwilligers in bejaardenhulp. -Men moet niet te veel organiseren, er zijn zoveel activiteiten. -Iets waar men mee bezig is heeft altijd zin. -Vormingswerk voor ouderen: Abso luut geen behoefte aan, men doet en deed al zoveel. -Beleidsnota te moeilijk. -Voorlichting via de Faam is erg goed. -Te veel geluidshinder. -De Film werd over het algemeen goed gevonden, confrontatie met dementie wekt emoties op. -De vrijwilligsters in het dienstencen trum menen dat ouderen graag heb ben dat alles voor hen gedaan wordt. Ze willen graag bediend worden, dat is nog een tendens van vroeger, in te genstelling tot nu. waar jongeren allen de handen uitsteken. -De voorzitter van de Stichting is veel te jong, daar lach ik om. -Er werken toch al veel vrijwilligers mee? -Men zou wel een baantje in het bes tuur w;-llen, als het betaald zou wor den. -De Film is een beeld van de werke lijkheid. ALS TOPICS! -Ouderen willen in het bestuur van Welzijnsorganisaties. -Openbaar vervoer: STADSDIENST!! -"Oud is niet Out". -De derde leeftijd heeft pas toekomst, als de mentaliteit van de ouderen zelf ook verandert. -De samenleving moet zo nodig "Goed zijn voor de oudjes". -Ouderen sjofel gekleed??? Moet je naar de jongelui kijken, allemaal een spijkerbroek!! als je nog goed van verstand bent en mee kunt praten. -De meeste mensen durven hun me ning niet naar voren te brengen. Som migen vragen zich af. of al dat gepraat eigenlijk wel helpt, resultaat hebben ze nog nooit gezien. -Door tehuizen e.d. wordt je afhanke lijk gemaakt. -Er wordt ontzettend veel gedaan voor de ouderen, maar als ze allemaal lid zouden zijn van een bejaardenbond. zou er veel meer gedaan kunnen wor den. De bond zou dan ook subsidie krijgen. -De derde leeftijd heeft pas toekomst, als de mentaliteit van de ouderen ve randert. De meesten zijn egoïstisch. -Wat is "derde leeftijd"? -Het gezag van de ouders is weg: het gezin staat op de helling. Waarom "Oud Worden Nou en Ouder worden is eenzamer worden. De vragen waren: -Wat vindt U ervan? -Moet en kan er wat aan eenzaamheid gedaan worden? Hierop kwamen de volgende reacties: -Men is bang voor eenzaamheid. -Het is moeilijk om als oudere in een groep opgenomen te worden. De meeste activiteiten zijn echter in groe pen. -Eenzaamheid zit in jezelf. -Sommigen koesteren hun eenzaam heid. -Het verliezen van je partner is een moeilijk moment. Het is vooral Fijn als een ander, een oudere, liefst iemand in dezelfde situatie, je dan opvangt. -In Stromcnwijk 2 is veel huisbezoek; als mensen dan geen hulp krijgen, is het hun eigen schuld. -Men is bang afhankelijk te worden. -Men wil graag genieten van zijn "ge zondheid", en iedere dag bewust le ven/beleven. -Je leeft intenser. -Op zondag voel je de eenzaamheid het meest. -Geen hulpdienst in het groot opzet ten!! Velen willen niet weten dat ze eenzaam zijn. Ze vertellen het eerder aan kennissen dan aan wildvreemden van het dienstencentrum. -Jeugdigen die zichzelf bezig kunnen houden, zullen later minder last van eenzaamheid hebben, omdat ze dan ook zichzelf bezig kunnen houden. -Na verlies van de partner, blijkt dat veel kennissen niet meer komen. Het is wel mogelijk, die kennissen zelf te gemoet te treden maar dan vervreemd men van zijn eigen huis. -Er zijn er die zich moeilijk kunnen uiten en aansluiten. Voor hen kan eenzaamheid een bezwaar zijn en voor hen kan bejaardenzorg een oplossing zijn. -Je hoeft niet alleen te zijn om een zaam te zijn. -Je moet niet alles van je kinderen verwachten. -In een bejaardentehuis kan je zó eenzaam zijn. -Je moet kunnen geven en nemen: dat geldt voor eenzaamheid ook. -Het standsverschil is in Middelburg erg groot. Men wil geen contact met zijn "mindere". -Aangezien velen nog een partner kebben "kon" men niet eenzaam zijn. -Oorzaken van eenzaamheid: -kinderen die elders wonen. -wat ziek. -depressieve aard, geen positieve kijk op het leven, -geen relati&es vast kunnen houden. -Oplossingen voor eenzaamheid: -gaan wonen in tehuizen, -mensen