RONDOM EEN BOEIEND ONDERWERP "BEWEGINGEN" OUD WORDEN eerste vertoning boeiend en ontdekkend geschiedenis der mensheid Vraag toegangsbewijs voor 9 mei dienstencentrum 'het Schuttershof Enkele reacties uit de pers: ouder worden kijk-en praatmiddag 9 mei schouwburg zo ging het vroeger hoe moet het nu Over de film "ouder worden" Woensdag 27 april 1977 F adressen: mevrouw ph. I. de groot - dienstencentrum "het schuttershof" j. w. eising - bejaardenconsulent (tel. 27427) ty-"" een publikatie van de stichting WELZIJNSWERKVOOR OUDEREN schuttershofstraat 1a Toegangsbewijzen een film van Nouchka van Brakel OUDER WORDEN Ouder worden is een natuurlijk ver schijnsel, dat ieder levend wezen ten deel valt, of hij wil of niet. In deze natuurlijke gang van zaken heeft een onnatuurlijke verschuiving plaats gevonden, omdat in onze maat schappij het jong en krachtig zijn over gewaardeerd wordt ten koste van het oud en wijs zijn. Vanuit het standpunt dat deze diskri- minatie onterecht is, is deze film tot stand gekomen. Vanuit het standpunt dat ieder mens in de gelegenheid gesteld moet worden op een volwaardige wijze ouder te worden, hebben we met deze film geprobeerd te benaderen wat het kan inhouden om ouder te worden en oud te zijn. Hierbij heeft het eigene van de mensen die vandaag de dag het proces van ouder worden aan den lijve ondervin den voorop gestaan. Hopelijk kan de film hierdoor een bij drage leveren tot het bespreekbaar maken van enkele aspekten die het natuurlijke verschijnsel van ouder wor den kunnen kenmerken. Op maandagmiddag. 9 mei. draait - als een première - in de Middelburgse schouwburg de bijzondere film van de jonge filmmaker Nouchka van Brakel: "Ouder worden". Ieder, die op leeftijd is, zal zichzelf in de filmbeelden herkennen. Ieder, die jong is. zal ontdekken, bij het zien van deze rolprent, hoe boeiend ouder worden kan zijn. Het gaat in de film over de oudere werknemer, die pensioen-in-zicht heeft. Over de grootouders die met hun kleinkinderen spelen. Over de man die wekelijks zijn zieke vrouw bezoekt. Het gaat over sportende ou deren. eenzame ouderen, zich verma kende of vervelende ouderen. Oude ren zonder problemen en ouderen met veel moeilijkheden. De film is een document-humain. een menselijk ver haal. dat niet gemist mag worden. De film handelt over de ouder wordende mens in de samenleving. De samenleving verandert snel. Ook de plaats van de ouder wordende mens verandert. De plaats van de ou dere burger in de Middelburgse sa menleving wordt door die samenle ving bepaald, maar ook door hemzelf. De oudere burger is zich dal nog niet bewust. 9 mei is een eerste start om die bewustwording op gang te brengen. De stichting "welzijnswerk voor ou deren" nodigt daarom ouder-worden- de Middelburgers uit om op 9 mei naar de schouwburg te komen om via film, toneelfragmenten en gespreks groepen bezig te zijn met hun situatie nuen straks. Bovendien zijn jonge ren uiteraard ook zeer welkom. Toegangsbewijzen voor deze "kijk-en-praatmiddag" zijn verkrijg baar in het dienstencentrum "het Schuttershof'. Men ontvangt tevens een ontwerp-beleidsnota. In dit ge schriftje wordt de plaats van de ou- dcr-wordende mens in onze samenle ving geschetst. Kr worden voorstellen in gedaan om leven-en-welzijn zo goed mogelijk te organiseren. Naar aanleiding van de brochure wordt er ook gepraat over oud-worden, je-zelf kunnen handhaven, goede en nuttige activiteiten, huisvesting en hulp en verzorging en Er zijn reeds