leren zelf contacten te leggen. -h£uisbezoek, ook door jongeren -Na opname in een ziekenhuis is vrij willigerswerk gewenst. Wat vinden ±300 ouderen én jonge ren van bejaardenoorden:? -Bejaardenwoningen liggen te geïso leerd. -Het nieuwe medische centrum is niet aangepast. -Je moet huisdieren mogen houden. -Men vindt de kamers veel te klein. -Men heeft liever grotere ka mers/keukens, dan grote gemeen schapsruimten. -Ouderen willen inspraak voordat hel tehuis gebouwd wordt!!! -Bejaardentehuizen niet te groot ma ken, dat werkt eenzaamheid in de hand. -In een tehuis wordt je zo betutteld. -Men wil zelf helpen in de keuken en/of de eigen kamer onderhouden, -in een tehuis sta je overal naast. Als je iets wil doen als bewoner, krijg je een slechte naam. Vele ouderen kunnen niet tegen het geroddel en de bemoei-fck zucht van de andere bewoners. -Bij zulke concentratie van ouderen praten ze vaak alleen maar over hun kwalen. De één heeft het nog erger dan de ander. -Waarom hebben alleenstaanden in een tehuis een zit-slaapkamcr? Zo'n bed in je woonkamer is toch vreselijk ongezellig!? -Ze bouwen zoveel bejaardentehuizen en altijd van die rotkamerljcs! -Er moet meer inspraak komen van de ouderen bij bestuursbeslissingen. In de tijd die nog over was, werden de volgende, algemene zaken besproken: -Openbaar vervoer. -Een speciaal uur voor ouderen om te zwemmen. -De jeugd moet strenger gestraft. -Honden zijn een overlast. -Er moeten meer brievenbussen in Stromcnwijk 2 komen. -Op het eind van de maand veel ziekte onder de ouderen (in hun portemon- naie). -Weekend-hulp. -Contact-adressen in de wijk. -Meer opvang voor alleenstaanden bij het verlaten van het ziekenhuis. -Telefooncel in Nieuw en St. Joosland. -Oversteekplaats in de Stationsstraat, bij "Du Commerce". -De voetgangersoverstj eeklichlen moeten langer op groen staan. -Telefooncellen in Dauwendale. -Bestrating in de Pompstraat is zeer slecht. -Meer duidelijkheid moet er komen in de mogelijkheden en "mogendhe den", waartoe je je kunt wenden als je in moeilijkheden zit. -In de discussie bleek dat er een sterke differentiatiegedachtc bestaat over "oude" ouderen en "jonge" ouderen. -'Teeners" zijn de grootste boosdoe ners in het verkeer. -Waarom hebben de winkeliers geen krukjes meer in de winkels?! -Waarom in de Schouwburg geen ge reserveerde plaatsen voor slechtho renden en slechtzienden: en waarom in de foyer geen zitplaatsen speciaal voor hen die niet lang kunnen staan? -Oud worden is mooi, oud zijn is lelijk. -Part-time gezinshelpsters hebben geen E.H.B.O.-diploma en weten niets van de verzorging van ouderen. Het aantal personen dat het onder werp over "Hulpeloze stakkers" be sprak, was 78, verdeeld over 8 groe pen. De "Zin/onzin van de beleids voorstellen" werd besproken door 58 mensen verdeeld over 6 groepen. 59 Mensen, verdeeld over 5 groepen be spraken de "Derde leeftijd", en het eenzamer worden tenslotte, werd door 61 mensen, verdeeld in 6 groepen, be sproken. -Meer bekendheid geven aan activi teiten. -Het Bastion is een goede leefge meenschap. -De middag was erg leuk. -Je hoeft niet naar het Schuttershof, dat is het leuke ervan. -De voorlichting over de maaltijd voorziening is niet voldoende. -Meer gastvrouwen in het diensten centrum. voor als men er als bezoeker komt. De derde leeftijd heeft toekomst. De vragen waren: -is de "derde leeftijd" een verzinsel waar ouderen zich niets bij denken kunnen?» -Kunnen de Stichting "Welzijnswerk voor bejaarden" en bejaardenorgani saties helpen die derde leeftijd inhoud te geven? De reacties waren als volgt: -Men kan de "derde leeftijd" inhoud geven! Echter niet d.m.v. een diens tencentrum, maar meer door elkaar te helpen en te stimuleren. -De "derde leeftijd" vindt men een zinnige uitdrukking. -De jongere mensen zeggen over de ouderen. "Laat ze maar kletsen en zeuren. Zo dachten wij (ouderen) er vroeger zelf ook over. "OUD" is een akelig woord. Je vindt jezelf niet oud

de Faam | 1977 | | pagina 7