honderden uitnodigingen in zee. Naar ouderen en jongeren, naar vrijwilligers, naar bestuurders, naar gemeenteraadsleden, naar maat schappelijk werkers, naar wijkver pleegkundigen. naar artsen, naar vele anderen. Aanvragen voor toegangsbewijzen stromen reeds binnen. Een ei-volle schouwburg zal op 9 mei gonzen van gezelligheid, maar ook van ernst ron dom een boeiend onderwerp. Ron dom het belang van hen die deze be langstelling verdienen. - kleurenfilm "ouder worden" - toneelscenes - praten over: 'proeve beleidsnota 77' In vogelvlucht brengen jongeren de geschiedenis van mensen, hoe zij samenle ven. vroeger en nu. ten tonele. In de oertijd waren er geen families. Er was alleen een stam. Iedereen, vrou wen en mannen, jong en oud. hadden gelijkwaardige taken. Zij leerden van elkaar de jacht, het bereiden van voedsel, de veehouderij, de landbouw. Persoonlijk bezit was er niet. Het land was van iedereen. De natuur was de enige werkgever. In de Middeleeuwen ontstond het be zit. Er kwamen heersers, die anderen onderdrukten. De mensen leefden in grote families. Jong, oud. klein-kind en grootouders woonden gezamenlijk, leder had zijn eigen plaats. De oude ren leerden de jongeren. In het heden gaat alles auto-ma-ties. Mensen wonen in vakjes: generaties netjes gescheiden. Kleinkinderen we ten vaak niet hoe oma en opa er uit zien. Het spel-zonder-grenzen onts taat. Zullen, in het verkeer, klein dochter op weg naar de speeltuin en grootvader, op weg naar zijn biljart club, de overkant halen? Of springt het licht (te vlug) op rood en komen zij onder de wielen van het auto-maties tijdperk Jongeren, een dramalicse-expressie- groep uit Vlissingen. zullen, onder lei ding van de toneeladviseur EDO DOUMA. op 9 mei - na de film - ges talte geven aan deze bewegingen in het menselijk leven. algemeen dagblao: "Een recht op de man af gaande titel voor een al even directe benadering van een overgevoelig onderwerp. De voor de hand liggende sentimenten werden zorgvuldig gemeden in haar juist door een zekere nuchterheid be wogen visie die zich in hoofdzaak richt op het toekomstige beeld van de be jaarde". n.r.c.-handelsblad: "Individuen, persoonlijkheden, zo ge kozen en gefilmd, dat hun gedachten en houdingen welzijnswerkers en an dere tijdgenoten veel - waarschijnlijk ook veel nieuws - zal tonen van de toestand waar allen naar toe gaan en zo velen bang voor zijn", haagsche courant: "Met grote intensiteit observeerde Nouchka van Brakel bejaarden die zich neer moeten leggen bij een ande re manier van leven dan zij tót dan gewend waren. Een vaak ontroerend werkstuk", het parool: "Wat je in deze film treft is hoe van zelfsprekend dapper vele bejaarden hun zware oude dag dragen, ook als er aan de kern van hun probleem weinig te doen valt". voor de kijk- en praatmiddag, 9 mei. zijn (gratis) verkrijgbaar in het dienstencentrum "het Schut tershof'. Het is prettig - en het kost geen dure postzegels - als u zelf het bewijs komt halen. U krijgt dan tevoren de beleidsbro- chure en een "praat-folder" mee. Bent u niet in de gelegenheid naar het dienstencentrum te ko men. dan kunt u ons bellen (tel. nr. 27537). Toegangsbewijs enz. worden u dan thuisbezorgd. KONINGINNEDAG 1977 in de Concert- en gehoorzaal in de Singelstraat. muzikale middag m.m.v. de "christelijke brassband ON DA", bcjaardenkoor "zang houdt jong" oud-zeeuwsc klederdrachten show toegangskaarten ad 2. eveneens in het dienstencentrum verkrijgbaar

de Faam | 1977 | | pagina 7